Přejít na obsah


Fotka

nový fotoaparát


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
102 odpovědí na toto téma

#1 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 13:08:58

Ahoj, chtěla bych si koupit nový fotoaparát na kinofilm. Fotit bych chtěla především krajinu. Můžete poradit nějaký starší ale kvalitní kousek tak do 10 000 .- ?
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 13:24:47

to je na dlouhý povídání.... a každej pes, jiná ves. a bude tu určitě smršť různorodých doporučení :-), mnohdy fundovaných, mnohdy méně :-)

jestliže tento rozpočet zahrnuje jen fotoaparát a objektiv(y), pak si můžeš dopřát luxus výběru téměř z první ligy, pakliže je určen na komplet výbavu (tj. i zařízení temné komory), pak je nutno vybírat velmi uvážlivě.

dvě otázky:
a) máš již nějaké zkušenosti s focením jako takovým (byť jinou technologií záznamu obrazu, nebo ne?
:D odkud jsi? ideální je navštívit někoho, kdo je za 1. vybaven různou technikou (tady tomu někteří říkají čudlíky), za 2. vybaven zkušenostmi, za 3. si budeš si moci leccos zkusit hned a za 4. se dozvíš + a - toho kterého systému či aparátu, za 4. ti třeba bude moci poradit, kde koupit v dobrém poměru kvalita/cena.
  • 0

#3 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 13:30:57

pár vyvolaných filmů už za sebou mám, takže uplný amatér nejsem, jen se v těch starších přístrojích moc nevyznám a chtěla bych něco kvalitnějšího, např. Leica je moc drahá, tak jsem myslela, jestli není nějaká jiná schůdnější varianta, něco podobného prostě, klidně i 20 let starého, ale aby to mělo kvalitní konstrukci, dalo se na to spolehnout a lezly z toho kvalitní fotky (samozřejmě vím, že to není jen o fotoaparátu, snad víte jak to myslím :-))
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 srpen 2011 - 13:40:23

Těch deset tisíc chceš utratit pro jednou, nebo to je jen první investice a hodláš dokupovat? Chceš objektivy případně používat i na digitálu?
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 13:54:00

Chceš objektivy případně používat i na digitálu?


kuš, a to si říká moderátor :-)
  • 0

#6 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 srpen 2011 - 13:58:35

Dneska koupit nový model na kinofilm je až na výrobky Cosina (Bessa)prakticky nemožné.
No a u bazarových doporučuji nejdřív se rozkoukat, na Paladixu je řada článků a recenzí na staré krásné stroje.
Jinak bych vybral nějaký historicky novější model, nutno zvolit jestli AF nebo jen s manuálním ostřením.
U těch AF tedy nevím, ale u těch manuálních bych vybral nějaký model s moderním měřením pomocí diod GaS, kde je předpoklad, že to nebude zestárnutím nepřesné a ujeté. Rovněž bych se vyhnul starším modelům na rtuťové články 1,35V, i když jsou na to různá udělátka.
A můj tip - Nikon FM3A, nějaký ve stavu jako nový, na to by to chtělo trochu víc peněz, ale je to model z poslední doby, na vysoké úrovni zpracování.
Ale jinak je možností nepřeberně, takže pak to chce narazit na nepoužívaný, naprosto funkční a neopotřebovaný kus nějakého modelu.
Důležitější než nějaká modelová řada je stav daného kusu, jelikož i jednoduché opravy něčeho jsou velmi drahé a výrobci se k těmto starým modelům příliš nehlásí. PL
  • 0

#7 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:09:48

na ten Nikon se podívám, přesně něco takového mám na mysli, doteď jsem fotila na zorki 4, tak bych chtěla prostě něco lepšího, díky za případné další tipy
  • 0

#8 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:18:15

Ahoj Petro vítej na Temný,
čím jsi fotila doteď ? Nejdřív doporučuju prohledat okolí, po příbuzných a známých se často najdou poklady na "dlouhodobou zápůjčku". Jestli si vyplníš bydliště, určitě se nějaký ochotný čudlíkář poblíž najde. Při vlastním nákupu je důležitý stav konkrétního kusu. Foťák z nižší řady co fotil v rytmu : Vánoce - dovolená - Vánoce často bývá v lepším stavu, než profimodel co jel nonstop. Obecně nejtrvanlivější stroje vznikaly v 80-tých letech, ale neber to jako dogma.
A jaký si představuješ foťák, plně mechanický, s měřením, autofokus, dálkoměr, kompakt... ?
  • 0

#9 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:19:08

ten Nikon vypadá dobře, ale tam bych se i s objektivem asi stěží vešla do hranice 10 000 :/ a to je opravdu uplně ta horní hranice :/
  • 0

#10 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:22:17

autofokus a kompakt bych vyloučila
  • 0

#11 georgepavlik

georgepavlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:24:33

Dneska koupit nový model na kinofilm je až na výrobky Cosina (Bessa)prakticky nemožné.
No a u bazarových doporučuji nejdřív se rozkoukat, na Paladixu je řada článků a recenzí na staré krásné stroje.
Jinak bych vybral nějaký historicky novější model, nutno zvolit jestli AF nebo jen s manuálním ostřením.
U těch AF tedy nevím, ale u těch manuálních bych vybral nějaký model s moderním měřením pomocí diod GaS, kde je předpoklad, že to nebude zestárnutím nepřesné a ujeté. Rovněž bych se vyhnul starším modelům na rtuťové články 1,35V, i když jsou na to různá udělátka.
A můj tip - Nikon FM3A, nějaký ve stavu jako nový, na to by to chtělo trochu víc peněz, ale je to model z poslední doby, na vysoké úrovni zpracování.
Ale jinak je možností nepřeberně, takže pak to chce narazit na nepoužívaný, naprosto funkční a neopotřebovaný kus nějakého modelu.
Důležitější než nějaká modelová řada je stav daného kusu, jelikož i jednoduché opravy něčeho jsou velmi drahé a výrobci se k těmto starým modelům příliš nehlásí. PL

Taky bych se přikláněl k Nikonu FM3a - sám si ho už víc jak 3 měsíce užívám a nemůžu se nabažit :-) Jinak poznatek k této krásné mašince - v materiálech k tomuto foťáčku jsem se dočetl, že v režimu priority clony (A) je nejdelší čas 8 s (vyjma času :D, nicméně několikrát jsem snímal v režimu A podstatně delší expozice - řádově kolem 20 - 30 s a fotoaparát s tím neměl problém. To jen tak naokraj. Jinak přeju šťastnou ruku při výběru a slušného prodávajícího taktéž :-)
  • 0

#12 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:38:49

Kdybych už nebyl vybaven, šel bych do tohoto:
http://www.paladix.c...ex.php?uid=4077
Nikon F4 za 7500,-

oproti FM3a vidím nevýhodu jen ve vyšší hmotnosti, jinak samá pozitiva i na dovolenou v Jugoslávii

za 2500 ,- objektivů moc nebude, ale nějaký přeci jen
  • 0

#13 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:50:35

možná jsem tu hranici nastavila moc vysoko, pardon :-) od Zorki 4 je to opravdu velký skok, něco mezi by to chělo, tyto sice vypadají skvěle, ale nefotím zase tak dlouho s dobře, abych si kupovala takový drahý foťák...
  • 0

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:51:30

autofokus a kompakt bych vyloučila

Jen pro ilustraci, AF canony z přelomu století stojí srandu (EOS5 za 4000,-) objektivy jsou dražší. Z kompaktů si třeba s Hi-maticem skvěle zafotíš, vyzkoušíš si dálkoměr a stojí pár stovek. Svět je pestrý :-)

Koukám, že se tu rozjíždí obvyklá debata Svíčková/Se zelím, tak se musím přidat!
Minolta XD je super stroj, moje používání jeden kus trpí už od roku 1994 a pořád jede. Další XD mám z pozůstalosti, jako nová. No a X300s (modernější, byť plastovější) jsem s 35-70mm objektivem viděl u Pazdery pod 2000,- A ty Rokkor objektivy, paráda !
  • 0

#15 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 srpen 2011 - 14:54:12

Pokud je Nikon FM3A pro vás moc drahý, tak se podívejte ještě na FM2. Je to taky dobrý model, matnice je jenom nepatrně tmavší než FM3A, pozná se to tak u objektivu světelnosti 5,6.
Je to ale model, co byl ve výrobě 20 let, takže mohou být kusy i celkem staré, a taky mohou být kusy velmi jeté, neboť se jedná o vyhlášený typ. Ale pokud oželíte monost režimu "A", tak je to prakticky to samé jako FM3A.
Ceny jsou dneska na nízké úrovni, takže za uvedený limit 10t by k tomu byly i nějaké 1-2 objektivy. Rozhodně je to velmi použitelný a spolehlivý model.
Starší modely Nikonů než FM2 už kupovat nedoporučuji, jsou jednak už velmi staré a třeba u předchozího typu FM už je matnice o poznání tmavší.
PL
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 15:33:18

Kdybych už nebyl vybaven, šel bych do tohoto:
http://www.paladix.c...ex.php?uid=4077
Nikon F4 za 7500,-
oproti FM3a vidím nevýhodu jen ve vyšší hmotnosti, jinak samá pozitiva i na dovolenou v Jugoslávii
za 2500 ,- objektivů moc nebude, ale nějaký přeci jen


Nikon F4 je paráda, to je fakt. Těžká, velká, moderní, AF, s rychlou sekvencí sériového snímání, sen každého fotoreportéra (před x lety).

jestli bych mohl za sebe doporučovat něco apriori pro krajinu (viz úvodní zadání slečny Petry-Petruny), pro dívku či ženu tělo skladné, malé, lehké, s velkým obrazem v hledáčku se 100% pokrytím obrazu (či blízko), odolném proti větru, dešti, horku i mrazu, co dokáže pracovat i bez baterek, s ručním "natahováním", neb vyplašit si v přírodě zvířátka "bzzzt" zvukem převíjení, je průsšvih, a peníze raději vrazit do kvalitní optiky, která je ze všeho nejdůležitější.

už tady (a nejen tu) zaznělo mnohokrát: mám-li hodně peněz, jdu do Nikona, nemám-li, hledám jiné řešení (a ta jsou a dokonce velmi dobrá).
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 15:38:00

Petro, jestli jsi v Praze či tam jezdíš, nebo jsi blízko Hradce Králové, stačí jedna účast na několikahodinové sešlosti a můžeš si ohmatat foťáků a objektivů až do aleluja.... to je lepší než všechny "rozumy" na internetu.

Hodně zdaru přeji
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 15:39:42

No a X300s (modernější, byť plastovější) jsem s 35-70mm objektivem viděl u Pazdery pod 2000,-

za tohle combo tak max. 400 Kč, asi tak. :D
s ostatním naprostý souhlas.

:lol:
  • 0

#19 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 5 srpen 2011 - 15:42:45

A co takový Nikon FE2?
  • 0

#20 Lupin

Lupin
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 15:55:27

Jde o to, aby se Ti s kamerou dobře pracovalo, furt je to jenom držák filmu. Takže spíše odzkoušet více variant a pak pořídit vyhovující sestavu.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:07:35

Chceš objektivy případně používat i na digitálu?


kuš, a to si říká moderátor :twisted:



Tak já vím, ale kdyby třeba došlo na Minoltu MD, tak aby pak nepřišlo rozčarování, protože tam je s nasazením na tyhle technologie problém :) Mě ideologie netrápí, já narozdíl od mnohých mám jen a pouze filmové aparáty :)


Jinak bych vybíral tělo hlavně podle toho, jaká vlastně budu chtít skla. Řici si, jaká ohniska, zda by tam do budoucna měl být shift a hlavně jestli upřednostňuji maximální kvalitu, nebo cenu. Jak moc je pro mě důležitá váha a rozměry, když jsem ta žena :) Výběr těla by měl dle mého být až druhořadý, protože snad u všech značek najdeme tělo, které bude vyhovovat.
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:12:02

A co takový Nikon FE2?


jakkoli se tady objeví návrhy na výrobce a typ těla zrcadlovky, platí pořád staré a pravdivé pravidlo: tělo foťáku je jen a pouze držák na film.

co je mi platné nejskvělejší tělo, když mi pak nezbude na kvalitní objektivy?
Kdo fotí krajinu, ví, jak je opravdu dobrá optika důležitá.
A kdo má systém Nikon, ví, jak drahé jsou kvalitní Nikkor objektivy, zvláště ty širokoúhlé.
A kdo fotí krajinu hodně a pravidelně, ví, že si s jedním ohniskem občas nevystačí.

Tohle opravdu je donekonečna stejná polemika, nemá cenu tohle vlákno plevelit.

Stříbrokaz to nakousl správným směrem: důležité je podívat se po kvalitě a cenách objektivů, a podle toho začít, aby se i s rozumným rozpočtem dala časem doplňovat a vybudovat dlouhodobě použitelná výbavička.

:D

p.s.
já tu zcela záměrně nepíšu nic o značkách, výrobcích, typech. A vím, proč, je to jednoduché: Každý má svoji osobní preferenci, kterou si vybral - těch zdejších, kterým prošlo rukama mnoho a mohou tím pádem dát kvalifikovanou radu, pár je, mohl bych jmenovat, ale nebudu, neb bych na někoho zapomenout mohl. Vesměs všichni po letech našli to své pravé právě pro to, co fotí, takže promiňte, názory těch, kteří prosazují "to své" jen proto, že vlastně s ničím jiným zkušenost nemají. Omlouvám se těch, kterých se toto mé odvážné tvrzení dotkne.
A stejně dobře vím, že ač existují technické parametry a papírové předpoklady, proč o něčem tvrdit, že je to to "nej", mnohdy rozhoduje pocit, který jednotlivec s tím kterým aparátem a optikou, a z výsledků - tedy z fotografií - nakonec získá, když si založí film, nafotí, vyvolá, a koukne.... Mnohdy i dříve, stačí, když si nějaký aparát vezmou do ruky a přiloží k oku, je jim jasno.
Proto jsem tu již dvakrát navrhl možnost setkání - a nabídnu klidně i možnost vyzkoušení z toho, co mám doma, jak to již nejeden ze zdejších mladých nadějných účastníků zájezdu využil, většinou není třeba procházet všechny typy... to mám ověřené. Taky vím, za kým poslat zájemce dál, který může dát ochutnat z hrnce, ze kterého já nevařím, pakliže by i tato praktická prezentace nestačila.
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:20:41

Chceš objektivy případně používat i na digitálu?

kuš, a to si říká moderátor :D

Tak já vím, ale kdyby třeba došlo na Minoltu MD, tak aby pak nepřišlo rozčarování, protože tam je s nasazením na tyhle technologie problém :) Mě ideologie netrápí, já narozdíl od mnohých mám jen a pouze filmové aparáty :)


a jelikož jsem jeden z mála, kteří (neříkám Minoltu MD, ale objektivy SR bajonetu) je používají a (do jisté doby) používali podobojí (- již dlouho jsem potřebu fotit hodně, rychle a levně neměl, ale nevyhnu se tomu, jsou občas záležitosti, kdy člověk musí a na které filmu je prostě škoda), tak vím svoje :lol: :) , vím proč, a neměnil bych.
  • 0

#24 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:26:02

Tak se přidám. :) mně v této finanční hladině vyhovuje Pentax ME super nebo Pentax Super program. Stačí do něho dvě malé baterky, kvůli expozimetru, který měří dle mého názoru dost slušně. A pro mne veliká výhoda je i jeho malá velikost a skladnost. :D A do 10000,- Kč se mi vešla dohromady pořizovací cena jednoho těla (před 2 roky vlastně obou těl) a 3 objektivů (28mm, 50mm,100mm). :lol: (něco na ebay něco přes inzeráty). :)
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:31:57

Počkej, teď nevím, já byl přesvědčený, že u těchto skel je menší "flange distance", takže mezi tělo a objektiv musí přijít optika? Možná jsem to ale popletl, to nepopírám.

Ještě bych slova Jirinola rád podtrhl, je to přesně tak. Ale neboj, ono když se budeš držet těch větších značek, nejde téměř sáhnout špatně. Já bych si třeba koupil Pentax, protože si myslím, že nabízí pěkná skla za pěknou cenu. Anebo Olympus OM, protože jeho tělo při focení pěkně mlaskne. Anebo bych se vrátil k Minoltě, protože jsou to aparáty s duší. Nekoupil bych si Nikon, protože to jsou studený čumáci. Anebo... Prostě to takhle nejde. (to první jsem myslel vážně, ale pst :)))
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 16:59:48

Počkej, teď nevím, já byl přesvědčený, že u těchto skel je menší "flange distance", takže mezi tělo a objektiv musí přijít optika? Možná jsem to ale popletl, to nepopírám.


je to v tomhle vlákně OT, ale vysvětlím: první, co vůbec jsem udělal, když jsem se před lety rozhodoval, do čeho po dlouhých letech půjdu, jsem si vytahal "flange distance" všech existujících systémů, jak starých dobrých filmových, tak tikitálních, podíval se na ceny (o kvalitě skel a foťáků už jsem leccos věděl z doby krále klacka) a přesně z tohoto důvodu, že před 5 lety (letí to) vlastně existoval jen jediný dslr systém, na který se daly rokkory SR nasadit bez porušení podstaty věci, jsem do této kombinace šel. Prostě za málo peněz hodně muziky.
Nechci to moc inzerovat, páč tohle bylo jediné štěstí, že MF Rokkor optika se dodnes dá koupit za celkem dobré ceny - kromě Canonu FD - i když bohužel nástupem micro 4/3 se i tady bohužel začíná situace měnit.

Ještě bych slova Jirinola rád podtrhl, je to přesně tak. Ale neboj, ono když se budeš držet těch větších značek, nejde téměř sáhnout špatně. Já bych si třeba koupil Pentax, protože si myslím, že nabízí pěkná skla za pěknou cenu. Anebo Olympus OM, protože jeho tělo při focení pěkně mlaskne. Anebo bych se vrátil k Minoltě, protože jsou to aparáty s duší. Nekoupil bych si Nikon, protože to jsou studený čumáci. Anebo... Prostě to takhle nejde. (to první jsem myslel vážně, ale pst :)))


vlastně ty jsi mě předběhl, řekl jsi to podstatné, než já dosmolil svůj dlouhý monolog: důležitá je optika.
Budu tady za rouhajícího se pacholka: sám zuikoholik i rokkorholik, na krajinu v kinu beru Contax + Zeiss Planar 1,7/50 (či 1,4/50, ale ten víc cloním), a páč nemám dosud na Distagon, tak k tomu na doplnění sice zoom 24-48mm, ovšem EXcelentní od Tamronu, či Minoltu - tělo dle momentální nálady a chuti - a 50mm/3,5 Macro Rokkor (mňam) a Rokkor MD 24/2,8 (podruhé mňam), a z dlouhých ohnisek.... těžko ukázat prstem, je toho víc, ale myslím, že momentálně u mě vede Rokkor MD 100mm/4 Macro.... pokud nevezmu zoom.... ale to bych se moc rozkecal :)
Nikona tělo FA beru jen tehdy, pokud potřebuji čas do 1/4000s, a k němu kromě 24-48mm zoomu ta nejlepší dlouhá skla od Tamronu, SP Ad2....
mimochodem.... Ad2 systém je v našich končinách vůbec hodně neznámý a nedoceněný, zvláště mezi temnokomorníky zdejšími.... přitom nabízí tak úžasnou nezávislost na systému, na který to nasadit :lol: a zaplať pámbu, asi jen díky neznalosti davů nedávno byl u Pazdery jeden skvostný typ (vlastně nejlepší sklo kategorie 80-210mm/3,5, co kdy spatřilo světlo světa), v LN stavu za směšných 1200,- Kč :D

a už tady raději smradit nebudu, hezký víkend přeji
  • 0

#27 Petra_petruna

Petra_petruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2011 - 17:04:32

Děkuji všem za reakce, zatím se mi zamlouvá nejvíce Pentax super a možná Nikon FE, můžete říct něco blíže k nim?
  • 0

#28 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 5 srpen 2011 - 17:26:16

Jasně že můžeme. Minolta a Rokkory jsou The best.
  • 0

#29 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 5 srpen 2011 - 18:36:27

Tak ja som zakúpil tento týždeň cez Aukro za 2000 Kč Minoltu XG-M a Rokkor 50mm/1,4.
Všetko v perfektnom stave a maximálna spokojnosť. :D
  • 0

#30 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 srpen 2011 - 19:08:12

Spooky: gratuluju k nákupu, ať slouží !
Petro : taková debata se tu strhne po každým dotazu "co za foťák ?", jestli mohu radit, tak využij nabídky na odzkoušení od Jirinola, moc dobře ví o čem mluví. A tělo vybírej podle toho, jak Ti "padne do ruky", hlavně aby se nic nemotalo. Focení je zábava a dobrý pocit z foťáku ji jen umocňuje. Kvalitní objektivy jsou dnes dostupnější, než když byli nové. Tenkrát profi záležitost, dnes bazarovka.
  • 0

#31 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 5 srpen 2011 - 19:18:29

Děkuji všem za reakce, zatím se mi zamlouvá nejvíce Pentax super a možná Nikon FE, můžete říct něco blíže k nim?


Určitě můžu. Co přesně by jsi od toho Pentaxu vyžadovala, nebo co by měl tvůj "vyvolený" aparát umět? Co by jsi potřebovala vědět?
stručné shrnutí: http://www.paladix.c...ostrovanim.html

Při hledání vhodného aparátu pro mne, právě bylo rozhodující to, aby to nebyla jen automatika, abych mu pořád nemusela vyměňovat baterie, aby měl kvalitní a cenově dostupné objektivy s pevnými ohnisky (minimálnš 28mm a 50mm). Abych se mohla celkem spolehnout na jeho měření (celkem rychle se s tím člověk naučí a zžije). Tak jsem chtěla raději více kovové tělo než plastové, jednoduché ovládání, né moc zbytečných funkcí, a ke všemu byl "tak akorát do ruky" a nebyl zbytečně těžký :lol: atp.

Doporučuji si ale ty aparáty vyzkoušet, porovnat a zvolit si ten, pro tebe nejvíc vyhovující. Mně to určitě moc pomohlo v rozhodování. :D
  • 0

#32 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 5 srpen 2011 - 19:34:55

Tak tak. Neni nad možnosť si nejaké foťáky zobrať do ruky a trošku sa s nimi pomaznať. :lol:
Sama potom uvidíš, ktorý ti najlepšie sedí a potom sa rozhodneš. Pri výbere foťáku určite platí stáre známe: sto ľudí, sto chutí. :D
  • 0

#33 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 5 srpen 2011 - 20:42:48

Pentax ME Super je do začátku i dalších x-let dobrá volba :lol: Sám jej už léta k plné spokojenosti používám...na Pentax se dá za rozumný peníz pořídit plno kvalitních manuálních skel. Hodně štěstí při výběru a hlavně si to užívej, je jedno s jakým foťákem :D
  • 0

#34 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 srpen 2011 - 20:47:41

Chápu, že se ptáš na kinofilm, ale protože chceš fotografovat krajinu, zeptám se: nebereš v úvahu střední formát? Podívej:

Vložený obrázek
  • 0

#35 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 5 srpen 2011 - 20:53:07

Tak ja som zakúpil tento týždeň cez Aukro za 2000 Kč Minoltu XG-M a Rokkor 50mm/1,4.
Všetko v perfektnom stave a maximálna spokojnosť. :D


s XG-M som fotil nejaky ten rok a je to fajn stroj.. Potom som presiel na Nikon F90, ale sem tam este Minolty(mam ich viac) vezmem do ruky :lol:
  • 0

#36 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 5 srpen 2011 - 20:59:32

využil by jsem tématu a zeptám se na možnost náhrady Nikona FA za Pentax. Nějak mě poslední dobou přepadá myšlenka poslat do světa Fa a nahradit jej Pentaxem. Jednoduše proto, že mi odešel dlohopoužívaný objektiv 35-70 a snažil jsem se koupit v aukci nějakou náhradu. Ale vždy jsem narazil jen na trosky za velkou cenu ( a jeden mi nyní došel z Aukra). Tak se snažím využít toho, že Pentax nedělá fulfrejm a vybavit se solidními pevnými skly. Taky mám Pentax 645 a v batohu mi Nikon ruší design.
  • 0

#37 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 5 srpen 2011 - 22:22:09

Tak ja som zakúpil tento týždeň cez Aukro za 2000 Kč Minoltu XG-M a Rokkor 50mm/1,4.
Všetko v perfektnom stave a maximálna spokojnosť. :D


s XG-M som fotil nejaky ten rok a je to fajn stroj.. Potom som presiel na Nikon F90, ale sem tam este Minolty(mam ich viac) vezmem do ruky :lol:


Ja mám už dlhé roky Canon EOS 30 a tak isto maximálna spokojnosť. Ale to manuálne naťahovanie filmu mám aj tak radšej. Mám Zenit E ale ten už nie je moc spoľahlivý, tak som siahol ako náhradu po tejto Minolte. :)
  • 0

#38 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 5 srpen 2011 - 23:13:25

kedze sa bude jednat o krajinarsky fotoaparat tak by som nepodcenil vybavu filtrov
rozpocet je sice obmedzeny ale pri clone 8 bude rozhodovat prave filter(re)
  • 0

#39 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 6 srpen 2011 - 10:12:58

:D jak již bylo řečeno výše,každý poctivý stroj "kov a sklo" je dobrá volba,osobně kdybych zase začínal,tak bych šel zlatou střední cestou.Pro začátek něco s jedním,dvěma objektivy,aby to zase nebylo moc drahé,vyzkoušel bych co s tím kinofilmem můžu dosáhnout,takže fotit a fotit,nepočítat kazety s kinofilmem a po dvou-třech letech kdyby mě krajina jak se říká "dostala",tak bych se už poohlídnul po něčem středoformátovém,protože dnes lze za 10 000,-Kč koupit i slušný středoformátový stroječek i s dvěma dalšími skly...Pentax MX,ME,MG by podle mě byla na začátek více než přijatelná,zaplatitelná volba,ma to kvalitní konstrukci a skla jsou celkem vyhlášená! Tož tak... :lol:
  • 0

#40 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 srpen 2011 - 10:13:39

na tu krajinu by byla lepší nějaká kamerka 9x12 cm, to má tu obrovskou výhodu, že můžeš hned vyvolat planfilm a nemusí se čekat až bude dofocený celý film. No a o potom ten velký formát, to je nááááádhera! Nějakou starší kamerku, třeba od Voigtländera, seženeš za pár korun.
  • 0

#41 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 srpen 2011 - 11:52:23

na tu krajinu by byla lepší nějaká kamerka 9x12 cm

No, teď to bylo perverze :D
  • 0

#42 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 srpen 2011 - 12:16:08

[quote name="Lavicka"]Dneska koupit nový model na kinofilm je až na výrobky Cosina (Bessa)prakticky nemožné.

dovolim si nesuhlasit ...

viac npr.
http://www.amazon.co...rnid=2224369011

tento strojcek vydavam pomerne casto, pre zaciatocnika akurat, nove cena okolo 5000 kc ...
http://www.amazon.co...s/dp/B001TP8Q3S

zaroven otazka na ostatnych mate niekto s tymyto aparatmi/znackou skusenost? skor odolnost tela predsa je to plast ale nieje plast ako plast ze ano a sklicka od pentaxu snad postacia

:D
  • 0

#43 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 srpen 2011 - 16:21:31

tento strojcek vydavam pomerne casto, pre zaciatocnika akurat, nove cena okolo 5000 kc ...
http://www.amazon.co...s/dp/B001TP8Q3S
zaroven otazka na ostatnych mate niekto s tymyto aparatmi/znackou skusenost? skor odolnost tela predsa je to plast ale nieje plast ako plast ze ano a sklicka od pentaxu snad postacia :D

Pentax K 1000 stokrát jinak...

Trochu od začátku. Tělo Pentax K 1000, odvozené od první řady bajonetových těl Pentax, se velmi dlouho používalo a doporučovalo jako "student camera", zejména v USA, kde byly kurzy fotografování velmi populární, i jako předmět na školách. Díky neutuchající poptávce ale stále se vzdalující technologické úrovni nakonec Pentax přestěhoval výrobu K 1000 do Číny (tehdy to ani zdaleka nebylo tak běžné jako dnes). Tam se aparát vyráběl další desítky let, celkem více jak 30. Po skončení výroby u Pentaxu číňané fabriku i s licencí odkoupili a pokračují ve výrobě dodnes, s drobnými designovými změnami a pod nepřeberným množstvím názvů - Mitakon, Braun, Vivitar... Uvnitř je ale stále robustní mechanika K 1000 a většinou Pentax bajonet. Je to spolehlivé, těžké, navzdory plastovým povrchovým dílům uvnitř kovové, manuální tělo s nejjednodušším měřením. 5000 bych za to nedal.

Obecně, systém založený na bajonetu Pentax by mohl být pro prvotní tazatelku řešením - jak už taky kolegové naznačili. Výběr je obrovský, díky více jak třicet let nezměněnému a dodnes používanému uchycení objektivu (nikdo jiný to nemá) existuje nepřeberné množství kompatibilních těl, objektivů a příslušenství ve vešech cenových a kvalitativních kategoriích. Pokud by byl zájem, mohu v této oblasti také nabídnout vyzkoušení.
  • 0

#44 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 srpen 2011 - 16:35:57

Zde je srovnání starých Pentaxov a Canonov:
http://dybowski.pl/h...ii.php?p=3&c=10
Bohužel v polštině :!:
  • 0

#45 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 srpen 2011 - 17:26:13

:!: dubraro dakujem za info: a s cenou som to splietol poriadne 160 dolarov je cca 2800 kc .. (prerataval som to na 200 ecok) :(
  • 0

#46 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 srpen 2011 - 18:13:46

Ja by som zo svojho pohľadu navrhoval Pentaxa ME Super, je to malý a relatívne ľahký fotoaparát (vhodný pre ženu), je spoľahlivý, má obstojné vybavenie a dajú sa k nemu zohnať aj dobré sklá za obstojné ceny.
  • 0

#47 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 srpen 2011 - 18:16:13

Ešte k tej K1000, keď už, tak staršiu, ktorá ešte bola vyrobená v japan, kamarát ju má, a je s ňou spokojný
  • 0

#48 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 6 srpen 2011 - 18:42:19

:!: Jakýkoliv Pentax MX,KX,ME,ME-Super,K1000 je dobrá a hlavně zaplatitelná volba na začátek práce s kinofilmem...po dvou třech letech člověk většinou ví čemu se chce dál věnovat nejvíce a podle toho se většinou volí další stroj... :(
  • 0

#49 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 srpen 2011 - 18:54:03

Dovolil bych si doplnit dubrara:
K pentaxovskému bajonetu existuje (a není problém ji koupit za vcelku lidské peníze) redukce - z M42 na bajonet Pentax. To opět HODNĚ rozšiřuje možnosti získání dobrých až vynikajících objektivů (od pentaxovských Takumarů po ... snad ani nelze vyjmenovat). Včetně shiftu, zcela výjimečné patnáctky a pod.
  • 0

#50 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 srpen 2011 - 18:57:26

A ještě jsme pozapoměli na K2 !!!
To byl stroj, kterým se dalo nejenom výtečně fotit, ale také bylo možno utlouct medvěda, zastavit vlak a pod. M.j. to byl foťák používaný "ozbrojenými složkami", které na sobě nešetřily. Do dneška mi chodí jako hodinky a dost bych musel přemýšlet, jak jej zničit. (To samozřejmě s nadsázkou!)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních