Přejít na obsah

Fotka

Pozitivní vývojky FOMA

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#51 Skorec

Skorec

Nováček

• Předplatitel
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 9

Publikováno 2 březen 2019 - 07:46:27

Ahoj, kup raději nerezovky. Pochopitelně 2x. Vývojka a ustalovač. Používám je 40 let a jsou nesmrtelné...
  • 0

#52 Dynlik

Dynlik

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 březen 2019 - 07:56:45

Beru na vědomí :) Otázka je, zda je seženu. Praha není za humny a v místních foto potřebách si vyskakovat nemůžu.
  • 1

#53 Skorec

Skorec

Nováček

• Předplatitel
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 9

Publikováno 2 březen 2019 - 08:33:43

Mrkni na stránky Béfota.Třeba to tam bude vyhovovat
  • 0

#54 Evla

Evla

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 933 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 961

Publikováno 2 březen 2019 - 09:52:36

Inak, rukavice (tie jednorazove: oba druhy) pouzivam, ked robim na sklo - to sa fakt do pizety uchopit neda, alebo ked robim velke rozmery a papiere vyvojkou polievam.
Rukaviciam ani roztokom to neskodi, len vzdy dodrziavam medzikrok, ze po vyvojke oplachujem nie len foto, ale aj rukavice na rukach.
A ano, je to strasna otrava davat ich pri kazdej vymene policka dolu, ale iny sposob som zatial nevymyslela.
  • 0

#55 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 201 příspěvků(y)
  • LocationLobkovice
Reputace: 990

Publikováno 2 březen 2019 - 14:56:59

Beru na vědomí :) Otázka je, zda je seženu. Praha není za humny a v místních foto potřebách si vyskakovat nemůžu.

Hleden v bazarech.    Kdys se i u nás  prodávaly  polské pinzety nerezové,   s  pryžovými  pacičkami na koncích.   Jsou super,   papíry z nich vyklouzávají,  neexistuje poškrábání emulze,  jsou delší než  všechny plastové,  tudíž  i  práce ve  velkých a  hlubších mísách je pohodová.  Samozřejmě,  nemusíš je potkat  zítra nebo za týden, že...   

• 0

#56 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 201 příspěvků(y)
  • LocationLobkovice

Publikováno 2 březen 2019 - 15:07:38

p.s.  vyhovující rukavice  se dají  koupit  po 100 ks  za hubičku.  Rozhodně lepší,  než jít  do  vývojky rukama.   Jednou za delší čas  jich  beru  2-3 krabice,  hodí se to nejen ve fotokomoře ... a aby se ušetřilo na poštovném,  objednávám  současně i  další věci do komory, do baráku i dílny.  

nechci dělat reklamu tomuto dodavateli -   je jich povícero a  výběr veliký.  

např.

https://www.obaly-ba...ilove-rukavice/

• 0

#57 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 483 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 740

Publikováno 2 březen 2019 - 19:06:07

Pinzety iba nerezove. A tri su absolutna nevyhnutnost. Mam tri misky, v kazdej jedna. Pinzetami robim ten kuzelny pohyb a prenasam fotografiu do nasledujucej nadoby, pinzetu v tom dalsom roztoku zasadne nenamacam.  Stvrta pinzeta je potom taka istota. Prasknuta strunka vie pocas zvacsovania hodne rozladit.

• 0

#58 vlkm

vlkm

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 27

Publikováno 3 březen 2019 - 08:48:04

Pekne rano...

pane Dynliku, rukavice Vam ochotne proda mistni lekarna. Pouzivam pudrovane latexove, jak na bezne vyvolavani, tak na kolodiovy proces. Treba dobre vybrat velikost a pak sedi jako druha kuze. Rukavice nesundavam,  mivam po ruce kybl s cistou vodou, kde oplachnu, utru do hadru a pokracuju. Pinzety pouzivam do formatu 13x18, s vetsim rozmerem  se mi lip manipuluje v rukavicich. 

• 1

#59 dodoxbb

dodoxbb

Nováček

• Předplatitel
  • 360 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 189

Publikováno 3 březen 2019 - 09:15:49

Vyskúšal som viacero plastových pinzet, jedna sa mi dokonca zlomila, tie plastové mi fungovali dosť zle. Nakoniec som skončil u nerezových, sú večné. Ale to môže byť aj mojou nešikovnosťou :-)

• 1

#60 Dynlik

Dynlik

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 březen 2019 - 10:04:13

Hele, jakou diskuzi vyvolá pinzeta :D díky za  rady.

Budu tedy hledat nerezové pinzety, dočasně jsem problém vyřešil latexovými rukavicemi. Kupodivu nejde o jednorázové, ale o ty silné, úklidové. Nejsou sice jako druhá kůže, ale dobře se oplachují a papír v nich chytit jde (18x24).

"Jednorázovky" jsou ale samozřejmě šikovnější, krabice se bude hodit...

• 0

#61 levap75

levap75

Nováček

• Předplatitel
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně - Úšovice
Reputace: 312

Publikováno 5 květen 2019 - 23:41:15

Inak, rukavice (tie jednorazove: oba druhy) pouzivam, ked robim na sklo - to sa fakt do pizety uchopit neda, alebo ked robim velke rozmery a papiere vyvojkou polievam.
Rukaviciam ani roztokom to neskodi, len vzdy dodrziavam medzikrok, ze po vyvojke oplachujem nie len foto, ale aj rukavice na rukach.
A ano, je to strasna otrava davat ich pri kazdej vymene policka dolu, ale iny sposob som zatial nevymyslela.

Víš co zkus? Nechat si rukavici jen na jedné ruce... :-) Já tak pracuji pořád. Je to primitivní řešení, ale docela účinné.

• 0

#62 levap75

levap75

Nováček

• Předplatitel
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně - Úšovice
Reputace: 312

Publikováno 5 květen 2019 - 23:44:52

Hele, jakou diskuzi vyvolá pinzeta :D díky za  rady.

Budu tedy hledat nerezové pinzety, dočasně jsem problém vyřešil latexovými rukavicemi. Kupodivu nejde o jednorázové, ale o ty silné, úklidové. Nejsou sice jako druhá kůže, ale dobře se oplachují a papír v nich chytit jde (18x24).

"Jednorázovky" jsou ale samozřejmě šikovnější, krabice se bude hodit...

Při pořizování kleští je třeba být opatrný. Osobně doporučuji koupit kleště na eBay z druhé ruky, než nové... Ty nové totiž ( světe div se) reznou... :smile: Myslím, že tu ještě jedny nové "KAiSER" mám, ale ty dvoje, co jsem kupoval s nimi jsem musel vyhodit. Doporučuji se pídit po Kindermann...

• 1

#63 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 201 příspěvků(y)
  • LocationLobkovice

Publikováno 6 květen 2019 - 04:56:42

Hleden v bazarech.    Kdys se i u nás  prodávaly  polské pinzety nerezové,   s  pryžovými  pacičkami na koncích.   Jsou super,   papíry z nich vyklouzávají,  neexistuje poškrábání emulze,  jsou delší než  všechny plastové,  tudíž  i  práce ve  velkých a  hlubších mísách je pohodová.  Samozřejmě,  nemusíš je potkat  zítra nebo za týden, že...   

2.3.2019 jsem asi neměl  dobrý den.

Nezbývá mi, než se omluvit a udělat tiskovou korekci.  Správně tento příspěvek měl znít:

Hledej v bazarech.    Kdys se i u nás  prodávaly  polské pinzety nerezové,   s  pryžovými  pacičkami na koncích.   Jsou super,   papíry z nich Nevyklouzávají,  neexistuje poškrábání emulze,  jsou delší než  všechny plastové,  tudíž  i  práce ve  velkých a  hlubších mísách je pohodová.  Samozřejmě,  nemusíš je potkat  zítra nebo za týden, že...

Já měl před asi 9 lety to štěstí,  že se mi podařilo znovu, po 25 letech,  4 nové kousky koupit.

• 0

#64 Franta

Franta

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 květen 2019 - 14:57:43

Pokud se ve vývojce cachtáte rukama, vřele doporučuju:

-Zásadně nepudrované rukavice. Jsou dražší, ale najít v emulzi zarytý a zaschlý chcuchel opláchnutého mastku fakt nepotěší.

-Zásadně nitrilové rukavice. Ne latex, ne vinyl. Latex nevydrží chemicky, vinylky jsem ještě neviděl takové, aby byly levné a člověk v nich měl slušný cit. 92-500 od Ansellu jsou dost dobrá volba.

-Vemte si klidně o velikost větší, než by se na vaši ruku se strečovým materiálem slušelo. Úchop pro temnokomornické účely zásadě neutrpí, přitom se dá rukavice snadno sundat a používat celou seanci. I dvě, tři.

• 1

#65 Doktor

Doktor

Nováček

• Předplatitel
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: 47

Publikováno 8 květen 2019 - 19:18:14

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně GD-L. Dosud jsem používal vždycky Fomatol LQN, potřeboval bych ale na některý negativy kontrastnější vývojku. GD-L je uváděná jako kontrastní, jaký rozdíl ve zvýšení kontrastu (kolik gradačních stupňů navíc) můžu očekávat v porovnání s Fomatolkou?

Ještě jedna věc, nejsem chemik, ale postřehl jsem že GD-L je asi docela sajrajt, jak moc ve srovnání s Fomatolkou? :-D Ruce v tom nemáchám, ale spíš mi jde o to co bych čuchal za výpary.

• 0

#66 beluna

beluna

Nováček

• Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 21

Publikováno 8 květen 2019 - 20:52:02

Obě vývojky jsou metol-hydrochinonové. Složení LQN je hydrochinon, fenidon A, hydroxid sodný, uhličitan draselný. GD-L už je větší alchymie - hydrochinon, uhličitan draselný, hydroxid draselný, diethanolamin, fenidon B, trisodium nitrilotriacetate (viz bezpečnostní listy).

Podle anglický wikipedie je diethanolamin klasifikován jako podezřelý karcinogen pro člověka 2B.

S gradací nepomůžu, nepoužívám je.

http://fomaobchod.cz/inshop/files/70003/FOMATOL-LQN%20%20%20PL.pdf
https://www.foma.cz/ew/eb92a50f-6da1-46e7-b167-300020e06d72-cs

• 0

#67 calon

calon

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 390 příspěvků(y)
Reputace: 192

Publikováno 9 květen 2019 - 08:05:07

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně GD-L. Dosud jsem používal vždycky Fomatol LQN, potřeboval bych ale na některý negativy kontrastnější vývojku. GD-L je uváděná jako kontrastní, jaký rozdíl ve zvýšení kontrastu (kolik gradačních stupňů navíc) můžu očekávat v porovnání s Fomatolkou?

Ještě jedna věc, nejsem chemik, ale postřehl jsem že GD-L je asi docela sajrajt, jak moc ve srovnání s Fomatolkou? :-D Ruce v tom nemáchám, ale spíš mi jde o to co bych čuchal za výpary.

Já Gdlku používám. Kontrastní je ale znám i konteastnější. A pokud by jsi chtěl ještě větší kontrast musíš pod ní zatopit. Když budeš mít teplotu lázně 27 stupňů i víc tak je kontrastní až kam. Chce to ale volat opravdu jen chvilku. Max minutu. Ředěním kontra
  • 0

#68 salo

salo

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 769 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 123

Publikováno 11 srpen 2019 - 14:04:38

Nějak jsem si na GD-L zvyknul - zkoušením jsem dospěl k optimálnímu ředění 1+6, kdy dává velmi vyrovnané výsledky s normálním kontrastem. Délka vyvolávání od 60 do 90 s v závislosti na vyčerpanosti vývojky. Mírně jetá pracuje při 90 s dobře, a to i při teplotě lázně 26 stupňů. Nižší poměr ředění dává vyšší kontrast.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních