Přejít na obsah


Fotka

"Upgrade" na jiný stroj


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
84 odpovědí na toto téma

#1 Amper

Amper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2013 - 10:21:26

Zdravím,

vím, že podobných témat tu několik je, tak snad mě nikdo neukamenuje :) Samozřejmě jsem si je důkladně prošel, ovšem mám zase trochu odlišné požadavky, tak bych se rád zeptal znovu a trošku jinak.

Doteď jsem asi dva tři-roky fotil na Prakticu MTL3 se základní 50. Rád bych ale zkusil něco jiného, nového, tak se poohlížím po "novém" stroji.

Moje představa je někde v kategorii Nikon řady F, Olympus OM (prý horší dostupnost skel), Canon A-1 (ten se moc líbí), z Pentaxů nevím (ale ty jsou takové skladné, na cesty mi přišlo).

Jeden z důležitých faktorů je pro mě taktéž elektronika fotoaparátu, tj jestli zvládne fotit i bez baterky (tj. jestli ji používá například jenom pro expozimetr, nebo je funkčně zcela závislý)

Je mi jasné že každý bude obhajovat to svoje, ale zkuste mi prosím poradit ;)

Díky
  • 0

#2 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 26 leden 2013 - 10:59:17

Je mi jasné že každý bude obhajovat to svoje, ale zkuste mi prosím poradit ;)

Díky

Tak tedy já začnu s Pentaxem :smile:

Výhody:
+ plně manuální zrcadlovky jsou dost robustní i když jsou spíše menší (konkrétně MX, navíc má i parádní hledáček)
+ podle mě dost přesné měření expozice
+ výborný skla se SMC coatingem proti odleskům
+ slušnej výběr skel
(+ stejnej bajonet s digitálem)

Nevýhody:
- technika je dražší
- chybí předsklopení zrcátka

Na druhou stranu, dneska kdybych vybíral a neměl digi Pentaxe, tak bych koupil buď Minoltu SRT 101, protože je to perfektní tělo a je to snad nejlevnější řešení + objektivy jsou prý parádní (osobně neznám) nebo Nikon FM2, což je zase nejdražší řešení ale je to můj sen :grin:
  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 leden 2013 - 13:47:40

Je mi jasné že každý bude obhajovat to svoje, ale zkuste mi prosím poradit ;)

ano, jak jistě víš, tak už tady na TK byla stejná otázka položena mnohokrát, mnohonásobně zodpovězena, dokonce kdysi i mnoha těmi, kteří měli argumenty kvalitní.
Radit ti může kdokdo cokoli, vybrat si budeš muset sám. Za 3 roky toho už víš sám dost, jak je to se současnou dostupností a cenami objektivů, nejlépe zjistíš náhledem, filtrací nabídky na íbeji.
Držím ti palce.
  • 0

#4 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 26 leden 2013 - 15:00:58

nerozmyslaj - kup - foť
  • 0

#5 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 26 leden 2013 - 15:16:14

kup si to co se ti líbí, hlavně to na sobě musí mít napsanáno Made in Japan a musí to být ve spičkovém stavu, vzhledem k dnešním cenám se šroty nevyplatí, kvalitní kinofilmová technika je za pár korun.
  • 1

#6 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 26 leden 2013 - 15:31:44

Já jen za sebe můžu říct, že bych zvážil SF ;-). Je to krásné mazlení se s tak velkými negativy ;-).
Mě osobně to posunulo velmi dopředu, hlavně co se zpracování negativů týká ;-).
  • 1

#7 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 26 leden 2013 - 15:44:06

Co dodat? Pokud máš představu od Nikonu F (kterým se dá v případě nutnosti umlátit medvěd) až po kapesní vydání zrcadlovky v podání Olmypus OM systému (na který jsou kvalitní skla často levnější než na Nikon), pak je asi nejlépe chytit se rady kolegy "panpriatel". Btw. asi na každý z Tebou výše zmiňovaných systémů je tu separátní vlákno, kde se dočteš info od lidí, kteří s daným strojem opravdu fotí.

Pokud Ti jde o optickou kvalitu výstupu, se žádným ze zmiňovaných systémů neuděláš chybu...
  • 0

#8 Amper

Amper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2013 - 16:31:03

tohle jsem přehlédl :-P http://www.temnakomo...s-nebo-minolta/
  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 leden 2013 - 17:39:30

.... ovšem mám zase trochu odlišné požadavky, tak bych se rád zeptal znovu a trošku jinak.....

Myslím, že jsi hlavně zapomněl napsat ty odlišné požadavky a zeptat se trošku jinak, nebo jsem si nevšiml ... takto se tu nemohou objevit jiné komentáře než ty, které jsi si " Samozřejmě důkladně prošel".

Ono ale vymyslet něco odlišného, než už bylo řečeno, to je docela oříšek :)

Možná spíš hledej něco, co postrádáš u Praktiky. U mne to byla mimo jiné velikost(malost) těla, proto jsem sáhl napoprvé po Pentaxu ME Super. Ovšem poslední stroj je Toya 45A :lol:. S tím upgrade tedy s rozvahou ... ale ne moc zdlouhavou. Stejně je nejlepčejší vzít do to ruky a vybrat to, co tam bude "sedět"
  • 0

#10 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 26 leden 2013 - 17:46:03

a nebo koupit co je zrovna za dobrou cenu k sehnání a když ti to nebude vyhovovat tak to můžeš kdykoliv střelit...
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 26 leden 2013 - 18:00:19

Volil bych mezi Nikonem a Pentaxem.

Dál bych přehodnotil požadavek na provoz bez baterky. Ve většině MF kinofilmových těl jsou miniaturní baterky, které vydrží velmi dlouho. Navíc (u Nikonu) je tam obvykle záložní mechanický čas (1/60-1/90), který pracuje i když baterka zdechne.

Nikon - při požadavku na čistě mechanickou závěrku z toho vyjde řada FM. Ale pozor - hledáčky mají poměrně krátký oční bod, takže s brýlemi je to trochu problém (proto jsem používal F3HP). Nikon vyniká naprosto bezkonkurenční nabídkou objektivů - a to jak na výběr, tak na dostupnost. Nikkorů je prostě na eBay i na CZ bazarech (internetových i kamenných) jednoznačně nejvíc. Nevýhodou může být oproti ostatním značkám trochu vyšší cena (ale to by se muselo spočítat podle konkrétních požadavků).
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 leden 2013 - 18:08:47

Nikon je dobrý, ale drahý. Systémy, jejichž skla se obtížně adaptují na DSLR, vychází levněji a kvalita nepokulhává.
  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 leden 2013 - 18:11:46

Stejně jako Luzji jsem se zarazil u slov "ovšem mám zase trochu odlišné požadavky...", které zůstaly nevysloveny, takže se na to docela těžko dá odpovědět.

sám za sebe - možná jsem tím už otravný, neb jsem to na TK vyslovil v minulosti už několikrát : důležitá je kvalita optiky. Pokud za dobrou cenu pořídíš špičkový objektiv, vhodné tělo, které ti padne do ruky, je už jen doplňkem. Nakonec - foťák je jen držák na film, je jich hodně, které splňují nároky na kvalitu a spolehlivý provoz, důležité je, aby měly přesnou závěrku, velký a jasný hledáček, na němž ostření je hračkou i v šeru, a komfortem je přesné měření (a bonusem i řízení) expozice, a hlavně - přesné vedení filmu. Dobrý objektiv vydrží celý život, tělo, když kiksne, se dá vyměnit... asi tak.
  • 0

#14 Amper

Amper

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2013 - 18:37:54

"Chcem Prakticu, ale ktorú?"
"První fotoaparát"
"Tělo M42 jiné než Praktica?"

Názvy několika vláken, kde jsem se zrovna nestřetl s tím, co jsem hledal ;)

No a abych to teda UPŘESNIL :)

- spíš menší tělo než větší
- ať to chodí i bez baterie
- na Praktice mi asi nejvíc momentálně vadí tmavší "výhled ven" :D

Každopádně sám si tak trochu nabíhám a nejvíc pokukuju po Canonu A-1, který je spíš větší než menší a bez baterie pokud vim nejede vubec, navíc je narvaný elektronikou, takže na cestách s ním přitloukat stanové kolíky asi nebudu :)
  • 0

#15 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 leden 2013 - 19:16:58

A-1 se mi taky líbila, ale nakonec jsem zakotvil u systému Minolta. SR-T, XD-7 v očekávání, Dynax 505 si super ( k prodeji)
  • 1

#16 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 leden 2013 - 19:30:37

chceš foťák bez nutnosti baterie, ale chtěl bys Canon A-1, který je žrout velkých 4LR44 baterek. to potom těžko radit:)

pokud tě rozpočet neomezuje, Olympus OM-3 je jasná volba
  • 0

#17 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 26 leden 2013 - 19:54:25

výdrž baterek? mám Pentax P30T a baterky vydrží desítky filmů.... :lol: ještě že jsem nakoupil ty knoflíkovky plato 5ks/10Kč :D a mám to pořešené...
  • 1

#18 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 27 leden 2013 - 22:23:36

OM-2(n) na SR44, kde baterky vydrzi i 2 roky se jevi celkem fajne.

Mam 1,2 a mel jsem 3 a 4 a nakonec jsem si nechal 1 a 2. OM-1 je na PX625, coz celkem limituje. Pouzivam jen CB filmy a (hereticky) tam cpu 625 alkalicke... odchylka od 1-1,5 EV, coz se jeste da a pro foto na cestach pouzit. V atelieru beztak merim externe.
  • 0

#19 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 leden 2013 - 07:41:29

Ako napísal panpriateľ - kúp niečo z toho čo si spomínal v dobrom stave a foť, postupom času sa dostaneš k tomu, čo ti najviac vyhovuje.
Z môjho pohľadu, už so to niekde písal, Pentax ME super, dve baterky SR44 vydržia pri celkom intenzívnom používaní cca dva roky, a okrem toho v prípadne nutnosti máš 125 manuálnu. Kvalitné a celkom lacné objektívy. Keď máš skúsenosti s MTL3, tak Pentax ME super je taka japonská MTL3, len má naviac automatiku, presnejšie meranie, vyššiu spoľahlivosť, je menšia a ľahšia. Mám MTL5 aj ME Super, takže môžem porovnávať.
  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 leden 2013 - 09:33:32

doporučuju vybrat si něco se stejným směrem ostření. Je poněkud nepraktické zvykat si na nekonečno na druhé straně.
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 17 září 2013 - 22:20:39

Neseženeš nic lepšího než Canon F-1. Neprohloupíš ani s modelem FTb.
  • 0

#22 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 říjen 2013 - 18:53:29

Mám Canon F-1n a som nadmieru spokojný. Výdrž batérie je naozaj vysoká, predchádzajúci majiteľ kupoval batériu dva roky pred predajom a mne tá jeho batéria vydržala daľšie dva roky. Ale ako sa vraví, batéria zlihá v tej najnevhodnejšej chvíli a zradila ma práve keď som bol na týždennom workshope na rumunských lazoch kde o takých batériach ani slichu. Uzávierka je bohužiaľ plne závislá na batérii, to je aj jediná výtka ktorú voči tomuto kusu mám. Inak ovládanie je úžasné, všetko je veľmi jednoduché a prispôsobené na rýchle a bezproblémové fotografovanie. Meranie svetla velmi presné, používam AE finder s funkciou počítania času a som spokojný. Tento stroj môžem len doporučiť. Mimochodom FD sklá sú velmi dobré, ostré a L-ková rada je podľa mňa stále špička na trhu.
  • 0

#23 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 20 říjen 2013 - 18:59:31

Ale furt je to polofotak :D
  • 1

#24 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 20 říjen 2013 - 18:59:36

Vyplatí se sebou vozit náký uplne jednoduchý hledáčkoví přístroj na kinofolm, jako zálohu za elektonický krámy.
  • 0

#25 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 20 říjen 2013 - 19:08:59

a do druhé kapsy ňaký pořádný foťák na pořádný formát třeba sklopku 6x9 nebo předválečný Rolleiflex :smile:
  • 0

#26 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 říjen 2013 - 19:22:12

ano tak jeden rangefinder, jednen kinofilm so zrkadlom a jeden stredný formát. Ako súčasť fotovýbavy ešte vlečku za auto :D prípadne keď už bude vlečka tak prečo nie aj doskáč. Inak spravil som chybu že som nemal žiadny náhradný foťák.
  • 0

#27 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 20 říjen 2013 - 19:51:02

Vyplatí se sebou vozit náký uplne jednoduchý hledáčkoví přístroj na kinofolm, jako zálohu za elektonický krámy.

Nestačila by pro začátek náhradní baterka? Či dvě? Tak to alespoň dělám já, když někam jedu.
  • 0

#28 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 20 říjen 2013 - 19:53:29

A nestacil by ciste mechanicky fotak?
  • 0

#29 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 říjen 2013 - 19:56:47

A nestacil by ciste mechanicky fotak?


A externí selenový expozimetr?
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 říjen 2013 - 19:59:07

Trochu mě zamrzelo, že se zde neobjevila rada z mého pohledu nejzásadnější - vybíral bych podle dostupnosti, sortimentu a hlavně podání skel toho jakého systému...
  • 0

#31 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 20 říjen 2013 - 21:27:18


Vyplatí se sebou vozit náký uplne jednoduchý hledáčkoví přístroj na kinofolm, jako zálohu za elektonický krámy.

Nestačila by pro začátek náhradní baterka? Či dvě? Tak to alespoň dělám já, když někam jedu.


Vžadným prípade jedině..... Werra
  • 0

#32 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 21 říjen 2013 - 08:04:26

Mám Canon F-1n a som nadmieru spokojný. Výdrž batérie je naozaj vysoká, predchádzajúci majiteľ kupoval batériu dva roky pred predajom a mne tá jeho batéria vydržala daľšie dva roky. Ale ako sa vraví, batéria zlihá v tej najnevhodnejšej chvíli a zradila ma práve keď som bol na týždennom workshope na rumunských lazoch kde o takých batériach ani slichu. Uzávierka je bohužiaľ plne závislá na batérii, to je aj jediná výtka ktorú voči tomuto kusu mám. Inak ovládanie je úžasné, všetko je veľmi jednoduché a prispôsobené na rýchle a bezproblémové fotografovanie. Meranie svetla velmi presné, používam AE finder s funkciou počítania času a som spokojný. Tento stroj môžem len doporučiť. Mimochodom FD sklá sú velmi dobré, ostré a L-ková rada je podľa mňa stále špička na trhu.

Máš F-1n(1976 a dál=vylepšený model původní F-1) nebo F-1N(aka New F-1) z roku 1981 a dál?
V prvním případě bys měl mít mechanickou závěrku, tedy plně funkční bez baterie. V druhém případě jde o hybridní závěrku, tedy časy od 1/125 do 1/2000 + 1/90 pro blesk a Béčko jsou řízeny mechanicky, bez baterie. Delší časy jsou řízeny elektronicky. Každopádně není pravda, že je závěrka plně závislá na baterii.
  • 0

#33 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 říjen 2013 - 12:38:11

Mám New F-1, nie staršiu verziu F-1. Ak je to tak ako píšete tak som naozaj rád že som sa mýlil, lebo to bola jediná nevýhoda v tom foťáku ktorú som badal. Neviem ale ako je možné že som si nevšimol funkčnosť uzávierky v manuálnom režime. Som si skoro istý že som skúšal časy a nešlo to. Dnes prídem domov a hneď to vyskúšam.
pre upresnenie, toto je on:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#34 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 21 říjen 2013 - 12:53:08

Mám New F-1, nie staršiu verziu F-1. Ak je to tak ako píšete tak som naozaj rád že som sa mýlil, lebo to bola jediná nevýhoda v tom foťáku ktorú som badal. Neviem ale ako je možné že som si nevšimol funkčnosť uzávierky v manuálnom režime. Som si skoro istý že som skúšal časy a nešlo to. Dnes prídem domov a hneď to vyskúšam.
pre upresnenie, toto je on:

Ano, to je New F-1. Co je to za sklo?
Asi vím, proč to nefungovalo. Podle tohoto odkazu je nutno ty baterie(baterii) vyjmout.
http://www.mir.com.m...utter/index.htm
p.s. Sám F-1 nemám, ale kdysi jsem skoro koupil, abych nakonec skončil u Contaxu. :-)
  • 0

#35 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 říjen 2013 - 13:08:15

To sklo je moja druhá priateľka, FD 85mm 1.2 L. Tak v tom som spravil chybu. Baterku som nechal vo vnútri. Čiže po tomto zistení je to pre mňa dokonalý foťák na malý formát.
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 říjen 2013 - 13:46:39

Počkej, ty máš 85/1.2 a přemýšlíš o jiném fotoaparátu?
  • 0

#37 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 21 říjen 2013 - 14:24:46

Počkej, ty máš 85/1.2 a přemýšlíš o jiném fotoaparátu?

A jak jsi na to přišel, Pavle? Ralf není zakladatel vlákna, Ralf už je "nadmieru spokojný." :)
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 říjen 2013 - 14:28:20

Ajo, smíchaly se mi dvě vlákna o upgrade :)
  • 0

#39 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 říjen 2013 - 15:28:06

to máš za to, že chytáš za slovíčka, vlastně za písmenka z překlepů :-D
  • 0

#40 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 říjen 2013 - 16:22:42

:) mnojo, pro hubu, na hubu :)
  • 0

#41 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 říjen 2013 - 17:11:35

takže som skúšal uzávierku bez batérie. Expozícia funguje ale samozrejme neviem potvrdiť ako to je s tými časmi. Naexponuje to na film aj keď je určený dlhý čas ako 30 ale podľa zvuku to nebude zodpovedať hodnote času navolenom. Pravdupovediac som nezaregistroval zvukový rozdiel medzi 2000 a 125. Neviem či je to rozpoznateľné ale podľa mňa by malo byť. mal by som niekedy nafotiť skúšobný film na časoch bez batérie a podľa výsledkov by som si mohol byť na 100% istý že to funguje ako má. B bez batérie funguje tak ako má a aj na blesk počuť že čas je dlhší. Toľko k skúške.
  • 0

#42 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 říjen 2013 - 17:38:23

ono poznat rozdíl mezi 125 a 2000 není zase až tak snadný, protože v obou případech je závěrka v pohybu stejnou dobu; liší se jen výška/šířka štěrbiny mezi lamelama. Může se proto na první poslech dá, že mezi těma časama není rozdíl, poznat to jde líp pohledem skrz. Zvuk to většinou ale různej má.

Osobně zvažuju že přejdu na jiný SLR systém, protože mě u Pentaxu nevyhovuje směr otáčení ostřícího prstence. Jde ještě nějaká jiná firma proti proudu krom Olympusu? Může se to zdát jako malichernost, ale čas od času se zrcadlovka přecijenom hodí a pak nejsem chvíli schopen zaostřit ani s Leicou, ani Pentaxem - kroutím pořád na špatnou stranu...
  • 0

#43 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 říjen 2013 - 17:57:16

Yashica / Contax
  • 0

#44 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 21 říjen 2013 - 19:32:50

Yashica => Mamiya
  • 0

#45 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 22 říjen 2013 - 08:04:02

Yashica / Contax

Za mě taky! :-)
  • 0

#46 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 22 říjen 2013 - 21:44:00

Osobně zvažuju že přejdu na jiný SLR systém, protože mě u Pentaxu nevyhovuje směr otáčení ostřícího prstence. Jde ještě nějaká jiná firma proti proudu krom Olympusu? Může se to zdát jako malichernost, ale čas od času se zrcadlovka přecijenom hodí a pak nejsem chvíli schopen zaostřit ani s Leicou, ani Pentaxem - kroutím pořád na špatnou stranu...

Ještě snad Canon jde v protisměru, ne? Teda alespoň mám zažito, že Canon jde proti Nikonu a moje non-AF Nikkory určitě ostří na druhou stranu než Zuika (Oly OM). Já právě taktéž vážně zvažuji poslat MF Nikkory do světa.
  • 0

#47 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 23 říjen 2013 - 11:15:03

muj rig, na zaklade dobrych rad od jirinola... OM-4Ti k tomu setovou 50/1.8 a pro budouci "moznosti uteku jinam" Tamron SP 90mm pro portrety/makro a 70-210 (pripadne s 2x konvertorem) pro delsi spionskou praci :-D ...k tomu sem si nedavno poridil SP 24-48 ... a mam klid do haleluja... :-) ... (casem jeste doschrastit dve zrcadla, jednu velkou rouru a GAS bude snad umlcen)
  • 0

#48 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 23 říjen 2013 - 11:20:09

errr .. zapomel jsem dodat, ze jsem taky prechazel z jakesi japonske primitivni SLR od Cosiny s M42 (na kterou ale nedam dopustit a obcas ji porad taham ven :-))
  • 0

#49 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 23 říjen 2013 - 11:21:47


Osobně zvažuju že přejdu na jiný SLR systém, protože mě u Pentaxu nevyhovuje směr otáčení ostřícího prstence. Jde ještě nějaká jiná firma proti proudu krom Olympusu? Může se to zdát jako malichernost, ale čas od času se zrcadlovka přecijenom hodí a pak nejsem chvíli schopen zaostřit ani s Leicou, ani Pentaxem - kroutím pořád na špatnou stranu...

Ještě snad Canon jde v protisměru, ne? Teda alespoň mám zažito, že Canon jde proti Nikonu a moje non-AF Nikkory určitě ostří na druhou stranu než Zuika (Oly OM). Já právě taktéž vážně zvažuji poslat MF Nikkory do světa.

Jo, Canon to má taky "normálně" :-) Ale obávám se, že u Canonu nenajdeš tak subtilní foťáky, jako je MX, ME(super). Plně mechanické Canony jsou větší a těžké, automatické jsou taky větší. Platí i pro objektivy. V tomhle jednoznačně bude lepší OM.
Pokud velikost a hmotnost není problém, tak z FD přichází v úvahu F1, New-F1, případně A-1, starší FTb. Zajímavý a méně známý je model Canon EF.
  • 0

#50 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 říjen 2013 - 11:54:33

Ještě snad Canon jde v protisměru, ne? Teda alespoň mám zažito, že Canon jde proti Nikonu a moje non-AF Nikkory určitě ostří na druhou stranu než Zuika (Oly OM). Já právě taktéž vážně zvažuji poslat MF Nikkory do světa.

Otázka zní:
Naprostá většina systémů má ostření v jednom, stejném, směru otáčení, Nikon opačně. Co je tedy vlastně ten "protisměr"? :mrgreen:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních