Přejít na obsah


Fotka

Dvojexpozice u prvního snímku Rolleiflex Automat


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 březen 2011 - 12:38:02

Mám Rolleiflex Automat cca rok 1950 a skoro pokaždé, když začnu fotit, to je u čísla 1, poté, co zmáčknu spoušt a exponuju, mi to nedovolí přetočit na číslo 2, místo toho musím znovu u čísla jedna exponovat, čili dostanu dvojexpozici, kterou tento aparát údajně nedovoluje, a teprve od čísla 2 je vše v pořádku. Film do přístroje zakládám podle návodu, ale už jsem narazil na víc verzí návodů, jiné verze mi dali temnokomorníci v praxi, atd. Stává se to skoro vždycky, zatím jen snad jednou jsem nějakým zázrakem nemusel dvojexponovat u čísla 1. Tuším u jednoho nebo dvou svitků tam dvojexpozice na začátku nebyla.

Asi nejde ani tak o to, postupovat přesně podle návodu, což zjevně nefugunguje, jako spíš vysvětlit, jak je mechanicky možný dostat se do situace kdy je vše připraveno pro focení, v okýnku je číslo 1, já zmáčknu a konec, dál se nepohnu a musím znovu fotit na totéž políčko. V čem by mohl být problém? Díky za pomoc, je škoda pokaždé přijít o jeden snímek z dvanácti.

Ještě mě napadá vzít k tomu účelu jeden svitek a zakládat ho do aparátu a následně fotit a znovu zakládat tak dlouho, až člověk přijde na to, kdy se té dvojexpozice na začátku zbaví.
  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 březen 2011 - 14:15:21

Chyba bude zrejme v mechanike, ale ak to nerobí aj inde, len pri prvom obrázku, tak treba hneď po založení filmu a presunutí na prvé políčko odexponovať zo zakrytým objektívom a maximálnou clonou, a potom už normálne exponovať a tým sa prvé políčko zachráni
  • 0

#3 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 březen 2011 - 16:52:30

Měl jsem ten samý problém. S Yashicou i Rolleiflexem. První políčko jsem musel exponovat dvakrát. Řešil jsem to tak, jak je uvedeno výše. Po první expozici objektiv zakrýt, nastavit největší clonu a nejkratší čas a exponovat podruhé. Nakonec jsem to nechal opravit. Je to chybou v mechanice,ale už přesně nevím jakou.
  • 0

#4 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 březen 2011 - 17:54:10

Osobně si myslím, že ten problém vyřešit jde, když jsem začínal s Rolleiflexem, tak jsem měl ten samý problém a pomocí návodu jsem tu záhodu rozlousknul, nic těžkého to není. u kořene kličky na stěně aparátu je částečně vykukující ozubené kolečko, je možné, že s ní nevědomky otočíš proti směru hodinových ručiček a současně točíš kličkou hledající správnou polohu. Tím si můžeš připravit aparát k vícenásobné expozici. U mě to bylo tak, že jsem se snažil točit zuřivě kličkou sem a tam, abych se trefil do díry a přitom jsem si nevědomky natáhl tu vícenásobnou expozici.
  • 0

#5 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 březen 2011 - 20:31:43

Díky všem za odpovědi, zkusím se z toho nějak poučit, včetně té poslední odpovědi, protože někdy se mi povede nastavit aparát tak, že problém s dvojexpozicí není.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních