Přejít na obsah


Fotka

Solarografie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
132 odpovědí na toto téma

#101 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 červenec 2017 - 06:17:47

Doplňuji předešlý příspěvek:

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba několik měsíců...


  • 0

#102 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 10 červenec 2017 - 08:10:30

Ještě před Žirovnicí jsem doma testnul položit něco na papír a jen tak nechal osvětlit venku na slunci. Tak se taky pochlubím. Sice to není přes plechovku. Je to kontakt, ale pořád je to ten samý černobílý papír a proces v podstatě stejný. Jen u těch negativů jsme nemusel inertovat. Byl to pozitiv rovnou. Alespoň mi byly k něčemu ty moje kontrastní negativy.

A jak dlouho jsi to kontaktoval?

zhruba 30 min ty negativy na ostrem slunci. Ta kazeta byla doma u okna na stole a to bylo cca 3 dny.
  • 0

#103 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 10 červenec 2017 - 08:18:47

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba. Že to není úplně černé. Když jsem fotil dirkovkou na RC papír, tak optimální expozice v zimě na sněhu při svitu slunce byla pár vteřin. Dirka byla svým průměrem pod jeden mm.


Tady se fotí stejně jen se ten papír už nevyvolává. Vznikne ti takový zvláštně barevný negativ.
  • 0

#104 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 červenec 2017 - 08:32:07

 

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba. Že to není úplně černé. Když jsem fotil dirkovkou na RC papír, tak optimální expozice v zimě na sněhu při svitu slunce byla pár vteřin. Dirka byla svým průměrem pod jeden mm.


Tady se fotí stejně jen se ten papír už nevyvolává. Vznikne ti takový zvláštně barevný negativ.

 

 

Ty vaše ukázky ve mně vyvolaly silnou touhu si to také zkusit. Zkoušel s tím někdo portrét.... :-) ?


  • 0

#105 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 10 červenec 2017 - 18:53:20

Každej to zkouší. Narveš to sluníčku přímo do xichtu. :) A je to.
  • 0

#106 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 červenec 2017 - 19:13:37

No a ten barevný negativ vznikne, přestože používáte černobílé papíry? Jestli to dobře chápu..


  • 0

#107 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 10 červenec 2017 - 19:39:26

Jo.


  • 0

#108 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 červenec 2017 - 20:03:59

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba. Že to není úplně černé. Když jsem fotil dirkovkou na RC papír, tak optimální expozice v zimě na sněhu při svitu slunce byla pár vteřin. Dirka byla svým průměrem pod jeden mm.

Ono by to úplne čierne bolo, keby si to vyvolal. Vtip je v tom, že sa to nevyvoláva a obraz sa v tej kamere obskure do fotopapiera vypáli práve tým dlhým časom. Skúsil si niekedy nechať na parapete fotopapier aspoň 3 dni? Pekne sa začne sfarbovať. Ten môj do ružova. Zbytok urobí ten čas. Obraz sa len naskenuje, pretože nie je trváci.


  • 0

#109 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 červenec 2017 - 20:41:03

 

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba. Že to není úplně černé. Když jsem fotil dirkovkou na RC papír, tak optimální expozice v zimě na sněhu při svitu slunce byla pár vteřin. Dirka byla svým průměrem pod jeden mm.

Ono by to úplne čierne bolo, keby si to vyvolal. Vtip je v tom, že sa to nevyvoláva a obraz sa v tej kamere obskure do fotopapiera vypáli práve tým dlhým časom. Skúsil si niekedy nechať na parapete fotopapier aspoň 3 dni? Pekne sa začne sfarbovať. Ten môj do ružova. Zbytok urobí ten čas. Obraz sa len naskenuje, pretože nie je trváci.

 

 

 

Já moc nerozumím těm dlouhým expozicím třeba. Že to není úplně černé. Když jsem fotil dirkovkou na RC papír, tak optimální expozice v zimě na sněhu při svitu slunce byla pár vteřin. Dirka byla svým průměrem pod jeden mm.

Ono by to úplne čierne bolo, keby si to vyvolal. Vtip je v tom, že sa to nevyvoláva a obraz sa v tej kamere obskure do fotopapiera vypáli práve tým dlhým časom. Skúsil si niekedy nechať na parapete fotopapier aspoň 3 dni? Pekne sa začne sfarbovať. Ten môj do ružova. Zbytok urobí ten čas. Obraz sa len naskenuje, pretože nie je trváci.

 

 

Aha... díky za osvětlení. Jo, měl jsem papíry třeba několik týdnů jen tak položené v bytě na světle. Že zrůžověli jsem si všiml, ale nijak jsem si to nespojil s ničím dalším. Ta totální prchavost a originalita mě na tom právě láká.


  • 0

#110 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 11 červenec 2017 - 20:34:15

Tak jsem to musel po slunovratu zase rozjet. :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#111 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 11 červenec 2017 - 20:57:24

Tak jsem to musel po slunovratu zase rozjet. :)

Ten nápis Semtex :mrgreen:


  • 1

#112 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 červenec 2017 - 08:32:24

Můžu se zeptat podle čeho určujete dobu, po kterou to tam necháte? Je na to nějaké pravidlo pro stanovení expozice nebo si řeknete, že se pro to třeba za týden vrátíte? Není mi moc jasné, že tu někdo píše, že exponoval tři dny zatímco další třeba čtvrt roku. Projížděl jsem celé vlákno a některé ukázky solarografie sou hodně povedené


  • 0

#113 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 12 červenec 2017 - 12:33:08

Pravidlo na to je. Vezmes plechovku podivas se kde je slunce. Strcis jazyk mezi zuby a reknes si. Táák třeba 3 měsíce. Mno a je to. Ale bez legrace. Me se osvedcil minimalne mesic az mesic a pul. To uz je ok. Driv tam budes mit tech car malo. A je skoda to sebrat brzo a pak cekat zase dalsiho pul roku. Potom ti ji nekdo ukradne nebo prijdou zvedavci a pohnou ti s ni a muzes zacit nanovo. Treba za dnesek tam nepribylo jeste nic. Ale jak prsi si rikam. Doufam ze jsem tu plechovku utesnil dobre. ;)
  • 0

#114 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 červenec 2017 - 12:55:16

Díky. Takže moje domněnka, že nemá cenu si hrát s nějakou pěknou obskurkou, co bude pěkná na pohled, je správná. Přitáhne pozornost nenechavých rukou. Ale co když mi nejde ani tak o čáry na nebi, ale o fotku tímto způsobem pořízenou. Tedy, že tam nepotřebuji sluneční a měsíční dráhy, ale pořídit s tím třeba jiný záběr. To už se tam otiskne dříve? Ikdyž chápu, že to záleží na počasí. Jiný výsledek bude, předpokládám, když celý měsíc proprší nebo bude slunečný.


  • 0

#115 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 12 červenec 2017 - 15:01:37

Ano cim osklivejsi tim lepsi. Pokud ji chces pouzivat jako dirkovku je to neco jineho. A na to tu uz mame jine vlaka. Pinhole dirkova komora camera obscura atd. Jrstli chces fotku bez car na nebi nebude to nic moc. Ale videl jsem i par zajimavych snimku ulic a nadrazi.Akorat je poznat maximalne to kde stavaji auta a tak podobne. Osobne mi to prijde celkem nuda. Ale to uz jak kdo to vidi.
  • 0

#116 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 12 červenec 2017 - 16:26:11

Ano cim osklivejsi tim lepsi. Pokud ji chces pouzivat jako dirkovku je to neco jineho. A na to tu uz mame jine vlaka. Pinhole dirkova komora camera obscura atd. Jrstli chces fotku bez car na nebi nebude to nic moc. Ale videl jsem i par zajimavych snimku ulic a nadrazi.Akorat je poznat maximalne to kde stavaji auta a tak podobne. Osobne mi to prijde celkem nuda. Ale to uz jak kdo to vidi.

 

Díky za info. Jen mě zajímalo, jestli to jde používat i na běžné snímky bez oblohy a jaký je výsledek.


  • 0

#117 Huvik

Huvik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 srpen 2017 - 16:03:22

Dnes som vyrobil a nainstaloval. Pouzil som fomaspeed 13x18 Variant. Vnutro som vystriekal cierno matnou a na vrch prilepil 0,5l plastovy pohar, snad aspon trochu ochrani od vody. Dierka ma menej ako 0,5mm, pri prepichovani som pouzil len spicku ihly. Chcem to tam nechat aspon 60dni. Smer je priblizne juhovychod. Dufam, ze som papier dal spravnou stranou.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#118 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 22 srpen 2017 - 19:55:50

Dnes som vyrobil a nainstaloval. Pouzil som fomaspeed 13x18 Variant. Vnutro som vystriekal cierno matnou a na vrch prilepil 0,5l plastovy pohar, snad aspon trochu ochrani od vody. Dierka ma menej ako 0,5mm, pri prepichovani som pouzil len spicku ihly. Chcem to tam nechat aspon 60dni. Smer je priblizne juhovychod. Dufam, ze som papier dal spravnou stranou.

Tak jak na to koukám bych skoro řekl že budeš mít ten kelímek v záběru. Ale nevím. Uvidíš. 


  • 0

#119 Huvik

Huvik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 říjen 2017 - 18:48:23

Trochu upravene. Po 55 dnoch.
  • 0

#120 Huvik

Huvik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 říjen 2017 - 18:49:42

Trochu upravene. Po 55 dnoch

Přiložený soubor (y)


  • 1

#121 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 září 2018 - 19:00:58

Loni na srazu v Žirovnici jsem umístil tři plechovky se solarem. No moc slavně to nedopadlo. Za ten rok se dvě ztratily a ta jedna co přežila zarostla psím vínem. To že vám foťák během expozice zaroste do plotu se může stát jenom solarografotografům. :) No stalo se. A to jsem ještě udělal botu a dal jsme jí tím papírem nahoru. Takže i přes vrstvu lepenky a elektrikářské pásky tam nateklo a poničilo to vrstvu na papíře. A to byla moje první celoroční fotka. Fix .....!!!

Přiložený soubor (y)


  • 3

#122 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 3 září 2018 - 19:03:04

Ta první je perfektní.


  • 0

#123 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 září 2018 - 19:17:52

Ondro super.

Vidím tam Žirovnický rybník, proplul tam zrovna pstruh duhový, i když to v tom žabinci nemá jednoduchý. Je to scéna jak z verneovky, 20 tis. mil .... 


  • 0

#124 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 4 září 2018 - 19:50:46

Já si taky myslím, že to má v sobě obsah, umění i drama! :o)


  • 0

#125 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 6 únor 2019 - 11:39:03

Nevěřil bych, že i na takové relativně malé mezeře na trhu se dá postavit byznys: https://solarcan.co.uk/

Kolik lidí si asi tak tuhle typizovanou plechovku pořídí?


  • 0

#126 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 6 únor 2019 - 12:30:38

Nevěřil bych, že i na takové relativně malé mezeře na trhu se dá postavit byznys: https://solarcan.co.uk/
Kolik lidí si asi tak tuhle typizovanou plechovku pořídí?

A teda vobec to nie je lacne! 8/
  • 0

#127 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 6 únor 2019 - 14:39:34

 

Nevěřil bych, že i na takové relativně malé mezeře na trhu se dá postavit byznys: https://solarcan.co.uk/
Kolik lidí si asi tak tuhle typizovanou plechovku pořídí?

A teda vobec to nie je lacne! 8/

 

To nie sú, ale na druhú stranu ich asi typický užívateľ nepáli desiatky za rok :) Som prekvapený, že je to pre nich pri nízkom odbyte ekonomicky viable; nedokážem si predstaviť že tie konzervy idú na dračku.


  • 0

#128 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 prosinec 2019 - 17:54:08

Přidám jednu ze včerejška. Dal jsem jí včelkám přímo do česna. Dráhy jsou vidět jen tak okrajově. Ale jsou tam. :)

Přiložený soubor (y)


  • 3

#129 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 5 prosinec 2019 - 10:55:16

Nevěřil bych, že i na takové relativně malé mezeře na trhu se dá postavit byznys: https://solarcan.co.uk/

Kolik lidí si asi tak tuhle typizovanou plechovku pořídí?

Taky by mě to zajímalo... Asi někdo, kdo nepije ani kafe, ani pivo, a tak ušetří na drahou prázdnou plechovku :-)


  • 1

#130 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 6 prosinec 2019 - 12:23:19

 

Ano cim osklivejsi tim lepsi. Pokud ji chces pouzivat jako dirkovku je to neco jineho. A na to tu uz mame jine vlaka. Pinhole dirkova komora camera obscura atd. Jrstli chces fotku bez car na nebi nebude to nic moc. Ale videl jsem i par zajimavych snimku ulic a nadrazi.Akorat je poznat maximalne to kde stavaji auta a tak podobne. Osobne mi to prijde celkem nuda. Ale to uz jak kdo to vidi.

 

Díky za info. Jen mě zajímalo, jestli to jde používat i na běžné snímky bez oblohy a jaký je výsledek.

 

 
moc nejde, potrebujes hodne svetla. a jak si s vsimnul, tady se neresi rozmer dirky nebo expozice. Ja jsem to dokonce delal miniaturne, z krabicky od filmu, a taky vyslo pekne. ale to, co na tom je pekne jsou ty cary od slunce, zbytek obrazky byva ta ruzne deformovany nebo neostry.
 
 
dalsi vec je, o cem se tady nikdo nezminil, ze vysledek VELMI zalezi na pouzitem papiru. kazdy vyrobce pouziva jine technologie a jinou chemii na vyrobu fotopapiru. takze od jedneho vyrobce snimky vyleou vic kontrastne, ale i vic cernobile, a od jineho ne tak kontrastni, ale za to velmi barevne. je mozne pouzit i nektere druhy barevnych fotopapiru.
 
pokud nekdo nepobral, tady www.solarografia.pl jsou navody a napady. btw, znam typka, ktery to takhle proslavil, to je muj kamos z dob, kdy jsme oba studovali astronomi :D
 
a pokud si nekdo na tech ruznych strankach nevsimnul, tak TOHLE je zajimavy projekt ;)
 
analema-tczew-na-podst-obr-ml-m.jpg
 
 
 
 
rika se tomu analemma. fotku se dela tak, ze se nechava fotit presne cely rok, a pred kamerou je zarizeni z casovacem, ktere dela expozici jen jednou dene, presne v poledne (v pripade fotky nahore, je to 5 expozic, z ceho ta treti prostredni je delana v poledne).
 
Slunce totiz v prubehu roku neni v poledne vzdy na stejnem miste, kvuli tomu ze obezna draha Zeme je elipsa, a rotacni osa Zeme je taky nejak naklonena vycidraze, Slunce muze kreslit na obloze takovy vzor :) 

  • 3

#131 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 18 leden 2020 - 19:51:38

O svátcích jsem byl sklidit dvě plechovky. Samozřejmě ta co by stála za "to" se mi pohla a tak mám trochu máznuto. Fix!

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  a.jpg   196,89K   6 Počet stažení
  • Přiložený soubor  b.jpg   369,06K   5 Počet stažení
  • Přiložený soubor  c.jpg   190,91K   5 Počet stažení
  • Přiložený soubor  m_01.jpg   32,59K   4 Počet stažení
  • Přiložený soubor  img150_b.jpg   59,86K   4 Počet stažení

  • 4

#132 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 24 září 2020 - 20:35:19

Tak sem taky vložím svůj letošní pokus. Chtělo by to půl roku, a chtělo by to tím pádem dírku s trochu větším "shiftem", aby se tam vešlo i to léto... 95 dnů u hvězdárny

  • 4

#133 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 25 září 2020 - 07:46:21

hezky.. začíná letošní sklizeň solarografií :D


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních