Přejít na obsah


Fotka

První fotoaparát


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 biohazzard

biohazzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2011 - 07:17:03

Dobrý den,

předem se omlouvám že pokládám otázku jako vystřiženou z návodu které otázky neklást, ale jsem uplný nováček a ve svém okolí nemám nikoho kdo by mi mohl poradit. Hlelám fotoaparát pro své první snímky outdoorových výletů, takže upřednostňuji jednoduchost a odolnou kovovou konstrukci a rozmýšlím se mezi Olympus OM-10 a Praktica MTL 5. Zkušenosti nemám žádné, rozdohuji se na základě článků uveřejněných na Vašem serveru.

Děkuji a s pozdravem

Daniel Rešl
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2011 - 07:54:03

přijeď na sraz do Jizerek, tam si budeš moci ohmatat spoustu čudlíků... jinak je to už tolikrát v jiných vláknech obehraná písnička, jak jsi správně poznamenal, že vybírat si jen podle názorů "každý pes jiná ves", aniž bys měl možnost vzít něco do ruky a zkusit si to, co ti vyhovuje, je tak trochu o ničem. Jestli chceš, můžeš za mnou někdy o víkendu zajít a zkusit si různé foťáčky.... v tom případě e-mail v mém profilu.
p.s. : Pokud u OM-10 budeš mít manual adapter, je to dobrá volba. Ale pořád platí: foťák je jen držák na film, rozhodující je kromě toho, co je za hledáčkem, ještě optika a rozpočet, který máš k dispozici.
  • 0

#3 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 8 duben 2011 - 16:30:59

Ahoj, vítej!

Už se to tu probíralo mnohokrát, namátkou:
http://www.temnakomo...iewtopic&t=4823
http://www.temnakomo...iewtopic&t=5084

Za sebe mohu doporučit Pentax ME Super. Vestavěný spolehlivý expozimetr, široká nabídka kvalitních dostupných skel, kompaktní foťák na cesty co i něco vydrží :lol:
  • 0

#4 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 duben 2011 - 17:25:39

todle se tu periodicky řeší asi tak každé 2měsíce :lol:

om1... já ji koupil s 28/3,5 za 1200
  • 0

#5 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 duben 2011 - 21:15:21

Nazdar biohazzarde. Jedinej a naprosto nejlepší foták je zenit E a musí to bít jedině Ečko,ET,11,12,ty stojej za prd . A víš proč? protože to byl můj první přístroj.Byl naprosto nejlepší až do chvíle kdy se mi do ruky dostalo něco jinýho.Takže to vůbec neřeš a kup si třeba praktiku.
Adam
  • 0

#6 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 duben 2011 - 07:31:58

Nazdar biohazzarde. Jedinej a naprosto nejlepší foták je zenit E a musí to bít jedině Ečko,ET,11,12,ty stojej za prd . A víš proč? protože to byl můj první přístroj.Byl naprosto nejlepší až do chvíle kdy se mi do ruky dostalo něco jinýho.Takže to vůbec neřeš a kup si třeba praktiku.
Adam

Stímto přemnoženým krámem zvaným Zenit bych toho asi moc nanafotil.Moje exp časy na kinu se pohybují dost často mezi 1 /8 až 1/15. ,ale když se ktomu přidá topůrko je z toho docela slušný kladivo. :)
  • 0

#7 biohazzard

biohazzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2011 - 08:22:29

No bezva, jsem rád že jste mne neposlali hned někam a poradili mi. Přečtu, pokouknu a kdžtak zase napíšu o radu. Potřebuju aby vydržel třeba měsíc daleko od civilizace, čištění a sucha...

BTW: jsem student, takže rozpočet mám omezený a zároveň mám odpor k plastu a elektronice (mobil je jediná vyjímka:). Zenita 11ku jsem právě našel na chatě, proto jsem se o to začal trochu zajímat a chci si to vyzkoušet. Ale s jeho váhou ho spíš s sebou vezmu místo vklíněnce až budu potřebovat jištění na skále...
  • 0

#8 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2011 - 11:20:59

Nazdar biohazzarde. Jedinej a naprosto nejlepší foták je zenit E a musí to bít jedině Ečko,ET,11,12,ty stojej za prd . A víš proč? protože to byl můj první přístroj.Byl naprosto nejlepší až do chvíle kdy se mi do ruky dostalo něco jinýho.Takže to vůbec neřeš a kup si třeba praktiku.
Adam

Stímto přemnoženým krámem zvaným Zenit bych toho asi moc nanafotil.Moje exp časy na kinu se pohybují dost často mezi 1 /8 až 1/15. ,ale když se ktomu přidá topůrko je z toho docela slušný kladivo. :)


má béčko ne.....
jinak jako klidívo na digitálisty by se taky dal použít.
  • 0

#9 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 10 duben 2011 - 18:08:29

zenity mám hodně rád, ale pokud by to měl bejt tvůj první foťák, neber ho, na zenit se fotí dobře, ale nevyndáš z něj film :lol: každej film co jsem v zenitu měl se mi přetrh, E to má vyřešený nejlíp, ale stejně se ten čudník občas zasekne...
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 duben 2011 - 18:20:59

kup si minoltu hi-matic f.
  • 0

#11 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2011 - 08:39:49

Ahoj, pokud máš na výběr mezi těmito dvěma foťáky, tak bych doporučil ten Olympus, ale máš to jako se vším, je to především o penězích... Hlavně si kup takový foťk jaký se ti líbí, to mu potom odpustíš i větší chyby, vyber si něco na co máš a pak si kup to o trochu lepší, to se mi vždy vyplatilo, není nejlepší si připlácet za příslušenství, které nepotřebuji (blesky, pohony a pod) na úkor solidního základu, protože to se dá dokoupit v případě potřeby... Nehledě na to že stejně až u toho prvního poznáš, co vlastně chceš:lol: Já jsem před lety začínal také s Olympusem, koupil jsem si OM-20 (v USA je to řada OM-G)a dodnes toho nelituji, protože je to podle mne docela fajn foťák a používám ho spolu s OM-2N. Ta OM-20 je lepší verze OM-10, s odolnější vnitřní konstrukcí, možností volby časů bez adaptéru, nechá se na něj přidělat madlo pro lepší držení, měření sice jednodušší (1 dioda místo dvou u OM-2, ale princip měření je totožný) než OM-2, ale spolehlivé i na barvu, má předsklopení zrcátka při použití samospouště... Jinak bych šel do japonských značek té doby, protože představují dostupnou špičku a možnost rozšiřování těl a objektivů, ty z bývalého východního bloku mě přiznám se moc nezaujaly, jsou větší, těžší...
  • 0

#12 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 11 duben 2011 - 09:14:26

Ahoj!
Tož jak psali! Ty NDR přístroje jsou těžké, včetně objektivů, ale fakt je že se ti aparát taky musí líbit a pak, kromě spolehlivosti - co s tím budeš sěla?t! Já mám sice více jednookých zrcadlovek, ale používám rád i dálkoměry - můj oblíbenec kromě dálkoměrné Yashicy (skvělá kresba!) je i starožitník Zorkij 4K s výborným Jupiterem 2,8/35 - pohotovost sama, ostříš odhadem.
Na krajinky raději zrcadlovka, na reportáž rychlý dálkoměr. Dnes už jsou ceny takové, že zejména v aukcích pořídíš často překvapivě levně :lol: Musíš to sledovat.
Ale doporučuju návštěvu u Jirinola - važ si nabídky - padneš v úžasu, co skvělých těl a sklíček více značek uvidíš :D Včetně dálkoměrů - Jirinol už taky vidí hůř a s dálkoměrem se "ostří" lépe...
  • 0

#13 biohazzard

biohazzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2011 - 18:15:21

O dálkoměru jsem teda nějak vůbec neuvažoval. Možná jsem udělal chybu, nevím. Bez nastavení clony, bez výměny objektivů...no přijde mi to že si pak udělám fotky na jedno brdo a kreativitu do toho nevložím žádnou (ne že bych byl umělec 8-O). Možná se pletu.

Ve výběru samozřejmě nejsem omezen pouze na ty dva kandidáty, které jsem uváděl. Vlastnosti které očekávám jsou:
-manuální ostření
-výměnné objektivy-širokoúhlý a nějaké telátko (M42, pokud není tak přes redukci)
-plynulé nastavení závěrky s možností i manuální a B
-odolnost
-bez blesku
-celokov
-ne diodový indikátor expozice v manuálním režimu ale ručička
-kromě expozimetru a závěrky zádná elektronika

Co se týče rozpočtu, tak tělo cca 1500,- Pak si dokoupím zvlášť ještě ty sklíčka, filtr atd a to vás budu otravovat zase s něčím jiným 8-)
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2011 - 18:47:17

Co se týče rozpočtu, tak tělo cca 1500,- Pak si dokoupím zvlášť ještě ty sklíčka, filtr atd a to vás budu otravovat zase s něčím jiným 8-)


k Jarovu vstupu: ignoruj to, přehání. Domů tě stejně nepustím. Na čtení pomalu nevidím, ale skrz hledáček ještě furt dobře. Jestli moc spěcháš, tak ti v reálu nepomůžu, jestli ne, dám ti třeba někdy k večeru šanci si něčím (různým) prohnat film, abys zjistil, co ti v ruce a u oka třeba může vyhovovat, a s jakými výsledky s čím můžeš počítat.

Ke tvé úvaze napřed tělo, pak objektivy:
Z prostého důvodu, že peněz není nikdy nazbyt, jsem postupoval a dosud postupuji opačným způsobem - jde mi hlavně o optiku, dobrou a ne drahou, páč objektiv v kombinaci s tím, co je za hledáčkem, dělá fotku. Foťák jako takový je jen držák na film.
Zkus si napřed ujasnit, jaký rozsah ohniskových vzdáleností uvažuješ, že pořídíš, pak se rozhlídni po recenzích, testech a taky cenách a dostupnosti, ptej se na zkušenosti, a přitom pořád měj připravenou kalkulačku, papírek a tužku. a až ti vyjde optimální sestava objektivů jednoho (teď neříkám jakého) systému (poznávací znamení uchycení objektivu na tělo = typ bajonet) za rozumné peníze, tak si k němu dohledej vhodné tělo.
Postupovat naopak, tj. napřed si koupit tělo, aniž bys cokoli věděl o objektivech toho konkrétního systému, může být občas taky slepá ulička, jež tě donutí to dosavadní rozprodat a koupit něco jiného, nebo v celku zbytečně drahý špás.
  • 0

#15 biohazzard

biohazzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2011 - 20:10:54

2 Jirinol: Máš naprostou pravdu. Co se týče širokoůhlého objektivu, tak okolo 28mm, třeba PENTACON auto MC 2,8 a co se týče tele, tak ohnisko vůbec nevím jestli 135,200,300,... 8-) Na Aukro jsem koukal že se dají(M42 s MC) sehnat do 1000/kus což je pro mě ideální cenová relace. Do studování vlákem o objektivech se dám až nyní, ale už teď mi z toho množství jde hlava kolem 8-O K objektivům by se asi hodilo říct, že budou převažovat fotky za světla, výhledy z vrcholů hor, potůček, cesta, skály apod.

Každopádně bych rád aby zůstala i nakousnutá otázka výběru těla a přibývaly Vaše rady a zkušenosti ikdyž jsem zvolil pravda opačný postup.
  • 0

#16 biohazzard

biohazzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 duben 2011 - 13:13:03

Po nekončném porovnávání se můj výběr zastavil na Pentax MX a Olympus OM-2, tak už se jen rozhodnout... Může mi někdo poradit jestli u OM-2 a OM-2n je rozdíl jen v blesku?

Díky
  • 0

#17 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 duben 2011 - 14:18:22

blesk a závěrka: OM-2 má nejdelší automatický čas 60s, OM-2n má 120s
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 duben 2011 - 14:21:25

blesk a závěrka: OM-2 má nejdelší automatický čas 60s, OM-2n má 120s


pozn.: ale stejně neumí dopočítat švarcšilda pro založený film :-)
  • 0

#19 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 duben 2011 - 14:26:28

Těch rozdílů mezi OM-2 a OM-2N je trochu více, pokud ohlédneme od opravdu nejstarších verzí OM-2, které měly trochu jiný vzor na závěrce, který se používá k měření expozice, tak rozdíl je mimo jiné i v délce měření v automatickém režimu, kde OM-2 měří automaticky do 60 vteřin a OM-2N do 120 vteřin a OM-2N má zobrazení korekcí (objeví se ukazatel +/- v hledáčku). A pak samozřejmě ten blesk (řízení a patice jsou jiné). Jinak jsou OM-2 a OM-2N stejné.
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 duben 2011 - 14:51:47

Po nekončném porovnávání se můj výběr zastavil na Pentax MX a Olympus OM-2, tak už se jen rozhodnout... Může mi někdo poradit jestli u OM-2 a OM-2n je rozdíl jen v blesku?

Díky

OM-2 je trochu jiná koncepce než MX. S MX bych porovnával spíše OM-1.
Já osobně, jako čudlíkář a opravář spíše než fotograf, mám na OM-2 pifku z důvodu poruchovosti a obtížné opravitelnosti.
Pentaxy obecně můžu doporučit. Pořízení konkrétně těla MX může mít jeden háček - je to velmi populární model, druhdy používaný profesionály - dnes je poměrně obtížné pořídit kus, který není značně opotřebený. I když ale tělo neseženeš nebo se ti pokazí, snadno si opatříš jiné, a všechny objektivy ti budou na něj pasovat. Dlouhodobá kompatibilita a všeobecné rozšíření objektivů s bajonetem Pentax K je podle mne značnou výhodou.
  • 0

#21 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 duben 2011 - 18:11:56

včera sem vydražil minoltu xg-m s rokkorem MC 50/1.7 za 600 i s poštou!

Zvaž tuhle možnost, je to super tělo!
  • 0

#22 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 duben 2011 - 18:14:26

včera sem vydražil minoltu xg-m s rokkorem MC 50/1.7 za 600 i s poštou!

Zvaž tuhle možnost, je to super tělo!


a objektivy se daj sehnat taky lehce, neni to tak strašný jak hodně lidí říká, promysli si to.

Já měl teď v ruce Prakticu MTL3 a už bych s ní znovu fotit nechtěl :-)
  • 0

#23 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 duben 2011 - 08:15:25

Je pravda že člověk může narazit na vadný nebo rozbitý fotoaparát, ať už je to Olympus či něco jiného. Já jsem na příklad na OM-2N nedám dopustit a funguje jak má, to ji sebou tahám víceméně denně, to samé OM-20. A nahrádní díly na OM se nechají sehnat, aniž by člověk musel kupovat nahradní tělo na rozebrání. Je to prostě o tom, hlavně si koupit co se mi líbí, ať je radost do začátku, podívat se do bazaru, u fotografů, osahat si to, to je důležité. Mně OM uchvátilo na první pohled, když jsem ho před lety poprvé vzal v bazaru do ruky. A hned koupil:-)
  • 0

#24 biohazzard

biohazzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2011 - 08:27:39

achi:

OM-2 měří automaticky do 60 vteřin a OM-2N do 120 vteřin a OM-2N má zobrazení korekcí (objeví se ukazatel +/- v hledáčku).

Takže i když nebudu používat blesk, tak se vyplatí spíš ON-2n jestli to chápu dobře...

dubraro:

Pentaxy obecně můžu doporučit.

A jak to vidí technik s odolností Pent. vs. Olym.?

Ondrej91:

minoltu xg-m s rokkorem MC 50/1.7 za 600 i s poštou!

To je taky zajímavá volba... Akorát není to plast? A nevíš jak je to s výdrží baterek? Tuším že na wikipedii jsem četl, že rychlost závěrky se nezobrazuje v hledáčku a musíš jí vždycky sundat od oka... Teda pokud jsem to z angličtiny dobře pochopil :-)
  • 0

#25 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 duben 2011 - 08:47:13

Pokud se nepoužívá blesk, tak bych řekl že je to jedno, to autodynamické měření expozice buď do 60, nebo 120 vteřin je takové dost ošemetné, protože jak napsal Jirinol, nejsou tam zahrnuty (nejspíše, protože kdo ví jak je udělaný algoritmus výpočtu expozice, pan Maitani blahé paměti byl nějaká hlava) Schwarzschildovy korekce na dlouhou expozici.
Co se týče mechanické odolnosti, nechtěně jsem vyzkoušel OM-20 pádem ze stolu na parkety a funguje nadále a to je OM-20 jakoby nižší řada (i když si domnívám že mechanikou bude mnohem lepší než OM-10, vzhledem k možné rychlosti snímání stejné jako OM-2, což OM-10 nemá). Ale jsou pády šťastné a pády nešťastné...
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2011 - 08:49:21

Ondrej91:

minoltu xg-m s rokkorem MC 50/1.7 za 600 i s poštou!

To je taky zajímavá volba... Akorát není to plast? A nevíš jak je to s výdrží baterek? Tuším že na wikipedii jsem četl, že rychlost závěrky se nezobrazuje v hledáčku a musíš jí vždycky sundat od oka... Teda pokud jsem to z angličtiny dobře pochopil :D


nikoli, je to kov. XG-M je poslední z řady XG, nejlépe vybavená (a kovová). Vše v hledáčku (totožném s X-700) zobrazeno, clonové hodnoty periskopem v okýnku, časy led. plně měřený manuál s hodnotami zobrazenými v hledáčku též - jako jediná z XG - těl. Možnost nasazení jak winderu G, tak motoru pro X-700. Skvělé tělíčko s rychlou odezvou, používám je raději než XD a X-700 :) a hlavně - velmi široká paleta velmi dobrých a levných objektivů. Nejsem opravář, tudíž se nezabývám opravitelností - když se podělá, koupím za pár kaček nové - ale to se dosud nestalo.
  • 0

#27 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 27 duben 2011 - 08:56:06

Preferovat novější n verzi před starší kvůli delšímu automatickému času je dle mne hloupost. Stejně to bude na stativu a to už si můžeš podržet (nebo lépe - budeš muset) drátěnou spouští. Spíše bych se zaměřil na stav konkrétního kusu a podle toho vybral.
  • 0

#28 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 duben 2011 - 09:13:50

rychlost závěrky se nezobrazuje v hledáčku

xg-m som v ruke nemal, ale x-700 to ma tak, ze zobrazuje v hladaciku doporucenu rychlost, nie zvolenu. myslim ze xg-m to ma rovnako.

zvolenu aj doporucenu zobrazuje XD-7 a X-500
  • 0

#29 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 duben 2011 - 09:14:17

A jak to vidí technik s odolností Pent. vs. Olym.?

To vyjde nastejno. Oba výrobci mají více a méně podařené modely. S odstupem času už se ví, které to jsou.
  • 0

#30 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 duben 2011 - 09:14:50

Preferovat novější n verzi před starší kvůli delšímu automatickému času je dle mne hloupost. Stejně to bude na stativu a to už si můžeš podržet (nebo lépe - budeš muset) drátěnou spouští. Spíše bych se zaměřil na stav konkrétního kusu a podle toho vybral.

ty nebudeš blbé...
  • 0

#31 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2011 - 11:04:14

xg-m som v ruke nemal, ale x-700 to ma tak, ze zobrazuje v hladaciku doporucenu rychlost, nie zvolenu. myslim ze xg-m to ma rovnako.

zvolenu aj doporucenu zobrazuje XD-7 a X-500


v manuálnim režimu zobrazuje x-700 doporučenou rychlost, ne zvolenou, avšak je tam režim priority clony, což mi přijde jako nejlepší a nejrychlejší režim, zatím se mi nestalo, že by ta x-700 proměřila a myslí, že xg-m na tom bude totožně..
  • 0

#32 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 duben 2011 - 12:09:05

zatím se mi nestalo, že by ta x-700 proměřila a myslí, že xg-m na tom bude totožně..


XG rada ma uplne ine meranie ako rada X (cds vs. silicon cells)

ak pouzivas prioritu clony tak ti je samozrejme jedno ako sa ten fotak chova v manualnom mode. pri pouzivani priority clony mi na xg-m (aj xd-7) chyba exposure lock, ktory ma x-700.

takze mne vychadza ze x-700 je najvhodnejsia na prioritu clony (vdaka exposure lock) a xd-7 na manual (zobrazuje vsetky informacie)....

xg-m nie je uplne idealna ani na jedno, pretoze exposure lock nema a nezobrazuje pri manuale vsetky informacie.

to samozrejme neznamena ze je to nepouzitelny pristroj, len treba problem s oddelenim meranim a komponovanim riesit trosicku komplikovanejsie, teda pouzivat kompenzaciu pri priorite clony a odklanat oko z hladacika pri manuale, ked chcem vidiet aky mam zvoleny cas.

no big deal.
  • 0

#33 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 duben 2011 - 13:48:17

je fakt, že bez exposure locku bych se asi neobešel, používám ho často a zvyk sem si na tu funkci
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních