Přejít na obsah


Fotka

Flexaret čmouhy na negativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2011 - 18:35:39

Zdravím,
chtěl bych poprosit o radu. Nechal jsem si vyvolat svitky z Flexarety. A když jsem po vyvolání prohlídnul negativy, tak jsem zjistil, že na negativech jsou šmouhy a ze snímků nic nevyšlo. Nekdy snímke končí v půlce a zbytek je rozmáznutý. Někdy je půl filmu v pohodě a druhá půlka opět jedna velká čmouha.
Nevíte něco, čím by to mohlo být? Níže je link na sken negativu, jak to vypadá. Ono se to hrozně těžko popisuje.

http://www.brutar.cz/skenfilm0017.jpg[/img]
  • 0

#2 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2011 - 18:36:21

http://www.brutar.cz/skenfilm0017.jpg
  • 0

#3 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 červen 2011 - 19:19:56

Fiha to je divocina... videl bych to nejspis na problem zpracovani, nenapada me, jak by toto mohlo vzniknout v aparatu.. Kde sis to nechal vyvolat? Jaky to byl film?
Nejak podobne vypadal film, ktery "utopili" v labu, tedy pri procesu se jim zasekla masina a zustal ve vyvojce stat delsi dobu...
  • 0

#4 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2011 - 20:56:54

Nechal jsem si to vyvolat v Turnově u Staňka. Byl to Kodak BW 400, ale u Fuji neopan mi to udělalo taky, ale tam je zvláštní, že půlka filmu byla v pohodě a druhá ne. U jednoho filmu jsem měl začátek takhle rozmazanej, v půlce filmu dva snímky v pohodě a pak zase zbytek rozmazanej.
  • 0

#5 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2011 - 21:01:10

Ještě doplním, že před tím mi Flexaret fotil naprosto bez problémů až teď poslední 4 filmy se mi vyskytnul tento problém.
  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 červen 2011 - 21:06:31

No, ja by som povedal, že to nie je chyba Flexaretu, ale spracovania, typujem, že bola použitá buď nevhodná vývojka, alebo vyčerpaná?
  • 0

#7 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 červen 2011 - 21:12:08

Ja bych zkusil nafotit testovaci film a zpracoval ho sam, jestli si netroufas nebo neumis, tak ho zanest nekomu jinemu. Toto podle me nemuze delat fotak, nenapada me zpusob jak by bylo mozne.
  • 0

#8 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2011 - 21:56:00

Taky tipuji chybu zpracování, nejlepší by bylo nafotit jakýkoliv aspoň trochu známý čb film a vyvolat ěčím standardním třeba Rodinalem, zrno v tomhle nehraje roli a niance v kontrastu taky ne... když z toho ty obrázky nebudou vypadat, jak ukazuješ, ale budou to obrázky, je to jasný - aparát je v pořádku.
zkus někomu říct v okolí
  • 0

#9 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 26 červen 2011 - 21:58:50

Pokud se na filmu objevují snímky, které jsou v pořádku, nebude to zpracováním. To spíš vypadá na občas nedovírající závěrku.
  • 0

#10 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 červen 2011 - 22:08:52

Na te ukazce co brutar poslal je naspodu kousek snimku uplne v pohode a najednou to zmizi do temna. To by snad mohla udelat sterbinova zaverka, ovsem flexaret ma zaverku jak znamo centralni...navic to co se tam vyskytuje uprostred je snad nerealne aby vzniklo touto zavadou, navic pod tim snimek videt je.
Me to prijde jakoby se film zastavil pri rotacnim nebo pruchodovem volani ve vyvojce...tim padem jsou nektere casti uplne prevolane a navic ten prechod vypada jako hladinka vody...
  • 0

#11 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 26 červen 2011 - 23:18:18

Že by správnenepracovala(nedovierala) závierka ?
  • 0

#12 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 červen 2011 - 07:01:17

Tohle mi dělal olympus om2n,porouchaný kus.V půlce se závěrka zasekávala,takže půl políčka extrémně přeexponováno.Jenže to byla štěrbinová závěrka...U centrální by se toto stávat nemělo, si myslím.Pokud si nechceš provést testovací filmy sám,navrhuji nafotit dva negativy za stejných podmínek a motivu ihned po sobě a každý dát zpracovat do jiného fotolabu.
  • 0

#13 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2011 - 07:43:25

Ještě doplním jeden postřeh. Na jednom filmu jsem fotil půlku filmů na samospoušť a půlku normálně. Ty snímky co byly foceny samospoští vyšly v pohodě,ale ty co byly foceny bez samospouště ne. Kromě Turmova jsem měl filmy na vyvolání i v Praze u Škody. Tam jsem měl podobný problém,ale byl pouze u 3 snímků. Teď byl problém téměř u všech.
Mám Flexaret VII. Mám ještě Flexaret IV. Tak zkusím nafotit jeden film tou IV, jestli bude stejný problém nebo ne.
  • 0

#14 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 červen 2011 - 08:07:24

Jelikož jsou vidět čiré okraje filmu, tak bych řekl, že jednoznačně vadná závěrka. Zkusil bych bez filmu natáhnout závěrku převíjecím knoflíkem, pak samozřejmě natáhnout ještě bočním táhlem naprázdno závěrku, aby se dala spustit a při této činnosti se dívat při otevřené zadné stěně, jestli se neotevře taky závěrka. Může to udělat taky jenom někdy. To boční natahování závěrky se vždy musí vrátit do základní polohy, tam jakoby trochu zacvakne. Jinak závěrky u sedmiček tohle s oblibou dělají, ale aspoň je to léčitelné.
  • 0

#15 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 27 červen 2011 - 08:35:40

Tiež mám Flexaret VII a niekedy sa to stávalo aj mne. Proste niekedy cvakne, inokedy nie a tak podobne. Ale podarilo sa mi ju rozchodiť aj bez servisu. Pri pravideľnom používaní sa sama rozbehla.
  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 27 červen 2011 - 09:57:09

flexaretka a ještě zpracování filmu za peníze v labu? určitě si zaslouží prohlídnout a vyčistit v servisu ať už funguje korektně nebo je nějaká vada
-
onehdá před lety jsem to podcenil a nemám jeden pěknej rodinnej záběr kterej jsem chystal půl hodiny (měla závadu na převíjení a fotil jsem už bohužel na krycí pás...)
  • 0

#17 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 27 červen 2011 - 13:00:14

Zkus vyčistit rollery, něco podobnýho se dělalo kámošovi na Voightlanderu Brilliant a vyčištění částšně pomohlo.
Mimochodem na mě se na Flexaretu VI dějou podobné věci - fotil jsem stejnou věc, stejně osvětlenou akorát z více úhlů a z osmi fotek tam byly jenom 2.
Sakra, ty flexarety se snad spikly!
  • 0

#18 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2011 - 16:50:27

Tak to vypadá, že jsem nalezl skutečnou příčinu problému. Možná si budete myslet, že jsem blbej, ale chybama se člověk učí.
Jak psal p. Vait je to problém závěrky. Dofotil jsem film, který jsem tam měl a zjistil jsem, že při natahování závěrky se závěrka otevře a při natažení je zase zavřená. To vysvětluje ty šmouhy i to, že někdy část snímku je ok a zbytek mázlej. Po chvilce hraní s flexaretou a prostudování návodu jsem zjistil, že na boku je "páčka" jestli se to tak dá říct pro natažení závěrky bez posuvu filmu. Koukl jsem do návodu a z návodu jsem se dočetl, že tato páčka musí být úplně ve spodní poloze, kde je zaaretována. Pokud v této poloze není, dochází při natahování filmu k otevření závěrky.
Vše jsem vyzkoušel a je to tak. Takže jsem páčku zaaretoval a teď jen vyzkouším nafotit zkušební film a uvidíme výsledek.

Jinak díky všem za pomoc.
  • 0

#19 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 27 červen 2011 - 17:41:12

Tak to vypadá, že jsem nalezl skutečnou příčinu problému. Možná si budete myslet, že jsem blbej, ale chybama se člověk učí.
Jak psal p. Vait je to problém závěrky. Dofotil jsem film, který jsem tam měl a zjistil jsem, že při natahování závěrky se závěrka otevře a při natažení je zase zavřená. To vysvětluje ty šmouhy i to, že někdy část snímku je ok a zbytek mázlej. Po chvilce hraní s flexaretou a prostudování návodu jsem zjistil, že na boku je "páčka" jestli se to tak dá říct pro natažení závěrky bez posuvu filmu. Koukl jsem do návodu a z návodu jsem se dočetl, že tato páčka musí být úplně ve spodní poloze, kde je zaaretována. Pokud v této poloze není, dochází při natahování filmu k otevření závěrky.
Vše jsem vyzkoušel a je to tak. Takže jsem páčku zaaretoval a teď jen vyzkouším nafotit zkušební film a uvidíme výsledek.

Chybami sa človek učí a nikto učený ešte z neba nespadol. Hlavne že si objavil príčinu. :D
Jinak díky všem za pomoc.


  • 0

#20 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 27 červen 2011 - 19:42:52

Možná si budete myslet, že jsem blbej, ale chybama se člověk učí.

Jinak díky všem za pomoc.

Právě jsem si očetl Tvůj deníček z cesty do Paříže a zpět a neodvažuji si o Tobě myslet nic špatného, snad jen to, že jsi šílenec. Ale v dobrém.
8-O :D :wink:
Zítra si s dovolením vychutnám zbytek deníčků.

Díky a držím palec :D
  • 0

#21 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 27 červen 2011 - 20:45:15

Brutare, s Fexaretou nepomožu, ale, ty vole, smekám klobouk. Jsem stejný ročník jako Ty a myslel jsem si, že držím prvenství v dálkových cestách na fechtlovi, ale včíl tu sedím zlomený nad Tvými 2899 km :D
  • 0

#22 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2011 - 21:57:04

Tyjooo díky moc. To jsem vůbec nevěděl, že se dá od flexarety dostat až k fichtlovi. Jak vás napadlo kouknout na můj web?
Jinak letos mám výročí od svojí první cesty (to je ta na fichtlovi), tak jsem se rozhodnul, že to zopakuju. Před 10 lety jsem ho po Franicii rozdělal a myslel, že ho zrenovuju, ale nějak nebyl za 10 let čas. Tak teď ho zase složím do původního stavu, jako jsem na něm přijel a hurá znovu do Francie.
Na webu budu mít online deník, tak jako to bylo u cesty do Švédska. Odjezd je plánován mezi 23.7. - 25.7.2011.
Tak držte palce. :D

Díkes
  • 0

#23 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 27 červen 2011 - 22:17:58

Tyjooo díky moc. To jsem vůbec nevěděl, že se dá od flexarety dostat až k fichtlovi. Jak vás napadlo kouknout na můj web?
Jinak letos mám výročí od svojí první cesty (to je ta na fichtlovi), tak jsem se rozhodnul, že to zopakuju. Před 10 lety jsem ho po Franicii rozdělal a myslel, že ho zrenovuju, ale nějak nebyl za 10 let čas. Tak teď ho zase složím do původního stavu, jako jsem na něm přijel a hurá znovu do Francie.
Na webu budu mít online deník, tak jako to bylo u cesty do Švédska. Odjezd je plánován mezi 23.7. - 25.7.2011.
Tak držte palce. :D

Díkes

Automaticky se u každého člověka koukám na jeho web, pokud ho má vyplněnej.
Palce držíme.
  • 0

#24 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 27 červen 2011 - 22:42:46

Brutare, odlož to na 2012 a jedem spolu :D
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 červen 2011 - 03:50:20

Brutare, odlož to na 2012 a jedem spolu :D


na tandem, bágl s RB67 na záda a fechtl se vzepne na zadní?
hezká myšlenka, kdybych fechtla i zetku nemusel před pár lety kvůli nemožnosti uskladnění za 100Kč prodat, přidal bych se.
  • 0

#26 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 9 červenec 2011 - 22:37:03

Mám podobný problém, s bratrancom sme kúpili dve Flexy, jedna je asi V, druhá je VIIa. Na päťke je uzávierka stále otvorená, aj keď po stlačení spúšte počuť cvaknutie, sedmička zasa uzávierku otvára pri naťahovaní, aj keď je tá páčka na opakovanú expozíciu zaaretovaná. Čo sa s tým dá robiť?
  • 0

#27 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 10 červenec 2011 - 06:03:08

Ešte doplním - tá úplne otvorená uzávierka je METAX, tá, čo sa otvára pri naťahovaní, je PENTACON PRESTOR.
  • 0

#28 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 červenec 2011 - 11:24:59

Brutare, s Fexaretou nepomožu, ale, ty vole, smekám klobouk. Jsem stejný ročník jako Ty a myslel jsem si, že držím prvenství v dálkových cestách na fechtlovi, ale včíl tu sedím zlomený nad Tvými 2899 km :wink:


Až uvidím ve Zlíně chlapa na fechtlovi z veliků tašků na zádoch tož budu trůbit a blikat...myslím sa nemožu splést.
V mojém bývalém rodišťu je také takový nadšenec do veteránů a výletů na jawě. www.slovackodnes.cz/files/1254939673-hlucke-noviny-4-09.pdf je to na straně 12
  • 0

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 červenec 2011 - 11:46:02

p.feromarcin, ako som pochopil z nejakého iného vlákna, tak ste z Prešova, či blízkeho okolia. S opravou Flexaretu sa skúste obrátiť na pána Ševčíka na telefón 0905 824 752, je to jediný človek na okolí, ktorý po ukončení práce p. Andraščíka vier opraviť Flexaret, aspoň ja o inom neviem.
  • 0

#30 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 10 červenec 2011 - 14:31:51

Pán Sokol, vrelá vďaka, áno, bývam v dedine pri Prešove, a myslel som, že Vám skúsim napísať, no nechcel som otravovať. Ďakujem pekne za kontakt a radu. Skúsim sa mu ozvať. Prajem krásny deň :wink:.
  • 0

#31 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 10 červenec 2011 - 23:00:24

Tak na tej staršej Flexarete sa nakoniec po vybratí uzávierky podarilo dostať mašinku do prevádzky jednoduchým dotlačením naťahovacej páčky. Samozrejme, že časy budú asi dosť od veci, ale pre túto chvíľu je podstatné, že to nejako funguje. Uvidíme po vyvolaní skúšobného filmu. Druhej Flexarety sa radšej nedotýkam a keďže je v oveľa lepšom vizuálnom stave, tak nech sa na to pozrie odborník.
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 červenec 2011 - 02:03:02

Ogaři, když slyším Vaše problémy s tyma flexaretkama a ty opravy tož vám možu povědět enem jediná. Není nad krásně pracující, hezky promazanou flexaretku.. Když si ještě necháte vyměnit nebo vyčistit zrcadlo a matnici, kerá z 99% případů stojí za hovno, tož získáte stroječek kerým sa Vám bude dělat s láskú a kerý vás nebude pořád nasírat.
Já sem penízky obětoval a flexaretku sem si dal do rychtyku a pánové, to je krása mechniky.....co vám mám povídat. Nekdy to stojí za úvahu!!!!! Přemýšlajte.
  • 0

#33 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 červenec 2011 - 07:49:29

Ogaři, když slyším Vaše problémy s tyma flexaretkama a ty opravy tož vám možu povědět enem jediná. Není nad krásně pracující, hezky promazanou flexaretku.. Když si ještě necháte vyměnit nebo vyčistit zrcadlo a matnici, kerá z 99% případů stojí za hovno, tož získáte stroječek kerým sa Vám bude dělat s láskú a kerý vás nebude pořád nasírat.
Já sem penízky obětoval a flexaretku sem si dal do rychtyku a pánové, to je krása mechniky.....co vám mám povídat. Nekdy to stojí za úvahu!!!!! Přemýšlajte.

krásně řečeno!
  • 0

#34 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 11 červenec 2011 - 08:49:22

Mohu potvrdit! Moje flexaretka je po kompletní ozdravné kůře spojenou s výměnou matnice za modernější typ z mamiye (Ladík) a je to radost s ní pracovat. Za málo peněz hodně muziky a ještě ten vlastenecký pocit :oops:
  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 červenec 2011 - 21:48:12

p.Kraken, plne súhlasím, ja mám tých flexaretiek 9, všetky sú plne funkčné, a najradšej používam standardku a IV.a, štandardky mám tri a najradšej používam s vložkou 4,5x6, IV.a je ako nová, ako keby včera vyšla z fabriky
  • 0

#36 VTM

VTM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2011 - 22:13:04

Sokol: Standartka, to je moja srdcová záležitost a má aji jednu strašlivú výhodu, alespoň ta moja!!!

O tejte výhodě nebudu mluvit, jináč bych už nesplašíl další a všeci by tyto zázraky chtěli.
Mne stále standartka litr ferneta, do vyčistění a odbahnění sam dal 600 Kč, včetně vyčistění origoš matnice a zrcadla. Je krásná, všechno origoš a radost s tím dělat.
Na flexaretku sedmičku sem dal do vyčistění totéž + výměna mamijí matnice, a je to krásná strojovna. K temu sada všech filtříků ve vkusné malířské paletě udělané z kůže,no kráááása jak sviňa!!!
Roleje mohou jít do řiti a basta fidly....
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 červenec 2011 - 22:18:01

Hele, že by nekdo od nás? :oops: A s takýma chuťama :-)
  • 0

#38 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 13 červenec 2011 - 16:10:08

Matnice jde u Flexaretky vyměnit základnímy nástroji co najdete doma, rozvně jde vyčistit zplesnivělé zrcadlo, ale to natahování mě furt zlobí..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních