Přejít na obsah


Fotka

Jak se zbavit "vyjeté" fotochemie?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Folkenstein

Folkenstein

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2011 - 18:40:04

Nic bych za to nedal, že už se to tu někde řešilo, leč mě se to najít nepodařilo.
Problém je tedy takový, že už se mi doma sešlo značné množství pětilitrových kanystrů s vyjetou fotochemií a já si s nimi nevím rady. Nerad bych způsobil ekologickou katastrofu. Fakt je ten, že se s tim moc nemažu a veškerý temnokomornický odpad leju jednoho kanystru (tím myslím neg. i poz. vývojku, přerušovač, ustalovač atd...)
někde jsem četl (a je i dost možné, že to bylo tady), že by to měli převzít na sběrném dvoře? je to pravda? a jestli ano - máte s tím zkušenosti? jak to probíhá?
co děláte s použitou chemií?
děkuji.
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 listopad 2011 - 19:13:43

většina sběrných dvorů ti to vezme, a nezněčištený jetý ustalovač se prý i vykupuje (ale to jsem zatím nezjistil kde)
  • 0

#3 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 listopad 2011 - 19:15:16

http://www.temnakomo...=asc&highlight=
  • 0

#4 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 16 listopad 2011 - 20:20:24

Ekodvůr u nás to bere i s přineseným obalem, nic se nikam nepřelívá. Pětilitrovka od destilované vody je akceptované řešení. Tolik pro ty, co nechtějí přijít o kanystr. Odložení nějakého většího množství by teoreticky mohlo být zpoplatněno.

Jinak viz uvedený odkaz.
  • 0

#5 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 17 listopad 2011 - 09:27:24

Do kanálu s tým. :lol:
  • 0

#6 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 listopad 2011 - 18:06:46

Do kanálu s tým. :)


Zvlášť u ustalovače je to docela prasárna. Nemluvě o tom, že toho stříbra je docela škoda. Sběrné dvory jsou zadarmo.
  • 0

#7 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 19 listopad 2011 - 20:14:35

Vývojky na sběrný dvůr (v ideálním případě), přerušovač do kanálu (je to jen slabý roztok kyseliny se stopovým množstvím vyvolávacích látek) , ustalovač sbírat a až ho bude kolem 50 - 200l , dát do výkupny - ceny jsou kolem 15kč/l (odvíjí se od obsahu stříbra) .

Jako živnostník musíš chemii nechat na vlastní náklady ekologicky
zlikvidovat a vést o tom záznamy - cena likvidace kolem 25kč/l , opět se nevztahuje na ustalovač, ten se vykupuje.
  • 0

#8 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 listopad 2011 - 20:57:20

Do kanálu s tým. :)


Zvlášť u ustalovače je to docela prasárna. Nemluvě o tom, že toho stříbra je docela škoda. Sběrné dvory jsou zadarmo.


Chlapi, skúste si uvedomiť, čo lejete každodenne do kanalizácie - veštky možné prášky, čističe, ...

Ak máíte manželku, skúste si pozrieť napríklad zloženie farby na vlasy. A potom asi pochopíte, čo je väčšia prasáreň. :-)
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 listopad 2011 - 21:03:57

lejt ustalovač do kanálu se opravdu nedělá.
  • 0

#10 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 listopad 2011 - 09:46:39

Do kanálu s tým. :)


Zvlášť u ustalovače je to docela prasárna. Nemluvě o tom, že toho stříbra je docela škoda. Sběrné dvory jsou zadarmo.


Chlapi, skúste si uvedomiť, čo lejete každodenne do kanalizácie - veštky možné prášky, čističe, ...

Ak máíte manželku, skúste si pozrieť napríklad zloženie farby na vlasy. A potom asi pochopíte, čo je väčšia prasáreň. :)


Jo, manželčina barva na vlasy je překvapivě složená čistě z přírodních sajrajtíků (henna). Plně biodegradabilní.

U stříbra je problém, že je to toxický kov. Navíc mi přijde škoda, ho vylít, když se to stříbro může za čas vrátit ve formě jiného filmu/papírů :-).

Kdo se s ustalovačem nechce tahat do sběrného dvora, tak by ho měl alespoň nechat nějakou dobu nalitý v nějaké nádobě s železnou vatou, tím se z něj odstraní stříbrné ionty a zbytek už by měl být (v poměru k výchozímu stavu) relativně neškodný. Ale přijde mi to trochu zbytečné.

Naopak třeba na rodinalu je napsáno, že se do odpadu lít smí. Počítám, že caffenol-c asi taky nebude úplně nutné nosit do sběrného dvora.
  • 0

#11 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 listopad 2011 - 10:35:39

Ja som nehovoril o hene.
Skúste si niekto pozrieť klasickú farbu na vlasy. To budte kukať. C-41 je oproti tomu odvar pre bábätká. 8-)
  • 0

#12 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 20 listopad 2011 - 11:21:37

Muj kamarad co projektuje COV mi na fotochemii rekl ze to je jedno. Naredit tak aby to nesezralo tesneni (v pripade cibachromu) a vylejt. Nez to do cistirny dorazi tak se to tak naredi a stribrny ionty zredukujou na stribro takze pro velkou cisticku zadna katastrofa. V pripade maly domaci s biologickym stupnem bych to asi resil ale ve meste - vylejt...
  • 0

#13 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 listopad 2011 - 15:59:23

Už sa tu takáta istá téma raz riešila. Neviem už kto to písal ale bol s chémiuou v zbernom dvore a keď z nej odchádzal, tak zahliadol ako pracovník dvora vylieva obsahy fľaší do kanála.
Ja to doma aspoň nariedim. Pustím točku a pomaly vylievam obsah. Zriedenie viac ako homeopatické, t.j. neškodné pre bežnú mestskú kanalizáciu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních