Přejít na obsah


Fotka

Vím, jak jednoduše upravit LOMO LC-A pro multiexpozici


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 tonys

tonys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: -2

Publikováno 28 duben 2011 - 12:49:06

Ahojte všichni temnokomorníci a především lomaři. Jelikož a protože, kdo používá originální LOMO LC-A (vyrobené v CCCP), tak dobře ví, že mu jeho tvůrci-soudruzi nenadělili možnost multiexpozice. Nedalo mi to ale spát a tak jsem se pustil do zkoumání a přišel jsem na vcelku jednoduchou úpravu, která multiexpozici umožní. Pokud by měl někdo o informace tohoto charakteru zájem, písněte. Jo mimochodem, myslím, že tu úpravu zvládne každý, kdo není úplné dřevo a nemá obě ruce levé a to i bez jakýchkoliv znalostí techniky.
  • 0

#2 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 28 duben 2011 - 13:12:25

Tak to sem napiš!
(Já se teda normálně zabývám spíš tím jak z některých Lomo aparátů získat kvalitní fotky, takže si asi niky pořádně neporozumíme :))
  • 0

#3 tonys

tonys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: -2

Publikováno 28 duben 2011 - 21:42:30

Získávat kvalitní fotky z LOMíček je hřích! :D :)

Takže jdeme na to (napíšu to opravdu polopaticky - jak jsem slíbil návod pro všechny):

1) otevři zadní kryt
2) odšroubuj malým křížovým šroubováčkem 3 šroubky ze spodní části (pozor, ať víš, který kam patří, jsou jinak dlouhé) + nemusíš se bát nic na tebe nevyskočí :-)
3) když obrátíš plastový spodní díl a mrkneš se zevnitř, najdeš v jednom místě malý obdélníček (lehká prohlubeň o velikosti cca 2x8 mm - je to v místě, kde je v mechanice fotoaparátu taková závlačka, která se natažením pohybuje - zkus foťák natáhnout a koukej ze spoda co se děje
4) v místě obdélníčku vyřízni dirku (dá se i ostrýk kuchyňským nožem nebo odlamovákem) a obrus malinkým pilníčkem nebo smirkem (to už jen z kosmetických důvodů)
5) no a můžeš to sešroubovat! :-)
6) teď mrkni ze spoda do té dírky, co se děje při natahování - dochází k posunu té závlačky
7) pokud chceš fotit mulťáky, natáhneš nové okno, klasicky vyfotíš první scénu a pak úplně jednoduše tu závlačku natáhneš manuálně a zmáčkneš spoušť - dojde klasicky k měření expozice a činnosti závěrky (asi stojí pak za úvahu lomíka trochu očůrat a nastavit jinou citlivost filmu, aby součet expozicí nebyl přeexponovaný, zvláště při více scénách než 2)
8) závlačka je v lomíčku cca o 1 mm zapuštěná, takže to, jak závlačku natáhnete je už na vaší fantazii, já jsem si z pérového plechu vyrobil cca 3 mm širokou pásku s tvarem písmena "T" na konci, takže, když chci natáhnout, páska se zastaví ve správné pozici cca 1,2 mm v těle a pak už jen jednoduchým pohybem natáhnu a můžu fotit

přijde mi to jako nejjednodušší způsob - míru využití musíš posoudit sám.. myslím, že pokud jsi ochoten smířit se s popsanou minidírkou na spodní části, což absolutně není vidět a pokud nefotíš multiexpozice na všech 36 oken, tak si myslím ideální volba - já osobně jsem do toho šel a používám

v případě dotazů můžeš použít mail: info@springdesign.cz

jestli se do toho někdo pustíte, mohli byste ten mini-návod podpořit ještě fotkami.. :-)

tonys

p.s. nejsem žádný technik, ani opravář, proto nebrečte, pokud se vám podle návodu něco po.. (přestane fungovat) - píšu to však v dobré víře, protože mě to funguje bezvadně..
  • -1

#4 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 5 květen 2011 - 18:13:07

To se hodí, táta má ten novej LC-A+ a já bych si chtěl koupit klasické LC-A ( made in ussr ) a tak to někdy vyzkouším!
Díky!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních