Přejít na obsah


Fotka

Čistě širokáč nebo zoom na Minoltu AF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
98 odpovědí na toto téma

#1 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 09:49:16

Ahojte, mám za promoce slíbený dárek a docela by se mi hodil nový objektiv. Zatím mám na Minoltě 7000 přes redukci strčený Helios 58/2 ze Zenita. Mám ho rád, ale těch 58 mm už mě často limituje, takže hledám něco s větším úhlem záběru.

- četl jsem hodně chvály na Rokkory, ale ty, co jsem se dočetl, na A-mount nejdou
- ohnisková vzdálenost: 24 až .. 35? v tomhle ohledu mi je to asi jedno, resp. nemám zkušenosti, nepohrdnul bych ale dobrou světelností
- dá se sehnat slušný zoom? Na něm netrvám, ale pokud by byl, určitě bych jej využil
- netuším, jak je to s autofocusem, ale bez něj se taky obejdu
- na značce mi moc nezáleží
- cena rozumná :wink:

Můžete mi prosím dát konkrétní tipy (popřípadě čemu se vyhnout)? Klidně nabídněte, kdyby někdo z vás prodával. Díky.
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2011 - 11:32:26

Ahojte, mám za promoce slíbený dárek a docela by se mi hodil nový objektiv. Zatím mám na Minoltě 7000 přes redukci strčený Helios 58/2 ze Zenita. Mám ho rád, ale těch 58 mm už mě často limituje, takže hledám něco s větším úhlem záběru.

- četl jsem hodně chvály na Rokkory, ale ty, co jsem se dočetl, na A-mount nejdou
- ohnisková vzdálenost: 24 až .. 35? v tomhle ohledu mi je to asi jedno, resp. nemám zkušenosti, nepohrdnul bych ale dobrou světelností
- dá se sehnat slušný zoom? Na něm netrvám, ale pokud by byl, určitě bych jej využil
- netuším, jak je to s autofocusem, ale bez něj se taky obejdu
- na značce mi moc nezáleží
- cena rozumná :wink:

Můžete mi prosím dát konkrétní tipy (popřípadě čemu se vyhnout)? Klidně nabídněte, kdyby někdo z vás prodával. Díky.


můj tip:
pokud netrváš na AF, pak nejrozumnější řešení je koupit si dobrého Rokkora (24/28 skvělý, 28/2,8 i 35/2,8 výborný a levný, 35/1,8 výborný a i když o fous dražší, je to výborná volba) a k tomu tělo třeba Minolta XG-M za pár korun) Tohle je jednodušší, lepší a levnější řešení než bastlit na AF Minoltu objektivy s jiným bajonetem, což stejně nebude fungovat v přenosu clony - a dělat s pracovní clonou je opruz, dobré tak na "pomalé" focení. Rokkory s bajonetem SR(MC/MD) na AF Minoltu dáš jen s redukcí s optickým členem, což ti pohne s ohniskovou vzdáleností a zejména jde do kopru optická kvalita. Se širokoúhlými objektivy to nemá ani cenu - je to kontraproduktivní snaha.
Pokud si chceš zachovat pohodlí měření s plnou dírou, pohodlné ostření, na tohle AF tělo ber Minolta AF objektivy.

Sám to dělám tak, že pokud mi jde opravdu o konkrétní vyhlídnutý "must have" objektiv, který mi není plně kompatibilní se systémem, který provozuji, nemám problém dokoupit si k němu odpovídající tělo - obvykle za pár korun, nebo jej koupit v "setu" i s tělem, což přijde obvykle levněji.

Pokud zjistíš, že tohle je cesta i pro tebe, pokud pro tebe bude rozhodující výborný poměr kvalita-výkon/cena, pak tě nakonec nic neomezuje ve výběru značky a systému.

Nejsem si jist, jestli existuje bajonetový adaptér Tamron Adaptall systému, pokud ano, tak bych se rozhlídl tímto směrem, existují 2 širokoúhlé zoomy Tamron SP Ad2, které jsou excelentní (24-48mm a univerzální 35-80mm). Ovšem světelnost pod 2,8 v zoomech nehledej.
  • 0

#3 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 24 červen 2011 - 11:45:22

Jistě každý poradí podle vlastních preferencí a vkusu. Sám nebudu výjimkou. Mrkni na stránky www.dyxum.com a v sekci Lenses si najdi, co hrdlo ráčí. Recenze uživatelů bych moc nečetl, jsou silně subjektivní a řeknou ti jen tolik, že někdo má rád holky, někdo raděj vdolky. Spíše bych koukal na prezentované fotografie pořízené tím kterým objektivem. Akorát bacha, mnohé jsou focené na digitálním těle, takže moc dobrou představu pro filmové tělo ti nedají. Ale najdeš tam i pár fotografovaných na kinofilm nebo alespoň fullframe digitálem.

Osobně bych na AF tělo MF objektiv nedával, u Minolty se mi to moc neosvědčilo. Ztratíš výhodu rychlého ostření, výhodu měření při otevřené cloně, měření při pracovní cloně bude skoro jistě ukazovat chybně.

V kategorii běžných objektivů bych koukal asi po pevné Minolta AF24/2.8. Osobně bych nechtěl postrádat klasiku Minolta AF50/1.7 a možná i něco mezi nějakých 35 mm. Ale pokud by mi byla padesátka moc úzká, tak bych pětatřicítku ani neuvažoval a šel do čtyřiadvacítky rovnou. Kompromisní ohnisko by bylo Minolta AF28/2.8, bude levnější než 24mm a kvalita bude velmi slušná.

Existuje taky AF zoom 19-35 (Tokina, Vivitar, Soligor, Cosina, bla bla bla...), ale co jsem viděl výsledky, byly by to vyhozené peníze. Použitelně to kreslí snad až od clony 8.

Shrnul bych to tak. Jestli chceš nekompromisní optickou kvalitu, velkou světelnost (snazší ostření), ostrost od nízkých clon (práce s hloubkou ostrosti), slušný bokeh, kup si raději jeden až dva monofokální objektivy od Minolty a zoom nahraď nohama. Pokud jsi zvyklý fotit všechno na clonu f/8 a vyšší, nevadí ti tmavší hledáček, měkké rohy s nepříliš uspokojivou kresbou a dáváš přednost versatilitě objektivu (cestování na lehko), tak si pořiď nějaký hodně široký zoom.

Třetí možnost: Určitě existují hodně kvalitní zoomy za trochu víc peněz přímo od Minolty. Ty ti poradí někdo, kdo je zná. Já s nimi zkušenost nemám a nevyhledávám je.

Hodně štěstí při rozhodování :wink:
  • 0

#4 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 11:53:05

Ten Rokkor jsem zmínil v podstatě jen pro potvrzení, že to s ním tedy fakt nepůjde. Měnit foťák mě ani nenapadlo, bo jsem s ním spokojen (a TTL spolu s dopočítáváním času při ručně nastavené cloně mi oproti Zenitu ušetří spousty času); i když jsi mě trochu nahlodal.

Vůbec mě nenapadlo řešit clonu. Helios má přepínač mezi jejím automatickým a manuálním nastavením, takže když to mám na manuálu, ostřím už při zaclonění. V automatu se zaclonila při namáčknutí, což samozřejmě v Minoltě nefunguje, ale nijak mě to funkčně neomezuje.
V tomhle ohledu vypadají nejlíp asi fakt přímo ty AF objektivy. Případně nové kompatibilní Sony (těch peněz!).

Sakra, s tím jsou problémy. Jestli nakonec nebude lepší pořídit si skener :idea:
  • 0

#5 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 11:58:41

tallpe, díky za konkrétní tipy. Rád fotím s menší clonou. A zoomy tedy asi vynechám, chodit mi nevadí.
  • 0

#6 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 24 červen 2011 - 12:12:07

Ten Rokkor jsem zmínil v podstatě jen pro potvrzení, že to s ním tedy fakt nepůjde. Měnit foťák mě ani nenapadlo, bo jsem s ním spokojen (a TTL spolu s dopočítáváním času při ručně nastavené cloně mi oproti Zenitu ušetří spousty času); i když jsi mě trochu nahlodal.

Vůbec mě nenapadlo řešit clonu. Helios má přepínač mezi jejím automatickým a manuálním nastavením, takže když to mám na manuálu, ostřím už při zaclonění. V automatu se zaclonila při namáčknutí, což samozřejmě v Minoltě nefunguje, ale nijak mě to funkčně neomezuje.
V tomhle ohledu vypadají nejlíp asi fakt přímo ty AF objektivy. Případně nové kompatibilní Sony (těch peněz!).

Sakra, s tím jsou problémy. Jestli nakonec nebude lepší pořídit si skener :idea:


Zkoušel jsem na Dynaxu, jak s holou, tak i s očipovanou redukcí, několik objektivů M42. Tam není redukce s optickým členem třeba. Ale měřilo to špatně v obou případech. Na tikitálu mi to nevadí, odladím a jedu. Na kinofilmu to nepohodlí a nadspotřeba materiálu nestojí za to. A na akční fotky to není. Teď mám jen AF50/1.7 a na všechno širší používám MF Minoltu X-500. Ten pocit brát ji do ruky, přiložit oko k hledáčku. Ani Dynax mě tak nebere. A teď měli u nás v bazaru XG-M, jako novou. Uáá. Moc bych ji chtěl...

A pokud už máš nějaký pěkný Rokkor, tak mu dokup vhodné tělo a hotovo. Jirinol má pravdu.
  • 0

#7 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 16:24:23

Změně foťáku nejsem moc nakloněn, i když by třeba obrazová kvalita pak byla o něco lepší.

Co říkáte třeba na Sigmy? Pár širokoúhlých s pevným ohniskem se povaluje na ebay.
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 červen 2011 - 16:32:29

Změně foťáku nejsem moc nakloněn, i když by třeba obrazová kvalita pak byla o něco lepší.
Co říkáte třeba na Sigmy? Pár širokoúhlých s pevným ohniskem se povaluje na ebay.

jo, ze všech prime objektivů od té značky, co jmenuješ, a co mi prošly rukama, jsem si nechal pouze dva, které za něco stály a stojí, které drží krok optickou kvalitou. SW II 24mm/2,8 a 50mm/2,8 macro 1:1. ovšem to jsou MF, vím, že tohle 24mm sklo dělala sigma i v AF, ovšem jestli na Minolta AF bajonetu netuším. Zkus pohledat, ta 24/2,8 je fakt dobré sklo.
naopak 28mm/2,8 mě velmi zklamala, o zoomech kratších ohnisek raději mlčím, nesedly mi.
  • 0

#9 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 16:48:17

Zrovna SW II tam je dvakrát, z toho u jednoho se píše, že je AF a plně funkční, a jednou, že to AF není. Tak nevím, ale třeba jde o mírně jiné typy. Díky, už mám mnohem lepší představu, co můžu shánět.
  • 0

#10 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 červen 2011 - 17:00:30

tohle 24mm sklo dělala sigma i v AF, ovšem jestli na Minolta AF bajonetu netuším

Sigma delala 24/2,8 v AF i pro Minoltu a co se tyce kresby, je to naprosto brilantni sklo, pri plne dire bych sahnul po Minolte, ale kdyz se priclonim PanF+ to nepobere...
Jenom se teda chova docela nepekne v protisvetle.

Sigma to sklo snad delala ve dvou release, prijde me ze prvni verze byla povedenejsi (ale to jsem porovnaval na Canon AF)

Mozna, Centosi, co tim vlastne budes fotit?
Pokud mas jedno telo pofiderni kvality, mozna bych zauvazoval i o jinych znackach nez Minolta... Ja treba utekl ke Contaxu, 50 a 28mm jeste zaplatis a ty CZ skla maji neco do sebe!!

Bohousek
  • 0

#11 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 17:24:06

Já sám si neumím odpovědět na to, co fotím :idea: Asi všechno, nejvíc asi lidi. Ale ne portréty, spíš dokumentuju. Fotím si pro radost, žádná umělecká kvalita tam není (ani se o ni nesnažím).
  • 0

#12 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 červen 2011 - 18:34:56

Pak bych koupil Minoltu 24-85 a upgradoval aspon na 600si...

Bohousek
  • 0

#13 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 24 červen 2011 - 18:41:53

Jen pro info, co se ti nelíbí na AF 7000? :idea:
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 červen 2011 - 07:52:46

Jen pro info, co se ti nelíbí na AF 7000? :idea:


když AF tělo...tak kurňa nějaké novější, ne? pokud se nemýlím, tak ten AF není nic moc atp.

já jsem v AF oblasti postupně přecházel z EOS300V (volba studenta, nový v roce 2003), EOS50E (starší v roce 2006), EOS3 (starší ale jako nový, 2011)...a konečně se to dá použít.

Jinak manuální minolty mají skoro všechny clonovou automatiku a TTL měření (vyjam prastarých SR ze začátku 60.let)...jen nemají AF.
  • 0

#15 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2011 - 11:14:55

pokud se nemýlím, tak ten AF není nic moc atp.


To jsem nevěděl. A zajímalo by mě, co je pod "atp." ;)
Primárně jsem to vlákno stejně založil, protože jsem chtěl mít větší úhel focení, neb Helios mi v tomto nevyhovuje. Samotný AF jsem za rok a půl focení na film nikdy neměl možnost použít, takže mi jeho absence nijak nechybí; nicméně by se hodil, kdyby bylo třeba zachytit nějakou momentku.

Jinak manuální minolty mají skoro všechny clonovou automatiku


Pardon za neznalost, ale co znamená clonová automatika? Zaclonění při namáčknutí? Priorita času?

------

Ale dobře, představu o objektivech už mám, díky vám.
Tak bych to vzal z opačného konce, když máte tolik návrhů :) Mám rozpočet 5000 korun. Ale rád bych použil tak polovinu, aby mi ještě zbyly peníze na filmový skener. V labu to skenování přijde celkem draho a rád bych se v tomto směru více osamostatnil.

Do jakého foťáku byste šli a proč? Kvůli tělu, nebo spíš objektivům?
Jen pro pořádek, co se mi líbí na té Minoltě (přešel jsem ze Zenita EM):
- TTL a priorita clony (ušetří mi spousty času)
- automatické navíjení a přetáčení filmů (drobnost)
- mnohem světelnější hledáček, v Zenitu šlo pří slabším osvětlení strašně špatně ostřit
- informace o časech v hledáčku (takže můžu okamžitě měnit clonu podle potřeby)
- další funkce, např. udržení expozice tlačítkem i po změně kompozice
O tyto bych nerad přišel.

A co bych ještě zlepšil:
- je tam "neoficiální" objektiv, takže nastavení clony nijak nespolupracuje s tělem a zjistím ji jen pohledem na objektiv (řeší nový AF objektiv)
Hm, další mě nenapadají. Možná ještě blesk.
  • 0

#16 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 červen 2011 - 11:49:09

Ak nepouzivas AF tak naco mat AF telo? ak chces pouzivat MF objektivy tak si kup k nim MF telo, matnica je na to lepsie prisposobena.
a rucne clonenie pred expoziciou je pre mna velka otrava, preto by som nepouzival objektivy cudzich znaciek cez adapter.

Pardon za neznalost, ale co znamená clonová automatika? Zaclonění při namáčknutí? Priorita času?

minolty clonia az pri expozicii automaticky, teda stale mas svetly obraz v hladaciku nemusis nic namackavat ani nic podobne


MF Minolty radu X, XD,XG:

- TTL a priorita clony (ušetří mi spousty času)
ANO.

- automatické navíjení a přetáčení filmů (drobnost)
neviem o manualnom SLR ktore to ma

- mnohem světelnější hledáček, v Zenitu šlo pří slabším osvětlení strašně špatně ostřit
ANO. minolty maju pekne matnice plus klin a microprism, co AF fotaky nemavaju

- informace o časech v hledáčku (takže můžu okamžitě měnit clonu podle potřeby)
ANO. niektore (X-700, XD7..) zobrazuju aj zvolenu clonu

- další funkce, např. udržení expozice tlačítkem i po změně kompozice
toto ma len X-700 ak sa nepletiem
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2011 - 11:51:09

tohle je na delší povídání - a nic, co už tu x-krát v různých vláknech nebylo dokonale probráno a propráno.
Nemám nic proti minoltě 7000, nakonec, v době, kdy jako první af slr spatřila světlo světa, to byla špička. Ale je blbé slovo, ale ... od té doby se af neustále zlepšovaly.

Za mě: ostření na "plain" matnici určené primárně pro AF, je pro manuální ostření "na oko" opruz, chybí mikrorastr, zaostřovací klín, pro dokonalé zaostření, když je to potřeba. Navíc AF SLR mají většinou menší a méně jasnou matnici (obraz viditelný hledáčkem o dost menší) než slušné MF SLR. Toť můj názor.
Investice do výměny matnice = cenově téměř rovna investici do velmi slušného manuálního těla, které splní tvé nároky (kromě motorového posunu a převíjení, na druhou stranu nezávislost na baterkách bývá někdy velmi vítaná, nemluvě o tichu)
Ve tvém rozpočtu, do 2,5-3t, je slušné množství variant kompletu (tělo+MF širokoúhlý objektiv), který neurazí a nezklame.
(příklad: asi před rokem a něco jsem v Pze v jednom bazaru koupil OM101PF s manual a AP adaptérem + 28/2,8AF, bleskem i taškou za 500,- Kč, a to jen kvůli tomu objektivu, jehož hodnota je několikanásobně větší).
Doporučil bych ti navštívit někoho, kdo něco povícero má, vzít si to do ruky, k oku, vyzkoušet... a teprve potom se rozhodovat.
Vybírat si podle papírů a řečí foťák či objektiv (o skládankách raději nemluvit) není asi to pravé ořechové. auto a ženu si taky nevybírám podle katalogu.
Douška: záložní tělo se taky někdy setsakramentsky hodí, třeba pro možnost paralelně fotit na čb i barvu, na negativ i diák, při výletech mít iso 100 na slunce a 400-800 do interiérů, aniž byses trápil přehazováním nedofocených filmů.... atd...
asi tak.
:idea:
  • 0

#18 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2011 - 12:01:34

Ak nepouzivas AF tak naco mat AF telo? ak chces pouzivat MF objektivy tak si kup k nim MF telo, matnica je na to lepsie prisposobena.


Koupil jsem AF tělo bez objektivu a peníze nebyly, tak jsem použil MF sklo přes redukci.
Žádnou touhu používat pouze MF skla nemám :idea: I pro všechny AF skla, doufám, platí, že s nimi jde ostřit i manuálně.

a rucne clonenie pred expoziciou je pre mna velka otrava, preto by som nepouzival objektivy cudzich znaciek cez adapter.


Automat by byl lepší, pravda, ale zas nemůžu říct, že by mě to obtěžovalo nějak moc. Prostě zacloním podle toho, jakou HO chci, zaostřím a cvaknu. Problém je, pokud foťák vypočte nevhodný čas, ale to se nestává moc často.

MF Minolty radu X, XD,XG:


Zní dobře.
  • 0

#19 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2011 - 12:07:32

Douška: záložní tělo se taky někdy setsakramentsky hodí, třeba pro možnost paralelně fotit na čb i barvu, na negativ i diák, při výletech mít iso 100 na slunce a 400-800 do interiérů, aniž byses trápil přehazováním nedofocených filmů....


To je pravda, takovou možnost zatím nemám. Na druhou stranu tahat s sebou dvě těžké krávy.. :)

Doporučil bych ti navštívit někoho, kdo něco povícero má, vzít si to do ruky, k oku, vyzkoušet... a teprve potom se rozhodovat.


Návštěva Kamrlíku je v plánu, snad tam něco bude.
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2011 - 12:51:49

NC
  • 0

#21 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2011 - 13:30:57

No comment? K čemu to patří?
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2011 - 17:15:03

No comment? K čemu to patří?

domlouval jsem sám sobě. abych už držel zobák. :idea:
  • 0

#23 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2011 - 17:47:16

Náhodou k něčemu to bylo, já teď vyhlížím tu X-700 s Rokkorem :idea:
  • 0

#24 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 25 červen 2011 - 20:35:08

Jen pro info, co se ti nelíbí na AF 7000? :lol:

Je to starecek a mam z neho pocit jiste fascinace cudlikama, ktery tehdy vyvojare z Minolty postihnul... Mel jsem ho rad, ale vymenil jsem ho za M9000 a kdyz vidim, ze se 600si prodava za nejakych 800Kc?
Jinak tahle prvni generace AF fotaku ma pomalej AF, hlavne ale potrebuje vic svetla, vetsi kontrast...
600si me lip sedne do ruky, ovlada se, logictejc rozmistneny ovladaci prvky...

Jinak manualni fotak s motorovym posunem jsou Contaxy 137 atd...

Ja treba asle zrovna shanim Contaxe 159, protoze nechci ten motor, z M9000 jsem zvyklej pretocit, je to takovej ritualek po expozici (neco jako kouknout na displej u digitacku :-) ) a navic me vyhovuje, ze se po vyfoceni neozve rachot previjeni...

Bohousek
  • 0

#25 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 26 červen 2011 - 10:10:01

Náhodou k něčemu to bylo, já teď vyhlížím tu X-700 s Rokkorem :-)


Kdyby se ti X-700 zdála moc drahá (bývá často přeceňovaná), tak X-500 by měla být o poznání levnější, je to vývojově mladší model a má všechny podstatné funkce stejné jako X-700.
  • 0

#26 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 26 červen 2011 - 10:25:33

Paráda, podle rokkorfiles máš pravdu.
Takže to už máme X-700, X-500/X-570 a XD/XD-7/XD-11.

Pokud ale X-700 nezobrazuje v hledáčku čas, tak ho asi z výběru vyřadím, bo používám prakticky jen prioritu clony a neměl bych moc přehled, co se bude dít.
  • 0

#27 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 červen 2011 - 10:35:14

Kdyby se ti X-700 zdála moc drahá (bývá často přeceňovaná), tak X-500 by měla být o poznání levnější, je to vývojově mladší model a má všechny podstatné funkce stejné jako X-700.


no tak x-500 ma nieco navyse: v manualnom mode zobrazuje naraz doporuceny aj nastaveny cas v hladaciku, fill flash,
ale chyba jej knob na nastavenie kompenzacie a program mod.

na ebay ich je o dost menej nez x700
  • 0

#28 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 červen 2011 - 10:37:57

Pokud ale X-700 nezobrazuje v hledáčku čas, tak ho asi z výběru vyřadím, bo používám prakticky jen prioritu clony a neměl bych moc přehled, co se bude dít.


u X700 je to takto:
v priorite clony zobrazuje cas zvoleny automatikou v manuale zobrazuje doporuceny cas, ale nezobrazuje naozaj zvoleny.

u X500 a XD7
v priorite clony zobrazuje cas zvoleny automatikou a v manuale zobrazuje aj doporuceny aj zvoleny cas.
  • 0

#29 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2011 - 10:40:20

Paráda, podle rokkorfiles máš pravdu.
Takže to už máme X-700, X-500/X-570 a XD/XD-7/XD-11.
Pokud ale X-700 nezobrazuje v hledáčku čas, tak ho asi z výběru vyřadím, bo používám prakticky jen prioritu clony a neměl bych moc přehled, co se bude dít.


X-700v hledáčku nezobrazuje čas navolený pouze v MANUÁLNÍM režimu (X500/570 ano).
Dle mě je 500/570 volba lepší než 700, hledá se sice hůř, ale nebývají v dezolátním stavu, jako mnoho x-700.
u XD7/11 pozor na stav vzduchového pístku, hodně z těch, co kolují po bazarech, jej má ucpaný a váznoucí (prodlevy při expozici, zvláště v chladném počasí), bývá problém i s kapacitorem.
hodně štěstí přeji.
  • 0

#30 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 26 červen 2011 - 10:43:44

Kdyby se ti X-700 zdála moc drahá (bývá často přeceňovaná), tak X-500 by měla být o poznání levnější, je to vývojově mladší model a má všechny podstatné funkce stejné jako X-700.


no tak x-500 ma nieco navyse: v manualnom mode zobrazuje naraz doporuceny aj nastaveny cas v hladaciku, fill flash,
ale chyba jej knob na nastavenie kompenzacie a program mod.

na ebay ich je o dost menej nez x700


Kompenzaci expozice na X-500 udělám nastavením citlivosti filmu. Je to po 1/3EV.
  • 0

#31 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 červen 2011 - 10:52:41

Kompenzaci expozice na X-500 udělám nastavením citlivosti filmu. Je to po 1/3EV.

samozrejme, tak sa to robi na vsetkych fotakoch co na to nemaju specialny knob, ale je to pre mna menej prakticke.

ked centos foti hlavne na prioritu clony tak by som asi vyradil XD7 lebo nema exposure lock (co je pre mna osobne jej najvacsi handicap) a X700 ma v tomto mode zlahucka navrch vdaka tomu kompenzacnemu knobu.. inak kludne aj X500.
  • 0

#32 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 26 červen 2011 - 11:01:35

Corvus, Jirinol: Fajn, tohle nezobrazení času mi nikterak nevadí.
  • 0

#33 farmer

farmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationPraha 12
Reputace: 9

Publikováno 29 červen 2011 - 09:00:43

mám Minoltu 505si a na ní mám stabilně nasazenej objektiv Minolta Maxxum 35-105/3,5-4,5. Je to poctivej a kvalitně zpracovanej kus železa, dost universální a je ostrej jak břitva od rohu k rohu a hlavně dá se sehnat dost levně. Jediná nevýhoda je, že moc nemá rád protisvětlo. Má i přepínač na makro 1:2, sice to pak neni nijak supr kvalita ale v nejhorším se dá použít. Tím by jsi asi pokryl většinu potřeb při zachování dobré kvality.
Vložený obrázek
Dalším řešením pro základní zoom objektivy je taky o něco novější a širší Minolta 28-105 (ne to G) se stejnou světelností, ta je ale o malej fous měkkší.
Vložený obrázek
Z delších ohnisek bych doporučil zoom Minoltu 70-210/4,0 (Beercan, taky serie objektivů typu Maxxum), nebo 75-300 BigBeercan.
Z kratších pak Konica Minolta 17-35 (světelnost si nemůžu vybavit), ta je ale v rozích malounko měkkší, prostě to neni "G"čko. Ale je drahá, dá sehnat za 7 tis.
Jít do pevných kvalitnějších objektivů by zanamenalo asi připravit kasičku, protože pevná skla kromě 50/1,7 (ta se dá sehnat za cca 2,5 tis.) jsou dost dražší a to jak široká, tak i dlouhá.
  • 0

#34 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 29 červen 2011 - 12:04:17

Pořádnej objektiv je vždy jen pevný ohnisko :!: :wink:
  • 0

#35 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 29 červen 2011 - 12:13:46

Pořádnej objektiv je vždy jen pevný ohnisko :!: :wink:


ano. napriklad nikkor 14-24/2.8 ;)
  • 0

#36 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 1 červenec 2011 - 21:29:04

Pánové, ještě jednou děkuji za rady. Na stole mi leží čerstvá Minolta X-700 s MD Rokkor 50/1.4. Plus k tomu ještě bylo MD 50/1.7 a Makinom 80-200/4.5. 8-)
  • 0

#37 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 1 červenec 2011 - 21:32:01

.. čímž jsem tedy nesplnil zadání úkolu, ale spokojený jsem!
  • 0

#38 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 červenec 2011 - 05:45:50

.. čímž jsem tedy nesplnil zadání úkolu, ale spokojený jsem!

Vítej v klubu :-D
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2011 - 07:37:07

.. čímž jsem tedy nesplnil zadání úkolu, ale spokojený jsem!


přeji dobrého pořízení.
  • 0

#40 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 červenec 2011 - 21:50:07

Coby minoltista já a moje XD Gratulujem !
  • 0

#41 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 červenec 2011 - 22:08:38

Pánové, ještě jednou děkuji za rady. Na stole mi leží čerstvá Minolta X-700 s MD Rokkor 50/1.4. Plus k tomu ještě bylo MD 50/1.7 a Makinom 80-200/4.5. :-D


dobrá volna. makinon hoď po psovi...kup si až pošetříš (lépe řečeno...odepřeš si pár piv)..třeba MD Rokkor 35/2,8 nebo 28/2,8 nebo 24/2,8. Vše za hubičku.
  • 0

#42 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 3 červenec 2011 - 10:53:38

S Makinomem si minimálně pohraju, neb jsem tele ještě nikdy neměl :-D

Chci se jen zeptat na zobrazení zvolené clony v hledáčku, jak to s tím je? Zatím jsem nespatřil, i když v manuálu na obrázkách je.
  • 0

#43 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 5 červenec 2011 - 12:54:30

Chci se jen zeptat na zobrazení zvolené clony v hledáčku, jak to s tím je? Zatím jsem nespatřil, i když v manuálu na obrázkách je.


Je to velmi jednoduché. Objektiv musí mít stupnici clonových čísel umístěnou tak, aby na ni "vidělo" okénko, které je zhruba pod písmenem "O" v nápisu Minolta na čele přístroje. Objektivy Minolta určené pro těla opatřená tímto okénkem to tak pochopitelně mají. Pak mám třeba Tokinu 17/3.5, ta to tak má taky. Mám ovšem i Soligor 21/3.8 a ten má stupnici umístěnou jinde, takže v hledáčku vidět není. Patrně ten Soligor byl dělaný dřív, než začala Minolta produkovat těla s indikací clony v hledáčku.
  • 0

#44 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 5 červenec 2011 - 14:15:49

To bylo fakt jednoduché, okénka nevšiml jsem si :D

Se stupnici tedy problém není, problém je s tím, že je to okénko nejspíš zevnitř upatlané, takže v hledáčku vidím flek a jediné, co rozeznám, jsou stíny, což je mi k prdu.
  • 0

#45 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 9 červenec 2011 - 10:34:35

Mám ještě hloupý dotaz na Preview Button (tlačítko na spodní straně závitu objektivu), které má v hledáčku zobrazit DOF podle nastavené clony. Jak to sakra funguje? :) Co tam mám vidět?
  • 0

#46 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2011 - 11:10:31

Mám ještě hloupý dotaz na Preview Button (tlačítko na spodní straně závitu objektivu), které má v hledáčku zobrazit DOF podle nastavené clony. Jak to sakra funguje? :wink: Co tam mám vidět?


co tam máš vidět? obrázek toho, na co namíříš objektiv...
polopaticky:

posaď se s aparátem třeba do trávy, nasaď 50mm/1,4, nastav clonu na 1,4 (úplně otevřeno), zaostři si na vybraný stonek cca 50cm vzdálený, zmáčkni tlačítko DOF (manuální zavření clony), a uvidíš co? stejný obraz, co předtím. ostrý pouze stonek, na který jsi přesně zaostřil, stonky pár cm před i za ním hezky neostré.
teď nastav clonu třeba na 8 nebo 11 a zmáčkni tlačítko DOF, uvidíš tmavší obraz (neb jsi zaclonil), a ejhle, uvidíš stonky travičky před a za tím, na který jsi měl zaostřeno, podstatně ostřejší než při plně otevřené cloně.
tak to sakra funguje - je to jen užitečná pomůcka pro náhled a kompozici snímku, pro nastavení hloubky ostrosti okem, tak jak to bude vypadat na filmu...
:)
  • 0

#47 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 10 červenec 2011 - 18:43:48

Teď si tedy opravdu nedovedu vysvětlit, jaktože jsem to předtím neviděl :wink:
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 červenec 2011 - 19:15:14

To bylo fakt jednoduché, okénka nevšiml jsem si :wink:

Se stupnici tedy problém není, problém je s tím, že je to okénko nejspíš zevnitř upatlané, takže v hledáčku vidím flek a jediné, co rozeznám, jsou stíny, což je mi k prdu.


ono nemusí být ani upatlané... za tím okénečkem se skrývá maličkatý hranolek, se zrcátkem z hliníku napařeného - je to miniaturní periskop, který čísla ze clonového kroužku promítá na matnici. Stačí, když to zrcátko tzv. "oslepne", tak uvidíš prd. A taky se hodně často stává, když aparát oddekluje předchůdce, opravář amatér méně pozorný či vemeno, který velmi často ten periskop ztratí, aniž si toho všimne.
  • 0

#49 centos

centos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 4

Publikováno 11 červenec 2011 - 14:39:52

Má cenu se to vůbec snažit nechat opravit? :) Jestli by to šlo. Ne že bych se bez toho neobešel, ale přece jen ovládat foťák jen skrz hledáček a nemuset se svrchu dívat na clonový kroužek je výrazně efektivnější.
  • 0

#50 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2011 - 15:05:52

já ti neporadím, jsem zvyklý si kroky clony odpočítat od plné díry, aniž bych se na clonový kroužek či hodnoty clony v hledáčku nějak moc díval - používám různé objektivy a různá těla, i taková, která neukazují hodnotu clony v hledáčku, a problém s tímto nemám. Stačí, když si uvědomím, který objektiv, co zrovna nasadím, má clonu v plných EV krocích, který v půkrocích... a jelikož velmi často fotím na vysoce citlivé filmy, tak si hlavně na sluníčku hlídám, abych se nedostal s výsledným časem za limit daný závěrkou, takže mnohdy stejně přicloňuji tak, abych se do požadovaného času vlezl (většinou fotím v AE modu, prioritě clony). za tmy je to fuk, fotím stejně na plnou díru :oops:)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních