Přejít na obsah


Fotka

Kodak: T-Max 100, T-Max-400 a Tri-x 400


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 wishmasterX

wishmasterX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2011 - 23:35:40

V oficiální popisech se dá téměř říct, že všechny mají dobré, nebo malé zrno, stejně takskvělou ostrost, ale přeci jen, rád bych znal reálné vlastnosti těchto filmů respektive odlišnosti .... Já osobně bych rád docilíl dobré ostrosti na zvětšeniny a zrno ab bylo málo znatelné, tedy minimální a jakou v tom případě použít vývojku ...
Napište kdyžtak jakékoliv vaše postřehy a zkušenosti ....
  • 0

#2 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 březen 2011 - 00:16:59

Je to teda trošku mimo ale najlepšiu ostrosť a absolútne nepoznateľné zrnosom dosiahol a scrosom volanom v perceptole 1+3.
  • 0

#3 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2011 - 01:10:29

Poslúchaj Wish mástre, mám celkovo také pocit, že sa tu poslední dobú rešijú ptákoviny jak sviňa.
Sám bych rád viděl situacu, že bych před nekeho položil světšeninu 30x40, jednu dělanou na fomu 100, druhú na T-max 400, kdo by poznal rozdíl.
Tipuju, vlasně nééé, netipuju, ale osobně sem se na sraze přesvědčil o tom, že se na tým nikdo ani nepozastavil a nikdo neřekl, že to bylo dělané na jiný matroš.

Pro dobrou fotku zezačátku stačí, když máš dobře exponovaný a vyvolaný negativ a dobře udělanou zvětšeninu. Všechno ostatní sou kecy okolo.

Ono ty materiály sou dnes tak dobré, že se to podlevá mne nemusí až tak moc řešit.

Kecy o nejlepším, nejostřejším, nejtonálnějším a Bůhví co nej... sou víceméně marketingový nesmyslem.

Řešit by se mělo spěšej to co je vrukách, potážmo v hlavě.

Tož to je moje zkušenost s těmito filmy.
  • 2

#4 wishmasterX

wishmasterX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2011 - 02:32:58

Díky, to je rozhodně kontruktivní odpověď, ano, ptákoviny se tu řeší, třeba jak "zatemnit" monitor pro poslech mp3 v komoře .... :lol:
  • 0

#5 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 14 březen 2011 - 10:15:34

Ja ted prozmenu vaham na jakou stovku fotit, jestli t-max, deltu nebo acros. Asi nezbyde nez zkusit par od vseho.
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2011 - 10:40:26

Ja ted prozmenu vaham na jakou stovku fotit, jestli t-max, deltu nebo acros. Asi nezbyde nez zkusit par od vseho.


a proč nezkusíš plus-x, když se ti vedle nabízí přímo na dlani a za pakatel?
  • 0

#7 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 14 březen 2011 - 11:23:30

Ja ted prozmenu vaham na jakou stovku fotit, jestli t-max, deltu nebo acros. Asi nezbyde nez zkusit par od vseho.


a proč nezkusíš plus-x, když se ti vedle nabízí přímo na dlani a za pakatel?


Protože mi jde o svitky.
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2011 - 13:01:52

Ja ted prozmenu vaham na jakou stovku fotit, jestli t-max, deltu nebo acros. Asi nezbyde nez zkusit par od vseho.


Bóže, zač ňa tresceš :?
  • 0

#9 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 082 příspěvků(y)
Reputace: 398

Publikováno 14 březen 2011 - 15:21:07

[quote name="sjirka"][quote][quote][/quote]

Protože mi jde o svitky.[/quote]
Clovece, tak u svitku je to uz tuplem jedno, tam budes mit jemnozrnny a ostry vlastne cokoli. Delam na svitku nekdy i s deltou 3200 a i tak je to dobry. Z jakyhokoli svitku udelas bez problemu fotku 30x40, aniz by te zrno jakkoli rusilo, to je ciste akademicka debata, jak spravne shrnuje bratr nacelnik.
  • 0

#10 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 14 březen 2011 - 15:37:58

Jenže zrno neni všechno. Já třeba vyvolávám jako prase - stupeň sem 2 stupně tam. T-max prý tohle moc neodpouští.
  • 0

#11 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 březen 2011 - 15:52:19

Jenže zrno neni všechno. Já třeba vyvolávám jako prase - stupeň sem 2 stupně tam. T-max prý tohle moc neodpouští.

:? tak si napřed ujasni, co chceš. především však s tímto přístupem je investice do takovýchto filmů úplně zbytečná.. kup si nejlevnější fomu100 třebas
  • 0

#12 wishmasterX

wishmasterX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2011 - 16:06:08

Já třebas od začátku najel na Fomapan 200, koupil Rodinal, ředil 1+50, dodržel jsem jak vyvolávácí časy, tak teplotu 20 stupňů ... Na radu od otce jsem přistoupil na princip: semtma zatřepat a neřešit .... Můžu říct, že jsem paradoxně tím našel nejlepší způsob vyvolání, kde jsem docílil přesně toho, čeho jsem chtěl .... Naposled jsem koupil dva filmy z nové várky, vyvolával jsem je najednou, z Axomatu přešel na Opemus 6 a tzv. jsem z toho chtěl dostat maximum, takže jsem překlápěl dle návodu a zrno jak prase, tedy na můj vkus ... Takže otázka trochu jinak: Je například Neopan, T-Max či Tri-x blbuvzdornější ?
  • 0

#13 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 14 březen 2011 - 16:10:35

Já třebas od začátku najel na Fomapan 200, koupil Rodinal, ředil 1+50, dodržel jsem jak vyvolávácí časy, tak teplotu 20 stupňů ... Na radu od otce jsem přistoupil na princip: semtma zatřepat a neřešit .... Můžu říct, že jsem paradoxně tím našel nejlepší způsob vyvolání, kde jsem docílil přesně toho, čeho jsem chtěl .... Naposled jsem koupil dva filmy z nové várky, vyvolával jsem je najednou, z Axomatu přešel na Opemus 6 a tzv. jsem z toho chtěl dostat maximum, takže jsem překlápěl dle návodu a zrno jak prase, tedy na můj vkus ... Takže otázka trochu jinak: Je například Neopan, T-Max či Tri-x blbuvzdornější ?


Ja kdyz jsem vyvolaval prvne tak mi ucitelka vrazila do ruky vyvojnici a rekla mi: tohle tam nalij a prevracej tim ted nonstop 5 minut. A negativ vysel naprosto super, zrno skoro zadny kontrast akorat. Absolutne nevim co to bylo za vyvojku.
  • 0

#14 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 082 příspěvků(y)
Reputace: 398

Publikováno 14 březen 2011 - 16:59:32

Jenže zrno neni všechno. Já třeba vyvolávám jako prase - stupeň sem 2 stupně tam. T-max prý tohle moc neodpouští.


V tom pripade bude nejlepe zkratka nevyvolavat jako prase. Nejakej ten stupen sem nebo tam to snese, ale predpokladam, ze pracujes v jedne mistnosti, kde bude bajvocko konstantni teplota, popr voda z kohoutku bude bajvocko stejne tepla porad. pak budes mit vysledky spolehlivy a opakovatelny, neni nezbytne nutne kdovijak hlidat vsechno mozne. Ani to preklapeni neni takove drama, jak se z nej casto dela. Kdyz se ale vratim zpet k puvodnimu dotazu, pak ano - tmax je citlivejsi na zpracovani nez treba tri-x. Ten muzes vyvolat v cem chces a jak chces a porad bude skvelej. A jisteze nejde jen o zrnitost, ale jsme zas tam, kde to komentoval Kraken: ono je to vlastne jedno. Kdyz si vyberes jakejkoli kvalitni film,tedy Tri-x, Tmax, FP-4, HP-5, deltu, Pan 400, acros atd, vzdycky budes mit (pri alespon ramcove poradnym zpracovani) skvely vysledky. Pak uz jde jen o to, ktery se ti budou nejvic libit. O tom tady ale v jinych vlaknech najdes mnoho a mnoho, vcetne nejruznejsich ukazek (to casto rekne vic, nez mnoho slov). V zasade muzes od Tmaxu 100 a delty 100 ocekavat bezzrnne, dokonale ostre, ale jaksi sterilni (pozor - i to muze byt krasne a pro mnoho lidi je to ideal, ktery nezpochybnuju) vysledky. Neco jako teplo z primotopu, nebo vytapene podlahy. Tmax 400 je nekde na puli cesty, podanim mnohem bliz ke klasickym filmum /u delty 400 a acrosu mi chybeji zkusenosti, jini radi doplni za mne). FP-4, HP-5, Tri-X, Plus-x atd jsou klasicke filmy s klasickm podanim, kodaky pak obzvlaste vynikaji v lescich (asfalt, pisek na plazi, omitky, mokra dlazba..)a kresbe tvari. ja bych to klasifikoval jako teplo od krbu nebo ohniste. Nema smysl se takhle zesiroka ptat. Porid si klasickou vyvojku s normalnim podanim, tedy treba D-76, ID11, HC-110 nebo rozumne redenej rodinal a pak si ty filmy vyzkousej. Sam uvidis. Vsechny jsou skvele, ale kazdy je jiny. ....... a ovsemze tri-x je nejlepsi:-)))
  • 0

#15 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 082 příspěvků(y)
Reputace: 398

Publikováno 14 březen 2011 - 17:06:01

P.S. koukal jsem se na tvuj web, mas tam hezky fotky, tak myslim, ze to s tebou tak strasny nebude :? Videl jsem, ze tam mas ruzna temata a ruzna zpracovani, ruzne materialy. Jakmile si najdes to svoje, bude to dokonale. Tedy zpravidla jeden film a jedno zpracovani, ktere ti bude vyhovovat, popripade dva filmy pro dva sirsi tematicko-technicke okruhy tvorby. malokdo potrebuje realne filmy tri, paklize nepouziva tri formaty.
  • 0

#16 wishmasterX

wishmasterX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 březen 2011 - 17:31:16

Tahle fotka, kterou jsem udělal je pro mě ideální kombinace, samozřejmě, ten scanner je tak vhodný do popelnice ale lepší než nic:
http://wishmaster666...100614-0003.jpg

vyvoláno přesně tím způsobem, jak jsem popsal, tedy semtam zatřepat a neřešit ....
  • 0

#17 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2011 - 18:08:21

Já třebas od začátku najel na Fomapan 200, koupil Rodinal, ředil 1+50, dodržel jsem jak vyvolávácí časy, tak teplotu 20 stupňů ... Na radu od otce jsem přistoupil na princip: semtma zatřepat a neřešit .... Můžu říct, že jsem paradoxně tím našel nejlepší způsob vyvolání, kde jsem docílil přesně toho, čeho jsem chtěl .... Naposled jsem koupil dva filmy z nové várky, vyvolával jsem je najednou, z Axomatu přešel na Opemus 6 a tzv. jsem z toho chtěl dostat maximum, takže jsem překlápěl dle návodu a zrno jak prase, tedy na můj vkus ... Takže otázka trochu jinak: Je například Neopan, T-Max či Tri-x blbuvzdornější ?


Ja kdyz jsem vyvolaval prvne tak mi ucitelka vrazila do ruky vyvojnici a rekla mi: tohle tam nalij a prevracej tim ted nonstop 5 minut. A negativ vysel naprosto super, zrno skoro zadny kontrast akorat. Absolutne nevim co to bylo za vyvojku.


Prosím tě Jiříku, ogaro neščastná, nehledej všechno ve filmech, ve vývojkách, rozlišení v čarách, teplotách atd. To je příliš krátkozraké a na digitálistu zralé.

Znovu budu opakovat co už bylo začátečním potisíkráte řečeno. Hledej ideální kombinaci všeho. Výsledek musí sednout jako prdel na hrnec.

Jinými slovy. Vyber si jakýkoliv film a jakou koliv vývojku jakýkoliv aparát. Zkus materiál zpracovat tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Howk.
  • 0

#18 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 089 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 720

Publikováno 19 květen 2011 - 17:50:11

Zdař,
poprosím o případnou poznámku, zkušenost.

Hodlám vyvolávat svitek Tmax400, leč trochu jsem při přendavání pomíchal filmy a teď si nejsem jistej kterej mám dělanej na ISO 1600 a kterej na 400.
Asi to raději přitáhnu blíž k té 1600. Bude vhodnější to dělat ve štoku nebo 1+1 ?
Předpokládám ve štoku pro těch 1600 9 minut, pro 1+1 se uvádí 18,5 minuty, raději bych méně zrna.
Mám tam doufám nějaký záběr ze synovy svatby, tak bych z toho rád něco dostal.
Děkuji předem za povzbudivá slova ... ;-)

Ha - ještě musím doplnit, že mám namíchanou D-76 ku
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 19 květen 2011 - 18:59:18

Já to dělám tak, že oželím dva snímky...
Vytáhnu film z kazety, navinu do spirály vývojnice. Střihnu u sametky a z konce oddělím cca 10 cm, vyvolám ve druhé vývonici. Přišel jsem o jeden přestřižený snímek a event. ten, který byl vyvolán špatně. Posléze již s větší jistotou vyvolám zbytek filmu.
Vy to máte jednodušší - máte pouze dva zaměněné filmy.
A proč od konce filmu? Byl-li exponován do konce, snadněji odhadnete, kde ty dva poslední snímky jsou. Od začátku to nebývá až tak snadné, pokud nemáte zcela přesnou představu jak jste film založil a do kterého místa pásu se první snímek nastavil.
  • 0

#20 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 089 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 720

Publikováno 19 květen 2011 - 20:17:19

Já to dělám tak, že oželím dva snímky...

Díky, je to asi vhodná varianta. I když v mém případě se jedná o svitek, a tak těch snímků na oželení zas tak moc není ...
Ale je pravda, že než zkazit všechno, že
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních