Přejít na obsah


Fotka

kompresor


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 02:00:02

Jen mě napadlo zda li někdo ve fotokomoře na odstranování prachu apod.nečistot ze zvětšováku používá kompresor ;) Je samozřejné že je jistě zapotřebí za komp úpravnou jednotku.Což dohromady není zrovna nejlevnější ale je to nevyhnutelné.Obzvlášt u těch kompů olejových.No asi si mÿslíte že to s čistotou optiky přeháním.Nenechal jsem nic náhodě abych měl čisto bez sebemenších stop prachu a mastnoty.pořídil jsem si za komp úpravnou jednotku skládající se ze základního filtru,filtru 0.1, 0.01, a mikrofiltru s aktivním uhlím.Na konci odbočka k mikroregulaci do 4bar ;)
  • 0

#2 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 24 listopad 2011 - 12:57:58

to nevim jestli je cesta prach od/rozfoukat... kolegove doporucuji napustit teplou vodu nebo se projit v komore s postrikovacem - obé aby si prach "sedl"
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 13:44:54

jen můj osobní názor: s kompresorem bych do zvětšováku nešel, neb prach pouze rozvíří (neodsaje a nechytí). spíš naopak, vysát by pomohlo. Povrch otřu občas pouze navlhčenou utěrkou z mikrovlákna.
od doby, co mám na boku hlavy zvětšováku Kinetronics čistítko na filmy, pracující na principu ionizátoru vzduchu a vysavače takto upravených prachových částí, kterým jednou za pár dnů před zahájením práce protáhnu i držák negativu, tak mám od prachu v bezprostředním okolí tohoto stroječku pokoj.
  • 0

#4 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 listopad 2011 - 13:51:35

S tim vysavacem bych byl opatrnej. Sice vzduch nasava, ale taky vyfukuje. Leda mit hodne dlouhou hadici a vlastni telo vysavace v jine mistnosti.
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:05:26

S tim vysavacem bych byl opatrnej. Sice vzduch nasava, ale taky vyfukuje. Leda mit hodne dlouhou hadici a vlastni telo vysavace v jine mistnosti.


s tím souhlasím.
výše jsem hovořil o tomto, který je na jednom nejmenovaném aukčním portále za podstatně nižší cenu k mání (a já jsem s ním navýsost spokojen)
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 listopad 2011 - 17:25:58

Ogaro, Permone, co ty ale nevymyslíš :)
  • 0

#7 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 18:18:05

Byla to jen myšlenka kterou jsem realizoval a vyskoušel :).No ale nejspíš to bude dobré na hrubší vyfoukání zvětšováku a nejvejš při práci na negativní rámek
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 19:51:26

Byla to jen myšlenka kterou jsem realizoval a vyskoušel :).No ale nejspíš to bude dobré na hrubší vyfoukání zvětšováku a nejvejš při práci na negativní rámek


kdyby to nezabralo, zkus wapku :)
  • 0

#9 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 20:57:25

:wink: Tak tu právě ještě nemám a asi by utrpěl měch
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 listopad 2011 - 21:36:00

Kompresor asi ne (a když už, tak bezolejový s čistěním a sušením vzduchu :wink: ). "Jednodušší variantou kompresoru" je "stlačený vzduch ve sprejové flašce", který lze zakoupit jak ve fotopotřebách, tak v prodejnách s poočítačovou technikou (myslím, že se tím čistí klávesnice a tak). Pokud použijete tohle, dávejte pozor! Je-li nádoba plná (nová), vystřikuje z ní nějaká tekutina, prostě cosi, co dělá na negativu (ale samozřejmě i jinde) fleky. Navíc si nemyslím, že by to byl úplně nejlepší vynález k čistění negativů nebo negativového rámečku zvětšováku. Proč? Fouknete-li na negativ v ruce, je velá šance, že si jej z ruky vyrazíte. Při slabším proudu plynu zase negativ neočistíte. Pokud "sprejem" vyfukujete rámeček založený ve zvětšováku, je velká šance, že uvolníte prachové částice jiných partií zvětšováku a budete foukat kolem dokola jako tornádo - prach ale bude vždycky.
Pro tento účel je asi lepší velký klistýrovací balonek z apatyky. I ten má ale záludnosti: uvnitř balonku je (asi) talek, takže je nutné jej před prvním použitím vymýt vodou a poté vysušit. A to nejde až tak snadno... (hlavně to vysušení). Navíc balón dobře vyfukuje, ale když se zpětně plní, samozřejmě nasává z okolí nejenom vzduch, ale i prach. Takže: namířit trysku na čistěné místo, stlačit, držet balónek stlačený, oddálit trysku, nasát do balónku vzduch a pak opakovat.
Ještě jedna zkušenost (a nejenom má): některé objektivy a těla kamer nejsou zcela utěsněna (zvláště "ze strany od filmu") a vyfoukáváním prachu jej lze spíše dopravit tam, odkud jej dostane jenom servis.
Jenom na okraj: Když jsem byl v Leica Shopu ve Vídni, použil přede mnou prodavač (a servisák?) "vyfukovadlo" sestávající z opravdické kovové tlakové láhve (cca 0,5 L) a na ní namontované "spouště s tryskou". Ten fuk byl opravdu mocný! Očistění filtru - super! Stejně tak čelní čočka. Ale na tělo kamery a ostatní části objektivů šel mikrovláknem.
  • 0

#11 permon

permon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 225 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2011 - 14:38:29

Nojo bezolejový přijde levněji a ani není potřeba tolik filtrů :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních