Přejít na obsah


Fotka

Výroba vývojnice pro 4x5 plany

vývojnice plan film 4x5 velký formát

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 červen 2015 - 10:32:34

Hezký den,

mám v plánu si vyrobit z novodurových trubek vývojnici na planfilmy. Některé části však budu muset podlepit/přilepit. Rád bych se proto zeptal, jaké lepidlo můžu použít, aby nedošlo k reakci s vývojkou a ustalovačem. (Prvotní nápad byl použít akvarijní silikon, nejsem si ale jistý, zda by jejvývojka nějakým způsobem nenarušila..)

 

Děkuji za rady.

Michal


  • 0

#2 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 18 červen 2015 - 12:55:15

Napiš mi SZ. Na jednom internetovem bazaru jsem ji nedávno viděl v nabídce...pošlu ti odkaz. Tady je dohoda, že se veřejně na aukce a podobné neupozorňuje. Myslím, že za ty nabízené peníze je to dobrý kup a ušetříš spoustu času. Podotýkám, že ten tank není nabídka :-)


  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 červen 2015 - 14:01:51

Chces vyrobit valce typu BTZS nebo obdobu klasicke civky 2509 od Joba ? U valce samodomo vyrobu chapu, u civky nikoliv.


  • 0

#4 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 18 červen 2015 - 14:21:59

U toho odkazu se jedná o tank a nerez rámečky. Takže to asi není ta správná alternativa.


  • 0

#5 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 18 červen 2015 - 14:31:13

No nápad to nebude špatný. BTZS rourky se mi líbily, ale nakonec jsem koupil Jobo s cívkou 2509 a teď se mi do ruky dostal i MOD54 s Patersonem. Jednu určitě půjde z domu, ale teprve až ten MOD 54 vyzkouším. Jestli na to nespěcháš, tak cca dva týdny a půjde jedno pryč. 


  • 0

#6 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 18 červen 2015 - 20:05:24

Ahojte,

původní nápad je takový, že jsem chtěl ze 150tky PVC odpadní trubky vyrobit vývojnici, v níž by byly celkem čtyři držáky ve formě 50 mm trubek na čtyři plany. Odpoledne jsem ale zkoušel světlotěsnost a jak "oranžové" tak i  "tm. šedé" varianty odp. trub pohořely:(. 


  • 0

#7 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 18 červen 2015 - 20:24:57

Tak to obal ... něčím, když tě nezaujme ta tanková vývojnice.


  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 červen 2015 - 20:29:45

ony světlotěsné nebudou, ale můžeš použít  pracovní osvětlení někde v koutě, které těmi materiály nepronikne, druhou možností je na plast natáhnout nějaký nepropustný materiál

jinak ležaté volání 18x24 jsem řešil pekáčkem mora, plany 4x5 do nějakého přípravku, jistě 4 by se tam vešly

světlotěsné, plechové, mnoho děkovných dopisů, pracuju při normálním slabším osvětlení

https://www.flickr.c...in/photostream/


  • 0

#9 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 15 září 2015 - 19:56:12

Zdravím všechny,

zasílám jedno z řešení jak vyvolávat 4x5 plany ve vývojnici plastimat nebo paterson, které jsou určené pro SF. 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 2

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 září 2015 - 22:50:37

šikula!

kdepak v čechách, tam na všechno přijdou


  • 0

#11 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 103 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 15 září 2015 - 23:03:09

hochuchlapče. Přeji s novou vývojnici mnoho zdaru, ale kdyby jsi si přečetl podobná vlákna, tak zjistíš, že výroba je zde již popisována se stejným řešením.


  • 0

#12 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 16 září 2015 - 10:25:57

hochuchlapče a nejenom tady;)! Na zahraničních fórech je na toto řešení halda ohlasů a rad. Ano, vím, žádné novátorství to není. Mimochodem, jak plastimat tak paterson s tímto pojmou až 4 plany - podle předběžné geometrické simulace, zatím ale nezkoušeno při vyvolávání v praxi. V případě zájmu mohu poskytnout kompletní geometrii "na papíře". 


  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 16 září 2015 - 10:57:38

Vyzkoušení v praxi nebude od věci.

Mám tu anglánskou vložku na 4x5. Je třeba to tam nandat do správných zářezů, ale i tak je pak dobré při pohybech nejančit. Protože proud vody s tím pak docela hejbe, není to tam nijak zajištěné. To ostatně u listů asi málokde. Při prvním vyvolávání se mi z toho dva listy uvolnily. Když do toho použiju 9x12, tak je to sice také použitelné, ale náchylnost k vyklouznutí ze zářezů je ještě vyšší.

Takže ano, je to šikovné, ale je to pro klidnější, mírnější povahy vývojářů  :D

Doporučuji tedy to Tvé vyzkoušet nejprve nanečisto, jak se to chová a přizpůsobit tomu další postupy. 

 

Seš šikovnej. Já se také pokoušel něco v tom stylu vyrobit, ale s mýma rukama byl výsledek ten, že máchat list v misce byl nakonec daleko snadnější a hlavně jistější způsob ...


  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 září 2015 - 11:41:37

ono by to chtělo ty listy stabilizovat v rovnině nahoru\dolů

asi plochým děrovaným víčkem

dole opřít s dno, nahoře víčko a věřím, že při překlopení se to nehne, ale i tak překlápět pomalu


  • 0

#15 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 16 září 2015 - 12:22:39

Kluci, uvažoval jsem ještě o následující variantě, sice by to bylo pouze pro 2 plany, ale ruku na srdce, jak často vyvoláváte více než jeden plan..?

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  nacrt.png   5,61K   16 Počet stažení

  • 0

#16 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 16 září 2015 - 12:23:19

Vyzkoušení v praxi nebude od věci.

Mám tu anglánskou vložku na 4x5. Je třeba to tam nandat do správných zářezů, ale i tak je pak dobré při pohybech nejančit. Protože proud vody s tím pak docela hejbe, není to tam nijak zajištěné. To ostatně u listů asi málokde. Při prvním vyvolávání se mi z toho dva listy uvolnily. Když do toho použiju 9x12, tak je to sice také použitelné, ale náchylnost k vyklouznutí ze zářezů je ještě vyšší.

Takže ano, je to šikovné, ale je to pro klidnější, mírnější povahy vývojářů  :D

Doporučuji tedy to Tvé vyzkoušet nejprve nanečisto, jak se to chová a přizpůsobit tomu další postupy. 

 

Seš šikovnej. Já se také pokoušel něco v tom stylu vyrobit, ale s mýma rukama byl výsledek ten, že máchat list v misce byl nakonec daleko snadnější a hlavně jistější způsob ...

 Nepřeháněj!!


  • 0

#17 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 16 září 2015 - 12:44:58

Ruku na srdce - vyplatí se vyvolávat 1 plan v nějakém takovém zařízení ? Když už na něco roztáhnu měch a dotáhnu to k expozici, obvykle nezůstane u jediné.  

Na tu jednu myslím opravdu stačí ta miska.


  • 0

#18 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 16 září 2015 - 13:12:02

Mám dvě oboustrané kazety. Když se vycházka podaří jsem schopný donést až tři exponované plany. Nedokážu si představit volat je všechny naráz. O to že fotím na 8x10 a né na 4x5 vůbec nejde. Možná, že jsem všechny snímky exponoval ve stejných podmínkách, ale již málo kdy chci i stejné konečné zpracování. Jasně...hodně toho doženu v pozitivním procesu, ale co není na negativu...

 

Obrovskou výhodu VF vidím taky (nejenom) v individuálním zpracování každého snímku.


  • 1

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 září 2015 - 13:50:54

třeba portrétníci atelierní určitě můžou volat 2-4 lístky najednou

-

já volám po jednom, menší plany tímto

http://rhx.rajce.idn...tank_10x15_II./


  • 0

#20 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 16 září 2015 - 14:08:54

Mám dvě oboustrané kazety. Když se vycházka podaří jsem schopný donést až tři exponované plany. Nedokážu si představit volat je všechny naráz. O to že fotím na 8x10 a né na 4x5 vůbec nejde. Možná, že jsem všechny snímky exponoval ve stejných podmínkách, ale již málo kdy chci i stejné konečné zpracování. Jasně...hodně toho doženu v pozitivním procesu, ale co není na negativu...

 

Obrovskou výhodu VF vidím taky (nejenom) v individuálním zpracování každého snímku.

To je sice pravda, ale pokud zrovna v případě 4x5 planů nechceš kupovat předražené tanky a rád bys použil stávající tak ať už z kina , nebo ze svitku, je výroba držáku, i v případě použití pro jeden snímek, nutná. 


  • 0

#21 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 16 září 2015 - 14:40:49

třeba portrétníci atelierní určitě můžou volat 2-4 lístky najednou

-

já volám po jednom, menší plany tímto

http://rhx.rajce.idn...tank_10x15_II./

Počítal jsem s tím, že mikkal je krajinář.

 

 

Mám dvě oboustrané kazety. Když se vycházka podaří jsem schopný donést až tři exponované plany. Nedokážu si představit volat je všechny naráz. O to že fotím na 8x10 a né na 4x5 vůbec nejde. Možná, že jsem všechny snímky exponoval ve stejných podmínkách, ale již málo kdy chci i stejné konečné zpracování. Jasně...hodně toho doženu v pozitivním procesu, ale co není na negativu...

 

Obrovskou výhodu VF vidím taky (nejenom) v individuálním zpracování každého snímku.

To je sice pravda, ale pokud zrovna v případě 4x5 planů nechceš kupovat předražené tanky a rád bys použil stávající tak ať už z kina , nebo ze svitku, je výroba držáku, i v případě použití pro jeden snímek, nutná. 

 

Pardon. Jsem se nějak mylně domníval, že jde o to jak vyvolat v tanku víc listů najednou.


  • 0

#22 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 16 září 2015 - 14:51:24

 

třeba portrétníci atelierní určitě můžou volat 2-4 lístky najednou

-

já volám po jednom, menší plany tímto

http://rhx.rajce.idn...tank_10x15_II./

Počítal jsem s tím, že mikkal je krajinář.

 

 

Mám dvě oboustrané kazety. Když se vycházka podaří jsem schopný donést až tři exponované plany. Nedokážu si představit volat je všechny naráz. O to že fotím na 8x10 a né na 4x5 vůbec nejde. Možná, že jsem všechny snímky exponoval ve stejných podmínkách, ale již málo kdy chci i stejné konečné zpracování. Jasně...hodně toho doženu v pozitivním procesu, ale co není na negativu...

 

Obrovskou výhodu VF vidím taky (nejenom) v individuálním zpracování každého snímku.

To je sice pravda, ale pokud zrovna v případě 4x5 planů nechceš kupovat předražené tanky a rád bys použil stávající tak ať už z kina , nebo ze svitku, je výroba držáku, i v případě použití pro jeden snímek, nutná. 

 

Pardon. Jsem se nějak mylně domníval, že jde o to jak vyvolat v tanku víc listů najednou.

 

Ne to určo ne:). Spíše to beru jako jakýsi bonus...


  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 16 září 2015 - 15:07:29

Pardon. Jsem se nějak mylně domníval, že jde o to jak vyvolat v tanku víc listů najednou.

 

 

K tomu jsem asi dal podnět já svou poznámkou.

 

Ve skutečnosti jsem se přesunul k rouře Unicolor. S touhle helikoptérou už jsem vlastně dlouho nic nevyvolával. Odrazuje mě právě ta skutečnost, že když vyvolávám 1 nebo 2 plany, vždycky pak do toho tanku (mám také Patersona) musím dát vývojky do potřebného plného objemu.


  • 0

#24 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 27 září 2015 - 19:39:30

Hezký večer,

narychlo jsem vytvořil ještě jednu variantu pro použití ve vývojnicích Paterson a Plastimat...

Přiložený soubor (y)


  • 2

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 září 2015 - 15:10:38

jo kdo si hraje nezlobí

já nyní pasuju litinovej kloub - vrch ze stativu dřevěného na stativ kovový, taky pěkná práce s tím je, člověk vzpomene na léta, kdy ještě pracoval rukama a tvořil


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:vývojnice, plan film, 4x5 velký formát

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních