Přejít na obsah


Fotka

Pozitivní vývojky FOMA


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
77 odpovědí na toto téma

#1 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 květen 2013 - 13:36:59

.Dobrý den

Jsem začínající temnokomorník a doteď jsem používal na všechno univerzální vývojku. Jak jde čas dál tak jsem při volání filmů přešel na FOMADON EXCEL s kterou mám úžasné výsledky a chci po doděláí zbytků universálu si obstarat i nějakou lepší vývojku na papíry a to pouze od Fomy.

Fomatol LGN
Fomatol H
Fomatol P
FOMA GD-L
Fomatol PW

Prosím napište mi své zkušenosti. Zvětšuji pouze na papíry Fomaspeed a to do formátu 20x30.
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 květen 2013 - 18:12:39

nezkoušel jsem všechny, ale nemyslím si že by některá byla vyloženě špatná. je hlavně potřeba si rozmyslet, jestli to má být koncentrát nebo prášek, potom jaká má být produkce.
LQN sice dost lidí zavrhuje, ale mě teda na foma papírech funguje dle očekávání. Jinak dávám přednost GDL, jednak pro její velký výkon a taky kvůli většímu balení (po předešlých horších zkušenostech s 5l balením ale kupuju raději litrovky).
PW je prášková, dává teplý/nazelenalý tón, je velmi pomalá, určená na papíry Fomatone, vyžaduje větší expozici, vydrží s trochou štěstí tak akorát do druhého dne. Jak se chová na fomaspeed netuším, ale asi bych ji pro začátek vynechal.
  • 1

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 květen 2013 - 18:29:32

Dělám s GD-L a jsem spokojen. V ředění 1+6 vydrží ve slotu pár týdnů. Pracuje poměrně rychle. Fomaspeedy neznám. Když budeš objednávat vývojku kup si i pár fomatone barytů a udělej si na ně to nejlepší co máš a uvidíš ten rozdíl.
  • 3

#4 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 květen 2013 - 21:12:58

Vzhledem k tomu že universální vývojka je v prášku... a balení na 5 litrů mám rozdělanejch už od ledna a pořád je to naprosto v pořádku... že by ta vývojka měla být v prášku by mi nevadilo. Spíš jestli by mi někdo pověděl rozdíl mezi Fomatol H a P
  • 0

#5 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 25 květen 2013 - 21:19:01

Chce to vyskúšať. Obe sú to vývojky fenidon - hydrochinónové, čiže bežná konfekčná klasika. Fomatol H pracuje v teplom tóne, Fomatol P skôr v neutrálnom. Ale je to otázne, či ten rozdiel postriehnete, závisí to aj od druhu papiera. Potom je rozdiel v balení - P je pre 2,5 l, H pre liter roztoku.
  • 1

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 květen 2013 - 08:20:32

Povím ti na rovinu.... Jak moc je pozitivní vývojka vpořádku poznáš až když si vedle sebe dáš zvětšeninu z čerstvé a z té o které si myslíš že je vpořádku. Pokud jí máš rozdělanou tím způsobem, že jsi si usypal z pytlíku, tak to je špatně.
  • 0

#7 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 26 květen 2013 - 09:31:29

Já to mám jako hidejoshi. Koupim GD-L, naředim 1+5 až 1+10, po skončení seance sleju do PETky a nechám v chladu. Vývojku neměním, jen dolívám to co vysajou papíry. Mám to takhle už přes rok a nevidím jedinej problém. Nevím čím to je, ale tahle vývojka vydrží hrozně moc, ještě se mi nestalo, že by nefungovala kvůli stáří...
  • 1

#8 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 26 květen 2013 - 09:37:22

jojo, za mě +1 pro GD-L, mám naředěno 1+3 a pořád jede normálně, občas tam doleju čerstvou. akorát je čím dál tmavší :)
  • 1

#9 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 květen 2013 - 10:16:44

Tak to zatím vidím na GD-L
  • 0

#10 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 květen 2013 - 10:49:06

Já dojíždím pětilitr a potom DS 14
  • 1

#11 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 květen 2013 - 11:00:14

Já dojíždím 5tilitr Universálky a ještě jeden balík na 5l mám v zásobě tak potom si pořídím tedy nejspíš jak tady čtu GD-L
  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 květen 2013 - 23:55:49

GD-L. Dokud ji papíry nevysají, tak jede.
  • 0

#13 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 27 květen 2013 - 19:57:38

Já používám Fomatol LQN k plné spokojenosti. Černou z něho dostanu a vyhovuje mi z hlediska kontrastu. GD-L dává na Fomabromech na můj vkus moc velký kontrast (málo polotónů). Na některé motivy to může být výhoda.

Jinak ale potvrzuji, že GD-L je nezmar. Dokud je v misce, tak táhne, stačí jen dolévat. To LQN nenápadně měkne a najednou je vše šedivé, což nepotěší během rozjeté seance.

Ještě malý tip (možná ho tu už někdo uváděl): do čerstvě rozředěné LQN (1+7, celkem 2l) přileji vždy cca 100 ml její vyčerpané předchůdkyně. Pak dává konstatní kontrast po celou dobu životnosti (úplně čerstvá LQN má také snahu pracovat tvrdě).
  • 0

#14 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 květen 2013 - 20:37:38

V podstate je to niečo podobné, ako nasadzovanie roztoku do minilabu, kde sa pridáva štartér, ktorý čiastočne zoxiduje vývojku, aby pracovala konštantne.
  • 1

#15 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 27 květen 2013 - 22:08:39

V podstate je to niečo podobné, ako nasadzovanie roztoku do minilabu, kde sa pridáva štartér, ktorý čiastočne zoxiduje vývojku, aby pracovala konštantne.

Nebo nasazování negativní D-76/ID-11 - taky líp šlape, když se "ochutí" panákem vyjetý.
  • 0

#16 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 květen 2013 - 22:55:56

No, ono stačí nevymejvat flašku na vývojku, ten kalnej lógrovitej šůrvajz na dně jí doladí :-D
Ale musí se to nechat sednout a opatrně dekantovat. Krásný příklad je na to DK-20.S tou oxidací je to pravda, kdysi o tom vyprávěl Krůs. Pokud člověk nemá starou vývojku, stačí do čerstvě nasazené hodit na pár hodin odrtřižek materiálu, funguje to stejně.
  • 1

#17 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 25 červen 2013 - 17:34:53

Měl bych jeden dotaz na zkušenější temnokomorníky, týkající se pozitivních vývojek. Jelikož rád experimentuju při vyvolávání filmu (různé vývjky, filmy, sojaté vyvolávání...), tak mé negativy jsou tak trochu každý pes jiná ves. Vím, že je dobré mít procesy standardizované, ale mě to experimentování prostě baví:-). Teď už ale k tomu dotazu... Do jaké míry lze ředěním vývojky řídit kontrast výsledných zvětšenin? Zajímá mě to hlavně u GD-L, neb jí výhradně používám. Také lze kontrast řídit teplotou, ale na to jsem slyšel rozpruplné názory, někdo říká, že studená vývojka=nižší kontrast a teplá=vyšší kontrast, někdo tvrdí opak. Mou potřebou je kontrast spíš snižovat, GD-L používám studěnější (cca 15-16°C) neb zvětšuji ve sklepě. Budu vděčný za jakékoli zkušenosti a postřehy.
  • 1

#18 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 26 červen 2013 - 06:22:58

Na nízký kontrast jsi vybral kontrasní vývojku :)
Ano, ředěním lze kontrast snižovat až do té míry, že vývojka nebude schopna udělat pořádnou černou, teplotou víceméně také, ale pozor, pod 15°C je hydrochinon takřka inertní.
Jak dlouho vůbec trvá vyvolání papíru v takové zimě? :)
  • 1

#19 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 26 červen 2013 - 08:32:24

No já jsem tu v jiném vláknu četl, že ředěním GD-L lze dosáhnout výrazného změkčení, ale na hodně kontrastní negativy to stejně moc nepomáhá...:-). No, já se snažím vždy, než jdu temnokomornit vývojku ohřát na pokojových 20°C, během seance ale samozřejmě chladne. Vyvolání trvá cca 1,5 min pro RC a pro baryt asi dovjnásobek. Ale je možné, že papíry nemám dotažené (spíš jsou tmavší, než bych chtěl), svítím moc a vyvolání předčasně ukončím. Na výsledek se sice dá koukat, ale cítím, že by to šlo lépe. Takže proto se po tom pídím:-).
  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 červen 2013 - 10:28:21

myslím, že větší změny kontrastu se dá dosáhnout použitím MG papírů spíš než laborováním s ředěním/teplotou vývojky.
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 červen 2013 - 14:24:10

Snížení kontrastu (nejlépe na barytu, u RC to až tolik nefunguje) zpracováním (nemáte-li k dispozici např. VC(MC) papíry nebo "tvrdou" a "měkkou" vývojku:
1. Snížení teploty - ale max. na 16-17°C
2. Vyšší ředění (nevhodné u "jetých" vývojek)
3. Omezený pohyb ve vývojce
4. Namočit papír na cca 2 min. do vývojky ("nasáknout"), povrchově osušit, položit na průmětnu (lépe na sklo nebo folii), na kterou je předem vybraný výřez a zaostřeno, exponovat cca l/3 předpokládané expoziční doby. Po zhasnutí zvětšováku začne "vznikat obraz". Je-li nedostatečný, "přidat expozici" - až do požadovaného krytí. Po ukončení expozice vložit ještě na cca l/2 min. do vývojky, poté přerušení a dále "normálně" ustálit, vyprat.
5. Nechat nasáknout papír vývojkou, "naválcovat" na sklo, povrchově osušit, promítnout obraz na papír (přes sklo) cca l,5 až 2násobkem předem zjištěné expoziční doby. Kromě toho, že dojde ke "změkčení" obrazu, vytvoří se i "ostřejší kontury".

A možno i další...
Nejrozumnější je ovšem použití papírů různé (pevné) gradace, papírů s proměnlivým kontrastem, použití vývojek poskytujících "měkký-tvrdý" kontrast, a vůbec nejrozumnější je zhotovit negativ přiměřené gradace!!! Vím, snadno se to řekne - hůř udělá. Ale je to furt snadnější než poté plési z h.... bič. (Stejně nezapráskáš a pokud ano, tak jsi celý od .....)
  • 1

#22 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 27 červen 2013 - 07:02:30

Pentaxisto díky za tipy, určitě nějaký vyzkouším. Barvnou hlavu bohužel nemám. Až mi dojde nakoupená GD-L možná zkusím nějakou měkkou vývojku:-). Přísloví s h...em je více než výstižné:-).
Jěště malý dodatek, k pozitivnímu procesu jsem se odvážil teprve nedávno, doposavad jsem své filmy skenoval (fotím na film asi 2-3 roky) a byl jsem poněkud překvapen tím, že nejsem schopnej ve fotokomoře dosáhnout stejných výsledků jako s použitím scanneru. Buď ztrácím kresbu ve světlech, nebo ve stínech, na naskenované fotce je přitom obojí a možnosti editace jsou samozřejmě velké. Vím, že to sem moc nepatří, ale to jen pro pochopení mé motivace:-).
  • 0

#23 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 6 červenec 2013 - 21:21:09

Já dělal na GD-L i na univerzálku. Univerzální vývojka mi přijde hodně měkká a navíc jsem musel mnohem delší dobu exponovat pod zvětšovákem. GD-L má šťávu, je kontrastnější, rychleji vyvolává a není třeba tak dlouho svítit. Nyní používám ID-78 kterou si míchám a připadá stejná jako GD-L. Navíc ji neředím a když na to přijde je za 30 sec. vyvoláno. To se hodí, když potřebujete udělat 30 stejných fotek z jednoho políčka. Jenom je třeba stopovat těch 30 sec, protože když se to tam nechá delší dobu, tak je černo.
  • 0

#24 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 7 červenec 2013 - 19:48:51

30sec?

No v popisu Universálky se píše 60-90sec

Mně osobně se to v universálce vyvolá asi za 8s. Děsná rychlost člověk to o tu 1s přetáhne a už je to černý. A teplota ? Neměřená ale vzhledem k tomu že lahve s chemii jsou v místnosti tak by měli mít pokojovou teplotu tedy velice mírně nad 20°C
  • 0

#25 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 červenec 2013 - 19:57:04

Ale takhle se prece nepracuje, nemuzes ridit densitu zvetseniny tim, ze to vytahnes, az uz je to dostatecne cerne....a 8 sekund je uplna silenost.
  • 0

#26 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 červenec 2013 - 20:07:25

No vidíš to... Fotka se volá do úplného provolání. Takže minutku i dvě i tři. Proto si děláš proužkovku, aby jsi věděl správně který čas osvitu je ten on k úplnému provolání fotky. Tím že ho znáš, můžeš stavět dál na přisvěcování oblohy atd. Jinak se můžeš přiřadit k umělcům typu... Žjova ono to vyšlo... Lup s tím do galerie.
  • 0

#27 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 červenec 2013 - 20:09:30

pantik: obávám se, že asi přeexponováváš papíry. Když vrazím papír do vývojky, první obraz (nejtmavší partie) se objevěj po cca 10s, po 30s vypadá obrázek pod červeným světlem jako hotový a okolo 60-70s vytahuju; během té druhé půlminuty se to dotahuje, pokud to tam nechám výrazně dýl, tak jde brilance a tonalita do kytek, když míň, tak je to pak nedovolaný - divná tonalita, špatný světla...

Dělám jak s GD-L, tak Fomatol LQN, většinou na baryt 111, momentálně v nouzových podmínkách speed 312 + LQN.

A ještě jednu věc jsem chtěl napsat, sice do jinýho vlákna, ale patří to okrajově i sem. Ten, kdo tvrdí, že bílý kachličky kolem zvětšováku NOproblem, je buďto slepej, nemá s čím porovnat nebo kecá. Po úpravě zvětšováku (improvizovaný držák MG filtrů) jsem měl problém s ukrutnou šedivostí, nikdy se mi to předtím nestalo (doma mám černý stěny), nakonec jsem utěsnil škvíry kterýma teklo světlo ven a hle, fotky jsou rázem brilantnější, s čistší tonalitou a znatelně lepším mikrokontrastem. A hlavně se to nechová nepředvídatelně, netmavne to a není to šedivý jak myš.
  • 2

#28 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 8 červenec 2013 - 09:24:46

Přesně tak, také jsem ze začátku měl tendenci svítit spíš víc, než míň a když se mi fotka zdála akorát, tak jsem ji vytáhl... Špatně! Pěkně si poctivě počkat 1-2 minutky a pak vytahovat. Když je tmavá, méně svítit. Nevím čím to je, ale na mém Opemusu 5 typicky svitím tak 3-8 s a to mám zacloníno typicky na f11. To mi přijde málo (málo času na nadržování a pod.). Tak jsem si pořídil pár kontaktních nízkocitlivých papírů Fomalux (byly zrovna v akci:-) ) a s nima se mi pracuje výborně. Sice jdou v GD-L trošku do zelena, ale má to šmrnc a je to echt karton. Svítím tak 40s až dvě minuty (f5,6) (formát 17 x 17 cm) a velmi dobře se to celé řídí.
  • 0

#29 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 8 červenec 2013 - 13:58:13

Ovsem GD-L je tak free a cool vyvojka ze udela nejcernejsi cernou i na neexponovanem papire :D
  • 0

#30 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 červenec 2013 - 17:55:35

Co na to kolega Pantík?
  • 1

#31 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2013 - 18:53:59

Já nevim co dělám špatně.... Když to dám na míň tak se mi obraz sotva objeví. plácnu co se mi stává dám 8s na hodinách a jenom náznak obrazu. Dám 15s a po 5s ve vývojce už vidím naprosto všechno a v 10s ve vývojce je to už černý jak bota...

cloním na maximum!
  • 0

#32 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2013 - 18:59:29

žárovku mám v axomatu 5a 100W opálovku.... objektiv Belar 4,5/50
  • 0

#33 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 22 srpen 2013 - 22:27:01

Já nevim co dělám špatně.... Když to dám na míň tak se mi obraz sotva objeví. plácnu co se mi stává dám 8s na hodinách a jenom náznak obrazu. Dám 15s a po 5s ve vývojce už vidím naprosto všechno a v 10s ve vývojce je to už černý jak bota...

cloním na maximum!


To deláš náký malí formáty? Na RCčka že ti vycházej takhle krátký časi pri plnym zaclonění. náký divný.
Musíš se dostat na delší časi abyse ti lip dělalo. Přečti si neco o osvitovojch číslech.
a papír se vyvolává dvě mimuty.

class="ipsType_pagetitle" itemprop="name">
  • 0

#34 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 26 srpen 2013 - 07:39:21

žárovku mám v axomatu 5a 100W opálovku.... objektiv Belar 4,5/50

Klidně použij slabší žárovku, já používám myslím 75W. Clonit na maximum je také to nejkrajnější řešení kvůli ztrátě kresby díky difrakci. U tvého Belaru (mám ho taky) je nejlepší kresba mezi 5,6 až asi 11, ostatně jako u většiny objektivů. Více, jen v nouzi, pokud máš málo krytý negativ. Já taky bojuju spíš s kratšími osvitovými časy, ale jak jsem již napsal výše, je nutné nechat papír ve vyývojce do té doby, než se dotáhnou světla. Ideálně, když se obraz začne objevovat tak za 20-30 s Nemáš tu vývojku moc koncentrovanou, nebo teplou? Zkoušel jsi i jinou?
  • 0

#35 Wiard

Wiard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 srpen 2013 - 10:16:00

jn tu žárovku bych dal taky slabší používám 75W a vpohoděěěě ta 100W na větší formáty:)
  • 0

#36 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 28 srpen 2013 - 11:08:28

Já nevim co dělám špatně.... Když to dám na míň tak se mi obraz sotva objeví. plácnu co se mi stává dám 8s na hodinách a jenom náznak obrazu. Dám 15s a po 5s ve vývojce už vidím naprosto všechno a v 10s ve vývojce je to už černý jak bota...
cloním na maximum!

Z toho co píšeš - děláš proužkovou zkoušku ?
Když máš tak krátké časy, nastav si na hodinách třeba cca 2 vteřiny. Odstřihni si pruh papíru, šíře třeba 4-5 cm. A osvicuj postupně po těch 2s tak, že nejprve necháš osvítit do těch 8s první odkrytou část proužku ( takže na tom místě zapneš hodiny 4x). Tam se ti tedy v tvém případě pak objeví slabé obrysy obrazu. Zbytek papíru máš při tom zakrytý třeba jiným papírem (čtvrtkou, deskami). Jinak viz třeba podobě popis zde - http://www.paladix.c...nim-papiru.html
Na další osvit odkryješ další část proužku (tak o 1-2 cm) a teď už postupně na jeden dvousekundový osvit posouvej vždy zakrytí. Třeba tedy do celkových 16 vteřin. Celkem tedy v tomto případě sepneš hodiny 8x a budeš mít 5 různě osvícených ploch. Tohle vyvoláš a mělo by z toho něco jít vybrat. A měl bys vědět jaký čas je cca vhodný. Tuhle zkoušku pak můžeš upřesnit s osvitem časů těsně kolem toho vybraného, když (v tomto případě) osvítíš každé políčko s rozdílem o 1 vteřinu ...
  • 0

#37 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 29 srpen 2013 - 17:28:17

Jako skoro všichni, GD-L i po dvou letech naředěná a nic jí není. Jenom barva je trošičku jiná... Šestiletý koncetrát a taky v pohodě.
  • 0

#38 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 srpen 2013 - 21:28:28

Jako skoro všichni, GD-L i po dvou letech naředěná a nic jí není. Jenom barva je trošičku jiná... Šestiletý koncetrát a taky v pohodě.


to je zajímavé, před asi dvěma lety jsem měl jeden 5l kanystr a nevydržela jak namíchaná tak v koncentrátu to nebyla žádná sláva. Vloni jsem si koupil v litrovkách a trvanlivost/vydatnost byla dle očekávání (tedy velmi dlouhá). Asi jsem měl tenkrát smůlu na velký kanystr.
  • 0

#39 Pantik

Pantik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 září 2013 - 15:55:07

Tak přestal jsem clonit na maximum a clona se pohybuje kolem 8 - 11 což je ideální řekl bych. Osvitové časy jsou na papír FOMASPEED 311 N 12,7x17,8 od 3-8s podle toho jakej je negativ... tohle uvádím když zvětšuju celé negativní kinofilmové políčko nikoli jenom jeho část! Dále zvětšuju na FOMASPEED 311 N 17,8x24 a u těch je čas 8-15s. Obojí v neředěné univerzální vývojce Foma. Rozmíchaná je podle správného postupu na 5l a pro vyvolání papírů už se dál neředí aspoň tak to udává foma. Po tomhle je čas vyvolání kolem té 1 minuty. Proužkovku dělám jen u snímků který mi za to stojí u ostatních když se spletu a je to o něco malinko tmavší nebo světlejší tak je mi to fuk....
  • 0

#40 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 5 září 2013 - 19:58:34

Jsem asi trochu natvrdlej, ale pořád těmhle temnejm věcem moc nerozumim. Když si koupím fomatol P 2,5 litru v prášku tak z toho budu mít stock, kterej ještě ředim třeba 1+3 takže celkem 10 litrů?
  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 září 2013 - 20:37:24

proč ředit Fomatol P 1+3? prášek na 2,5l je určen k přípravě 2,5 litru pracovního roztoku normálně pracující vývojky.
  • 0

#42 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 6 září 2013 - 19:05:36

Aha, moje chyba, ředí se ta druhá kapalná :) a regeneruje se stejně jako jako ustalovač a negativní vývojka, že doleju nějakých 50ml čerstvé?
  • 0

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 6 září 2013 - 21:50:44

... a regeneruje se stejně jako jako ustalovač a negativní vývojka, že doleju nějakých 50ml čerstvé?


regenerace pozitivních vývojek, ke kterým není určen regenerátor správného chemického složení, je na vlastní riziko, totéž platí pro ustalovač :-)
  • 0

#44 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 24 duben 2014 - 12:22:23

Chtěl bych se zeptat – mám asi půl roku načatý litrový koncentrát GD-L. Ze začátku si pamatuju na typický pronikový zápach (nebo vůně chcete-li :-)) jak koncentrátu, tak i naředěné vývojky. Když k ní čichnu nyní, je jakoby zvětralá, a to jak koncentrát, tak i když jsem se pokusil naředit nový roztok. Bez zápachu a zdá se mi i jako kdyby malinko změnila konzistenci, ale to je možná jen pocit. Je to normální chování vývojky? Všude se píše, jak je GD-L trvanlivá, tak mě to překvapuje. Pravda ale je, že toho koncentrátu je asi polovina v litrové lahvi a vzduch jsem posledně (v lednu) nevytlačil...


  • 0

#45 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 24 duben 2014 - 13:32:40

Já bych zkusil jestli funguje tak jak má a dál bych to neřešil:-). Ale jinak to co popisuješ znám, ale myslím, že na funkci to vliv nemá. Asi jako spousta ostatních dolévám občas čerstvou vývojku do neustále používané, které ubývá díky nasáknutí do papírů. A funguje to velmi dobře, kromě žloutnutí-hnědnutí až prý černání (tak daleko ještě nejsem) v čase.


  • 0

#46 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 25 duben 2014 - 01:34:07

Vyzkoušeno a opravdu funguje. A kupodivu po prvním vyvolaném papíru začala zase pěkně vonět :-D


  • 0

#47 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 březen 2019 - 19:10:27

Zdravím!

Koupil jsem si litrovku grafického zázraku GD-L, jelikož potřebuji co nejtrvanlivější vývojku (komoru využívám cca. každý 2. víkend). Četl jsem tu, že nejde o příiš přívětivou tekutinu, ale ten draselný louh ve složení mě přeci jen trochu zarazil :neutral:

Byl jsem doteď zvyklý se v chemii ráchat rukou (obzvláště thiosíran amonný je velmi citlivý k pokožce :mrgreen:), ale do GD-L se mi úplně nechce... a kleště nemám.

Je tedy dobrý nápad zkoušet např. latexové rukavice? Nebo cosi jiného?

 

PS.: K vývojkám - mám dobré zkušenosti s fomáckou univerzálkou - litr mám namíchaný už asi rok (ve vymačkané láhvi) a zatím chytá jen slabě octovou barvu. Vyvolává celkem normálně - jen už je trochu líná. Koupil jsem si už ale raději GD-L, protože - jistota je kulomet!


  • 0

#48 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 1 březen 2019 - 23:20:27

Další jistotou budou kleště. Rukavice musíš vyzkoušet, jak se ti s tím bude pracovat ti za tebe asi nikdo neřekne. Každému vyhovuje něco jiného. Pro mne je to nepraktické, celý proces i s proužkovanou znamená několikrát rukavice dolů a na to nemám nervy...
  • 0

#49 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 1 březen 2019 - 23:38:46

:>> Dynlik
Nedala by som za skener a tlaciaren ani 5 korun, lebo to jednak nepotrebujem, jednak nepouzivam, len by mi to zavadzalo.
Ale ked nieco potrebujes kazdy 2-hy vikend, preco si to proste nekupis? Nemam sajn, kolko take pinzety stoja, dostala som ich darom. No podla mna je bezpecnejsie vysolit za ne hoci 50€, nez macat hole ruky vo vyvojke. Napokon, su z toho hnusne hnede prsty. Nebudem dalej rozvijat :).
  • 0

#50 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 březen 2019 - 07:34:06

Díky. Opravdu asi koupím kleště (přestože je podivuhodné, kolik může stát kousek pružného plastu - ale 50€ to není :-D ). Vývojka opravdu není na prstech příjemná (zásada doslova pomalu rozmatlává kůži :o nehledě na to, že pořád skáču ke kyblíku a drhnu ruce solvinou...
Šlo mi jen o to, jestli jdou rukavice použít nouzově, aniž by ublížily papíru nebo vývojce. Což pevně doufám nehrozí, vyzkouším.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních