Přejít na obsah


Fotka

Prosba o radu-počty a měření aneb dalekohled z telete


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 březen 2011 - 16:28:57

Čím jsem starší, tím častěji zjišťuju, že do reálného života mne ani slušný gympl, ani vejška moc nepřipravily :)

Řešený problém:
Z Pentaconu/Sonnaru 4/300 by měl jít udělat parádní pozorovací dalekoled, zvlášť při použití binokulární hlavy z mikroskopu (bino je pro mně vlastně podmínkou) a výměnných objektivech. Pentacon mám, hlavu na mrkvoskopu nepotřebuju když jsem venku a mezikus s M42 a přírubou je prachjednoduchý díl.
Hlava má sama o sobě zvětšení 1,2x-pokusím se dodat fotku přístroje, ze kterého ji budu brát-pokud to někomu něco řekne (laboratorní (ne školní) přístroj s tlustým oblým "vodorovným" krkem, binohlava je ta "hranatá" ne "do kulata").

Háček: mezi objektiv a hlavu musí přijít rozptylka, aby byl obraz k něčemu, byť patrně ještě pořád převrácený. A já nejsem schopný změřit ohnisko biohlavy ani samotné, ani s jedněmi okuláry-a jejich výměna mi už vůbec dělá v čísly nepodložených úvahách binec.
Kde má ohnisko objektiv je dost jasné, s binohlavou jsem někde mezi čertem a ďáblem.

Otázka:
Máte někdo lépe opticky vzdělaný nápad na idiotproof metodu na zjištění potřebné optické mohutnosti? Nebo přibližný výpočetní způsob ze znalosti části komponent? Já vždycky ztroskotal hned na začátku obvyklých postupů-"vezmi optickou měřící stolici..." i "vytvořte si pár rovnoběžných paprsků... změřte vzdálenost jejich průsečíků". Nemám po ruce traverzu ani trámek dost dlouhé či pevné, abych to udržel v ose a spolehlivě měřitelné.

Díky
  • 0

#2 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 17 březen 2011 - 16:43:17

Vyprdni se na fotograficke objektivy, nikdy to nebude ono. Mnohem lepsi cesta je jakykoli objektiv z dalekohledu, zpravidla dvouclenny achromat, k sehnani jsou (nejvic rad a moznosti zjistis na astro-forum.cz) a vysledky budou nesrovnatelne lepsi. Vyborne objektivy tohoto typu delaval Zeiss (DDR), o parametrech 50/56O, prvni cislo znamena prumer v mm, coz je u dalekohledu rozhodujici parametr). Delali i vetsi, 64/700 nebo tak nejak, ted nevim. To, oc se snazis, je ta nejkomplikovanejsi cesta k jednoduchemu dalekohledu. Jeste pak existuje takzvany Lidlskop, coz je dalekohled 70/700, ktery se v akcich prodava v Lidlu za cca 2000 a je za tu cenu nesmirne kvalitni. Opet viz astro-forum.cz
  • 0

#3 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 březen 2011 - 16:55:05

Mno na toto téma můžeme podiskutovat.
V první fázi Ti řeknu něco, co nechceš slyšet. Mám tyhle pokusy dávno za sebou. Tudy cesta nevede, ač to vypadá lákavě. Bohužel, objektiv má danou "kresebnost", jakýmkoliv dalším prvkem jí jen degraduješ. Pokud bych uvažoval bezzrný materiál, je lepší výřez.
Ale pokud to má sloužit na astro (to občas fotím, to mě zajímá), zjistíš, že objektivem s čímkoliv to prostě nejde. Pak vyzkoušíš promítat objektivem obraz se zvětšením někam a ten fotit. Postupně přijdeš na to, že to taky nejde. Pak si pořídíš refraktor, po nějakém čase zjistíš, že to bez automatické montáže nejde. Tak si jí pořídíš. Pak si koupíš newtona (malýho) s barlow členem, kvalita naroste, montáž to ještě unese. Pak dojdeš k tomu, že 70mm zrcadlo není žádnej šlágr, zvlášte s barlow. Pak si koupíš větší (nebo vyrobíš), většinou tak kolem 150mm nebo třeba 250mm. Ale zjistíš, že montáž to neunese. Koupíš novou. Ve výsledku zaplatíš asi tak 3x víc, než když to koupíš rovnou.
Dokonce jsem kdysi zkoušel 400mm objektiv s 4x konvertorem. Kvalita kresby šílená, detaily žádný. A to objektiv kreslí slušně a konvertor taky.
Prostě nechoď slepou cestou. Je ověřený, že cesta tam není.
Pořiď si něco kolem 150mm zrcadlo, jestli můžeš tak i větší. Já šilhám po 500mm ale to je dost obluda a opět musím měnit montáž.
  • 0

#4 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 březen 2011 - 17:02:57

Pozorovací-měl jsem to upřesnit. Nejde mi tentokrát nijak moc o oblohu ani o zvířátka, ale o díru v terči.
Komplikované se to ukazuje, ale výsledek má šanci být vcelku malý a ne moc těžký (do 7 kg i s podstavcem). Hlavně kvůli rozměrům se snažím lidlskopům vyhnout. Kufr s děrovačkou je takhle po ramena a ještě druhou mrchu co se nevejde do batohu... Třeba neujdu, ale hledám jak :)
  • 0

#5 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 březen 2011 - 17:14:21

Pozorovací-měl jsem to upřesnit. Nejde mi tentokrát nijak moc o oblohu ani o zvířátka, ale o díru v terči.
Komplikované se to ukazuje, ale výsledek má šanci být vcelku malý a ne moc těžký (do 7 kg i s podstavcem). Hlavně kvůli rozměrům se snažím lidlskopům vyhnout. Kufr s děrovačkou je takhle po ramena a ještě druhou mrchu co se nevejde do batohu... Třeba neujdu, ale hledám jak :wink:

Hmm, co třeba slušná optika na zbrani? Teda nevím, z čeho střílíš.
  • 0

#6 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 březen 2011 - 17:39:36

Terčovnice-perkuska...
potřebuju dát nějak pomalu dokupy werk schopný ukázat za trochu gramotných podmínek díru na aspoň 300m anebo světlý flek 3cm na černém podkladu na dvojnásobek.
  • 0

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 březen 2011 - 17:41:54

Smím se zeptat kde se nachází tak dlouhá veřejná střelnice? :wink:
  • 0

#8 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 březen 2011 - 17:48:59

třeba v Ludvíkovicích http://www.strelnice...e.websnadno.cz/
  • 0

#9 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 březen 2011 - 18:01:11

LukasJ: promiň, Tebe jsem přehlédl.
Pokud jde o astro, tam si počkám kerzevá obvyklou limitu studentů a nejen jich...
Jako kluk jsem používal prvoválečný binokl 8x24 a cosi ruské výroby 20x50. Z dělostřeleckého pozrovacího binoklu se 120 mm jsem slintal. Pak jsem se mohl podívat skrz přestavěný 120/800 refraktor, domamont zrcadla asi 150/asi 1200, 200/1600 a 250/cirkka 1600 a samozřejmě si dobře pamatuju co umí petřínský "buřtík" 370/3300, ještě z doby kdy Praha nesvítila jak při výbuchu. A pokud mi něco nepřistane u nohou samo, pod 250 se mi vůbec nechce. Nemůžu se zbavit dojmu, že na tomhle průměru se něco láme k výrazně lepšímu, zvlášť pokud jde o málo jasné či řídké objekty.
Ač tíhnu k "bytelným" konstrukcím s krásou spousty hejblat (virus čudlíkářství v rozvinuté formě), Dobson je krásný svou elegantní jednoduchostí a asi nepřekonatelným poměrem výkon:váha, skladností a snadností domácího spáchání.
  • 0

#10 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 17 březen 2011 - 18:15:10

To mi z toho porad nejlip vychazi nejy ten mensi, kvalitni achromat - cenove i konstrukcne. Jinak uznavam: dobson je nejlepsi varianta, chce-li clovek velky vykon za solidni cenu. Ja jsem anachronik, milovnik starych casu, tak mam 140mm refraktor v mosaznem tubusu..
  • 0

#11 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 březen 2011 - 18:23:02

Joo, tak to bych si dal líbit. Taky mám furt dojem, že jsem utrpěl přenošení asi tak o 170 let...
Ale to jsme OT.
  • 0

#12 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 březen 2011 - 16:47:01

Terčovnice-perkuska...
potřebuju dát nějak pomalu dokupy werk schopný ukázat za trochu gramotných podmínek díru na aspoň 300m anebo světlý flek 3cm na černém podkladu na dvojnásobek.


Hmm, chápu. Puškohled na perkusní zbrani vypadá blbě........ Ikdyž už jsem viděl i kolimátor na perkusní pušce. Spíš bych se klonil k dalekohledu.
  • 0

#13 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 18 březen 2011 - 17:36:57

Hrubym propoctem potrebujes rozliseni cca 20",na coz by mel stacit i mensi dalekohled. Je ovsem treba, aby snesl poradne zvetseni. Hadam, ze na rozliseni 3cm svetlyho fleku na 600mm je potreba realne tak stonasobne zvetseni, navic musis z teorie ubrat, nebot budes koukat rovnobezne se zemi, kde byva vzduch velmi neklidny a kontrast toho fleku urcite nebude jako hvezda na nebi, krom toho i svetelne podminky nebudou konstantni. Takze potrebujes dalekohled se slusnou rezervou v kvalite i rozliseni. Prumer 5cm bych bral jako minimum. Idealne tak 6-8.
  • 0

#14 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 březen 2011 - 18:29:15

Právě proto, že 4/300 Pentacon/Orestegor pro středoformát má objektiv 80 mm, tak o úpravě uvažuju. Podle pravidla "slušné zvětšení je do 2D" kde D je průměr objektivu v milimetrech to vychází vcelku nadějně.
To co potřebuju je vlastně Barlow, ale pořád nevím jak ho změřit/spočítat, o stranově a výškově správně orientovaném obrazu nemluvě.

Kolimátor na perkusu-na inlajnu proč ne, jenže tohle si hraje na období 1850-1860 i technologiemi a detaily, nejenom vzhledem. Tu by byla moderna hnus a i proto se mi nechce lidlskop apod. Ten kus kovu a skla co mám taky není úplně cosher, ale aspoň že kov...
  • 0

#15 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 21 březen 2011 - 18:45:41

Clovece, ten objektiv proste nebude dostatecne dobre kreslit. Sezen si nejakej ten achromat, v Celakovicich mosaznou rouru a mas po problemech. I ten Lidlskop bys pak moh vykuchat a dat mu novej, tedy vlastne starej, kabat...Ja mam ve svem retrodalekohledu taky objektiv vyrobeny nove.
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 březen 2011 - 14:21:42

Franto je na tebe nekde nekde emai nebo telefon? Nekde sem ho zatratil.

Dík.
  • 0

#17 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 březen 2011 - 21:52:56

Kraken: toš kolego, měl bys mít mail.

Archenar a vlastně i ostatní: tedy, tohle úsilí by vyviklalo i dubisko, jediné, co mně drží u hraní si s tou myšlenkou je binokulárnost.
  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 25 březen 2011 - 07:56:08

To chapu, ale binokularni nastavec muzes dat k jakemukoli objektivu, na to nemusi byt ausgerechnet objektiv fotograficky.
  • 0

#19 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 25 březen 2011 - 07:57:08

P.S.krom toho obravdovy binokularni dalekohled, tedy pristroj se dvema objektivy a dvema okulary funguje jinak (lepe)nez jeden objektiv s nastavcem.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních