Přejít na obsah


Fotka

Komorníkovy začátky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
436 odpovědí na toto téma

#51 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 13 srpen 2013 - 18:33:03

Na tym neco bude :-)
  • 0

#52 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 13 srpen 2013 - 19:20:47

Ale pán se tváří opravdu velmi vážně :)
Sice to vypadá, že ji před hodinou vytáhl z krabice, ale aspoň pobavil :)
  • 0

#53 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 14 srpen 2013 - 12:06:02

Sem tam provádím v jeskyních a tohle tam vídám i u SLR. Myslím, že "krytka zevnitř" bude jeden z nejčastějších motivů na domácích fotografiích. Hned po sérii "můj palec u moře, můj palec v Alpách...".
  • 0

#54 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 20 srpen 2013 - 19:31:49

Taky už se mi to párkrát stalo, ale naštěstí na mě zablika expozimetr, tak jsem za blba jen chvilku :-D
  • 0

#55 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 srpen 2013 - 20:27:30

Moc foťáků, fotografova smrt :)
  • 3

#56 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 srpen 2013 - 21:42:13

Moc foťáků, fotografova smrt :)

to ja ked otvorim skrinu, tak neviem co na seba - z kazdej policky, z kazdeho suflika na mna cumi iny pristroj :) - ale pravda, ja nie som fotograf, som len fotografka :)
  • 4

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 srpen 2013 - 21:42:26

Moc foťáků, fotografova smrt :)

to je jen zdánlivě prostá věta
  • 0

#58 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 21 srpen 2013 - 02:40:34

az si prijde pro mne zubata s kosou,tak si bude moct vybrat z jakeho pristroje bude chtit fotecku
  • 1

#59 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 21 srpen 2013 - 06:16:46

Moc foťáků, fotografova smrt :)


proč se smrti bát?
  • 0

#60 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 21 srpen 2013 - 06:37:27

Vážený Borku, slečna "Zubatá" preferuje při své selekci zásadně ctitele ozubených pixelů. Čistá linie ji činí značně nejistou!!! "Starý Jezevec" Erik
  • 2

#61 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 21 srpen 2013 - 19:28:55

Eriku,mas pravdu.
Prave proto se smrti nebojim,nebot,jak rikas,znejisti a tudiz muzeme polemizovat o zivote,ci smrti.
Mam par strojku ale nezbavim se jich,uz vim ktery na co pouzit.
Preji krasne dny,na Slanej Vrch a dobre svetlo a lahodnou vuni temnokomornicke chemie
borek
  • 0

#62 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 srpen 2013 - 14:44:00

Vážený Borku, být nezávislý a disponovat výbavou, odpovídající vlastnímu zaměření, či specializaci na určité téma fotografie, přináší ideální podmínky, které umožňují tvůrčí svobodu. Poznat však dokonale jeho možnosti a dokázat ji tvůrčím způsobem využít ku prospěchu vlastního fotografického záměru vyžaduje mnoho úsilí a proto Ti skládám v Tvém poznání obdiv. Nemám na mysli rozvahu o vhodném formátu pro určitý obrazový námět, což je volba snadná, ale
využití skrytých možností jednotlivých ohnisek s přihlédnutím k jejich základní světelnosti a požadovanému účinku
na výsledný charakter fotografického obrazu, to již vyžaduje maximální soustředění a zpětnou vazbu z poznatků Tvé
praxe. Jistota s níž dokázali mistři pracovat vnějškově působila triviálně, ale jen jejich fotografie obsahují ve svém sdělení určité tajemství přitažlivosti. Kráčíš výstavou, zaujat něčím méně, něčím osloven a následně se též k některým snímkům opakovaně vracíš a dokážeš je podrobně a přesně popsat i s odstupem mnoha a mnoha let. Není jich mnoho, ale tvoří zcela podvědomě individuální představy o fotografii. Považuji proto za naprosto scestné k
fotografickým obrazům vytvářet verbální manuály s návodem plným zavádějících asociací. Čistě znějící akord také nepotřebuje dodatečná vysvětlení. Buď sebejistě zazní, nebo se to z nejrůznějších příčin ideálně nezdaří. Umění
prezentovat s bravurou čisté fotografické akordy tvoří naplnění vlastních představ a cílů, které z fotografování
vytváří něco nepopsatelného, podobně jako v oblasti hudby, vyjadřující se prostřednictvím tónů. Přeji Ti mnoho dokonalých a křišťálově čistě znějících akordů! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#63 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 22 srpen 2013 - 16:41:53

Vazeny Eriku,"Stary Jezevce",myslim si ze muzeme zde,v rubrice,komornikovy zacatky,toto vse psat,neb se jadna tez o nase pocatecni kroky a tapani v tvoreni B&W fotografii.
Vcera jsem se probiral svymi poklady,prirucky od Kodaku,o tonovani,o svetle a vypoctech ve studii-zavislost ve vzdalenosti,casu,nastaveni objektivu,svetla a...prohlizeni povedenych a i nepovedenych(nevyhazuju,ucim se z vlastnich chyb)fotografich,listovani v knihach a na zaver prohlednuti Analog mag-uz po mnohokrate.
Vis, muj nazor na B&W fotografii je takovy,ze se musim stale ucit,i kdyz jsem star,a to je ku prospechu toho co delame.

Zdravim z druhe strany oceanu
borek
  • 0

#64 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 22 srpen 2013 - 17:03:41

Jo jeste jsem zapomel,k te harmonii,syn hraje ja fotim.Tomas kdyz sklada hudbu,tak mi to prehraje ,co ja na to,tak mu reknu tam treba vys ,niz,to neladi,atd.On zase mi rekne,to by bylo lepsi z te strany,nebo pouzit jiny objektiv nebo jinou cameru,to se projevilo kdyz jsem vybiral fotografie na vystavu,je to moc dobrej radce a kritik.
Ano ,v hudbe nebo fotografii hraje velkou roli harmonie a vnitrni pocity.
Tot asi tak vse,proto je moc dobry chodit na srazy a setkani,diskuze je dulezita.

borek
  • 0

#65 Koudy

Koudy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno, sem tam Nová Říše
Reputace: 2

Publikováno 26 srpen 2013 - 20:51:06

Nechci zakládat zbytečně nové téma tak se zeptám tady. Mám ustalovač, ale už starší, flaška byla zmáčknutá a téměř bez vzduchu na štítku je zprac. do 2011-11-30, je to rychloustalovač FOMAFIX, bude to ještě pracovat? A ještě jedna drobnost i když to asi je samozřejmost, používáte vždy smáčedlo na film po volání? Díky
  • 0

#66 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 27 srpen 2013 - 04:31:51

Moja skúsenosť - ustaľovač degeneruje viac používaním ako skladovaním. Zrejme by som ho pre istotu vyskúšal na kúsku filmu ale myslím, že by mal fungovať.

Zmáčadlo používam vždy. Momentálne sa mi najviac pozdáva Kodak Photo-Flo. Na druhom mieste hitparády mám Fomácke a najmenej sa mi osvedčilo Ilforďácke.
  • 0

#67 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 srpen 2013 - 09:58:04

No, on i ustalovač umí chcípnout, většinou se v něm cosi (síra?) vysráží. Raději si ho otestuj na kousku filmu, nebo papíru. Jako bonus získáš ustalovací čas, je to trojnásobek vybělení/zprůhlednění.
Smáčedlo používám vždy, mám ještě půl litru, to je zásoba tak na 15 let.
  • 0

#68 Koudy

Koudy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno, sem tam Nová Říše
Reputace: 2

Publikováno 27 srpen 2013 - 14:54:24

S tím testem jsem to slyšel, nemám volnej film tak zkusím proužek papíru, normálně ho mám hodit hned do ustalovače nebo klasicky vývojka->ustalovač? To vysrážení jestli je poznat okem tak tam žádný krystaly něčeho nejsou.
  • 0

#69 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 srpen 2013 - 15:18:57

Kousek papíru necháš na světle zabarvit (bez vývojky) a hodíš do ustalovače. Po chvíli se vybělí, jestli ne, tak je ustalovač nepoužitelnej.
  • 0

#70 Koudy

Koudy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno, sem tam Nová Říše
Reputace: 2

Publikováno 27 srpen 2013 - 15:42:54

Díky Stříbrokazi, ustalovač funguje a docela rychle, za cca 10-15 s je zcela RC od fomy vyběleno, na balení je psáno 90s ustalovat, mě vyšlo teda 30-45s ustalovat, domnívám se že to je nějaká rezerva aby vše bylo OK. Šednutí resp modrání trvalo celkem dlouho až jsem byl nervozní :D
  • 0

#71 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 srpen 2013 - 21:26:28

Není zač, ten trojnásobek času vybělení je minimum za optimálních podmínek - hlavně teplota, míchání a podložka - jde o to, že v první fázi ustalování vznikají bezbarvé sloučeniny stříbra, co se ve vodě nerozpouští, ale zato časem černají. Proto je lepší ustalovací čas trochu protáhnout (relevantní výsledky dává ustalovač až po použití). A zeslabení obrazu ustalovačem nastává až po desítkách minut. Takže 90 vteřin je v pohodě, spíš na RC papíry, osobně filmy 10 min, RC dávám 5 minut, baryt klidně 15-20 (stejně není čas předpisově pohybovat zvětšeninama v ustalovači). A pozor na T-krystaly (T-max, Delta, Foma 200), jsou na ustalovač háklivější.
A že šednutí/modrání trvá dlouho ? My bordeláři s tím nemáme problém, na podlaze se ráno osvětlenýho materiálu najde hromada :-)
  • 0

#72 Koudy

Koudy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno, sem tam Nová Říše
Reputace: 2

Publikováno 29 srpen 2013 - 14:46:09

Na Deltu mám zálusk, ale zatím jedu ve fomě, je cenově přijatelnější a zničenej film mě tak mrzet nebude, až k tomu dojdu tak se tady kouknu co doporučujete. Až se dostanu k volání a zvětšování tak na tebe budu pamatovat.

A ještě přidám další dotaz, Brňáci, pořád v Antikfotu nebo pod sv Annou prodávají filmy, chemii a všechno co bych potřeboval? Díky za další upřesnění značek jak filmů tak chemie
  • 0

#73 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 29 srpen 2013 - 15:36:09

ano
http://www.digitalni...fotoaparaty.cz/
  • 0

#74 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 29 srpen 2013 - 16:04:50

Nebo možná zde : http://www.nakoukni....medium=referral

ceny myslím velmi příznivé
  • 0

#75 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 srpen 2013 - 16:06:25

http://www.temnakomo..._50#entry473862

;)
  • 0

#76 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 16 září 2013 - 14:02:16

Zdravím přátelé,
v pátek jsem vyvolal první film a včera jsem se konečne dokopal k tomu něco nazvětšovat..

Film byla P3 na iso 800 volaná v D76d 9:30, zvětšoval jsem v dost bojových podmínkách svého pokoje, kterej budu muset trochu předělat a hlavně kvalitněji zatemnit.

Ta první fotka je na prošlym Fomaspeed 311N, dokonce se mi jí povedlo i trochu nadržet :mrgreen:
Ta druhá je na čerstvym Fomaspeed 312N, nutno dodat že pocit z toho papíru je mnohem lepší, 3 papíry jsem zničil tak že jsem osvítil druhou stranu a vůbec nevim jak bojovat proti tomu otřesnýmu prachu.. Negativ jsem se snažil ofouknout, ale pořád je tam toho moc :???: na skenu je ten prach ještě šílenější..

Nicméně se mi to opravdu zalíbilo a na poprvé jsem šťastnej :-P rád bych poděkoval všem za rady a Jirinolovi za rady a materiální pomoc

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Scan0001.jpg   204,97K   154 Počet stažení
  • Přiložený soubor  Scan.jpg   267,56K   156 Počet stažení

  • 0

#77 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 16 září 2013 - 21:38:34

... a vůbec nevim jak bojovat proti tomu otřesnýmu prachu.. Negativ jsem se snažil ofouknout, ale pořád je tam toho moc :???: na skenu je ten prach ještě šílenější..

s prachem má fotograf udržovat přátelské vztahy a zbytečně ho nevířit! (jak pravil mistr Dubraro)
  • 1

#78 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 16 září 2013 - 21:43:56

Gratuluju, věř ze mám radost z tvého úspěchu, ikdyž te vubec neznám.
Nejlepší jak začít je neptat se na kraviny, jen na pár základních věcí, sebrat vodvahu a jít do toho.
Když si spomenu na svoje začátky bylo to dost podobný.
Vědel sem uplný kuloví ,ale fotku sem udělal.
  • 0

#79 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 16 září 2013 - 21:46:19

ja mam vedle zvětšováku lanpičku danou tak abych na ten prach robře viděl(jakože na filmu)
Takovej Jirinol na to má mašinku.
  • 0

#80 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 16 září 2013 - 22:01:56

S prachem budu asi hodně bojovat, jelikož zvětšuju v pokoji ve kterym bydlim a ještě mam okno směrem do celkem rušný ulice.. Včera to byl extrém, zvětšovák jsem hodil na nespecifikovanou poličku, misky lampu a další věci na koberec... proti lampičce neni na negativu vidět vůbec nic :???: Cože to má Jirinol za mašinku? :mrgreen:
  • 0

#81 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 16 září 2013 - 22:17:29

To bude opravdu těžkej boj! představa že bych měl zvetšovat v cimře kde bydlim, zešílel bych. tež tu nam prachu na lopatu.

Jirka ma nakej takovej bazmek, kerim to protáhne a je to čistý.
Ja sem si pobastlil takovou věc,Vzduchovej filtr z auta+ventilátor z počítače. to sem polepil ruzne lepici paskou.
Nemelo by to foukat príliš, aby to nevířilo. jen vyplňovalo prostor přefiltrovaným vzduchem.
Je jasný že pokoj ti to nevyčistí ale třeba zvětšovák ve skříni by mohlo. Sam nevim, protože to vlastně nepoužívám.
  • 0

#82 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 16 září 2013 - 22:19:04

a když si ješte pohraješ s tou lampičkou tak to uvidíš. Uvidíš!
  • 0

#83 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 16 září 2013 - 22:23:52

prach, skrabance a kdovi co jeste je jedinecnym popisem vzniku fotografie
.
nebrante se, ale casem to umejte regulovat
  • 0

#84 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 16 září 2013 - 22:52:52

vono kdybyste viděli podlahu u mne v komore, tak se zděsíte.
Nakym zazrakem ten prach v ostatnim humusu drží :mrgreen:
  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 17 září 2013 - 06:28:17

... Cože to má Jirinol za mašinku? :mrgreen:

Kinectronics StaticVac Ionizing Anti-Static Film Cleaner
při troše šikovnosti by se to mohlo dát zbastlit z malého ionizátoru vztuchu, tunýlku se čtyřmi měkkými antistatickými kartáčky (na gramofonové desky, např.), a minivysavače s filtrem např. z ventilátoru PC zdroje ... ovšem, koupený jetý originál přijde levněji...
např. http://www.ebay.com/...=item25829a5bac
  • 0

#86 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 17 září 2013 - 16:48:18

tak mě zatim proti prachu stačí hadřík na optiku a ofukovací balónek, co jsem si "vypujčil" v laborce:-) Chce to cvik automaticky všechno očistit a ofoukat, než se založí film do zvětšováku. Ale je fakt, že v podstatě pokaždý mi tam nějaký minoritní zrko prachu zbude...
  • 0

#87 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2013 - 21:00:18

Tak jsem po dlouhý době zas dal dohromady nafocenej film, trochu jsem už pochopil takže nastaly dva dotazy:

1. Všechny P3ky, ať je volam jako 400 nebo 800 mají takový lehce modrý nádech na podložce. Je to nevypraná antihalačka? Pokud jo, jak tomu předejít, respektive omezuje mě to nějak při zvětšování?

2. Ač je P3 super, tak na něco mi moc nesedí, respektive ve dne se s ní fotí dost těžko. Foťák umí jenom 1/2000 a tak musim clonit kolem 10 i víc :mad: Takže shánim nějakou přátelskou stovku, zkusil bych fomu ale názory na ní jsou dost různý :mrgreen: Ilfordy zas vychází dost zadraho, ale možná je to lepší než přijít o negativ. Dál jsou tu možnosti (ač zřídka) že ani 800 nestačí, tudíž hledám ještě 1600+, ale koukal jsem u Škody a jedinej film s iso víc než 400 je Ilford Delta 3200, no tohle?! Pomůžu si aspoň v zahraničí?
  • 0

#88 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 7 listopad 2013 - 21:16:24

Ta modrá podložka je zcela vpořádku.
P3 doporučuji spíše do tmy (umělé světlo) tam využiješ lépe její schopnosti.
  • 0

#89 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 listopad 2013 - 21:17:33

1) nevadi... nebo sem si toho nevsiml :-) ... mam pocit, ze jirinol si poskladal nejakou vyvojku ktera dokazala tu podlozku vyprat do bila :-D ...
2) to mas nejaky rozbity, kdyz uz fotim na 400, tak sem rad kolikrat za 1/125 pri f4 (ze zdravotnich duvodu ale chodim malokdy pod 800), kdyz se podivas do tematu o P3, tak uvidis, ze jeskynar kelfik zvladl velice slusne P3@1600... ja mam nafocenejch par filmu na 3200, jenze nemam to v cem vyvolat a na experimenty je na nich az moc dulezita vec :-) ... taky je berlickou sebou tahat ND filtr, popripade CPL ...

dostal sem od kamaradky Fomy 100, 200, 400 (koncila s analogem)... neco sem na ne nafotil ... vyvolal ... a jenom slusnost vuci zachovany informaci mi zabranila v tom je poslat do kose ...
  • 0

#90 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2013 - 21:35:13

to Bimbak:
ad 1: upravenou vývojku od Jirinola mam taky, nevim teda jestli je to ona, ale to je fuk
ad 2: asi jsme se úplně nepochopili, problém P3 nejsou neudržitelný časy, ale naopak moc krátký, ve slunném odpoledni je to prostě problém.. pravda že ten film je super hlavně do umělýho světla.. O možnosti fotit jí na 1600 i 3200 jsem četl, ale nějak se mi nechce laborovat s vývojkama kvůli optimálnímu kontrastu..

Nakonec asi pořídim metráž Delty 100 a k tomu dvě tři kazetky Delty 3200
  • 0

#91 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 listopad 2013 - 22:01:23

1) eee tu nemyslim ;-) ale tu jirinolovu verzi D76 bych chtel taky nekdy zkusit :-)

2) ale pochopili ...
2a) pokud je slunej den, plati "sunny f16", tzn f16 na 1/500 (pri EI400) ... pokud potrebujes porad zpomalit, pouzijes NDx filtr nebo CPL (ten sebere taky jedno az tri cisla a odstrani ty "pesky" odrazy ktery sou vsude kdyz sviti ten pulec)...
2b) P3 se da velice dobre pushovat... no, nejvetsi zabava je prave to experimentovani jak pri vyvolavani, tak pri zvetsovani ... kdyz jsem zacinal, tak sem mel maly notysek, ted uz mam sanon s poznamkama :-D

o vhodnosti ci nevhodnosti P3 pro foceni ve dne... jsem jeste maly pan na to abych mel vlastni nazor ;-)
  • 0

#92 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2013 - 22:11:03

Právě o to jde, rád si hraju s nízkou clonou kolem 2.8 a míň, 16 je pro mě tudíž mimo :( Cpl jsem si koupil asi ten nejsvětlejší co je na trhu, ND mám naopak to nejtmavší co se dá běžně sehnat - ani jedno mi tudíž moc nepomůže :-D navíc si nejsem úplně jistej užitečností CPL v BW fotce, zatím na to nemám moc názor...
  • 0

#93 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 7 listopad 2013 - 22:26:17

Tak v BW fotce ti bude stačit lineární, seženeš ve větším bazaru asi levněji, ale moc ti fotku neztmaví (bude se hodit jen klasicky, pokud fotíš něco za sklem, na vodní hladině), jinak si můžeš pořídit rozšiřovací redukci na větší průměr - aby nevadily dva filtry na sobě, dva polarizáky a nastavit si jejich posuvem proti sobě prakticky cokoli (nebo se to prodává i jako jeden, nastavovatelný-variabilní ND filtr)
  • 0

#94 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 listopad 2013 - 22:32:14

Circular Vs. Linear Polarizers

There are two types of polarizing filters available linear or circular. Linear polarizers are more effective and less expensive than circular ones. But circular polarizers are needed with just about any camera that has a through-the-lens metering system, or autofocus.

The reason for this is that both of these systems use semi-silvered mirrors to siphon off some of the light coming though the lens. If that light is linearly polarized it renders either the metering or the autofocus ineffective. This means that you're going to have to buy circular polarizers unless you're shooting with a pre-1970's camera, or a view camera.
  • 0

#95 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2013 - 22:51:00

Přesně jak píšeš, na strojích s TTL (všechny moje stroje) ovlivňuje lineár měření.. Navíc všechny doplňky nakupuju tak abych je mohl použít i na (nezabíjejte mě) digitálu, kde jsou moje nároky maximální, fader ND jsem řešil, ale ty opravdu velmi kvalitní vycházejí cenově asi tak kolem 10kK.. IMHO je tudíž lepší mít dvě tři BWčka a šroubovat..

Když tak mluvíme o těch filtrech - koukal jsem a s těma barevnýma pro BW je to celkem bída, jediný celkem přijatelný řešení byly nějaký KOOD desky do 100mm držáku kolem 650,-, moc si ale nejsem jistej jednak kvalitou a jednak celkově tím plastem/pryskyřicí. Potřebuju 77mm a ty už skoro nikdo nevyrábí.
  • 0

#96 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 8 listopad 2013 - 00:08:46

Pravda, já to ale nezaznamenal, nicméně zas tak moc to nepoužívám. Aspoň hoya na AE-1 program nezlobila.

Což je mimochodem asi nejelpší filtr, co mám (kromě jednoho maličkého bazarového na IR černobílé filmy od B+W)

S tímhle systémem neporadím, nezkoušel jsem, ale po shlédnutí videí od Karla Taylora radím abys včas, až se ti vychodí ty drážky, nalepil na hranu filtru pásku, aby v tom líp držel.
  • 0

#97 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 22 listopad 2013 - 15:42:31

Zdravím. Pár dní dozadu som konečne nabral odvahu a vyvolal si prvý film. A som úplne nadšený. To sa nedá porovnať stým čo som dostával niekedy s fotolabu. Teraz si nadávam trochu sám sebe, že prečo som už dávno si to nevyvolával sám. Príkladám jednu fotku, je to sken negatívu a výrez 1:1 s tej istej fotky. Super :)

Přiložený soubor (y)


  • 2

#98 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 22 listopad 2013 - 16:02:24

hezký to máš
  • 0

#99 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 22 listopad 2013 - 17:50:54

Vďaka :)
  • 0

#100 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 4 leden 2015 - 20:32:05

Tak já dnes vyvolal taky své dva první filmy a hned jsem poznal na výsledku všechny chyby v procesu, fakt to není žádná prča!

První film byl skoro úplně černý, pár posledních snímků bylo trochu poznat, co tam je. Je to Fomapan 400, vyvolání v R09 1+50 12min. Hledal jsem čím vznikne tmavý film a je to přeexpozicí či osvícením. Zde je pravda. První zádrhel a nejspíše fatální, byl v tom, že jsem to dělal v komoře, kde jela pračka a lehce jí svítil LCD display. A protože jsem nemohl dostat film z kazety, až hrubou silou pomocí kombinaček a poté ho nemohl namotat do cívky, hned po prvním závitu se to zaseklo a nešlo to tam ani zpět, tak i to nepatrné množství světla, které působilo na film možná 2-3 minuty ho zničilo. Konec byl více stočený, tak tam ještě něco zbylo. Ještě že jsem měl druhou půjčenou Plastimatku a tam jsou cívky s rovnými čely, já tam mám takové vlnky, tak tam to šlo navinout jedna radost. Ve vyvolání jsem asi chybu neudělal.

Druhý film jsem taky páčil z kazety, to čelo nevím jak sundat, ale bylo to rychleji a zrovna to šlo do cívky z půjčené Plastimatky, tak tam to bylo rychlé a nestihlo se to tak osvítit. Opět Fomapan 400, ale push na ISO1000, vyvolání v R09 1+50 20min 30s. Zde už jsou fotky lepší, ale vlastně ani nevím, jak správně by to mělo vypadat, budu muset oslovit někoho z okolí Uherského Hradiště či Veselí nad Moravou, ať mi na to mrkne. Ještě jsem si všiml, že začátek a konec jsou ty fotky takové mdlé/zašedlé/bez kontrastu a uprostřed filmu to vypadá jakžtakž dobře.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních