Přejít na obsah


Fotka

Dva svitky v jedné cívce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 listopad 2011 - 13:08:09

Vážení kolegové,

máte někdo nějakou osvědčenou fintu, jak dostat do jedné cívky za sebou dva svitkové filmy velikosti 120? Na délku se tam vejdou, jak ale zajistit, aby se neposunuly přes sebe a nepřilepily? Není na to nějaký udělátor? Vím, že na to existují spec. taky nebo cívky do nich, ale já takový nemám. Mám Plastimaty a Patersony.

Děkuji
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2011 - 13:11:28

Vážení kolegové,

máte někdo nějakou osvědčenou fintu, jak dostat do jedné cívky za sebou dva svitkové filmy velikosti 120? Na délku se tam vejdou, jak ale zajistit, aby se neposunuly přes sebe a nepřilepily? Není na to nějaký udělátor? Vím, že na to existují spec. taky nebo cívky do nich, ale já takový nemám. Mám Plastimaty a Patersony.

Děkuji


já jsem konec prvního svitku a začátek druhého svitku vždy zahnul do L, aby se přes sebe nepřesouvaly, druhý film zřetelně zadrhl, když narazil na první, takže žádné násilí a pokoušení se nasouvát dál....
  • 0

#3 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:04:13

já k sobě přilepím konce svitků pomocí toho lepítka co spojuje film s krycím papírem
  • 0

#4 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:07:26

já k sobě přilepím konce svitků pomocí toho lepítka co spojuje film s krycím papírem


taky to tak delam...udajne jsem ale na stiru s mnozstvim vyvolavaci latky - proste mensi objem nez je treba - v D76 redene 1:1. Kazdopadne se to zvetsovat da:)
  • 0

#5 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:17:04

Jobo cievky majú takú červenú zarážku a tá tomu zabráni.
  • 0

#6 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:40:39

paterson nemám, plastimatku jo (a jobo). spojím je tak, že je uprostřed proti sobě nastřihnu a zasunu do sebe. s trochou šikovnosti ani není třeba zajišťovat lepicí páskou. ona která drží film na krycím pásu se mi občas odlepila a přesunula jinam, což není fajn.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 listopad 2011 - 16:08:18

S úspěchem lepím filmy za sebe tou páskou kterými jsou přilepeny ke krycímu papíru. Nejdřív namotat jeden film normálně do cívky bez lepky. Použít až tu druhou z druhého filmu. Filmy dávám kousek přes sebe, líp se to trefuje, než když jsou za sebou. Na ty lepítka obecně pozor, dokážou prímově poškodit emulzi...
  • 0

#8 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 listopad 2011 - 14:09:43

Tento týden se tu tohle téma už někde objevilo. Dva svitky za sebou nejsou problém, do plastimatky je dávám běžně. Není ani potřeba je k sobě lepit, nějak nastříhávat nebo tak (i když je to jistě sofistikovanější řešení). Já osobně prostě první film natočím lepicí páskou na konec a druhý naopak lepicí páskou dopředu a nevzpomínám si, že by se mi někdy překryly. Totéž platí i pro Jobo a to mám cívky bez oněch výše zmiňovaných červených zarážek.
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 5 listopad 2011 - 17:48:03

"Červené zarážky" z cívek Jobo lze docela šikovně nahradit kouskem gumy (nejpružnější je silokonová guma). Uříznout jakýsi "klínek a ten šoupnout do drážky cívky. Originální zarážky jsou upevněny na spirále zvenší, já strkám klínky "zevnitř" (od filmu, resp. za konec filmu). Když nebylo nic, používal jsem školní pryž na gumování.
  • 1

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 listopad 2011 - 13:58:19

Tento týden se tu tohle téma už někde objevilo. Dva svitky za sebou nejsou problém, do plastimatky je dávám běžně. Není ani potřeba je k sobě lepit, nějak nastříhávat nebo tak (i když je to jistě sofistikovanější řešení). Já osobně prostě první film natočím lepicí páskou na konec a druhý naopak lepicí páskou dopředu a nevzpomínám si, že by se mi někdy překryly. Totéž platí i pro Jobo a to mám cívky bez oněch výše zmiňovaných červených zarážek.

Ony třeba poměrně tlusté Shanghaje s hrubou lepící páskou se nepřekryjí. Ale diapozitivy Fuji, které mají jemnou podložku a sofistikovanou lepící pásku, se překryjí rády.
Můj poslední úspěšný pokus byl, že jsem konec prvního filmu uprotřed nastřihl do hloubky asi 3mm a pak jsem ohnutím růžků nahoru a dolů udělal takové "uši".
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 listopad 2011 - 14:01:20

"Červené zarážky" z cívek Jobo lze docela šikovně nahradit kouskem gumy (nejpružnější je silokonová guma). Uříznout jakýsi "klínek a ten šoupnout do drážky cívky. Originální zarážky jsou upevněny na spirále zvenší, já strkám klínky "zevnitř" (od filmu, resp. za konec filmu). Když nebylo nic, používal jsem školní pryž na gumování.

To zní nadějně. Příště vyzkouším.

... posledně se mi sice filmy nepřekryly, ale bylo mi to prd platné, protože jsem jeden založil do Pentaxu 645 opačně, takže jsem fotil na papír a po vyvolání získal dokonale průzráčný plastikový proužek.
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2011 - 14:26:35

teď už 2 svitky do jedné cívky nedávám... dostal se mi do rukou velmi sympatický, maličký, starší tank s 5 cívkami pro kino a 3 pro svitky "Jobo Reporter". Zajásal jsem, a nedávno do něj začal soukat kinofilmy, jdou do cívek úžasně lehce a hladce... ovšem do té malinké cívky se nevleze ani celý 35mm film na 36 snímků, kousky konců zůstaly trčet ven (takže své oblíbené kazety na 42 snímků jsem musel stejně volat v patersonu). Tudíž se tam ani dva svitky za sebe nevlezou a šmytec. Ale zato se s ním moc dobře vyvolává rotačně "plovoucím stylem" v umývadle jenom s 0,7l vývojky, plave si na hladině rovně a nejde zadkem ke dnu jako např. paterson :roll:
  • 0

#13 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 068 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 7 listopad 2011 - 17:06:25

"Červené zarážky" z cívek Jobo lze docela šikovně nahradit kouskem gumy (nejpružnější je silokonová guma). Uříznout jakýsi "klínek a ten šoupnout do drážky cívky. Originální zarážky jsou upevněny na spirále zvenší, já strkám klínky "zevnitř" (od filmu, resp. za konec filmu). Když nebylo nic, používal jsem školní pryž na gumování.

Byl jsem předběhnut, napsal bych zcela totéž...jen bych event. dodal, že je velmi vhodné sestřihávat růžky začátků filmu
  • 0

#14 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 leden 2012 - 21:36:31

Je nutné upravit čas vyvolávání, v případě, že budu do vývojnoce JOBO 2000 navíjet 6 svitků 120? Vyvolávat budu v Ilford ID-11.
Děkuji za odpověď.
  • 0

#15 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 19 leden 2012 - 06:26:33

:wink: To je jak za dob zuřivých reportérů s Rolleiflexy,Mamiyaflexy a pod,šest svitků naráz-to se mi v životě ještě nepovedlo! :-) Někdy je pro mě i deset políček na dlouho,ale proč ne!
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 leden 2012 - 07:42:59

Slavek - nemusíš, jen tam musí být dost chemie. Na vývojnici bys měl mít napsáno kolik. Kdyby ne, tak tyhle informace bývají na stránkách Joba v návodu k vývojnici.
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 leden 2012 - 07:44:11

Pepafotograf - Dělal jsem i 12 najednou :) Ale v barvě, samozřejmě :)
  • 0

#18 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 leden 2012 - 08:01:22

Jobo cievky majú takú červenú zarážku a tá tomu zabráni.


Ja som s tym mal tiez problemi,aj z lepenim aj s nastrihnutim a zalomenim
prveho filmu,potom som zacal pouzivat drevenu spajlu asi 2 cm dlhu ktoru som napchal do drazky za prvi film funguje mi to spolahlivo,to ze su nejake zarazky na jobo som sa dozvedel az potom.Do plastimatky mi cele dve 120ky nevosli.
  • 0

#19 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 leden 2012 - 11:58:45

Chci vyvolávat těch 6 filmů v jednom tanku v ID-11 v poměru 1:1. Vezme to 1,9 litrů roztoku. Můžu ihned vyvolat v roztoku z prvního vyvolávání další tank se třemi filmy nebo vylejt a dát nový roztok?
  • 0

#20 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 leden 2012 - 12:07:35

U ID-11 je minimalni mnozstvi pro jeden film 100ml, to znamena, ze pro sest filmu musis mit minimalne 600ml vyvojky, at uz to bude primo 600ml stocku, nebo 1200ml v redeni 1+1 nebo 2400ml v redeni 1+3. Takze tebou zminenych 1,9 litru (950ml vyvojky), bude na sest filmu v pohode stacit, teoreticky by melo stacit i na ty dalsi tri, ale nedelal bych to, redena vyvojka se po pouziti vyliva.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 leden 2012 - 12:10:08

Počkej, dva litry - mám multitank 6 a tomu stačí litr. Jinak můžeš vyvolat ve stejné chemii další filmy, vyvolávací čas trochu prodluž, cca o deset procent. Přesně bys to našel v pdf k filmu či vývojce, ale zas tak se z toho nestřílí.
  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 leden 2012 - 12:11:12

Mickael - když to použije okamžitě, nevadí to ničemu, volám tak pokaždé, rozdíly mezi filmy nejsou.
  • 0

#23 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 leden 2012 - 12:15:40

Pavel_P - ok, zkusenost hovori za vse, ja jsem posera a vzdy radeji umicham novy roztok...a jeste vetsi posera v tom, ze bych snad nikdy nevolal vsech 6 filmu najednou, ikdyz mam jen dva tak je volam po jednom :wink:
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 leden 2012 - 12:26:45

Ono je to samozřejmě lepší. Lenost však u mě někdy bývá silnější, než strach :)
  • 0

#25 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 19 leden 2012 - 13:10:32

:lol: Tak já je volám jaksi taky po jednom,protože než ten jeden nafotím...Tak u těch výměnných kazet co používám,tak se snažím zpracovávat jedno téma na filmu,nebo řekněme jedny světelné podmínky,tak mám "širokou rozpracovanost",tak to potom trvá a čekal bych dlouho než jich bude pět,šest,deset :-o
  • 0

#26 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 leden 2012 - 23:14:13

Byjl jsem na dovči a fotili jsme dva. Já na Pentacon Six a přítelkyně na Yashicu Mat 124 G. Tak se to nasbíralo. Mám tank Jobo 2000 a tam se uvádí na 3 svitky 1900 ml chemie a druhý tank Jobo 1000 a tam je na tři svitky 1250 ml. Už to mám za sebou a filmečky vyšly krásně. Dokonce jsem už půlku nazvětšoval na kontrolní náhledy. Dopadlo to víceméně dobře a to, co nedopadlo bylo vlivem špatné expozice. Ale těch špatných je jen pár. Ovíkendu se vrhneme s přítelkyní na její filmy z Yashicy a uděláme kontrolní náhledy. Na negativech to vypadá dobře tak snad... Děkuji všem za rady, moc jste mi tím pomohli.
  • 0

#27 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 23 leden 2012 - 19:44:43

Páni chcem sa spýtať, čo na to rodinal? Treba tam čas nejako predĺžiť keď do jednej cievky v plastimatke narvem dva zvitky?
  • 0

#28 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 23 leden 2012 - 20:56:36

Podle mě je tý vývojky dost na oba svitky, volám zásadně po dvou a nic jsem nikdy neprodlužoval. A v plastimatce je té vývojky ještě víc než v JOBO vývojnici.
  • 0

#29 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2012 - 23:05:32

Páni chcem sa spýtať, čo na to rodinal? Treba tam čas nejako predĺžiť keď do jednej cievky v plastimatke narvem dva zvitky?

nepsané pravidlo říká, že na vyvolání jednoho filmu 135 nebo 120 by mělo býti v roztoku alespoň 5ml rodinalu (koncentrátu). Mnohokráte vyzkoušeno, že na naprostou většinu filmů nižší a střední citlivosti stačí i 3ml/film, a dokonce jdou dobře vyvolat nízkocitlivé negativy typu Kodak Technical Pan, dokument filmy, Efke 25 apod. i ve 300ml při ředění 1:200-1:300, tj. 1 nebo 1,5ml koncentrátu. takže pokud vyvoláváš v rodinalu např. 1+50 a 510ml vývojky (, máš tam 10ml koncentrátu, což je utrejch silnej až až i pro důkladné vyvolání hodně hladových filmů, jako je třeba například HP5+, i na lehce vyšší citlivost.
(pardon opakování či OT v tomto vlákně, tohle tu na TK už kdysi bylo ve vláknech o rodinalu)
  • 0

#30 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 25 leden 2012 - 08:32:30

Podle mě je tý vývojky dost na oba svitky, volám zásadně po dvou a nic jsem nikdy neprodlužoval. A v plastimatce je té vývojky ještě víc než v JOBO vývojnici.


Podle mě taky. Vždy jsem k tomuto problému přistupoval se selským rozumem (mluvím o vývojnicích Jobo nebo plastimat pro 2 kinofilmy).
Pokud je vývojnice pro 2 cívky filmu 135-36, tak má objem vývojky ca 0,5 litru (jak uvádí i admin, Jobo dokonce o něco méně). Toto množství pro běžně používané vývojky při "normálním" ředění zajišťuje dostatek vyvolávací látky pro oba filmy. No a jsme v úvaze u svitku 120. 2 kinofilmy 135-36 jsou na plochu asi stejné jako 2 svitky 120. Takže dostatek vývojky či prodlužování doby vyvolávání jsem nikdy neřešil. Něco jiného je, jak narvat do jedné cívky ty 2 svitky, aby se nepřilepily. A na tohle téma je tu dost prima nápadů. Sám něco vyzkouším, neb mi u Jobo cívky ty červené čudlíky upadly a psolední filmy se mi překryly. Jak už to bývá - nejlepší záběry v čudu. A ještě ejden postřeh - u staré Jobo 1200 bez zarážek a vždy dobré. Pořídil jsme si novou verzi Jobo 1200 a tam bez nějaké aretace dojde vždy k posunu pčes sebe. Nevím, jestli je ta nová nejak víc "svině klouzavá", nebo má volnější drážky či co, ale u ne je to tak. Zdařec temonkomorníkům Luigi ;-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních