Přejít na obsah


Fotka

jak se fotil ateliérový portrét před 50ti lety?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
96 odpovědí na toto téma

#51 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 9 listopad 2013 - 18:35:03

..tak ji vystrc...
hele neco jsem nasel doma a je to taky na Pdf,mozna ze ti to aspon trochu pomuze

www2.webster.edu/acadaffairs/asp/.../Battle_Depth_of_Light-Field.pdf
  • 0

#52 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 listopad 2013 - 20:44:27

Základní návody na svícení jsou snad ve všech příručkách a učebnicích fotografie. Abych byl trochu konkrétní, tak třeba Ján Šmok: Umělé světlo ve fotografii.
Halogenové (i stavební) reflektory se použít dají, mají ale dosti tvrdé světlo, chce to něco jako softbox (čti: kus pauzáku) nebo svítit odrazem. U barevných snímků je problém barevného posuvu, halogeny mají nižší barevnou teplotu než denní světlo. U čb je to jedno.
  • 0

#53 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2013 - 22:00:46

Já znám postup kdybych fotil zábleskama, to jo, kam jaký světlo, softbox atd, ale chtěl jsem dosáhnout trochu vzhledu i postupu jako se to dělalo dřív, a když dám ty lampy jak jsou tak to světlo je viditelně tvrdý, přitom na starých fotkách je všechno měký. Softboxy přece neměli. Proto mi nejde do hlavy jak to dělali když svítili. Za sebou ty lidi mají většinou pozadí takový nějaký flekatý, ne jednolitý, nemám ponětí proč to tak je. To že se fotilo za dne při prosklených stěnách teď nepočítám, jde mi o umělý světlo. Zkusim sehnat tu šmokovu knihu asi. Kdybych měl digitál tak můžu experimentovat donekonečna, ale takhle se mi nechce zbytečně plácat filmem, krom toho než bych viděl výsledek tak to dost dlouho potrvá...
  • 0

#54 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 listopad 2013 - 22:13:10

Se s tím smiř. Jestli chceš postupovat rychle, nefoť na film. To, co vidíš na těch starých fotkách se museli jejich autoři také učit mnoho let. Věř, že přesný návod není. Pokud chceš podobné výsledky, použij stejné postupy, stejnou techniku. Vlčák už ti tady napsal, že je to hodně o objektivech. Svý první focení s umělým světlem jsem také měl se stavebním halogenem, světlo jsem odrážel od alumatky. Docela pěkné výsledky... Se zábleskama už dělám asi tři roky a trvalo mě minimálně rok, než začaly padat fotky, které mě vcelku uspokojily.. Tvoje poseldní věta ve mě vyvolává otázku, zda je film pro tebe to pravé...
  • 0

#55 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 listopad 2013 - 22:29:16

Já znám postup kdybych fotil zábleskama....

těžko něco dodat
snad jen
rozptyl žárovky - přes pauzovací papír
pozadí - dívat se na staré fotografie a použít podobné, příp. vytvořit - sádrokarton+malba, starý koberec...
podání obrazu - i ta stará sklopka na 6x6, kterou zmiňuješ, může mít výrazně měkčí kresbu, čili odzkoušet a naměřit nejkratší zaostřenou vzdálenost a tu používat na nějaký polocelek, nebo sedící postavu a pod.
rozmístění světel, nasvícení pozadí, světelné poměry, měření expozice - ve všech starších knihách
  • 0

#56 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2013 - 22:51:32

No a já si právě myslel že dřív to světlo z lamp nerozptylovali, proto mi to bylo divný, tak to jó. To by pak možná šlo nasimulovat i velký okno - prosklená stěna, pověsit několik pásů pauzáku a za každej dát světlo... Pauzáku mám role, fotil sem kdysi takhle produktovky. Už dávno sem viděl nějakej film, fotograf tam prostě posadil holku a kolem ní dal jednu nebo dvě takový obyč lampy s větším stínítkem a cvakal to normálně na kináč, možná to byl českej film ale to už nevim, je to dávno, proto sem se ptal a nešlo mi to do hlavy. A s tím pozadím díky za tip, nic podobnýho mě nenapadlo.
  • 0

#57 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 listopad 2013 - 08:18:19

Oni to extra rozptylovat ani nemuseli. Osvětlovací těleso u komunálního fotografa, to byl hliníkový lavor metr v průměru a v něm deset 500W žárovek s mléčnou baňkou. To nebyl bodový zdroj jako blesk nebo halogen, to dávalo měkké světlo samo o sobě.
  • 0

#58 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 10 listopad 2013 - 09:18:05

Oni to extra rozptylovat ani nemuseli. Osvětlovací těleso u komunálního fotografa, to byl hliníkový lavor metr v průměru a v něm deset 500W žárovek s mléčnou baňkou. To nebyl bodový zdroj jako blesk nebo halogen, to dávalo měkké světlo samo o sobě.

Jo jo, Sluníčko se tomu říkalo :-)
Používalo se jako hlavní světlo, z druhý strany něco na projasnění stínů, jedno světlo na pozadí, efektofku s komínkem na vlasy a bylo nasvíceno.
  • 0

#59 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 listopad 2013 - 11:43:11

no ale s jednou fází si nevystačil, za to topení bylo možno vypnout :-)
  • 0

#60 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 10 listopad 2013 - 11:55:56

Zrovna mě to napadlo, zařízení to bylo asi impozantní, ale to muselo žrát jako prase. dneska by to asi řešily spirály a nebo ledky, ale ty sou ještě moc drahý, ale to bych chtěl někdy vidět. já snad provrtám nějakel lavor, natřu ho na stříbrno a narvu do něj objímek co se vejde...
  • 0

#61 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 10 listopad 2013 - 11:59:00

možná by mohl mít podobný světlo takovejle ježek, ale to už je moc "moderní" :-) http://www.elementri...-9-zarovek-70cm
  • 0

#62 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 10 listopad 2013 - 13:13:53

zde např. tvořil Nadar:
http://upload.wikime...dar_atelier.jpg
více s jeho ateliéru je tuším k vidění v dokumentu Géniové fotografie
  • 0

#63 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 listopad 2013 - 21:35:26

možná by mohl mít podobný světlo takovejle ježek, ale to už je moc "moderní" :smile: http://www.elementri...-9-zarovek-70cm

Jo, taky jsem mysle na takové zařízení poukázat. Když tam dáš 80W zářivky (=400W žárovka) tak máš světla až až a hezky měkké.
  • 0

#64 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 listopad 2013 - 21:37:52

Zrovna mě to napadlo, zařízení to bylo asi impozantní, ale to muselo žrát jako prase. dneska by to asi řešily spirály a nebo ledky, ale ty sou ještě moc drahý, ale to bych chtěl někdy vidět. já snad provrtám nějakel lavor, natřu ho na stříbrno a narvu do něj objímek co se vejde...

No žralo, ale jenom na pár vteřin. Fotograf si rozsvítil jednu žárovku, našteloval si tě, rozsvítil ostatní, exponoval a zhasnul. Taky to sekal jak Baťa cvičky, měl všechno nastavené, jenom se střídali xichti na stoličce.
  • 0

#65 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 listopad 2013 - 16:20:48

Musím říct, že mě tohle vlákno neskutečně rozčiluje .)
Úplně nejvíc mě štve, jak se tu řeší kolik ty lampy sežerou vzhledem k ceně. Osobně se do aťasu dostanu tak 2x max 4x do měsíce. (to je spíš scifi, ale ok) Většinou to je na dvě hodiny. To máte osm hodin svícení. Tak svítit budete dvěma kilowatama (o čemž pochybuju, ale jakože jo...) To máte 16kWh což je x 4,64 kč (průměrná cena elektřiny pro rok 2013) tedy max 74 kč za to co dle mýho například tazatel, kterému se nechce nic zkoušet a vše chce zjistiti přes internet nikdy nedosáhne. Ale porovnejme další náklady. Za jednu seanci prostřílím většinou tři svitky. Někdy místo toho plany, ale řekněme, že za jedno sezení nám putuje do nákladů 390 kč za filmy. Ty musíme vyvolat, jsme šetřiví, chemii si mícháme sami, ale i tak nám vyvolání těch tří filmů vyjde zhruba na 40kč. Pak papíry. Z těch tří filmů uděláme náhledy - to jsou tři papíry a pět výsledných fotografií - s proužkovkami atp. to máme 20x20kč - dalších 400 kč. Jsme šetřiví a líní, tak dáme fotky ještě se slintačkou, na paspartování kašleme, žejo :) mnojo, ale abychom zachovali stejný model, fotíme přeci 4x měsíčně, žejo! Takže 4x790 = 3320 kč! Pak nájem za aťas, fototechniku ani nepočítám. Prostě nějakých pět litrů měsíčně. Že tolik nefotíte? Tak si kurva tu cenu elektriky, co vám sežraly lampy podělte deseti, zasmějte se tý mizivý částce a přestaňte ji doprdele práce furt řešit, nebo mě z vás asi doopravdy jebne!

Jo a pevný lampy jsou pěkně na kokot. Mám jeden čínskej blesk za tři podělaný tisícovky, k tomu jednu polystyrénovou tabuli na odraz světla za 20 kč a jdou s tím dělat takový alotrie, že by se s nima člověk mohl bavit až do důchodu. Žárovky, pod kterejma se vám model za dvacet minut práce zpotí jak prase vás přestanou bavit právě po těch dvaceti minutách a pak zjistíte, že celá tahle komedie je jen znouzectnost.

Jo a chtít fotky stejný jako byly před sedmdesáti lety, který byly dělaný kontaktem a brát si na to jakejkoliv malej formát - to je taky dobrá kravina....
  • 13

#66 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 12 listopad 2013 - 16:55:54

konečně rozumný projev :-)

  • 0

#67 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 listopad 2013 - 17:08:37

Pavle, v tom nehledej logiku, znám člověka, co mi dělal přednášky na téma, proč nemá v obýváku žárovku stovku, ale jen šedesátku, jako náhradu, dokud tam nedá úsporku. Prý že by to bylo plýtvání elektrikou.

Obývák byl v prvním patře rodinného domu, vytápěného tehdy výhradně elektrickými přímotopy.

Já si vždycky u kupování filmu, u benzínky, nebo když si kupuju knihy v antikvariátu řeknu: Kašlu na to, jinej kouří, pije, já ne a tak si udělám radost a ty peníze vrazím do toho, co chci.
  • 0

#68 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 listopad 2013 - 21:34:38

ne že bych byl vůči bleskům v opozici, sám občas blýsknu
ale
myslím nastal čas
nastal čas založit klub pětníků
kdo jsou pětníci? přece stativníci, pracující pětinou
pětina je dobrej čas
dá se udělat béčkem, dá se spolehnout na závěrku, neb okem ji přesně odhadnete (čtvrtina se toleruje)
mám zde pěknou brožovanou knihu ing. v. tolmana "fotografie při umělém světle"
krásné snímky, jsou tam vteřiny, půlvteřiny a spousta pětin a v tom to je
jedna leží tady:
http://www.antikvari...lem-svetle.html
neváhejte! moc pěkná knížka, naleje vás trvalým umělým světlem na rok dopředu
-
pětník může dělat i z ruky bez ztráty kytičky, nejlépe dvouočkou, takže může vlastně cokoliv
s pozdravem "pětině zdar a desetitisícině zmar"
já pětník první
  • 0

#69 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 listopad 2013 - 21:50:03

Radime, existuje opradvu nádherná kniha portrétů od německého autora Jim Rakete a jmenuje se 1/8 sekundy. Všechny fotografie pojí právě tento čas. Na internetu je jen velmi chabý náhled jeho fotografií, spíše doporučuji si knihu prohlédnout či ideálně zakoupit...
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 listopad 2013 - 22:01:37

páni
netuše, že existují osmíci, chtěl bych založit pětníky
to jsou věci
  • 0

#71 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 12 listopad 2013 - 22:49:59

Prima sanda tady, to mám radost :-) já sem nikde nepsal že chci šetřit, zvlášť na elektrice, to je pěkná kravina si to myslet, správně! Psal sem to jako reakci na lavor plnej půlkilowattovejch žárovek proto, že to muselo žrát tolik, že to nezvládne žádnej běžnej jistič, nevidim nikde slova o šetření, takže samý zbytečný bláboly! peníze za aťas nevyhazuju neb mám malej, ale svuj, psal sem to! mám dvě kilowattový světla, psal sem to taky a svítím s nima běžně, ale nefotim portréty, takže sem to chtěl zkusit, pokud to někoho znervózňuje tak se omlouvám. AMEN!

pětina ani osmina mi nevadí neb foťák je na stativu, takže produkt nikam neuteče a portrét přece nemusí bejt bezpodmínečně dokonale ostrej, aspoň z mýho pohledu. a co jsem shlíldnul zde zmiňované dokumenty, (děkuji za ně) tak je vidět že se fotil (a ještě fotí) portrét i v řádu vteřin, takže nějaká pětina...

kontakty - proč jen velkoformát, chcete mi říct, že se snad nedělali kontakty z 6x9? já že jich mám dvě plný alba starý možná těch 50 a více let. mám momentálně jistě funkční největší formát 6x6 (taktéž sem psal) ale vyhrabal sem ještě jednu bessu která je 6x9, ale zatím nemám ponětí jestli funguje. No nějak to dopadne, nechci se tomu trvale věnovat, chtěl sem to jen vyzkoušet. očividně tady neni pochopení.
  • 0

#72 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 12 listopad 2013 - 23:56:17

Tak co do žravosti má ekvivalent "lavoru plného 500W žárovek" doma téměř každý, je to ekekrický sporák, jak poznamenává RHx, problémem zde je, že jedna fáze nestačí. Takže pokud to zapojí někdo, kdo tomu rozumí, nebude problém a byty jsou na to stavěné. Pokud si to někdo bez patřičných propočtů sešroubuje doma a zapojí do prodlužovačky "koppla" z IKEA, nesmí se divit.

Kontakty 6x6 byly svého času velmi oblíbené, hlavně to bylo to nejlevnější, jak vytvořit fotku někoho blízkého, která se hezky vejde do peněženky, taková lidová fotografie, v dobové literatuře často zmiňovaná. Ale mám dojem, že 6x9 už se mezi volkoformáty řadí...
  • 0

#73 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 13 listopad 2013 - 00:16:07

kdy se prvne objevily takovy ty bleskovy talire na objektiv? ... (ala Olympus T8 atd)
  • 0

#74 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 13 listopad 2013 - 00:43:16

kdy se prvne objevily takovy ty bleskovy talire na objektiv? ... (ala Olympus T8 atd)


Tak vzhledem k tomu, že systém blesku okolo objektivu byl patentovaný roku 1954, tak někdy v té době. Použití toho talíře je i technicky pohodlnější, než přímého blesku. U nás se toho určitě chytili domácí kutilové, vyrobit si to bylo jistě jednodušší, než to sehnat. http://www.google.co...tents/US2682603
  • 0

#75 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 listopad 2013 - 08:15:38

Musím říct, že mě tohle vlákno neskutečně rozčiluje .)
Úplně nejvíc mě štve, jak se tu řeší kolik ty lampy sežerou vzhledem k ceně.

Rozčiluješ se správně, ale na špatným hrobě. Nikdo neřešil cenu elektriky, kterou žárovkové osvětlení spotřebuje. Mluvilo se jen o tom, že to představuje jistý technický problém vhodného dimenzování přípojky a jističe. To samozřejmě tehdy znali a uměli, prostě se při zařizování ateliéru počítalo s tím, že bude brát nárazově třeba 20kW. Takový komunální fotograf musel mít i tak slušnou spotřebu, copak jen ateliér. Jen destilační kolona na vodu brala 3kW a to kontinuálně. Velká sušička zrovna tak. Elektrika byla tehdy za babku, pokud jsi nebyl hliníkárna nebo ocelárna s obloukovou pecí, tak její cena nebyla podstatná.
  • 2

#76 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 listopad 2013 - 11:07:37

je o mě dobře známo, že rád kupuju lacino krásný věci no a měl bych tady i něco k tématu
shodou zvláštních okolností získal jsem bezplatně tři takovéto lampičky ze zrušenéhé policejního atelieru (resp. zmutovaného na blesky)
a dvakrát jsem rád, protože mám rád věci s příběhem a může být víc příběhů, než v atelieru, kde jsou portrétování zadržení? kdyby tak ty lampy mohly povídat
jistěže zatím nemám kam je dát, ale to je nepodstatný detail na kterém se pracuje
Přiložený soubor  lampa.jpg   54,6K   65 Počet stažení
  • 1

#77 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 13 listopad 2013 - 11:14:30

Kriminalka na Pankraci ma digital asi za 1500CZK a k tomu dva takovy sranda stojanky se sranda svetylkama :-D ... kdyz sem se jim tam fotil do jejich facebooku tak sem se s fotografem bavil... no nadaval ze uz to neni takovy jako driv... sympatickej typek .. zatimco vsem sem tam rekl "sbohem", tak jemu "nashledanou" (a taky jako jedinymu potrasl rukou)
  • 0

#78 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 listopad 2013 - 13:39:49

Kriminalka na Pankraci ma digital asi za 1500CZK a k tomu dva takovy sranda stojanky se sranda svetylkama :grin: ... kdyz sem se jim tam fotil do jejich facebooku tak sem se s fotografem bavil... no nadaval ze uz to neni takovy jako driv... sympatickej typek .. zatimco vsem sem tam rekl "sbohem", tak jemu "nashledanou" (a taky jako jedinymu potrasl rukou)

Zajímavé. Při jaké příležotosti ses tam dostal?
  • 0

#79 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 13 listopad 2013 - 14:16:51

Jestli ono to nebude souviset se těmi výbojkami a hydroponií...
  • 0

#80 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 13 listopad 2013 - 14:24:41

Tak to musel bejt šťastnej, když mu potřásla rukou taková kapacita po těch desítkách zoufalců co tam ten rok měl. A zbytek plakal, až do brzkých ranních hodin. Ty voe, už na ty americký detektivky nečum.
  • 0

#81 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 13 listopad 2013 - 14:32:41

precin obecniho ohrozeni pod vlivem navykovejch latek :-D ... false positive na amfetaminy ... mesic sem misto autem jezdil sockou :-D ...
  • -1

#82 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 listopad 2013 - 16:55:51

Len taká moja spomienka, v Prešove bolo v 70-80 rokoch asi tak päť či šesť fotoatelierov. Všetky fungovali na niečo okolo 9x12, pričom sa negatívy fotili na cca polovicu a zrejme v zväčšovaku - zmenšovali. Všade používali take tie "lavórové" svetlá a Klobúčkovalo sa. Negatívy sa samozrejme retušovali. Ešte ich niekoľko doma mám.
  • 0

#83 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 13 listopad 2013 - 17:16:11

uz podruhy tu ctu o retusovani negativu ... how to? ... obcas se mi podari pekna fotka, ale kazi to prave nejakej ten vyjev na tvari :-D ...
  • 0

#84 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 13 listopad 2013 - 17:19:49

hledej, negativni i pozitivni retus se tu jiz probirala....
  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 listopad 2013 - 17:33:38

uz podruhy tu ctu o retusovani negativu ... how to? ... obcas se mi podari pekna fotka, ale kazi to prave nejakej ten vyjev na tvari :-D/> ...


retušovat tváře na kinofilmu? leda tak jehlou... z jebáka uděláš jizvu ala Joffrey de Peyrac
  • 1

#86 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 listopad 2013 - 17:40:46

Tak, tak, na retušovanie je podľa môjho názoru tých 6x9 minimum, menšie už len pod mikroskopom.
  • 0

#87 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2013 - 23:08:15

Takže jsem si pořídíl nějakou tu výše zmiňovanou knihu, pročetl jsem ji a zaujalo mě jedno: "při portrétování obvykle necloníme u obyčejných objektivů vůbec, u speciálních objektivů nebo při měkčení pak vždy jen poměrně nepatrně" je třeba to brát asi s ohledem na rok vydání což je někdy po válce, nicméně platí to i dnes? Pamatuju si, že se říkalo trochu přiclonit, aby se dosáhlo lepší kresby a odstranila se vinětace, ale to mluvím o kinofilmu a objektivech k němu, u SF a VF tohle platí - neclonit? VF nemám ale tohle mě docela zajímá, ty objektivy byly tak dobrý i při plný díře nebo se využívalo záměrně nedokonalosti při otevřený cloně?

A ještě otázka s tímto nesouvisející: je polaroid (krom toho že je to instantní materiál) SF nebo VF? Dle plochy předpokládám VF.
Dnes sem to zkoušel právě s polaroidem, asi jen z hecu že je to úplně největší formát co mám doma a úplně sem na něj zapoměl
  • 0

#88 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 listopad 2013 - 09:12:59

portrét před mnoha lety=větší formáty - řezavě ostrá kresba není žádoucí a tam vinětace nehrozila, neb obraz lze vidět na matnici a kresbu kontrolovat
  • 0

#89 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 17 listopad 2013 - 09:47:06

Na portrety se vyuzivala mekka kresba, ktera zamaskuje nedokonalosti pleti, a mala hloubka ostrosti.
Velka plocha negativu umoznuje mensi zvetseni v pozitivnim procesu (nebo kontakt), cimz klesaji naroky na rozliseni filmu i objektivu. Ovsem jen teoreticky. Kdyz vezmes lupu a budes si prohlizet stolete fotografie, najdes tam neuveritelne detaily, o kterych si s kinofilmem muzes nechat jen zdat.
Objektivy pro VF se od modernich kinofilmovych dost lisi. Vetsinou jsou jednodussi, symetricke nebo triplety, ale neznamena to, ze jsou horsi. Prave naopak. Vetsinou nejsou tak svetelne, casto 8, 6,3 nebo 5,6, svetelnejsi jsou jen vyjimecne. To se neda srovnat s modernimi 2,8 nebo 1,4 na kinofilm. Doporucuji vyzkouset :)
  • 0

#90 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 listopad 2013 - 11:48:59

Takže jsem si pořídíl nějakou tu výše zmiňovanou knihu, pročetl jsem ji a zaujalo mě jedno: "při portrétování obvykle necloníme u obyčejných objektivů vůbec, u speciálních objektivů nebo při měkčení pak vždy jen poměrně nepatrně" je třeba to brát asi s ohledem na rok vydání což je někdy po válce, nicméně platí to i dnes? Pamatuju si, že se říkalo trochu přiclonit, aby se dosáhlo lepší kresby a odstranila se vinětace, ale to mluvím o kinofilmu a objektivech k němu, u SF a VF tohle platí - neclonit? VF nemám ale tohle mě docela zajímá, ty objektivy byly tak dobrý i při plný díře nebo se využívalo záměrně nedokonalosti při otevřený cloně?

A ještě otázka s tímto nesouvisející: je polaroid (krom toho že je to instantní materiál) SF nebo VF? Dle plochy předpokládám VF.
Dnes sem to zkoušel právě s polaroidem, asi jen z hecu že je to úplně největší formát co mám doma a úplně sem na něj zapoměl



No ale pak je tedy otazka na co jsi se vlastne ptal :-)
Drive se portrety delaly mekke (a vlastne i dnes existuji ruzne soft focus objektivy).

Vinetace - bavis se o portretnich ohniscich, nebo obecne? No na VF se pro 8x10 palcu pouzivalo ohnisko 360 - 480mm typicky se clonou F4.5, kresba je mekka. Drive se na to pouzivaly ruzne portretni objektivy typu Heliar, Eidoscope, petzval.. atd ...

Polaroid je spis kapitola sama pro sebe nez SF/VF. Nechapu presne o co ti jde, vyzkoumat jak to bylo tehda, nebo delat to dnes aby to vypadalo jako tehdy, ci co...
  • 0

#91 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 18 listopad 2013 - 14:32:42

Chtěl sem vyzkoumat jak se to tenkrát dělalo, to mě zajímá, protože bych to chtěl zkusit, alespoň se s dostupnými prostředky tomu stylu přiblížit. Myslel sem že třeba se středoformátem na otevřený cloně (2,8) by to mohlo bejt podobný, no ale co mám zatím zkusmo nafoceno tak není, ale zkusil sem jen první film, nebylo moc času

Ten polaroid jsem myslel spíš ze srandy, prostě se mi válí na poličce a sem tam ho vytáhnu, nic víc
  • 0

#92 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 listopad 2013 - 15:57:02

to mas pravdu - neni, ale kdyz bys na SF nasadil treba nejaky projekcni petzval, tak uz by se to mohlo priblizovat i mekkosti kresby.
Proste ty dnesni objektivy jsou jinak konstruovane, i kdyz soft focus (i na stredni format) ma snad kazdy vyrobce ...
  • 0

#93 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 18 listopad 2013 - 16:17:39

to mas pravdu - neni, ale kdyz bys na SF nasadil treba nejaky projekcni petzval, tak uz by se to mohlo priblizovat i mekkosti kresby.
Proste ty dnesni objektivy jsou jinak konstruovane, i kdyz soft focus (i na stredni format) ma snad kazdy vyrobce ...


Aby to zase nebylo moc "soft". Pořád by to bylo dost daleko od tehdejšího klasického velkoformátového portrétu přicloněným Petzvalem, ty z promítaček jsou strašně měkké http://www.flickr.co...985/9833027533/ tohle je focené petzvalem z promítačky (ovšem ne na film, nicméně to na výsledku nic nemění) na políčko o velikosti 2/3 políčka kinofilmu. Na SF by tedy plochu tohohle snímku zabírala třeba jen hlava, ale i tak - ta měkkost je tam dost výrazná, nehledě na to, že ta šíleně malá hloubka ostrosti je skutečně na úrovni 1,4 případně 1,5 u kinofilmu + další rozostření vlivem vlastností objektivu.

Jen pro inspiraci, tohle je jednočočkový objektiv, ze zadního členu optiky z projektoru, mám ho nalepený v tělě objektivu helios, zbaveného svých optických členů, dá se zaclonit, aby okraje nebyly tak moc rozostřené. Kinofilm. http://www.flickr.co...985/9726774585/ Fotil jsem s tím lidi a je to moc pěkné i na 30x40 (zaclonění přibližně na 2,8 - 4), ale bohužel, to nedávám na net. Tedy pochopitelně není to žádná věda, je to spíš na hraní, ale v téhle oblasti se dá docela dost experimentovat a to je pak lepší fotit na malý formát něčím podobným.
  • 0

#94 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 listopad 2013 - 16:39:06

Nesměšoval bych celkovou měkkost a měkkost VF skla - ve spojení s kontaktem dostanete zdánlivý nesmysl - fotka bude ostrá, ale zároveň měkká. Nedá se to moc slovy popsat, to se musí vidět.
  • 0

#95 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 listopad 2013 - 16:43:13

No toš chlapíí, nedělajte z teho vědu. S vercajkem co ten borec je schopen schrastit sa tomu ideálu trošičku přiblížit dá. Světla si přecedí přes pauzáky a vyžehlí stíny alumatkou a na objektiv si dá nějaký softar nebo dutofilter (nebo si skléčko zadara zamatlá vazelínů) a má to tam.
  • 0

#96 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 listopad 2013 - 21:52:59

hezká ukázka civilního portrétu je na titulní straně dnešních Lidových novin,
básník L. Seifert z r. 1930
-
jestli někdo napíše, "jé to dělal můj děda, jako učedník u Langhanse" bude to veliká náhoda
  • 0

#97 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 7 srpen 2014 - 20:23:09

Teda musím říct že 1/8 sec je nejlepší kniha do který jsem kdy investoval. někde nahoře díky za tip. můžu v ní listovat věčně a neokouká se mi. i ten tisk je super, stránky mají ohromnou gramáž, prostě jsem nadšenej a to už jí mám přes měsíc...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních