Přejít na obsah


Fotka

Vyčistění matnice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 červen 2011 - 17:27:59

Ahoj, taj mam novej fotak(RB67) ale kamoš předemnou na matnici načmáral pomocné linie, něco je lihovkou a něco snad lakem na nehty.
Čím to dostanu dolu abych neponičil matnici? Mam technickej benzin, lih, odlakovač a klasiku co dum dal..


Díky
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 červen 2011 - 05:30:12

odlakovač by jsem radši vyřadil, je to v podstatě aceton a pokud je matnice plast, tak jí naleptá. Zbývá líh a benzín, ty budeš muset asi vyzkoušet, třeba na růžku, jestli neudělaj nějakou neplechu. Pokud ano, nezbývá koupit novou matnici, nebo zkusit vyleštit zubní pastou smíchanou s popelem z cigarety.
  • 0

#3 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 červen 2011 - 07:00:07

Technický benzín rozhodně ne, může obsahovat i nějaká rozpouštědla a co to udělá s u mělou hmotou, lze si představit. Pokud benzín na čištění, tak z lékárny, od věci nejsou ani tzv. Hoffmanské kapky, což je směs lihu s etérem, opět v lékárně.
  • 0

#4 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 červen 2011 - 07:10:48

Ještě jsem neviděl že by benzín odstranil lak na nehty a líh tosnad už vůbec. :D :D
  • 0

#5 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 červen 2011 - 08:44:14

Podivej se poradne, jestli jsou ty nove cary na samotne matnici nebo jestli jsou na krycim skle. Mamiye maji pres matnici kryci sklo (viz clanek o rezani matnice zde na Temne). Pokud je to na krycim skle, tak pujde odstranit i ten lak na nehty. Na coz bych vzal odlakovac primo na nehty urceny (bonus je, ze ti to bude hezky vonet :D ).
Lihovku sundas i ze samotne matnice bez poskozeni lihem. Idealni je lih z lekarny, ktery je skutecne cisty. Nakapat si na cistou obvazovou vatu (100% viskoza, at tam nejsou zadna drevita vlakna), otrit a druhym smotkem vaty vytrit do sucha, at nezustavaji mapy. Nemusis se toho bat, matnice neni z cukru, ale na druhou stranu neaplikovat zadne hrube nasili. Pokud kamos matlal lak na nehty primo na matnici, tak mas smulu, bez poskozeni to dolu pravdepodobne nepujde.
  • 0

#6 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 červen 2011 - 08:55:30

Jinak na jakekoli cisteni aparatu obecne lze obecne doporucit jen a pouze, lekarensky lih a lekarensky benzin.
Technicky benzin obsahuje povetsinou aceton a dalsi srakory, ktere muzou rozpoustet umele hmoty pripadne i laky. Eter taktez.

Nikdy nekapat primo na povrch, ale na cistici prostredek (smotek vaty, lneny nebo bavlneny hadrik atp.).
  • 0

#7 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červen 2011 - 15:22:29

Jo je to na matnici, na skle nic:-) mohl to udelat naopak :wink:

S tou zubni pastou a popelem si delas srandu nebo to muze pomoct?
Cetl jsem tu o jemnym prasku na brouseni, ale rec byla o skle a tohle je takovej plast...
  • 0

#8 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 červen 2011 - 15:43:46

No, prebrouseni muzes zkusit, ale vysledek bude podle me dost na prd (neni to sklo).... ale co uz.

Jedine rozumne reseni, mimo toho, ze se s tim naucis zit, bude asi koupit novou matnici. Na RB nejsou zas tak drahe.
  • 0

#9 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červen 2011 - 16:28:52

no tak asi nemam co ztratit..nova stoji 419..

ALE je pro RB PRO SD a ja mam PRO S, bude to pasovat?
Jaký je rozdíl mezi matnicí mikroprisma a vlasový kříž?

Diky
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 červen 2011 - 17:16:59

To ti uz nereknu :wink:

Kriz se pouziva pri ostreni na "makro", pro bezne pouziti je prakticky "nepouzitelny".
  • 0

#11 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červen 2011 - 17:21:45

tak na kriz teda prdim, no zavolam si do mamiye snad budou vedet...dik
  • 0

#12 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 červen 2011 - 19:19:17

matnice z prosd pasuje na pros...vyřešeno
  • 0

#13 Jizera-CZ

Jizera-CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 červen 2011 - 19:30:23

To ti uz nereknu :?

Kriz se pouziva pri ostreni na "makro", pro bezne pouziti je prakticky "nepouzitelny".


Jenom doplním... kříž je taktéž doporučovaný pro focení teleobjektivy. Sám mám a používám :)
  • 0

#14 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 29 září 2011 - 12:38:40

Podivej se poradne, jestli jsou ty nove cary na samotne matnici nebo jestli jsou na krycim skle. Mamiye maji pres matnici kryci sklo (viz clanek o rezani matnice zde na Temne).


vie niekto kde je ten článok? už dva dni ho hľadám
  • 0

#15 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 září 2011 - 13:03:58

Podivej se poradne, jestli jsou ty nove cary na samotne matnici nebo jestli jsou na krycim skle. Mamiye maji pres matnici kryci sklo (viz clanek o rezani matnice zde na Temne).


vie niekto kde je ten článok? už dva dni ho hľadám


http://www.temnakomo...article&sid=150

to hledací vlákno jsem ti máznul
  • 0

#16 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 29 září 2011 - 13:27:12

Jinak na jakekoli cisteni aparatu obecne lze obecne doporucit jen a pouze, lekarensky lih a lekarensky benzin.
Technicky benzin obsahuje povetsinou aceton a dalsi srakory, ktere muzou rozpoustet umele hmoty pripadne i laky. Eter taktez.

Nikdy nekapat primo na povrch, ale na cistici prostredek (smotek vaty, lneny nebo bavlneny hadrik atp.).


S křížke po funuse, ale nedá mi to.
Jen si dovolím doplnit, že reakce laků atd. na líh a benzín je třeba taky vyzkoušet. Některé laky reagují dosti zvláštně třeba na líh - chvíli se nic neděje, pak nabobtnají, zpuchýřkovatí a jakoby se odloupnou od povrchu Když se nechají vyprchat, lak nabude téměř původního vzhledu, jen už nelne k povrchu a při otření se prostě sloupne.
Co se týká prapůvodního dotazu, tak na lak na nehty by mohl fungovat některý z odstraňovačů nátěrů pro plastikové modely nebo tajná zbraň firmy Agama - ředidlo na lihové barvy (ony zase nejsou tak lihové a co je přesně v ředidle netuším, ale ač už jsem žádný modýlek neslepil drahně dlouho, udržuju si pořád zásobu ředidla - rozpouští a bobtná kdeco z oblasi barev a laků aniž by obvykle nějak drasticky ubližovalo nosné matérii).
Mimochodem, líh mimo jiné celkem spolehlivě stáhne popsaným způsobem černý matný nátěr z vnitřních ploch předválečných Compurek. (Obnovuju černou lihovou barvou Agama - matnost vysoká, vrstva barvy mimimální, vzhled téměř jako originál a na líh reaguje taky podobně :lol:
  • 0

#17 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 září 2011 - 18:19:50

s tím odstupem času máš pravdu, já to dělal nějakým lékařským lihem a po pár dnech byla matnice s bílím zákalem a kupoval sem novou, ale nelituju, luxusní pohled :lol:
  • 0

#18 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 29 září 2011 - 21:12:14

to hledací vlákno jsem ti máznul


dik...este prosim mi vysvetli ako to, ze v sekcii clanky - diskuse mi vykazuje 0 prispevkov? ved podla toho linku by tam mal byt tento clanok, co prave hladam....som z toho jelen
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních