Přejít na obsah


Fotka

Lepící hmota na fotografie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2011 - 16:33:34

Ahoj, blíží se termín mojí první autorské výstavy a já potřebuju na rychlo vyřešit adjustaci fotek. Profi rámy s paspartou neutáhnu finančně, tak mě nezbývalo nic jiného než zabrousit do IKEA. Rámy jsou s paspartou, cca 300 korun kus. Ale fotku chci připevnit jen dočasně (musí to vydržet 4 měsíce) nejlépe nějakou lepící hmotou. Viděl jsem kdysi lepící čtverečky, takovou plastelínu, která prý byla určena na fotky. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Díky za radu.
  • 0

#2 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 16 květen 2011 - 16:44:35

No, já na to používám taková čtverečková oboustranná lepítka, jsou přímo určená na přilepení fotky a dá se to potom pěkně i z té fotky sundat. Je to namotané v malé roličce, každý kousek je oddělený a koupila jsem jí kdysi v nějakých fotopotřebách. Tak snad by v nějakých potřebách určitě poradili. Cena byla kolem 60,- Kč za 1000ks čtverečku. Čtvereček byl velikosti 1x1 cm.

Pak ještě existuje tzv. "žvýkačka" bílá hmota, která lepí. Ale nevím, jestli po ní nezůstanou nějaké fleky. Tu jsem na fotky ještě nepoužila.
  • 0

#3 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2011 - 16:46:35

Díky Tess, právě těch fleků se bojím. Netušíš značku těch Tvých čtverečků? Pokud po nich nezůstávají stopy tak by to mohlo být řešení.
  • 0

#4 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 květen 2011 - 17:07:39

Díky Tess, právě těch fleků se bojím. Netušíš značku těch Tvých čtverečků? Pokud po nich nezůstávají stopy tak by to mohlo být řešení.

Přesně tohle jsem řešil před rokem - mrkni na ceiba.cz. Koupil jsem si paspartovací karton, šedou lepenku a paspartovací nůž. Těch 15 fotek adjustoval cca 5 večerů. Vyříznul rámeček,fotku přilepil slintačkou zezadu na paspartu a celý to přilepil Herkulesem na zadní lepenku. Bohužel jsem použil tu nejlevnější lepenku a ta se po čase začala prohýbat. Fotky jsou zatím bezezměny a už cca 3/4 roku visí.
Nebýt té blbé lepenky, použil bych to letos znova. Ten nůž se docela vyplatí.
  • 0

#5 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2011 - 17:16:00

Díky Tess, právě těch fleků se bojím. Netušíš značku těch Tvých čtverečků? Pokud po nich nezůstávají stopy tak by to mohlo být řešení.

Přesně tohle jsem řešil před rokem - mrkni na ceiba.cz. Koupil jsem si paspartovací karton, šedou lepenku a paspartovací nůž. Těch 15 fotek adjustoval cca 5 večerů. Vyříznul rámeček,fotku přilepil slintačkou zezadu na paspartu a celý to přilepil Herkulesem na zadní lepenku. Bohužel jsem použil tu nejlevnější lepenku a ta se po čase začala prohýbat. Fotky jsou zatím bezezměny a už cca 3/4 roku visí.
Nebýt té blbé lepenky, použil bych to letos znova. Ten nůž se docela vyplatí.


Díky, díky. Asi jsem se nevyjádřil přesně. Já chci zase ty fotky z pasparty bez úhony vyjmout, tvoje řešení je tzv. furtovka. Proto se zajímám o ty oboustranné lepící čtverečky, kterým je možno po nějakém čase říci "dost" a bez ztráty bodu a nejlépe bez fleku na fotce je odlepit.
  • 0

#6 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 květen 2011 - 17:21:38

Díky, díky. Asi jsem se nevyjádřil přesně. Já chci zase ty fotky z pasparty bez úhony vyjmout, tvoje řešení je tzv. furtovka. Proto se zajímám o ty oboustranné lepící čtverečky, kterým je možno po nějakém čase říci "dost" a bez ztráty bodu a nejlépe bez fleku na fotce je odlepit.

Vyjádřil ses přesně, jen já blbě čtu. :roll:
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 květen 2011 - 17:40:25

"Plastelína" (spíše to vypadá jako vyžvýkaná žvýkačka) fleky na fotce nenechává. Použil jsem ji již mnohokrát - zpravidla kousky velikosti zrnka čočky nebo i rýže.
  • 0

#8 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 květen 2011 - 19:38:03

A proč bys to měl vůbec lepit ? Vem paspartu, polož ji čelní stranou na stůl a na ni polož fotografii opět obrázkem ke stolu.Připrav si např. z kreslícího karonu proužky řekněme 2cm široké a dlouhé cca tak, jaké jsou strany fotografie.Na tyto kartonové proužky nalep po délce centimetrové proužky oboustranné kobercové pásky. Tyto proužky nalep okolo přiložené fotografie ze 3 stran / dolní a bočních/ na paspartu tak, že lepivá část bude pouze na paspartě a fotografie tak bude držena pouze ve vzniklých kartonových "kolejničkách". Nakonec přilož zadní lepenku, která to vše přitlačí ke sklu. Fotografii můžeš kdykoli vyndat, žádné fleky nehrozí.Rychlá a čistá práce. Předpokládám tedy, že ty tvé pasparty nejsou žádný měkký hajzlpapír a ľa kliprámy.
  • 0

#9 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 květen 2011 - 19:41:48

Kouknul jsem do šuplete, mám tady ještě pár těch lepicích čtverečků. Je to od Hama, Photo Tapes acidfree (bez kyselin). V krabičce je jich 500, stálo to už nevím přesně kolik, asi 60-80 Kč.
Lze koupit ve fotopotřebách.
  • 0

#10 Jozue

Jozue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2011 - 21:19:35

Děkuji všem za cenné rady. Vidím to na ty čtverečky od Hamy, případně na kartónové kolejničky.
  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 květen 2011 - 07:15:56

Lakýrnická páska .-) Ustřihneš (utrhneš) si kousek a slepíš k sobě - kouzlo bílého muže (oboustraná). Pak s tím zacházíš stejně jako s oboustranými čtverečky. Stojí pár kaček a nezanechává žádné stopy. Jako bonus velice snadno a bez poškození z fotografie sundáš.

P.S. Dříve sme dávali pod fotky kousky tenkého molitanu. Po přitlačení skla už fotky držely. Jen děsná pruda byla právě s nandaváním skla a modlením se, aby někam fotka neujela.
  • 0

#12 bryan

bryan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2011 - 08:14:24

Ahoj, čtverečky jsou taky k dostání u Škody jako podlepky. Vyrábí Henzo cena za 1000 kusů 120.-
  • 0

#13 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 17 květen 2011 - 12:34:04

Ahoj, čtverečky fungují.
Nevím, zda jsem je použil správně, ale postup byl docela pracný:
na správném místě na podkladu správný kus hmoty rozmačknout do tenka a přimáčknout fotku. Samořejmě ve správné poloze, posouvat již nelze.
Rozlisoval-li jsem málo, občas se hmota tvarem prozradila přes fotku (záleží i na síle papíru fotky).
Na A4 fotku mi stačil jeden čtvereček rozříznutý na 4 stejné a rozmačkané dílky. na 40x60 asi šest těch čtvrtiček.
Protože zákony schválnosti samozřejmě fungují, dělo se mi, že se hmota ochotněji tulila např. k umělohmotnému pravítku, přes které jsem ji rozhňahňával krouživým tlakem palce, než ke kýženému podkladu.
Jako separátor jsem pak mezi pravítko a hmotu vkládal fólii, s níž jsou čtverečky baleny.
Po přilepení 100 fotek mě bolely palce ještě druhý den. Fotky drží již čtvrtým rokem. U některých proběhlo záměrné sundání a očištění bez problémů.
  • 0

#14 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 květen 2011 - 15:40:45

Jo tohle je problém. Já jsem to bral tak, že nalepená fotka se nebude odlepovat. Na jedné straně jsem jí nalepil oboustranou páskou, zbytek "papírovou páskou lakýrnickou". Oboustranka drží, papírová páska se odlepuje samovolně. Patexka pomohla. Problém byl, že jsem to lepil jen do paspart bez podkladu, při zavěšení se to kroutilo jak had a patexka se vytrhávala z zašírovací lepenky. Plus jsem závěsy udělal na saturnu (doma to viselo několik dní), v noci po vernisáži to opadalo. To, že to opravili špendlíky do paspart, to už je jen detail.
Nicméně jsem teď dělal něco domů. Poučen z předchozích nezdarů, vyřezal jsem přední stranu z kašírky, nalepil fotku. Pak jsem celou zadní stěnu polepil oboustrankou a nalepil poctivej karton a zavěsil pořádným provazem. Výsledek: Fotka na kartonu drží luxusně, kašírka se kroutí a odlepuje.
Nejlepší bylo následující. Kapa, 3M lepidlo a pasparta. Je to dražší, ale dokonalý.
  • 0

#15 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 19 květen 2011 - 15:54:16

doplňuji své info:

vystavuji v dřevěných rámech 70x100 cm
fotky jsou nalepeny na kartonu, za ním sololit v celé ploše (přimáčknut na karton v polodrážce ale s kartonem neslepen), před fotkami v celém rámu antireflexní sklo (lepší než lesklé sklo, ale pochopitelně není zcela bez odrazů okolí, nejhorší je to třeba na stěně proti oknům atp.), kroucení se tedy neděje
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních