Přejít na obsah


Fotka

Dotazy nováčků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
427 odpovědí na toto téma

#251 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 17 prosinec 2019 - 12:08:40

Mo všem děkuji za odpověď, myslím že příčina je jasná. Utržené plátno závěrky, opravit se bohužel nepodařilo, plátno závěrky se nepodařilo sehnat, takže zatím poputuje na poličku a časem třeba koupím nefunkční S1A na díly. S1A nahradím Pentaxem SV až se vrátí ze servisu.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#252 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 22 prosinec 2019 - 11:34:07

Viděl jsem různá plátna na závěrky na internetu. Nejvíc na ebay, uvádím jeden příklad, chce to trochu hledat.

 

https://www.ebay.co....tgAAOSwhJNb4ZFT


  • 0

#253 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 23 leden 2020 - 23:59:48

Zdravím všechny, měl bych zase jeden dotaz. Pustil jsem se do vyvolávání v ID-11 a tenhle Tri-X nevyšel podle mých představ. Jednak se mi moc nelíbí celkově vzhled, tonalita, ale hlavně černé pruhy u pár fotek a u jiných zase u krajů něco, co vypadá na světelný únik, foťák byl ale nedávno profesionálně přetěsněn zdejším zarytým temnokomorníkem za což mu převelice děkuji (taky za čas strávený v temný komoře a za lekce). Nafoceno včera, dneska jsem nafotil Ilford Pan 400, vyvoláno úplně stejně, na chlup a negativ a scany sou jak víno, prostě nádhera. Jen ustalovač jsem použil už použitý a u toho Panu jsem myslím ustaloval dýl pro jistotu. Může to být ustalovačem.?

 

Olympus Om-2n, Zuiko 50mm/1.4 silver noise - foceno na prioritu clony

 

Kodak Tri-X  @ 400

Úplně čerstvá Id-11 stock

-  20c

-  7.5 minuty podle info od Ilford ( na digitaltruth píšou 6,45 minuty)

-  překlápění prvních 30s a poté 4x každou minutu

 

Přerušovač destilka něco přes půl minuty

 

Rychloustalovač FomaFix

 

Praní podle Ilford metody a nakonec smáčedlo od Fomy

 

 

Ten druhej film Pan400 vyšel opravdu moc krásně, bez jediný vady, úplně stejný postup ( s odpovídajícími časy ). Moc dík.

 

edit: nevim jak ty snímky tady otočit :D

Přiložený soubor (y)


  • 0

#254 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 leden 2020 - 08:46:18

až přijdeš příště,  vem ten negativ  s sebou.  až ho uvidím na vlastní oko,   řeknu ti  svůj názor.  :-)


  • 1

#255 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 24 leden 2020 - 09:39:46

Zdravím všechny, měl bych zase jeden dotaz. Pustil jsem se do vyvolávání v ID-11 a tenhle Tri-X nevyšel podle mých představ. Jednak se mi moc nelíbí celkově vzhled, tonalita, ale hlavně černé pruhy u pár fotek a u jiných zase u krajů něco, co vypadá na světelný únik, foťák byl ale nedávno profesionálně přetěsněn zdejším zarytým temnokomorníkem za což mu převelice děkuji (taky za čas strávený v temný komoře a za lekce). Nafoceno včera, dneska jsem nafotil Ilford Pan 400, vyvoláno úplně stejně, na chlup a negativ a scany sou jak víno, prostě nádhera. Jen ustalovač jsem použil už použitý a u toho Panu jsem myslím ustaloval dýl pro jistotu. Může to být ustalovačem.?

 

Olympus Om-2n, Zuiko 50mm/1.4 silver noise - foceno na prioritu clony

 

Kodak Tri-X  @ 400

Úplně čerstvá Id-11 stock

-  20c

-  7.5 minuty podle info od Ilford ( na digitaltruth píšou 6,45 minuty)

-  překlápění prvních 30s a poté 4x každou minutu

 

Přerušovač destilka něco přes půl minuty

 

Rychloustalovač FomaFix

 

Praní podle Ilford metody a nakonec smáčedlo od Fomy

 

 

Ten druhej film Pan400 vyšel opravdu moc krásně, bez jediný vady, úplně stejný postup ( s odpovídajícími časy ). Moc dík.

 

edit: nevim jak ty snímky tady otočit :D

... Ty tmave fotky jsou vsechny foceny v protisvetle a tak bych to typoval na fotoaparat. Pri foceni proti svetlu nebo zaberu s velkymi svetlymi nebo naopak tmavymi plochami je potreba korigovat expozici. A ty pruhy jsou v miste preforace filmu, tam bych zase typnul na problem s agitaci.


  • 2

#256 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 leden 2020 - 11:54:43

 

 

... Ty tmave fotky jsou vsechny foceny v protisvetle a tak bych to typoval na fotoaparat. Pri foceni proti svetlu nebo zaberu s velkymi svetlymi nebo naopak tmavymi plochami je potreba korigovat expozici. A ty pruhy jsou v miste preforace filmu, tam bych zase typnul na problem s agitaci.

 

Velmi podobne to vidim aj ja:

- film bol pravdepodobne podexponovany (mozno i podvyvolany);
- vyzera to, nemusi to byt pravda, ze film bol vyvolavany v tradicenj (nie preklapacej) vyvojnici, navyse je podozrenie, ze vyvojky nebol dostatok;
- ak sa spravia pasy priecne cez film od perforacie, dovody mozu byt iba dva:
- - fuci svetlo okolo ozubeneho traktora, co posuva film;

- - bromidove pruhy od nedoatocneho pohybu vo vyvojke;

Ale na prvu supu pekny vysledok :)


  • 1

#257 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 leden 2020 - 11:56:35

Pokud má film mléčné zbarvení nebo závoj pak se jedná o nedostatečné ustálení.Tam stačí film ponořit do čerstýho  ustalovače.Pokud jsou to světlé příčné pruhy který vycházejí z políček perforace pak se jedná o nedostatečný pohyb při vyvolávání.Vyčerpaná vývojka stéká z otvorů perforace a vyvolání probíhá v tech místech pomaleji.


  • 1

#258 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 leden 2020 - 13:06:39

 

 

edit: nevim jak ty snímky tady otočit :D

Otočit snímky je potřeba ve svým počítači a pak je sem dát.Druhá možnost že si je uložím do svýho počítače a tam si je otočím.


  • 0

#259 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 24 leden 2020 - 14:53:19

Všem díky za odpovědi!

 

Popmar: protisvětlo je jasný, zrovna tady na tom filmu jsem si zkoušel kompenzaci expozice. Jeden objekt, 3 snímky - normálně, + 1EV, + 2EV. Ani plus dva někdy nestačilo. Ale celkově se mi zdá že celej film je moc tmavej. Přitom 7 a půl minuty by mělo být dostatečný. A ten Pan400 co jsem volal hned potom vyšel jak víno bez sebemenší chybičky, prostě nádhera.

 

keko: vývojnice Plastimat, jako dycky. Ale s tím posuvem filmu a ozubeným soukolím je to zajímavý. Právě tohle mi na foťáku občas blbne. Třeba to souvisí. Co se týče nedostatečného pohybu ve vývojce, překlápěl jsem vývojnici stejným způsobem jako dycky a nikdy nebyl problém, ani se svitky. Tohle je poprvé ty pruhy a zrovna u Tri-X který jsem volal prvně.

 

Luboszz: fotky sou v počitači otočený jak mají být, jen tady sou zase obráceně :D

 

jirin_ol: to je jasný! 


  • 0

#260 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 leden 2020 - 15:16:13

Pak ještě vyčerpaná nebo znečištěná vývojka.Typické jsou pruhy nepravidelné hustoty  který můžou mít až žluté zbarvení.Stím otáčením fotek je to jinak.Já třeba otočím fotku v programu Pikasa a musím jí taky otočit ve Windows tam už otočená není.Záleží na tom kdo co má v počítači.


  • 0

#261 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 leden 2020 - 15:57:53

Pak že to nejde :D

Přiložený soubor (y)


  • 1

#262 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 24 leden 2020 - 19:06:17

Je to sice off-topic, ale co se orientace obrazku tyce, nektere programy jenom zmeni orientation tag v EXIFu, ale samotny obrazek na binarni urovni vlastne neotoci. Proto se pak v nekterych prohlizecich a browserech zobrazuje stale spatne otoceny.
Nejvic se mi osvedcilo otoceni obrazku primo v Pruzkumnikovi ve Windows, je to velmi snadne a ucinne reseni.
  • 1

#263 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 leden 2020 - 19:42:45

Je to sice off-topic, ale co se orientace obrazku tyce, nektere programy jenom zmeni orientation tag v EXIFu, ale samotny obrazek na binarni urovni vlastne neotoci. Proto se pak v nekterych prohlizecich a browserech zobrazuje stale spatne otoceny.
Nejvic se mi osvedcilo otoceni obrazku primo v Pruzkumnikovi ve Windows, je to velmi snadne a ucinne reseni.

Já to zase otočím ve Windows prohlížeč fotografií a je to bez problémů.


  • 0

#264 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 leden 2020 - 19:55:12

 

Je to sice off-topic, ale co se orientace obrazku tyce, nektere programy jenom zmeni orientation tag v EXIFu, ale samotny obrazek na binarni urovni vlastne neotoci. Proto se pak v nekterych prohlizecich a browserech zobrazuje stale spatne otoceny.
Nejvic se mi osvedcilo otoceni obrazku primo v Pruzkumnikovi ve Windows, je to velmi snadne a ucinne reseni.

Já to zase otočím ve Windows prohlížeč fotografií a je to bez problémů.

 

Já se zase snažím přizpůsobit hlavu náklonem podle obrázku, je to velice zdravé, doporučuji.

Jen jsem s tím měl začít dřív, dneska už to jde dost ztuha. Stojky na hlavě ovšem již nepraktikuji  :)


  • 0

#265 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 28 leden 2020 - 18:34:27

Tak se hlásím s dalším vyvolaným Tri-Xem a můžu říct se se povedl na jedničku! Sem si řek že ten Tri-X musím prostě pokořit a tak se taky stalo. Nevim proč se to minule nepovedlo, držel sem se informací přímo od Ilfordu (zezačáku překlopit 4x a poté taky 4x každou minutu a čas 7 a půl minuty). Teď sem se vrátil k času podle digitaltruth (6.45m), překlápět prvních 30s a poté 4x každou minutu a pro jistotu čerstvý ustalovač. Bum, tohle je ten slavnej Tri-X o kterým jsem slyšel. A mistr dohlíží při zakládání!

Přiložený soubor (y)


  • 4

#266 peter22

peter22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2020 - 20:41:00

Kde sa, okrem specializovanych kamennych a online obchodov, stale daju kupit 35mm filmy? Kedysi sa dali bezne kupit na pumpach, poste, v supermarketoch a podobne.
  • 0

#267 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 10 únor 2020 - 21:18:14

Kde sa, okrem specializovanych kamennych a online obchodov, stale daju kupit 35mm filmy? Kedysi sa dali bezne kupit na pumpach, poste, v supermarketoch a podobne.

Myslím, že už zbývají hlavně specializované obchody, ačkoli asi před dvěma lety jsem viděl prodávat film v jednotě v Osečanech. Na pumpách, poštách atd. jsem je teda už pěkně dlouho neviděl. Ale mám mimochodem doma krabičku Fomáckého Equicoloru balenou v barvách Coopu


  • 0

#268 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 10 únor 2020 - 21:25:26

Snad už jenom DM,Teta pouze kodakcolor 200 a předraženej.Pak vím o jednom papírnictví možná že jich je víc?

Kde sa, okrem specializovanych kamennych a online obchodov, stale daju kupit 35mm filmy? Kedysi sa dali bezne kupit na pumpach, poste, v supermarketoch a podobne.


  • 0

#269 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 únor 2020 - 23:28:52

Kde sa, okrem specializovanych kamennych a online obchodov, stale daju kupit 35mm filmy? Kedysi sa dali bezne kupit na pumpach, poste, v supermarketoch a podobne.

Sorry, ale pobavilo.
Kde mi este, teda okrem zubných ordinacii, osetria zubny kaz?
Predtym sa chrup dal este napravit v krcme fanusikov Spartak Trnava ...


  • 0

#270 peter22

peter22

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2020 - 09:14:04

 

Snad už jenom DM,Teta pouze kodakcolor 200 a předraženej.Pak vím o jednom papírnictví možná že jich je víc?

 

 

DM ma nenapdalo, skusim sa pozriet ked tam niekedy zabludim. Dakujem.

 

Sorry, ale pobavilo.

Kde mi este, teda okrem zubných ordinacii, osetria zubny kaz?
Predtym sa chrup dal este napravit v krcme fanusikov Spartak Trnava ...

Zradlo pre psa tiez nekupis len v chovatelskych potrebach ale aj v potravinach, podobne milion inych veci. Ale som rad ze si sa pobavil - zivot ma byt zabava.


  • 0

#271 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 11 únor 2020 - 13:55:38

DM uz nema filmy roky..ani expirovane niejde v skladoch :)


  • 0

#272 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 11 únor 2020 - 14:36:12

Já co znám DM ze svýho okolí tak všechny mají Kodakcolor 200 za 140 kč Teta o něco levnější.Pak Fotolab ty tvrdí že jsou kamenný prodejny.Mají jak barvu tak čb kino i svitek.Nedávno jsem tam kupoval Ilfordpan 400 iso.Jedinej Film který mají šíleně předraženej je Fujicolor 200 za 175 kč.Já myslel že špatně vidím :shock:


  • 0

#273 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 11 únor 2020 - 15:02:25

 

 

Snad už jenom DM,Teta pouze kodakcolor 200 a předraženej.Pak vím o jednom papírnictví možná že jich je víc?

 

 

DM ma nenapdalo, skusim sa pozriet ked tam niekedy zabludim. Dakujem.

 

Sorry, ale pobavilo.

Kde mi este, teda okrem zubných ordinacii, osetria zubny kaz?
Predtym sa chrup dal este napravit v krcme fanusikov Spartak Trnava ...

Zradlo pre psa tiez nekupis len v chovatelskych potrebach ale aj v potravinach, podobne milion inych veci. Ale som rad ze si sa pobavil - zivot ma byt zabava.

 

Zradlo pre psa z potavin?
Asi nemas rad svojho psa, ze?
Ale keby bolo ludi, co foti na film tolko, co chovatelov psov, filmy by viseli opat aj na hakoch v potravinach.
predaj filmov je vsak natolko nezaujimavy a ocakava personal natolko vyskoleny, ze sa tym potraviny nezaoberaju ...


  • 0

#274 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 11 únor 2020 - 15:30:36

Pokud by šlo jen o to sehnat někde film a nemuset jezdit do specializovaného obchodu, i v malých městech bývají fotoateliéry, kde by mohli mít filmy nebo by je tam mohli alespoň objednat. 

 

Můj prastrýc zase vždycky tvrdil sousedům, že to žrádlo pro psy, co kupuje, má pro sebe, že je chudej důchodce... (stejně by takhle ale asi neušetřil)


  • 0

#275 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 11 únor 2020 - 16:09:27

Pokud by šlo jen o to sehnat někde film a nemuset jezdit do specializovaného obchodu, i v malých městech bývají fotoateliéry, kde by mohli mít filmy nebo by je tam mohli alespoň objednat. 

 

Můj prastrýc zase vždycky tvrdil sousedům, že to žrádlo pro psy, co kupuje, má pro sebe, že je chudej důchodce... (stejně by takhle ale asi neušetřil)

 

Tak pořád existují e-shopy. Jasně, poštovný, ale když se toho nakoupí víc, nepřijde mi pade za balíkovnu takový ranec...


  • 0

#276 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 11 únor 2020 - 18:03:35

To že jsme si koupil film ve stánku,v elektru nebo Kauflandu.Kdysi stačilo zajít do drogerky a měli tam filmy,papíry a chemii o tom si už můžem nechat jenom zdát.


  • 0

#277 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 11 únor 2020 - 19:09:09

Tudle sem běhal v Německu v jednom městečku po všech možných drogerkách v naději že koupím aspoň ňákej film neb sem slyšel že se to tam dá sehnat a ani fň. On to byl problém sehnat celkově a v Drážďanech jakoby zapomněli že tam kdysi dělali většinu produkce německý foto techniky a že tam SLR vynalezli.
  • 0

#278 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 12 únor 2020 - 07:11:39

Není problém si filmy objednat na eshopu,třeba Fomei nabízí komplet sortiment Ilford,Fomaobchod Fomu,v Béfoto třeba barvu.Je dobré nakoupit filmy ve větším množství,třeba na roční produkci,i kvůli konstantním výsledkům...


  • 0

#279 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 únor 2020 - 10:44:46

Mám totálně nováčkovskej dotaz, který by mě samotného asi nikdy nenapadnul, ale po praxi kolegy mi to začalo vrtat hlavou.

Kolega totiž nastavoval na Flexaretě 6 s Metax závěrkou časy stylem "mezilehlých hodnot" - jakože expozimetr mu ukázal 1/250, která na Metaxu není, tak tam fouknul něco mezi 200 a 400. A já jako WTF?! a on že to je je jak clona přece, že ta závěrka má plynulou regulaci... (jakože prstencem, který předpružuje pružinku?).

Já byl poučen kdysi mechanikem, který (právem) hanil závěrky Prestor s tím, že byly velice náchylné na přesně "zařazenou" rychlost, že když to tam člověk nedal přesně na rysku, tak pomalu či rychleji odešly atd., nikdy bych si netroufl myslet si, že závěrky mají plynulou regulaci.. nebo (některé) ano?

 

Tak kde je prosím pravda? Závěrky fakt neumím :/


  • 0

#280 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 únor 2020 - 10:54:48

Je to tak, existují mechanické závěrky umožňující plynulou regulaci, respektive nastavení časů mezi vymezenými polohami voliče. Třeba kinofilmové Lejky to zvládají bez potíží, stačí nastavit volič do mezipolohy.

 

Druhá věc je, že to příliš nedává smysl v praxi. Opakovatelnost a přesnost času u mechanické závěrky je věc kolísavá, přesnost měření expozice je další nepřesnost, a pokud člověk nefotí na diapozitivy, tak expoziční pružnost filmu to jakžtakž pokryje. 


  • 1

#281 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 únor 2020 - 12:07:26

Jediné centrální závěrky, které mezipolohy bezpečně a spolehlivě umožňují, je tzv. starý Compur a první verze nového Compuru. Ale přemýšlet o neshodě 1/250 a 1/300 sek. je naprostá ujetina


  • 0

#282 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 12 únor 2020 - 14:09:46

Já bych to u Flexaret taky neřešil.Tohle už dělají závěrky který jsou elektronický.Třeba můj Pentax taky nastavuje časy 45-30-15-10-8-6-4-3-2-1,2-0,7 atd.Nebo clonu 25,27,32. i když na objektivu je nejvíc 22.To se opravdu hodí na diáky.


  • 0

#283 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 únor 2020 - 11:26:34

děkuju za info.

samozřejmě!mě osobně by mezihodnoty nikdy nenapadly využívat... když už, tak to ladím clonou. A to i na RZ67proII, která má mezihodnoty oficiálně na voliči časů.

O přesnosti vychozených nebo zatuhlých závěrek si taky nedělám iluze.

 

Spíš mi šlo, zda je to technická realita nebo fikce a zejména o to, zda aktivace natažené závěrky v nějaké nešikovné mezipoloze nemůže tu závěrku naopak poškodit (jak mi pravil zkušený mechanik u F VII Prestorů)


  • 0

#284 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 1 březen 2020 - 21:22:08

Tak sem tady s dalším dotazem ohledně vyvolaných fotek  :D. Tak se nezlobte.Tentokrát jde o aparát Exakta Varex VX, objektiv Tessar 2.8/50 a Ilford FP4+ vymáchanej v ID-11 stock. Konečně sem se jí rozhod otestovat. Je z Aukra, v krásným stavu ale neposlal sem jí na žádnej servis neb se mi zdála v pořádku až na nefunkční počítadlo. Hádám ale že CLA bude potřebovat, mám totiž dojem že je to aparátem. De mi o ty fleky, na několika fotkách sou na stejných místech. Nějaký odraz, co myslíte.?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#285 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 1 březen 2020 - 21:33:00

Děravé plátno závěrky ? 


  • 1

#286 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 březen 2020 - 00:37:26

Asi jo.


  • 0

#287 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 2 březen 2020 - 18:18:40

No tak vyřešeno, danke.
  • 0

#288 MisQo83

MisQo83

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2020 - 20:33:57

Ahjote,

 

Vedeli by Ste mi prosím poradit ohaldom opemus 6, color3 . Nerozumiem sa tomu ,ale otec si kedysi davno vyvolával fotky.Používal pri tom opemus 6 a cele to vybavenie má k tomu. Chcel by to predať.Nevedeli by Ste mi poradiť kolko by si mal za to vypýtať. 

 

Ďakujem


  • 0

#289 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 březen 2020 - 20:50:33

Nie je problém si niečo vypýtať. Ale nájsť niekoho, kto by to potreboval.


  • 1

#290 MisQo83

MisQo83

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2020 - 21:39:48

Mysliš že je to už až taky prežitok?


  • 0

#291 MisQo83

MisQo83

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2020 - 21:50:14

Ešte ma doma aj practiku LTL3 tuším 2 objektivy ,trojnožku a brašňu.blesk canon


  • 0

#292 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 10 březen 2020 - 22:57:18

Není nic lepšího, než ty věci vzít a začít používat. Nejen otci to udělá radost.
  • 0

#293 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 11 březen 2020 - 09:28:18

Není nic lepšího, než ty věci vzít a začít používat. Nejen otci to udělá radost.

A život se rázem stane bohatší o pohled okem fotoaparátu. To není marná vyhlídka. A stačí tak málo.....
  • 0

#294 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 12 březen 2020 - 23:16:16

Mysliš že je to už až taky prežitok?

Je to smutné, ale je to prežitok. Ja sám mám doma 4 zväčšováky, fotoaparátov na desiatky a väčšinu z nich som dostal darom, lebo ľuďom to bolo ľúto vyhodiť. Z    všemožných dôvodov sa k práci s nimi dostanem len raz za naozaj dlhý čas. A sám ich schraňujem len preto, že aj mne je ich ľúto vyhodiť. Napríklad taký zväčšovák, ak by mal byť vyrobený dnes, musel by mať cenu cca 1500-1700 €. Jeho dnešná hodnota je: " Ak mi dáte dvacku, tak vám ten odpad odpracem.". Čokoľvek medzi tým je cena za zväčšovák.Podobne obstáli leštičky na papier. Dnes sa už papier , ktorý by sa dal leštiť na leštičkách nevyrába. Tak načo je komu leštička?


  • 0

#295 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 březen 2020 - 00:35:07

 

Mysliš že je to už až taky prežitok?

Je to smutné, ale je to prežitok. Ja sám mám doma 4 zväčšováky, fotoaparátov na desiatky a väčšinu z nich som dostal darom, lebo ľuďom to bolo ľúto vyhodiť. Z    všemožných dôvodov sa k práci s nimi dostanem len raz za naozaj dlhý čas. A sám ich schraňujem len preto, že aj mne je ich ľúto vyhodiť. Napríklad taký zväčšovák, ak by mal byť vyrobený dnes, musel by mať cenu cca 1500-1700 €. Jeho dnešná hodnota je: " Ak mi dáte dvacku, tak vám ten odpad odpracem.". Čokoľvek medzi tým je cena za zväčšovák.Podobne obstáli leštičky na papier. Dnes sa už papier , ktorý by sa dal leštiť na leštičkách nevyrába. Tak načo je komu leštička?

 

Ach jo, už zase, (cit. Douglas Adams)

 

Je přežitek kresba tužkou? A uhlem? A linorit? A olejomalba? A tempera? A akryl? A hra na housle? A balet? Etc....

Všechno jsou to svébytné techniky, a používají je ti, kterýmž vyhovují. Pro mně by násadka pera z 19.století měla hodnotu špejle do květináče, grafik by za ni dal klidně cenu slušné SD karty.

Připomíná to debaty "Je fotografie umění?"

 

MisQuo83, za ty věci můžeš dostat od pytliku kafe po slušnou večeři. Pokud je vše v dobrém stavu, považoval bych cenu 75 eur za foťák, objektivy... a 75eur za vybavení komory za oboustranně slušnou. Ale je tu riziko/kouzlo aukcí, žejo :-D

 

Citová hodnota je něco jiného, připojuji se k Luzjimu. Aspoň si to zkus použít, na ceně tratit nebudeš.


  • 1

#296 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 březen 2020 - 17:30:26

Kdy se přestaly vrábět papíry vhodné k leštění na leštičkách? Že bych něco zaspal a prošvihnul?
  • 0

#297 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 březen 2020 - 18:36:50

Kdy se přestaly vrábět papíry vhodné k leštění na leštičkách? Že bych něco zaspal a prošvihnul?

Docela jistě od té doby, co ty papíry už nejsou co byly dřív. A ty nerezový plechy už nejsou taky takový ...  ;-)​  


  • 0

#298 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 17 březen 2020 - 15:25:26

Jelikož je karanténa a spousta volnýho času, vrhnul sem se na vyvolávání všeho možnýho co jsem nafotil a dopadlo to na výbornou, budu něco dávat do galerie až na dva případy, focený starejma vykopávkama z 30. let jen tak na zkoušku a podle výsledku sou to aparáty na vystavení na poličku, protože to je aparátama ty vady si myslim. Nebo filmem - nějaká výrobní vada.?

 

Voigtlander Brillant 6x6

 

- ty černý nesmysle na pozitivu co vypadaj jak ňejakej prach, smeti což ale není je to v negativu, tam samozřejmě bílý. Není to ale na všech fotkách.

 

Zeiss Ikon Nettar 512/2 6x9

 

 - po celý dýlce přesně uprostřed pruh, od začátku do konce. A na jedný fotce ty samý černý nesmysle.

 

Filmy v obou Rollei RPX 100, vývojka Rodinal 1+50 časy podle Digitaltruth. Ostatní Filmy Rollei RPX 100 a 400 taktéž Rodinal z Rolleicordu Va a Pentaxu SV sou naprosto excelentní, ty samý postupy.

 

 

Moc se omlouvám za votravování a děkuju :D

Přiložený soubor (y)


  • 0

#299 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 17 březen 2020 - 18:33:42

Ty "černý nesmysle" jsou samozřejmě prach, ale ten, co je v komoře fotoaparátu. Chce to pořádně vyfoukat stlačeným vzduchem. Také s tím u starších aparátů, zejména měchových, bojuji.

 

Shimpan

 

 


- ty černý nesmysle na pozitivu co vypadaj jak ňejakej prach, smeti což ale není je to v negativu, tam samozřejmě bílý. Není to ale na všech fotkách.

  • 1

#300 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 17 březen 2020 - 20:13:44

 - po celý dýlce přesně uprostřed pruh, od začátku do konce.

 

Tak to je škrábanec na filmu. 


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních