Přejít na obsah


Fotka

Tělo Nikon pro MF objektivy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 10 duben 2011 - 19:10:43

Pro cesty na kole, na krátké výlety s rodinou apod. bych si rád pořídil nějaké tělo s MF objektivy. Rád bych něco menšího, robustního a levného. Dříve jsem s sebou brával Practicu TLT s padesátkou, ale ta dosluhuje (tělo už není světlotěsné ani s vyměněným těsněním a u objektivu se chronicky smašťují lamely clony i po dvou čištěních v servise). Možností je mnoho, ale souhrou náhod jsem se přiklonil k Nikonu :D Mám tři základní objektivy řady E (28, 50, 100), které jsou příjemně kompaktní a teď sháním tělo. Jak jsem naznačil výše, rád bych, aby mělo tyto vlastnosti:

- dostatečně velký a jasný hledáček, aby se dobře ostřilo
- bodové i celoplošné (ev. se zdůrazněným středem) měření
- provoz v manuálním režimu bude základ, ale režim priority clony by byl výhodou (ale není nutný)
- předsklopení zrcátka a časy delší než 1 sec nejsou nutné, předpokládam využití prakticky pouze pro focení z ruky
- celkově spíše menší rozměry
- robustnost, zdroj energie na existující baterie
- pokud by to bylo AF tělo, tak aby měřilo i s MF objektivy :lol: (seznam těl Nikon, která s MF objektivy měří mám)
- cena do 2000 Kč (vyšší cenu bych byl ochoten zvážit v případě nějakých výrazných výhod)

Prosím o vaše typy a doporučení. Z toho co jsem zatím zkusil nebo načetl, tak to vidím takto:

- Nikony FMx jsou skvělé stroje, ale moji potřebu stále ještě zbytečné drahé
- cenově příznivá je FM10, ale četl jsem, že má dost tmavý hledáček (může to někdo potvrdit/vyvrátit?)
- F-301: měl jsem ji půjčenou, není špatná, ale nemá bodové měření (nebo jsem ho nenašel)
- F-90: má pěkný velký a jasný hledáček, výborné možnosti měření; jednu jsem krátce měl, při patnácté expozici se mi sekla závěrka, což je asi totální smrt, že? (zřejmě jsem měl smůlu na kus, snad to není typická vlastnost tohoto typu)
- koukal jsem na Nikon FE (bez dvojky), který vychází levněji než řada FM, ale nevím, jak je to se spolehlivostí, servisovatelností a dostupností baterek...

Předem díky za vaše názory, zkušenosti a doporučení.
  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 10 duben 2011 - 19:16:59

Armas,
s tým bodovým meraním bude problém. Z mnohých modelov, ktoré som mal/mám (F3Hp, F4, FM2n, FA, FG, F80) ho mal iba F4, teda pravý spot. A ten je síce výborný, ale ťažký, drahý a zbytočne veľký.

Za ostatné body odporúčam FG, alebo FE (nie "2"), do ceny sa vlezieš.
Výborným modelom je aj FA, ale trochu vyššia cena.

Z autofokusových som nemal v rukách nič, bohužiaľ neporadím.
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 duben 2011 - 19:45:21

Když jsem před pár lety uvažoval o Nikonu, který bude umět měřit s jakýmkoli sklem, vyšel mi FA nebo F90x, oba byly i fajn do ruky, i když 90 už moc malý nee a pro mě, staromilce, je na něm až moc plastů a gumy a chybí mu ta klička na natahování :lol:.... ale právě kvůli ceně, kdyby Nikon byl jediný systém, který bych si vybral, tak bych asi do F90x šel, umí stejně jako F100, akorát je trochu subtilnější, lehčí a podstatně levnější. (a FA jako záložní tělo, až bych našetřil). Ovšem známý starý nikonista z USA si nad mým nápadem shánět FA klepal do čela, co blbnu, tolik peněz, že FG je moc povedený a stojí pár šupů....
Ale nejsem rutinní Nikonista, takže tohle, Armasi, ber jako blábol diletanta :D ). Nikon beru do ruky svátečně, a to jen jako srdeční, nostalgickou záležitost - Nikkormat.
  • 0

#4 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 10 duben 2011 - 21:37:22

Jak píše ďuroT: pokud vyžaduješ spot, běž do AF zrcadlovek.
Jinak FM, FE nebo FG stačí bohatě. U FG nevyměníš matnici za jinou nebo lepší.
Jeden čas jsem fotil starým ošoupaným FEčkem - když jsem prodal FM2, protože tam víc mlátilo zracadlo. Tisícina mi stačila.
Vynikající je FA (1/4000, blesk synchro 1/250, dobrá matnice vyměnitelná za ještě lepší a poměrně lehké tělo).
F90 je poměrně robustní a těžký foťák. Bez baterie ani rána :lol:
  • 0

#5 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 11 duben 2011 - 06:20:08

Ešte detail: FAčko je prvý fotoaparát s Matrix meraním (tam si to inžinieri otestovali pred F4). Fotil som s ním na diáky a meria perfektne (fotím iba na ležato). A Matrix funguje so všetkými (!) sklami, pretože FAčko meria počas expozície - tzn. aj s non-Ai sklami mi síce v hľadáčiku ukazoval čas pre najnižšiu clonu (plnú dieru), ale exponuje už správne - pri pracovnej clone. To je podľa mňa vychytávka, akú nemá ani FM3a.

Dá sa prepnúť na klasický Center, samozrejme.
  • 0

#6 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2011 - 08:54:47

Radím došetřit peníze na něco z řady FMx, pořadí FM3a, FM2, FM. Hlavně aby byl stav "jako nový". Ekonomicky opravit se u toho v dnešní době dá tak akorát těsnění zadní stěny a z údržby tak čištění hledáčku, jinak se ceny servisních zásahů blíží ceně bazarových přístrojů.
Jinak jsou to dobré aparáty, provozně nenáročné, velmi spolehlivé, přesně měří i s hodně vybitou baterií.
PL
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 11 duben 2011 - 09:18:28

nikon mám jen jeden a sice F70 - už jsem viděl za pět stovek, není zas tak velkej, má spot a měří se starými objektivy a taky indikuje zaostření, já jsem s ním na nějaký to obyčejný cvakání spokojenej hlavně proto, že vůbec nejradši měřím cokoliv bodově, ale na ulici bych ho nebral, je to přece jen plast a tam už mám ten plastoblok a bojím se polekokuku, jako že by se lidi mohli polekat plastovýho černýho foťáku a ještě by si mohli myslet že má displej vzadu :lol:
  • 0

#8 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 11 duben 2011 - 09:26:59

S tím bodovým měřením jsi to zkomplikoval. Když bys ho oželil, tak vřele doporučuji FM. Ten mám a je skvělý. FM2 a FM3a nemám, ale určitě jsou taky skvělé. Pokud bys rád prioritu clony, tak FE. S těma taky nemám osobní zkušenost, ale na výlet na bicyklu bych se nebál ani FE10. Například tady http://www.fotoskoda...ikon-fe-10 3570.
  • 0

#9 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 11 duben 2011 - 09:30:28

Radim,
F70? Vidíš, to som ani netušil.
Má spot? Téda! A meria so starými objektívmi - je myslené Ai (Ais) alebo aj non-Ai (teda bez prenosu clony do tela)? Lebo to by ma prekvapilo :lol:

Každopádne - treba si zadať, čo znamenajú "staré objektívy", či:
a) nonAi, tzn. bez prenosu clony (kľudne aj z 50tych rokov)
:twisted: Ai, Ais (prenos clony do tela)

FAčko meria Matrix so všetkým, FM+FE podľa mojich vedomostí s a) iba v režime "stop-down", tzn. ručne pricloniť na pracovnú clonu.

Ešte je rozdiel aj v mechanickom nasadení - na FA, FE, FM by teoreticky nemali ísť nasadiť nonAi sklá (čisto mechanická záležitosť - nemajú zárez pre količek prenosu clony z tela). Ja som to tam ale narval a bolo :D
  • 0

#10 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2011 - 10:03:54

Non-Ai objektivy jsou starší než cca 1977, kdy byl Ai systém převodu clony do těla zaveden. U typu Nikon FM a F3 jdou tyto objektivy bez násilí nasadit, je tam na Ai prstenci nastavitelná zarážka, která umožňuje v odklopené poloze nasadit nepřizpůsobený objektiv (Non-Ai nekonvertovaný). Ale pak zase nefunguje ideálně správně měření - tedy měří pouze při otevřené cloně a musí se přepočítat na nastavenou při expozici = prakticky na nic.

PL
  • 0

#11 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 11 duben 2011 - 10:08:24

Lavička: u F3 je mi to jasné, zarážku tam mám a dá sa odklopiť (teraz na to pozerám). U F4 je to rovnako.
Pod typom FM myslíš (aj) FM2n? Lebo tam to myslím odklopiť nejde, alebo žijem už pár rokov v omyle :lol:
Vďaka!
  • 0

#12 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2011 - 10:18:26

Je to jenom u typu FM,
u FM2(n) a FM3A už je prstenec plastový a zarážka tam není.
Typ FM má taky jiné měření - odklopí se natahovací páka = pořád měří.
U novější řady FM2 a FM3A měří až po namáčknutí = intervalové měření.
PL
  • 0

#13 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 11 duben 2011 - 10:21:36

HÁ!
zase som o niečo múdrejší, dík!
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 11 duben 2011 - 13:42:54

to já sem nikdy co k čemu neřešil a rovnou napsal akademikovi fabiovi jakožto "pánu nikkorů"
no myslím jsem všechny ty starý skla měl ais ve všelijakých verzích
co mě trošku zlobuje je že expozimetr v manuálu ukazuje jen jedenapůlclony vlevo a jedenapůlclony vpravo ale to se dá odpustit, za ten puntik v hledáčku co se namíří přesně tam kam se chce exponovat to stojí
  • 0

#15 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 11 duben 2011 - 18:41:30

Díky všem za typy. Ta těla FA a FG jsem nějak uplně přehlédl...

Nicméně jak to tak vidím, tak servisovatelnost je prakticky ve všech případech vyřešena tím, že foťáky už opravit nejdou a bylo by třeba koupit jiný kus. Ale některé přeci jen vydrží o trochu více.
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2011 - 18:50:21

[quote name="armas"]Díky všem za typy. Ta těla FA a FG jsem nějak uplně přehlédl...

Armasi, jestli vše klapne, tak ti FA půjčím na vyzkoušení. po příštím víkendu.
  • 0

#17 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 11 duben 2011 - 20:20:44

Armasi, jestli vše klapne, tak ti FA půjčím na vyzkoušení. po příštím víkendu.


To by bylo fajn 8-) Stavil bych se a vyzvedl si ho s tím TriXem...
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 duben 2011 - 19:00:25

jak se v neděli vrátím v pořádku ze srazu, možné to bude hned po pondělku.
  • 0

#19 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 10 červen 2012 - 09:55:08

zdravím - nemáte někdo zkušenost s nikoním EM - můžu ho sehnat za dobrou cenu i s 50/1.8 - chtěl bych ho koupit bratrovi na takové to sváteční cvakání - je něco na co bych si měl při koupi dát speciální pozor? děkuji...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních