Přejít na obsah


Fotka

Jak začít s VF kamerou


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#1 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 duben 2011 - 19:39:36

Doteď jsem fotil jen kinofilmovou zrcadlovkou, dálkoměrným přístrojem nebo na ozkoušení SF zrcadlovkou. Teď jsem náhodou dostal krásný Voigtländer Bergheil 6,5 x 9 (nevím jestli se řadí ještě mezi SF nebo už VF, ale je to skládací kamera s měchem a ostřením přes velkou matnici, tak píšu VF) a moc rád bych si jej nechal a zkusil fotit i s ní (vážně mne tahle kamera moc zaujala). Jen popravdě nikdy nemůžu najít žádné informace o tom, jak se s touhle krásnou kamerou fotí - nerad bych něco zničil tím, že to budu zkoušet... Nemáte někdo nějaký odkaz nebo třeba doporučení na knihu?

Díky moc :?
  • 0

#2 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 21 duben 2011 - 19:48:10

Ahoj vítej, sleduj vlákno: setkání v Leice. Dostav se a dostane se ti rad. Ty jsi psal, že máš tu 6x9, že? Tak ji vezmi s sebou.
  • 0

#3 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 duben 2011 - 21:21:03

Tady je webová stránka, ale v polském jazyce:
http://4x5.pl

tady v anglickém:
http://www.largeformatphotography.info
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 22 duben 2011 - 07:40:52

Lukáši, kniha o práci s VF existuje, ale je to o trochu větších a více technických strojích. Pokud chceš kamerku jen prohlédnout a vysvětlit základy práce s ní, není problém se sejít a pokecat. Nebo využij nabízený sraz v Leice.
  • 0

#5 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2011 - 10:26:34

Všem moc díky za rady do začátku, podívám se na ten sraz v Leice - by asi bylo ideální :? Jen bych předtím dal rád kameru někam zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku, případně seřídit, ale nějak nevím kam v Praze - jediné co mne napdá je foto Pazdera. Jinak jsem hledal na netu a tady na fóru, ale nic jsem nenašel...
  • 0

#6 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 22 duben 2011 - 15:06:31

Všem moc díky za rady do začátku, podívám se na ten sraz v Leice - by asi bylo ideální :) Jen bych předtím dal rád kameru někam zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku, případně seřídit, ale nějak nevím kam v Praze - jediné co mne napdá je foto Pazdera. Jinak jsem hledal na netu a tady na fóru, ale nic jsem nenašel...


Nedivoč :? Počkej až se ti na ten aparát někdo podívá. Jestli vypadná jako moc nepoužívaný a po mechanické stránce je vše v pořádku. Tak maximálně bude unavená závěrka. Nedávej to zbytečně do servisu, když nevíš jestli je v pořádku.
  • 0

#7 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2011 - 20:14:19

Všem moc díky za rady do začátku, podívám se na ten sraz v Leice - by asi bylo ideální :) Jen bych předtím dal rád kameru někam zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku, případně seřídit, ale nějak nevím kam v Praze - jediné co mne napdá je foto Pazdera. Jinak jsem hledal na netu a tady na fóru, ale nic jsem nenašel...


Nedivoč :? Počkej až se ti na ten aparát někdo podívá. Jestli vypadná jako moc nepoužívaný a po mechanické stránce je vše v pořádku. Tak maximálně bude unavená závěrka. Nedávej to zbytečně do servisu, když nevíš jestli je v pořádku.


Tak díky, počkám, až budě nějaký sraz v Praze a dorazím a pak se uvidí. Nijak na focení nespěchám - když mohla kamera čekat ve skříni několik desítek let (prý nebyla minimálně od 85tého roku použitá a předtím nikdo neví), tak může ještě nějakou dobu odpočívat :)
  • 0

#8 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 duben 2011 - 07:07:39

Na těchto starých věcech platí zlaté pravidlo nezasahování....
Když to funguje, NEOPRAVUJ TO!!
Furt ho porušuji. :?
  • 0

#9 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 duben 2011 - 18:29:35

Mno omlouvám zpožděnou reakci, ale na Temnou chodím čím dál tím sporadičtěji (ne že bych zanevřel, jen prostě nezbývá čas). O Bergheilu 6x9 toho můžu klidně poradit snad celkem dost, sám ho k celkem velké spokojenosti používám už něco přes rok (a předtím podobný strojky od Certa a jednoduššího bratříčka Avuse). Jen jsem nějak ztratil přehled, kdy bude nejbližší sraz v Leice (4.5., nebo až 11.?) Takže dej vědět. Je to moc fajn stroječek, na to, jaký má léta.
  • 0

#10 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 20:31:47

AHOJ,prosím můžete mi poradit jak vyvolávat listový film, planfilm tuším se tomu říká? mám trochu zkušenosti s kinofilmem a svitkem. stačí kdyžtak odkaz nebo aspon jak se těmto filmům správně říká . děkuji.
  • 0

#11 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 5 leden 2012 - 20:43:55

AHOJ,prosím můžete mi poradit jak vyvolávat listový film, planfilm tuším se tomu říká? mám trochu zkušenosti s kinofilmem a svitkem. stačí kdyžtak odkaz nebo aspon jak se těmto filmům správně říká . děkuji.



O jakou velikost se jedná? Nejlépe pro začátek v miskách a vývojkou na kterou jsi naučený. Vezmi si gumovou "chirurgickou" rukavici a plan občas při vyvolávání přitlačuj pod hladinou (plan je citlivou vrstvou nahoru). A sem tam pohni miskou, aby se promíchala vývojka. Zvětšená kinetika tímto voláním není na škodu. V ustalovači obrať citlivou vrstvou dolů a po cca dvou minutách podobné kinetiky jako při vyvolání. Pak už stačí buď po minutě pohnout a nebo nechat. Tak to dělám já, když vyvolávám v miskách. (Jedná se o volání měnších planů, větší nemají takovou tendeci vyplavávat)
  • 0

#12 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 leden 2012 - 20:55:12

http://www.temnakomo...&t=1191&start=0
  • 0

#13 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 20:55:59

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 21:12:36

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám


jestli se vyskytuješ v Brně, vyhledej tu třeba Plociho....
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 leden 2012 - 21:30:17

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

no hlavně musíš vědět, jak velkou chceš dělat dírkovou komoru...velikosti listových filmů jsou opravdu různé, udávají se někdy v palcích, někdy v centimetrech a jestli řekneš listový film nebo plochý film je vcelku jedno, ale hlavně musíš vědět formát, který chceš
http://fomaobchod.cz...helistovefilmy/
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 21:43:22

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

no hlavně musíš vědět, jak velkou chceš dělat dírkovou komoru...velikosti listových filmů jsou opravdu různé, udávají se někdy v palcích, někdy v centimetrech a jestli řekneš listový film nebo plochý film je vcelku jedno, ale hlavně musíš vědět formát, který chceš
http://fomaobchod.cz...helistovefilmy/


mám krabici planfilmů 50x60cm a tak velkou pinholku si asi nepořídím, leda propíchnout dírku do rolety na okně...
  • 0

#17 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 leden 2012 - 21:53:15

ale i to by šlo, však dělaj se takový fíldky :)
  • 0

#18 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 leden 2012 - 22:02:17

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

Napiš mi na mail v profilu.
  • 0

#19 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2012 - 18:18:09

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

Napiš mi na mail v profilu.


nemůžu zjistit tvůj mejl, nemám nastavený outlůk.
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2012 - 18:26:10

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

Napiš mi na mail v profilu.


nemůžu zjistit tvůj mejl, nemám nastavený outlůk.


otevři si jeho zdejší profil, najeď myší nad ikonku e-mail, dole v okýnku se ti objeví "mailto: ...... " s adresou. outlůk na to nepotřebuješ.
  • 0

#21 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 leden 2012 - 18:45:19

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

Napiš mi na mail v profilu.


nemůžu zjistit tvůj mejl, nemám nastavený outlůk.


otevři si jeho zdejší profil, najeď myší nad ikonku e-mail, dole v okýnku se ti objeví "mailto: ...... " s adresou. outlůk na to nepotřebuješ.

Díky, já si ho radší přidal do podpisu. :wink:
  • 0

#22 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 leden 2012 - 19:44:05

a to musí být úplná tma ? asi jo že, jako u kinofilmu když ho namotávám do cívky. co mám říct v obchodě? plochý nebo listový film?chtěl bych zkusit dírkovou komoru. velkoformátový přístroj (zatím) nemám

no hlavně musíš vědět, jak velkou chceš dělat dírkovou komoru...velikosti listových filmů jsou opravdu různé, udávají se někdy v palcích, někdy v centimetrech a jestli řekneš listový film nebo plochý film je vcelku jedno, ale hlavně musíš vědět formát, který chceš
http://fomaobchod.cz...helistovefilmy/


mám krabici planfilmů 50x60cm a tak velkou pinholku si asi nepořídím, leda propíchnout dírku do rolety na okně...


Pokud je nějak nepotřebuješ, dej avízo do Hradce. Nemají-li citlivost 3ASA, tak vím o zájemci.
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2012 - 19:48:57

Pokud je nějak nepotřebuješ, dej avízo do Hradce. Nemají-li citlivost 3ASA, tak vím o zájemci.


to už jsem tam avizoval před časem - zájem neprojevil nikdo. Zkusím kousek vyvolat, jestli budou OK, tak si k nim třeba časem postavím pinholi z nějaké škatule :wink:
  • 0

#24 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 leden 2012 - 22:02:17

to už jsem tam avizoval před časem - zájem neprojevil nikdo. Zkusím kousek vyvolat, jestli budou OK, tak si k nim třeba časem postavím pinholi z nějaké škatule :wink:

A když už, tak co nějakou tu maringotku s oknem a tou propíchnutou roletou ? K tomu pár volů (ale já se nehlásím :D ), to by byla poezie, .... možná 8-O
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2012 - 22:41:22

to už jsem tam avizoval před časem - zájem neprojevil nikdo. Zkusím kousek vyvolat, jestli budou OK, tak si k nim třeba časem postavím pinholi z nějaké škatule :wink:

A když už, tak co nějakou tu maringotku s oknem a tou propíchnutou roletou ? K tomu pár volů (ale já se nehlásím :) ), to by byla poezie, .... možná 8-O


jojo, fajnovou maringotku i traktor, kterým jsem ji tahal, jsem už před lety prodal :lol: ach jo, kdeže ty časy jsou, to byl život... celý svět byl jeden velikej záchod :D
  • 0

#26 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 leden 2012 - 01:33:12

Co je to za typ?
  • 0

#27 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 září 2012 - 19:52:48

Ahoj vespolek, vím že si to budu muset vychytat stejně sám, ale přesto se zeptám zkušenějších :
Když je venku trochu sychravěji, je tu docela jistota, že si svým dechem zamlžím matnici, to když čučím s hlavou pod jeptiškou.

Jak na to jdete vy ?
Ale nechci slyšet, že to chce trénovat výdrž bez dýchání ... ;)
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 září 2012 - 20:11:27

nemusíš nedejchat, stačí jen na chvíli zadržet dech ;-). Mám bavlněnou jeptišku (on je to vlastně multifunkční kus hadru), tak když se matnice zamlží, otřu a snažím se ostřit/komponovat dál. Bacha na to, někdy je zamlžení jen nepatrný ale vytvoří "druhou" matnici a obraz se zdá být méně ostrý a nedá se doostřit :)
  • 0

#29 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 září 2012 - 20:32:56

nemusíš nedejchat, stačí jen na chvíli zadržet dech ;-). ................

Já to věděl, že bez tréninku to nepůjde. Jeden než to nastaví, že, to je šichta :-P
Pravda, se šnorchlem jsem zatím nikoho pod jepťuchou neviděl.
  • 0

#30 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 7 září 2012 - 05:34:12

do matnice se nefuní, ale kouká
  • 0

#31 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 7 září 2012 - 07:21:16

Já jsem míval na krku pověšený kus husího krku a dýchal jsem pod jepťuchou přes to. Ale i tak se matnice jemně zamlžila jen z toho co člověk vypotí. Jak říká Jirka Kozubík: "Ultimátní řešení je ..." binokulární zrcadlový kukr.
  • 0

#32 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 7 září 2012 - 07:33:27

Já se chystám udělat na svůj samodoma chamonix takovou tu skládací plátěnou šachtu. Máte s ní někdo zkušenosti?
  • 0

#33 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 7 září 2012 - 07:59:09

Vážený kolego, LuzJi, dlouhodobé zadržení dechu se projevuje poměrně významnou ztrátou zrakové ostrosti. Velmi se osvědčilo též
fotografovo paroží, umožňující vymezit pracovní vzdálenost mezi okem, zaostřovací lupou a matnicí. Velikost paroží je vždy o jeden
formát větší, než maximální formát přístroje. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 1

#34 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 září 2012 - 08:32:12

Já se chystám udělat na svůj samodoma chamonix takovou tu skládací plátěnou šachtu. Máte s ní někdo zkušenosti?

Ano mame. Je to nesmysl, mozna tak jeste jako kryt matnice. Ale jeptisku to v zadnem pripade nenahradi, vsude ti leze parazitni svetlo.
  • 0

#35 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 září 2012 - 09:19:40

Já se chystám udělat na svůj samodoma chamonix takovou tu skládací plátěnou šachtu. Máte s ní někdo zkušenosti?


jj, jak píše jirka. jepťuchu "smysluplně" nahradit nelze. a pokud provedení plachty nebude nějak dobře nadyzajnovaný (což u tebe asi bude, ale přesto...) - což značí snadnou odnímatelnost - bude šachta asi překážet při používání jeptťuchy
  • 0

#36 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 září 2012 - 09:26:37

kdoco má pravdu, šachta je naprd
já ji odmontovávám hned jak to jde.
  • 0

#37 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 7 září 2012 - 09:38:17

já tu šachtu chtěl nechat do poslední chvíle ale bylo to sní o nervy tak šla taky dolu
  • 0

#38 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 září 2012 - 10:07:48

viz. vlákno o magnole :smile:


Hrdě se hlásím jako nový magnolista začátečník. Hned sem se do ní pustil a udělal jí podle svého, co vy na to.
Chci se zeptat jak opravit měch, izolačka to není ono, někde jsem tu četl o tekutým cosi a nemůžu to najít, je prodření i celá hrana měchu, přemýšlím jestli nudělat rovnou celý nový.


gratuluji!

měch nevím... ale moje rada pro zachování duševní svěžesti - odmontovat ten plátěnej světlík. jepťucha je jepťucha a tamta věc je tam při práci na obtíž, alespoň pro...


  • 0

#39 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 září 2012 - 10:31:29

Po matnici mi tečou potoky sražené vody, koroze materiálu je neodvratná a vy ze mě máte prču ;) Poradit jsem chtěl, ne ?

Je ale pravda, že jsem toho před tou matnicí (všimněte si že záměrně nepíšu "pod jeptiškou", páč to by bylo najednou rad) zatím moc neužil. Tak to asi opravdu musím nějak vychytat sám.

S parohama opatrně, jeden by se s nima zapletl do pneuspouště, strhnul s sebou celý přístroj a dál raději nemyslet ...
  • 1

#40 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 7 září 2012 - 10:37:25

viz. vlákno o magnole :smile:



Hrdě se hlásím jako nový magnolista začátečník. Hned sem se do ní pustil a udělal jí podle svého, co vy na to.
Chci se zeptat jak opravit měch, izolačka to není ono, někde jsem tu četl o tekutým cosi a nemůžu to najít, je prodření i celá hrana měchu, přemýšlím jestli nudělat rovnou celý nový.


gratuluji!

měch nevím... ale moje rada pro zachování duševní svěžesti - odmontovat ten plátěnej světlík. jepťucha je jepťucha a tamta věc je tam při práci na obtíž, alespoň pro...

Taky jsem si na tvá slova vzpoměl když sem pod jeptuchou bojoval se světlíkem a začaly mě téct nervy :)
  • 0

#41 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 7 září 2012 - 11:17:46

"S parohama opatrně, jeden by se s nima zapletl do pneuspouště, strhnul s sebou celý přístroj a dál raději nemyslet ... "

Vážený kolego, LuzJi, "jeptuchu" fotograf přemisťuje mezi jednotlivými záběry trvale zavěšenu na paroží, u dvojbarevného luxus provedení vždy červenou stranou nahoru. V případě delšího soustředěného ostření nehrozí nečekaný zásah na komoru od číhající a ozbrojené folklórní ochrany polesí, vrávoravě se klátící na ochozu nejbližšího posedu s rizikem zcela nevratného poškození tzv. světelného svěrače. Největší riziko hrozí u tzv. "vintage VF komor", potažených z pustého rozmaru a snahy o originalitu kozí kůží se srstí, podobně jako měch na dudy. Nachýlená silueta, připomínající statného Jelena lesního ( Cervus elaphus ), blyštící se skleněné oko - v praxi jedno, dva běhy a tři nohy... to je pro střelce, předem pečlivě neproškoleného v práci s velkoformátovou fotografickou komorou nesmírně nebezpečná kombinace. V tomto případě doporučuji předem kontaktovat nejbližší základnu US
Army a proti vratné záloze v konvertibilní měně se preventivně vybavit certifikovanou kevlarovou vestou.... Dobré světlo přeje:
"Starý Jezevec" Erik
  • 2

#42 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 září 2012 - 12:54:27

"S parohama opatrně, jeden by se s nima zapletl do pneuspouště, strhnul s sebou celý přístroj a dál raději nemyslet ... "

Vážený kolego, LuzJi, "jeptuchu" fotograf přemisťuje mezi jednotlivými záběry trvale zavěšenu na paroží, u dvojbarevného luxus provedení vždy červenou stranou nahoru. V případě delšího soustředěného ostření nehrozí nečekaný zásah na komoru od číhající a ozbrojené folklórní ochrany polesí, vrávoravě se klátící na ochozu nejbližšího posedu s rizikem zcela nevratného poškození tzv. světelného svěrače. Největší riziko hrozí u tzv. "vintage VF komor", potažených z pustého rozmaru a snahy o originalitu kozí kůží se srstí, podobně jako měch na dudy. Nachýlená silueta, připomínající statného Jelena lesního ( Cervus elaphus ), blyštící se skleněné oko - v praxi jedno, dva běhy a tři nohy... to je pro střelce, předem pečlivě neproškoleného v práci s velkoformátovou fotografickou komorou nesmírně nebezpečná kombinace. V tomto případě doporučuji předem kontaktovat nejbližší základnu US
Army a proti vratné záloze v konvertibilní měně se preventivně vybavit certifikovanou kevlarovou vestou.... Dobré světlo přeje:
"Starý Jezevec" Erik

Vážený Starý Jezevče, kolego Eriku. Děkuji za plnohodnotnou odpověď na téma řešení orosení matnice vlastním dechem.
Je mi nyní zcela jasné, že můj problém je docela malicherný. Svou pozornost musím tedy upřít na svou hlavu, zda tam nemám něco o čem nevím, protože to tedy zvyšuje skutečná rizika při fotografické tvorbě.
Jestli jsem dobře pochopil, při nedostatečné pozornosti a především s použitím nevhodného vybavení bych se v nejlepším případě mohl setkat s vlhkostí ve zcela jiných partiích, než je můj současný problém. A to dokonce vlhkostí v různých hustotách. Ale to se již dostávám na téma docela jiné, které do tohoto vlákna patrně nepatří.
  • 1

#43 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 září 2012 - 15:54:32

štěpáne jestli máš zájem můžu ti nechat okopírovat světlík z ikona...
  • 0

#44 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 7 září 2012 - 16:27:52

Je to jasné, tvůj problém spočívá v tom, že jseš před matnicí ("...pravda, že jsem toho před tou matnicí..."), nesmíš lézt do měchu mezi matnici a objektiv, tam se vzduch snadno vydýchá a špatně to tam větrá. Pamatuj - dycinky ZA MATNICÍ!!!!
  • 2

#45 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 září 2012 - 19:18:12

tak u magnoly to snad ještě nehrozí vlízt do měchu. tam by se snad kebule vejít neměla (aspoň ta moje zcela určitě ne) :-D
  • 0

#46 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 září 2012 - 20:32:48

tak u magnoly to snad ještě nehrozí vlízt do měchu. tam by se snad kebule vejít neměla (aspoň ta moje zcela určitě ne) :grin:

myslíš rudý květák?
  • 0

#47 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 září 2012 - 22:04:21

Já ten svůj dotaz myslel docela vážně, asi bych to vlákno tady už víc neplnil veselou notou mimo téma, co říkáte ?...
Jendo1250, díky.
  • 0

#48 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 září 2012 - 23:04:35

no, vážně vzato jsem se s tím vlastně nějak asi nesetkal u sebe. napadají mě leda takový ty čistidla / spreje, co maj příkladně hokejisti na plexi na helmu, to by mělo mít nějakou schopnost zamlžování předcházet. ale já byl jen amatér, já na to měl dycinky jen smradlavej hadr. možná v nějkym motoshopu by věděli poradit?
  • 0

#49 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 září 2012 - 09:07:09

Slabý mýdlový roztok jen trebas vatičkou nanésti.
  • 0

#50 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 8 září 2012 - 18:21:53

Tak nějak s VF začínám a trochu bojuju s pohybama, nemáte někdo materiál kde je vysvětlený nebo rozkreslený jakej pohyb na co atd, ja sem z toho takovej zmatenej a než něco změnim a přeostřim tak už zas nevim jak to vypadalo před tim. Např. se mě dneska nepovedlo srovnat linie, holt sem asi nemehlo
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních