Přejít na obsah


Fotka

Glycin - druhy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
80 odpovědí na toto téma

#1 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 6 říjen 2009 - 00:05:32

V FX-55 je askorbát sodný, u IPL p. Lukeše jsem ho nenašel. Jak dostat z vit. C sodnou sůl?? Vývojka by pro dobré parametry a láci za to stála!! Čím a - kolik toho použít chemicky na zneutralizování a vytvoření sodné soli ??
  • 0

#2 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 říjen 2009 - 20:37:18

V FX-55 je askorbát sodný, u IPL p. Lukeše jsem ho nenašel. Jak dostat z vit. C sodnou sůl?? Vývojka by pro dobré parametry a láci za to stála!! Čím a - kolik toho použít chemicky na zneutralizování a vytvoření sodné soli ??


zbytečný.

Pat Gainer’s liquid part B with very long shelf life.
Fenidon – 1 g
TEA – 10 g (vážit, neodměřovat)
Kyselina L-Askorbová – 11,56 g
Glycol nebo glycerol do 100 ml

Přidat 10 ml tekuté části B na 1 l zředěné části A

mmch vlastnostma by tahle voda měla bejt v podstatě identická k D-76
  • 0

#3 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 říjen 2009 - 07:03:47

No dobře vyzkouším, ale co ta část "A" - ??
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 říjen 2009 - 08:40:03

ok, moje kompletní zápisky z deníčku:

CRAWLEY FX-55
část A:
Uhličitan draselný – 20 g
Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) – 1,5 g
Siřičitan sodný – 25 g
Pyrosiřičitan sodný – 12 g
Voda do 1000 ml

ředit 1:9 a před použitím přimíchat do rozředěné vývojky část B (sypkou).

část B:
Kyselina L-askorbová – 1,3 g
Fenidon – 0,1 g

ALTERNATIVA: Pat Gainer’s liquid part B with very long shelf life.
Fenidon – 1 g
TEA – 10 g (vážit, neodměřovat)
Kyselina L-Askorbová – 11,56 g
Glycol nebo glycerol do 100 ml

Přidat 10 ml tekuté části B na 1 l zředěné části A
  • 0

#5 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 říjen 2009 - 09:58:38

Díky za komplet, teď už to vypadá nadějně! :cry:
  • 0

#6 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 říjen 2009 - 17:47:00

Je fakt jedno, zda glycol či glycerol?? Okud jsou ty údaje vůbec?
  • 0

#7 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 říjen 2009 - 23:07:42

Je fakt jedno, zda glycol či glycerol?? Okud jsou ty údaje vůbec?


z APUGu, jsou to poznámky Pata Gainera, funkčnost tam už někdo ověřoval (kromě jeho samotnýho)
glykol, glycerol, polyglikol... je to jedno. v principu by měla jít použít jakákoli látka, ve který se rozpustí fenidon, tea a vitamin c a má neutrální pH. a teda která neni hydroskopická a neadsorbuje vzdušnej kyslík. což právě glykol/glycerol splňuje ideálně. principielně by měly jít použít i ethylenglykoly (poly-, di-, mono-... etc.) ale v těhle sloučeninách nejsu až tak zběhnutej, abych za to mohl dát ruku do ohně.
pokud bude daný rozpouštědlo adsorbovat vzdušnej kyslík, potom bude samozřejmě trvanlivost takovýho roztoku nižší. ale funkce zůstane stejná.
  • 0

#8 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 říjen 2009 - 08:57:29

Díky za dovysvětlení, namíchám! :D
  • 0

#9 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 6 leden 2010 - 10:49:24

Je fakt jedno, zda glycol či glycerol?? Okud jsou ty údaje vůbec?


z APUGu, jsou to poznámky Pata Gainera, funkčnost tam už někdo ověřoval (kromě jeho samotnýho)
glykol, glycerol, polyglikol... je to jedno. v principu by měla jít použít jakákoli látka, ve který se rozpustí fenidon, tea a vitamin c a má neutrální pH. a teda která neni hydroskopická a neadsorbuje vzdušnej kyslík. což právě glykol/glycerol splňuje ideálně. principielně by měly jít použít i ethylenglykoly (poly-, di-, mono-... etc.) ale v těhle sloučeninách nejsu až tak zběhnutej, abych za to mohl dát ruku do ohně.
pokud bude daný rozpouštědlo adsorbovat vzdušnej kyslík, potom bude samozřejmě trvanlivost takovýho roztoku nižší. ale funkce zůstane stejná.

Nedávno jsem sháněl propylenglykol a při procházení tohoto fóra jsem si všiml výše uvedeného textu.
Prakticky nic proti němu, ale i když se dá udělat docela jasno na wiki, kterak to s těmi alkoholy, glykoly je, přece jenom drobnou osvětu.
Asi jsou patrně většině z nás známé názvy methan, ethan, propan, butan ... (izoderiváty nechám v tuto chvíli na pokoji)
Začínají tím obvykle kapitoly z organické chemie.
Všechno jsou plyny. Methan CH4 je prakticky zemní plyn, s ethanem CH3-CH3 se běžný uživatel moc nesetká. Zato s propanem CH3-CH2-CH3 a butanem CH3-CH2-CH2-CH3, resp. s jejich směsí se setká celá řada uživatelů. A zejména Ti, co přičichnou nejen k vůni fotochemikálií, ale i, jak se dnes říká, k outdooru, tak často váhají zda benzíňák nebo plyňák.
Pokud se na dané molekuly "pověsí" hydroxylová skupina (-OH), tak vznikají alkoholy. Methanol CH3-OH, toxická a nebezpečná sloučenina, jejíž požití vede nejen k slepotě, ale díky podobné chuti (a tím i k nezanedbatelné dávce) s ethanolem až k smrti. Kdo by neznal ethanol CH3-CH2-OH, především jeho vodné roztoky v různých koncentracích a zejména s různými, pro chemika zcela podružnými, příměsemi. Propanol CH3-CH2-CH2-OH a butanol CH3-CH2-CH2-CH2-OH už tak běžný není. Ve fotografické praxi se lze setkat s izopropanolem (i-propanol, 2-propanol,...), kdy ta hydroxylová skupina není pověšena na konci molekuly propanu, ale uprostřed CH3-CH(OH)-CH3.
A dále.

Pokud se na ty základní molekuly plynů "pověsí" hydroxylové skupiny dvě, vznikají glykoly (dioly). A jak to je v chemii obvyklé, jedním názvem lze označit nejen konkrétní sloučenínu, ale i obecně nějakou skupinu látek (např. známý evergreen glycin vs. glycin). Takže z ethanu můžeme odvodit (methan už necháme na pokoji) ethandiol neboli glykol resp. ethylenglykol HO-CH2-CH2-OH nebo CH2(OH)-CH2-OH. Často spojovaný s nemrznocí kapalinou, ale vzhledem k toxicitě není příliš oblíben. Opět je popsáno pár případů, kdy byl zaměněn s ethanolem (alkohol jako alkohol) a došlo i k úmrtím. Je příjemně slaďounký. Nezkoušet!!! Před smrtí odpráskne játra mnohem rychleji než ethanol. No a pomalu se dostáváme k propandiolu, propylenglykolu, kdy v drtivé většině jde o derivát propanu, kdy se pověsí dvě hydroxylové skupiny na první a prostřední atom uhlíku CH3-CH(OH)-CH2-OH. Chemici rádi vidí název 1,2-propandiol. Jeho dimerací "zdvojením" vzniká diethylenglykol HO-CH2-CH2-O-CH2-CH2-OH.

A pomalu se blížíme k závěru. Když tady věším ty hydroxylové skupiny, tak se nelze nezmínit o glycerínu, glycerolu. Ten "vznikne", když se na molekulu propanu pověsi 3 hydroxylové skupiny, každá na jeden atom uhlíku CH2(OH)-CH(OH)-CH2-OH). Opět chemici by rádi viděli název 1,2,3-propantriol. Ano, tato sloučenina má úzkou souvislost s nitroglycerínem, ale to už patří zcela jinam :oops:

Výklad k poly- sloučeninám glykolu by byl příliš obsáhlý a tak napíši pouze. Jedná se o polymery třeba ehylenglykolu, kdy se jeho molekula zřetězí mnohem vícekrát než v případě diethylenglykolu (proto poly-; polymery jsou pojem známý).
Vzhledem k jejich odlišným fyzikálně-chemickým vlastnostem si myslím, že se jako pomocné rozpouštědlo pro přípravu vývojek nepoužívají. Prošel jsem na APUGu celou řadu příspěvků, ale v této souvislosti jsem se s polyglykoly nesetkal. Možná zatím :)

Ještě ke glycerolu. Je to docela viskózní kapalina, bod tání kolem 18 °, takže v chladu zcela jistě ve flašce ztuhne.
Já bych vůbec nespekuloval s náhradami propylenglykolu.
Ten se dá, mysím docela snadno pořídit. Kilo by se do dvou stovek pořídit dalo. No nekupte to :)

Tolik ke glykolům, glycerolu ...
  • 1

#10 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 6 leden 2010 - 13:20:00

Drahý chemiku,moc ti děkuji za to,že tvé příspěvky mi pomáhají a doufám nejen mně,odborně růst a rozšiřovat si obzor v chemii. Ty a Lukas 87,jste pro mne perlami tohoto fóra a to myslím úplně vážně. Prosím tě ale zároveň,abys nám neznalým takto osvětlil jak to je s pravým fotografickým glycinem,vím,že se to tady již řešilo,ale těch příspěvků bylo dost a já si nejsem jistý,který z nich má pravdu.
  • 0

#11 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 leden 2010 - 14:59:38

mimochodem - při pročítání wikipedie a dalších zdrojů sem došel k závěru, že diethylenglykol by v malý dávce neměl bejt jedovatej (něco kolem 1g/kg by se mělo dát přežít). a měl by bejt sladkej (od latinského glykys = sladký).
nezkoušel ste to někdo?

říkám si... cucnout si. třeba jenom kapičku. a vyplivnout a vypláchnout, žejo.

ale kurňa - láká mě to! :lol:
  • 0

#12 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 6 leden 2010 - 15:06:43

...Prosím tě ale zároveň,abys nám neznalým takto osvětlil jak to je s pravým fotografickým glycinem,vím,že se to tady již řešilo,ale těch příspěvků bylo dost a já si nejsem jistý,který z nich má pravdu...

Já myslím, že tady proběhla diskuze, ke které nemám výhrad. Zejména Gorgi to příspěvkem z 12. září 5:01 pm dovysvětlil docela dobře.
Je asi jasné, že chemici, zejména organičtí se musí orientovat v celé řadě názvů, které vznikaly historicky ať už systémově nebo nesystémově. Takže organická sloučenina může být známa pod několika názvy. Teď raději nebudem řešit, co je správné. Na jedné straně máme glycerol, glycerin, na druhé 1,2,3,-propantriol. Určitě by se nalezly i další a docela si myslím, zda ten 1,2,3-propantriol je správně dle nejnejnejnovějšího názvosloví. V současné době je nejlepší, aby se odstranily zmatky, vždy citovat tzv. CAS number (číslo Chemical Abstract), je to něco jako rodné číslo, přesněji jedinečné evidenční číslo dané látky. U glycinu je ten průšvih, že obecně a prioritně to je název pro nejjednodušší aminokyselinu, z které se skládají bílkoviny. Je to obyčejná kyselina octová s aminovou skupinou na jednom konci molekuly H2N-CH2-COOH. No a pokud na tuto aminokyselinu pověsím cokoliv jiného (těch možností jsou mraky) např. aminofenol (benzenové jádro, na jednom konci amino skupina, na druhém hydroxy) a ještě tím žádaným koncem, tak dostanu derivát, sloučeninu, kterou je potřeba pojmenovat. A znáte to, pět chemiků tomu dá minimálně šest názvů. V tom je to jádro pudla!!
A v případě jednodušších sloučenin se přímo nabízí vyjít z názvu původního. Něco-glycin. No pak k tomu přistoupí chemický slang, obchodní strategie s ochrannými názvy, angličtina vs. čeština atd. A pak je na zmatek mezi laiky zaděláno.
Vždyť i v té mé osvětě o glykolech je naznačeno, co se může s pojmem glykol stát. Obdobně jako s tím glycinem, glykol jako takový je název pro nejjednoušší dihydroxoalkohol. Ale co s tímto názvem uděláme my uživatelé dále je jasné :lol:
Ještě k tomu glycinu.
Ten "fotoglycin" pod asi frekventovaným názvem N-(4-hydroxyfenyl) glycin má CAS Number: 122-87-2
Ta aminokyelina, glycin (anglicky glycine) má CAS Number: 56-40-6

Zajímavůstkou je, že pod názvem glycin lze nalézt i takovouto sloučeninu:
N,N-Bis[3-(Fmoc-amino)propyl]glycine potassium sulfate
  • 0

#13 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 6 leden 2010 - 16:00:09

Opět děkuji za precizní odpověď,musím říct,že v tom měl "kongo" i můj dodavatel chemie,teď to bude v rychtyku ! :lol:
  • 0

#14 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 6 leden 2010 - 21:12:31

No to snad není možný,taková cena ?!. Trochu jsem projel své kontakty a na www.ucebnipomucky.net,v sekci chemie,na str. 11 prodávají nějaký glycin v čistotě p.a. za cenu o dost nižší,otázka je,jestli je to ten pravý košer fotoglycin,to jsem z toho nedokázal zjistit... :)
  • 0

#15 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 6 leden 2010 - 21:24:14

No to snad není možný,taková cena ?!. Trochu jsem projel své kontakty a na www.ucebnipomucky.net,v sekci chemie,na str. 11 prodávají nějaký glycin v čistotě p.a. za cenu o dost nižší,otázka je,jestli je to ten pravý košer fotoglycin,to jsem z toho nedokázal zjistit... :)

No tak to je právě ta nejjednoduší aminokyselina. Žádný "fotoglycin".
  • 0

#16 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 6 leden 2010 - 22:55:16

Tak jak to po sobě čtu a ve snaze přílišné detatilnosti jsem se do toho zapletl.
V příspěvku o kousek výše jsem uvedl následující tvrzení. Cituji:

...No a pokud na tuto aminokyselinu pověsím cokoliv jiného (těch možností jsou mraky) např. aminofenol (benzenové jádro, na jednom konci amino skupina, na druhém hydroxy) a ještě tím žádaným koncem, tak dostanu derivát, sloučeninu, kterou je potřeba pojmenovat...

Správně má být, zvýrazněno tučně:
...No a pokud na tuto aminokyselinu pověsím cokoliv jiného (těch možností jsou mraky) např. fenol (benzenové jádro s jednou hydroxylovou skupinou) a ještě tím žádaným koncem, tak dostanu derivát, sloučeninu, kterou je potřeba pojmenovat...

Jde o to, že ta amino skupina z glycinu se spojí s tím fenolem, v daném případě přesně na opačném konci benzenového jádra než je ta hydroxylová skupina za vzniku skupiny iminové (-NH-) a jak už zde ve fóru bylo zmíněno, vznikne sloučenina HO-C6H4-NH-CH2-COOH, "fotoglycin" (skupina -C6H4- je to benzenové jádro).

Aminofenol (přesněji p-aminofeno či 4-aminofenol; benzenové jádro, kdy na jednom konci je amino skupina a na druhém hydroxy) jsem tam připletl proto, protože jsem už myslel na syntézu, přípravu "fotoglycinu". Reakce je založena na syntéze 4-aminofenolu s kyselinou monochloroctovou Cl-CH2-COOH, kdy amino skupina s aminofenolu reaguje s atomem chloru v kyselině chloroctové za vzniku "fotoglycinu" a uvolnění chlorovodíku ve formě kyseliny chlorovodíkové (solné). Rozhodně to není na míchání doma v obýváku :)
  • 0

#17 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 6 leden 2010 - 23:09:37

Jdu se ztrapnit ještě jednou : C2H5NO2 vzorec - zase to není fotoglycin ? Jestli ne tak to mohu s vývojkama na bázi glycinu zabalit,ale stále nemůžu uvěřit té ceně,to by si snad nikdo na světě tu vývojku raději nenamíchal,vždyť by stála na naše tisíce !
  • 0

#18 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 6 leden 2010 - 23:26:03

Jdu se ztrapnit ještě jednou : C2H5NO2 vzorec - zase to není fotoglycin ? Jestli ne tak to mohu s vývojkama na bázi glycinu zabalit,ale stále nemůžu uvěřit té ceně,to by si snad nikdo na světě tu vývojku raději nenamíchal,vždyť by stála na naše tisíce !


Tak Sokolíku, to asi nebude ten pravý glycin!!!
Nalisstoval jsem "Lukeša" - katalog IPL a tam tento zmiňovaný je, 100 g 87,- a hned pod tím ten "náš" - již bez vzorce, ale zato psaný takto "glycin" (vývojka) a stojí 100 g v balení 73,-. Už jsem si ho chtěl se siřičitanem objednávat a glycinky zkusit, kdysi jsem to zkoušel - příjemně bohatá tonalita a elmi dobré využití ciltivost, o zrnu nemluvě...
:)
  • 0

#19 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 leden 2010 - 00:17:48

pravý Glycin chlapci leda v emerice, tam ho maj za cca 4kč gram. Akurát se nikomu nechce do organizace hromadnýho nákupu :)
  • 0

#20 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 leden 2010 - 08:08:23

Jdu se ztrapnit ještě jednou : C2H5NO2 vzorec - zase to není fotoglycin ? Jestli ne tak to mohu s vývojkama na bázi glycinu zabalit,ale stále nemůžu uvěřit té ceně,to by si snad nikdo na světě tu vývojku raději nenamíchal,vždyť by stála na naše tisíce !


tohle je aminofenol
  • 0

#21 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 leden 2010 - 08:14:32

Jdu se ztrapnit ještě jednou : C2H5NO2 vzorec - zase to není fotoglycin ? Jestli ne tak to mohu s vývojkama na bázi glycinu zabalit,ale stále nemůžu uvěřit té ceně,to by si snad nikdo na světě tu vývojku raději nenamíchal,vždyť by stála na naše tisíce !


tohle je aminofenol


sorry, po ránu na to nevidím...dva uhlíky, né 5....
podle sumární vzorce to může být cokoliv...třeba amk GLYCIN...a spousta dalšího...
http://www.chemspide...Formula/C2H5NO2
  • 0

#22 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 7 leden 2010 - 08:19:19

pravý Glycin chlapci leda v emerice, tam ho maj za cca 4kč gram. Akurát se nikomu nechce do organizace hromadnýho nákupu :)


No pokud ing. Lukeš přímo uvádí, že to je jeho glycin pro foto, tak snad v tom má jasno. Rozhodně při objednávání mu zdůrazním, že opravdu chci jen glycin v případě jeho vyvíjecích schopností. Nevěřím, že by chtěl ve své nabídce oficiální mystifikovat.
Ovšem možná už někdo z TK u něj tento glycin vyzkoušel??
  • 0

#23 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 7 leden 2010 - 09:54:45

Jaro,prosím tě,zkus to u pana Lukeše prověřit,protože pak už by skutečně jedinou možností byl ten hromadný nákup ve státech, v tom udělal kus práce Dubraro s Dimesone - S,ale nevím,jestli se mu do glycinu bude chtít... 8-)
  • 0

#24 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 7 leden 2010 - 10:47:18

C2H5NO2
No právě. Vypadá to zajímavě, až by člověk zaváhal.
On i v zápisu C2H6O by ledaskdo vůbec nehledal ethanol.

K panu Lukešovi.
Vážení, berte také na vědomí aktuálnost jakýchkoliv katalogů. Chemikálií (sloučenin) na světě přibývá čím dál více, nejinak tomu je i v katalozích. Ale stejně jak chemikálie přibývají, tak také ubývají, rozumějte, že mizí z trhu. Pak to dopadne, že dodavatelů je jako šafránu a cena tomu odpovídá.

Nepochybuji, že glycin (vývojka) v katalogu od pana Lukeše doopravdy kýžená sloučenina je. Ale dovoluji si tipnout, že v reálu už to není skutečností.
Zkrátka glycin (vývojka) alias fotoglycin pan Lukeš nemá.
Věc se má takto. V dřívějších dobách (cca tak do osmdesátých let) bylo velice rozšířenou reprodukční technikou přefocování čehokoliv. Xeroxy nebyly v našem regionu vůbec rozšířeny, a tak jedním z dobře dostupných způsobů, kterak si opatřit kopii z časopisů pro třeba studijní účely, bylo přefocení na film a pak na dokument (papír). V různých organizacích (školy, státní úřady, továrny ....) byly vcelku dobře vybavené fotokomory. Včetně chemikálií. Nebudu to již příliš rozvádět, jenom to, že v devadesátých letech, kdy se začaly přijímat různé bezpečnostní standardy třeba právě k uskladnění a k uchovávání chemikálií, tak všichni ti, kteří byly temnokomornicky vybavení, tak se zbavovali všeho. Doslova všeho. Do bazarů, na skládky, na šrot. U chemikálií nastával problém podobný, na kanál, na skládku, zlikvidovat. Naštěstí přece jenom se občas našel někdo osvícený a povolal správnou likvidační firmu. No a když se na druhé straně řetězce objevil pan Lukeš a viděl, že to se likviduje vypadá dobře, tak vyhodil to zkažené a když ty lahvičky vypadaly dobře, proč by s tím nešel na trh. Takovýto osud postihlo mnoho chemikáli, nejenom glycin.
Takže já si myslím, že to byl i připad, který se objevil v katalogu pana Lukeše. Prostě nějaký zbytek z nějakého kšeftu.
Vzhledem k tomu, že podle mých zkušeností byly v těch vzpomínaných dobách (a i dříve) docela časté fotokomory i u běžných lidí (přesněji, že se temnokomornictvím zabývalo docela dost lidí), tak usuzuji, že i mezi lidma se musí ještě v těchto dobách nalézat dost věcí. Ano, je jasné, že poznamenané zubem času. Chci tím jen naznačit, že vypátrat by se asi dalo.
Třeba na aukru. Když na ty chemikálie koukám, tak rozhodně musí být z jiných zdrojů než je zdroj typu firma pana Lukeše.
  • 0

#25 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 leden 2010 - 11:05:26

Uff, tak znova... C2-H5-NO2, neboli glycin, je aminokyselina, s tou se vyvolávat nedá.

To co potřebujeme, je N-(4-Hydroxyfenyl)glycin, C8-H9-NO3, CAS# 122-87-2. Jen shodou okolností má tato látka obchodní název Glycin, s velkým G, protože je to jméno.

Na možnosti hromadného nákupu z USA se pracuje, ale já nejsem hlavním oragnizátorem, takže nebudu mluvit o podrobnostech. Nákup u p. Lukeše, byť i hromadný s následnou distribucí, by byl vhodnější. Jestli se nepletu, tak kolegové z Valašska, například velectihodný Kraken, to tam mají "přes kopec" - co tak je požádat, aby někdo p. Lukeše navštívil a osobně to prověřil.

A ty, Sokolíku, máš u mne půl kila boraxu, nebylo by od věci si to odebrat.
  • 0

#26 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 7 leden 2010 - 17:08:28

A tak končí naše glycinová komédie...doufám,že ten hromadný nákup jednou nezmizí pod příkrovem plynoucího času a starostí všedního dne.. :cry:
  • 0

#27 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 7 leden 2010 - 22:02:10

Protože si teď něco málo objednávám u pana Lukeše, tak sem se ho zeptal v mailu i na glycin pro foto. Z dopisu, v kterém mi odpověděl, bych tedy vyjmul pasáž, která mně docela nadchla (snad se nebude na mne pan Lukeš za to zlobit, předem se omlouvám):

"Shodou okolností jsem právě dnes řešil možnost syntézy glycinu - vývojky na VŠCHT v Praze. Normálně se dováží z Belgie, ale je příšerně, příšerně drahý."


  • 0

#28 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 leden 2010 - 00:33:29

Má to znamenat, že ví, že ve své aktuální nabídce měl uváděný glycin vývojku, která vyvolává, ale už mu došla zásoba?? Proč by se jinak o to zajímal?? Má v nabídce tolik položek... To mi není jasný - vysvětloval to nějak??
  • 0

#29 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 8 leden 2010 - 00:40:17

Má to znamenat, že ví, že ve své aktuální nabídce měl uváděný glycin vývojku, která vyvolává, ale už mu došla zásoba?? Proč by se jinak o to zajímal?? Má v nabídce tolik položek... To mi není jasný - vysvětloval to nějak??

V katalogu, který mi poslal má pouze aminokyselinu glycin. Takže není třeba vysvětlovat, glycin pro foto už není...
  • 0

#30 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 leden 2010 - 08:42:51

V katalogu, který mi poslal má pouze aminokyselinu glycin. Takže není třeba vysvětlovat, glycin pro foto už není...

Je třeba si uvědomit, že jakýkoliv katalog už nemusí být aktuální prakticky v době svého vydání a pokud je třeba se na nějaký odvolat, bylo by dobré citovat i rok vydání, případně uvést dobu aktualizace či dobu jeho distribuce. Těch položek je tolik, že i v současném bych mohl narazit na věci, které už nemá.

I když by byl "fotoglycin" uveden v katalogu pana Lukeše s označením roku 2008 (jehož aktualizovanou verzi nyní distribuuje), tak bych se již v tuto dobu o aktuálnosti nabídky nezmiňoval.
Že chemikálie mizí z nabídky, je pro mnohé z nás bohužel tvrdá zkušenost, s kterou je třeba (pokud to je možné) ve svých zálibách počítat.
  • 0

#31 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 leden 2010 - 09:18:49

Ano ano. Když jsem se podíval na datum katalogu, tak k ménu překvapení je z roku 2005, i když jsem ho dostal tuším loni... Takže není glycin vývojka v nabídce... Omlouvám se za méně podložené údaje, faktem tedy je, že tuto položku měl a ví, že není gylcin jako glycin. Pokud se tedy výrobya rozjede, asi to bude na delší dobu - balení, distribuce...
Na kolik to přijde z USA??
  • 0

#32 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 leden 2010 - 09:30:40

Moji milí, našel jsem při brouzdání po wikipedii tuto větu:

One method is to react p-aminophenol with chloracetic acid in a solvent and purify glycin.

Tedy vlastně postup přípravy glycinu. Jako chemik jsem ovšem diletant, nebyl by někdo zdatněkší schopen vymyslet z toho, jak na věc?(Polopaticky, krok od kroku, pro primitivy jako jsem já).
  • 0

#33 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 leden 2010 - 09:43:21

Ano ano. Když jsem se podíval na datum katalogu, tak k ménu překvapení je z roku 2005, i když jsem ho dostal tuším loni... Takže není glycin vývojka v nabídce... Omlouvám se za méně podložené údaje, faktem tedy je, že tuto položku měl a ví, že není gylcin jako glycin. Pokud se tedy výrobya rozjede, asi to bude na delší dobu - balení, distribuce...
Na kolik to přijde z USA??


Petr Lukeš je absolventem VŠCHT Praha a rozhodně ví, co prodává. V tom má moji plnou důvěru.
Co se týče výroby. On ten Petr všechno vykecá :) . Zatím je to předčasné, nicméně pokud by se projevil zájem ... Jak už jsem naznačil, syntéza pro kvalifikovaného pracovníka nemusí být vůbec složitá, bohužel i ty suroviny něco stojí. 4-aminofenol (jen tak mimochodem, má ve své molekule 6 atomů uhlíku), monochloroctová a možná ještě něco navíc. No a ta kvalifikovaná práce s příslušným vybavením...
Aby to nakonec nevyšlo nastejno, jako z té Ameriky :lol:
  • 0

#34 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 leden 2010 - 09:57:48

Moji milí, našel jsem při brouzdání po wikipedii tuto větu:

One method is to react p-aminophenol with chloracetic acid in a solvent and purify glycin.

Tedy vlastně postup přípravy glycinu. Jako chemik jsem ovšem diletant, nebyl by někdo zdatněkší schopen vymyslet z toho, jak na věc?(Polopaticky, krok od kroku, pro primitivy jako jsem já).


Tak ještě jednou, cituji sám sebe (z 6.1. 10:55) v tomto vlákně:

...Reakce je založena na syntéze 4-aminofenolu s kyselinou monochloroctovou Cl-CH2-COOH, kdy amino skupina s aminofenolu reaguje s atomem chloru v kyselině chloroctové za vzniku "fotoglycinu" a uvolnění chlorovodíku ve formě kyseliny chlorovodíkové (solné). Rozhodně to není na míchání doma v obýváku :lol:

Na tom rozhodně si trvám :)
  • 0

#35 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 leden 2010 - 10:15:05

Na kolik to přijde z USA??

Samotní prodejci v USA přiznávají, že jediným výrobcem Glycinu pro foto v USA je nyní Photographer's Formulary, viz např. http://silvergrain.com/labs/Glycin. Tam se dá koupit za $79 / lb. Když připočítáme dopravu, dostaneme se na cenu asi 4,90Kč / gram. Přitom je nejisté, zda vůbec bude dovoz realizovatelný. P.F. jsou dost opatrní a mnoho věcí do zahraničí nechtějí posílat.
  • 0

#36 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 leden 2010 - 11:28:57

V tomto případě - i pro podporu domácího výrobce - by bylo asi vhodné požádat ing. Lukeše o ekonomickou rozvahu ceny a datA kdy by byl produt na trhu - nebo soukromě nám prodáno množství někomu z nás...
Asi by to bylo nejjednodušší!
  • 0

#37 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 leden 2010 - 15:55:53

nebo třeba zde: http://www.alfa.com/...3&rnd=434069262 ale cena odporna :)
  • 0

#38 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 8 leden 2010 - 16:03:26

Tak kolegové,pokračujem v krasojízdě ? :) Stalo se z toho vlákno s téměř detektivní zápletkou ! Ale k věci: Chemiku,mám dotaz,který se pomyslně vznáší ve vzduchu - člověk tvého vzdělání by mohl pro nás mít nějaké řešení nebo znát důležitý kontakt,co ty na to ? Jestli to nebude pro tebe ale průchozí,nezlob se prosím,víš přece,že zoufalí lidé dělají zoufalé věci :)
Jinak bych chtěl trošku "nenápadně" apelovat na Dubrara,který,jak už jsem jednou psal,odvedl při organizaci hromadného nákupu ze zahraničí perfekní práci a ještě dnes si na něj s lehkým dojetím vzpomenu,kdykoliv beru Dimesone-S do rukou. Je jedním z těch,který vlastní klíč k nákupům směrem na západ a je zároveň seriózní,což je v dnešní době zázrak.
Dubraro sice pravil,že tento obchod neorganizuje...ale kdyby..přeci jen..co? :)
  • 0

#39 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 leden 2010 - 16:38:15

Já se v glycinech začal orientovat podle ceny.
Za glycin / aminokyselinu se u nás v současné době platí cca 1-2Kč za gram. U fotoglycinu se cena pohybuje 10-20Kč za gram. (konkrétně Glycin p.a. 50g za 655,- s DPH)

čili zhruba 10tinásobek
  • 0

#40 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 8 leden 2010 - 17:25:06

Já se v glycinech začal orientovat podle ceny.
Za glycin / aminokyselinu se u nás v současné době platí cca 1-2Kč za gram. U fotoglycinu se cena pohybuje 10-20Kč za gram. (konkrétně Glycin p.a. 50g za 655,- s DPH)

čili zhruba 10tinásobek

Asi to bude znít šíleně,ale to je cena,kterou bych ještě akceptoval,tak moc o tu látku stojím.
  • 0

#41 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 leden 2010 - 20:06:05

> Sokolík
Nech vzdělání na pokoji.
Řešení? Něco jsem již naznačil, co se syntézy týče. Ale v tomto případě to chce čas, trpělivost a výsledek možná není jistý. Možná to tady někdo sleduje a něco se časem vynoří.

Jde totiž o to, že pokud by se podařilo získat ten produkt od Photoformulary, tak by to bylo i s ohledem na cenu nejlepší řešení.

Cena.
Usuzovat dle ceny na typ látky může být docela ošemetné.
Vůbec není problém nalézt aminokyselinu glycin, jejíž cena je i několik desítek korun za 1 g. Nicméně držím palce, pokud by byl tip správný. Už jsem psal, "fotoglycin" by tady někde ještě měl být. Jen ho najít :)

A drobnou poznámku k tomu, zda psát Glycin nebo glycin.
Nejsem sice jazykovědec, ale něco o tom snad vím. Pokud dojde k tomu, že se nějaký obecný chemický název přenese do obchodního názvu a po čase dojde k jeho opětovnému zobecnění (tzv. apelativizace), píše se pro obecný popis chemikálie, když se nepíše o konkrétním obchodním produktu, malé písmeno.
  • 0

#42 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 leden 2010 - 08:23:19

Asi to bude znít šíleně,ale to je cena,kterou bych ještě akceptoval,tak moc o tu látku stojím.

Ahoj, přečti si ten článek na Silvergrain, na který jsem dal link, zejména kapitolu Weakened Metol.
  • 0

#43 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 9 leden 2010 - 10:17:10

Asi to bude znít šíleně,ale to je cena,kterou bych ještě akceptoval,tak moc o tu látku stojím.

Ahoj, přečti si ten článek na Silvergrain, na který jsem dal link, zejména kapitolu Weakened Metol.

No,nevím,nevím...za prvé je tu dobrý článek od Bzencaka na téma glycinových vývojek,ze kterého je jasně patrná charakteristika těchto lázní a za druhé se mi zdá,že jak metol,tak glycin přistupují k vrstvě negativu zcela odlišně,to neznamená,že bych tedy jednu látku z nich ihned považoval za slabší,či méněcennější,že,ale glycin vývojky jsou založeny právě na pomalejším a důkladnějším působením glycinu,navíc tento vyvolávač by měl vytvářet ve vývojce tedy přátelské prostředí pro jemnozrnné působení ostatních látek v roztoku- například.
Dle mého názoru je glycin zcela nezastupitelný v pozitivním procesu - jen si všichni vzpomeňme,co se stalo,když ve Fomě vypustili z Fomatone PW glycin a nahradili ho jinou látkou. Nevím jak kdo,ale já jsem rozdíl okamžitě poznal. Ze zahraničních článků také vím,že glycin je nejdoporučovanějším,byť nejdražším vyvolávačem pro tzv. "warm" papíry.
Zkus ho nahradit metolem a zjistíš kolosální rozdíly a to mluvíme o pozitivech...Věř mi,že já vím zatraceně dobře,proč o glycin stojím,potřebuji ho pro svou zálibu-rekonstrukce a testování starých recepisů a v pozitivním procesu.
  • 0

#44 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 9 leden 2010 - 14:28:14

Ještě bych přidal pár myšlenekna toto téma. Předně - někdo může namítnout,že hydrochinon může odvést v pozitivním procesu při zpracování warm emulzí stejnou práci. To je bohužel jen částečná pravda. Aby bylo dosaženo tónu hnědo-zeleného,nikoliv jen jakoby brčálově nazelenalého,je nutné hydrochinonovou vývojku více ředit vodou a papír tím pádem i více přeexponovávat než u glycinové vývojky. To znamená dost podstatné komplikace:celý proces je časově velmi náročný,díky vysokému zředění velmi choulostivý a nepředvidatelný a to v praxi znamená chrlení proužkových zkoušek jak na běžícím páse a nervy v kýblu. Sám si pamatuju ze své praxe příklad,jak jsem se mordoval s jedním jediným snímkem celou noc,skončil jsem až za svítání,bylo mi šíleně blbě od žaludku,protože jsem celou noc "inhaloval" a vyvolával skrčenej v kuchyňce bytu 1+1. A výsledek nebyl díky hydrochinonu vůbec úměrný vydané práci. To není ale nic nového pod sluncem,každý zkušený temnokomorník potvrdí,jak těžké je dosáhnout takového "teple-sudkovského" tónu .Jde tedy o to,že s glycinem jde práce daleko líp od ruky. Je pravda,že Foma má i "šamoa" podložku,která svým nahnědlým tónem může dost pomoci,ale stále je to jen částečné řešení,které ale může,to přiznávám,někomu klidně stačit a já proti tomu nic nemám.
Ještě k tomu zahraničnímu článku - v některých z nich,zdůrazňuji v některých,se často k mému znechucení setkávám s takovým bombastickým,amerikánským přístupem,jako že co má nejvyšší sílu,co je big,tak to je nejlepší,je tam na můj vkus i dost křečovitá snaha o získání největšího D max na papírech a podobně. Osobně jsem zastáncem valérů a nepotřebuji životně nutně,aby měla fotka sto procent v kilech,daleko důležitější je pro mne tónový rozsah snímku a jeho jemné odstupňování a kdybych používal rozantních vývojek,jak v pozitivním procesu,tak v tom negativním,nikdy bych tohoto cíle nemohl dosáhnout. Také nesouhlasím s lehkomyslným zaměňováním jedněch vyvolávacích substancí za jiné,praxe jasně ukázala,že výsledky jsou rozdílné,neříkám přímo horší nebo lepší,ale jsou prostě jiné a my temnokomorníci musíme mít cit i pro takové nuance,právě to dělá naší práci zvláštní a odlišnou od "čudlíkářů".
  • 0

#45 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 leden 2010 - 16:51:26

Sokolíku, máš mé sympatie.
V historii lidského poznání by se našlo mnoho příkladů, kdy se badatelům smáli, že objevují Ameriku. Bohužel už není mnohdy zdokumentováno, jak se tito posměváčci tvářili, když za ten objev byla Nobelova cena. A co si budem povídat, je řada významných objevů, které na Nobelovku nejsou a přitom vynálezci byli terčem posměchu. Ta posměšná poznámka na Silvergrainu o glycinu (a ještě k tomu zvýrazněná tučně) mne překvapuje o to více, že pochází pravděpodobně od firmy ze země, která každoročně světu dává právě nositele Nobelových cen. Lze jen doufat, že to je dovětek pyšného autora a že nijak necharakterizuje filozofii firmy. Vždyť i samotná firma si do preambule svých myšlenek dává motta, která s tou sarkastickou poznámkou nemají nic společného.
Bzencak, který zde předložil svým způsobem popularizaci glycinek má můj obdiv. A i když zde předložil již mnoho hodnotných článečků, tak tento, díky mému chemickoexperimentálnímu založení, pokládám za vynikající.
Naznačil cestičku a dovoluji si tvrdit, že i tento přístup přispívá k tomu, co dělá z fotografa pána Fotografa.
Vždyť i cesta je cíl.
  • 0

#46 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 leden 2010 - 18:12:01

hele nechci rejpat, ale proč se prvních 9 příspěvků ve vláknu o Glycinu týká FX-55? (ten glykol/polyethylenglykol neni vyvolávací látka)
  • 0

#47 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 9 leden 2010 - 22:38:09

Moji milí, našel jsem při brouzdání po wikipedii tuto větu:

One method is to react p-aminophenol with chloracetic acid in a solvent and purify glycin.

Tedy vlastně postup přípravy glycinu. Jako chemik jsem ovšem diletant, nebyl by někdo zdatněkší schopen vymyslet z toho, jak na věc?(Polopaticky, krok od kroku, pro primitivy jako jsem já).


Tak ještě jednou, cituji sám sebe (z 6.1. 10:55) v tomto vlákně:

...Reakce je založena na syntéze 4-aminofenolu s kyselinou monochloroctovou Cl-CH2-COOH, kdy amino skupina s aminofenolu reaguje s atomem chloru v kyselině chloroctové za vzniku "fotoglycinu" a uvolnění chlorovodíku ve formě kyseliny chlorovodíkové (solné). Rozhodně to není na míchání doma v obýváku :)

Na tom rozhodně si trvám :(



v katalogu acros je chloroctová 1kg asi 24 eur a p-aminophenol asi 55Eur /kg. No a v databázi balstein se najde návod jak postupovat a je to. Neděláte někdo studia na VŠCHT nebo na Farmačce? Donedávna byl Balstein zdarma po registaraci, teď prd.
  • 0

#48 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 10 leden 2010 - 12:01:39

v katalogu acros je chloroctová 1kg asi 24 eur a p-aminophenol asi 55Eur /kg. No a v databázi balstein se najde návod jak postupovat a je to. Neděláte někdo studia na VŠCHT nebo na Farmačce? Donedávna byl Balstein zdarma po registaraci, teď prd.

Tak vida, druhý tip do Prahy na VŠCHT (první viz ToFF z infem od pana Luješe). Asi jsou tam fakt dobří.
Jinak bych neopomíjel "Přírodovědu na ÚKáčku", chemii v Pardubicích, v Brně. Na "Báňské" v Ostravě se také něco najde. A máme tady i kolegy za Slovenska. V Bratislavě chemii taky umí, Košice ....

Jinak dík za započetí ekonomické rozvahy. K té syntéze je ještě potřeba octan sodný (cca ve stejném množství), prý má reakce lepší výtěžnost než ze samotných základních složek. Od Acrosu bratru 50 € za kilo. Od Lachnera (Acros v Česku) možná levněji. Takže to máme zhruba 130 € POUZE za suroviny. Teoretická výtěžnost dává (na 1 kg aminofenolu + 1 kg chloroctovky) zhruba 2 kg. Organické syntézy nebývají tak zcela dle stechiometrie, ale zkusíme být optimisti, řekněme 80 %. To znamená 1,6 kg produktu.
Takže to máme nějakých 8 € za 100 g fotoglycinu v surovinách.

Od Photoformulary je pytlík se 454 gramy fotoglycinu za 80 $.
Vychází mi to cca 12 € za 100 g fotoglycinu.

Věřím tomu, že pečlivějším brouzdáním po světových katalozích včetně českých lze dojít i k příznivějším cifrám ve prospěch syntézy. Nepočítám dopravu, ale abychom nebyli překvapeni. I z té Ameriky někdy něco dojde tak levně, ře se člověk diví. Na druhé straně sama chloroctová také může (říkám může) vyžadovat nákladnější způsob přepravy, je to žíravina.
Co ale zatím nepočítáme, jsou náklady na výrobu. Pokud by to chtěl nějaký studentík bastlit pro kamarády, tak desítky gramů asi zvládne zadara, jen aby ukázal, že na to má. Ale zpracovat dvě kila surovin? Respektive 3 kg (plus ten octan). Wow. Tak toto množství by si asi vyžádalo docela slušné zařízení, třeba ten Lachner (zakázková výroba) by to zvládl. V případě studentíka by to znamenalo syntézu rozdělit na několik menších etap. V tu ránu klésá výtěžnost, asi nijak dramaticky, ale klesá. A už jsme u doby, kterou je tomu třeba věnovat. Zadara?
V případě, že by přece jenom byli experimentátoři při zemi a nekoupili suroviny hned po kilu, tak jistě je nám známo, kterak docela významně stoupá cena za 1 gram nějaké sloučeniny, pokud klesá zabalené množství.

Víte co by měl takový student říci? I když má k různým databázím typu Beilstein (nikoliv Balstein), Gmelin, k různým vyhledávačům jako Sciencedirect, Reaxys atd. atd. přístup zdarma? A to ještě nemluvím o exkluzivních přístupech do Chemical Abstracts.
Z VŠCHT by nejspíše řekl (učí se tam i ekonomiku chemických výrob): "že se na to nevyse..te pánové a nesnažíte se to dostat z tej Ámeriky".

Tím nijak nechci znevažovat syntézu, možná přece jenom k ní dojde, ale v tuto chvíli bych doporučoval trpělivost.
  • 0

#49 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 10 leden 2010 - 12:40:47

Přátelé,bratři temnokomorničtí,buďte požehnáni všichni vy,kteří se snaží najít cestu k získání fotoglycinu ! Já jsem bohužel v pozici,kdy mohu jen prosit ostatní o pomoc a doufat. Věřím,že by byl o tento produkt zájem,ale viděl jsem také krachnout i nadějné projekty,je to bída...Věřte mi,že kdybych mohl,tak bych ten hromadný nákup už zorganizoval.
  • 0

#50 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 leden 2010 - 16:43:06

Já bych cestu syntézy "na místě spotřeby" tak docela nezavrhoval. To proto, že Glycin se musí vyrábět furt. Má totiž životnost jen asi půl roku, takže nemá smysl jej nakupovat ve velkém do zásoby.

Nicméně, nákup z USA je realizovatelný. Před chvílí jsem dostal odpověď z Photographer's Formulary, že zaslání do ČR je možné:
Yes we can and shipping is dependent on the final weight of the order.
Express mail would be 36.75 with delivery in about 5-7 business days or
Priority mail for 28.75 with delivery in about 6-10 business days.
This shipping is only good for 1 pound of Glycin any changes and the
shipping will have to be adjusted.


Teď už zbývá jen najít někoho, kdo v tom na nějaký čas utopí pár tisíc svých korun, bude na vlastní kůži riskovat že to nepřijde nebo že bude mít opletačky s celnicí a když to konečně šťastně přijde, tak bude běhat na poštu a ještě pár týdnů či měsíců upomínat původně nadšené zájemce, aby si zboží ráčili laskavě převzít a zaplatit. Já jsem si to už zkusil, teď může někdo jiný. Doteď nemám zaplacený všechen Dimezon a ve filmech mám utopeno dobrých deset tisíc.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních