Přejít na obsah


Fotka

Flektogon 50/4 - jakou sluneční clonu a jak řešíte filtry?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 14 červen 2011 - 19:39:35

Zdravím, podařilo se mi pořídit tenhle objektiv celkem za slušnou cenu 1400,- Kč, sháním na to sluneční clonu, originál jsem viděla u Škody za 800,- Kč, což se nad moje možnosti.

Tak jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte zkušenostmi s jinými sl. clonami u tohoto objektivu, přemýšlela jsem o jedné z těchto dvou:
http://cgi.ebay.com/...e=STRK:MEWAX:IT

http://cgi.ebay.com/...e=STRK:MEWAX:IT

Budou v pohodě, nebudou vinětovat, atp?

Dále pokukuji po nějakých filtrech, hlavně bych chtěla oranžový atp. Tak jestli můžete přidat zkušenost, jak jste to řešili vy?

Předem moc díky.
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2011 - 21:15:58

Tess, gratuluju, to je fajn cena.
clony: od prodejce z toho prvního linku mám stejný typ clony (a bude to asi stejný úhel, jak to vypadá, pro kino 24mm se závitem 52 a pak větší, se závitem 82mm, a v pohodě (no nekupte to, když je to tak levný). Akorát jsem si stříkl vnitřek té malé dodatečně černou rallye matovkou a přes to po uschnutí jemně přestříkl uv matovým lakem na fotky, a v pohodě (orig. elox totiž takový až moc fajnově matový není), tu druhou vylepil sametovou tapetou a je to jako origoš od Minolty 8-)
jestli počítám správně, tak ohnisko pro kino 24mm odpovídá ohnisku 47 pro 6x6, takže pro 50mm sklo by to mohlo být OK. a kdyby rožky přeci jen vinětovaly (což pochybuju), dají se ubrousit a máš z toho fajn lotosovou clonu raz dva.
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2011 - 21:21:39

k filtrům: u páně Pazdery jsem zahlídl ruské barevné filtry tuším průměr 92 či 95mm, jelikož 86mm nové jsou asi nesehnatelné, řešil bych to step-up kroužkem z 86mm na potřebný průměr filtru, což se nechá udělat, pokud se rovnou nedá od ťamanů levně koupit. To by vyřešilo i teoretické nebezpečí možné vinětace filtr+clona. Pak je ovšem potřeba i clona většího průměru, aby šla na filtr.
  • 0

#4 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 14 červen 2011 - 22:01:40

Možná to trochu pomůže. Přesně tuhle clonu http://cgi.ebay.com/...=item415230431b tedy prakticky identickou, jak na tvým prvním linku, mám na OM Zuiko 24mm. Na 95% (Zuiko má kolem čočky větší obroučku) by ti vinětovat neměla. Ta na druhým linku na 100% nebude, ale asi nebude ani moc clonit.
  • 0

#5 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 14 červen 2011 - 22:05:04

F5, F5, F5 8-)

...ale alespoň to máš z více zdrojů ;)
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 červen 2011 - 23:53:59

Mám originál clonu a aj tá mi pri použití filtru trošku po rohoch vinetuje.
  • 0

#7 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 15 červen 2011 - 07:54:01

Moc Vám všem děkuji za rady. Pomohlo mi to. Promyslím to tedy s tou clonou, jestli nekoupit ty větší filtry a k tomu tu větší clonu se set-up kroužkem. ;) 8-)
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2011 - 08:42:38

jenomže ta originální clona je nóblejší, čtvercová no prostě kráááásná
aparát s padesátklou a tím aluminiovým klenotem vypadá majestátně(jc) a pro vstup na zkoužku české filharmonie nebudeš potřebovat ani průkazku a ještě se ti budou klanět
já bych to nějakou kulatou náhradou nekazil
8-)
-
je zajímavý že jsem za ni dal před pěti (?) lety u škody úplně stejně
  • 0

#9 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 15 červen 2011 - 08:52:36

jenomže ta originální clona je nóblejší, čtvercová no prostě kráááásná
aparát s padesátklou a tím aluminiovým klenotem vypadá majestátně(jc) a pro vstup na zkoužku české filharmonie nebudeš potřebovat ani průkazku a ještě se ti budou klanět
já bych to nějakou kulatou náhradou nekazil
:-)
-
je zajímavý že jsem za ni dal před pěti (?) lety u škody úplně stejně


8-) To je sice pravda. Ale dát za to 2/3 ceny objektivu, to je na mne moc. A já raději funkčnost, než líbivost. Sice ta hranatá je krásná, jen co je pravda.

No, ale kdyby jsi viděl, jak je ten objektiv obouchaný (proč asi byl za tak dobrý peníz, že :-D ), s tím moc parády stejně nenadělám. Sice by tím stoupla cena objektivu a s tím i fotoaparátu, ale to není mým cílem. A nějak se ty penízky na to taky nedostávají, raději když mi zbude něco peněz ještě na filtry. ;)
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 15 červen 2011 - 09:29:29

také jsem raději pro funkčnost, zvlášť když penízků se nedostává

pokud jde o filtříky, doporučuju vyčkati a sem tam mrknouti na aukro, neb občas tam nějaký ten 86mm filčík naskočí

co se týče sl. clon, osvědčují se mi i clony gumové - jsou levné, lehké a skladné - tedy jen samé výhody mají 8-)
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2011 - 09:37:31

no plech je plech - pokud jde o ochranu osob a zdraví a taky optiky vpředu
když do někoho drcneš gumovou clonou tak ani neuhne
já sem taky moc litoval peníze až do doby než jsem tu clonu u škody držel v ruce - je to jiný navíc její cena nepadá a když ji nebudeš chtít jistě najdeš někoho stejně trhlého který by ty koruny dal a jí se ujal a místo kytice růží k mdž si ji přej a třeba ji dostaneš darem od přítela či manžela 8-)
  • 1

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 červen 2011 - 10:12:31

co se týče sl. clon, osvědčují se mi i clony gumové - jsou levné, lehké a skladné - tedy jen samé výhody mají ;)

jo, s některejma jdou vycucnout i chumáče vlasů ze sifonu umývadla
8-)
  • 0

#13 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 červen 2011 - 10:42:50

Tess,
na íbeji sa 86mm filtre vyskytujú - teraz som kukol a pár UVčiek, modrý (od 9 USD), polarizáky, dáky oranžový od BW...

Jasne, väčšina sú ťongácke "pochybná kvalita", ale ja sám som pred pár rokmi kupoval polarizák Hoya, ešte ten priemer robí aj Tiffen, atď.

Len sú pozašívané medzi balastom - treba hľadať.
Často sú aj za facku, veľa ľudí ich už nepoužíva.

Keby si chcela používať Cokin, tak na Flektogon potrebuješ Z-Pro, tam sa už aj obyčajná sada filtrov poriadne predraží , odporučil by som ti skôr klasické , obrúčkové.
  • 0

#14 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 16 červen 2011 - 11:18:27

Keby si chcela používať Cokin, tak na Flektogon potrebuješ Z-Pro, tam sa už aj obyčajná sada filtrov poriadne predraží , odporučil by som ti skôr klasické , obrúčkové.


Trochu jsem se dívala i po těchto filtrech, a našla jsem i levnější filtry od firmy KOOD, nemáte někdo zkušenosti, dočetla jsem, že jsou systémy Cokin a Kood kompatabilní. Tak bych se právě chtěla zeptat, zda-li by šlo koupit od Cokina držák Z-Pro a do toho pořídit ti Kood největší filtry? Nějak jsem se pořádně nevyznala v tom, co jsem se dočetla v diskuzích. Pak bych asi i tu clonu řešila dle toho.

Jinak mám v plánu vzít útokem na začátku července Pazderův bazar v Praze a juknout co tam vše má a dle toho se rozhodnout. Ale bylo by super, kdybych už v tom měla zcela jasno, co hledat atp.

Jinak ještě jednou moc za rady. Jsou pro mne všechny podnětné.
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2011 - 11:40:30

Jinak mám v plánu vzít útokem na začátku července Pazderův bazar v Praze a juknout co tam vše má a dle toho se rozhodnout. Ale bylo by super, kdybych už v tom měla zcela jasno, co hledat atp.


což o to, s naditou šrajtoflou se rozhoduje a nakonec i to jasno i u páně Pazdery hledá daleko snáze :wink:)
  • 0

#16 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 16 červen 2011 - 12:26:37

[quote name="tess_red"][quote] Keby si chcela používať Cokin, tak na Trochu jsem se dívala i po těchto filtrech, a našla jsem i levnější filtry od firmy KOOD, nemáte někdo zkušenosti, dočetla jsem, že jsou systémy Cokin a Kood kompatabilní. Tak bych se právě chtěla zeptat, zda-li by šlo koupit od Cokina držák Z-Pro..... .[/quote]

doporučuji zařadit do uvažování i Hitech - viz www.fotofilter.cz
kontakt: p. Perutka ap@hifistudio.cz (překvapivá mailovka, ale sedí)
  • 0

#17 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 červen 2011 - 17:44:07

Jasne, ja mám Hitechy, kupované priamo od výrobcu (tuším formatt.co.uk). nemám s čím porovnávať, ale ja som spokojný.

Kood nepoznám - zrejme nejaký 3rd party výrobca, podobne ako Hitech.
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2011 - 18:21:16

Kood nepoznám - zrejme nejaký 3rd party výrobca, podobne ako Hitech.


co si pamatuji, tak výroba filtrů kompatibilních s Cokin systémem je u fy Kood (UK), podobně jako Lee, tradiční záležitostí a tyto byly vždy i kladně hodnoceny.
(někde mám krabičku foliových i klasických Cokin filtrů /Cokin i Kood/, určitě jsou víc jak 30 let staré - ale bezvadné)

fy. Kood nevedla nikdy masivní reklamní kampaně, tak v našich končinách se o ní dříve vesměs nevědělo.
Ale mohu se mýlit, žeano. :wink:

úplný sortiment mají na svých webovkách, snadno najdeš - kood-international - dot - com, akorát smůla, že nedodávají přímo koncovým zákazníkům - e-shop nevedou.

p.s. po vyzkoušení se pro čb foto vůbec nebojím některých nejmenovaných náhražek dostupných na íbeji, v obraze jsem rozdíl oproti orig. Cokin nepoznal, a to i v obraze takovém, o kterém se tu nesmí mluvit a ve kterém se jakákoli optická vada projeví docela výrazně.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních