Přejít na obsah


Fotka

adaptér minolta MD / Nikon

Adaptér minolta MD Nikon KIPON objektiv

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 atry

atry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 červen 2013 - 21:52:58

Zdravím,

rád bych si přečet zkušenosti a tipy na adaptér MD/Nikon
Mám rokkory a k ruce Nikon D5100, tak bych se s nima na něm rád procvičil. Jestli jsem to dobře pochopil, tak by to neměl být problém v plně manualním režimu.

Na "českém" trhu jsem narazil pouze na adaptér KIPON, který se dá koupit za 1800-2000,-
..což mě přijde až zbytečně moc..
..na ebay se dají sehnat levnější "no name" kousky od 400,- vč. poštovného..
..na první pohled je v nich teda docela rozdíl, ale nevim jak se to projeví ve funkčnosti..

Máte někdo s těmito adaptéry zkušenosti? Dá se to někde sehnat za rozumný peníz a na co si při výběru dát pozor?

Předem děkuji za jakékoliv informace a rady
  • 0

#2 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 11 červen 2013 - 22:23:02

Bych se na to vykašlal. Snad jakejkoliv adaptér z jinýho kinofilmovýho systému na Nikon bude muset mít optickej člen, kterej rozhází celou tu optiku a kvalita výsledku půjde do kytek.
  • 1

#3 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 11 červen 2013 - 22:29:32

pod to se podepisuju. nezabíjej krásu rokkorů nějakou šmejdskou redukcí s optickým členem pochybné výroby. jinak pokud mi paměť slouží, minolta kdysi po přechodu na AF dělala vlastní optickou redukci, ale samozřejmě měnila efektivní ohniskovou vzdálenost .. pokud si dobře pamatuju, na cca 1,1×.
  • 0

#4 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 červen 2013 - 22:51:50

Tak nějak - Nikon má vzdálenost dosedací plochy bajonetu od snímače/filmu (tzv. registr) 46,5 mm a Minolta MD 43,72 mm - takže objektiv buď nedoostří na nekonečno nebo bude mít redukce čočku. Teoreticky lze u redukcí bez čočky přenastavit nekonečno vevnitř objektivu (každý objektiv má možnost korekce nastavení nekonečna), ale v tomto případě to jen sotva půjde - rozdíl je příliš velký (nutno počítat navíc i s tloušťkou redukce). Výsledek je těžko předvídatelný, spíše bude pochybný.

Nestojí to za to. Dnes je možné koupit dost relativně levných MF Nikkorů.

http://www.graphics....y-register.html
http://en.wikipedia...._focal_distance
  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 12 červen 2013 - 07:01:38

Doporučil bych spíš než adaptér, kterýžto levný - bez optického členu - dovolí jen close focus s objektivy s ohniskem delším než 50mm, a ten drahý - s optickým členem - sice zaostření na delší vzdálenosti či nekonečno umožní, ale naprosto degraduje výsledek, pořídit za téměř stejný (či nižší) obolus některé z jednodušších, levnějších, ale výborných těl Minolta (XG1/2/9/-M)
  • 1

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 12 červen 2013 - 13:16:43

Pod to se jirkovi podepíšu... Za cenu stupidního adaptéru, máš tělo, a krásný, který tisíckrát přežije ten D šancajk co to na něj chceš nacpat.
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 12 červen 2013 - 14:00:13

hohoooo, já si nevšiml, že je to dotaz, jak rokkor napasovat na "D" Nikon, tudíž dotaz ideologicky nečistý :-D

nicméně výše uvedené platí pro filmový a tikitální nikon bez rozdílu...
bez mechanického zásahu do objektivů s bajonetem Minolta SR (tj. i MC/MD Rokkor či "plain" Minolta MD) je možné je použít na plnokrevných tiki zrcadlovkách jen systému Olympus E- (4/3) , a dále micro 4/3, případně NEX a podobných tenkých tiki kompaktech s výměnnou optikou.
dále se k tomu nebudu vyjadřovat, jsa milovníkem Rokkorů a Minolt neposkvrněných násilným bastlením.
  • 0

#8 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 12 červen 2013 - 14:24:44

Ja som si kvôli objektívu na Nikon (50/1.4 S.C) v krásnom stave, samozrejme non-Ai (čo by sa dalo odfrézovať, špinavá práca na 10 min) kúpil telo, na ktoré sa dá nasadiť - F3. :mrgreen:

Podpisujem preto názory vyššie - kúpiť filmovú Minoltu!
  • 0

#9 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 12 červen 2013 - 15:44:38

"špinavá práca na 10 min"

... tak to mě teda musíš naučit (za 10 minut) - já to většinou piluju tak asi hodinu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

#10 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 12 červen 2013 - 16:20:11

Ďuro na to asi jde flexou :-)
  • 0

#11 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 12 červen 2013 - 16:21:02

fabius,
mno, dovoľ mi prosím trochu umeleckej hyperboly :lol:
ať nejsme vepri

  • 0

#12 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 12 červen 2013 - 16:41:44

Prve jsem spěchal, tak jsem napsal jen to o otpickém členu, v praxi ale vidím ještě pár dalších zádrhelů.

1) S poměrně velkou pravděpodobností by ses připravil o funkční měření. Sám mám párek MF Nikkorů a na D90 přijdou jen zřídka právě mj. kvůli tomu nefungujícímu měření. Nemyslím, že na 5100, a navíc přes redukci, by to bylo jinak.

2) Matnice číslicových zrcadlovek není moc vhodná pro MF ostření. Sám občas použiju "20" na hyperfokál nebo pak "Micro 55", kde zas je hloubka ostrosti tak malá, že se to ještě zaostřit jakž takž dá. Ten klín tam ale fakt chybí... Na krajinky ještě, ale na nějaké akčnější focení (reportáž/lidi) to není. Teoreticky je tam elektronické potvrzené zaostření, ale to je takové blik sem blik tam a kde že to mám vlastně tu rovinu ostrosti... Nehledě na to, že s tím Rokkorem přes redukci si nejsem funkčností téhle fíčury vůbec jist.
  • 0

#13 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 12 červen 2013 - 22:10:00

Nižší typy AF zrcadlovek Nikon s MF objektivy skutečně neměří - poměrně přehledně je to vyjádřeno v tabulkách zde:

http://www.kenrockwe...bility-lens.htm

... u DSLR to nemusí být nijak kritický problém, zvláště u statických témat a kupodivu s tím lze žít třeba i pro reportáž :)

Indikátor zaostření ("elektronický dálkoměr") funguje i s MF objektivy. V případě objektivů z jiných systémů (v praxi to má smysl asi jen z Leiky R) je jen nutno mít objektiv odcloněn, reps. "vejít se" do světelnosti kdy ještě dálkoměr funguje (což je F/5,6 a u některých nejnovějších typů F/8).

... jiná věc je možnost praktického použití a přesnosti toho indikátoru. O Live view zde raději mlčím :)
  • 0

#14 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 12 červen 2013 - 22:16:37

... což nic nemění na skutečnosti, že pokoušet se předělat MD Rokkory na Nikon (zejména APS-C DSLR) postrádá smysl.
  • 0

#15 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 12 červen 2013 - 23:19:12

@ Fabius: Dík za link na ty tabulky, byl jsem líný to hledat ;) Jasně, že absence měření není až takový problém, s tím souhlasím. Jen to prostě v podmínkách s ne úplně stálým světlem není úplně pohodlné/spolehlivé.
A tím svým "elektronickým potvrzením zaostření" jsem myslel právě ten el. dálkoměr. Sousloví "funguje s MF" bych ale asi nepoužil, i když jo, no, tak nějak by to mělo správně a oficiálně šlapat :) Paradoxně do takové 20/4 se skrz digi matnici kouká lépe (klín není, tak nezčerná), než přes EMko, ale to ostření, pak... Lv je vůbec kapitolou samo pro sebe.
  • 0

#16 atry

atry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2013 - 23:53:02

..koukám jak blázen, kolik emocí jsem rozvířil..ale zřejmě není divu, když na stránkach TK přijdu s kacířskou myšlenkou křížit rokkory s DSLR:)

..za prvé chci všem poděkovat za vyjádření k mému dotazu, poměrně jednoznačně mě to od tohoto nápadu odradilo..

..jen abych vše uvedl na pravou míru..jsem majitelem minolty x700, se kterou použivám základní objektiv 50/f1.7 (respektive učim se)..
..do ruky se mi taky dostal rokkor tele zoom (80-200/f4), one-touch system (nebo jak tomu říkají) a chtěl jsem se s tim trošku skamarádit a proto jsem měl v plánu to namontovat na digitál a nastřílet s tim pár fotek, abych to dostal do ruky..
..byl sem si vědom některých úskalí, nicméně jsem si vsugerovával, že to nebude tak složitý a výsledky nebudou stát za prd..
..ale teď už to vím a děkuji za reakce
  • 1





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Adaptér, minolta, MD, Nikon, KIPON, objektiv

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních