Přejít na obsah

Fotka

Dotazy nováčků

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
368 odpovědí na toto téma

#351 Luboszz

Luboszz

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 018 příspěvků(y)
Reputace: 131

Publikováno 19 květen 2020 - 09:46:19

Keko nevím jak si to myslel s konkurencí?Co znám malý města tak tam minilaby zrušili a zbyli drogerky kde sběrna to posílá do jedný firmy.Praha Brno tam je toho víc.Nevím jak je to na Slovensku?

• 0

#352 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 542 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 340

Publikováno 19 květen 2020 - 13:45:59

ona i všeliká nedorozumění jsou k něčemu dobrá

tehdy kolem 2014 jsem prošel několik labů v hradci a pořád se to nedařilo a tak jsem se začal věnovat nebarevné fotografii a domácímu zpracování abych to měl pod kontrolou

nikdy nezapomenu na tajemníka hynka, když jednou na srazu fotil a až doma zjistil, že to v těle nebyl trix, ale barva, tak ji zpracoval a nazvětšoval a pak přinesl velmi zajímavě barevný zvětšeniny

já bych to asi nedal, ale jako učiteli chemie mu ty filtrace a roztoky naskakují jistě samy :)

• 0

#353 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 884 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 927

Publikováno 19 květen 2020 - 14:10:03

#1 Dakujem za skvele vysvetlenie. Toto mi na telefone v minilabe kde mi to tlacili a vyvolavali nepovedali. Dostal som vysvetlenie ze ked chcem bez orezu nech fotim digitalne a pozeram na monitore. :) 

Minilab vyraba tzv beokrajocou technologiou. Laser, alebo svetlo dopada na papier tak, ze obrazok svieti za okraje papiera ... Ak by chcel niekto okraj svetla dostat na okraj fotografie, hodne by sa natrapil a vysledok by bol taky, ze by sa na to nakoniec vykaslal.
Naprosta vacsina fotografov pri fotografovani pocita s tym, ze nieco padne v obet na "spad". Tak je to aj v ofsetovych tlaciarnach ci inych zariadeniach. kde sa sice bezokrajovo tlacit neda, ale nakoniec si do obrazka jemne zakusne stohova rezacka.

# 2 Toto mi je jasne. Predpokladal som ale, ze ked hladacik zobrazi cca 95% tak tak nejak bude aj fotografia vyzerat. Ze tych zvysnych cca 2.5% z kazdej strany bude orezanie pri tlaci. Prekvapilo ma ale ze to je viac. Priznavam ze som rozmaznany z digitalu. Pri dalsom filme viem ako korigovat.

Radi sa prideme vsetci, co s tym robime z celej zemegule pozriet, ako by to vyriesil ktorykolvek z brblosov.
Existuje elegantne riesenie:
Digitalny obrazok (sken, ci produkt dig. aparatu, Adobe Ilustratoru, ci cohokolvek) zarezete na rozmer mensi, ako je (povedzme) 102x152 - no nech 95x 145 pri 300 dpi a pri zadavani zakazky poziatajde o spracovanie no resize na ten o kusok vacsi. teda tych 102x152. Dostane vsetky body, co si zada v strede fotografie a kusok okolo bude biely okraj.
Alen Hyza donesie vzdy obrazky a povie chcem vsetko bez uprav na 152x228 (ludovo - 15x23) NO RESIZE.
No a potom len pozeram ako si ich u nas orezava na nejaky rozmer ....

# 3 Ak si negativy naskenujem sam, resp. dam si ich naskenovat (a orezem si ich sam na spravny pomer vzhladom k fotografii 10x15) a zaslem digitalny subor do minilabu, budu to tlacit rovnakou technologiou ako keby to oni skenovali z negativu? Orez neriesim teraz, ja len ze ci to bude rovnaky proces? Pripadne co mam zadat v objednavke ako chcem rovnaky proces tlace.

Nemam vela skusenosti s objednavanim si tlace digitalnych obrazkov, manzelka davala tlacit nejakych cca 100ks v minulosti a prislo vsetky na slnku za par mesiacov totalne vybledli. Neviem ako to tlacili. Sorry ak to je blba otazka, ale som zacinajuci blbec.

Mimilab od minilabu sa mozu rozmkery z roznych dovodo mierne lisit. Napr. niekto bude tvrdosijene vyrabat fotografie 152x100mm. Lebo ma take albumy. No nech. Alebo sa casom "rozide" nastavenie, ktore by sa cas od casu malo kontrolovat. Ale naco ked to nikomu nevadi?

Pri skenovani je negativ v maske. Nie medzi sklami. Maska ma nejaky rozmer. My skenujeme tak, ze na kazdom policku je viditelny nepravidelny okraj tej masky. Niektore modne magaziny dokonca nase skeny uverejnuju aj s tym okrajom. Ale viac nedame ani my. Skenujeme tak, ale fotografie tak nerobime. Tazko sa babicke vysvetluje, preco je to tak ... Ale ochotni sme vytlacit aj ten okraj, nie je to default.

Uplne ina kategoria je samozrejme nesulad pomerov stran vychodzieho formatu a vyslednej fotografie. Ak donesie niekto kinofilm, alebo 6x6 a chce z toho 9x13, obvykle zakaznika odradzame od umyslu ... ale ked je rozmer albumu najvyssia moc a zakaznik sa presvedcit neda, urobime.

# 4 Daval som tlaci 10x15 takze nesulad pomerov bol minimalny ak vobec nejaky.

To vsetko pri cenach od 10 centov za fotografiu.

Ja neviem, ako to funguje inde, ale som presvedceny, ze konkurencia je taka velka, ze ti zli uz davno vymreli.
A zase zo skusenosti viem, ze najviac problemov s nami mali ludia, co sami toho vela nedokazali.

# 5 To je asi moj pripad. Popravde, volal som asi do 5 minilabov, iba v dvoch boli ochotni prijat objednavku postou. No a z komunikacie s nimi mam pocit ze som asi dalsi blbec co ich len otravuje otazkami. 

# 1
No po telefone tazko, idealne s filmom v ruke a nad hotovou fotografiou.
# 2
Tazko sa na hladacik spoliehat, to 95% nemusi byt vobec pravda. Nie je pevny bod vo vesmire, hladacik ukaze veci dokonca v zavislosti od polohy oka.
Treba sa zmierit s tym, ze okraje su mierne neiste. Vediet o chybach pristroja (v tomto pripade celeho reatzca) je majstrovstvom v jeho ovladani.
# 3
Kazdy minilab moze mat odlisne stroje, ale odpoved je vo vseobecnosti "ano", ked is naskenujete film sam, pripadne si orezete sam uz vyhotoveny sken, fotografie sa budu vyrabat tak, ako keby ho skenovali a fotografiu vyrobili sami. Ovsem i tak budu svietit poza okraje fotografie a cast skenu sa strati. Vyssie som popisal, ze treba si orezat sken na mensi rozmer ako je hotova fotografia, v mierke 300dpi, a poziadat o vyrobu sposobom NO-RESIZE. Niektore minilaby to nazyvaju inak, mozno 100%, staci povedat, ze to uz mate nachystane pri 300dpi mate. Vyskusajte si par fotografii, nei celu svadbu ...
# 4
O nesulade pomerov stran som pisal iba ako doplnujucui informaciu. Neverili by ste kolko talentovanych fotografiek sa cuduje, ze 13x18 nieco z policka oreze, ked jej navrhnem rozmer 13x19, pride namietka, ze sa to nezmesti do albumu.
Ale zmesti, ibaze nie do lacneho.

• 0

#354 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 884 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 927

Publikováno 19 květen 2020 - 14:25:16

Keko nevím jak si to myslel s konkurencí?Co znám malý města tak tam minilaby zrušili a zbyli drogerky kde sběrna to posílá do jedný firmy.Praha Brno tam je toho víc.Nevím jak je to na Slovensku?

Ked som robil pre Kodak, mali sme po Slovensku skoro 70 franchisingovych Kodak-Express-ov, Asi tolko isto bolo Fuji Image Service-ov. Dohromady bolo cca 250 minilabov. Viem, ze v CR ich bolo 3 az 4 krat tolko. Kolko ich prezilo, netusim, ale pokial viem, nic nove sa neotvorilo, minilaby zanikaju tak, ze majitel ide do penzie. Nas minilab pojde do penzie cca za 10 rokov :D
Neviem, ale casto si volam s majitelmi ostatnych labov, kde-tu sa nieco pokazi, kde-tu treba pomoct nejako inak. Velmi dolezita je taka komunitna sudrznost. Ale ta bola v Cechach skor prikladom pre Slovakov, ako naopak.
Mozno by bolo zahodno vyrobit databazu a mozno, pre udrzanie kvality, aj nejake verejne bodovanie.
Dnes nie je problem dat si oskenovat film v Spanielsku, v USA, za cenu mesacneho platu, ale s este inym pristupom. Moznosti je stale mnoho, aj ked clovek nezakopava o vyrobu fotografii na kazdom rohu.

• 0

#355 peter22

peter22

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 květen 2020 - 05:27:06

Prisli mi dalsie dva vyvolane filmy (kodak colorplus 200) a fotky. Na jednej scene som skusal manualny EV bracketing. Spravil som 5 zaberov: +2EV, +1EV, 0EV, -2EV a -2EV. Na moje prekvapenie vsetkych 5 fotografii je plus minus rovnakych. Teda okrem -2EV. Ta je trochu ina, obloha a oblaky su ako ked digital "prepali" oblohu. Co sa tam stalo?

Aplikuju sa v procese skenovania/tlace nejake automaticke korekcie expozicie? Co zadat na objednavke ak nechcem aby ich robili?

• 0

#356 duuri

duuri

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 685 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 209

Publikováno 21 květen 2020 - 07:06:19

Co ja viem, tak ano robia. Logicky, ked nepovies, ze to chces bez uprav tak ti to skorigoju aby to bolo pozeratelne, tak ako to chce drviva vacsina fotografov. Nabuduce napis "scan bez uprav" alebo si to oscanuj sam doma. 

• 0

#357 hypnogen

hypnogen

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 987 příspěvků(y)
Reputace: 125

Publikováno 21 květen 2020 - 08:13:41

Co ja viem, tak ano robia. Logicky, ked nepovies, ze to chces bez uprav tak ti to skorigoju aby to bolo pozeratelne, tak ako to chce drviva vacsina fotografov. Nabuduce napis "scan bez uprav" alebo si to oscanuj sam doma. 

uz dlouho se v labech delaji "zvetseniny" digitalne, cili sken a osvit papiru pak temi daty ze skenu.. pokud je tam nejaky "auto levels", coz pravdepodobne (logicky) je, tak se pak i horsi expozice nejak dorovnaji

NICMENE - barevny negativ standardne utahne +1EV a +2EV aniz bys to poznal - svetla zustanou OK a lepe se prokresli stiny - hodne lidi (vcetne me) takhle barevne negativy foti standardne. -1EV je podle me zvladnutelna tolerance toho filmu a -2EV uz to jde pak do kytek.. takze i kdyby tam korekce nebyly, tak to imho vyjde uplne stejne!

• 0

#358 lubo

lubo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 108 příspěvků(y)
  • LocationSoľ

Publikováno 23 červenec 2020 - 20:18:49

Jedna začiatočnícka:červeny filter pod objektivom/Mgfx4/-dám papier do ramu-ako dlho môžem svietiť na papier bez poškodenia?

Vďaka.

• 0

#359 danz

danz

Nováček

• Předplatitel
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 34

Publikováno 23 červenec 2020 - 21:33:57

Já si teď ve své nové temné komoře testuju každý zdroj světla na velmi dlouhé časy. Červené sklíčko pod objektivem zvětšováku jsem ale ještě nezkoušel, takže o víkendu to připojím do poslední série testů  :cool:

• 0

#360 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 767 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 560

Publikováno 24 červenec 2020 - 13:22:49

Vážený kolego, červený ochranný filtr pod zvětšovacím objektivem nepoužívám. Ochranné osvětlení, umístěné nad vyvolávacím stolem mám nastaveno tak, aby pouze minimálně ovlivňovalo prostor, kde je umístěn zvětšovací přístroj. Pro manipulaci s neexponovaným listem zvětšovacího papíru při jeho zakládání do zvětšovacího rámu ochranné osvětlení postačuje. Rám je stabilní, není důvod dodatečně svítit na průmětnu přes ochranný filtr. Prostor tří stěn u zvětšovacího přístroje je chráněn závěsy z matné silné černé látky, potlačující případné odrazy světla, unikajícího z osvětlovací skříně a rámečku negativu. Mohou být příčinou závoje a degradovat obraz v oblasti nejvyšších světel. Vlastnosti červeného ochranného filtru z hlediska jeho spektrální propustnosti prakticky nikdo nezmiňuje, na rozdíl od červených filtrů Kodak /Wratten/ No.25, BW No.090/091, nebo ochranných osvětlovacích filtrů pro osvětlení temné komory. Na kousek červeného plastu, ve vzácnějším případě červeného sklíčka, bych se moc nespoléhal. Materiál je stále dražší a není důvod vnášet do procesu něco, co lze jednoduše obejít. Zažil jsem situaci, kdy nebyly ve fotokomoře exposiční hodiny a ochranný červený filtr limitoval exposiční čas. Ale to bylo v minulém století, kdy se exposice fotopapíru měřila podle počtu úderů Málzelova mechanického metronomu. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik       

• 0

#361 janceman

janceman

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 3 srpen 2020 - 07:39:42

Ahoj všem , nechtěl jsem zakládat nové téma tak se zkusím zeptat zde , nevíte jak je to s předplatným ? Asi před měsícem jsem zakoupil předplatné ale stále mi nebylo aktivováné , psal jsem i na podporu ale nikdo mi neodpověděl . Díky 

• 0

#362 salo

salo

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 966 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 153

Publikováno 3 srpen 2020 - 08:18:28

Tohle je tady ohraná písnička, že aktivace předplatného trvá dost dlouho. Napiš soukromou zprávu uživateli TAZ, snad ti je pak brzy aktivuje.

• 0

#363 janceman

janceman

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 3 srpen 2020 - 09:29:22

Díky , nápíšu 

• 0

#364 lubo

lubo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 108 příspěvků(y)
  • LocationSoľ

Publikováno 3 srpen 2020 - 17:59:32

Prosím o radu skusenejšich.

Na foto biele bodky/6x7/-predpokladam prach v objektíve.Je na to nejeka finta ako to opraviť?Viete o niekom ,čo čistí objektívy pre Mamiya RB ?

Vďaka.

Přiložený soubor (y)

• 0

#365 Nimrod

Nimrod

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 235 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 218

Publikováno 3 srpen 2020 - 18:41:55

prach v objektivu by ti maximálně snížil ostrost a to už by ho tam muselo být, aby to mělo nějaký vliv. tohle je normální bordel na negativu

• 0

#366 lubo

lubo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 108 příspěvků(y)
  • LocationSoľ

Publikováno 3 srpen 2020 - 19:05:47

prach v objektivu by ti maximálně snížil ostrost a to už by ho tam muselo být, aby to mělo nějaký vliv. tohle je normální bordel na negativu

Pozeral som negatív,su tam čierne bodky.Je to na Fomapan 200,ale aj na Ilford delta.Dal som to vyvolať vo fotolabe.Je to bežné,alebo vyvolávať radšej sám?

• 0

#367 vejfuk

vejfuk

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 55

Publikováno 3 srpen 2020 - 19:14:36

Prach nebo plíseň v objektivu se na fotce nijak fyzicky neprojeví, pouze sníženou ostrostí pokud je tam toho víc. Jinak to s nim neni tak horký, mam objektivy Zuiko a Pentax SMC kde je nějaká plíseň a prach a fotky ostrý jak břitva. Pokud je tam tý plísně víc tak se to bude snižovat ostrost čím víc je odcloněno. Prach buď na filmu a nebo na scanneru, čím starší tím se to hůř řeší, většinou je uvnitř scanneru.

Samozřejmě je lepší si vyvolávat/zvětšovat sám, máš nad tím plnou kontrolu a můžeš říct že je to opravdu tvoje fotografie. A když to dáš vyvolat do labu kde nevíš co za chemii používaj, tak se okrádáš o ten fantastickej okamžik když vytáhneš film z vývojnice a poprvý uvidíš obrázky na ještě mokrým negativu co sis sám vyvolal, anebo jak se objevuje fotka v misce při zvětšování, k nezaplacení. 

• 0

#368 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 542 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 340

Publikováno 3 srpen 2020 - 21:31:15

takové tečky na bundě jsou dobrou příležitostí k retuši na fotografii-pozitivu, ale nevím odkaz na dobrou ukázku, složité to není, ale musí se vidět, jak na to

byl jsem jedním ze šťastných, který se účastnil školení před lety v praze, tehdy nám velký ivan m. pozval svoji paní učitelku a bylo to moc fajnové setkání a od té doby vyvolávám i retušuji sám 

• 0

#369 danz

danz

Nováček

• Předplatitel
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 34

Publikováno 4 srpen 2020 - 09:01:11

K prachu v objektivu. Před lety napsal Roger Cicala (Lensrental) pár článků na toto téma. Protože je to téma asi aktuálnější pro nás, kteří užíváme desítky let staré objektivy, navíc často z druhé / třetí / x-té ruky. Dávám link na dva články na toto téma. Jinak jeho blog (hlavně v minulosti) měl řadu velmi zajímavých, praktických článků.

Vliv prachu - a do extrémů představeno na velkých kusech papírů na předním i zadním členu objektivu:

https://www.lensrent...e-of-lens-dust/

A jedna noční můra fotografa (šrábance a ještě horší můry):

https://www.lensrent...ment-scratches/

A pro odvážné k čistění objektivu:

https://www.lensrent...-lens-dustings/

Dan

• 2

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních