Přejít na obsah


Fotka

zvětšenina - rychlá vývojka - začátečník


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 listopad 2011 - 16:07:49

Zdravím přátelé,

včera jsem se pustil do vyvolávání a poprvé mi z toho něco vylezlo...používám vše od fomy, film je ilford 400...postupoval jsem podle nějakých návodů na netu..a mám pár dotazů:)..

1.) někde na netu se psalo, že průměrný osvit negativu je kolem 8 sekund. Jakmile jsem film nechal víc jak dvě, tak mi vylezla podexponovaná fotka..logicky, mám pocit, že je to clonou na zvětšováku, pálil jsem na plnou díru..je to tím? případně čím?

2.) Lze si vyrobit smáčedlo? Mám pocit, že se to dělalo z Jaru, poradíte mi poměr. děkuji
  • 0

#2 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 29 listopad 2011 - 16:16:47

na baryty sa namiesto zmáčadla dá použiť leštidlo do umývačiek, aspoň ja s tým problém nemám(ak nie tak ma opravte) to W5 z Lidlu by malo byt ok
  • 0

#3 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 29 listopad 2011 - 16:17:34

1) záleží na cloně, typu papíru a výtahu zvětšováku (tedy na formátu fotografie pokud neděláš výřez), snad jsem na nic nezapomněl

zvětšovací objektivy prý ideálně kreslí zacloněné o dvě až tři clony, což ti udělá z těch dvou oněch 8 sekund.

2) proti gustu, smáčedlo je levné, protože ho stačí málo. Já peru jen ve vodě a fotky jsou okay, myslím že u RC (plastová podložka) není žádné velké praní potřeba, igelit chemii nesaje tak jako baryty (papírová podložka)
  • 0

#4 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2011 - 16:47:02

[quote]1) záleží na cloně, typu papíru a výtahu zvětšováku (tedy na formátu fotografie pokud neděláš výřez), snad jsem na nic nezapomněl[/quote]
... a na hustotě (a závoji) negativu, při barevné filtraci pro MG i stupni filtrace.

zvětšovací objektivy prý ideálně kreslí zacloněné o dvě až tři clony, což ti udělá z těch dvou oněch 8 sekund.[/quote]
jak které. při zvětšování negativu v masce bez skel, kdy může dojít k jeho průhybu, mnohdy nutno clonit více kvůli potřebné hloubce ostrosti ... mnohdy se i takto ujetá neostrost svádí na nedostatečnou kvalitu objektivu...
  • 0

#5 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 listopad 2011 - 16:49:02

no vlastně mám ještě problém právě s tím ořezem..zní to hloupě, ale vlastně nevím, jak mám používat maskovací rám...poradíte mi? a pak si nejsem jistý, jestli správně zakládám negativ do zvětšováku..mám magnifax 3a..nemá někdo zkušenosti? jste zlatí:)..díky
  • 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 listopad 2011 - 16:53:36

Vyplň si profil.
  • 0

#7 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 listopad 2011 - 17:10:03

vyplněno...tedy doufám:)
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2011 - 17:35:50

1.) někde na netu se psalo, že průměrný osvit negativu je kolem 8 sekund. Jakmile jsem film nechal víc jak dvě, tak mi vylezla podexponovaná fotka..logicky, mám pocit, že je to clonou na zvětšováku, pálil jsem na plnou díru..je to tím? případně čím?


můžeš mi tuhle otázku položit trochu víc polopaticky? asi jsem natvrdlej....
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2011 - 17:36:32

no vlastně mám ještě problém právě s tím ořezem..zní to hloupě, ale vlastně nevím, jak mám používat maskovací rám...poradíte mi? a pak si nejsem jistý, jestli správně zakládám negativ do zvětšováku..mám magnifax 3a..nemá někdo zkušenosti? jste zlatí:)..díky


já o koze a ty o voze.
  • 0

#10 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 listopad 2011 - 17:55:15

no poté co vyvolám negativ ve vývojnici, udělám si test s pruhem fotopapíru na různý osvity a pokaždé mi nejlépe vychází časy okolo 2 sekund...objektiv na zvětšováku mám na úplně otevřený...teplota v komoře kolem 20 sekund..90 sekund v vyvojce, 30s v přerušovači, 90 v ustalovači...papíry mám od FOMY ...co potřebujete dovysvětlit??

děkuji
  • 0

#11 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 listopad 2011 - 18:00:14

Jirinol: to už byl jinej dotaz:)
  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 listopad 2011 - 18:02:34

no poté co vyvolám negativ ve vývojnici, udělám si test s pruhem fotopapíru na různý osvity a pokaždé mi nejlépe vychází časy okolo 2 sekund...objektiv na zvětšováku mám na úplně otevřený...teplota v komoře kolem 20 sekund..90 sekund v vyvojce, 30s v přerušovači, 90 v ustalovači...papíry mám od FOMY ...co potřebujete dovysvětlit??

děkuji


Ono není co vysvětlovat. Je snad jasné, že je třeba přiclonit :)
  • 0

#13 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 listopad 2011 - 18:10:35

díky...a můžu se opět hloupě zeptat jaký má clona vliv na výslednou fotku? jen prodloužení času na vyvolávání a ostrost? (logicky asi ostrost ano, ale nějak nechápu, jak clona funguje na zvětšováku? na stejném principu co objektivy na focení? Fotka už je přece zaostřená při expozici ve fotoaparátu a jestli existuje ideální clona na zvětšovacím objektivu, proč bych měl clonit až na 20? asi abych prodloužil čas ve vývojce? takže jakej má vliv prodloužení času ve vývojce na fotku:)))...ufff to je pochod..ale každej z vás určitě začínal..díky moc
  • 0

#14 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 listopad 2011 - 18:21:14

Nezlob se na mně, ale tady neustále dokola přicházejí nováčci se svými stále stejnými dotazy, aniž by byli bůbec ochotni si byť jen přečíst základní literaturu nebo články. Koukni se do témat článků.
  • 0

#15 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 listopad 2011 - 18:23:57

Kurňa vždyť ty ani nenapíšeš co za ty papíry od fomy máš. Který typ. To je to třímístné číslo. Jakým objektivem zvětšuješ. 50, 80, 105 kou?
  • 0

#16 svetlem

svetlem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 listopad 2011 - 18:44:42

1) K otázce: Průměrný otisk negativu 8 vt.? Nikdy nelze k jednotlivému negativu generalizovat. Ale je pravda, že je pro dobrou reprodukci světel a stínů vhodné mít dobu expozice vyšší než 5 vt., optimálních do doby, která bude přiměřená k danému negativu a použitému zvětšovacímu objektivu (není sklo jako sklo a nejsou AN vrstvy jako AN vrstvy – je to velmi individuální);
2) K otázce: Lze si vyrobit smáčedlo? Jar není smáčedlo, nýbrž odmašťovadlo. Před r. 1989 se mnohdy jako nouzové řešení pro vypírání pozitivů od ustalovače používal Jar. Je však dané, chemickým složením, že smáčedlo vyráběné konfekčním způsobem bude určitě vhodnější, než vyráběné doma. Navíc obsahuje stabilizační látky (dle druhu) ale určitě látky, které snižují napětí vody, čili se nedělají na povrchu pozitivu (ale i negativu) mapy z vody, dochází k ochraně proti plísním negativu aj.;
3) Doplnění: objektiv je vhodné clonit vždy o přibližně 2 čísla, neboť dochází k lepší kresbě. Optická soustava objektivu je kruhová. Pozitiv není kruhový. Z logiky věci je pak zřejmé, že plný otvor objektivu není vhodné používat určitě u objektivu, které mají jen několik členů. Zase je však na zvážení poučka jak kdy a jak na co!!!;
4) Doba expozice 2 vt. je opravdu velmi malá na to, aby nebyl pozitiv příliš kontrastní nebo naopak v případě silného krytí negativu příliš mlhavý. Především je nutné uvažovat konstruktivně a hlavně pragmaticky;
5) Doba pro vyvolávání pozitivů v lázních je dána především druhem oněch lázní a doporučeními daných výrobcem;
6) Bez doplňujících informací ohledně gradace a obecně druhu papíru jsou další rady bezpředmětné………..
  • 0

#17 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 listopad 2011 - 23:37:44

proboha, ujměte se ho někdo osobně...
kdyžtak mi lukáši zítra napiš/zavolej někdy rozumně kolem poledne na 724 236 519, domluvíme se, pomůžu ti tyhle banální problémy vyřešit... když mi zaplatíš za cestu MHD k tobě, bo nemám lítačku.
  • 0

#18 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 30 listopad 2011 - 09:48:22

lukas-erba: Ogaro, hledej na temne Mamiakovu školku!!!
  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 30 listopad 2011 - 09:55:13

Jinak!!!


Ogaro, tady je samostudium, pak se ptej, tvé otázky budou jistě cílenější a odpovědi budou mít smysl:

TU
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2011 - 11:09:05

díky...a můžu se opět hloupě zeptat jaký má clona vliv na výslednou fotku? jen prodloužení času na vyvolávání a ostrost? (logicky asi ostrost ano, ale nějak nechápu, jak clona funguje na zvětšováku? na stejném principu co objektivy na focení? Fotka už je přece zaostřená při expozici ve fotoaparátu a jestli existuje ideální clona na zvětšovacím objektivu, proč bych měl clonit až na 20? asi abych prodloužil čas ve vývojce? takže jakej má vliv prodloužení času ve vývojce na fotku:)))...ufff to je pochod..ale každej z vás určitě začínal..díky moc


... že máš obraz ostrý na filmu, neznamená, že ho nutně musíš mít ostrý na pozitivu. Kvalita zvětšovacího objektivu je daleko důležitější, než kvalita snímacího... až pochopíš zásady, budeš vědět, proč, nechci tě odbýt, ale když budeš hledat, najdeš o tom pojednání i na TK, a mnohde jinde taky.
hodnota clonového čísla ve zvětšovacím objektivu má obdobný význam jako v objektivu snímacím. čím "větší díra", tím menší hloubka ostrosti, přičemž pokud je clona uzavřena za rozsah optima toho kterého objektivu, dochází ke zhoršení kresby vlivem difrakce - ohybu světla na hranách lamel clony. Stejně jako u snímacích objektivů, tak zvětšovacích objektivů, je většinou (neplatí vždy, jsou výjimky, o kterých ten, kdo na ně má, také o tom něco více ví) optimum cca 2-4 clonové hodnoty od plně otevřeného objektivu,
např. je-li jedná-li se o hodně kvalitní objektiv 50mm/2,8, tak jeho ideální kresba, rozlišení, úbytek světla do krajů a rohů a přenos kontrastu je při zaclonění na hodnotu 4 až 5,6, u průměrného objektivu např. 50mm/3,5 je obvykle jeho optické optimum u clonových hodnot cca 5,6-8, někdy i spíše 8-11. Jako vše, je nutno si věci odzkoušet a zjistit, co je kdy vhodné.

Není třeba přitom mít encyklopedické znalosti konstrukce objektivu, zásady ovšem zcela určitě, aby ses neptal na věci, které ti vůbec nic neříkají.
Takže vřele doporučuji řídit se radou Krakena i jiných, viz výše, a učit se, učit se, učit se.
Daleko víc přínosné pro začátečníka, než lovit informace na internetu (mnohdy nepřesné, nevysvětlené dostatečně jednoduše, mnohdy taky protichůdné, dokonce si dovolím říci, že občas i zavádějící) je zajít do knihovny, vyhledat si knihy z cca 70-80tých let, s názvy jako "začínáme fotografovat" a podobně, kde jsou vesměs polopaticky, pochopitelně a dobře vysvětleny zásady focení na film, vyvolávání filmů i pozitivů, zvětšování, na několika málo stranách. Jakmile dostaneš do podvědomí ten "grund" znalostí, pak půjde všechno líp.
  • 0

#21 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 30 listopad 2011 - 19:18:04

4) Doba expozice 2 vt. je opravdu velmi malá na to, aby nebyl pozitiv příliš kontrastní nebo naopak v případě silného krytí negativu příliš mlhavý. Především je nutné uvažovat konstruktivně a hlavně pragmaticky;


Tohle moc nechápu. Když pominu Sabatierův efekt a celková expozice bude stejná a správná? V čem by měl spočívat rozdíl kontrastu při například kombinaci 2s/F4 nebo 8s/F8? (Kresbu objektivu, hloubku ostrosti, relativní přesnost nastavení času atd. vynechejme, to je jasné)
  • 0

#22 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 30 listopad 2011 - 19:40:09


4) Doba expozice 2 vt. je opravdu velmi malá na to, aby nebyl pozitiv příliš kontrastní nebo naopak v případě silného krytí negativu příliš mlhavý. Především je nutné uvažovat konstruktivně a hlavně pragmaticky;


Tohle moc nechápu. Když pominu Sabatierův efekt a celková expozice bude stejná a správná? V čem by měl spočívat rozdíl kontrastu při například kombinaci 2s/F4 nebo 8s/F8? (Kresbu objektivu, hloubku ostrosti, relativní přesnost nastavení času atd. vynechejme, to je jasné)



prosím, sabatierův efekt
asi sis to spletl se schwarzschildovým efektem.
kontrast se se zvoleným clonovým číslem mění, nejsem odborník (tedy nebudu tady fantazírovat nad tím, proč to tak je), ale přijal jsem to jako fakt...
  • 0

#23 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 30 listopad 2011 - 22:10:39

prosím,asi sis to spletl se schwarzschildovým efektem.


Jasně, že sem měl na mysli Schwarzschildův efekt. O tý solarizaci se tu mluvilo pár dní nazpátek, tak se mi to nějak "přepřipomenulo" :roll:

kontrast se se zvoleným clonovým číslem mění, nejsem odborník (tedy nebudu tady fantazírovat nad tím, proč to tak je), ale přijal jsem to jako fakt...



No jo, ale jak to je bych rád věděl. Pokud je to nedokonalostí reálných objektivů, třeba díky odrazu světla od lamel clony, nebo rozptylem světla ve skle, tak to bych chápal. Ale souvislost s délkou osvitu mi není jasná.

Má třeba při kontaktech plan filmů vliv doba osvitu v kombinaci s intenzitou světla na kontrast výsledné nezvětšeniny? V tomhle určitě mají zdejší velkoformátníci jasno.
  • 0

#24 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 1 prosinec 2011 - 07:20:05

Heledj, už se to tu řešilo. Jen malá nápověda - fotocitlivá vrstva potřebuje určité minimální "množství" světla za určitý čas, aby se vytvořil obraz.
  • 0

#25 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 1 prosinec 2011 - 07:21:50

omluvte překlep, to první slovo je "Hledej"
  • 0

#26 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 1 prosinec 2011 - 12:27:59

Tu na temne jsem nic nenasel, presto, ze to tu nekde bude schovane. ale trochu sem patral a premyslel a ten fyzikalni mechanismus ovlivneni kontrastu dobou expozice jsem pochopil. (Na urovni, ktera mi postacuje pro presunuti z chlivecku "nejake povery" do supliku "jasny fakt"). Zase neco noveho, to me bavi :roll:
  • 0

#27 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2011 - 19:26:28

mám podobný problém jako lukas.erba.Když svítím na papír víc jak 3,5 vteřiny (zhruba) a ve vyvojce ho necham nejakejch 90,100 sekund tak je to celý strašně tmavý(přitom žárovku mám jenom 75W).Tak sem si vyrobil takovej stojánek ke zvětšováku na šedej filtr mam cokin ND4 celej šedej, abych prostě nemusel tolik clonit a šlo tam míň světla,zajímal by mě váš názor co si o tom myslíte,mám totiž i přechodovej šedej filtr kterym by se při osvitu dalo omezit množství světla na dejme tomu přepálené obloze.
  • 0

#28 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 1 prosinec 2011 - 19:32:27

Na "přepálené" obloze budeš muset světlo spíš přidat = nadržet :wink:
Co máš proti zaclonění objektivu?
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 prosinec 2011 - 19:33:07

myslím že to principielně bude fungovat ovšem kdybych chtěl dát ND filtr do zvětšováku, tak ho dám vždycky do šuplíku na mg/barevné filtry, tedy nad kondenzor
takový filtr by se dal jistě i vyrobit - exponovat větší negativ proti jednolité ploše, vyvolat, nastřihout a dát mezi dvě skla a celé to do šuplíku
síla krytí takového "filtru" by se musela vyzkoušet pokusně
  • 0

#30 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2011 - 19:56:43

protože tady čtu že "správná" doba osvitu je 8s a to bych musel zaclonit tak na 22 nebo kolik je ta posledni clona na mém objektivu a ta určitě není ideální.
  • 0

#31 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2011 - 20:01:22

Na "přepálené" obloze budeš muset světlo spíš přidat = nadržet :wink:
Co máš proti zaclonění objektivu?

máš pravdu mám vtom pořád trochu bordel temnokomorníkuju teprve chvíli :)
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2011 - 20:01:37

Slipka:

Nepíšeš o jaké jde papíry (RC, baryt) a o jaká jde formát papíru.
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2011 - 20:04:01

Co se týká použití ND filtru, tak s tím sem onehdá koketoval. Výsledek je to, že co předřadíš před objektiv na kresbě moc nepřidá. Až sem se naučil zpracovat negativ, tak ho nebylo třeba.

Čili základem je dobře zvětšovatelný a přiměřeně krytý negativ.!!!
  • 0

#34 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2011 - 20:23:16

Slipka:

Nepíšeš o jaké jde papíry (RC, baryt) a o jaká jde formát papíru.


Jde o fomaspeed 14,8 x 10,5 N311 gradace je normální.Přinutil jsi mě si pročíst technickej list na fomaobchod.cz a začínám se divit že jsem vůbec něco zatím vyvolal,protože positiv vyvolávám ve fomadonu P(je na negativ) místo ve fomatolu P (na positiv),navíc tu vývojku mám ředit 1:7 a já ji neředím vůbec...no nic no,radši se už se mnou nebavte nebo přijdu ještě na něco :wink:)omlouvám se vám za ukradenej čas....
  • 0

#35 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 prosinec 2011 - 20:46:20

Chlapi začátečnický! Aniž bych vás chtěl od čehokoliv (a čb fotografie zvláště) odrazovat, dovolím si poznamenat, že mi to nějak začíná připomínat "digitálně-kompaktní přístup": na automatu zmáčnu spoušť, nahraný zvuk závěrky mi oznámí, že "k něčemu došlo", pak se v krabičce "něco odehraje" a na displeji se ukáže obrázek.
ČB není o tom, že do fotoaparátu vložím nějaký film, nějak jej exponuji, v nějaké vodě jej nějak vyvolám, nějakým způsobem nazvětšuji na nějaký papír a vymáchám jej v nějaké jiné vodě.
Pravda, klasik pravil, že socha je ukryta v kameni a stačí osekat to, co tam nepatří. Je ovšem třeba vědět co a jak osekat.
Lze postupovat samozřejmě i systémem pokus-omyl, ale pokud nejste vyloženě hračičkové, spíše si čb znechutíte.
Do slabikáře chlapi, do slabikáře! I Goethe ho musel zvládnout!
  • 0

#36 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2011 - 21:01:36

Chlapi začátečnický! Aniž bych vás chtěl od čehokoliv (a čb fotografie zvláště) odrazovat, dovolím si poznamenat, že mi to nějak začíná připomínat "digitálně-kompaktní přístup": na automatu zmáčnu spoušť, nahraný zvuk závěrky mi oznámí, že "k něčemu došlo", pak se v krabičce "něco odehraje" a na displeji se ukáže obrázek.
ČB není o tom, že do fotoaparátu vložím nějaký film, nějak jej exponuji, v nějaké vodě jej nějak vyvolám, nějakým způsobem nazvětšuji na nějaký papír a vymáchám jej v nějaké jiné vodě.
Pravda, klasik pravil, že socha je ukryta v kameni a stačí osekat to, co tam nepatří. Je ovšem třeba vědět co a jak osekat.
Lze postupovat samozřejmě i systémem pokus-omyl, ale pokud nejste vyloženě hračičkové, spíše si čb znechutíte.
Do slabikáře chlapi, do slabikáře! I Goethe ho musel zvládnout!

Líp bych to nevystihnul.Už si du přečist novou školu fotografie od Hanse Windische.Ale musim říct že nato jak prasácky sem to vyvolával tak celkem fajn vysledek:),ne prostě zezačátku je to na mě hrozně moc informací kerý si musim pamatovat a na co dávat pozor,co jak ředit atd...,ale rozhodně mě to baví a odradit se nenechám..(a to sem vám ještě nepsal že sem vyvolával svitek a neměl sem destilku tak sem do toho nalil neperlivou minerálku...ale vyvolalo se)ehm...tak jo,dám se do toho čtení
  • 0

#37 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 1 prosinec 2011 - 21:20:29

Slipko, líbí se mi, že neklesáš na mysli :wink: Já nemít strejdu temnokomorníkem, tak jsem asi ani nezačal. Takže hned po povinný četbě dle svých zkušeností vřele doporučuju splašit někoho znalýho v okolí a uvidíš ten hukot :wink:
  • 0

#38 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 1 prosinec 2011 - 21:25:42

.... a neměl sem destilku tak sem do toho nalil neperlivou minerálku...


:wink: :wink: :lol: Já myslím, že se neztratíš :lol:
  • 0

#39 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2011 - 22:38:05

Poslúchajte vy jedni smyci začátečníkovití, když Vás tak poslúchám tož sa mi ježijú chlupy aji na prdeli!!!
Sám su překvapený, že s teho dostáváte nejaký výsledek a ešče sa vám líbí. Ono by možná nebylo aji od věci sa jít podívat nekde, kde visijú fotografie, aby ste měli nejaký etalón....

Bože ogaři zlatí, tady už to spěšej zaváňa nejakú lomografijú, než fotografij :wink:
  • 0

#40 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2011 - 22:46:42

Slépko, poslúchaj ony sú ty fomácké spídy fakt rychlé a citlivé papíry, čili tvoje 3 vteřiny na plnú díru nesú uhozené.
Navíc v tymto formátu tu clonu 22 nejak kresebno nepoznáš. Takže klidně si tu Ďúru v tym zvětšovacím skléčku zavři úplně.
Dál u takých malých formátů stejně nejaké vykrývání (takové to kúzlení z rukama na fotečkú) moc nehrozí, leda tak na to abysis to vyzkúšal jak fo funguje.
Doporučuji si fakt pročíst nekteré články v tématech tady na temné, zamyslet se na tým co před chvílů ekl pentaxista, páč on to pánové není žádný trúba, ale pán, co už neco prožíl a ví o čem mluví.

Jo a ešče jedna věc. Když sem onehdá donésl do jedneho fotokluba na ukázku svoje fotografie nazvětšované na formát 18x24 s prosbou o přijetí do společnosti starých fotografických harcovníků, tož mi předseda řekl jednu zajímavou myšlenku, které se docela držím.

Cituji:

"Fotografie, není filatelie, mladej...."
  • 0

#41 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 1 prosinec 2011 - 22:48:02

Jo ešče jedna věc.

Slépko, jaké máš zvětšovací skléčko?
  • 0

#42 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2011 - 05:48:44

Jo ešče jedna věc.

Slépko, jaké máš zvětšovací skléčko?


Toš zvětšovaci skléčko..mysliš jako objektiv?belar 75 mm.Ty 3sekundy mam když 4x zaclonim což je mam pocit clona číslo 16.jinak celé ten zvětšovák je opemus II,jeho jediná vyhoda myslim je že byl zadarmo :wink:
  • 0

#43 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2011 - 11:16:16

Jo ešče jedna věc.

Slépko, jaké máš zvětšovací skléčko?


Toš zvětšovaci skléčko..mysliš jako objektiv?belar 75 mm.Ty 3sekundy mam když 4x zaclonim což je mam pocit clona číslo 16.jinak celé ten zvětšovák je opemus II,jeho jediná vyhoda myslim je že byl zadarmo :wink:


Opemus II není zase tak špatnej a rozhodně může dávat pěkný výsledky. Mnohem více záleží na zvětšovacím objektivu než samotném zvětšováku a pokud se nebudeš pro začátek pouštět do větších rozměrů než 18x24 bohatě ti postačí nějaký Anaret.

Jak říká Kraken zajdi se podívat někde na klasické čb fotky v reálu a třeba tě prvotní nadšení že ti vůbec něco na papíře vylezlo trochu opustí a snad i nakopne k přesnější a systematické práci.
  • 0

#44 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 2 prosinec 2011 - 11:46:11

Chlapi začátečnický! Aniž bych vás chtěl od čehokoliv (a čb fotografie zvláště) odrazovat, dovolím si poznamenat, že mi to nějak začíná připomínat "digitálně-kompaktní přístup": na automatu zmáčnu spoušť, nahraný zvuk závěrky mi oznámí, že "k něčemu došlo", pak se v krabičce "něco odehraje" a na displeji se ukáže obrázek.
ČB není o tom, že do fotoaparátu vložím nějaký film, nějak jej exponuji, v nějaké vodě jej nějak vyvolám, nějakým způsobem nazvětšuji na nějaký papír a vymáchám jej v nějaké jiné vodě.
Pravda, klasik pravil, že socha je ukryta v kameni a stačí osekat to, co tam nepatří. Je ovšem třeba vědět co a jak osekat.
Lze postupovat samozřejmě i systémem pokus-omyl, ale pokud nejste vyloženě hračičkové, spíše si čb znechutíte.
Do slabikáře chlapi, do slabikáře! I Goethe ho musel zvládnout!

Líp bych to nevystihnul.Už si du přečist novou školu fotografie od Hanse Windische.Ale musim říct že nato jak prasácky sem to vyvolával tak celkem fajn vysledek:),ne prostě zezačátku je to na mě hrozně moc informací kerý si musim pamatovat a na co dávat pozor,co jak ředit atd...,ale rozhodně mě to baví a odradit se nenechám..(a to sem vám ještě nepsal že sem vyvolával svitek a neměl sem destilku tak sem do toho nalil neperlivou minerálku...ale vyvolalo se)ehm...tak jo,dám se do toho čtení

mineralku???
Neverim! Ale porozmyslal si ze neperlivu! Inak by boli na negative bublinky... :wink: :wink:
Ale teraz vazne...
Ja viem ze je sranda prist na to ako to funguje sam ale doprdky neblbnite ludia a proste sa nakontaktujte na temnokomornictvo vo vasom okoli a tí vam vsetko ukazu.
Neblbnite uz, ked je tu tolko ochotnych ludi tak to vyuzite trocha inak ako zakladanim novych tem s novymi dotazmi kazde tri sekundy, rozmysalm uvazujem ne?
  • 0

#45 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 prosinec 2011 - 13:21:20

Minerálky jsou čímdál tím ředěnější :D
Slípko, odkud jsi? Ideálně si vyplň profil.....
K literatuře : příruček jak vyvolávat a zvětšovat jsou plný antikvariáty po pár korunách. Další nedoceněný zdroj informací je, kupodivu, Návod na krabičce :D To už Jsi ale s datasheetem Fomy odhalil.
Hodně zdaru s dalšíma pokusama, vono to půjde.
  • 0

#46 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2011 - 16:51:14

Minerálky jsou čímdál tím ředěnější :D
Slípko, odkud jsi? Ideálně si vyplň profil.....
K literatuře : příruček jak vyvolávat a zvětšovat jsou plný antikvariáty po pár korunách. Další nedoceněný zdroj informací je, kupodivu, Návod na krabičce :D To už Jsi ale s datasheetem Fomy odhalil.
Hodně zdaru s dalšíma pokusama, vono to půjde.


Ja sem z liboše to je kousek od Olomouce a kolem sebe opravdu neznám nikoho kdo dělá fotky,ale pokročil sem ...už sem si koupil destilku a vyvojku na positivy:)
  • 0

#47 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2011 - 16:56:38

I tu knižku už louskám...
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2011 - 16:59:09

Ja sem z liboše to je kousek od Olomouce a kolem sebe opravdu neznám nikoho kdo dělá fotky,ale pokročil sem ...už sem si koupil destilku a vyvojku na positivy:)

v Olomouci najdeš temnokomorníky určitě, stačí se rozhlédnout tady, mají i své vlákno a schůzky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních