Přejít na obsah


Fotka

Minolta Riva - pruhy na filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 19 květen 2011 - 09:01:08

Včera jsem si konečně sám vyvolal první film, Neopan 1600, stand procesem, všecko šlo pěkně, film vypadá obstojně, ale zjistil jsem, že mi ho poněkud podělal foťáček. Byl to zápisník Minolta Riva Zoom 70w a jak se ukázalo, na celém filmu udělal víceméně souvislý dvojitý tmavý pruh.
Je to stoprocentně otisk spodního okraje válečku, který přitlačuje film na navíjecí cívku ve fotoaparátu. Jsou dokonce vidět stopy, kde se filmový pás pod válečkem zastavoval. Na ukázku dávám neexponovaný začátek filmového pásu (omluvte prosím kvalitu, sken na kusu papíru na kancelářském skeneru, fleky jsou nečistoty v mašině). Škrábance kolem perforace ignorujte, ty mi nevadí.

Ptám se, dá se s tím válečkem něco dělat nebo je to rovnou na postavení foťáčku na poličku? Nešla by ta pružina držící váleček nějak odlehčit?

Je možné, že to dělá jen u tak citlivého filmu jako je Neopan 1600 nebo to mám očekávat i na ISO 100 - 400? Má někdo podobnou zkušenost?



Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 květen 2011 - 09:38:50

Ja mam zkusenost tu, ze tyto vysoce citlive filmy (u me delta 3200) jsou k tomu nachylnejsi, nez filmy nizsich citlivosti...dobre to bylo videt v perforaci za kterou to taha, u ISO 100 nebylo nic a u 3200 byly naprosto zretelne "otlaky".
  • 0

#3 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 19 květen 2011 - 11:11:15

Ja mam zkusenost tu, ze tyto vysoce citlive filmy (u me delta 3200) jsou k tomu nachylnejsi, nez filmy nizsich citlivosti...dobre to bylo videt v perforaci za kterou to taha, u ISO 100 nebylo nic a u 3200 byly naprosto zretelne "otlaky".


Tak, že bych obětoval nějakou Fomu 100 a pokud to projde, tak tam zkusil nabít i nějakou čtyřstovku? Napadlo mě to už dřív, ale je mi přece jen líto materiálu.

Ještě mě napadlo, co tak tu pružinu trochu "unavit"? Že bych foťák bez filmu skladoval s pružinou podloženou nějakým kouskem molitanu či gumy? To asi moc nepomůže, co? Předpružení bude asi dost silné, aby to vydrželo dalších dvacet let. Nejblbší je, že ta pružina má patrně jediný účel - aby neodstával zaváděcí konec filmu od navíjecí cívky, protože ta nemá žádnou štěrbinu. Po založení filmu už je tam ta pružima podle mě naprosto zbytečná.
  • 0

#4 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 22 květen 2011 - 17:55:25

Já bych to řešil jiným foťákem.
  • 0

#5 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 28 květen 2011 - 20:33:46

Je tu ještě někdo, kdo používá nebo dříve používal nějakou Minoltu řady Riva? Nebo mám takového exota zase jenom já :) ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních