Přejít na obsah


Fotka

Nerovnoměrné osvětlení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 hajma

hajma

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 00:54:18

Našel jsem doma Flexaret V, dal ho vyčistit, koupil na aukru Opemus 6 a začal si hrát. Jenže jsem si všiml, že světlo vycházející ze zvětšováku je neskutečně nerovnoměrné.
Vyhodil jsem teda křivou 100W matnou Philipsku s nápisem, která tam byla a pořídil tuhletu opálovou:
http://www.befoto.cz...75w-230v-p3896/

Je to sice lepší, ale pořád to není ono. Když je úplně odcloněno (anaret 4.5/50 a 4.5/80), tak se na to dá dívat, ale s f/8 to vypadá takhle:
Vložený obrázek
a s f/22 vidím vlákno.

Je to spíš problém žárovky nebo zvětšováku?
Je to normální, resp. vadí to pro fotky do 18x24 (ev. 30x40)?
Dá se to nějak spravit, zmírnit? Kdybych třeba před žárovnku strčil kus mléčnýho skla?

Díky

hajma
  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 leden 2012 - 06:28:19

mám pocit že to matné sklo zase tak důležité není, protože bez něj dělám myslím i teď, válí se mi na skříni pod papíry. Ty nevysvícené rohy jsou taky divné. Když tam dáš negativ, jde zaostřit? Se mi zdá jako by jsi to měl celkově nějak rozházený. Je tam správnej kondenzor?
  • 0

#3 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 leden 2012 - 06:35:18

To se mi nejako nezda.

Jaky tam mas obejktiv (ohniskova vzd.)? Na te fotce mas objektiv zaostreny alespon zhruba do mist, kde lezi normalne negativ? Mas tam dany kompletni kondenzor? Opemus ma "plny" dvojcockovy, ale mozna se pletu :-)
Matne sklo by nemelo vubec byt potreba, chyba musi byt nekde jinde.
  • 0

#4 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 4 leden 2012 - 10:09:56

Má Tvůj zvětšovák vše, co je na tomto schámatu?

Vložený obrázek
A jak zmínil už kolega; měl jsi zaostřeno na negativ (nezdá se mi to viditelné vlákno žárovky) ? K orientačnímu zaostření můžeš použít zaostřovancí štěrbinu, která by snad měla být (nejsem si jistý jak u Op6) integrovaná do rámečku na negativ- stačí ho kus povytáhnout a promítnuté úsečky zaostřením srovnat do jedné přímky.
  • 0

#5 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 4 leden 2012 - 11:05:33

Řekl bych že nejjednodušší bude když si kolega vyplní profil a někdo se mu na to koukne.
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 leden 2012 - 11:08:02

Pokud je kondenzorový zvětšovák správně sestaven a žárovka vycentrovaná, tak matnice v šuplíku na filtry slouží jen k získání difůznějšího charakteru světla. Vytažením matnice se dá trochu přidat na kontrastu, běžně to používám.

Hajma : není zvětšovák trochu rozhozenej z přepravy?
  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 leden 2012 - 11:42:05

A ty tam nemáš na zväčšováku to matné sklo ? To je potrebné pre roznomerné rozloženie svetla.

nemam.
hm, co jsem nasel na netu manualy k opemusum, tak to matne sklo ma mit (asi) jen opemus 6 a 6a. Ja ma opemus 6 standard, u ktereho o se o nem nezminuji.


Ta matnička patří do šuplíku pro filtry a ten 6 standard má. S kterým zvětš. objektivem jsi fotil tu nerovnoměrnost ? Při cloně 22 mi příjde divný, že by objektiv ostřil na vlákno, to je dost daleko a nad kondenzorem. Byla by fotka zvětšováku? Třeba bude kiks viditelnej. Navrhuji rozborku a sborku, třeba si něco někam (kondenzor?) sedne s opemus bude OK.
  • 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 4 leden 2012 - 12:47:41

Vážení kolegové, zklidněte hormon. Zmíněný jev byl řešitelný jedině tak,
že se do zvětšovacího přístroje instalovala žárovka z poněkud větší bílou
baňkou. V případě Opemusu 5 bylo dosaženo větší rovnoměrnosti světla
při použití větší žárovky Tungsram 150W E27, než při osazení standartní
75W E27 žárovkou. Vzdálenost objímky v těchto přístrojích vzhledem k
optické ose dvojitého kondenzoru je pevně dána konstrukcí osvětlovací
hlavy přístroje a není ji možné dodatečně nastavovat středovou tyčí tak,
jako u starších modelů Magnifaxů. Jedině použití žárovky s větším typem
baňky bude mít příznivý vliv na rozložení světla. Je to sice nesmysl, ale
do světelného toku paprsků můžou zasahovat i vykrývací lišty rámečku
a ovlivňovat rovnoměrnost osvětlení v krajích formátu. Jelikož jsou zde
mimo optickou osu, jejich hrana není zobrazena zcela ostře. Doporučuji
konrolu zatmelení patice poválením žárovky po rovné desce stolu a to
již během nákupu. Častá je excentricita zatmelení patice, což způsobuje
částečnou nerovnoměrnost světelného toku. Dalším řešením je kontrola
kolmosti žárovkové objímky ve světelné skříni. Setkal jsem se i zde s
případem křivého odlitku plastové dosedací patice, v níž je uchyceno na
třech šroubech vlastní keramické pouzdro objímky, v němž je vsazena
závitová část. I zde může být příčina vyosení. Keramika může mít otřep
z formy a nedosedá do pouzdra celou obvodovou plochou. Ani dotažení
upevňovacího šroubku závitového pouzdra pak nepomůže. Doporučuji
pečlivou analýzu všech rozhodujících komponentů, které můžou tento
zmíněný jev vyvolávat. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 leden 2012 - 17:53:55

Promazáno.
Pro ty, kteří to neví. Matnice není pro rovnoměrnost osvětlení až tak důležitá, určuje spíše "měkkost" světla. Což je většině lidí jasné, ale i tak to může sloužit jako důvod k divokým diskuzím - důvod promazání.
  • 0

#10 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 6 leden 2012 - 10:14:56

Pokud by po zkontrolování a seřízení zvětšováku nedošlo ke zlepšení, možno zkusit ještě úpravu dle mého příspěvku s obrázkem z 18.7.2009 zde:
http://www.temnakomo...2548&highlight=

Jinak je úbytek světla u některých zvětšováků Meopta s nasazenou kondenzorovou skříní docela normální jev; dokonce jsem kdysi četl na webu jednoho (snad australského?) distributora Meopty, že ve srovnání s ostatními výrobci mají tyto zvětšováky výhodu ve zvýrazněném středu, kde se obvykle nachází ústředí motivu :)

Já jsem si musel svůj Op6 také upravit a doladit než začal svítit celkem rovnoměrně v celé ploše.
  • 0

#11 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2012 - 11:36:36

Pokud by po zkontrolování a seřízení zvětšováku nedošlo ke zlepšení, možno zkusit ještě úpravu dle mého příspěvku s obrázkem z 18.7.2009 zde:
http://www.temnakomo...2548&highlight=

Jinak je úbytek světla u některých zvětšováků Meopta s nasazenou kondenzorovou skříní docela normální jev; dokonce jsem kdysi četl na webu jednoho (snad australského?) distributora Meopty, že ve srovnání s ostatními výrobci mají tyto zvětšováky výhodu ve zvýrazněném středu, kde se obvykle nachází ústředí motivu :)

Já jsem si musel svůj Op6 také upravit a doladit než začal svítit celkem rovnoměrně v celé ploše.


můj Flektogon 4/20 mi na plnou díru vinětoval jak prase, když se ty negativy zvětšovaly vinětujícím opemusem, tak se to srovnalo a ve výsledku bylo jakž takž OK, takže vše negativní může být někdy pozitivní. :)
  • 0

#12 svetlem

svetlem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 leden 2012 - 11:48:14

Pro zvětšovací přístroje Opemus 6 Standard, Opemus 6 a Opemus 6a je výrobcem Meopta Přerov doporučená opálová žárovka s kruhovou baňkou o průměru max. 7 cm a příkonu max. 220V/150W. V žádném případě se nejedná o žárovku 75W!!! Do zvětšovacích přístrojů Opemus 5 a Opemus 5a je rovněž výrobcem Meopta Přerov doporučená opálová žárovka s kruhovou baňkou 220V/150W. V žádném případě se nejedná o žárovku 75W!!! Žárovka 75W byla spíše pro konstrukce zvětšovacích přístrojů na kinofilm nebo na svitek o menším formátu (4x4) a přístrojů předválečných typů. Na svitek je del moderní konstrukce logicky jen a pouze žárovka 150W.

K některým "doporučujícím radám" je nemožné se nezmínit, že jednoduchý problém se nemusí hned řešit tak sofistikovaně a složitě a téměř nesmyslně.

Doporučil bych jednoduché řešení a jednoduchou radu:
1) vložit opálovou žárovku, která je doporučená výrobcem;
2) zkontrolovat matnici v zásuvce a bude-li tam cokoliv jiného než matnice - vyhodit (Matnice je matové sklo o rozměru 7,5x7,5 cm - povrch tohoto skla byl proveden pískováním, čili je sklo matné);
3) zkontrolovat uložení a především složení kondensoru (jsou to v kovové obroučce dvě proti sobě složené čočky oblou částí k sobě, tedy uvnitř. Možná může jedna chybět, protože parpsky nejsou po ploše ale jsou středem. Nad tímto kondensorem, nebo v něm už nemá být žádná obroučka s vloženým filtrem či matnicí - to bylo u předchozích typů)
4) používat selský rozum, podnikovou literaturu spol. Meopta Přerov, literaturu ze 60. - 80. let a především některé zavádějící příspěvky po přečtení ihned zapomenout!!!

Někdo napsal k čemu složí matnice - tento výrok je správný v ohledu roptýlení světla na "změkčení". Další rady a návody už moc ne. To jsou jen rady pro dobrodružnou četbu!!!
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 leden 2012 - 13:02:04

Vážení páni, Opemu 5 používam už tridsať rokov, a nikdy som s ním nemal podobný problém, Opemus 6 mám asi pol roka, a platí o ňom to isté.
Pokiaľ je hlava dobre poskladaná, všetko sedí na mieste kde má, tak sa toto stať nemôže. Jeden čas som používal len 100W žiarovku, nakoľko 150 sa kúpiť nedali, a malo to len jeden problém, že boli dlhšie expozičné časy.
Navrhujem teda znovu rozobrať hlavu a pozorne ju správne poskladať tak, aby všetko nenásilne sadlo na svoje miesto a myslím si, že bude problém vyriešený.
  • 0

#14 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 6 leden 2012 - 23:22:13

Já jsem si pro svůj Opemus jel kdysi do podnikové prodejny v Přerově. Vlakem jsem tu krabici pak vezl položenou na sedadle, aby se moc neotřásala. Když jsem doma odšrouboval kondenzorovou skříň, zjistil jsem, že kovová nasazovací objímka kondenzoru je špatně nasazena. Jeden zobáček, který aretuje nasazovací plechovou objímku byl ohnutý příliš a místo toho aby montér ve výrobním závodě jeho polohu zkorigoval, ledabile nasadil objímku na těleso kondenzoru kam až to šlo a bylo mu úplně jedno, že díky překážející pacičce nedosedla tak jak by měla (podotýkám, že přepravou to být nemohlo, musel jsem vynaložit značnou sílu k vyrovnání té pacičky zpět). Kondenzor jsem složil pečlivě a správně! Našrouboval jsem předepsanou žárovku PHILIPS PF605 (150W) a stejně jsem při vyšším zaclonění (moc silný zdroj světla -> extrémě krátké expoziční časy) pozoroval nerovnoměrně exponované zvětšeniny. Pozitivní expozimetr to pak potvrdil.
Dnes používám žárovky PF603 (75W), polohu žárovky jsem seřídil (výrazné zlepšení) a nainstalloval i ten papírový kroužek. Vše nyní funguje tak jak má.

Jinak některé výše uvedené rady jsou jistojistě opodstatněné a mají i fyzikální opodstatnění - namátkou např. seřízení polohy žárovky či kontrola přitmelení žárovky.
  • 0

#15 svetlem

svetlem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 7 leden 2012 - 10:32:46

Jinak některé výše uvedené rady jsou jistojistě opodstatněné a mají i fyzikální opodstatnění - namátkou např. seřízení polohy žárovky či kontrola přitmelení žárovky.


Nicodeme - ano, někdy může člověk koupit či vidět žárovku dřívější výroby s lehkým kazem, i když by vychýlení bylo natolik zásadní, nebude 5 mm odklon od osy žárovky světelný tok tak nepravidelně vykrývat, že by se mělo jednat o výše popsaný jev. Jistojistě opodstatněné z hlediska fyzikálního? Hmm, takové důvody nenastaly, především proto, že zde někdo příliš řeší tech. problémy natolik vědecky, že jsou v praxi neřešitelné. Pozitivní expozimetr nepotvrdí výše uvedené předpoklady, jesltiže bude "potvrzovat" na objednávku :), tedy slouží především k měření dopadajícího světla pod zvětšovákem a může měřit intenzitu ve středu i při okrajích.

Pomýlení pak může nastat, jestliže si někdo bude vysvětlovat vysvícený čtverec či obdélník na pozitivu tím, že je nepravidelně osvícený, když objektiv i kondensor i žárovka jsou tvaru kruhového, pak je snad nad hlavu jasné, že soustředěný osvit bude ve středu silnější, v rozích slabší. V rámci světelného toku a ostrosti je k tomu příslušná clona objektivu, aby pomohla zlepšit tuto korekci. Rozdíl mezi 150W a 75W žárovkou byl popsán v textu od slovenského fotografa a byl uveden nadmíru správně - bude zde vždy jen rozdíl v délce expozice. Nicodemův zvětšovací přístroj i v případě 75W žárovky stále bude osvětlovat stejně jako při 150W žárovce, ale s nižší intenzitou. Co se subjektivně může zdát jako výrazné zlepšení, je ve finále jen optický klam na sítnici Vašeho oka.
  • 0

#16 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 8 leden 2012 - 00:41:41

Svetlem:
Možná je můj sloh poněkud kostrbatý a tak jste mě pravděpodobně nepochopil zcela správně. Uváděl jste, že do přístroje Opemus nepatří žárovka 75W nýbrž 150W. Já na to zareagoval s tím, že úbytek světla u mého Opemusu byl pozorovatelný u obou příkonů žárovky a současně jedním dechem dodal, že dnes s úspěchem používám právě tu slabší. Netvrdil jsem, že by snad menší příkon žárovky nějak zlepšil homogenitu prosvětlení. Seřízením polohy žárovky, což vyžadovalo mechanickou úpravu, jsem teprve dosáhnul patrného zlepšení. Důvod proč dnes používám žárovku 75W je pouze ten, že jsem potřeboval snížit intenzitu světelného toku (současné materiály jsou dosti citlivé). Znám princip pozitivního expozimetru a také vím, že je s ním tedy možné měřit úroveň osvětlení v kterémkoliv bodě vysvícené plochy i když nemá od výrobce zrovna stupnici v lx. Z rozdílů hodnot ve středu a při okraji osvětlené plochy před a po úpravě docházím k závěru, že o optickém klamu nemohlo být zrovna řeči.
Jinak bych rád ještě podotknul, že jsem s Opemusem rozhodně spokojen (obzvláště po jeho seřízení) a předpokládám, že mi bude ještě dlouhou dobu bezchybně sloužit. Meopta určitě odvedla slušnou práci. Pokud se uživaleli jeví jako nepoužitelný, pak to s velkou mírou pravděpodobnosti může být tím, že je poškozen, případně chybou obsluhy. V této cenové kategorii by jsem si těžko pořídil dosud nepoužitý lepší přístroj.
  • 0

#17 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 leden 2012 - 08:44:26

Nicodeme, plny súhlas, Meopta po ukončení výroby Flexariet a Admir začiatkom 70. rokov vyrábal 16 a 35/70mm prístroje, ktoré majú svetové parametre, 35/70 sa radia na popredné miesto, nechcem povedať, že dokonca na prvé, a zväčšovaky, ktoré vo svojej kategórii sú taktiež hodnotené na popredných miestach, a okolo däveťdesiat percent výroby sa exportovalo do celého sveta. Tým som chcel povedať len toľko, že až tak zlé, ako sa tu na TK prezentujú nie sú.
Ako som písal vyššie robím s OP5 viac ako tridsať rokov, a nikdy som nemal potrebu hľadať niečo lepšie, ani vtedy nie, keď som robil farbu. Má len jedno obmedzenie, a to že je na 6x6, ale to nie je chyba, ale koncepcia.
  • 0

#18 hajma

hajma

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2012 - 01:57:43

Díky všem za odpovědi. Stručně:

Myslel jsem, že to dělalo s oběma objektivy, ale ted jsem to zkusil znovu a opravdu markantní je to pouze s tím anaretem 4.5/50 (s tím je i to foto).
S 4.5/80 je nehomogenita patrná až při f/22 a není to tak hrozné, s ním to asi nebudu vůbec řešit. Navíc ta nehomogenita je u něj tak nějak homogennější.

Bylo zaostřeno na negativ (kinofilm s 50, svitek s 80).

Součástky jsou všechny a kondenzor je kompletní.

žádný šuplík na matnici/filtry tam není, viz foto

z přepravy zozhozený být mohl, i když byl zabalen fest, šlo to českou poštou. Na druhou stranu jsem jej rozebral a vyčistil a všechno zapadalo do sebe poměrně logicky a nenásilně a snad tam ani nebylo kde něco posunout a pokazit.

ad štítek max. 150W na zvětšováku: to si vykládám jako 150W a méně, nikoliv jako 150W přesně.

Zkusím si pohrát s centrováním žárovky a tím papírovým válcem z http://www.temnakomo...2548&highlight=
když budu mít příležitost, zkusím i jiný 50mm objektiv


Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek[/img]
  • 0

#19 svetlem

svetlem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 leden 2012 - 11:21:33

Nicodeme:
V žádném případě, Nicodeme, jsem nikdy nechtěl zpochybnit Váš sloh, naopak je ve všech směrech OK, včetně osobního projevu, který hodnotím sympaticky, rovněž tak i Vaší bývalé berlínské distribuce Adox.

OK, zvětšovací přístroj nechť následně slouží tak, aby vyhovoval uživateli, nikoliv jako exponát v regálu fototechnických sbírek. Souhlasím.
  • 0

#20 svetlem

svetlem

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 leden 2012 - 11:28:21

hajma:

No ovšem, velmi se omlouvám, zapomněl jsem, že u OP6 Standard není zásuvka pro misky. Ta byla až u dalšího typu Opemus 6 (s označením color, ale prodávala se i s běžnou světelnou komorou či následně pak s barevnou hlavou Color 3 nebo jako doplněk s Meograde).

Spíše bych se přiklonil k tomu, aby se vyzkoušel jiný objektiv o ohnisku 50 mm.

K žárovce uvádím, že sice je tam štítek s označením max 150W, ale v prodeji i dle parametrů podnikových brožur byl každý typ Opemus 6 prodáván vždy se 150W žárovkou. Je možné, jak Nicodeme logicky vysvětluje, použít nižší příkon. Např. 100W, nebo 75W. Bez matnice je to určitě přínosnější. Pokud byste měl zásuvku s matnicí, a tuto matnici tam užíval, je spíše přínosnější žárovku o příkonu 150W, ale to musí každý individuálně posoudit sám.

Hezký den.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních