Přejít na obsah


Fotka

Pentacon six - Předělání z formátu 6x4,5 na 6x6


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 bohacd

bohacd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 3 květen 2011 - 06:18:07

Dobrý den,
měl bych na vás zkušeňáky prosbu ohledně Pentaconu Six. Snažil jsem se hledat zde v diskuzích ale odpověď jsem nenašel. Mám Pentacon Six (policejní), který má formát 6x4,5 ale já bych chtěl raději formát 6x6. Je možné ho nějak "předělat"? Když ho otevřu tak má před závěrkou nasazený takový plastový rámeček, který by se mohl dát vyndat. Co mi ale není jasné je jak je to s posunem filmu. Předpokládám, že pro každý formát je třeba jiný resp. že u 6x4,5 nenechává mezery jako by se jednalo o 6x6. Děkuji mnohokrát za vaše rady.
  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 květen 2011 - 07:30:49

Způsob předělání neznám.

Nebylo by však lepší takovýto docela málo běžný kus zachovat v původním stavu? Přijde mi škoda jej předělávat, ať již kvůli hodnotě historické či sběratelské. Těla PSixů se prodávají už od nějakých 800kč.
  • 0

#3 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 květen 2011 - 09:48:27

Budu spekulovat, protože Pentacon Six neznám. Ale třeba u Flexaretu VII, který je na 6x6, se nasazením masky na 6x4,5 zmáčkne na boku malá páčka a to způsobí změnu posuvu. Takže pokud je možno masku vyndat, tak bych to zkusil, možná to bude taky takto jednoduché.
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 květen 2011 - 10:03:09

zavolej opraváři, třeba můj six dobře servisoval pan přívozník, praha
605926426
ovšem nevím jestli číslo funguje
má zkušenost s policejními i civilními sixy a jistě uvede na správnou míru všechny otázky
  • 0

#5 bohacd

bohacd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 3 květen 2011 - 10:37:27

Děkuji za rady. Zkusím se s ním domluvit.
  • 0

#6 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 květen 2011 - 12:29:51

osobně bych také doporučoval zachovat autenticitu a spíš koupit druhý stroj (třeba ode mne :wink: )
dle mého to není dobrý nápad to předělávat když sixů je všude dost
  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 květen 2011 - 13:46:04

pripájam sa tiež k zachovaniu originálu. Počul som už o tom, ale ešte som nemal šťastie mať ho fyzicky v rukách, to skôr prerobený na formát 6x7.

Zaujíma ma, koľko obrázkov sa vojde na zvitok, ak len 12, teda nie je zmenený posuv (o čom pochybujem) a ostáva nevyužitá štvrtina filmu. ak 16, je teda zmenený aj posuv, a tým je to zaujímavé, a môže celkom konkurovať fotoaparátom na 6x4,5, len s tým obmedzením, že nemá možnosť výmeny filmu pred dofotením
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 květen 2011 - 14:18:00

pokud si dobře pamatuju, tak mi do telefonu p. přívozník tehdy říkal, že posun filmu byl oddělen od natažení závěrky - továrně a bylo tam klasický okýnko na kontrolu čísla záběru
představte si vyfotografovat místo činu sixem co má poruchu převíjení a zjistit to až v komoře
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 květen 2011 - 16:21:32

Zaujíma ma, koľko obrázkov sa vojde na zvitok, ak len 12, teda nie je zmenený posuv (o čom pochybujem) a ostáva nevyužitá štvrtina filmu. ak 16, je teda zmenený aj posuv, a tým je to zaujímavé, a môže celkom konkurovať fotoaparátom na 6x4,5, len s tým obmedzením, že nemá možnosť výmeny filmu pred dofotením


Teda, zírám. Jak originální :wink:
  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 4 květen 2011 - 12:10:19

Dobrý den,
měl bych na vás zkušeňáky prosbu ohledně Pentaconu Six. Snažil jsem se hledat zde v diskuzích ale odpověď jsem nenašel. Mám Pentacon Six (policejní), který má formát 6x4,5 ale já bych chtěl raději formát 6x6. Je možné ho nějak "předělat"? Když ho otevřu tak má před závěrkou nasazený takový plastový rámeček, který by se mohl dát vyndat. Co mi ale není jasné je jak je to s posunem filmu. Předpokládám, že pro každý formát je třeba jiný resp. že u 6x4,5 nenechává mezery jako by se jednalo o 6x6. Děkuji mnohokrát za vaše rady.


Můžeme se dohodnout, že Ti dám sixe. Tedy kvalitnější Praktisixe II za ten co máš. Samozřejmě je naprosto v pořádku. Po zakoupení Pentaxe 645N mi stejně jen zde leží tři kousky. Oběktivy a ostatní těla si nechám z nostalgie. Fotil jsem na něj řadu let. Nikdy jsem je neměl v opravě :) :D Šachta mi vyhovuje. Třeba se k němu vrátím.
  • 0

#11 bohacd

bohacd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 5 květen 2011 - 20:52:14

Děkuji ale Praktisix mám.
  • 0

#12 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 5 květen 2011 - 22:52:26

A normální Pentacon six bys chtěl?
  • 0

#13 bohacd

bohacd

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2011 - 08:02:16

Ten mám také. Sice v "horším" stavu než je tento ale mám :twisted:
  • 0

#14 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 8 květen 2011 - 19:33:47

Tak to ti asi neumíme pomoci. Každopádně ten 6 x 4.5 nenič.
  • 0

#15 Blindman

Blindman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 4

Publikováno 9 květen 2011 - 18:03:32

Ahoj
i přes svou mnohaletou praxi jsem se s Psix na menší formát 120mm filmu jako s novou konstrukcí nesetkal. Myslím si, že by to mohlo být třeba tak, že se jim hodilo mít mezi negativy větší plochu na popis snímku, číslovali totiž každé políčko jako důkazní materiál...
RADA:Jednoduše. Zkus založit třeba jen krycí papír a s časem B odcvakat na č.1 dle počitadla, bez optiky, udělat tužkou čárku vlevo, vpravo. Tak až do konce filmu. Pak krycí papír rozbalíš a budeš vědět vše co potřebuješ....!? Sázím na počet 12-13 políček..

Jiří
8-O
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních