Přejít na obsah


Fotka

Technické filmy / plany

technický plan plan film

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 28 březen 2013 - 18:17:43

Zdravím, tak mi bylo líto to tam nechat, pro většinu to byl i se zařízením v podstatě již odpad a nikdo již fotomatrice dělat neuměl a tak jsem za flašu vyhandloval několik krabic fotosklíček, několik krabic listových filmů a kupodivu mezi starýmy kanystry zoxidovaných vývojek a ustalovačů také jeden neotevřený originální kanystr Foma rychloustalovače 5l... B) :D takže se teď naskýtá problém jak teho využít jak někteří říkají "do mrtě" :blink: (stále mi nikdo nebyl schopen vysvětlit toto slovo) ...
Takže sklíčka jsem již zkusil a fungují perfektně, kontaktem jsem vytvořil opravdu boží diák... :rolleyes: ale zajimají mne spíše listové filmy protože teho mám opravdu hodně...

Jedná se o tyto kusy:
Repro 05 / 24x30
Repro N5 / 18x24
Polychrome PQFS7 / 18x24
Polychrome PQFS4 / 18x24
AGFA COPYLINE HTU3 / 24x30
AGFA CS / 24X30)
AGFA VIVALDI VGB 7 / 24x30
AGFA LITEX N511p / 24x30
Horsell RA-CF4 / 24x30

povětšinou datum expirace 2000-2004, Foma 2008...

jak tedy exponovat, volat a co se s tím všeobecně dá stvořit nebo spíše jaké je ideální využití potenciálu materiálů... :huh: děkuji za každé návrhy a nápady...
  • 0

#2 Filip M

Filip M

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 březen 2013 - 19:24:13

Idealně pořídit velkoformát a fotit :cool:
Já používám repro filmy od Agfy a jde to v pohodě. Citlivost kolem deseti. Volám pod červeným světlem v pozitivni vývojce, tak nějak podle oka. Jde to v pohodě. Nutno vyladit podle sebe, holt něco ze začátku vyhodíš.
  • 0

#3 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 28 březen 2013 - 20:09:21

Tak velkoformát bude maximálně tak krabice od bot s dírkou uprostřed :D sspíše se mi jedná, zda-li někdo tyto filmy nezná, tedy jsem hledal informace ale nenalezl, jen to základní a to je málo... třeba se mi vůbec nechce otevírat ty Fomácký Repro, bo jsou to ještě nový zalepený krabice :rolleyes: ale u některý AGFY je teho málo či naopak hodně, tak proč si nehrát... zatím nemám čas, tak zkoumám dopředu možnosti, abych nezkoumal zbytečnosti... :huh: ... spíše jsem pak přemýšlel, že bych si ustříhnul ze strany těch 30cm - 6cm šíroký proužek, přilepil jej na papír od svitku a založil do flexy, pak zkusil bracketing a podle časů a expozimetru bych tak nějak zjistil citlivost při dané volací procedůře, tohle mne jediný napadlo, takto vyzkoušet jednotlivé druhy filmů a mít tak porovnání, tedy udržet si volání stejné ale hýbat s co nejméně proměnnými... ikdyž u těchto techno-filmů je citlivost tak nějak předvídatelná, spíše asi to zpracování, mrzí mne, že tam neměli už tu techno vývojku :( (no teda měli ale v nepoužitelném stavu...)
  • 0

#4 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 30 březen 2013 - 13:23:25

je možné, aby se na technických planech vytvořil latentní obraz, aníž by se to vyvolávalo či jinak chemicky upravilo? no potože jsem is na stole nechal kousek asi 20x15cm zatížený lahvičkou, teď jsem ho chtěl vyzkoušet do krabičky a ejhle, na tom planu bylo světlé kolečko po lahvičce, tedy evidentně exponovaný prostor ztmavnul, tak jsem to nechal na stole a to světlé kolečko ztmavlo také, teď už to není vidět, to se tedy divím, protože jsem měl za to, že osvětlený halogenid stříbra nevivolá viditelné stopy, leda že by plan byl nasáknutý parami vývojky, je to nepravděpodobné ale né nemožné... co vy na to?
  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 březen 2013 - 14:32:43

zkus totéž s jakýmkoli jiným filmem.
  • 0

#6 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 30 březen 2013 - 14:50:59

vážně? normálně by to byla pro mne škoda zbytečně osvětlovat film, tak až budu mít nějaký zbyte z metráže, tak určitě zkusím... :rolleyes:
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 březen 2013 - 16:36:16

já bych to taky extra nedělal, proč taky?, ale všimnul jsem si kdysi, že konce trčící z kazet , nechaných napospas světlu, ztmavnou oproti tomu, co je schováno v kazetě.... a to ty moderní kinofilmy mají určitě lepší antihalačky než prastaré svitky, plany či desky....
  • 0

#8 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 31 březen 2013 - 10:19:28

Takže jsem přišel na nápad, jak vyzkoušet citlivost filmu při daném volání, tedy většina planů má velikost 24x30, takže když se kratší strana rozdělí 4x, vniknou proužky 6cm o délce 30 cm, což je cca 5-6 snímků 6x4,5. Vzal jsem papír z rolky 120, vlepil film, namotal, a založil do flexarety, exponoval bracketingem silně dynamickou scénu (okno) to abych věděl až kam můžu exponovat no a teď se film volá :) nechám cca 5 minut v podchlazené excelce, těch 6 snímků by se vejít mělo... uvidím jak to vyjde...

Jinak mám kus filmu na světle a kus je zadělaný tmavým krycím papírem, uvidím, jestli opravdu stmavne... ;)
  • 0

#9 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 31 březen 2013 - 12:25:14

no tedy, film Horsell RA-CF4 bude více jak ortochromatický protože při oranžovým osvětlení mi zčernal, druhý pokus, červené osvětlení bylo lepší ale stejnak ztmavnul, tak jsem vzal nejbližsí kus to byla AGFA Litex N511p a ejhle, na krabici napsaný filtr oranžový, tak jsem to zkusil a ono to funguje, dokonce mi u teho vyšlo něco kolem 10-15 iso, v excelce jsem to nechal tak 5-7 minut, teda alespoň něco...

jinak jsem se kouknul na ten film a osvětlená půlka zčernala, rozdíl markantní :blink: to jsem ještě neviděl... :rolleyes:
  • 0

#10 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 březen 2013 - 12:51:14

Vysoce citlivé(myslím k barvám) orthochromatické filmy potřebují tmavočervené světlo.
  • 0

#11 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 31 březen 2013 - 14:21:28

ano, tak to opravdu bude, páč při červeným už to bylo lepší... blbý je, že v červeným světle se to blbě řezá, to na to jde hodně blbě vidět... :angry:
jinak jsem teď zkoušel co můj skener z teho dostane, tedy nic moc, pod lupou přečnu na lahvičce i datum spotřeby, takže plan je opravdu vysokého rozlišení... kam se hrabe Fomapan, to co je na skenu je znouze cnost, chtěl bych to vidět na bubnovce, ikdyž to je jen z flexarety na f8, tak jen čumím, co ten Belar vykreslí ... :blink: :rolleyes:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#12 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 15 duben 2013 - 16:15:10

Takže jsem pokročil a venku udělal pár zkoušek, no ten ortochromatický má prostě jiný obraz, nicméně asi dva druhy planů z toho co mám jsou použitelné i pro focení, sice jsou kontrasnější ale jsou použitelné B), z těch menších dělám teragigabig obří diáky (18x24 už je dost veliký, nebo snad ne? :D )

Takže tu náhled z planu Agfa Alliance CS asi cca 15°DIN (bohužel jsem k temu žádné data nenašel) vykoupané v R09...
Vložený obrázek
  • 0

#13 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 22 říjen 2013 - 04:35:17

A už jsi otevřel ty repro N6?
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:technický plan, plan film

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních