Přejít na obsah


Fotka

Opemus 4 - boj s unikajícím světlem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Honcuk

Honcuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 srpen 2011 - 22:07:43

Zdravím temnokomorníky a předem tisíckrát děkuju těm, kdož jsou ochotní mi poradit v začátcích s mým ďábelským přístrojem.

Opemus 4 (tenhle: http://images.bidorb...11_Opemus_4.jpg)

Unikající světlo. Přístroj má nahoře zřejmě větrání (viz foto), kterým vystupuje i nemálo světla a to se mi všelijak ještě odráží (neb moje "fotokomora" je ve skutečnosti, naneštěstí, jen fotokoupelna plná dlaždic a všelijakejch lesklostí). Tohle světlo asi není nic, co by fotky potřebovaly. Ale bojím se to začit těsnit - cokoliv by se tam hned roztavilo (se 150kou žárovkou mám ze zvětšováku po chvilce topení) a navíc to na přístroji asi má smysl, nechápu to.

Papír se mi tak nutně osvětlí pěknou dávku "bílýho" světla už když jej šteluji (před osvitem, pod červenym filtrem).

Nevíte?
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 srpen 2011 - 22:18:34

Ahoj, vitej mezi nami :lol:

To nahore je skutecne vetrani a ucpavat to neni vubec dobry napad. Neznam konkretni typ osobne a nevim jak vypada vnitrni konstrukce, ale jsi si jisty, jestli tam nechybi nejaka cast? Predpokladam neco jako klobouk na zarovku, ale to jen hadam, nevim jak to ma vypadat vevnitr. Nicmene ja bych to resil asi tak, ze bych udelal nejaky svetlolapac :lol: Udelej kolem tech der prstenec z cerneho kartonu, pripadne rovnou takovou jakoby pneumatiku. Svetlo bude svitit dovnitr "pneumatiky" a v te se postraci. Samozrejme to bude cele dostatecne daleko (myslim tak par cm) aby to mohlo vetrat.
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 15 srpen 2011 - 22:19:19

"Pokročil" jste k problému, který řeší (zpravidla nepříliš úspěšně) téměř každý uživatel meopťáckých zvětšováků... Ve Vašem případě je řešení poměrně jednoduché: velká plechovka, do jejíhož dna vyříznete otvor tak velký, aby ji bylo možno nasadit jako "komín" na lampovou skříň - přibližně do 1/2 její výšky. Není špatné ostré okraje "obložit" naříznutou silikonovou hadičkou. Jednak proto, abyste se nepořezal, druhak proto, abyste nepoškodil - nepoškrábal lampovou skříň. A pokud "komín" vyčerníte (tepelně odolná černá barva ve spreji), bude to ještě lepší.
Výsledkem bude sice nevzhledné, ale účinné zařízení, které nedovolí světlu dopadnout na stěny komory a současně nebrání chlazení lampové skříně.
Jenom mi stále uniká, proč máte ve zvětšováku žárovku 150W....?!?! Domnívám se, že by vcelku bohatě stačilo 75-100W. Výhodný je také stmívač. (U stmívače ale pozor! Pokud pracujete s MG papíry a filtry, použitím stmívače se mění barva světla a filtry se pak chovají nevypočitatelně.)
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 srpen 2011 - 22:24:32

V koupelně asi nemožno natírat stěny načerno, ale určitě nebude problém pověsit kolem černé plátno. Stojí to pár korun a kolik pomůže. Jinak to chce ale též udělat pokus, jestli ta drobná dávka bílého světla není v případě vašich běžných negativů prospěšná. Vizte předosvitnutí papíru: http://www.temnakomo...ticle&sid=2(dle mého spolu s čmelickými díly jeden z nejhodnotnějších článků na temné - alespoň já jsem o něčem takovém do té doby nevěděl).
  • 0

#5 Honcuk

Honcuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 srpen 2011 - 22:41:31

Pánové, děkuji za rychlé a podnětné odpovědi!

Myslím, že tam nic nechybí - vyrobím si "komín-světlolapač".
A nejbližší dlaždice zkusím potáhnout čímsi černým, neboť další světlo stejně uniká do stran z "držáku" na negativy.

Předosvit jako přínosný a chtěný, to je také zajímavé.
No, čekají mě krásné, dlouhé a drahé hodiny experimentování.

Jen nechápu proč to v té Meoptě vyráběli se světlem vytékajícím kudy nemá...
  • 0

#6 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 srpen 2011 - 22:44:33

Jen nechápu proč to v té Meoptě vyráběli se světlem vytékajícím kudy nemá...


Mě ta doba postihla jenom tím, že nebyly papírové plenky, ale jinak bych si skoro myslel, že meopta sázela na dodo :lol:
  • 0

#7 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 15 srpen 2011 - 23:12:28

durst labotator 1200 svieti do stropu tiez svetlo tepla a hanby, takze ..
cierna tkanina
  • 0

#8 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 srpen 2011 - 08:37:37

Unik světla z větracích otvorů kondenzoru jsem u svých opemus IIa a Opemus 6 nikdy nezaznamenal... Ale po obvodu rámečku v horizontální poloze tak tam mi světlo unikalo (plně zabránit tomu nelze asi u žádného zvětšováku), takže minimálně v této rovině to nechce mít bílé odrazivé plochy jak už bílé stěny tak světlé oblečení při zvětšování. Bohužel koukám, že máte u zvětšováku již plastový měch (černý, ale lesklý) měl jsem ho u Opemusu 6 taky. To není úplně štastné řešení, protože uvnitř dochází k odleskům a snížení kontrastu. Mě to dělalo minimálně jeden stupeň. Nakonec jsem si koupil černou matnou látku a vylepil měch zevnitř (nepohodlná piplačka) a mělo to svoji funkci.
A v neposlední řadě bych neopomíjel řádně zamaskovat osvícení mimo plochu negativu (např při svícení 6x4,5, nebo kinofilm to chce posuvnými maskami zakrýt ten zbytek do 6x6) protože i toto světlo neprocházející přes negativ a dopadající třeba na bílou plochu zvětšovacího rámečku se dokáže pěkně odrážet třeba od stropu zpět.
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 srpen 2011 - 09:15:45

krásnej námět na domácí práce se kterou může i pomoci manželka a tím je zapojena do činnosti fotografické!
osobně jsem stínící kartony přichytával magneticky na zvětšovák
a doporučovaný svislý hadry okolo můžou bejt jako závěsy a když se nezvětšuje, tak se nepletou
někdy než natírat, nalepovat něco na obklad, sundávat police abych pod ně dal něco tmavého.... lepší závěs
  • 0

#10 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 srpen 2011 - 10:33:11

Nechci Ti kazit radost, ale já jsem u Opemuse 5 renovoval díky parazitnímu světlu opačný konec zvětšováku - a to měch. V tom plastovém se uvnitř světlo odráží od světlých hran a dělá kolem parazitní světlo. Zkus to. Úplně zhasni komoru (i aladinku), rozsviť zvětšovák s negativem a poté, co se ti oči akomodují se dívej okolo promítaného snímku a zašudlej rukou měchem nahoru a dolů. A možná uvidíš jako já, že ve velkém kruhu kolem promítaného snímku je světlo, které se pohybuje.
Tak jsem to tenkrát řešil montáží rámečku a měchu z Opemusu 6. Ten už meopta začala zase po dlouhé době dělat pořádně (hranatý a kožený), asi si uvědomili, že soudruzi z NDR udělali někde při výrobě vixlajvantového měchu chybu. Ale nikdy to nepřiznali.
Pak dojdeš k dalšímu kroku, a to, že si koupíš magnifax.
Zdařec Luigi ;)
  • 0

#11 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 23 srpen 2011 - 17:20:35

Když jsem poprvé zvětšoval, Opemus 5 mi svítil všude, naoře od větrání, kolem rámečku a držákem na filtry.
Ale fotku to nijak neovlivnilo, ikdyž jsou kolem dlaždice ( ale jsou matné ).
  • 0

#12 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 srpen 2011 - 20:22:34

Když jsem poprvé zvětšoval, Opemus 5 mi svítil všude, naoře od větrání, kolem rámečku a držákem na filtry.
Ale fotku to nijak neovlivnilo, ikdyž jsou kolem dlaždice ( ale jsou matné ).


Asi tak nějak podobně. Jedinej problém bylo zrcadlo, proti zvětšováku. To jsem eliminoval černou látkou.
Ale od doby, co mám bar hlavu, dělám preflashing dle mistra Krakena. Doporučuji řešit parazitní světlo, až to bude problém. Ono totiž může i pomáhat, že?
  • 0

#13 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 14 říjen 2022 - 13:06:04

Dovolím si poznamenat, že parazitní světlo způsobuje nejenom lesklý plastový měch, ale také upínací mistička a redukce, do které je zašroubován objektiv. 

Ono to na první pohled vypadá černě, ale světlo odráží docela dost. Viz foto z mobilu (Opemus 6)

Pro potlačení parazitního světla jsou nejlepší vhodně umístěné clonky, když to nejde tak sametka, případně nátěr černou matnou barvou.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 14 říjen 2022 - 23:24:20

Hmm, a už někdo vyhrabal ten článek z ČSF, kde ty mezikruží byly popsaný? Řeší se to tu už léta, tak ať je to rozlousknutý. Nemám teď čas se s tím měřením babrat.


  • 0

#15 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 15 říjen 2022 - 02:18:20

Pokud existuje nějaký článek v ČSF na tohle téma, sem s ním. Ale snad by to nemusela být zase taková věda. 

Začneme ukázkou, jak by vypadala ta sametka okolo objektivu. Jenom odstřižek na kousku pro porovnání s původním stavem.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#16 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 15 říjen 2022 - 04:16:19

Tak mě to nedalo, ještě jsem nalepil sametku okolo objektivu. Ten podivný výřez, to mi neujela ruka, ale chci zachovat funkci osvětlení nastavené clony.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#17 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 15 říjen 2022 - 17:49:22

První clonka je hotova. Ono to vypadá podobně, jako minule, ale tohle už je 15 mm nad objektivem.

Clonka je tvořena černou plastovou fólií, která je z obou stran polepená černou sametkou. 

Pokud by se někomu nezdál průměr otvoru, je to určeno výhradně na kinofim, přestože zvětšovák je 6x6 cm (Opemus 6)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#18 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 15 říjen 2022 - 22:02:08

Druhá clonka a to už asi stačí. Musel jsem jí v jednom místě rozstřihnout, jinak bych to tam nenarval. Drobná vada na kráse, ale na funkci (rostlináře) by to nemělo mít vliv.

 

Přiložený soubor (y)


  • 1

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 říjen 2022 - 23:05:53

Tyjo, dobrý, elegantní řešení!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních