Přejít na obsah


Fotka

Světlo do fotokomory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#1 zuzka

zuzka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationLiberecký kraj nebo Brno
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2012 - 17:41:34

Dobrý den,jsem naprostý začátečník a potřebovala bych poradit se světlem do komory.Potom, co jsem celá nadšená vyvolala svůj první film, chci pokračovat zvětšováním.Ovšem z rad na internetu i z knížek jsem dost zmatená.Je lepší červené světlo nebo žlutozelené?A nebo je lepší pořídit si spíše filtry? Mám obyčejný zvětšovák Axomat 4 bez barevné hlavy a papíry jsem pro začátek koupila Fomaspeed N311.Pokud už tu někde podobné vlákno je,tak se omlouvám,ale nenašla jsem ho.
  • 0

#2 zuzka

zuzka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationLiberecký kraj nebo Brno
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2012 - 17:56:50

Ještě bych měla dodat,že jsem ještě studentka,takže potřebuji něco v rozumné cenové relaci.
  • 0

#3 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 21 srpen 2012 - 17:56:58

RCčka ti v pohodě snesou i žlutozelené ale radši bych koupil červené - to je v čb procesu takový téměř všude použitelný univerzál.
jinak v nouzi stačí i červená blikačka na kolo - dělal jsem s ní 3 měsíce než sem si pořídil normální světlo :-D
  • 0

#4 zuzka

zuzka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationLiberecký kraj nebo Brno
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2012 - 18:00:41

tak to by mě nenapadlo :) děkuji
  • 0

#5 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 21 srpen 2012 - 18:02:01

Informace lze najít třeba zde
http://www.temnakomo...anzova-zarovka/
http://www.temnakomo...-komory-pri-mg/

Obecně záleží na tom, jaké člověk používá papíry. Papíry s pevnou gradací (zatím i Tvůj případ) snesou právě světlo barvou směrem ke žlutozelené. Multigradační (Foma Variant) snesou jen červené. Jedna dvě červené blikačky na kolo poslouží dobře a za pár korun. Ještě levnější je pořídit pár červených LED a k jejich napájení vzít třeba nějakou starou nabíječku. To ale musí dát dohromady někdo, kdo o tom má aspoň trochu nějaké tušení.

V každém případě doporučuji nesvítit přímo na pracovní plochu a bezpečnost osvětlení otestovat.
  • 1

#6 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 21 srpen 2012 - 18:02:48

Blikačka je dost dobře použitelná, dělal sem s ní asi rok.
  • 0

#7 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 21 srpen 2012 - 21:08:23

Blikačka je dost dobře použitelná, dělal sem s ní asi rok.

Fomabromy jsem problem nezaznamenal, Ilfordy Multigrade me blikacka na kolo osviti... Teda pouzivam 4 blikacky a delaji to urcite dve, dalsi jsem exaktne nezkousel, proste sviti do prostoru a ne do mist, kde je papir.
Vyzkouset, nesvitit primo.
  • 0

#8 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 21 srpen 2012 - 22:14:16

pouzivam bez potizi dekoracni cervenou zarovku z OBI za par kacek - jen sem prelepil okraj, kde uz cervena barva nebyla a kde bylo cire sklo.
  • 0

#9 zuzka

zuzka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationLiberecký kraj nebo Brno
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2012 - 22:28:15

Všem děkuji za odpovědi.O víkendu zkusím tu blikačku a pak se podívám po něčem trvalejším :)
  • 0

#10 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 28 srpen 2012 - 20:11:06

jen doplním, že multigrady nejlépe snáší oranžový filtr a nikoli červený...a dej si světlo alespoň metr a půl od zvětšováku a misek.....)
  • 0

#11 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 28 srpen 2012 - 22:36:01

jen doplním, že multigrady nejlépe snáší oranžový filtr a nikoli červený...a dej si světlo alespoň metr a půl od zvětšováku a misek.....)

??? nespletl jsi se? Oranžové světlo má cca 600 nm viz - http://cs.wikipedia....elikost_(délka) a MG jdou s citlivostí do 625 nm - http://foma.cz/uploa...F_speed_var.pdf
  • 1

#12 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 28 srpen 2012 - 23:47:29

Ja používam 590 nm LED na všetko a je to v pohode. MG som zatiaľ používal len Ilford, takže možno Foma by sa tvárila inak.
  • 0

#13 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 srpen 2012 - 06:03:33

Na Fomy je treba trochu dat pozor. Nevim, jak RCcka, ale treba Varianty pri 590 nm zavojuji vesele. Nakonec ono se to podle jejich spektralni citlivosti uvedene v letacku da ocekavat.
Obecne se da rict, ze cervene svetlo je "nejjistejsi", ale mne osobne se pri nem nedela dobre. Spatne se mi rozlisuji sede. Clovek kolem sebe vidi strasne moc kontrastne. Kdykoli to tedy jde, zarazuji alespon diodove svetlo 590 nm, ktere je naopak velmi prijemne.
Pokud mohu doporucit, tak vyborne svetlo je Durst Safil. Ma v sobe volic s barevnymi ruznymi filtry, vydava nadherne rozptylene svelo a je bytelne stavene. S trochou stesti se da za dobrou cenu (okolo tisicovky) sehnat na Ebay.
  • 0

#14 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 srpen 2012 - 06:06:17

Skoda, ze to je UK only.....

http://www.ebay.co.u...&prg=1005&rk=1
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 srpen 2012 - 06:08:52

Tady je jedno z Reichu za cenu, ktera je s postovnym na hrane, ale mozna by to slo.

http://www.ebay.de/i...=item564c06ce28
  • 0

#16 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 srpen 2012 - 09:40:27

Hlavně je třeba vyzkoušet, co nejlépe hoví vlastnímu zraku. Ve starší literatuře se všude doporučuje žlutozelené jako nejméně unavující, já ovšem nejlépe snáším jasně červené.
  • 0

#17 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 srpen 2012 - 09:53:34

Do komory musím mít červené. V jiném světle to prostě není ono. Takový divný pocit.
Osobně používám mlhovku z Avie či z čeho s červenou žárovkou odrazem o zeď. Do nedávna jsem dělal ve slotech a bez závoje, ale asi před 14 dny jsem oprášil misky a začal dělat v nich a miska s vývojkou byla pod tím světlem a nepatrně mi to šedlo. Tak jsem světlo přemístil do opačného rohu místnosti, zastínil kusem kartonu a pohoda.
  • 1

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 29 srpen 2012 - 10:00:00

... se všude doporučuje žlutozelené jako nejméně unavující, já ovšem nejlépe snáším jasně červené.

... možná zvyk z pánských klubů
  • 2

#19 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 srpen 2012 - 10:49:22

Jiří, nebuď tak indiskrétní, teď se na mne budou lepit všechny temnokomornice, že su osvědčený samec :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Poznámka - mám vyzkoušené, že pokud dělám velice rychle a otáčím papíry k aladince rubem, tam mi fomabromy snesou dokonce žlutý fitr pro fomalux.
  • 2

#20 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:13:05

problém bude možná taky v tom, že některý červený LED vyzařujou vesele i v modrý oblasti, zatímco naprostá většina oranžových (alespoň co jsem měl možnost vidět měření) tímhle neduhem netrpí.
  • 0

#21 ady

ady

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2012 - 16:20:29

nově dělám se žlutozeleným filtrem a musím říct, že oproti červené komornické žárovce je to jak dělat za bílýho dne, vidět je snad všechno a fomatonům to vůbec nevadí (světlo mám metr nad zvětšovákem).
taky jsem student, taky jsem hledal levnou variantu a na paladix.cz/bazar i na aukru se dají sem tam najít..
  • 0

#22 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 8 září 2012 - 18:19:11

já dělám při 40W červený žárovce z obi a fomaspeedum to vůbec neva a já vidim docela dobře, a stalo me to ani ne 50
  • 0

#23 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 14 září 2012 - 14:30:24

Dovolim si jeste postreh...
Diky tomuto vlaknu jsem se konecne dokopal k tomu, ze jsem prestal ve sve cerno-cerne komore (cerny steny i strop) veset baterie blikacek, ale zakoupil jsem v GME za 500Kc 1m LEDkovyho pasu + napajeci trafo. Nasledne se zdesil, jak silene to sviti, lec papiry (Ilford Multigrade jsem zrovna delal) jsou naprosto spokojeny. Jediny problem, na ktery jsem narazil byl, ze pri zapojeni mimo hodiny primo do zasuvky jsem v te zari nebyl schopen poznat, jestli sviti zvetsovak :D
Po zapojeni pres hodiny, kdy LEDky zhasinaji pri roznuti zvetsovaku - naprosta spokojenost...

Bohousek doporucuje!
  • 2

#24 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 5 říjen 2012 - 20:00:51

docela mne prekvapuje ze to cerveny svetlo z cirejch diod neskodi... nebo pouzivate nejaky sklicka pres to? ...
  • 0

#25 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 5 říjen 2012 - 20:31:45

pokud ty konkrétní diody nemaj emisi i v jiný části spektra, tak je šumák, jakou barvu má plast, ze kterýho jsou jejich pouzdra vyrobený...
  • 0

#26 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 říjen 2012 - 21:09:34

Používam žltozelený filter ORWO a 15W žiarovku už asi 20 rokov k plnej spokojnosti mojej aj papierov, len musím priznať, že ešte som ho neskúšal s multigradačnými papiermi, musím preveriť.
  • 0

#27 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 26 listopad 2012 - 12:06:11

Chci udělat reklamu jednomu řešení. Koupil jsem si čelovku, která má pro zachování nočního vidění člověka zabudovanou i červenou diodu... Pro temnokomornické potřeby svítí jako čert, má pravděpodobně vlnovou délku 625nm a stačí tak na všechny mnou používané papíry (Foma pro fomatony doporučuje 610nm a vyšší, pro RC 575nm a vyšší... Ilford neuvádí konkrétní vlnové délky ale podle grafu spektrální citlivosti se není čeho bát - nicméně zatím jsem to nezkoušel). Testoval jsem Fomatone 542 na vzdálenost kratší než 1 metr po dobu asi jednu minutu a papír barvu neměnil.

Tohle řešení není levné (1100 Kč), ale čelovku jsem si chtěl koupit tak jako tak na výlety po tmě a v komoře udělá skvělou službu (není třeba s ničím hýbat, pouze s hlavou :) ), dá se snadno vypnout jedním tlačítkem...
  • 0

#28 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 26 listopad 2012 - 13:15:24

Klasika je dostupná na Aukru.
Lampa do temné komory - aladinka za 480,-Kč.
  • 0

#29 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 26 listopad 2012 - 13:25:06

To zní docela zajímavě. Nebudeš náhodou zvětšovat i na Ilford? Kdyžtak přihoď zkušenosti.
  • 0

#30 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 listopad 2012 - 13:35:37

Chci udělat reklamu jednomu řešení. Koupil jsem si čelovku, která má pro zachování nočního vidění člověka zabudovanou i červenou diodu... Pro temnokomornické potřeby svítí jako čert, má pravděpodobně vlnovou délku 625nm a stačí tak na všechny mnou používané papíry (Foma pro fomatony doporučuje 610nm a vyšší, pro RC 575nm a vyšší... Ilford neuvádí konkrétní vlnové délky ale podle grafu spektrální citlivosti se není čeho bát - nicméně zatím jsem to nezkoušel). Testoval jsem Fomatone 542 na vzdálenost kratší než 1 metr po dobu asi jednu minutu a papír barvu neměnil.

Tohle řešení není levné (1100 Kč), ale čelovku jsem si chtěl koupit tak jako tak na výlety po tmě a v komoře udělá skvělou službu (není třeba s ničím hýbat, pouze s hlavou :) ), dá se snadno vypnout jedním tlačítkem...


Celovku (Tikka XP s cervenym stinitkem) pouzivam uz cca 2 roky, pouzivam Fomatone 131 a Ilford Multigrade IV. Naprosta spokojenost.
  • 0

#31 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 28 únor 2015 - 18:20:20

Nazdar kolegove,urcite zajimave tema,resil jsem I ja pred mnoha lety.Problem v Ilfordech,zavoje,problem film 4x5,nu proste vsude,zkousene druhy zarovek,zastineni,ale I odraz svetla je spatny na fotomaterial,nakonec jsem udelal na kratkem prodluzovaku reostat a zarovku ulozil na urovni neprimeho osvetleni,tedy na polici nad pracovnim stolem ,kde jsem volal.Abych si byl jisty silou a urovni,ktera by nemela skodit,meril jsem pracovni pult exposimetrem a zaroven ubiral na sile svetla reostatem az expozimetr skoncil mrtve poloze vlevo.Takze pri volani mam moznost osvetleni stlumit na neskodnou uroven a pri jinych pripravnych cinnostech radne osolit.Pracuje se mi dobre a hlavne jsem klidny,protoze vim,ze osvetleni je neskodne pro fotograficky material a praci s nim.

                                                                Dekuji Vam za Vase dobre prizpevky,a preji mnoho uspechu a radosti z Vasi prace


  • 0

#32 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 28 únor 2015 - 22:45:31

Taky to řeším. Mám doma 3W žlutou led 590nm, tož to musím někdy zkusit. Cena bez zdroje 14Kč. Na Fomaspeedy by to mělo být nad 575nm, což je.


  • 0

#33 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 1 březen 2015 - 01:08:13

:-PAle pro legrcai to premer expozimetrem a to me dostalo,ze I oficielni led zarovku ktera by mela mit jiny svetelny tok,tak tu jsem nameril na ferovku a bylo fuk,jestli zelenou,zlutou,nebo cervenou,nejhur prosla prave zluta,skoncil jsem  nucene  obycejne cervene zarovce s vlaknem pres rheostat,protoze led ze starterem jsem donutil se snizenym proudem jen k blikani.Dnes mam klid,ale netusim,jestli moje zkusenost nekomu pomuze,protoze kazdy je zvykly na neco jineho.Lze to vyzkouset I prakticky s fotopapirem,staci ho z casti prekryt,nechat delsi cas svitit tzv bezpecnym svetlem a pak volat,jako beznou fotografii,vysledek se stopro ukaze ihned,jak je o dobre.Hezky den vsem a mnoho uspechu Hurvinek


  • 0

#34 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 24 květen 2015 - 11:24:23

Takto som vyriešil LED svetlo do fotokomory.

Použil som 3x9 ks 20 mm LED diódy od Kingbright, datasheety sú v prílohe.

Napájač 7,5V do zásuvky, regulácia 1W trimrom 50 Ohm (ale stačil by aj menší).

Celé je to postavené na skúšobnej DPS s dĺžkou 50 cm, na predok som ešte dolepil štítok, aby to nesvietilo do očí.

Svetlo je prepínacie, prepínač má 4 polohy, posledná nie je zapojená, takže je možné urobiť aj úplnú tmu bez vyťahovania adaptéru zo zásuvky. Vzdialenosť od pracovnej dosky je asi meter, svetlo je prilepené odspodu skrinky samolepiacimi nožičkami.

 

Bezpečnosť svetla som testoval expozíciou 15 minút a zistil som:

 

1.) Najviac svietla dávajú červené diódy, musel som mierne znížiť napätie asi na 5,3V. Pri tomto napätí sú bezpečné pre Foma Variant, ani náznak závoja. Zaujímavé však je, že Fomaspeed N pri nich chytá mierny závoj !

 

2.) Oranžová svieti subjektívne menej. Oranžová je použiteľná pre Fomaspeed Variant aj pre Fomaspeed N, závoj nerobí ani na jednom type. Kontrast na papieri podáva vernejšie, než červená.

 

3.) Žltá (skôr žltozelená) má subjektívne trochu väčšiu intenzitu svetla, než oranžová a má najlepšie podanie kontrastu. Nie je však vhodná pre Varianty, spôsobuje rýchle a silné sčernanie. Fomaspeed N bez závoja.

 

Celé svetlo vyšlo aj so zdrojom asi 30 Euro, samotné diódy majú v TME zhruba po 50-60 centov.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#35 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 25 květen 2015 - 08:50:58

Tu je prípadne aj rozpis súčiastok spolu s kódmi a cenami TME (www.tme.sk).

Přiložený soubor (y)


  • 0

#36 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 14 červenec 2015 - 05:44:30

Zdravím ve spolek, potřeboval bych rychlou radu, jestli se dá ORWO Schutzfilter 166 bezpečně použít na čb fomaspeedy / baryty.

Na MG by to mělo být dle diskuzí (jedný) ok, ale nejsem si jistej u čb.

Je zeleno-žlutej. V komoře mám zatím červenou žarovku, tohle je sklo do aladinky, tak nevím jestli to pořídit.

 

Díky za Vaše zkušenosti.


  • 0

#37 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 14 červenec 2015 - 07:17:43

Zdravím ve spolek, potřeboval bych rychlou radu, jestli se dá ORWO Schutzfilter 166 bezpečně použít na čb fomaspeedy / baryty.

Na MG by to mělo být dle diskuzí (jedný) ok, ale nejsem si jistej u čb.

Je zeleno-žlutej. V komoře mám zatím červenou žarovku, tohle je sklo do aladinky, tak nevím jestli to pořídit.

 

Díky za Vaše zkušenosti.

tusim taky olivovy ORWO mam aj ja a bez problemov.


  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 červenec 2015 - 09:04:45

pro MG papíry  a některé moderní bromo-stříbrné papíry  to  bezpečné není.

tento filtr byl  určen  pro  bezpečné světlo na  chlorostříbrné (a chloro-bromostříbrné)  papíry (jako Foma Neobrom, Neovera, Neogas.

dále zde:  http://www.temnakomo...větlo-v-komoře/


  • 0

#39 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 červenec 2015 - 09:10:22

zakoupil jsem tento filtr

http://www.fotoskoda...filtr-pro-4018/

oranžový a pomocí obyč pásky jej vetknul do malé halogeny do 150w, rozměr souhlasí skoro přesně, zbytek dotáhne páska

žárovku vyměnil za slabou na 24 v, připojil trafo a svítím už léta

mimo to používám i diody

možná by šel pomocí nějaké vložky dát i do většího světla, jako když dáš menší plan do větší kazety


  • 0

#40 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 14 červenec 2015 - 11:28:21

Děkuji všem za rychlou reakci.


  • 0

#41 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 14 červenec 2015 - 15:12:59

ORWO 166 je filter na farebný pozitívny proces.

Jenak má špičku kdesi okolo 590 nm, jednak je taký tmavý, že figu uvidíš.

Podľa mňa nevhodné, zvlášť keď na MG existujú oveľa lepšie alternatívy.


  • 0

#42 kamilio

kamilio

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationTvrdošín
Reputace: 3

Publikováno 14 červenec 2015 - 17:09:33

U susedov v autoservise som dostal tretie brzdove svetlo z havarovaneho auta za krabicku cigariet. Svieti na cerveno. V sobotu som robil Fomaspeed variant aj FOMABROM Variant nechal som tu staru Foma lupu na papieroch polozenu 5min pri zapnutom cervenom svetle a vyvolal. V pohode ziadna veda. Stacilo kupit 12V trafo za par €.


  • 0

#43 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 červenec 2015 - 19:21:30

Ve stropnim svitidle v koupelne vzdycky vymenim zarovku za cervenou. Svetlo jako ve dne, s lampou se to vubec neda srovnavat.
A ani to trafo nepotrebuju :)

Zarovka je ale velmi historicka, cert vi, jestli se to vubec jeste da sehnat? (Opravdu zarovka z cerveneho skla, ne nejaka zacervenena). Celkem bych koupil do zasoby. Ani MG ilfordy nemely problem a pritom to fakt sviti jako krava.
  • 0

#44 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 14 prosinec 2015 - 13:59:35

Vánoční výzdobu v komoře zajistil červený řetěz za 160 kaček. Délka 10m je akorát pro moju komoru cca 4x3m. Svítí poměrně dobře- při ostření pod zvětšovákem musím řetěz zhasnout. 
Odzkoušeno na Foma RC a Fomabrom - bez závoje. 

Světlo má 8 módů a stálý svit je až poslední- takže než se k němu dostanu, je tak je to jak u Santy na diskošce.

koupeno zde, ale v červené barvě mají už jen 21m..
http://www.hodne-lev...1m-cervena.html



 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  darkr.jpg   65,25K   2 Počet stažení

  • 0

#45 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 3 prosinec 2017 - 11:40:25

Ahoj vespolek. Oživím tohle téma a zeptám se vás, jestli by někdo neměl k dispozici nadbytečné červené sklo do aladinky. Koupil jsem si jí nedávno, ale byla se žlutozeleným sklem a já bych raději červené. Přikládám obrázek s rozměrem oné lampy.
  • 0

#46 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 3 prosinec 2017 - 11:42:53

Obrázek tady:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#47 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 3 prosinec 2017 - 13:28:41

Ahoj, mám úplně stejné - výrobcem by měla být tuším Aritma. Dávají se do něj filtry o rozměru 14x24 cm které vyrábělo Orwo - tmavě červená(rubínová) je filtr číslo 107 a docela často a za pár šušňů se objevůjí třeba na Aukru. Bacha, stejně velké fitlry Foma mi do téhle lampy nepasovaly, byly malinko větší. Přebytečné bohužel nemám ale věřím, že na něj někde brzo narazíš.


  • 0

#48 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 3 prosinec 2017 - 19:03:45

Děkuju za radu, alespoň teď vím kdo je výrobce a jaké filtry do toho pasují. Zkusím se na netu po něčem porozhlédnout. Kdyby tu někdo z vás měl dobrý tip kde ho momentálně sehnat, tak budu rád za každou informaci.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních