Přejít na obsah


Fotka

fotogravura


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Christian

Christian

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 9

Publikováno 25 březen 2011 - 18:17:50

Nahodou, není zde někdo kdo by mi pomohl pochopit tuto techniku?
  • 0

#2 Christian

Christian

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 9

Publikováno 26 březen 2011 - 15:06:11

Nahodou, není zde někdo kdo by mi pomohl pochopit tuto techniku?

pro případné chlapce pojídající po ránu vtipnou kaši podotýkám, že jsem již nejen po snídani, ale i po obědě a google umím také. Jinak pro info oč kráčí.. http://www.photogravure.com/
  • 0

#3 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 březen 2011 - 16:05:58

A co teda potrebujes kdyz jsi nasel stranky kde to popisuji?
  • 0

#4 morgien

morgien

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 leden 2016 - 01:36:23

aj si to skusal nakoniec? mna to celkom laka :)


  • 0

#5 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 5 leden 2016 - 01:58:36

No uhlotisk (Bostick+Sullivan na to mají speciální červený papír) se přenese na měděnou desku, která je opatřena akvatintovým zrnem. Pak se leptá chloridem železitým, nejlépe třemi koncentracemi a pak se to vytiskne jako hlubotisk. Jelikož je to příbuzné hlubotisku, tak je hodně informací, ale celkově to znamená, naučit se tři řemesla (a dělat dobrý fotky k tomu :-(


  • 0

#6 krusnohorec

krusnohorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2016 - 10:06:09

Lze používat i fotopolymerové štočky pro knihtisk. Vymývají se vodou. Pro knihtisk jsou potřeba negativní filmy. Pro hlubotiskový štoček lze použít pozitiv. Samozřejmě je potřeba štoček exponovat nejprve rastrem a pak teprve předlohou. Trošku s tím experimentuji. Zatím nemám valných výsledků - mám satinýrku domaděl a tam je asi chyba.


  • 0

#7 krusnohorec

krusnohorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2016 - 10:24:26

Pro pořádek uvedu trochu teorie. Hlubotisk - fotogravura je vynález Karla Klíče z Hostinného. Do měděné desky jsou zaleptána místa, která mají tisknout. Podle hloubky zaleptání jsou vytištěny polotóny. V praxi se používá přenosový papír citlivý na UV světlo. Na něj se nasvítí filmová předloha vyvolá se a nalepí na měděnou desku. Vodou se rozpustí lepidlo z papíru (jako obtisky na letadélka). Vytvrzená citlivá vrstva chrání desku před proleptáním chloridem železitým. Z hotové desky se mechanicky odstraní citlivá vrstva a hurá do hlubotiskového lisu. Tisk je stejný jako tisk suché jehly - tedy teoreticky. Pro výrobu tiskové formy jsem zvolil fotpolymerovou desku proto, že cena je stejná jako u měděné desky leptané chlridem železitým, ale nevznikají žádné nebezpečné chemikálie. Fotopolymer je inertní a vymývá se vodou.


  • 0

#8 knuf

knuf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 60

Publikováno 10 březen 2016 - 10:58:11

Pro pořádek uvedu trochu teorie. Hlubotisk - fotogravura je vynález Karla Klíče z Hostinného. Do měděné desky jsou zaleptána místa, která mají tisknout. Podle hloubky zaleptání jsou vytištěny polotóny. V praxi se používá přenosový papír citlivý na UV světlo. Na něj se nasvítí filmová předloha vyvolá se a nalepí na měděnou desku. Vodou se rozpustí lepidlo z papíru (jako obtisky na letadélka). Vytvrzená citlivá vrstva chrání desku před proleptáním chloridem železitým. Z hotové desky se mechanicky odstraní citlivá vrstva a hurá do hlubotiskového lisu. Tisk je stejný jako tisk suché jehly - tedy teoreticky. Pro výrobu tiskové formy jsem zvolil fotpolymerovou desku proto, že cena je stejná jako u měděné desky leptané chlridem železitým, ale nevznikají žádné nebezpečné chemikálie. Fotopolymer je inertní a vymývá se vodou.

 

 

ahoj, tiez ma zaujala tato technika a rozmyslam, ze by som to skusil na fotopolymerne dosky alebo pouzitim fotopolymerneho filmu - ten je ovela ovela lacnejsi (ImagON / ImagON HD) a da sa aplikovat na akukolvek dosku 

 

pochopil som, ze v procese je dost kritickym elementom samotny lis, ale absolutne nikde som nenasiel pojednanie o tom, ake parametre by mal lis splnat, okrem rozmerov alebo vobec ci nejake parametre lisy maju. najlacnejsie bezne dostupne lisy su asi "skolni lisy od FOME" - ale tusite ci su na tuto techniku vhodne ?

 

 

tiez som videl, ze namiesto dvojiteho osvitu (raster + motiv) sa da pouzit tlac priamo na dosku (DTP), raster uz je nativne obsiahnuty v sposobe tlace atramentovou tlaciarnou - nemate niekto skusenosti?


  • 0

#9 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 11 prosinec 2016 - 19:23:27

skúšam prapôvodným postupom podľa knihy, ale za nič na svete sa želatína nechce rozliať po tom asfalte! doslova uteká ako ortuť :D


  • 0

#10 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 prosinec 2016 - 23:01:48

Možná by pomohla troch isopropylalkoholu, snižuje povrchové pnutí a zlepšuje smáčivost. A předehřát desku, tak akorát na cca 35°.

Neznám původní postup, ale myslel jsem, že princip je takový, že se vytvoří akvatintové zrno, to se zaleptá, pak se asfalt smeje a přenese se pigment, pak se opět leptá.


  • 0

#11 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 13 prosinec 2016 - 16:13:38

Možná by pomohla troch isopropylalkoholu, snižuje povrchové pnutí a zlepšuje smáčivost. A předehřát desku, tak akorát na cca 35°.

Neznám původní postup, ale myslel jsem, že princip je takový, že se vytvoří akvatintové zrno, to se zaleptá, pak se asfalt smeje a přenese se pigment, pak se opět leptá.

v knihe píšu, že sa napráši asfaltom, aby vzniklo to zrno - žiadne leptanie sa pred želatínou nespomína - na ten pripečený asfalt sa má naliať želatína s dvojchrómanom a potom už štandardne - exponovať, vypláchnuť v teplej vode a leptať. Prvý raz sa mi to podarilo, len som si blbá neuvedomila, že mám exponovať z pozitívu, nie z negatívu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních