Solarografie

#101 Punkomat

Publikováno 10 červenec 2017 - 06:17:47

Doplňuji předešlý příspěvek:

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba několik měsíců...

#102 calon

Publikováno 10 červenec 2017 - 08:10:30

Ještě před Žirovnicí jsem doma testnul položit něco na papír a jen tak nechal osvětlit venku na slunci. Tak se taky pochlubím. Sice to není přes plechovku. Je to kontakt, ale pořád je to ten samý černobílý papír a proces v podstatě stejný. Jen u těch negativů jsme nemusel inertovat. Byl to pozitiv rovnou. Alespoň mi byly k něčemu ty moje kontrastní negativy.

A jak dlouho jsi to kontaktoval?

zhruba 30 min ty negativy na ostrem slunci. Ta kazeta byla doma u okna na stole a to bylo cca 3 dny.

#103 calon

Publikováno 10 červenec 2017 - 08:18:47

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba. Že to není úplně černé. Když jsem fotil dirkovkou na RC papír, tak optimální expozice v zimě na sněhu při svitu slunce byla pár vteřin. Dirka byla svým průměrem pod jeden mm.

Tady se fotí stejně jen se ten papír už nevyvolává. Vznikne ti takový zvláštně barevný negativ.

#104 Punkomat

Publikováno 10 červenec 2017 - 08:32:07

Ty vaše ukázky ve mně vyvolaly silnou touhu si to také zkusit. Zkoušel s tím někdo portrét.... :-) ?

#105 calon

Publikováno 10 červenec 2017 - 18:53:20

Každej to zkouší. Narveš to sluníčku přímo do xichtu. :) A je to.

#106 Punkomat

Publikováno 10 červenec 2017 - 19:13:37

No a ten barevný negativ vznikne, přestože používáte černobílé papíry? Jestli to dobře chápu..

#107 calon

Publikováno 10 červenec 2017 - 19:39:26

Jo.

#108 PetoG

PetoG

• LocationTrebišov (SK)

Publikováno 10 červenec 2017 - 20:03:59

Ono by to úplne čierne bolo, keby si to vyvolal. Vtip je v tom, že sa to nevyvoláva a obraz sa v tej kamere obskure do fotopapiera vypáli práve tým dlhým časom. Skúsil si niekedy nechať na parapete fotopapier aspoň 3 dni? Pekne sa začne sfarbovať. Ten môj do ružova. Zbytok urobí ten čas. Obraz sa len naskenuje, pretože nie je trváci.

#109 Punkomat

Publikováno 10 červenec 2017 - 20:41:03

Aha... díky za osvětlení. Jo, měl jsem papíry třeba několik týdnů jen tak položené v bytě na světle. Že zrůžověli jsem si všiml, ale nijak jsem si to nespojil s ničím dalším. Ta totální prchavost a originalita mě na tom právě láká.

#110 calon

Publikováno 11 červenec 2017 - 20:34:15

Tak jsem to musel po slunovratu zase rozjet. :)

#111 resolut

resolut

Publikováno 11 červenec 2017 - 20:57:24

Tak jsem to musel po slunovratu zase rozjet. :)

Ten nápis Semtex :mrgreen:

#112 Punkomat

Publikováno 12 červenec 2017 - 08:32:24

Můžu se zeptat podle čeho určujete dobu, po kterou to tam necháte? Je na to nějaké pravidlo pro stanovení expozice nebo si řeknete, že se pro to třeba za týden vrátíte? Není mi moc jasné, že tu někdo píše, že exponoval tři dny zatímco další třeba čtvrt roku. Projížděl jsem celé vlákno a některé ukázky solarografie sou hodně povedené

#113 calon

Publikováno 12 červenec 2017 - 12:33:08

Pravidlo na to je. Vezmes plechovku podivas se kde je slunce. Strcis jazyk mezi zuby a reknes si. Táák třeba 3 měsíce. Mno a je to. Ale bez legrace. Me se osvedcil minimalne mesic az mesic a pul. To uz je ok. Driv tam budes mit tech car malo. A je skoda to sebrat brzo a pak cekat zase dalsiho pul roku. Potom ti ji nekdo ukradne nebo prijdou zvedavci a pohnou ti s ni a muzes zacit nanovo. Treba za dnesek tam nepribylo jeste nic. Ale jak prsi si rikam. Doufam ze jsem tu plechovku utesnil dobre. ;)

#114 Punkomat

Publikováno 12 červenec 2017 - 12:55:16

Díky. Takže moje domněnka, že nemá cenu si hrát s nějakou pěknou obskurkou, co bude pěkná na pohled, je správná. Přitáhne pozornost nenechavých rukou. Ale co když mi nejde ani tak o čáry na nebi, ale o fotku tímto způsobem pořízenou. Tedy, že tam nepotřebuji sluneční a měsíční dráhy, ale pořídit s tím třeba jiný záběr. To už se tam otiskne dříve? Ikdyž chápu, že to záleží na počasí. Jiný výsledek bude, předpokládám, když celý měsíc proprší nebo bude slunečný.

#115 calon

Publikováno 12 červenec 2017 - 15:01:37

Ano cim osklivejsi tim lepsi. Pokud ji chces pouzivat jako dirkovku je to neco jineho. A na to tu uz mame jine vlaka. Pinhole dirkova komora camera obscura atd. Jrstli chces fotku bez car na nebi nebude to nic moc. Ale videl jsem i par zajimavych snimku ulic a nadrazi.Akorat je poznat maximalne to kde stavaji auta a tak podobne. Osobne mi to prijde celkem nuda. Ale to uz jak kdo to vidi.

#116 Punkomat

Publikováno 12 červenec 2017 - 16:26:11

Díky za info. Jen mě zajímalo, jestli to jde používat i na běžné snímky bez oblohy a jaký je výsledek.