Přejít na obsah


Fotka

Noční fotky, volání


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 12 březen 2011 - 20:17:55

Jak volat noční fotky,ve městě je velký rozdíl mezi světly a stíny, tudíž N-1, nebo dokonce N-2, zatím co mimo je prakticky nulový rozdíl EV, takže by bylo adekvátní převolání N+1 nebo víc.
Je to pravda, nebo jsem úplně vedle?
  • 0

#2 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2011 - 20:38:30

Hidejoši, ogaro, nevím co sú to ty EV a N-1 a iné cípoviny, ale já dělám tak, že sa snažím naměřit tmu.

Když mi expozimetr není schopný schróstat, tož si neměřím nesvětlejší místo scény (nejakú lampu nebo neco podobného), prodloužím čas o 8-10 clon, připočtu teho švárosa, nastavím to na aparátu, šópnu tam drátěnku a exponuju.

Vím že mám při 100 filmu a 11 cloně tak hodku čas, tak piju kafe z termosky, naleju si po kalíšku, puknu válec, popřípade sa natáknu na nejakú lavku a medituju.

To je Vám pak také krásné pofoceníčko, také rozvážné, klidné, lécu kolemvá vás také ty myšiska z křídlama, nikdo neotravuje, občas zabékajú ouvce, štěkně psisko.......pohoda.

Enem sa nekdy stává, že zadřímnu a exponuju to aji dvě hodky, ale rozdíl oprotivá hodině není skorem žádný.

No a pak ten filmeček krapítek podvolám a je to. Prd na jednu expozicu bez filtra a je to tam... Je to snadné focéní. Všecko za tebe udělá film.
  • 0

#3 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 březen 2011 - 21:08:38

FP4+ (†1998 8-O) 13x18 exponovan 20 min; Promicrol 1+9 20°C, 6'.

Vložený obrázek
  • 0

#4 Borek

Borek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2011 - 13:52:17

Jak volat noční fotky,ve městě je velký rozdíl mezi světly a stíny, tudíž N-1, nebo dokonce N-2, zatím co mimo je prakticky nulový rozdíl EV, takže by bylo adekvátní převolání N+1 nebo víc.
Je to pravda, nebo jsem úplně vedle?

Jsem na tom jako Krakenek taky jsem v hajzlu s tim EV,N-1,N-2,prosim o vysvetlivky.
Ja to delal v zime a nejak mi to vyslo ani nevim jak,zkusil jsem to pres Auto a pak nastavil od boku manualne,to jsem jeste nemel exposimetr.I kdyz nas to ucil ve skole fotograf ale to bylo pro digitalisty,ja jedinej byl analog,tak jsem nemel sanci.Ted si to pisu vsechno a je to lepsi.
  • 0

#5 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 březen 2011 - 22:02:33

No, cynickej názor na exponování v noci je, že to nejde exponovat špatně, pokaždý totiž bude jasný, že byla tma. Čili, jak pravil Kraken : NAKRMIT. Ještě je príma brát to dvojexpozicí, první těsně před setměním, aby nebe nebylo úplně černý a druhá po rozsvícení pouličních lamp.
  • 0

#6 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 březen 2011 - 22:10:53

aj ja chcem skusit nocne foto, len nemam tucha ako trafit cas ...
na druhu stranu, hodinu sa mi nechce drzat stlacenu spust 8-)
  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 březen 2011 - 22:50:43

Krilo, kup si drátěnku s aretačním šroubkem, ta se drží sama. Jen je dobrý mačkat pokudmožno v ose drátěnky (ne přes smyčku), dotáhnout a jít od toho. Nebo se dá použít proříznutej kolíček na prádlo, ale těch pár korun za pořádnou drátěnku není vyhozenejch.
  • 0

#8 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 14 březen 2011 - 07:25:53

Nebo to chce kvalitní přístroj s časem T.

Jak jsem to myslel. Fotíš ve dne, rozsah světel a stínů máš šest, potažmo osum clon. Voláš normálně tedy N. Fotíš v noci ve městě, kdy rozsah stínů a světel máš clon hafo a půl, tedy nakrmíš a podvoláváš, aby jsi světla srazil do hodnot, kdy to film pobere.
No a naposledy. Jsi někde na šumavě, je noc, nenaměříš nic, nebo jen malinko. Takže je jasné, že rozsah scény je menší než to co pobere film, takže aby jsi využil schopnost filmu pobrat osum clon, tak převoláváš?

Ten poslední odstavec je to na co jsem se ptal...
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 březen 2011 - 09:49:20

Hidejoshi, musíš si v prvé řadě uvědomit, co vlastně na té fotce chceš mít. Vezměme si napříkladu tu fotku toho náměstí. Bude ti vadit, že lampy, jako největší zdroj světel nemají kresbu? Asi ne, je to pro noční scénu typické. Proto lampy ve svém úsudku ignoruješ. Zajímají tě tedy jen věci, kde chceš mít kresbu. TAdy to zřejmě bude omítka toho domu v čele, jak je tak pěkně ozářená. Tu si bodově změříš. Pak si také změříš největší tmu, kde chceš mít ještě kresbu. Mno a pak podle rozsahu těchto dvou klíčových prvků volíš volání. Když to bude víc než šest clon, adekvátně krátíš. Principy fungují pořád stejně, neboj se toho, že jde o noc. Je to jen jiná forma světla .)) O víkendu jsem si testoval různé vývojky a různé postupy pro zvládnutí extrémních rozdílů. Připravil jsem si scénu s rozsahem 17 clon. A nakonec jsem to na papír dostal (bez vykrývání). Takže nebát se vlka nic, vzít foťák, udělat mnoho stejných expozic a zkoušet...
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 březen 2011 - 09:56:13

A samozřejmě platí, že vyvoláváš na stíny. Takže podle pravidel zónového systému když ve stínech, kde chceš mít ještě kresbu naměříš dopadajícím 8 vteřin, máš výsledek pro střední šedou, to je pětka, chceš dvojku, tzn. tvůj expoziční čas je jedna vteřina plus švára.
  • 0

#11 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 14 březen 2011 - 11:51:16

Nemyslel jsi na světla?
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 březen 2011 - 11:58:56

ehm, idot :) Mělo tam být exponuješ na stíny...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních