Přejít na obsah


Fotka

Komorníkovy začátky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
436 odpovědí na toto téma

#1 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2013 - 12:35:43

Zdravím všechny, po několika letech s digitálním bazmekem mě to pomalu přestává bavit a tak na oživení zřizuji komoru.

Sepsal jsem si věci které by se mi mohly docela hodit
film :-P (začnu asi s Ilfordem HP5)
zrcadlovka (EOS 700, časem kouknu po EOS 30/33)
zvětšovák, rám, spínací hodiny, misky, tank (sehnal jsem Axomat 4 s anaretem a dalšími věcmi (6 misek, tank plastimat) za 500)
světlo (buď něco z diod nebo se mrknu v OBI - poraďte)
teploměr digitální (35 kč na ebay.com snad postačí)
stříkačka, válec, kádinka, něco na uskladnění chemie
kolíčky na film (koupím asi tyhle http://www.lightq.cz...ka-zavesna.html, popř kouknu u Pazdery)
kleště (nemám páru co a jak)
zaostřovací lupa (asi požiju starý otočený objektivy soligor 70-210 a Canon 35-80 - jiný využití pro ně nevidím)
trychtýř, hodiny.. (Kaufland)
pergamenový nebo acetátový pořadače na film

Na chemii jsem zatím moc nekoukal, vývojku zkusím asi Kodak D-76, další věci ještě pořeším. Papíry asi do začátku fomy - mají speciální gradace za pěkný ceny, na baryty si zatím netroufám, na multigradaci už vůbec ne..

Pokud někdo poradí něco dalšího, co jo, co ne budu moc rád. Pokud je tu temnokomorník z Plzně co by si na mě třeba udělal čas a ukázal mi to, budu ještě radši..
  • 1

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 9 srpen 2013 - 13:48:18

Vitej na Temné!

Trosku bych okomentoval ten seznam veci. HP5 je do zacatku rozumna volba, co se tyce zrcadlovky, tak bych se kouknul spis po EOSu 300. Ten jsem mel jako prvni analogovy fotak, kdy jsem mel digi canon vybavu a chtel jsem jen zkusit pouzit jine telo. Za par penez. Pote jsem koupil EOS 30. Oboji fungovalo dobre a spolehlive, jen jaksi az moc automaticky a nezajimave, nevyhovovalo mi to. Kazdopadne na prvni pokusy je to dobra volba, budes mit aspon jistotu, ze jsou snimky spravne exponovane, nebude se ti trhat film atd, cimz predejdes zklamani.
Ochranne osvetleni bych zkusil nekde v bazaru sehnat, vyrabely se takove vany na ruzne filtry. Volil bych cervenooranzove svetlo (nikoliv zelene), abys do budoucna mohl pracovat i s multigradaci. A nebo neco zbastlit s LEDek s danou vlnovou delkou.
Kolicky na film se daji sehnat za mnohem mene nerezove v bazaru, kleste se mi taktez nejvic osvedcily nerezove, mely by jit sehnat tamtez. Mam obavu, ze otoceny objektiv nepujde jako lupa dobre pouzit, resp. ani normalni lupa nejde. Tim jde pak uz jen kontrolovat vyvolany snimek. Zostrovat se musi s rozsvicenym zvetsovakem a na to je potreba zaostrovaci lupa (napr. Meopta) a nebo zaostrovaci mikroskop (Paterson), ktere maji zrcatko odrazejici svetlo do oka.
Poradace bych volil pergaminove, acetat je sice krasne pruhledny a jdou pres nej delat kontakty, ale hur se do neho vklada film a prijde mi, ze mnohem vice pritahuje prach.

Papiry klidne Fomy, ja na ne delam porad, u Ilfordu je spatna dostupnost a cena zavratna. Jen bych te odradil od nakupu specialnich gradaci. Je to vlastne mekci gradace nez normalni a aby se ti na to dobre zvetsovalo, musel bys upravit volani filmu a to neni asi v zacatcich uplne vhodne. Kup gradaci normalni.
  • 0

#3 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 srpen 2013 - 13:55:23

Já scanuju (nemám místo na stěně a alba nezakládám), takže neporadím ohledně zvětšovacích přístrojů, ale když jsem nedávno sháněl věci, tak jsem uvažoval nad teploměrem. Digitální teploměry, používané i v lékařství, nemají bohužel dostatečnou přesnost. U nějakého čehosi z Ebay nikdo nezaručí, že to bude přesné aspoň na +-3 stupně. Vcelku se ale osvědčil malý teploměr do konvičky, co prodávají v obchodech s čajem, případně někde i v čajovnách. Jeho přesnost je kupodivu dosto podobná těm, co se dají sehnat ve fotopotřebách. Radši vždycky něco osvědčeného, než zařízení, u něhož záleží na tom, jaká je vlhkost, jak výrobce zmršil baterku a na které nadává skoro každý, kdo potřebuje měřit teplotu přesně.
  • 0

#4 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2013 - 14:08:16

Děkuji moc za odpovědi.
mickael: ten EOS 700 už doma mám, je to mašina po tátovi (r.v. asi 1990), problém je že je víceméně plně automatická, jde tam jenom nějaká omezená priorita času, ISO jde jenom přes DX kódy a navíc s míma L ultrasonicama ostří asi o půl metru mimo, padina 1.4 ostří asi o metr mimo takže bych chtěl sehnat něco novějšího data výroby za slušnou cenu.. Středoformát neplánuju a digitál taky do skříně nepůjde (nadšenci prominou) :cool:
  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 9 srpen 2013 - 14:45:26

Jak jsem psal, doporucil bych ten EOS 300, jsou tam ruzne rezimy, i plny manual. ISO jde nastavovat i manualne...je to hodne podobne treba EOSu 400D. Da se sehnat kolem tisice korun. A s myma L ultrasonicama si rozumnel bez jakychkoliv problemu.
Teplomer mam i digitalni, ale postupem casu zacal zlobit a tak pouzivam laboratorni lihovy, a ten bych koupil rovnou. Ma overenou presnost a pokud neni clovek nemehlo tak mu vydrzi nafurt.
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 srpen 2013 - 19:08:15

Zdar jak sviňa Androxxu, ogaro,

to, že tě přestala čísličková fotografie bavit je známka teho, že se ubíráš dobrým směrem. Když sem četl co bys všecko potřebovat, je z teho jasné, že to má v hlavě pospořádané a to cos napsal za vybavení je vyvážené, užití filmu, vývojky, papírů dobré.

Měl by k temu enem několik poznatků.

1.
aparát - klidně bych šel do teho Canonu 30/33 - sám ho používám a můžu ho doporučit. Taky nevím, jaký druh fotografie tě baví, eslivá je to něco rychlejšího (reportáže) nebo pomalejšího, uvážlivého (krajiny, zátiší apod. Bylo by dobré, kdyby ses o tym krapítek rozepsal. Pokud by to byla fotogfarie kraopet pomalejší, doporučil bych ti spěšej jiný aparát, spíš střední formát (není třeba se teho bát, výsledky (roufám si tvrdit) budou lepší a takové šmakovnější.

2.
Papír - Důrazně tě zrazuju od různých rychlých papírů ne plastových podložkách. Ono by to mohlo vypadat tak, že jediný rozdíl je enem v té podložce, ale není tomu tak!!! Jdi do klasických barytů a tvé práce budou o třídu lepší, baryty (třeba i od fomy) jsou skvělé, čerň je černá a bílá bílou, nepřekonatelná škála polotónů.... atd. Byryt má nejen tyto "kule", ale i větší životnost. Osobně mám zkušenosti se speedy od fomy i ilfordu, ale výsledky nebyla dobré. Ne že bych speedy nepoužíval, ale jen na náhledy či určení kontratsu u pozitivu, na větší fotky nikdy!

3.
Světlo - stačí obyčejná blikačka na kola, ale je to pouze z nouze cnost. Taky je rozdíl jakou blikačku koupíš, některé svítí příliš bodově, některé spíše do šírky. Já sem nakonec skončil u nádherého diodového osvětlení, které mi dělal zdejší uživatel Vaňourek (ogara šikovná), v komoře má světlo jak v hampezu a po papírech mi to nekreslí, no slast.

4.
Kolíčky sem si udělal do začátku z obyčejných dřevěných kramlíků do chterých sem naklepal kladívečkem hrebíček (aby mi film držel) a pak celé zatížit. Postupně se u mne sešlo několik druhů fotografických kramlíků, ale tyto neřeším, z teho se nestřílá.

5.
Filmy neskenuj, je to blbost, dělaj pozitivy!!!

Pokud budeš mít ještě nejaký dotaz rád pomůžu, vidím, že už si cosik nastudovál!!!!

Kraken
  • 1

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 srpen 2013 - 20:00:29

D76 je vynikajuca vyvojka. Ale zaciatocnikovi odporucam one-shot vyvojku. Osobne mam doma vzdy R09, najrdasej pouzivam Kodak HC110, ktora je u nas malo docenena, vrelo odporucam. Je vynikajuco zdokumentovana a nicomu na svete neverim viac, ako tejto vyvojke. Zivotnost koncentratov R09 i HC110 je legendarna.
  • 0

#8 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2013 - 20:02:02

Zdravím krakene, v první řadě díky za příspěvek, uvítání tady na foru je víc než vlídné :-)

1. Fotím občas krajinu, občas se potloukám po městě, občas naháním nějaký frajerky, jak je nálada :-D Na EOS 30 asi volba padne, mám k tomuhle systému (kromě vztahu) i poměrně hodně příslušenství, středoformát by byl fajn, ale systém mě se zamlouvající je na studentskej rozpočet vražednej... Bohužel :cry: Jinak jak jsem psal koupil jsem "pouze" Axomat (trochu i z důvodů velikosti)

2. Baryt je jeden z důvodů proč začínám s čb doma, ani dobrý minilaby tohle z digitálu neuměj a já většinu stejně fotím čb. Jinak jestli jsem to dobře pochopil tak se s ním pracuje podobně jako s RC, jenom ho musím sušit na skle a když ho nevyleštím tak z něj bude polomat?

3. O světle se mi už i zdá.. ve snech mám prosvítající pruhy kolem dveří :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

5. Skenovat nechci a nebudu

Jinak ještě k té zaostřovací lupě, je to do začátku fakt nezbytnost? Zvětšovat budu řekněme 13×18, až to trochu vychytam tak A4
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 srpen 2013 - 20:30:14

Androxxu, ogaro, díky za vysvětlení. No, ale poslúchaj, takové všeliké fotografické řádění (chvilku krajina, pak cérky), no nevím. Stejně si mysím, že pokud tě to bude byvit, tož stejně zjistíš, že neco máš radši a budeš se temu věnovat víc a obměníš aji ten hardvór. Nakonec stejně zjistíš, že ti to nejobyčejnější vlastně stačí a nic víc nepotřebuješ. Zkrátka to přijde samo.

S tým barytem neváhaj, věř, že je to dobrá cesta. Trošku pracnější, ale dobrá. Dělá se s tím podobně a když to krásně napneš na sklo slintačkama to upevníš, mnoo.....poznaš to, až si krásně pohladíš polštářky prstů ten ovrch teho papíru, tak poznáš o čem mluvím. A ten obraz..... uplně neco jiného.
Když to nevyleštíš, tak z toho vznikne, ...jak to říct... polomat je ošklivé slovo, spíše takový samet s krásnou jemňounkou strukturou.

Ogaro, vykašli se na studia, doraz na sraz do Rajnochovic u nás na valašsku a tam uvidíš fotoček jedna radost..... dáme sklénku, pokecáme, co nebudeš vědět na to sa poptáš a bude to lepšejší než tisíc plků na netu.

Pokud dobře vidíš tak se na zaostřovací lupu vykašli. Zaostříš štěrbinou, lebo od oka. Když to nebude ono dohoníš to vyšší clonou na anaretu.
  • 0

#10 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2013 - 20:45:01

Dám na tebe, koupím baryt. Když řeším lesk/mat, dělá se s oběma stejně?

Sraz zní dobře, cesta 500 km už moc ne :???: , ale čert ví kam mě vítr zanese :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 srpen 2013 - 22:22:02

Ty poslúchaj ogaro, ono u tebe v okolí existuje temná sebranka, kerá možná na sraz pojede. Třeba by se šlo podělit o náklady za dopravu a měl bys to lepší než vlakem.

Kup baryt lesk. Doporučil bych ti typ a číslo, ale nejak sa v tym už ztrácám, páč používám tři druhy papírů. Poslúchaj, má tvůj axomat šuplík na fitry?
  • 0

#12 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2013 - 15:26:38

Tak na šuplík jsem nekoukal, mám to teď zabalený k přepravě tak to zítra omrknu.

A kdy že je ten sraz?
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 srpen 2013 - 17:10:15

Joj, tuším 25-27.10.2013.

Tu je vlákno:

http://www.temnakomo...hy-podzim-2013/
  • 0

#14 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 10 srpen 2013 - 19:08:36

Androxxu, ogaro, díky za vysvětlení. No, ale poslúchaj, takové všeliké fotografické řádění (chvilku krajina, pak cérky), no nevím. Stejně si mysím, že pokud tě to bude byvit, tož stejně zjistíš, že neco máš radši a budeš se temu věnovat víc a obměníš aji ten hardvór. Nakonec stejně zjistíš, že ti to nejobyčejnější vlastně stačí a nic víc nepotřebuješ. Zkrátka to přijde samo.

S tým barytem neváhaj, věř, že je to dobrá cesta. Trošku pracnější, ale dobrá. Dělá se s tím podobně a když to krásně napneš na sklo slintačkama to upevníš, mnoo.....poznaš to, až si krásně pohladíš polštářky prstů ten ovrch teho papíru, tak poznáš o čem mluvím. A ten obraz..... uplně neco jiného.
Když to nevyleštíš, tak z toho vznikne, ...jak to říct... polomat je ošklivé slovo, spíše takový samet s krásnou jemňounkou strukturou.

Ogaro, vykašli se na studia, doraz na sraz do Rajnochovic u nás na valašsku a tam uvidíš fotoček jedna radost..... dáme sklénku, pokecáme, co nebudeš vědět na to sa poptáš a bude to lepšejší než tisíc plků na netu.

Pokud dobře vidíš tak se na zaostřovací lupu vykašli. Zaostříš štěrbinou, lebo od oka. Když to nebude ono dohoníš to vyšší clonou na anaretu.


kamaráde, ogara kraken je chytrá hlava, ale lupu pod zvětšovák si kup....štěrbina je na prd a ta investice do 100 kč tě nezabije, kdybys chtěl lepší, tak mám doma jednu paterson major focus finder, tak mi můžeš napsat..
  • 0

#15 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2013 - 20:11:26

Koupím, i kolíčky :) chci to mít pěkně komplet, jinak bych z toho neměl tu správnou sběratelskou radost :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ten paterson by byl hodně super a ušetřil by mi asi další investici v budoucnu, napiš mi kdyžtak SZ a nějak už se domluvíme.

Jinak jsem koukal na chemii a rozhodl jsem takto, podle fóra by to mělo být tak nějak v cajku

Vývojka negativní - domluvím se s Jirinol, má nějakou upravenou D76 pro P3ky
přerušovač - fomacitro
ustalovač - foma kyselý
smáčedlo - fotonal
pozitivní vývojka - fomatol LQN nebo P (moc jsem nepochopil rozdíl, btw ty balíčky jsou jednorázový?)
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 srpen 2013 - 20:46:50

No dobře Lukáši, asik máš pravdu, ale já sem ešče lupu nepotřebovál, ale je pravda, že sem po tym rozmazleném patersonovi pokukovál, ale zatým sem sa obešél :smile:

Co se týká tej negativní vývojky, tak eslivá možu poradit, tož mám zkušenost takovú, že sem dříve před mnoha lety používal fomácků pozitivní vývojku, ale nejak sem se s ňú nemohl domluvit, dělala mi paseku s trvanlivosťů a výsledky se nedaly moc předvídat. Tak sem si pořídil ilfordího Multigrejda a bylo vystarané! Víc ekonomicků vývojku sem zatým nepoznál a to sem si řadu let míchal aji svoje vlastní sračkoly, respektive sračkoly podlevá teho Kulhánka. Nejlíp mi stejně vyšel ten multigrejd od ilforda. Stojí nejaký ten peníz, ale ve stocku vydrží řadu let (o to nevyfukuju luft). Míchá se 1+9 a používám ji jako nekonečnou. Vždycky krapet odleju a nastřelím ju čerstvú. Takto ti jedna flaška vystačí na habakuk foteček.

Tož toliko k pozitivní vývojce dle mojého gusta.

Eslivá hubudeš s Jirinolem, tož sa ho poptaj, jak ty P3 vyvolává (předpokoádám, že si od něj nejaké opatříš) neb je to ogara šikovný a má s tyma filmama vynikající zkušenosti. Já sem ti ty filmy chtěl na začátku navrhnút, ale nechtěél sem tě vyplašit metrážů, i když Jirinol to odvine kolik budeš chtít aji v kazetkách a vyjde tě to na pár chechtáků. No zkrátka se s ním pobav jak to zpracovává, každý má ten svůj vychytaný způsob.
  • 1

#17 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2013 - 20:52:39

Už jsem mu psal mail, jedu teď do matičky Prahy, tak bych to od něj mohl i převzít.. Samozřejmě navinutý, metráž bych tak maximálně zprasil :-P cena je fajn, je tu toziž i možnost že se to poprvé nepovede :oops:

V multigrade vývojce se dají vyvolávat i pevný gradace?
  • 0

#18 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2013 - 21:18:34

Ještě jedna věc.. Když se dělají ty proužkové zkoušky, můžu si na ně pořídit nějaký menší papír (třeba 10*15, samozřejmě stejný typ a neměnit nastavenou výšku zvětšováku) nebo je výroba fomy až tak nekonzistentní? Ptám se proto, že zkoušet časem na papíry A4 a větší mi přijde jako dost velkej rozmar
  • 0

#19 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 srpen 2013 - 21:32:58

Ano, multigrade vyvojka jde pouzivat i na normalni gradace. Postupne jsem se k ni taky vratil jako k pro me nejrozumnejsi volbe.
Ne ze by byla vyroba Fomy az tak nekonzistentni, ale muze hrat roli stari papiru, zpusob skladovani a spousta jinych faktoru. Neni nic jednodussiho nez si ty vetsi papiry nastrihat na mensi a mit jistotu, ze vsechno bude sedet.
  • 0

#20 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 10 srpen 2013 - 21:33:06

Když si ta vývojka poradí multigrade papírama, tak s pevnou gradací docela jistě také.

Já tomu říkám proužkovka také proto, že si vždy nějaký papír nastříhám na proužky (šíři podle toho co zvětšuji, a co potřebuji vidět, takže tak 3 až 5 cm), není to zas taková ztráta a pro posouzení často postačí. Není většinou potřeba dělat proužkovku na kompletně celý obraz.
Používat papír z jiné krabice může být zavádějící, takto máš přeci jen větší jistotu.
  • 0

#21 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 srpen 2013 - 21:34:38

No a koneckoncu neni prece potreba delat prouzkovku rpes cely papir, staci si narezat ty prouzky. Protoze je stejne nejlepsi delat osvit na jeden prouzek 5 na dalsi 10 atd. nez pomoci skladanych osvitu po peti sekundach. Kvuli skladani osvitu nemusi byt zdaleka 10x1s to stejne jako 10s. Jasne, pro prvni nastrel je to jedno, ale pro jemne doladeni uz ne...
  • 0

#22 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 srpen 2013 - 23:11:08

Souhlasím, já osobně dělám proužkovky tak. Jeden z papírů v krabici nasříhám na proužky cca 2 x 6 cm, jak to vyjde. tyto prožky si dám do balíku a krykoliv chytnu krabici, vím, že tam budu mít proužky tohoto papírů.
Samotnou zkoušku dělám tak, že položím jeden proužek do nesvětlejších partijí snímku, druhý do nejtmavších a pustím na to světlo. Vyvolám, krátce ustálím (stačí minutka) a zkouknu to. Doladím čas a udělám další zkoušku (vesměs se již napodruhé povede - popř jen lehká korekce). Dám vyvolat a pokud to vyjde dobře šup s tím do mikrovlnky, kde papír vysuším (ono je totiž jiný mokrý a jiný suchý - suchý ještě krapet ztmavne - tak o cca 10-20%). Pak se podívám jestli mám kresbu kde chci mít, posoudím gradaci - jestli je dobrá, provedu poslední korekce, započtu nabuzení emulze krapítkem světla zapalovače a hurá na veliký papír (vesměs 30X40).
Z náhledu, který sem si udělal na speed vím, kde budu zadržovat, na kterou partii püstím světla víc, na kterou míň (ale to přijde až zkušenostma a zkoušením) .

Papír šoupnu na rám a jedéééééém, vše jako po másle. Tady toto, tadyk tak, tadyk tamto, tady míň, tady moc, a tady nic. Kroužím na papírem jak sup a pouštím fotony na emulzi, ladím zvětšeninu a pak lup..... hodiny se zastaví a šup do vývojky.
Zašejdruju misků chvilku nic a páááá začne ten zázrak, obraz se zjevuje, velký okamžik zrodu začíná a já.......

...........zesinám .....!!!! Moje slast se mění v nasrání. Doprdele, zase sem to posrál..... vytahuju papír z vývojky, ještě mohrý ho zmuchlám a vhodím do koše. Opláchnu si ruky, osuším utěrků, dám si po velikej a jdu na to.


Z krabice vytáhnu proužky papíru. Položím je do nesvětlejších a nejtmavějších partijí................
  • 7

#23 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 10:57:35

Krakene, to s tou mikrovlnkou mě nikakdá nenapadlo..zkusím.

jen nechápu tuto větu "započtu nabuzení emulze krapítkem světla zapalovače"

vysvětlíš?

děkuji
  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 srpen 2013 - 11:32:44

předosvit
mistr vysvětlí sám
také používám, je to čarovné, prosté a fungující
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2013 - 12:55:19

Já jenom předdodám, že Kraken používá opravdu velmi málo citlivé papíry, tak aby se kolega začátečník nedivil, že nad RCčkem stačí tím zapalovačem jen škrtnout a je místo předosvitu dosáhl finálního osvitu... (neboli právě zničil papír...) (pro srovnání, na RCčku ti bude expozice trvat třeba tři vteřiny, strukturované papíry které používá kraken - tam může jít expozice i do minut...)
  • 0

#26 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 13:43:38

předosvit zapalovačem...zkusím
  • 0

#27 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 14:45:19

Je to tak jak napsali předpisatelé, v úvahu ale berte slova Pavlíka, používám vesměs krabaté papíry 542 a ta skutečně nesou moc citlivé. Ogaři zlatí, mosíte si uvědomit, že vytvářet fotografii není enem prásk papír, mrd tam světlo a obrázek je na světě.
Mosí sa k temu přistupovat s lásků.

Vemte si pěkně krabičku s papírama, v krásném červeném světla vytáhněte ten stříbrný zázrak ven, lehce a citlivě jej narovnajte a vložte do rámu. Pohladtě jeho povrch a uvědomte si, že ten chudák ležel dlůhú dobu v krabici, že neviděl světlo světa. Nomožete na něho naprat halogenem světla, to ten chudák nesnese, je to pro něj šok. Proto papírek hezky připravím na to co sa chystá a on sa z teho pak neposere. Asi ve vzdálenosti necelého metrů škrknu sirků nebo na pát vteřinek zapálím zapalovač a jeho světlo lehce olízne emulzu. Tak se pak odmění tým, že v nejvyšších světlech mám heboučkou kresbu, takovou titěrnou, nuancoidní kresbu, ale ide vidět, že tam je!!!

Je to jako s novým člověkem, kerý sa rodí na svět. Nesmí sa sůhlasit s tým, že malinkého nebožáčka vyrvete s lůna matky a operete ho reflektorama a dáte mu paliců ranu přes prdééél. Co by si o tymto světě ten nebožáček myslél :-)


No chce si to nazkúšat. Ale myslím si, že pro začátečníka to je enem plantání hlavy a strach z teho, že je to veliká věda.

Klasická fotografie je prostá, ale chce to lásku!!! To ji dělí od tej číslicovej nečisté a neosobní oné, fuj....!
  • 6

#28 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 19:22:21

Krásně si to napsal, pane!
  • 0

#29 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 19:27:29

a čím pak to je?
  • 0

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:23:55

... a čím pak je co? Nerozumím, lebo su enem prostý ogara s Valašských pasek.
  • 0

#31 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:27:53

krakene, to já su Čech hloupej, no je to o tom, že ten papír osvítíš zapikem, ale jaktože vylezou jen světla?
  • 0

#32 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:30:39

Vyleze vsechno, jen u toho ostatniho je ten rozdil absolutne nepozorovatelny, kdezto u svetel je velky rozdil mezi tim, jestli tam nebudes mit kresbu zadnou, nebo minimalni.
  • 0

#33 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:37:49

to jsem si myslel:) tak teď už jen koupit sirky
  • 0

#34 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:39:23

čím to je? Tím, že k tomu převést atomy z jednoho stavu do druhého je potřeba určitá minimální energie. Tím, že ji dodáš už jsou nabuzený a proto dostaneš víc kresby do světel, neb v těch nejvyšších světlech už dáváš světla ze zvětšováku tak málo, že to stačit nemusí. Ale do říma vede víc cest, nejenom předblikem :)
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:45:14

Ogaři, vy ste mne rozesmáli, proč ne, když je taký pěkný večér :smile: No řešit atomy tu nebudu lebo sú potvory tak malé, že ani vidět nejsú. To je neco takého jako kdyžsevá nejaký ten ogara z temnej ptál na ty matematické vztahy mezi vývojků, její vyčrpanosťů a časem osvitu, eslivá je to přímo uměrné a tak (nevím anik esli se to pochopíl). No sranda.

Ale rozumím temu, lebo sem před lety chtěél mět taky všecko přesně, úpěnlivo všecko dodržovál až do zblbnutí.

Časem ček přijde na to, co je důležíté a to nejen ve fotografii, ale aji v normálním životě :smile:

Jen sa pak podlevá teho mosí ček zařídit.
  • 3

#36 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 20:50:23

Když tak nad tým přemýšlám, tak otázka "čím to je?" je tou největší otázkou lidstva samotného. Je otázkou pokroku, moudrosti aj samotného prostého vědění. Takže výborně Lukášu, ogaro !!! :idea:
  • 0

#37 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:05:36

mě to s Vámi tak baví, že snad přijedu i na tu Vaši hostinu, kterou pán Kraken pořádá:)
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:11:40

Krakenku, já si myslím, že k velké moudrosti a nonšalantnímu neřešení věcí je předlouhá, ale moc pěkná cesta. Ale pro toho začátečníka je asi nutný, aby se chytnul alespoň nějakých pevných bodů, lebo by mu jinak mrdlo :) Vidím to na sobě, jak se to mění, jak už ani ten expozimetr netahám, expozice na cigára měřím, vývojky míchám podle chuti, u zvětšováku rukama čaruju, vše v klidu, pohodě, všehomíru :) A bude to lepší, budu jak ten náš Olda třeba jednou taky film za svitu cigára kontrolovat... Ale proč to píšu... Já začínal s černotou a vlastně s celou fotkou zhruba tak, jak začínal tenhle web.. A léta jsem se cítil strašně nedostatečně, nad všema těmahle co už neřeší... Já ať se snažil jakkoliv, furt se všechno jen sralo :) A chci tím říct, vám začátečníci... Všichni tihle guruové jsou lidi, kteří tu fotku dělají deset, dvacet, třicet, nebo i padesát let.. A on je každej rok, ne, každej měsíc, každý focení, zvětšování je na tý cestě setsakra znát. Ale nemějte před tím bázeň.. Pravá cesta není... Někdo třeba bude tím naším krakenem zednickým, který dělá, jak je blbý a že neumí do pěti počítat, přitom jeho postupy jsou promyšlenější, než jak si kdy v nejzpocenějším snu Adams představoval, někdo bude vědcem Pentaxistou, či bojovníkem Bzenčákem, co vývojky dle nálady míchá, ale žádnej Franta, Pepik, nebo Lukáš nemůže zopakovat jeho cestu, jeho postupy tak, aby dostal stejný fotky. Já nevím jak to napsat, jak těm všem holomkům začátečnickejm ukrátit to utrpení.. Prostě na černobílý fotce je nejdůležitější jen ta krása, pohoda a v komoře hlt slivovice... A že se nemaj stresovat, ale jen si hrát a mít z toho radost... Když budete fotit a tvořit hlavně pro sebe a ne pro pochválení druhejch, máte už 3/4 cesty za sebou, to je to nejdůležitější, jak to momentálně vidím :))) Tož tak, trochu zmatených keců, ale líp jsem to neuměl :)
  • 2

#39 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:23:41

..........Já nevím jak to napsat, jak těm všem holomkům začátečnickejm ukrátit to utrpení.. Prostě na černobílý fotce je nejdůležitější jen ta krása, pohoda a v komoře hlt slivovice... A že se nemaj stresovat, ale jen si hrát a mít z toho radost... Když budete fotit a tvořit hlavně pro sebe a ne pro pochválení druhejch, máte už 3/4 cesty za sebou, to je to nejdůležitější, jak to momentálně vidím :))) Tož tak, trochu zmatených keců, ale líp jsem to neuměl :)


No Pavlíku ogaro zlatá, ty vole, tos krásně napsal. To mělo být v esejích v Krakenovu :-) Vážně zlepšils mi pracovní nedělu ahned se cítím jakýsi ščastnější.
  • 0

#40 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:25:05

mě to s Vámi tak baví, že snad přijedu i na tu Vaši hostinu, kterou pán Kraken pořádá :)


No dyť ogaro pražská!!! Zapiš sa, nasáčkuj sa nekomu z Praglu a dojeď!!! Aji svojí gořaly (eslivá ju do tej doby nevypiju) ti dám koštnůt :-)
  • 0

#41 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:41:06

Tak to jsem rád, milý Krakene. Jestli dovolíš, dám si na tu naši pernou neděli a tvou počest kalíšek Kozubice :)
  • 0

#42 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:44:58

Víš co Pavlíku, dám si taky :-) Ale Krakenovice :mrgreen: A velikú :shock:
  • 0

#43 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:49:22

Mnojo, to se tak někdo má, že má vlastní chlast :) Já holt musím po žebrotě :)
  • 0

#44 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 22:05:34

To by si ček neřekl, že je kafe s jabčákem tak dobré :-) Sice to nemá nic společného se školou začátečníka, ale museél sem to naspat. Bude lepší nálada :-) a začítečníci ogaři zlatí, vijú, co majú nosit na srazy :-)
  • 0

#45 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 srpen 2013 - 22:07:12

Mnojo, to se tak někdo má, že má vlastní chlast :) Já holt musím po žebrotě :)


Jo Pavlíku my tadyk na Valašsku sa umíme zničit aji sami :mrgreen: .
  • 0

#46 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 srpen 2013 - 07:25:39

Já nejsu "bojovníkem" mňa enem rozpaluje vášeň! Bez vášně sa ta dobrá "mojamilovanáfotečka" nedá přeca dělat.
  • 0

#47 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 srpen 2013 - 08:37:20

to su ti horkokrevni jizani :)
  • 1

#48 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 srpen 2013 - 10:23:10

:-) :-) :-)
  • 0

#49 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 12 srpen 2013 - 11:42:07

Vážený kolego, Pavle. Děkuji za velmi výstižný příspěvek, týkající se autorského přístupu k fotografické tvorbě. S přístupem "gurua"
to bývá většinou spíše určitá póza, vytvářející image, podobně, jako nedbale "pohozené" Leiky se zásadně nekrytým objektivem, jež
nošeny namísto kravaty. Nepřiznaný průšvih nastává již s pouhou změnou sortimentu v maloobchodní nabídce fotomateriálů, což většina zmíněných "guruů" takticky vůbec nepřizná. Za období mého jednoletého působení v renomovaném fotoobchodě v Praze se
tak stalo dokonce v několika případech a několik opravdu Autorů z řad fotoamatérů, kteří hravě hravě zasunuli nejednoho "chlebaře" a na nějaký čas z nejrůznějších osobních důvodů soustavné fotografování byť je na čas opustili při opětovném návratu a změněným sortimentem fotomateriálů zjistili, že se jen velice obtížně budou dostávat na úroveň výsledků z období filmů ORWO a fotopapírů od
Forte Hungary. Individuální sestava jednotlivých částí vybavení, metody práce a realizace vlastní představy o fotografickém obraze
jsou nepřenositelné, stejně tak, jako individuální zrakové dispozice, které se rovněž velmi liší. Požadavky technické fotografie, která
musí být po všech stránkách zobrazení dokonale věrná a musí odpovídat co nejvíce reprodukované předloze /obrazy, plastiky/ je diametrálně odlišná od fotografie autorské - tvůrčí. Fotografie byla vždy především řemeslnnou, a jako řemeslnná živnost byla také vyučována. Jednalo se vždy především o živnost, která neměla s klasickými uměleckými disciplínami nic společného, byť jimi byla náruživě využívána pro svoji dokonalost. Kolik současných malířů maluje podle předloh, promítaných Epidiaskopem, Vám mnoho z nich nepřizná. Není důležitý postup, důležitý je výsledek. Jestli cvičíte denně 90 minut stupnice a rozložené akordy, 60 minut etudy
a hru z listu a poté "dřete" 120 minut přednesový koncertní repertoár nezajímá během Vašeho krátkého veřejného vystoupení ani tu důchodkyni v šatně. Vědí o tom poze Vaši v různé míře tolerantní sousedé. Když hrajete motiv potřetí, začínají s Vámi zpívat, po dvacáté již začínají být mírně nervózní a pokud hrajete totéž občas vadně po dobu více jak šedesát minut, začínají pochybovat o Vaší upřímné snaze o vítězství "ducha nad hmotou". Fotografie má tu obrovskou výhodu, že zůstává po dobu jejího vzniku skryta
v temnotě a není slyšet. Nevyžaduje slovo, hovoří prostým obrazem, pokud se autor, či pavědec-estét, o ní nerozkecá tak, že poté vzniká z nahodilého banálního pohledu neobyčejné dílo, zasluhující přinejmenším mezinárodní pozornost, ověnčenou množstvím
neodbytných nutkavých popudů, které projevoval veřejně již jako pasažér v dětském kočárku. Veřejnost žasne, odbornící se tváří,
že se diví, účastníci mediálně promasírované vernisáže se hltavě občerství a většina ani nezaregistruje, že zrovna byli na výstavě fotografie. Tisk a média událost vesměs taktně nekomentují, neboť vleklý nezájem o kulturu a nízký rozpočet pro honoráře rapidně vymírajících odborně erudovaných autorů - kritiků, kteří se zcela straní veřejnosti proto, že trpí hladem a poznali, že kritikou se za současných podmínek nedá uživit, spíše však čelit trestnímu oznámení za veřejnou pomluvu s tučnou pokutou a poplatky tučným
obhájcům.... Radujme se, veselme se z nových nápadů ( i když se napoprvé, či napodesáté nepodaří ) a těšme se z úžasné věci,
že nejsme stádo nekoordinovaně a chaoticky pobíhajících "chlebařů", kteří musí být vybaveni automaticky ostřícími obludami, jež jsou propojeny online po 24 hodin, aby mohli v jakémkoli okamžiku plynule zachytit zpruzelý a odulý xicht nebohého vy-voleného
úředníka, sloužícího dočasně těžce pracujícímu lidu k jeho obecnému blahu v nejmenované instituci. To nejsou ani fotografové, ani živnostníci, to je stádo ošuntěle oděných psů, deroucí se jen za pořádně ohlodanou a sluncem vysmahnutou kostí. S pozdravem:
Svobodný občan, Promovaný autodidakt - PrD. "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#50 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 13 srpen 2013 - 14:37:37

Pozor, Leica je v těchto případech nošena bez krytky z čistě praktických důvodů, málokdo má totiž dostatek praktických zkušeností a intelektuální kapacity, aby takto náročnému aparátu porozuměl. Vždyť je tam kromě tlačítka ještě kroužek, to je přímo multitasking... viz
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních