Přejít na obsah


Fotka

Pozitivní vyvolávání v plně automatickém procesoru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červenec 2011 - 14:34:46

Přeji dobrý den.
Měl bych otázečku. Má někdo z vás zkušenost s vyvoláváním v plně automatickém procesoru? Vlastním Jobo ATL3 - což je vcelku větší mašinka. Musím ji mít ve sklepě a to mě mrzí - rád bych ji měl v komoře. Jenže komoru mám nevelkou, musel bych dát pryč svou krásnou výlevku + kus pracovní desky. Klasické pozitivování v miskách by tím však utrpělo. Co tedy dělat vše v mašině? Z obslužného hlediska stačí dát jen papír do válce, zaklapnout do stroje a zmáčknout tlačítko. Vše ostatní se už zařídí. Jenže nevím, zda by to nebyla otrava, či dokonce sraní s věcmi o kterých nevím. Stejně jako mě štvalo vertikální vyvolávání a raději jsem se zase vrátil k miskám... Takže se ptám, měl někdo z vás možnost pracovat tímto způsobem...
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 červenec 2011 - 15:44:20

Ja mam zkusenost s durstem printo, coz je automat od sucha do sucha, predevsim pro barvu, ale cernobile jsem v tom delal taky. No a jedine kdy to bylo smysluplne tak kdyz jsem delal velke mnozstvi fotek za vecer, diky vyssi teplote lazni to vyrazne urychli proces. Kvuli jedne-dvema fotkam za vecer bych to nerozjizdel...
Jo ono se to zaridi, ale prekvapivy problem je, ze nez se to zpracuje tak nemas co delat :) v miskach se koukas na papir, michas...jenze takhle stojis u masiny a cekas...
Pokud mas prostor na misky tak bych ho urcite nerusil kvuli masine...ktera se taky muze pokazit a uz ji neopravis.
Na druhe strane mi extremne vyhovuje rotacni procesor s liftem na negativ, ten mi opravdu zprijemnil a zjednodusil praci.
  • 0

#3 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 15 červenec 2011 - 16:51:02

OT: Kolik takováto mašinka může stát?
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červenec 2011 - 19:35:11

mickael - to jsi zhruba popsal mé obavy :) Tak nevím... Zatím to asi nechám u ledu...

thelomographer - to je velice různé. Řekněme 0 - 20K? Záleží na stavu, náhodě, štěstí.
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 červenec 2011 - 19:44:44

Pavel_P: Ja bych o tom uvazoval, kdybych casto delal 50x60 a mel ten nejvetsi jobo buben (ale u toho tady tusim nekdo rikal, ze neni vhodny na baryty, tak zas nic...), baryt totiz napriklad valeckove procesory vubec nezvladaji, kvuli tomu, ze jak se namoci, tak zhadrovati a je po srande, RCko je pevne i po namoceni...
Ted mas dalsi problem s prouzkovkama, nevim jak je tam presne reseny system uchyceni, ale asi nejaky minimalni rozmer bude a nemusi byt zas tak maly. A porad ten buben otevirat, zavirat, vyplachovat... :)
Smysl tohoto reseni je urcite pri barevnem procesu a vetsich formatech...

PS: to je to ATL3 od anglicky mluviciho pana z Prahy ze? Taky jsem tehdy u nej mel nutkani to vzit, ale asi by mi to taky jen stalo ve sklepe, tak jsem vzal to CPA2 a jsem s tim naramne stastny :)
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červenec 2011 - 19:45:44

Já ho třeba pořídil velmi blízko té nejnižší hranici, ale zase jsem ho musel celý rozebrat do poslední součástky, některé vyměnit a celé to zrenovovat jak po elektronické, tak mechanické stránce. Mnoho času, dost peněz. Nicméně stálo to za to. V běžných případech tak můžeš počítat s cenou blížící se spíš té vyšší mezi.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červenec 2011 - 19:47:36

Jo, je to on. Na první pohled sice fungoval, ale na druhý už to bylo horší. Naštěstí mi šli sevisáci od joba až neuvěřitelně vstříc.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červenec 2011 - 19:49:14

Prouzkovky bych asi resil malinkejma mistickama :) Vyplachovat bych to asi nemusel, vyplachuje se to samo.
  • 0

#9 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 červenec 2011 - 19:54:05

No jo malinkejma mistickama...jenze to uz zas mas jinou agitaci, pripadne teplotu...a co pak. Vyplachuje se to samo, resp. to samo pere vymenou lazni, ale bude te bavit cekat nez se vsechny ty lazne vymeni?
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 červenec 2011 - 20:05:27

Tak ono je to možno brát z obou stran - jelikož je to ve válci, můžeš klidně rozsvítit a už si připravovat něco jiného, či klidně odejít. U pozitivu bych se jiného vzezření zkoušek a výsledku tak nebál, ale zkušenost nemám. Praní tam je zařízeno vodou z řádu. Mašina má svůj malý bojler a míchá si vodu tak, aby byla stejně teplá jako chemie.
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 červenec 2011 - 20:18:04

Mas pravdu, tuto vyhodu spatruju u negativu, nacvaknu tank, zapnu rotaci, naleju vyvojku a muzu delat neco jineho nez ctvrt hodiny tocit tankem, liftem preleju lazne...
To ATL3 pouziva pan Janhuba ze stramberka, ovsem pouze na filmy. Ale mozna mu zkus napsat o zkusenosti...
  • 0

#12 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 červenec 2011 - 20:36:39

Tak ono je to možno brát z obou stran - jelikož je to ve válci, můžeš klidně rozsvítit a už si připravovat něco jiného, či klidně odejít. U pozitivu bych se jiného vzezření zkoušek a výsledku tak nebál, ale zkušenost nemám. Praní tam je zařízeno vodou z řádu. Mašina má svůj malý bojler a míchá si vodu tak, aby byla stejně teplá jako chemie.


jojojo... eště chvíli a aby jeden litoval :)

enémže mě by asi enervovalo to tak honit :) kvuli papíru, výměny... bál bych se, že se to rozpadne dřív než je nutno, taky víčka od tanků dostanou na zadek :-) přemýšlel jsem o práci v tanku, zkusil jednou a prostě mi to nesedlo. ale těžko to zobecňovat.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 červenec 2011 - 21:12:36

Tak už mám komoru celou rozsekanou. Zrovna jsem tam seděl nešťastně na zemi a koukal, co jsem to provedl. Mno, teď už asi není cesty zpět. Naštěstí jsem to vymyslel tak nějak kompromisně. Doufám, že mašina nepřestane do týdne fungovat, to bych se snad vážně rozbrečel :)
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2011 - 21:42:49

Po týdnu tvrdé práce právě úspěšně skončila první zkouška provozu toho velkého Jobo ATL3 v podkrovní komoře. Ufff, bylo to tedy něco. Situace byla ztížená tím, že v tom podkroví nebyla možností jít přirozeně dolů s odpadem a i přívod vody by byl velký problém. Vyřešil jsem to natáhnutím trubek přes půdu na druhou stranu domu, odkud to už šlo. Odpad přečerpávám kalovým čerpadlem. K tomu ještě musím dodělat automatiku, aby mi to nějakým opomenutím nepřeteklo. Kvůli šikmým stropům jsem navíc musel vytvořit procesoru nový, nižší spodek, odpojil jsem automatické doplňování chemie, páč zásobníky na patnáct litrů vývojky opravdu v domácích podmínkách neužiju :) Tož, nelituju, velemašinu doporučuji do každé rodiny :)
  • 0

#15 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 25 červenec 2011 - 00:30:15

Tož kdybych měl cestu kolem, tak bych se stavil na kolaudaci. Takhle musím jen tvé ženě pogratulovat k tomu jakého má "civila" :twisted:
  • 0

#16 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 leden 2012 - 21:55:11

Trochu ozivim vlakno. Vlastne by to spadalo spis do nejakeho vlakna o prani. Ale jedna se mi o toto,u nas je problem s dostatecnym mnozstvim vody pro prani barytu, proste si nemuzu dovolit nechat hodinu jen tak pustenou vodu. No a vzhledem k tomu, ze jsem si poridil ten velky jobo buben na fotky 50x60 a baryty v tom jdou delat bez jakehokoliv problemu. Sice v tom delam jen ty 50x60, jinak mam misky. Ale uvazuju ze bych printy pral prubeznyma vymenama vody, stejne jako pri rotacnim volani filmu. A ted ta otazka, nevite nekdo, kolik vymen by mohlo byt dostatecne? Mate nekdo s takovym pranim zkusenosti? Ted jsem to parkrat delal tak, ze jsem zpracoval fotku, vytahl z ustalovace, pod sprchou tak jednu dve minutky oplachl. A pak jsem delal 12 vymen vody po 3 minutach. No ale trvanlivost ted neodhadnu. Vim ze existuje nejaky roztok, ktery overi jestli je dostatecne vyprano. Ale nez zacnu shanet chemii, rad bych znal vas nazor. Dekuji.
  • 0

#17 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 leden 2012 - 22:14:50

Tak jsem trosku hledal a nasel jsem na paladixu odkaz na literaturu, kde jisty pan Ephraums uvadi dvanact petiminutovych vymen. Takze jsem to asi skoro trefil. Otazka je ale v jakem mnozstvi vody (u me v pul litru) to bylo mineno a s jakou agitaci (u me trvala).
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 leden 2012 - 22:31:08

ano existují dva roztoky, jedním se testuje pozitiv druhým prací voda v poslední lázni. Najdu předpisy. Oba sem míchal, ale už si je napamatuju. Dám vědět.
  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 leden 2012 - 22:31:59

Teď mne napadlo, že su to mysím roztoky od Adamsa v nekteré ze tří knížek, ale mrknu sa.
  • 0

#20 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 17 leden 2012 - 22:36:18

Udělej to jako Ypres, u negativu vyměň vodu jednou, u pozitivu vůbec a pak to prodej na aukru jako umělecké dílo, signované, fine art limited edition :-) :lol: :lol:
Vážněji: já "peru" v miskách, vodu vyměním aspoň desetkrát a v každé lázni to je minimálně 3 minuty s pohybem aspoň pár překlopení v každé minutě ... taky musím šetřit vodou. Doufám, že nebudu za "prase", co (se) nemyje :lol:
  • 0

#21 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 leden 2012 - 22:36:31

Ja jsem nasel ten na testovani primo na print...vic by se mi ale asi libil ten na praci vodu. Vim urcite, ze byl v prvnim temnokomornikovi, ale toho nemam :-)
  • 0

#22 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 leden 2012 - 23:31:37

Kolegove, roztok jsem diky pripomenuti vanourka nasel, patri mu za nej jeste jednou dik. Ted uz to jen natestovat....
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 leden 2012 - 05:19:03

Aspoň nemosím hledat.....:-)
  • 0

#24 BlueDancer

BlueDancer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 leden 2012 - 07:31:31

Predpis na testovani vypirani v diskuzi pod Bzencakovym clankem zde
  • 0

#25 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 18 leden 2012 - 12:23:02

Jednoduše se dá poslední voda testovat slabým roztokem manganistanu draselného (hypermanganu). Do lehce růžového roztoku přilít trochu vody z posledního praní a pokud zůstane růžový, tak OK. Thiosíran roztok odbarví. Ale opravdu lehce růžový, jinak nic nepoznáte.
  • 0

#26 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 18 leden 2012 - 20:28:10

Děkuji všem. Natestuju to a dám vědet k čemu jsem dospěl.
  • 0

#27 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 18 leden 2012 - 23:39:44

Mno takze jak jsem slibil, tak cinim. Testoval jsem pomoci kodakova roztoku, coz je jiz zmineny manganistan draselny a hydroxid sodny. Muj zaver nejlip asi osvetli prilozeny obrazek. V horni rade je kontrolni vzorek zredeneho roztoku+vzorek vody pouzite k prani. Ve spodni rade jsou jednotlive vymeny vody. Cislo znaci pocet vymen. Udelal jsem jich dvacet po ctyrech minutach a vic uz se mi delat nechtelo. Po kazde vymene jsem dokonale umyl vsechnu aparaturu a na konci jsem udelal dalsi referencni vzorek, vsechmo sedelo, ke kontaminaci nedochazelo. Vypiraci voda mela cca 24 stupnu a pravdou je, ze je dost tvrda, pouziti demineralizovane vody by tomu asi pomohlo, ale tou ja dlouhodobe v takovem mnozstvi nedisponuji. I tak je videt, ze pro dokonale vyprani by to chtelo jeste. Dosel jsem k zaveru, ze budu muset zaradit do procesu vypirac. :wink: Uz jsem o tom hledal dost dukladne, pouzival jsem kodakuv vypirac ke spokojenosti, ale je celkem drahy a uz se neda moc sehnat. A ted jakou za nej nahradu, nasel jsem nekolik receptu, ale jedna se mi spis o prakticke zkusenosti, protoze nekdo zminoval probemy pri pouziti nekterych...
Vložený obrázek
  • 0

#28 BlueDancer

BlueDancer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2012 - 07:16:33

Kodak HE-1 Hypo Eliminator
  • 0

#29 BlueDancer

BlueDancer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2012 - 07:19:41

Hypo Clearing Agent

Water (125 F) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 750 ml
Sodium Sulfite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 200 g
Sodium bisulfite*. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 g
Water to make . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 liter

Dilute 1:9 for use.
  • 0

#30 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 leden 2012 - 08:37:13

tento recepis používám.
moderní těžké a silné baryty, které na leštičce leštit moc nejdou, tj. suším je volně a v leštičce nejvýš jen rovnám,
krátce po vytažení z ustalovače properu v čisté vodě, pak 2min koupel v tomto "pomahači vypírání thiosíranu", a to za neustálého pohybu, pak normální praní v čisté vodě.
asi vodu nemám tak tvrdou, páč zkouška hypermanganem jednou udělaná ze zvědavosti proběhla OK.
používám klasický kyselý ustalovač nebo TF2 či neutrální, podle toho, co a v čem vyvolávám.
místo koncentrátu a následného ředění mám navážku do 1litru:
siřičitan sodný 20g
pyrosiřičitan sodný 0,2g
a jakmile se začnou objevovat sraženiny, pryč s tím a novej.

pro jistotu, u větších papírů, na kterých mi záleží, po vyprání, před sušením, krátká koupel v sistanu či jeho náhradě (rhodanid + smáčedlo)

jestli to funguje, já už asi neuvidím, možná ten, kdo po mě fotky jednou najde.
  • 0

#31 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 leden 2012 - 09:54:26

ja momentalne pouzivam na baryty ilfordi system. trik je v tom pouzivat silnejsi koncentrat fixeru a macat v nom papier co najkratsi cas, aby ho papier co najmenej nasiakol.

Optimum permanence sequence

Fixation ILFORD RAPID FIXER (1+4) 1min intermittent agitation
First wash Fresh, running water 5min
Washing aid ILFORD WASHAID (1+4) 10min intermittent agitation
Final wash Fresh, running water 5min


s tym ze vo vode to nechavam vzdy aspon 10 minut. Washaid je ale predrazeny, takze planujem si zacat miesto toho miesat nahrazku zo siricitanu sodného.
  • 0

#32 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2012 - 12:59:37

Poslední dobou jsem se zabýval jen barevnými fotkami při použití procesoru Durst Printo. Nyní chci zkusit v procesoru i fotky černobílé. Mám vývojku Foma GDL a rychloustalovač Foma. Dobu v jednotlivých lázních bych, pokud možno, rád zachoval na 45 sekundách stejně jako u barvy. Máte někdo tento řetězec odladěný?
Ustalovač je asi jasný. Při 30°C je předepsána doba ustálení na 45s. Jak ale s vývojkou? Vývojku si případně můžu umíchat i jinou.

Obecný dotaz: Jak zjistit dobu papíru v lázni potřebnou k dokonalému vyvolání / ustálení papíru? Existují "čvachtací zkoušky" pro papíry?
  • 0

#33 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 leden 2012 - 13:42:49

Ja jsem v printu delal cernobile fotky pri 30 stupnich a zachoval jsem tech 45s, pro fomaspeedy je predepsano vyvolani i ustaleni v procesoru 25-35s, takze 45s je v pohode a nemel jsem problem. Vyvojka stejne, regeneruje se 200ml pracovniho roztoku na metr ctverecni, tak je to u lqn, s gdl jsem tehdy jeste nedelal. Ustalovac jsem regenerovla stejne, pouziva se v redeni 1+4. Po ustalovaci jsem mel dve vodni lazne...a pak uz jsem papiry nepral. Je to sice prasacke, ale tehdy to byly fotky "na jedno pouziti" a kupodivu ani po roce a pul jim vubec nic neni....
  • 0

#34 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2012 - 22:13:42

Ja jsem v printu delal cernobile fotky pri 30 stupnich a zachoval jsem tech 45s, pro fomaspeedy je predepsano vyvolani i ustaleni v procesoru 25-35s, takze 45s je v pohode a nemel jsem problem. Vyvojka stejne, regeneruje se 200ml pracovniho roztoku na metr ctverecni, tak je to u lqn, s gdl jsem tehdy jeste nedelal. Ustalovac jsem regenerovla stejne, pouziva se v redeni 1+4. Po ustalovaci jsem mel dve vodni lazne...a pak uz jsem papiry nepral. Je to sice prasacke, ale tehdy to byly fotky "na jedno pouziti" a kupodivu ani po roce a pul jim vubec nic neni....


Dík za odpověď. Z textu plyne, že jsou někde předepsané časy pro vyšší teploty. Já nic takového pro vývojky nenašel. Mohl bych požádat o odkaz? Díky moc.

Praní ve dvou lázních mám rozumět jako dva tanky s vodou, tj. 2 x 45 sec?
  • 0

#35 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 leden 2012 - 00:08:23

http://www.foma.cz/u...F_speed_var.pdf

zde je to popsane pro fomaspeedy, ale jako odrazovy mustek i pro vetsinu jinych RC papiru to bude stacit.

Ano, to prani bylo 2x45 sekund...ja jsem tehdy nejake testovani na vypranost nedelal...mozna by za to stalo zkusit hypermanganovy test. Dle meho osobniho nazoru to je ale malo a chtelo by to prat vic.
  • 0

#36 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 27 leden 2012 - 08:02:55

Poslední dobou jsem se zabýval jen barevnými fotkami při použití procesoru Durst Printo. Nyní chci zkusit v procesoru i fotky černobílé. Mám vývojku Foma GDL a rychloustalovač Foma. Dobu v jednotlivých lázních bych, pokud možno, rád zachoval na 45 sekundách stejně jako u barvy. Máte někdo tento řetězec odladěný?
Ustalovač je asi jasný. Při 30°C je předepsána doba ustálení na 45s. Jak ale s vývojkou? Vývojku si případně můžu umíchat i jinou.

Obecný dotaz: Jak zjistit dobu papíru v lázni potřebnou k dokonalému vyvolání / ustálení papíru? Existují "čvachtací zkoušky" pro papíry?

Na ten Fomafix v kombinaci s Ilfordim postupem pozor, hraje se tam o kazdou vterinu. Fomafix neni tak nadupany jako Rapid Fixer, ve stejnem mnozstvi Rapid Fixeru ustalis vice papiru(filmu) nez ve Fomafixu. Navic u Fomafixu se uvadi redeni 1:5. Tusim jsem kdysi davno zkousel srovnani 1:4 Rapid Fixer vs. 1:4 Fomafix a Fomafix zaostaval jak v rychlosti tak v mnozstvi. Ale je to uz hodne roku. Radsi si to otestuj.
  • 0

#37 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2012 - 14:25:19

Dík za příspěvky. Jako prvotní nástřel to stačí.

Co to znamení ilfordí postup u fomafixu? Na lahvičce fomafixu je přímo udvedena pro ředění 1+5 a teplotu 30°C doba zpracování 45 sekund. Protahovat dobu by se mi nechtělo, ale není problém zvýšit teplotu nebo snížit ředění.
Kvalitu resp. vyčerpanost ustalovače snadno poznám na kousku nevyvolaného filmu. Jak se ale pozná dobře ustálený papír?

Jak je to s vyvoláváním papírů? Má proběhnout vyvolávání až do konce nebo se nějakým způsobem hledá nejvhodnější doba? Pokud by mělo vyvolání proběhnout do konce, stačilo by nalézt čas pro dané ředění a teplotu, kdy
osvícený papír úplně zčerná a přidat nějakou bezpečnostní konstantu pro kompenzaci vyčerpání vývojky. Nebo je to jinak?

Je vhodné nebo nutné vkládat přerušovací tank? U barvy jej nepoužívám. Gumové válce vývojku z papíru vytlačí a do ustalovače by se jí mělo dostat minimum. Přenos vývojky je určitě nesrovnatelně menší než u barytu v miskách, kde
bych považoval stopku za nutnost.
  • 0

#38 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 leden 2012 - 14:59:56

Ilfordi postup zminoval drive kolega, jedna se o silnejsi roztok ustalovace a kratsi ustalovani z toho duvodu, aby se u barytu nestihlo tolik ustalovace dostat do podlozky, z ktere se nasledne spatne vypira. Jak pise jkcz, pri pouziti s fomafixem by bylo treba to otestovat.

Musis se ovsem ridit udaji pro strojni zpracovani v datasheetu. 1+5 pri 30°C je pro zpracovani v miskach, do printa se redi fomafix 1+4 a pak je to 25-35s, 45s je podle me takova bezpecnostni jistota. Ja to delal podobne jako u barvy, totiz regeneraci, za kazdym metrem ctverecnim jsem prilil 200ml cerstveho roztoku vyvojky a ustalovace. Takto jsem projel cca 150 fomaspeedu 30x40 ve dvou dnech a nepozoroval jsem zadne zmeny. Pocitat s nejakou vycerpanosti vyvojky a ustalovace je podle me dost nepresne a muze se vymstit. Pouzival jsem to stejne jako v barve, tedy vyvojka-ustalovac-voda-voda.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních