Přejít na obsah


Fotka

ID 11 - chemikálie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
123 odpovědí na toto téma

#51 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 15 prosinec 2013 - 08:46:57

a když už jsme u toho odbočování, tak při přerušování mi to dělá fleky na prostěradle.


to asi kazdemu, neprerusuj, bud dokonca :D


ot: sorry, nedalo mi :D
  • 0

#52 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 prosinec 2013 - 16:47:27

Někteří psali, že přerušení papírů vodou jim dělá fleky a zároveň kyselý přerušovač k TF-2 je nevhodný. Existuje nějaký zásaditý přerušovač? Taktéž ještě k filmu - na přerušení a ustálení stačí voda?
Děkuji
  • 0

#53 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 15 prosinec 2013 - 18:26:51

Ty čtyři nuly vzdělání jsou ve tvém jméně fakt příhodné! Začni hledat a číst!
  • -5

#54 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 prosinec 2013 - 18:53:11

Myslím si, že to šlo říct i slušněji! Nemám nic proti kritice, ale proti urážkám ano.
  • 5

#55 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 15 prosinec 2013 - 19:52:36

Miro, nečerti se... doporučil bych ti zajít do obecní knihovny, posadit se do čítárny, nebo si půjčit domů některou z knížek z doby krále klacka, s názvem podobným např. "začínáme fotografovat" apod. - ale pozor, knížky o digitálních foťácích a postprocesu budou v tomto ohledu k ničemu. Bez základní informace, co, proč a jak funguje, a pochopení těchto informací, můžeš mít tisíc dotazů vytržených z kontextu, které mohou být tady sebevíce a sebelépe zodpovězeny, stejně to bude marný boj.
Není to nic osobního, tak to prostě je - a nejen v oboru klasické fotografie.
  • 0

#56 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 prosinec 2013 - 20:07:25

Já souhlasím a do knihovny zajdu a asi i do antikvariátu, ale jak jsem psal - nemám nic proti kritice, ale musí být řečena v mezích slušnosti.
  • 1

#57 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 prosinec 2013 - 20:15:28

Co tak zacat aspon nejako? Univerzalna naklacnejsi papier, vyvojka, voda, kysly ustalovac pranie susenie... Ono to normalnefunguje.
Speciality by som si nechal az na potom. A mozno aj niektore otazky. Odpovede na to, co sa tu pytas v kniznici, ani v antikvariate nenajdes.
  • 0

#58 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 15 prosinec 2013 - 21:16:26

A jak je to slušněji? Něco uděláš bez rozmyslu a pak se divíš? Co když zásadní chybka je u tebe. To tě nikdo nikdy na nic podobného nepřipravil? Neurazil jsem tě! Kdybych to chtěl udělat, už bys tu nebyl!
  • 0

#59 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 prosinec 2013 - 22:43:40

Slušněji je to třeba takhle, že normálně napíšete, že je na toto téma spousta vláken, a že se to zde opakuje (navíc, pokud jsem dal do vyhledávání "zásaditý přerušovač", tak nevyjel žádný výsledek, a když pouze "ustalovač", tak 161 výsledků - v tom se orientovat, na to si fakt vyhradit celé odpoledne). Já netvrdím, že u mě není chyba, je možné, že je, ale jde o princip - Vy řeknete člověku, o kterém vlastně nic nevíte, že je hloupý. Chápu, že jste chtěl říci, ať si opatřím literaturu, ale třeba vyjádření od jirin_ol je slušné a nikoho neurážející - zkrátka napsáno normálně. Myslím, že nemá cenu se tady přít, každý máme na věc jiný názor a tím to hasne.
  • 2

#60 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2013 - 23:20:44

Kombinace kterou jsem ti psal je ověřená. Vím proč jsem napsal to co jsem napsal. Vím proč používám D76 1+1, Vím proč používám Ilford Multigrade. Vím proč používám vodu na přerušení a vím proč si míchám TF2. Chtěl jsi ověřený recept, tady je. Vyzkoušej nebo nech bejt. Ale už proboha jdi a zrealizuj alespoň něco....
  • 1

#61 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 15 prosinec 2013 - 23:26:39

00Miro00: zkus tu literaturu, bez hledání zde (což je někdy krkolomné). Určitě Tě tu nikdo nechtěl urážet a mít doma nějakou fotografickou bibli není na škodu :)

Zásaditý přerušovač asi nenajdeš, protože snad všechny vývojky pro správné fungování potřebují zásadité prostředí a pro přerušení, tedy zastavení / zpomalení vyvolávání, potřebuješ prostředí změnit na kyselé, případně za "neutrální", což může být "v nouzi" třeba obyčejná kohoutková voda.
  • 0

#62 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2013 - 23:30:09

za tu nouzi si dej facku :)
  • 1

#63 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 prosinec 2013 - 06:35:48

Vanourek, to jako v nouzi už přerušuji 27 let? :-)
  • 0

#64 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 16 prosinec 2013 - 09:02:52

Ogaři, tož víte že tam patří destilka :)
  • 0

#65 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 prosinec 2013 - 12:16:15

Skúsme to napísať asi takto: základný proces vhodný pre začiatočníka, keď ho zvládne, tak potom môže experimentovať .

Film: ID11 1+1 alebo samozrejme nejaká iná vývojka podľa potreby, sú ich mraky, prerušenie tečúca voda, osobne používam klasickú vodovodnú vodu, ustaľovač kyslý, alebo TF2
Papier: vývojka, prerušenie použitý ustaľovač, ustaľovač kyslý, alebo TF2

Na film mám ustaľovač oddelený, len na film! Roky používam na papier dvojstupňové ustaľovanie, na prerušovanie zlejem všetky už použité ustaľovače, čím ich jednak využijem až na dno a zároveň som nútený urobiť si ustaľovače nové, takže sa mi nestane, žeby som mal vyčerpaný ustaľovač. Na ustaľovanie samozrejme nový ustaľovač.
  • 0

#66 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 16 prosinec 2013 - 12:16:18

Tak případ Zlína to asi není, ale kdybyste viděli, co někdy z kohoutku obecního vodovodu teče, tak pro někoho je kohoutková skutečně "nouze"
  • 0

#67 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 prosinec 2013 - 14:23:00

sokolvideo - kyselý přerušovač a zásaditý ustalovač = ph neutrál - po pár fotkách si ustalovač zlikviduješ... (záleží jako moc se opřeš do octu či citrónu, samozřejmě)
  • 0

#68 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 prosinec 2013 - 03:06:55

Pavel_P samozrejme, keď používam kyslý ustaľovač, tak aj na prerušenie použijem použitý kyslý ustaľovač, ak ustaľujem s TF2, tak aj na prerušenie použijem použitý TF2. Ocot ani citrón na prerušenie nepoužívam, samozrejme ani kyseliny octovú a citrónovú.
  • 0

#69 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 15 leden 2014 - 07:17:23

Já se ještě zeptám k tomu, co se tady řešilo:

Někdo zde zveřejnil recepis na vývojku ID 11

tento:
ID 11:
Destilovaná voda 750ml
Siřičitan sodný 100g
Hydrochinon 5g
Metol 2g
Dekahydrát tetraboritanu sodného 2g
doplnit destilovanou vodou do 1000 ml

Pavel P napsal, že nejlepčí kombinace na papýry je ID 11 - voda - TF2........Byla tím myšlena průmyslová ID 11, nebo samo domo,a jestli samo domo, je to vážně tento recepis výše?
  • 0

#70 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 leden 2014 - 08:05:37

http://www.temnakomo...ie/#entry479460
to je na pár pohlavků tohle.
  • 0

#71 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 15 leden 2014 - 08:21:59

Pardon. Nevím jak, přehlédl jsem. :oops:
  • 0

#72 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 leden 2014 - 09:35:24

ID11 je negatívna vývojka
  • 0

#73 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 15 leden 2014 - 09:49:49

..asi su dneska nějak mimo......už nebudu radši nic psát.......myslel jsem Ilford multigrade
  • 0

#74 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 15 leden 2014 - 14:56:43

A hele, nějak se tu rozmáhá fotříkování :-)

Lukas_87: to je na pár pohlavků tohle.

bzencak: Ty čtyři nuly vzdělání jsou ve tvém jméně fakt příhodné! Začni hledat a číst!
Neurazil jsem tě! Kdybych to chtěl udělat, už bys tu nebyl!

.... a taky trocha nekorektního egoismu.
  • 3

#75 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 leden 2014 - 22:02:08

Do ID-11 přidává Ilford ještě natrium tripolyfosfát. :-P
  • 0

#76 topr007

topr007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 leden 2014 - 10:43:28

Souhlasím s Vojtou.
Jsou tu lidé, kteří tvoří klasické fotky desítky let a nechápou, jak někdo nemůže znát...metol třeba. Pak tu jsou nadšení mlaďoši, kteří chtějí zkusit analog a místo aby byli starší a zkušení trpěliví, pomohli jim a neznechucovali je, někteří z nich dělají blbce. Není každý zvídavý "invalida karásek - viz. cimrmani v jiném vlákně :mrgreen: ". I když je pravda, že by se ti noví nemuseli pořád tak "otravně" ptát a víc hledat - tak jak jsem to udělal třeba já. (Ke klasické fotce jsem se vrátil asi po dvaceti letech. Míchám si zatím ID11 + TF-2 a jsem zatím spokojený jako želva.) Přesto prosím, až bude mít zase někdo dotaz jako 00mira00, slušně ho odkažte do Začátečníkovy školky, taky mu poraďte, ať si zajde do antikvariátu, kde jsou knížek o ČB focení mraky a za směšnou cenu, pak ať začne s konfekční chemií Foma, jako další ať si namíchá blbuvzdornou, na chemikálie dostupnou a přitom lety prověřenou ID11 a dejte mu ten recepis, ať ho nemusí hledat. Přece těch, co se takhle ptají není 10 denně. Zavzpomínejte na svoje začátky a na to, jak vám ti kolem trpělivě pomáhali, i když je to třeba zdržovalo od jejich práce. Vzpomínám na svýho dědu, jak mě v 11-ti učil, co je kompozice, jak se fotí se Zenitem a jak funguje zvětšovák. Teď to samé učím svoji stejně starou dceru... :-P Možná by všechny základy bylo dobré přehledně shrnout do série článků někde na titulku na jedno místo - něco jako "Pro začátečníky krok za krokem". Je pravda, že se tu dá najít všechno, ale je to hodně rozházené a nepřehledné...
  • 3

#77 topr007

topr007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 leden 2014 - 10:59:15

A ještě jeden tip nejen pro začátečníky. Foma má teď v akci svoji legendární 100 s brutální 40% slevou za 46Kč!!! Píše, že je to proto, že jsou první tři pole osvícená. Koupil jsem jich karton na zkoušku. Vyfocené mám 4 a celý problém je v tom, že sice jsou na začátku na jednom místě fleky po osvitu, ale jen na perforaci. Do políčka mi to nezasáhlo ani na jednom filmu. Kromě toho jsou ty pásy delší, takže se zenitem, kam při natažení zakládám film po tmě, jsem na jeden nabouchal dokonce 41 fotek :-) U Nikonu F75 to bylo "jen" 37... Vychází to o dost levnějš než metráž....

http://fomaobchod.cz...1129]?ItemIdx=2
  • 0

#78 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 leden 2014 - 13:10:21

Hore uvedená ID11 je pred rokmi zverejnený recepis overený generáciami fotografov. Je myslím si jasné, že Ilfordom (či Kodak D76, Foma FV3, myslím W27) predávaná ID11 nie je úplne totožná s týmto predpisom, minimálne v tom, že u komerčnej vývojky sú určite súčasťou vývojky aj chemikálie, ktoré upravujú tvrdosť vody Calgon a pod. (nikdy nevedia, kto akú vodu použije, ochrana pred reklamáciami), a možno aj niečo na stabilizáciu PH (Benztriazol?) v minimálnom množstve. To je samozrejme len môj názor, možno sa mýlim.
  • 0

#79 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 leden 2014 - 17:39:43

na stabilizaci pH je tam borax, ne? :)
  • 0

#80 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 20 leden 2014 - 15:55:02

Mno, vono to není prdel pak ten Fendion vážit. A to mám k dispozici i ultramega analytický váhy... 0.2g je prostě drteček, no...


- jo, mám docela blbou váhu (měří jen desetiny gramu). Ale dá se to ošulit tak, že se rozmýchá 1g fenidonu ve 100ml destilky (tak 60-70 st. C.), pak se odebere příslušná porce ml a je to podstatně přesnější.
  • 0

#81 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 20 leden 2014 - 16:22:52

Ještě pár poznámek k chemii ID-11:
- čistota siřičitanu, někde jsem četl, že je vhodná pro analýzu (p.a.) kvůli pH, nemáte někdo s tím zkušenost? Používám ale normál čistý (č.) a bez problému (ač ten můj je pH zhruba 9,5-10), v bezpečnostích listech siřičitanu p-a- (min. 98%) je např. uvedeno pH8, takže p.a. je asi méně zásaditý než č., což může ovlivnit strmost a čas volání, případně fungování ve dvoušichtovkách... siřičitan p.a. je ale asi 2-2,5x mastnější (finančně), tak mne, kacíře, napadá to doladit disiřičitanem sodným (pH cca 4,5, nebo kyselou okurkou :-) který by měl být také antioxidační...(na rozdíl od okurky) fuj - to jsou spekulace; má tady někdo přesně změřené pH originální ID-11?
- v některých receptech je uvedeno množství metolu 3g, ono je to asi jedno - bude pravděpodobně trochu měkkčí...
- dočetl jsem se, že přidáním chloridu amonného v množství 20g do 500ml pracovního roztoku ID-11 modifikuje vývojku na ultra-jemnozrnnou (nutno přikrmit 50% a zdvojnásobit čas volání), zkusil to tady někdo? Chlorid mám, jen nechci vyvolat ultra-blbě...
Ono jde asi hlavně o to, mít to zmáklé kvůli konsistenci výsledků, tedy pokud nečekáme čaro nečekaného.
  • 0

#82 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 leden 2014 - 16:46:27

U toho siričitanu ani tak nejde o čistotu, či už je to purrum alebo p.a., ale hlavne o to, aby nebol zvetraný. Možno sa mýlim, ale ak sa nemýlim, tak som to niekde takto čítal.
  • 1

#83 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 leden 2014 - 16:48:13

na stabilizaci pH je tam borax, ne? :)


to áno, ak sa použije destilka, ale kto vie v čom to kto-kde mieša?
  • 0

#84 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 21 leden 2014 - 14:02:48

Čistý siřičitan obsahuje větší množství nečistot, přičemž jejich složení závisí na výrobě.
Někdy jsou tam stopy uhličitanu a pak má jeho roztok zásaditější pH a vývojka nepracuje jak má.
Varianta P.A. je sice dražší, ale má definované množství jednotlivých nečistot, proto takový siřičitan dává stálé výsledky.
Za komoušů to byl větší problém než teď, a tak se preferovala varianta, kde se místo boraxu použil pufr borax - kys. boritá.
Co jsem pochopil, tak pufrační vlastnost je, že když do roztoku s pufrem o určitém pH přidáváte kyselinu nebo zásadu, pH se příliš nemění a zůstává přibližně stejné. Borax sám o sobě má také pufrační schopnosti, ale asi pro tento případ slabé. Lépe je na tom kodalk, proto se borax někdy nahrazoval kodalkem. Nejjistější je použití pufru z kyseliny a zásady.
Viz Kodak D-76d (8 g boraxu a 8 g borité).
  • 0

#85 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 únor 2014 - 18:23:20

Zdravím,

jak dlouho ustalujete film ustalovačem TF-2? A jak zkracujete vyvolávaní v závislosti na teplotě?

Děkuji


  • 0

#86 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 20 únor 2014 - 18:37:34

Zdravím,

jak dlouho ustalujete film ustalovačem TF-2? A jak zkracujete vyvolávaní v závislosti na teplotě?

Děkuji

Můžeš pro začátek vycházet z tohoto a pak si porovnat, jestli to pro tvou kombinaci sedí.

http://www.digitaltr...hp?doc=timetemp


  • 0

#87 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 20 únor 2014 - 20:11:31

TF2? Stačí 3 minutky.


  • 0

#88 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 únor 2014 - 20:14:39

Díky, v tom ustalovači 5 minutek?


  • 0

#89 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 únor 2014 - 20:15:25

A už jste mě předběhli, takže díky moc :)


  • 0

#90 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 březen 2014 - 21:06:54

Dobrý večer,

nechci kvůli jednomu dotazu zakládat nové téma, tak píši zde.

Dotaz se týká vydatnosti TF-2 - podle článků na TK by měl vydržet 12 kinofilmů 135-36 (objem 1 litr), tak pro klid na duši bych to tak viděl, že po 10 kinofilmech už ho přestanu používat, ale teď nevím, jestli rozdělit ten litr na dva půllitry a každý půllitr dát po 5 kinofilmech pryč nebo mohu "načatý" ustalovač z vývojnice nalít zpět do litrové láhve k čerstvému ustalovači a celý objem dát pryč po oněch 10 kinofilmech. Doufám, že jsem se do toho příliš nezamotal. Jo, a pak ještě - mám 100 ks papírů 18 x 24 cm RC (Fomaspeed N 312), myslíte, že na tento počet postačí litr toho ustalovače?

Tak nakonec jsou to dva dotazy... ;)

Děkuji


  • 0

#91 Ciro

Ciro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 1

Publikováno 16 březen 2014 - 23:15:28

Netuším, či je ten postup naozaj správne, ale doteraz som vždy použitú časť z vývojnice nalial naspäť k zvyšku a zatiaľ som nemal žiaden problém.


  • 0

#92 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 17 březen 2014 - 11:44:14

Netuším, či je ten postup naozaj správne, ale doteraz som vždy použitú časť z vývojnice nalial naspäť k zvyšku a zatiaľ som nemal žiaden problém.

Ano, to je správný postup.

Miro, 100ks 18x24 v litru podle mě neustálíš. Doporučuju udělat zkoušku vyčerpanosti pomocí osvitnutého filmu, pohledej si to ve fóru. Platí i pro ustalovač, co používáš na filmy.


  • 0

#93 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 březen 2014 - 19:20:49

Děkuji za rady. Dnes jsem si koupil smášedlo od Fomy, píší, že na litr destilky se má dát 5 ml koncentrátu. Předpokládám, že tento roztok je na 1 použití... Je tomu tak?


  • 0

#94 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 17 březen 2014 - 19:44:16

Děkuji za rady. Dnes jsem si koupil smášedlo od Fomy, píší, že na litr destilky se má dát 5 ml koncentrátu. Předpokládám, že tento roztok je na 1 použití... Je tomu tak?

 

Nie. Používa sa až kým neprestane fungovať ako má.


  • 0

#95 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 17 březen 2014 - 20:03:43

1L = ~2,4m2 ... 18x24x100= ~4,3m2 ... 


  • 0

#96 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 březen 2014 - 20:45:01

1L = ~2,4m2 ... 18x24x100= ~4,3m2 ... 

 

Děkuji, takže po cca 50 papírech měnit.


  • 0

#97 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 17 březen 2014 - 21:10:52

spis min ... tohle sou takovy ty "vyrobcem udany hodnoty"... pri cene ustalovace (jak kupovanyho, tak michanyho) bych sem vubec netahal ustalovac do extremu (osobni zkusenost)


  • 0

#98 jirka193

jirka193

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
Reputace: 46

Publikováno 18 březen 2014 - 08:47:52

Mnohé z vyjmenovaných chemikálií se nyní často objevují na aukru za slušnou cenu.


  • 0

#99 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 18 březen 2014 - 13:19:22

Však tam také odebírám ;)


  • 0

#100 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 20 duben 2014 - 16:24:18

Vracím se ke své poznámce výše, kde jsem se ptal na přidání 20g chloridu amónneho do 500ml prac. roztoku ID-11 (údajně to má modifikovat vývojku na jemnozrnnou). "Funguje", až na to, že vývojka ztrácí ostrost, takže nedoporučuji, je to sicé báječně jemnozrnné, ale takový "soft focus" efekt, takže využití potažmo jen kreativní.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních