Přejít na obsah


Fotka

Čím zmatnit skenovací rámeček?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 červen 2011 - 08:31:02

Tož jsem si udělal radost v podobě kinofilmového skeneru Reflecta. Narazil jsem na jeden problém. Držák kinofilmu má povrchovou úpravu spíše polomatnou (jakoby zdrsněný povrch), ale boční hrany jednotlivých okének jsou hladké a "háží prasátka". Na kratších stranách každého políčka mám tak v naskenovaném záběru výrazně přesvětlené pruhy, které musím ořezat. Delší strany okének kupodivu tohle nedělají.

Máte někdo tip, čím a jak to upravit do matné podoby? Napadá mě:
- velmi jemné obroušení
- olepení sametkou
- matná černá barva

Broušení, byť super jemné, zatím vylučuji jako nevratný proces. Olepení sametkou pravděpodobně způsobí roztřepené okraje (samet bude vidět v naskenovaném záběru).
Barva se dá nanést šetrně a dá se odstranit bez poškození povrchu. Napadá mě nejspíš modelářská, obyčejná matná černá Agama, Revelka, Humbrolka nebo tak něco.

Existuje ještě jiné řešení? Jak to mají třeba skenery od Nikonu či Minolty?
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2011 - 08:38:11

Existuje ještě jiné řešení? Jak to mají třeba skenery od Nikonu či Minolty?


Řešení existuje: vrátit a pořídit scanner Nikon či Minolta.
  • 0

#3 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 červen 2011 - 09:58:30

jaký konkrétně to je?

ten držák je plastový ne? matná humbrolka je teda matná jaksviň, to by stačit mělo. agamu bych nepoužil, bývalo s nima trápení - nevim, esli se něco za ty leta změnilo.

mno je pravda, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.. ale pokud to nebyl nákup přes net před méně než 14dny, bude to složitější.
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 červen 2011 - 11:59:37

Souhlasím s Jirinolem. Je to zjevně vada výrobku, bránící jeho řádnému užívání. Žádat opravu nebo vrácení.

Existuje i matně černá samolepící fólie. Nebo tenký černý pěnový neoprén, co se používá na těsnění zadních dvířek foťáků.
  • 0

#5 Ventil

Ventil
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2011 - 13:27:40

Ahoj, koukam, zes taky podlehnul skenovani na reflecte. Coz o to, na cernobile materialy jsou supr. Rozlisovacka kolem 3800dpi, Dmax kolem 3-3.2 taky v pohode. Diacky, ktere jsou tmavsi vsak nenaskenujes, pac je tam priserny banding, kamarad uz posilal reflectu asi po pate do nemecka atd.

Jeden z problemu spociva v reflexnosti ramecku, reflexnosti filmu samotneho a jinych internich casti. Jeden znamy to nakonec vyresil tak, ze daval skenovat film mezi dvouma antinewtonovyma sklama, ale nevim jak vyresil podavac, nebo zaostrovaci vzdalenost.

Osobne bych doporucoval od nekoho si sehnat matnou modelarskou barvu a modelarskou tlakovou strikaci pistoli (extra jemna) nastrikat ramecky.
Jsem si ale skoro 99% jisty, spis uplne na 98% vim, ze to nepomuze. Ono se tam odrazi jeste kopa jinych veci. V kazdem pripade good luck a dej vedet jak to nakonec dopadlo.

Osobne jsem mel RPS7200 a byl jsem skoro spokojenej. :wink:
  • 0

#6 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 červen 2011 - 13:35:50

Mám PS 7200 (ne RPS) a krom zmíněného jsem jiné problémy nezaznamenal.
  • 0

#7 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 červen 2011 - 13:37:54

Mám PS 7200 (ne RPS) a krom zmíněného jsem jiné problémy nezaznamenal.


Nebo možná to je RPS (Reflecta ProScan).
  • 0

#8 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 14 červen 2011 - 01:01:33

Kdesi jsem četl stařičký recept na matnou barvu na vnitřek fotografických komor. Saze a fermež v přiměřeném poměru. Pokud se po zaschnutí leskne, přidat saze, pokud se při dotyku uvolňuje, přidat fermež.
Pokud se jedná jen o hrany rámečku, a rozhodneš se skener nevrátit, tak bych to obrousil jemným smirkem. Jinak mám dobrou zkušenost s černou sametovou (velurovou) samolepící tapetou. Tady ale hrozí, ti poleze do obrazu.
  • 1

#9 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 14 červen 2011 - 15:38:32

Matnou černou fólii bych i pro účely polepení měl. Mohu ti do ní dokonce nařezat i potřebné otvory atpd.
  • 0

#10 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 14 červen 2011 - 15:54:10

Matnou černou fólii bych i pro účely polepení měl. Mohu ti do ní dokonce nařezat i potřebné otvory atpd.


Mě by stačilo vědět, kde se dá sehnat malý odstřižek nebo třeba arch A4, protože bych z ní nařezal jenom pásky na vylepení vnitřku okének. Ještě mě napadlo, aby to lepidlo nemělo tendenci zpod fólie vylézt a umazat film. Asi to nakonec šetrně přebrousím nějakou matovací pastou či pískem.

Tu velurovou tapetu doma někde mám, ale je moc silná.
  • 0

#11 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 14 červen 2011 - 16:03:20

v jakékoliv firmě která pracuje fóliema. Určitě kolem sebe nějakou máš, nebo u mě 8-)
  • 0

#12 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 18 červen 2011 - 20:44:02

Tož teda možu na svoju odpovědnost říct všem majitelům skeneru Reflecta ProScan 7200, kdyby nedej bože měli chuť vytunit si rámeček na film, ať se na to rovnou vybodnou. Rámečkem to není. Zkusil jsem postupně všechny uvažované úpravy, broušení jemným brusným papírem, nátěr matnou černí, vylepení velurem. Kýžená změna se nedostavila, velur navíc překážel v záběru a pelichal na film. Můžu říct, že holý plast je v tomhle směru daleko nejlepší. Dokonce jsem vykryl sousední okénka černým kartonem, jestli třeba nejde světlo bokem. Nejde. Takže se leskne někde uvnitř něco jiného, rámeček je v tom zcela nevinně. I když se může z počátku zdát, že příčinou lesků je on. Řeším to lehkým ořezem obrazového pole. Zjistil jsem totiž, že když chci poměr stran snímku přesně 3:2 a zachovám přitom celou šírku obrázku na negativu, tak se zrovna ty světlejší pruhy oříznou. Tož tím bych to uzavřel. Pokud udělám před stiskem spouště ten pověstný "jeden krok vzad", nebudu s tím mít při skenování problém.
Pochopitelně, kdybych chtěl mermomocí narvat do skenu celé obrazové pole, případně i s přesahem, tak tenhle strojek na to vhodný není. Malý přesah sice má, ale holt ty pruhy to nutí nakonec stejně šmiknout. Jinak se mi ale skener ve spojení se Silver Fastem jeví zatím dobře.
Jináč příznivcům jiných značek věřím, že jsou dobré, ale Minoltu nechci kvůli stáří a problematickému servisu a Nikon, jednak ze stejných důvodů, jednak na něj nikdy nebudu mít prašule. Proti přefocování negativu digitálem přes makroměch a zvětšovací objektiv mi přijde Reflecta jako velký skok vpřed.
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2011 - 21:03:50

Tož teda možu na svoju odpovědnost říct všem majitelům skeneru Reflecta ProScan 7200, kdyby nedej bože měli chuť vytunit si rámeček na film, ať se na to rovnou vybodnou. Rámečkem to není. Zkusil jsem postupně všechny uvažované úpravy, broušení jemným brusným papírem, nátěr matnou černí, vylepení velurem. Kýžená změna se nedostavila, velur navíc překážel v záběru a pelichal na film. Můžu říct, že holý plast je v tomhle směru daleko nejlepší. Dokonce jsem vykryl sousední okénka černým kartonem, jestli třeba nejde světlo bokem. Nejde. Takže se leskne někde uvnitř něco jiného, rámeček je v tom zcela nevinně. I když se může z počátku zdát, že příčinou lesků je on. Řeším to lehkým ořezem obrazového pole. Zjistil jsem totiž, že když chci poměr stran snímku přesně 3:2 a zachovám přitom celou šírku obrázku na negativu, tak se zrovna ty světlejší pruhy oříznou. Tož tím bych to uzavřel. Pokud udělám před stiskem spouště ten pověstný "jeden krok vzad", nebudu s tím mít při skenování problém.
Pochopitelně, kdybych chtěl mermomocí narvat do skenu celé obrazové pole, případně i s přesahem, tak tenhle strojek na to vhodný není. Malý přesah sice má, ale holt ty pruhy to nutí nakonec stejně šmiknout. Jinak se mi ale skener ve spojení se Silver Fastem jeví zatím dobře.
Jináč příznivcům jiných značek věřím, že jsou dobré, ale Minoltu nechci kvůli stáří a problematickému servisu a Nikon, jednak ze stejných důvodů, jednak na něj nikdy nebudu mít prašule. Proti přefocování negativu digitálem přes makroměch a zvětšovací objektiv mi přijde Reflecta jako velký skok vpřed.


viz tvé motto. :?: :roll:
  • 0

#14 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 23 červen 2011 - 23:42:21

Tož baže, su průkopník soukromých slepých uliček :wink:
  • 0

#15 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 23 červen 2011 - 23:59:38

tallpe: drobný dotaz - není ten rámeček (tedy jeho vnitřní výřez) maličko větší než filmové políčko? Není vedle okraje políčka malý volný prostor?
  • 0

#16 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 24 červen 2011 - 08:38:44

tallpe: drobný dotaz - není ten rámeček (tedy jeho vnitřní výřez) maličko větší než filmové políčko? Není vedle okraje políčka malý volný prostor?


Ano, je to tak, nějaká ta desetinka milimetru navíc tam je. Uvažoval jsem o tom jako o možném zdroji parazitního světla (a asi to tak opravdu bude) ve chvíli, kdy jsem měl okénka po kratších stranách vylepená velurem a pruhy se nekonaly. Řešení vzalo za své proto, že velur byl vidět jako "srst" a ještě z něj padala vlákna na film. Ale matná (myslím opravdu matná) fólie by to asi vyřešila. Možná by stačil i černý matný fotografický papír, který je i tlustší, takže by okénko patřičně zmenšil a prosvítající proužky by tak byly zamaskované.

Přišel jsem ale na jinou věc. Film, respektive políčko, se nikdy nedá zarovnat naprosto dokonale s okrajem rámečku a tak občas je políčko na filmu vůči rámečku lehounce pootočené, i když vůle v drážce pro založení filmového pásu je skutečně naprosto nepatrná (v podstatě tím pásem nelze hýbat nahoru dolů). No a právě ořez na "zarovnání" s sebou vezme i ty proužky. Vždycky mě rozčilovalo, když mi v labu na profi skeneru Minolta ořízli pár procent políčka kolem dokola. Řekl bych, že teď aspoň vidím proč.

Takže pokud mám volit mezi zmenšením okének skenovacího rámečku nebo nastavením ořezu v SilverFastu, tak druhá volba je méně pracná (program si to pamatuje) a dá se s ním hýbat v záběru, což je fajn, protože každý foťák má trošičku jinou rozteč mezi záběry a taky vymezení záběru. Třeba Himatic mi dělá snímky na negativu užší a vyšší než Minolta Riva. Rozteč snímků u Himaticu je o chlup menší než u Rivy. Snímky z Himaticu jsou na negativu víc pootočené atd. A to jsem se nedostal ještě k filmům z Dynax 60 a X-500.

Suma sumárum, v rámci mého pracovního postupu jsou ty přesvícené proužky v toleranci na hrubé opracování záběru z náhledu, před samotným skenováním naostro.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních