Přejít na obsah


XR-1 perfection


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2011 - 15:37:01

zrovna začínám testovat pro filmy citlivosti pod ISO200 (ovšem i podexponované až o 3EV) xr-1 perfection.
první pokus ukázal docela mně dosud nevídané věci....
Zkusím si ji namíchat jako koncentrát, pokud se podaří, bude to asi i nejlevnější vývojka, kterou vůbec lze doma připravit.
časem se zkusím podělit...

p.s.
až nyní, po nasazení špičkového objektivu do dobrého zvětšováku, vidím rozdíly mezi vývojkami, jež zrno "hladí" či "rozmývají" a naopak těmi "ostrými s vysokým rozlišením". A na zvětšeninách nad 20x30cm je to už sakra dobře znát, už jsou poznat i rozdíly mezi snímacími objektivy.
  • 0

#2 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 2 listopad 2011 - 17:23:37

zrovna začínám testovat pro filmy citlivosti pod ISO200 (ovšem i podexponované až o 3EV) xr-1 perfection.
první pokus ukázal docela mně dosud nevídané věci....
Zkusím si ji namíchat jako koncentrát, pokud se podaří, bude to asi i nejlevnější vývojka, kterou vůbec lze doma připravit.
časem se zkusím podělit...

p.s.
až nyní, po nasazení špičkového objektivu do dobrého zvětšováku, vidím rozdíly mezi vývojkami, jež zrno "hladí" či "rozmývají" a naopak těmi "ostrými s vysokým rozlišením". A na zvětšeninách nad 20x30cm je to už sakra dobře znát, už jsou poznat i rozdíly mezi snímacími objektivy.


Xr-1 : máš recepis po ruce??? Já vylovím odkudsi Kodakovu vývojku, tuším HDD se jmenuje, co má o 2,5 čísla taktéž citlivost zvyšovat - při 27 stupních myslím...
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 17:33:06

Xr-1 : máš recepis po ruce??? Já vylovím odkudsi Kodakovu vývojku, tuším HDD se jmenuje, co má o 2,5 čísla taktéž citlivost zvyšovat - při 27 stupních myslím...


určitě jsi našel tohle
  • 0

#4 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 2 listopad 2011 - 17:38:43

Ahoj,
tak tohle mám, ale myslel jsem z hlavy, že se to jmenuje RX... Ale to není ta další Kodakova vývojka, ta se jmenuje skutečně asi HDD. No najdu to doma :-) Ta "Tvoje" vypadá zajímavě, kdysi jsem o tom taky uvažoval - nu jsem zvědav, co dál řekneš po dalších zkouškách...
Zda je to kontrast vyšší, či skutečný zisk citlivosti...
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 17:46:17

Ahoj,
tak tohle mám, ale myslel jsem z hlavy, že se to jmenuje RX... Ale to není ta další Kodakova vývojka, ta se jmenuje skutečně asi HDD. No najdu to doma :-) Ta "Tvoje" vypadá zajímavě, kdysi jsem o tom taky uvažoval - nu jsem zvědav, co dál řekneš po dalších zkouškách...
Zda je to kontrast vyšší, či skutečný zisk citlivosti...


je velmi vyrovnávací, zatím jsem vyvolal jen jeden plus-x (Eastman 5231) omylem naexponovaný na 640 (spletl jsem si krabičku s double-x při zakládání), za bílého dne, pozdní ostré slunce, lidi v plenéru, na normální gradaci i na MG bez filtrace se to trefilo přesně. Nevím, jestli je byla náhoda či obecně sdělitelná pravda, až bude víc času si hrát, tak to poznám.
  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 listopad 2011 - 18:24:06

Ahoj,
tak tohle mám, ale myslel jsem z hlavy, že se to jmenuje RX... Ale to není ta další Kodakova vývojka, ta se jmenuje skutečně asi HDD. No najdu to doma :-) Ta "Tvoje" vypadá zajímavě, kdysi jsem o tom taky uvažoval - nu jsem zvědav, co dál řekneš po dalších zkouškách...
Zda je to kontrast vyšší, či skutečný zisk citlivosti...


je velmi vyrovnávací, zatím jsem vyvolal jen jeden plus-x (Eastman 5231) omylem naexponovaný na 640 (spletl jsem si krabičku s double-x při zakládání), za bílého dne, pozdní ostré slunce, lidi v plenéru, na normální gradaci i na MG bez filtrace se to trefilo přesně. Nevím, jestli je byla náhoda či obecně sdělitelná pravda, až bude víc času si hrát, tak to poznám.


Čekal jsem nějakou jedovatost a ten recept vypadá velmi jednoduše, dokonce i všechno mám :).
  • 0

#7 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 18:51:09

Ahoj,
tak tohle mám, ale myslel jsem z hlavy, že se to jmenuje RX... Ale to není ta další Kodakova vývojka, ta se jmenuje skutečně asi HDD. No najdu to doma :-) Ta "Tvoje" vypadá zajímavě, kdysi jsem o tom taky uvažoval - nu jsem zvědav, co dál řekneš po dalších zkouškách...
Zda je to kontrast vyšší, či skutečný zisk citlivosti...


je velmi vyrovnávací, zatím jsem vyvolal jen jeden plus-x (Eastman 5231) omylem naexponovaný na 640 (spletl jsem si krabičku s double-x při zakládání), za bílého dne, pozdní ostré slunce, lidi v plenéru, na normální gradaci i na MG bez filtrace se to trefilo přesně. Nevím, jestli je byla náhoda či obecně sdělitelná pravda, až bude víc času si hrát, tak to poznám.


Čekal jsem nějakou jedovatost a ten recept vypadá velmi jednoduše, dokonce i všechno mám :).


no právě... naprosto běžné ingredience. :) a má navíc dva velké klady: za a): navážka na 1 litr stocku v cenách, za které jsem složky koupil (-aukro, bazar, VO chemie), mě stála 2,60 Kč, v tomto litru se dá vyvolat např. 46 filmů Ilford PanF (ředění 1+22, 500ml na film), tudíž 2,60/46= 6 haléřů na 1 film ! s Trixem na 3200 to bude horší, to bude chtít stock, i když to použiji luxusně jako one-shot, bude vyvolání stát necelých 90 haléřů na film. (330ml/film) ...
a za B): vzhledem k homeopatické násadě i možnému ředění nemůžou snad nic namítat ani zelení mužíčci .... :)
  • 0

#8 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 2 listopad 2011 - 19:18:24

To zloženie je skutočne veľmi jednoduché. Aj keď nerád, asi to vyskúšam. :-)
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 listopad 2011 - 19:58:46

jedinej opruz je hlídat si teplotu 30 stupňů pro celej proces, včetně praní (a teprve při něm opatrně postupně snižovat teplotu, abych si nezmrvil jemnoučké zrníčko) ... celou noc jsem zvětšoval a pral ve vaně fotky, takže jsem si vycejbral celej bojler a pak si musel vodu na temperování do lavoru ohřívat po trochách v konvici a ráno si ve sprše hrát na otužilce :-)
  • 0

#10 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 2 listopad 2011 - 21:22:48

Ja teraz dávam dokopy novú komoru a pre tieto prípady plánujem termostatickú hlavicu. Nebaví ma stále štelovať točku. :-)
  • 0

#11 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2011 - 09:56:43

No, prosím, a to jsem vlastně udělal všechno proti všemu...

a v tom je právě ta krása předpokládaných i nepředpokládaných objevů, někdo se drží chodníků a vyznačených turistických tras, někdo se rád jen tak toulá....

XR-1 : nemohu si pomoci, ale furt se mi tlačí na mysl CG-512. Málo siřičitanu, kombinace vyvolávačů, vyšší teploty, presoak. Ale zase vyšší využití citlivosti...?!
Kromě toho je to "nestandard".


ano. je to nestandart. za víkend jsem v ní vyvolal 24 negativů - samé kino, plus-x, double-x, tri-x, HP5+ a P3, téměř všechno exponované na citlivost o 1-2 vyšší, než nominální. Zvětšovat z toho začnu až posléze, ale jen rychlý nahodilý náhled mi napověděl, že s kodaky si to rozumí převelice dobře, ty jsou plné a bohaté na odstíny (možná proto, že jsou to emulze bohaté na stříbro, HP5 ještě vyšla a P3 se mi zdá podvolaná. Kinetika divoká a na normální gradaci z kodaků to sedlo přesně. Dost nabroušené je to....
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 listopad 2011 - 11:20:22

Moc by mě zajímal výsledek jak si to rozumí s HP5 při jakých citlivostech. Měl jsi to na iso 800 nebo 1600?
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2011 - 11:35:09

Moc by mě zajímal výsledek jak si to rozumí s HP5 při jakých citlivostech. Měl jsi to na iso 800 nebo 1600?


Jeníku, zrovna HP5+ na 800 i 1600 (na jednom filmu, abych to neměl tak snadné) je v pořadí na zvětšování. Posléze naskenuji a pošlu ti to. Ten negativ ovšem není tak pěkný jako ty kodaky, tam jsem se s ředěním i časem dokonce trefil (zkušební cvaky ze sobotního nadrána, resp. svítání, kdy ještě slunce nahoře nebylo, ale už se dala 1/15 z okna v ruce udržet, řada Ei 125-250-500 na Eastman 5231 Plus-x, vyšly velmi zajímavě - žádné velké rozdíly v densitě, všechno tam je a snadno zvětšovatelné.). Pro HP5+, spíše v mém případě pro P3 a P4 Surveillance (resp. HP5+ ve svitku) si budu ředěni a kinetiku teprve hledat.
Jo a abych nezapomněl: to bych ani nebyl já, abych nelaboroval s něčím, přidal jsem do ní koření - špetičku KI, a ty kodaky to snesly velmi dobře, pro HP5+ jsem měl použít v tomto případě asi delší čas nebo ho tam nepřidávat /nebo ho dát míň/.
Podobně se svitky FOMApan100 vs. FP4+. Foma krásná, FP4+ slaběji krytá, bude potřeba nastavit čas ...
  • 0

#14 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 listopad 2011 - 12:40:28

Spíš mi šlo o to jestli to je cesta. Zejtra jedu pryč a zvažuju že by se mi mohla hodit vyšší citlivost, jenomže mám jenom fomu 100 a HP5+ (resp. je tu i trochu FP4, ale nechci to víc míchat), v planech se shánějí jiné filmy dost obtížně a, světe div se, někdy mi v krajině ani ISO 400 nestačí, třeba při focení vody...
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2011 - 14:43:11

Spíš mi šlo o to jestli to je cesta. Zejtra jedu pryč a zvažuju že by se mi mohla hodit vyšší citlivost, jenomže mám jenom fomu 100 a HP5+ (resp. je tu i trochu FP4, ale nechci to víc míchat), v planech se shánějí jiné filmy dost obtížně a, světe div se, někdy mi v krajině ani ISO 400 nestačí, třeba při focení vody...


Jeníku, z posledních pokusů mi jako naprosto nejvíce blbuvzdorná vývojka právě pro tento účel vyšla RAF Pyro Metol (viz zdejší Bzenčákův článek, jak udělat z Fomapanu 100 čtyřstovku). Co se týče zrna na I 400 P3 Surveillance pěkně podušeného na EI 3200 (podobná emulze jako HP5+), není o nic větší než v mém dříve velmi oblíbeném Xtolu 1+3 s pár kapkami rodinalu, je pěkně pravidelné a krásně ostré (dal jsem do do C lázně jen 67g siřičitanu a 2g boraxu navíc, oproti Bzenčákově 100g siřičitanu). Viz vzorky na CA.
Ovšem, chce to pyrogallol, ten levně není k mání asi všude.

Myslím, že ta XR-1 ti fungovat bude, je to z dostupné chemie, pár gramů toho a toho a hotovo, pohoníš tank rotačně v lavoru s teplou vodou, takže do terénu vhodná výbava (potřebná chemie se ti vleze do pár kontejnerků od filmu).
před chvílí jsem byl doma, podíval jsem se ještě do koupelny na šňůry, co tam visí, bohužel jen fotky z mnoho let prošlého Tri-x v XR-1 máčeného, exponovaného na 1600, ale pro sichr ještě koukl proti světlu na ten negativ z HP5 ze stejného tanku... Většina těch snímků na něm je krytá OK, s plnou kresbou všude, pár snímků - konec filma, má dobře kryté xichty a okolí (černý okraj lesa) krytí velmi slabé - asi už byla tma.
Myslím, že odladit si ředění, teplotu (min. 30st, max. cca 34), kinetiku, podle světla a požadovaného kontrastu, nebude problém, ale padne na to asi pár filmů - proto to napřed zkouším na kinu, jehož mám kilometry, a až budu mít jasno, jak se to s čím chová, pak teprve Efke 25, 50, FP4+ a svitek na 6x8 :roll:
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2011 - 15:12:40

dovolím si dát vzorek z pár let prošlého tri-x 400 v kinu, druhý snímek je mírný výřez z celého pole (jen oříznuto na výšce), první snímek celý...
sken na HP Lide70 z papíru MG RC (foma, resp. rollei vintage 311), formát necelých 20x30cm, bez jakýchkoli úprav, žádné tahání za křivky a úrovně, zmenšený scan pouze přiostřen maskou 0,2b 50%, tr.0.
(osvit 4s bez filtrace + 10s filtr na grad.1), vývojka MQ, slitá, složení tudíž již tak trochu neznámého :roll:
XR-1 ředění 1+1 32st.C, něco přes 20min (asi 22 nebo 23minut) zhruba po 3-4 minutách položeno na hladinu v umývadle a pohoněno rotačně cca 15x tam a 15x zpět. Na pedantskou přesnost si nepotrpím, jsa laborant prase.
Vložený obrázek Vložený obrázek
byl říjnový podvečer, slunce zapadlo za nedaleký kopec, rozsvěcely se louče a bylo už prd vidět, ale tma ještě nebyla, takže clona 1,2 a udržitelné časy v rozmezí 1/30 až 1/125s, co si tak matně pamatuji.
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 listopad 2011 - 15:27:43

zapomněl jsem : Ei 1600. Tenhle film, když jsem se pokoušel jej trochu vydojit, mi v běžné konfekci, i hodně ředěné, vyšel hrozně tvrdě. V XR-1 je to snadno kočírovatelné. Plus-x i double-x vymačkané do mrtě z toho vylezly nádherně plné tónů a šťavnaté. S koulema, řekl by Mamiak. :roll:
  • 0

#18 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 31 prosinec 2011 - 11:23:07

včera sem si tuhle vodu umíchal a chtěl bych v tom zkusit vykoupat
ilford PAN 400 @ 1600 nemá někdo orientační nástřel času abych se měl od čeho odpíchnout při pokusech?
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 prosinec 2011 - 23:22:51

včera sem si tuhle vodu umíchal a chtěl bych v tom zkusit vykoupat
ilford PAN 400 @ 1600 nemá někdo orientační nástřel času abych se měl od čeho odpíchnout při pokusech?


odpíchni se od jirinolova času pro Trix. Něco tam bude :).
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2012 - 12:24:16

včera sem si tuhle vodu umíchal a chtěl bych v tom zkusit vykoupat
ilford PAN 400 @ 1600 nemá někdo orientační nástřel času abych se měl od čeho odpíchnout při pokusech?


od toho jsou pokusy, abychom je dělali. po jisté době věřím jen tomu, co mi vyleze z pod rukou, ne co vyčtu někde v tabulkách, jež čerpaní ze zkušeností různých lidí, jimž vyhovuje občas něco jiného, a taky z různých podmínek...
  • 0

#21 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2012 - 12:26:19

včera sem si tuhle vodu umíchal a chtěl bych v tom zkusit vykoupat
ilford PAN 400 @ 1600 nemá někdo orientační nástřel času abych se měl od čeho odpíchnout při pokusech?


odpíchni se od jirinolova času pro Trix. Něco tam bude :).


Jeníku, nechci rýpat, ale zrovna Ilfordí Pany či HP a Trix bych nesrovnával - z Trixu to leze obvykle mnohem rychleji a kontrast je taky někde jinde.
  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 leden 2012 - 14:32:40

včera sem si tuhle vodu umíchal a chtěl bych v tom zkusit vykoupat
ilford PAN 400 @ 1600 nemá někdo orientační nástřel času abych se měl od čeho odpíchnout při pokusech?


odpíchni se od jirinolova času pro Trix. Něco tam bude :).


Jeníku, nechci rýpat, ale zrovna Ilfordí Pany či HP a Trix bych nesrovnával - z Trixu to leze obvykle mnohem rychleji a kontrast je taky někde jinde.


Však jsem taky napsal aby se odpíchnul, ne bral to jako dogma :). Záleží samozřejmě na světle, ale při téhle konfiguraci mi HP5@1600 vyšla málo kontrastní... ale potenciál tam bude (stíny tam jsou). Propříště bych asi víc míchal a prodloužil dobu, těch 22 minut při 32˚C je málo a světla by to snesly.
  • 0

#23 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 1 leden 2012 - 15:37:09

tak první ústřižek sem zkoušel 25min a myslím že by to ještě trošku sneslo zítra to zkusím hodit pod zvětšovák - podle oka si netroufám hodnotit...
  • 0

#24 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 leden 2012 - 16:16:37

Tady je můj první nástřel... sken vypadá ještě hůř než předloha :D ... ale poněkud domršená tonalita od zvyšování kontrastu při zvětšování tam je vidět dobře :?:.

HP5@1600, Flexaret V, f/4, 1/15, XR-1, cca31˚C, čas 22minut, překlápěl jsem 2x po 2.5minutách

Vložený obrázek

Mag4 + Rodagon 80/4, fomabrom 111 18x24cm, barevná hlava M140.
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 00:43:34

překlápěl jsem 2x po 2.5minutách

v tom to možná bude - co mi vyšlo, tahle vodička má ráda hodně intenzivní pohyb, aby se do filmu něco z ní dostalo.
  • 0

#26 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 2 leden 2012 - 11:17:17

pod zvětšovákem mi to včera vycházelo nekontrastní i na tvrdou gradaci tak jsem dneska zkoušel volat ve stocku 10 min 36stupňů rotace v umyvadle každou druhou minutu 20s - pořád je to podvolané ale s kontrastem už jsem spokojen
  • 0

#27 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 2 leden 2012 - 16:11:26

tak jsem zbytek filmu hodil na 15 minut za předchozích podmínek a už je v pohodě - o víkendu z toho zkusím udělat nějaké fotky déky za skvělou vodu :(
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 leden 2012 - 19:56:26

překlápěl jsem 2x po 2.5minutách

v tom to možná bude - co mi vyšlo, tahle vodička má ráda hodně intenzivní pohyb, aby se do filmu něco z ní dostalo.


njn, chyba lávky. Vidím dlouhej čas a pushuju = málo míchám abych uhlídal kontrast. Vědět že tahle voda funguje jinak tak s tím budu třepat víc. Ovšem na to, že je to první prvotinký pokus a hned "zvětšovatelnej" mě vcelku potěšilo.
  • 0

#29 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 21:18:38

překlápěl jsem 2x po 2.5minutách

v tom to možná bude - co mi vyšlo, tahle vodička má ráda hodně intenzivní pohyb, aby se do filmu něco z ní dostalo.


njn, chyba lávky. Vidím dlouhej čas a pushuju = málo míchám abych uhlídal kontrast. Vědět že tahle voda funguje jinak tak s tím budu třepat víc. Ovšem na to, že je to první prvotinký pokus a hned "zvětšovatelnej" mě vcelku potěšilo.


já ti nevím, já to míchal podle intuice: vědom si, že vyvíječe jsou v roztoku v homeopatickém ředění, tak jsem cca 25-30s rotoval, aby se do emulze v té době dostalo co nejvíce, a pak cca 2 min. nechal stát, aby postupným vyčerpáváním vyvíječe z emulze vznikal efekt ostrosti - což tahle voda dělá perfektně. a pak zase dlouho rotoval, aby se film nacucal, a zase nechat pracovat.... Možná je to pitomost, není to ničím podložené , jen takový vílí (či volí?) nápad... ale kryté jsem to měl dost dobře.
Pro hodně citlivé filmy bych to v budoucnu použil akorát v momentě, kdybych chtěl hodně výrazné, velmi ostré zrno - na vysokou citlivost a větší zvětšení už jsem vyzkoušel některé jiné, milosrdnější vývojky...
  • 0

#30 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 6 leden 2012 - 21:13:59

slibovaná ukázka sice jenom shit deskovým scanerem od HP ale myslím že tonalita tam je vidět:
vyvolávání a kinetika viz můj předchozí příspěvek, gradace bez ladění
Vložený obrázek
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních