Přejít na obsah


Fotka

Závěrka u Nikon FM2


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 10:27:39

Ahoj,
slyšel jsem, že titanová závěrka nebyla u všech kusů. Je to pravda? Bazarník mi říkal, že je to ta nejlepší varianta, kterou ten foťák může mít. A jeden člověk z inzertu mi zase říkal, že jeho Nikon FM2 má "tu lepší - hladkou, protože ty s nýtky byly poruchové".
Můžete mi prosím do toho vnést jasno?

Případně na co všechno si dát bacha při kupování tohoto foťáku přes inzerát.
Díky moc.
  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 listopad 2011 - 10:35:21

Ahoj,
skoršie modely mali titánovú ("včelí plást" alebo honeycomb), neskôr sa začali montovať hliníkové. Niečo sa mi zdá, že to súviselo s technológiou spracovania - pri prvých sériach nedokázali tak tenký hliník spracovať, preto použili titán (?).

Ja osobne si myslím, že je to jedno. Titán znie šmrncovnejšie a tak si predajcovia na tieto modely nahadzujú prirážky. Ak je tam hliník, môže ísť o neskorší (čítaj mladší) kus.

Moja rada: ignorovať
  • 0

#3 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 10:54:40

Díky :(
  • 0

#4 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 15:00:19

říká se, že ta nová hliníková je spolehlivější, než titanová.
řekl bych, že to je jedno, jen honeycomb se mi víc líbí, když vyměňuju film:-D
  • 0

#5 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 18:39:15

A co si myslíte o tomto?
http://paladix.cz/ba...php?adid=156453
Mám totiž ještě doma zenit.. a než koupím Nikoňácké objektivy, využil bych Helios pro tu FM2.
  • 0

#6 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 listopad 2011 - 20:40:08

Škoda těch 300 za redukci - nebude tam měření při otevřené cloně, a to je na houby. Raději kup nějaký 1,8/50 nebo 2/50 rovnou na Nikona, a uděláš líp. Jinak k té závěrce - nejstarší FM2 se poznají podle samostatného času na blesk 1/200 na voliči - na konci řady, novější už mají 1/250. A tam je pak ještě ta různost závěrek, typ hliníkové lamely je až z konce 80-tých let, tedy zase novější stroj. Jinak je to ale fuk, mám oba typy a fungují stejně. PL
  • 0

#7 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 listopad 2011 - 21:06:56

A co si myslíte o tomto?
http://paladix.cz/ba...php?adid=156453
Mám totiž ještě doma zenit.. a než koupím Nikoňácké objektivy, využil bych Helios pro tu FM2.


zdravim,
ako pisu kolegovia, niektore tu zavierku mali titanovu niektore nie. raz som
niekde cital, ze titanovu vymenili za hlinikovu lebo vraj bola spolahlivejsia
pri nizsich teplotach, ale moze to byt blud, neviem.

k tej redukcii, mno to sa tu uz riesilo mnohokrat. ako pise kolega vyssie
meranie nebude fungovat. ale to je najmenej. najdolezitejsie je, ze s
redukciou nezaostris na nekonecno a to tam aj pisu. jj ide o ten dlhy
nikonacky register. da sa kupit redukcia s optikou, ale to uz je o inom. je
to len na tebe, ja osobne som nad tym uvazoval, ale potom som sa rozhodol
ist do nikkorov. tot asi tolko, zatim...
  • 0

#8 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 21:59:48

já jsem redukci používal, tu s optickým členem, ona je dobrá, ale síš na takový experimenty, na nekonečno mi snad nezaostřila, ale na bližší předměty to bylo fajn.
na zmíněnym paladixu se občas objeví.
a když tak přemejšlim nad tím měřením, on expozimetr normálně fungoval, ale asi neměřil úplně korektně, protože redukce nepohne s tim otočným prstencem na těle foťáku, kterej přenáší informaci o zvolený cloně. dalo by se to nějak oklamat třeba nastavením jiný citlivosti. a pokud budeš na objektivu clonit f/5.6 (pro FM2 bez N f/4) a výš, tak nemůžeš ostřit pomocí toho klínu uprostřed, protože ztmavne...
  • 0

#9 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:11:26

jinak na co si dát bacha, mám dva a ani jeden z nich mě nikdy nezradil, a to mám oba (jak FM2, tak FM2N) jedny z prvních sérií.

natahovací páčka by měla jít plynule, ono ten mechanismus tak jemně vrčí, a to by mělo bejt konzistentní, a tak se stejným odporem po celý dýlce toho natahování.

taky ten otočnej prstenec u bajonetu by měl jít lehce otáčet, nevím, jestli víš co to je, ale je to takovej plastovej prstenec kolem, kterej na sobě má výstupek. na tom starším nikonu se mi občas zasekne, samozřejmě předpokládám, že se to dá vyčistit, ale zatím jsem se k tomu nedostal a nijak mě to neomezuje.

na závěrce by neměly bejt otisky prstů, neznamená to, že je poškozená, ale zrovna na tuhle součástku se nepatlá.

zkontrolovat otisky prstů na matnici, strašně špatně se čistí.

přesnost delších časů.

mechanismus zpětnýho navíjení folmu do cívky by taky neměl mít nějaký vůle.

no a to je snad všechno co mě napadá, vezmi si s sebou nějakej digitál nebo expozimetr a ověř, jestli to dobře měří, pokud by byl nabízenej bez baterek (tahle možnost je nepravděpodobná, vydrží věky), tak si je rozhodně vezmi.
  • 0

#10 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:40:59

Děkuji za vyčerpávající informaci.. Snad to všechno zvládnu nějak rozumně zkontrolovat. :lol:
  • 0

#11 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:43:59

A jak zjistím přesnost delších časů?
  • 0

#12 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:44:16

Děkuji za vyčerpávající informaci.. Snad to všechno zvládnu nějak rozumně zkontrolovat. :lol:


není zač, je to bezvadnej foťák, tak ať dobře vybereš :lol:

btw, do začátku, pokud nemůžeš investovat moc, bys mohl koupit jeden objektiv z E series od nikkoru, jsou levný a opticky nejsou mizerný.
  • 0

#13 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:48:48

A jak zjistím přesnost delších časů?


to jsem asi špatně napsal, procvakej závěrku na všechny časy a u těch delších podle poslechu poznáš, jestli je každej následující delší, než ten předchozí. jestli je sekunda skutečně sekunda asi moc dobře nepoznáš, pokud na to nemáš přístroj, ale orientačně ti poslouží uši:)
  • 0

#14 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 22:59:26

Zvažuji toto:
http://paladix.cz/ba...php?adid=177905

případně
http://paladix.cz/ba...php?adid=175010 (5400,- za tělo, prý zánovní)
  • 0

#15 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 23:10:24

no dají se sehnat určitě i levnějc, ale pokd jsou v bezvadným stavu, tak by ta nižší cena byla akceptovatelná, ta fotka je strašně malá, ale když jsem se podíval zblízka(ten za 4500), tak mi přijde, že je ten hranol ťuklej, ale může to bejt jen odlesk...
za sebe bych jako horní hranici bral těch 5000, ať ti taky zbyde něco na objektiv, ten je přece nejdůležitější:lol:

možná by tady někdo fundovanější mohl říct, zda foťáku svědčí, když dlouho leží nečinně v krabici nebo v polici, ale v těch inzerátech se nic takovýho nepíše, tak snad měly jen opatrnýho majitele:-D

taky si ověř, jestli ti dá prodávající aspoň týden na ozkoušení. podle telefonátu bys mohl poznat, jestli je seriózní.
  • 0

#16 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 22 listopad 2011 - 23:28:15

Ten za 4500,- je z Prahy, ale prý bude mít cestu přes Brno, tak ho budu mít možnost vidět. Zajíce v pytli bych nekupoval. Zkusím přemluvit jednoho známého, který se focením dost zabývá, jestli by na to pak nekouknul se mnou.
Pak mají nějaké za 3500,- v bazaru, ale vyzkoušené.. A za tu nízkou cenu je jeden z toho důvodu, že je docela dotlučený (hranolu prý ale nic není) a taky mu chybí samospoušť, kterou tam ale v ceně dodají..
  • 0

#17 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 22 listopad 2011 - 23:32:21

abysme to tu nezanášeli informacema, který nejsou k tématu, tak se mi radši ozvi na mail, mám ho vyplněnej pod příspěvkem, stejně by to tu moderátoři asi pozdějc promazali:)
  • 0

#18 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 listopad 2011 - 09:16:55

Promáčklý plech na krytu hranolu není žádní funkční závada - je to jen kryt. Často chybí odšroubovávací sklo na okulár, tedy je vhodné se podívat hlavně na tohle, je to lehce ztratné a špatně se to shání. PL
  • 0

#19 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 listopad 2011 - 09:26:24

Promáčklý plech na krytu hranolu není žádní funkční závada - je to jen kryt.

to je pravda. také to je ale znak toho, že foťák dostal ránu - která se může či nemusí projevit. koupil bys auto s pomačkanými plechy bez toho, aniž bys znal stav vnitřností?
  • 0

#20 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 listopad 2011 - 11:25:46

A jak zjistím přesnost delších časů?

Nezjistíš, ale všechny si tak krásně předou, takové tiché a pravidelné zzzzzzzzzzzz....
Jak to bude nepravidelné, tak je tam nějaký problém.
  • 0

#21 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 listopad 2011 - 16:04:38

berraneck - záleží na ceně, pokud by byla naprosto nízká, tak bych to klidně risknul,
Jinak jednoho Nikona FM s lehce promáčknutým krytem jsem takhle už koupil (přístroj z USA, přes překupníka), cena odpovídající, jen těsnění zadní stěny potřebovalo vyměnit, ale funkční je na 100 %, tak proto jsem napsal to v předešlém příspěvku, že je takovéto opotřebení v pohodě.
Okulárky se snadno ztrácejí a nové náhradní mají ke koupi už asi jen v NY v BH. Na to bacha, i u Škody mají k prodeji občas tyhle přístroje právě s chybějícím okulárem.
PL
  • 0

#22 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 listopad 2011 - 18:42:43

Můj FM má taky promáčklý kryt hranolu, a to už po někom předchozím. Vliv to má na vodováhu v sáňkách blesku, což mě trochu štve, ale vzhledem k pořizovací ceně jsem velmi spokojen.
  • 0

#23 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2011 - 19:14:24

pred tyzdnom som do ebay nalozil 12 tiel (fm a fm2), aby som ziskal prehlad o aktualnych cenach. skoncili v rozmedzi 30 az 80 eur.. to ma poburilo natolko, ze som si jeden pekny cierny FM za 44 ulovil, aj ked som ho nepotreboval. vyslovene ako spomienku na neskoro-detske casy, kedy som zaspaval nad firemnymi katalogmi.
  • 0

#24 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 listopad 2011 - 19:29:30

tak to je síla, to jsem si myslel, že v něm mám uloženou nějakou trvalejší hodnotu....
  • 0

#25 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 23 listopad 2011 - 20:12:37

Okulárky se snadno ztrácejí a nové náhradní mají ke koupi už asi jen v NY v BH. Na to bacha, i u Škody mají k prodeji občas tyhle přístroje právě s chybějícím okulárem.
PL


to je zvláštní, jak na to má každej jinej pohled, já jsem z toho kroužku byl zpočátku říčnej, protože se mi ten gumovej lem zatrhával o triko, když jsem měl foťák přes rameno, pak se ta guma naštěstí ošoupala (trvalo to asi měsíc) a už mi to tolik nevadí. ale je fakt, že to sklíčko chrání hledáček od prachu na FM2 kde není, je strašnej bordel na hranolu, ale to už jsem se naučil nesledovat:-D
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2011 - 21:26:30

Na to bacha, i u Škody mají k prodeji občas tyhle přístroje právě s chybějícím okulárem.
PL


malá poznámka: okuláry i s krycím sklíčkem nahraditelným korekční čočkou a s gumovou očnicí jsou k mání na íbeji v USA, od originálu drahého jak mírně jetá těla se liší pouze podstatně nižší cenou. ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních