Přejít na obsah


Fotka

vydatnost pozitivní vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 2 červenec 2011 - 19:18:24

Zdravim,

chtel bych se zeptat jak je to s vydatnosti pozitivnich vyvojek. Dnes jsem si namichal 0,5l fomatolu LQN a vyvojka prestala fungovat po 10 fotkach 13*18. Podle vyrobce by litr mel stacit na 3m ctverecni papiru, takze 0,5l na 1,5m ctverecniho, coz je cca 60 fotek 13*18. Udelal jsem nede chybu, nebo nemam brat ty reklamni udaje vyrobce vazne?

Ustalovac se mi do vyvojky nedostal, mam na kazdou misku jednu pinzetu.

Budu rad kdyz se z tohoto vlakna stane archiv vydatnosti pozitivnich vyvojek.


V historii jsem hledal, neuspesne, ale pokud to tu nekde je a hodite mi sem odkaz budu rad, pak tohle vlakno klidne smazte.
  • 0

#2 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 červenec 2011 - 21:41:33

10 fotek je fakt málo, sotva hranice uklidnění vývojky. Ředils destilkou, nebo nějakou tvrdou vodou? Byly misky čistý ? (vyplatí se mít misku na vývojku označenou)
  • 0

#3 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 2 červenec 2011 - 22:18:10

10 fotek je fakt málo, sotva hranice uklidnění vývojky. Ředils destilkou, nebo nějakou tvrdou vodou? Byly misky čistý ? (vyplatí se mít misku na vývojku označenou)


redil jsem vodou z vodovodu, asi radsi zkusim tu destilku.

desata fotka skoro vubec nezcernala, zustala hodne svetla a dost zrnila, udelal jsem asi 3 prouzkovky a porad nic, i kdyz jsem pridal treba 3x delsi cas pod zvetsovakem nez na fotky predtim
  • 0

#4 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 červenec 2011 - 22:21:45

presne tak, pripájam sa, miska od ustaľovača silno páchne po síre a to aj po niekoľkonásobných pokusoch o vyčistenie s rôznymi drastickými chemikáliami. A keď to páchne, to znamená, že aj pôsobí na roztok v miske umiestnený.
  • 0

#5 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 červenec 2011 - 22:22:51

asi něčím infikovaná vývojka, jinak to není možné.
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 červenec 2011 - 22:38:34

A keď to páchne, to znamená, že aj pôsobí na roztok v miske umiestnený.

je možné, aby fotograf na roztok v misce též takto negativně působil?
možná tady bude pes zakopán :-D
  • 0

#7 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 červenec 2011 - 23:01:37

Viem, asi je to primitívna otázka a predpokladám, že nie ste začiatočník, ale neklesla Vám teplota vývojky? Potom ma už napadá naozaj len buď otrasná kvalita vodovodnej vody (skúsiť prevariť, event. použiť destilku) alebo kontaminácia pomôcok použitých pri riedení, či vyvolávaní. Pamätám sa, že môj brat mal všetky misky popísané s tušom a šablónou.
  • 0

#8 Jizera-CZ

Jizera-CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2011 - 06:39:04

Taky bych se přiklonil k té nízké teplotě vývojky. Jeden čas, ještě ve staré fotokomoře, kde sem neměl rychlovarnou konvici abych mohl temperovat a měl jsem k dispozici jedině ledovou vodu ze studny, mě to dělalo taky. Světlé, mdlé fotografie, zrno jak prase a občas na těch fotografiích byly takový fleky co vypadaly jak nakreslený :-D
Zkusil bych dodržet teplotu lázní a uvidí se :-)
  • 0

#9 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 3 červenec 2011 - 09:29:34

Taky bych se přiklonil k té nízké teplotě vývojky. Jeden čas, ještě ve staré fotokomoře, kde sem neměl rychlovarnou konvici abych mohl temperovat a měl jsem k dispozici jedině ledovou vodu ze studny, mě to dělalo taky. Světlé, mdlé fotografie, zrno jak prase a občas na těch fotografiích byly takový fleky co vypadaly jak nakreslený :-D
Zkusil bych dodržet teplotu lázní a uvidí se :-)


dneska zkusim druhy pokus, s destilkou a poradne umytou miskou, a to by bylo aby nebylo :) misku na ustalovac a vyvojku mam kazdou jinou takze je nejde prehodit,

teplotu jsem hlidal, byla 19 stupnu, zkusim teda presne 20,
  • 0

#10 Jizera-CZ

Jizera-CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 červenec 2011 - 10:20:33

Taky bych se přiklonil k té nízké teplotě vývojky. Jeden čas, ještě ve staré fotokomoře, kde sem neměl rychlovarnou konvici abych mohl temperovat a měl jsem k dispozici jedině ledovou vodu ze studny, mě to dělalo taky. Světlé, mdlé fotografie, zrno jak prase a občas na těch fotografiích byly takový fleky co vypadaly jak nakreslený :-D
Zkusil bych dodržet teplotu lázní a uvidí se :)


dneska zkusim druhy pokus, s destilkou a poradne umytou miskou, a to by bylo aby nebylo :) misku na ustalovac a vyvojku mam kazdou jinou takze je nejde prehodit,

teplotu jsem hlidal, byla 19 stupnu, zkusim teda presne 20,


Tak to asi nebude teplotou lázně, jeden stupeň takovou paseku neudělá. Nic jiného mě už nenapadá :-)
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 červenec 2011 - 12:15:22

pozitivní vývojka vyvolává (některá) i při 16-17C. Sicew pomalu, ale leze to (Foma GD-L)

je to kontaminace nebo něco s vývojkou už před naředěním.
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 3 červenec 2011 - 12:20:19

Souhlasím s tím, co bylo označeno jako možná příčina nefunkčnosti vývojky.
Jenom snad jedna poznámka: Pokud výrobce řekne, že v 1 litru vývojky lze vyvolat 60 fotografií nějakého rozměru, neznamená to, že v půl litru vyvoláte polovinu!
Uplatní se zde nejenom vyčerpání vyvolávače, ale rovněž vliv (a funkce) reakčních produktů. Je známo, že úplně čerstvá vývojka se chová jinak, než použitá. Staří matadoři dokonce přidávali do čerstvé vývojky trošku zoxidované vyčerpané vývojky. Při strojovém zpracování ve velkých množstvích lázní se přidávají "startéry", z nichž některé mají právě tuto fci.
  • 0

#13 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 3 červenec 2011 - 19:36:42

Souhlasím s tím, co bylo označeno jako možná příčina nefunkčnosti vývojky.
Jenom snad jedna poznámka: Pokud výrobce řekne, že v 1 litru vývojky lze vyvolat 60 fotografií nějakého rozměru, neznamená to, že v půl litru vyvoláte polovinu!
Uplatní se zde nejenom vyčerpání vyvolávače, ale rovněž vliv (a funkce) reakčních produktů. Je známo, že úplně čerstvá vývojka se chová jinak, než použitá. Staří matadoři dokonce přidávali do čerstvé vývojky trošku zoxidované vyčerpané vývojky. Při strojovém zpracování ve velkých množstvích lázní se přidávají "startéry", z nichž některé mají právě tuto fci.


chyba byla jako obvykle v uzivateli a nikoli ve vyvojce, poradne jsem vycistil misky :lol: (dneska rano byl na jedne sedivy povlak) a uz to jede.

diky vsem za rady
  • 0

#14 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2011 - 22:10:42

Máte někdo skušenosti s vývojkou Fomatol PW ? Jesli by jste mi poradily jaký je nejlepší postup či práce s ní :)
  • 0

#15 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 26 prosinec 2011 - 23:05:08

Permon: téměř všechny naše zkušenosti najdeš v > tomhle vlákně < klik
  • 0

#16 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 26 prosinec 2011 - 23:07:52

Pokud jsi začátečník, tak doporučuji neředit. Nebo maximálně 1+1. Jo a upozornění, teplý tón nezaměňovat s hnědou fotkou :) tu jde líp vyrobit pomocí tonovače.
  • 0

#17 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2011 - 23:22:06

ToFF díky za rady :)
  • 0

#18 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 27 prosinec 2011 - 01:04:34

Máte někdo skušenosti s vývojkou Fomatol PW ? Jesli by jste mi poradily jaký je nejlepší postup či práce s ní :)


PWčko som skúšal s papiermi Fomabrom Variant 542 Chamois. Moja skúsenosť je hlavne v tom, že vývojka pri vyššom riedení zdochne už po 2-3 fotkách. Miešam si odvtedy Agfu 123, riedim ju 1+6 a nikdy ešte neprestala fungovať ani po 10 zväčšninách. A tón obrazu je rovnaký.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních