Přejít na obsah


Fotka

Jaké existují systémy objektivů pro střední formát?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2011 - 19:28:40

Vážení fotografové,

chci začít fotografovat na střední formát, ale jsem v této oblasti začátečník a moc se zatím neorientuji. Chci si udělat přehled o všech existujících závitech a bajonetech pro uchycení objektivů u středoformátových fotoaparátů, o jejich rozšíření v Čechách a o možnostech pomocí adaptérů kombinovat prvky různých výrobců. Přenos pomocných signálů mezi objektivem a tělem, ať už mechanický, nebo elektrický, mě samozřejmě také zajímá. Byl by prosím někdo tak hodný a dal mi malou "nalejvárnu"? Zajímá mě starší bazarová technika.

A ještě dva dotazy začátečníka, možná k pousmání. Závěrky jsou u středoformátových přístrojů součástí těla, nebo objektivu? Nebo je to různé?

Které fotoaparáty mají zabudovaný expozimetr měřící skrz objektiv?

Děkuji

David
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 prosinec 2011 - 20:10:24

Mno, krapet mě zlobí, že chceš takhle bez práce přijít k velkému množství informací, ale abys neřekl, tak takový rychlý přehled, kde toho kupu vynechám...

Hlavní značky
Hasselblad - legendární zrcadlovky na 6x6. Patří k tomu nejdražšímu.
Rollei - zase legenda, nejkvalitnější TLR, mají i nějaké moderní SLR
Bronica - levná, ale velmi kvalitní SLR na 6x4,5 6x6 6x7
Mamiya - velmi dobré foťáky za dobrou cenu, spektrum podobné jako Bronica, trochu propracovanější, ale zase často větší a těžší.
Pentax - 645 a 6x7 velmi kvalitní
Pentacon - starej six - nejlevnější, hodně se na něj nadává, ale fotit to umí a má velmi kvalitní skla
Contax - 645 - velmi moderní, velmi drahý
pak plejáda různých čínských a ruských napodobenin západních strojů

objektivy jsou mezi sebou většinou nekompatabilní, leda přes různé redukce a vždy na menší formát. Nejčastěji se používají skla z Pentaconu, automatika s tím však většinou neumí. Jestli je závěrka v těle nebo objektivu je opravdu různé. Stejně jako přítomnost měření v aparátu. Pokud vyloženě nechceš, aby tu vznikaly několikastránkové příspěvky od lidí a chceš si pouze koupit dobrý foťák, napiš co chceš fotit, kolik na to máš pěněz a my ti rádi poradíme.
  • 0

#3 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2011 - 20:35:34

Děkuji za odpověď. O těch značkách jsem docela přehled měl. Mám tomu tedy rozumět tak, že každý z uvedených výrobců má svůj způsob uchycení objektivu?

Nuže tedy co bych chtěl: Budu fotit na formát 6*4,5 (nebo 6*6) převážně krajinu a architekturu černobíle. Líbí se mi fotoaparáty takového toho provedení "kostička" a byl bych rád, kdybych ho unesl a kdyby snesl nošení v batohu a vlhko.

Pak bych ale ještě potřeboval k tomu přístroji makroměch a vhodný objektiv na přefocování středoformátových snímků 6*4,5 (nebo 6*6) na 6*4,5. Předpokládám, že k tomu účelu budu muset asi mít jiný obejektiv, než na focení krajiny. Je to tak? Jinak ale makro fotit nechci, jen přefocovat z negativu na negativ. Zabudovaný expozimetr měřící skrz objektiv by se mi líbil kvůli pohodlí a pohotovosti při focení v terénu. Také si myslím, že by byl vhodnější i na to přefocování, při kterém chci dělat různě velké výřezy a bojím se, že jednou vyzkoušené manuální nastavení expozice by asi nestačilo.

Kolik za všechno chci dát? Ideálně do 10 tisíc Kč :). Ale nemusím mít všechno hned. Stačí, když si teď správně zvolím cestu a mohu dokupovat nebo obměňovat postupně, jak bude šetřit.

Děkuji

David
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 prosinec 2011 - 20:56:25

Můžu ještě vědět, za jakým účelem chceš přefocovat ty negativy?
  • 0

#5 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 prosinec 2011 - 21:06:35

nebudu si příhřívat polívčičku, ale podle tvého popisu mi z toho vychází?
Bronica SQ-Ai + 40/4 + 80/2.8 + AE-III finder + 6x6back + 6x4.5 back + macro bellow
jinak: http://www.tamron-us...ica/prod/sq.asp
  • 0

#6 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2011 - 21:11:02

Samozřejmě. Je to takový můj bláznivý nápad vyrábět černobílé diapozitivy kopírováním negativu na negativ. Důvody, proč chci dělat černobílé diapozitivy jsou částečně iracionální. Prostě mě to láká, věřím, že se mi budou líbit. Chci je promítat, fotky na papíře dělat nebudu. No a proč takový neobvyklý způsob a ne inverzní film? Protože jsem nepřišel na jiný způsob, jak udělat snímek krajiny na diapozitiv s vodorovným horizontem z paluby houpající se malé námořní plachetnice v situaci, kdy se člověk má sám co držet, natož aby udržel horizont a přesně zkomponoval záběr. No a právě v takových podmínkách budu často fotit :). Už jsem se na názory na tuto technologii ptal v jiném vláknu fóra a několik lidí mě tam poradilo a navedlo jak asi na to. Myšlenka využít stejný přístroj jak pro focení v terénu, tak pro přefocování přišla sama při pohledu na můj malý, už dost přeplněný, jednopokojový byt :).
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 prosinec 2011 - 21:43:40

Tak to můžeš rovnou stříhat diáky z 6x6 či 6x7 na 645 ne? :) Existuje vícero cest, přefocování přes optiku bych nechal až jako tu poslední, přijdeš o kvalitu. A pokud o to i tak stojíš, řešil bych to separé mašinkou, nějakou samodomo mrchou, která nebude mít s tím hlavním foťákem nic moc společného.

Píšeš krajina a architektura. Takže obory nejvíce náročné na techniku. Oba si velmi říkají o shiftovací objektiv. Ten Bronica o které píše Ypres nemá. Vzhledem k té jachtě se však stejně bojím, že budeš chtít něco velmi lehkého, jednoduchého, odolného. Jinak bych ti zkoušel navrhovat Mamiyi 645 či 67 či Pentax 67 právě proto, že mají možnost shiftu. Pokud o to až tak nestojíš a chceš opravdu spíš něco cestovního první nabíledni jsou dvouoké zrcadlovky. Či ještě kompaktnější dálkoměry. Bronica má pěkný 645, Fuji dělalo dost pěkných mašinek 645 a 6x9 a vůbec bych nezapomínal na různé sklopečky, které sice neměří, ale vejde se ti třeba i 6x9 do kapsy.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 prosinec 2011 - 21:48:43

Pro to jachtování bych šel asi i do zoomu, ač jinak bych ho samozřejmě nedoporučoval. Tzn třeba Fuji GA645zi.
  • 0

#9 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 prosinec 2011 - 21:57:04

Píšeš krajina a architektura. Takže obory nejvíce náročné na techniku. Oba si velmi říkají o shiftovací objektiv.


Nebo o některý z malých velkých formátů... někdy se dají pořídit za docela zajímavý peníz. Pravda, skladnost dost mizerná.
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 prosinec 2011 - 22:04:01

Pro to jachtování bych šel asi i do zoomu, ač jinak bych ho samozřejmě nedoporučoval. Tzn třeba Fuji GA645zi.


Moc příjemná mašinka, umí toho dost ale zároveň mám kontrolu nad vším. Velmi ostrý objektiv, snáší dobře protisvětlo, ovšem na širokém konci vinětuje (jak moc citelné to je zjistím až konečně vyvolám diáky z cest). Má to objektiv 55-65-75 a 90mm, ostří od 1metru AF nebo manuálně se nastavuje vzdálenost. Průhledový zoomový hledáček s korekcí paralaxy, citelně soudkuje a nekouká se mi do něj moc dobře (mám brejle). měří spolehlivě, ale stejně kontroluju externě, obrovskou výhodu proti většině jiných přístrojů spatřuju v tisku exp. údajů na kraj filmu (volitelné). Nezbytností je použití UV filtru (52mm) jako ochrany objektivu proti prachu a vlhkosti a jako tlumič hluku ostření. Často mizerně funguje zadní display, někdy chodí snad jenom polovina segmentů a vyčíst třeba citlivost filmu nebo počet expozic je takřka nemožné. Některé funkce se dají nastavit pouze s manuálem, třeba zvuková signalizace, datum a čas, stopy/metry, formát tisknutých expozičních údajů... Nemění t očlověk ale zas tak často. Žere ne úplně běžné baterie, ale spotřeba je překvapivě malá (desítky filmů).

třetí post od spoda :)
  • 0

#11 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2011 - 22:04:07

S tím vystřihováním mě to taky napadlo. Abych ale mohl výřez i potočit, tak to bych musel stříhat z 6*7 nebo 6*9. Při vystřihování z 6*6 na 6*4,5 bych nemohl snímek potočit, ne? Na ty větší formáty bych tedy potřeboval přístroj s vodorovně převíjeným filmem, že? On se dá někde sehnat svitkový černobílý inverzní film?
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2011 - 08:59:50

S tím vystřihováním mě to taky napadlo. Abych ale mohl výřez i potočit, tak to bych musel stříhat z 6*7 nebo 6*9. Při vystřihování z 6*6 na 6*4,5 bych nemohl snímek potočit, ne? Na ty větší formáty bych tedy potřeboval přístroj s vodorovně převíjeným filmem, že? On se dá někde sehnat svitkový černobílý inverzní film?


inverzně se dají dost dobře zpracovat čb filmy s PET podložkou, např. Rollei Superpan.
pochopitelně si přihřeju svoji polívčičku: střední formát na 6x8, otočná záda (svisle či vodorovně), pro architekturu všechny nezbytné pohyby standarty i makro se všemi objektivy (tilt-shift-swing sice v omezené míře oproti k tomuto určeným VF, ale přece, ušetří to spoustu peněz za drahé shift objektivy na jiných systémech), špičková a dostupná optika, ale je to relativně těžký aparát: Fuji GX680. (mch, dá se pořídit překvapivě i levněji, než obecné povědomí napovídá)
  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 prosinec 2011 - 10:23:46

Pánové, a co takhle Mamiya 7II ?
Vím, vím... Drahá, ale dá se sehnat i za dobré peníze.
Taková "maxileica", hledáček, snadné ovládání, 6x7, o kvalitě - kresebnosti objektivů není třeba hovořit. Je málo lepších na světě. Velmi tichá, (pochopitelně) žádný "zrcadlový třesk". A dalo by se chválit dále a více.
Na přefocování to fakt nebude.
  • 0

#14 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2011 - 12:18:02

Ten přístroj Fuji GX680 vypadá úžasně! Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Asi bych ho ale nemohl nosit zabelený ve svetru v batohu na horské tůry :D. A sebekriticky musím uznat, že takový přístroj si jako začátečník prostě nezasloužím. Snad později. Mamiya 7II by se asi dala nosit v batohu, ale je drahá :-(.

Nevadí, dali jste mi pár rad, teď už mám lepší představu, co mám po bazarech shánět. Děkuji vám.

Nevím, nevím, jestli dokážu vyvolat film inverzně. Nejsem žádný alchymista. Kde se o tom něco dočtu? Jak moc je důležité dodržet přesnou dávku osvětlení během procesu?

Přes vaše zrazování stále nezavrhuji tu metodu přefocování. Při běžném vyvolávání podle předpisu výrobce bych toho snad tolik nemohl pokazit. A po pravdě: chtěl bych to prostě zkusit, jestli to bude fungovat a jestli to bude praktické. Jaký na to přefocování vybrat objektiv?

David
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2011 - 13:00:02

Ten přístroj Fuji GX680 vypadá úžasně! Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje.Asi bych ho ale nemohl nosit zabelený ve svetru v batohu na horské tůry :D. A sebekriticky musím uznat, že takový přístroj si jako začátečník prostě nezasloužím. Snad později. Mamiya 7II by se asi dala nosit v batohu, ale je drahá :-(.

Nevadí, dali jste mi pár rad, teď už mám lepší představu, co mám po bazarech shánět. Děkuji vám.

Nevím, nevím, jestli dokážu vyvolat film inverzně. Nejsem žádný alchymista. Kde se o tom něco dočtu? Jak moc je důležité dodržet přesnou dávku osvětlení během procesu?

Přes vaše zrazování stále nezavrhuji tu metodu přefocování. Při běžném vyvolávání podle předpisu výrobce bych toho snad tolik nemohl pokazit. A po pravdě: chtěl bych to prostě zkusit, jestli to bude fungovat a jestli to bude praktické. Jaký na to přefocování vybrat objektiv?

David


ad a) taky jsem nevěděl, že něco takového je, do doby, než jsem si řekl, co chci a začal hledat informace - a bingo, našel jsem.
ad B) i negativ přefotit jde, ale abys minimalizoval optické ztráty, budeš se na to muset vybavit - pro kino to je snadné a stojí to pár korun, se svitkem je to horší, nikdy těch nástavců na sf měchy nebylo tolik, natož duplikátorů pro svitek jednoúčelových, bude to pochopitelně nesnadné ho najít obzvláště v našich končinách, a taky bude asi o dost dražší. (hledej "slide duplicator")
ad c) i negativní film, který budeš chtít promítat jako diák, budeš taky muset odpovídajícím způsobem zpracovávat, abys dosáhl požadované sytosti černi, správný kontrast a co nejprůzračnější světla, tj. naprosto odlišné požadavky než na negativ určený ke zvětšování/skenování. Ne každý film je pro to vhodný. Hledej, i na TK se to již dost podrobně rozebíralo.
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2011 - 13:05:46

Jaký na to přefocování vybrat objektiv?
David

samozřejmě ten nejlepší makro objektiv, neb standartní objektivy nejsou pro kvalitní zobrazení v měřítku 1:1 a méně konstruovány (a k tomu speciální držák a měch, neb chceš-li dělat výřezy, tak ti mezikroužky asi nebudou stačit, budeš asi potřebovat měnit poměr zobrazení). Pak zjistíš, že to není to pravé ořechové a celá vysoká investice je v loji. Ale zrazovat tě v žádném případě nechci a nebudu!
  • 0

#17 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2011 - 14:39:58

Velmi doporučuju zvážit značku Arax (www.araxfoto.com). Jsou to repasované Kievy a poměrem cena/kvalita strčí néjednoho výrobce do kapsy. Jsou kompatiblní s pentacon objektivy a vyrábějí spoustu příslučenství, které spolupracuje i se systémem hasselblad za mnohem nižší cenu.
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 prosinec 2011 - 22:33:40

Fuji GX680 je opravdu nádherná a umí toho opravdu hodně! Ale s objektivem a zády váží 4 kila !!! Tolik neváží ani Brontax!!! (ten váží se záklaďákem málo přes dvě kila) :D
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 prosinec 2011 - 22:52:16

dkubal
M7II se základním objektivem dostanete např. ve spolehlivé firmě KEH těsně (ale i dost!) pod USD2000. Fuji GX680 v dobrém stavu na e-bay za cca USD1500 (ale jak to zjistím, co si prodávající představuje pod pojmem "dobrý"?).
Už dvěma mým známým se podařilo využít "služeb" jiných, kteří do USA cestovali a (za mírný bakšiš) byli ochotni M7II "importovat". Jinak - pošta a clo a DPH jsou dost o ústa - to uznávám.
Prý se dá dobře nakoupit v Asii - ale zase osobně. Až když se mi hřála M7II v brašně, zjistil jsem, že kamarád ze základní školy pracuje na Taiwanu... A co Korea? (Myslím tu neseverní...) Např. ve Slezsku je podnik, který zaměstnává dost lidí, kteří se v Koreji školí...
Nebo u SHphoto je v nabídce M7 (tělo) za 800 ojro.
Ale to jsou jenom takové nápady.
  • 0

#20 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 prosinec 2011 - 23:05:29

Fuji GX680 je opravdu nádherná a umí toho opravdu hodně! Ale s objektivem a zády váží 4 kila !!! Tolik neváží ani Brontax!!! (ten váží se záklaďákem málo přes dvě kila) :D

Zrovna na Brontaxe mne ráno cvrnkla docela hezká nabídka... za 6000 i se sklem a příslušenstvím
  • 0

#21 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 10:00:25

dkubal
M7II se základním objektivem dostanete např. ve spolehlivé firmě KEH těsně (ale i dost!) pod USD2000. Fuji GX680 v dobrém stavu na e-bay za cca USD1500 (ale jak to zjistím, co si prodávající představuje pod pojmem "dobrý"?).

nebudu polemizovat - každý zná své zdroje, i když málokdo o těch svých "nejlepších" zdrojích veřejně píše na sklo. v JP jsou dva lidé, kteří se zabývají výkupem, servisem a následným prodejem SF Fuji, Mamiya, jak RF, tak SLR, jsou spolehliví a podstatně levnější než renomované obchody, které jsi zde uvedl, včetně dvou tebou vytipovaných strojků.
já osobně uvažuju do budoucna ještě o texas leice - Fuji GW690 s 65mm sklem, právě pro krajinu a na procházky bez zavazadel. Fotky z ní jsem viděl :D a dokonce si s ní i zacvakal. mňam. Samozřejmě, skla pro M7II jsou něco jako Schneidery PQ, tudíž ultimativní, ale cena je též dost důležitý činitel, který mě omezuje dokonce i ve snech :)
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 10:03:51

Fuji GX680 je opravdu nádherná a umí toho opravdu hodně! Ale s objektivem a zády váží 4 kila !!! Tolik neváží ani Brontax!!! (ten váží se záklaďákem málo přes dvě kila) :D

přidáš-li k Brontaxu mezikroužky a shift adaptér (existuje-li), jsi na téže hmotnosti. Jsou i s tímto příslušenstvím možnosti srovnatelné? nevím, broňu a její příslušenství moc neznám, nezaujala mě až tak moc. :)
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 prosinec 2011 - 10:32:06

Pardon, že já sám odvádím diskuzi od hlavního tématu, ale nedá mi to.
Jirko, máš představu, kolik by vážil batůžek s tělem fuji a třemi skly? (něco kolem 60, 110, 180mm) Dá se s Fujinou fotit z ruky? (myslím v ateliéru, za pomocí záblesků) Trošku jsi mě teď totiž nahlodal. Mám RZ67 a velmi mi u ní chybí shiftování, já už bez něj nejsem schopnej ani fotit :) Mrcha je to stejně podobně velká, tak co už :) Fuji má tuším drobnější a lehčí skla, takže by to ušetřilo prostor a hmotnost co zaberou menhiry od Mamiye... (zvlášť ten shift je obří...)
  • 0

#24 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 11:44:59

Pardon, že já sám odvádím diskuzi od hlavního tématu, ale nedá mi to.
Jirko, máš představu, kolik by vážil batůžek s tělem fuji a třemi skly? (něco kolem 60, 110, 180mm) Dá se s Fujinou fotit z ruky? (myslím v ateliéru, za pomocí záblesků) Trošku jsi mě teď totiž nahlodal. Mám RZ67 a velmi mi u ní chybí shiftování, já už bez něj nejsem schopnej ani fotit :D Mrcha je to stejně podobně velká, tak co už :) Fuji má tuším drobnější a lehčí skla, takže by to ušetřilo prostor a hmotnost co zaberou menhiry od Mamiye... (zvlášť ten shift je obří...)


Nevážil jsem to, ale stejně jsem měl velký problém GX680 do batůžku Tamrac expedition 5 tak komplet (2 záda, tělo, 3 objektivy atd.) dostat - ten batoh je na to prostě malý, mělký. Těžké i na zádech to je dost, ale to je i ten samý batoh plný kinofilmových objektivů, zvláště telat, se dvěma starými kultovními těly.
Z ruky jsem s ním nefotil, nemám řemen, i když by to možná se šikovným držákem na řemen ve tvaru U (kvůli vyvážení, něco jako Gimball U head - neboli houpačka) šlo. Neobvykle velké zrcadlo přesto dá pěkné školení o zákonu hybnosti, tudíž předsklop je víc než vhodným doporučením. Mám dojem, že na flickru najdeš pár fotek jednoho nadšence, co s ní fotil z ruky portréty pouliční...
jj, objektivy jsou relativně malé a lehoučké, i když ty dvě nejkratší ohniska jsou taky mamlasi velkého průměru ( stačí se kouknout do katalogu, dá se najít). Dlouhá ohniska nepotřebují dlouhé těžké tubusy, jak je známe z "obvyklých" systémů, u Fuji GX to řeší prodloužení kolejnic a delší měch, záležitost pár deka.
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 11:51:24

Pardon, že já sám odvádím diskuzi od hlavního tématu, ale nedá mi to.


p.s. omlouvám se zakladateli tohoto vlákna za off-topic.
Pavle_P (případně jiní vážní zájemci poznat Fuji GX blíže), lze se mailem, telefonicky, domluvit třeba na možnosti jej vidět, osahat si, nafotit si zkušební film?
  • 0

#26 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 16:05:45

Teď se zase omlouvám já za návrat k původnímu tématu :lol:. Přece jen jste mě přesvědčili, abych jako první zkusil to inverzní vyvolávání černobílých negativních filmů. To jsem zvědav, jak to dopadne. Když se mi to bude dařit, pořídil bych si zatím nějaký levnější bazarový přístroj 6*7 a šel cestou rovnání horizontu ručním vystřihováním diapozitivů 6*4,5. Na loď stejně nemůžu mít nic drahého, protože vždycky hrozí nebezpečí pocákání slanou vodou. Možnost dodatečného výřezu bych tedy oželel. Pak tady napíšu, jak to dopadlo.

Četl jsem zatím dva návody na inverzní vyvolávání a ani z jednoho není jasné, jak moc se má film mezi prvním a druhým vyvoláním osvítit. Rozumím tomu tak dobře, že nic nezkazím, když ho osvítím co nejvíce, tedy třeba vezmu celou cívku z tanku s navinutým filmem k oknu?

No a kdybych narazil na nějaký zásadní problém téhle technologie, pak bych teprve nakoupil vybavení pro ofocování a zkusil tu kopírovací metodu.

Mimochodem, co znamená ta zkratka "JP" v poznámce o možnostech levné koupě staršího přístroje Fuji?

Děkuji David
  • 0

#27 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 prosinec 2011 - 16:25:58

Nemohlo by to být Japonsko? :lol:
  • 0

#28 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2011 - 17:23:13

Mám AP67 a mám 3 skla,ale po počátečním nadšení z možnosti výměn skel jsem tak nějak zjistil,že vystačím ze záklaďákem od portrétu po krajinku.
Pro představu váhy těla bez MLU(předsklopu) a jednotlivých skel.
neměř.hranol+200/4 první verze.2690g
neměř.hranol+90/2,8 druhá verze bez LS 2280g
neměř.hranol+55/4 druhá verze 2410mm

šachta+200/4 2294g
šachta+90/2,8 1880g
šachta+55/4 2294g

Je to docela váha pobrat vše do batohu+váha pouzder,expozimetru, atd.
Nicméně je odolný na nárazy(kromě hranolu) a ceny na paladixu jsou občas velice solidní.
Co se týká objektivu existuje i zoom 55-100m s perfektní kresbou,ale váží už 1210g
  • 0

#29 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 18:10:38

Teď se zase omlouvám já za návrat k původnímu tématu :lol:. Přece jen jste mě přesvědčili, abych jako první zkusil to inverzní vyvolávání černobílých negativních filmů. ...
... Četl jsem zatím dva návody na inverzní vyvolávání a ani z jednoho není jasné, jak moc se má film mezi prvním a druhým vyvoláním osvítit. Rozumím tomu tak dobře, že nic nezkazím, když ho osvítím co nejvíce, tedy třeba vezmu celou cívku z tanku s navinutým filmem k oknu?
.... Mimochodem, co znamená ta zkratka "JP" v poznámce o možnostech levné koupě staršího přístroje Fuji?
Děkuji David

ad a) rozumné. nejen 6x7 máš na výběr, moc dobré, velmi skladné a šikovné mašinky jsou např. i graflexy speed graphics 4x5" a k tomu filmback na 120 film. Zkus se optat, jestli se tu vyskytuje nějaký majitel tohoto skvělého přístroje, který by ti jej mohl ukázat. Podobně Mamia press 23 a její sestřičky by k účelu, jenž potřebuješ, mohly sloužit více dobře.
ad :) odborníci na inverzi - nejen historicky a teoreticky - jsou Red a Šnek. Co vím, při inverzním osvitu se podexponovat dá, přeexponovat nikoli. Tudíž v návodech popsáno (čas, wattáž a vzdálenost žárovky) je minimum. Obávám se, že u okna toho světla moc nebude, zvláště nyní v zimě.
ad c) JP znamená japonsko, jak již bylo jiným kolegou naznačeno.

já osobně, pokud bych uvažoval jako ty, tj. reportážní a krajinářský aparát, co nejspolehlivější, nejlehčí, nejodolnější (přeci jen na lodi nebudeš mít prostředí tak příznivé jemné mechanice a elektronice jako v ateliéru či v parku při sluníčku), přitom s nadprůměrnou kvalitou optiky, a pokud ti žbluňkne do hlubin, tak to nezruinuje tvůj několikaletý rozpočet, šel bych do Fuji GSW690 (se 65mm širočákem) či GW690 (s 90mm standartním objektivem) asi II. verze, ty jsou vychytané a ne tak drahé jako verze poslední - III, formát 6x9 mi dá podstatně větší volnost při stříhání diáků formátu vhodného na promítání v SF diarámečcích (tj 6x6, 6x4,5 apod.) Navíc tento aparát umí i 220 film bez jakýchkoli dalších investic a barevné diáky tohoto formátu jsou něco dosud nepřekonaného.
a pokud se ti práce s tímto dálkoměrem bude líbit a časem budeš chtít tu nejlepší (a dražší) optiku, určitě prodáš fujinku bez ztráty kytičky a dalším krokem o schůdek nahoru (vlastně na vrchol) bude zákonitě Mamča 7, jak ti již pan Pentaxista napověděl.
ale to je jen můj myšlenkový pochod, jak začít s něčím ne moc snadným, aniž bych ztratil bolavou investici, kdyby to nevyšlo podle původních představ.
a jen nakonec jeden praktický detail: RF velmi snadno uzavřeš do vzducho-a vodotěstného, na hladině plovoucího obalu a tak ho dobře ochráníš pro případ nepřízně živlů a eskymáckého obratu. Se zrcadlovkami či něčím větším si to neumím dost dobře představit v praxi.
  • 0

#30 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 prosinec 2011 - 18:43:08

Dodal bych ještě, že s Fuji GW / GSW (není jen 6x9, existují i verze 6x7 a 6x8) se dá zcela běžně fotit z ruky, což se o mnoha stavebnicových středoformátových SLR říct nedá - jak z důvodu jejich váhy, tak rázů od zrcadla.
  • 0

#31 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 18:51:28

Dodal bych ještě, že s Fuji GW / GSW (není jen 6x9, existují i verze 6x7 a 6x8) se dá zcela běžně fotit z ruky, což se o mnoha stavebnicových středoformátových SLR říct nedá - jak z důvodu jejich váhy, tak rázů od zrcadla.


v tomhle máš naprostou pravdu, představil jsem si, jak se jednou rukou držím ráhna či lana, nakláním se přes palubu, v druhé ruce nějakou mamlas SF kameru jinou než RF a snažím se nějak udržet sebe i kameru a naštelovat k snímku vln tříštících se o příď s opičáky v korunách kokosových palm v pozadí... ta představa mi nějak nechce fungovat i při velmi bujné představivosti. :lol:
vyšlo mi "žbluňk".
  • 0

#32 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2011 - 19:50:29

Mám GSW690III (tedy s 65kou) a je hodně dobrá. To, že nemá žádné měření (je to opravdu "fullmanual"), mi nevadí - fotím většinou statiku a stejně proměřuji spotmetrem. O něco více mi vadí (opět s ohledem na to, co fotím) nešikovné "B". Ukončení dlouhé expozice se odehrává buď převinutím (a to může udělat světelné šmouhy) nebo dalším stiskem spouště (a to mi nějak s drátovou spouští nejde -možná to jenom neumím). Takže často "kloboučkuji".
A formát 6x9 má ještě jednu "výhodu": při ceně filmů se člověk těžko odhodlá k bezhlavému cvakání. :lol:
  • 0

#33 dkubal

dkubal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2011 - 10:29:00

Tak "JP" je Japonsko! Kdo by to byl řekl. Kdybyste chtěl ještě napsal nějaký kontakt na ty dva zmíněné Japonce, co vykupují a prodávají starší přístroje Fuji, bylo by to dokonalé :lol:. Já se jdu zahloubat do studia toho inverzního vyvolávání. Děkuji za potvrzení té doměnky o osvitu.
  • 0

#34 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2011 - 10:31:38

Tak "JP" je Japonsko! Kdo by to byl řekl. Kdybyste chtěl ještě napsal nějaký kontakt na ty dva zmíněné Japonce, co vykupují a prodávají starší přístroje Fuji, bylo by to dokonalé :lol:. Já se jdu zahloubat do studia toho inverzního vyvolávání. Děkuji za potvrzení té doměnky o osvitu.


na sklo to psát nebudu.
jestli chceš, napiš mi e-mail.
  • 0

#35 civito

civito

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationHlohovec, Slovensko
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2011 - 10:51:21

Jirko
ak sa Ti da napis mi kontakt na tych japoncov do mailu, teraz som v robote a na gmail sa nedostanem :lol: , zhanam back 120 na RB67 pro S a americani a anglani nevedia co za to pytat...

dik
  • 0

#36 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 21 prosinec 2011 - 11:49:33

http://www.ebay.de/s...osmith22/m.html
  • 0

#37 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2011 - 13:43:17

Jirko
ak sa Ti da napis mi kontakt na tych japoncov do mailu, teraz som v robote a na gmail sa nedostanem :-) , zhanam back 120 na RB67 pro S a americani a anglani nevedia co za to pytat...

dik


jen maličkost k tomuto tématu: většina japonských prodejců posílá do světa službou EMS, dle hmotnosti balíčku cena poštovného může vyskočit pěkně nahoru - zas na druhou stranu občas i za 3 dny od odeslání to může být doma.
jak říká jeden vůdce komunity: každý chrání své zdroje. :-)
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 červen 2014 - 20:57:47

Pentax 67II - přezdívaný Brontax - je kompaktík proti tomuto obludáriu...!!!

https://www.flickr.c...K-nozYMW-diZWfS


  • 0

#39 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 5 červen 2014 - 08:56:03

jaképak obludárium?   skvělá hračka!


  • 0

#40 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 5 červen 2014 - 09:22:16

Jééééééééé :)


  • 0

#41 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 červen 2014 - 10:20:43

jaképak obludárium?   skvělá hračka!

 

Navíc s vestavěnou posilovnou.


  • 0

#42 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 5 červen 2014 - 15:30:37

Správně .... jé :)

Ach jo...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních