Přejít na obsah


Fotka

ID 11 - chemikálie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
123 odpovědí na toto téma

#101 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 9 červen 2015 - 14:28:07

Panstvo, ještě někdo používáte prefabrikát, nebo všichni už alchymii?

Tak nějak mám tu vývojku rád a nechce se mi na stará kolena pouštět do shánění chemikálií a míchání nestabilních lučebnin... Tak bych chtěl koupit v obchodě, ale 180,- za litr je fakt nehorázné. Vzal bych 5l, ale to zas nespotřebuju... Tak jsem myslel na dělbu.


  • 0

#102 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 9 červen 2015 - 15:40:26

Vracím se ke své poznámce výše, kde jsem se ptal na přidání 20g chloridu amónneho do 500ml prac. roztoku ID-11 (údajně to má modifikovat vývojku na jemnozrnnou). "Funguje", až na to, že vývojka ztrácí ostrost, takže nedoporučuji, je to sicé báječně jemnozrnné, ale takový "soft focus" efekt, takže využití potažmo jen kreativní.

 

Tak na portréty by byla dobrá.

Co čas, prodlužuje se?


  • 0

#103 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 9 červen 2015 - 15:46:21

Panstvo, ještě někdo používáte prefabrikát, nebo všichni už alchymii?

Tak nějak mám tu vývojku rád a nechce se mi na stará kolena pouštět do shánění chemikálií a míchání nestabilních lučebnin... Tak bych chtěl koupit v obchodě, ale 180,- za litr je fakt nehorázné. Vzal bych 5l, ale to zas nespotřebuju... Tak jsem myslel na dělbu.

 

Jeden výtečný kolega, který se mmt. nachází v Praze zde nabízel míchanou vývojku D76d. Určitě za výborný poměr cena/výkon.

Zde je odkaz: http://www.temnakomo...m-fotoaparatem/


  • 0

#104 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 červen 2015 - 17:09:41

Panstvo, ještě někdo používáte prefabrikát, nebo všichni už alchymii?

Tak nějak mám tu vývojku rád a nechce se mi na stará kolena pouštět do shánění chemikálií a míchání nestabilních lučebnin... Tak bych chtěl koupit v obchodě, ale 180,- za litr je fakt nehorázné. Vzal bych 5l, ale to zas nespotřebuju... Tak jsem myslel na dělbu.

U nas na pulte litrovka Kodak D-76 vychdza na 2,90€. To je tak 2/3-tiny tej ceny, co uvadzas. Iba zeby si si ju plietol s Ilford ID11. Ta je drahsia. A nejedna sa o totozny predpis. Puristi si ID11-ku obhajuju, ze je to vlastne povodna D-76, pretoze Kodak pozmenil zlozenie, hydrochinon sposoboval nemale problemy. Dnesne zlozenie vsak nie je zname, faktom je ze hydrochinon v nej uz nehneva.

D-76 nie je uplne univerzalna vyvojka, ale je naozaj vyborna pre vsetky tradicne CB filmy.

5-litorovku by som naozaj nedelil, prasok v sacku nie je homogenny.


  • 0

#105 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 9 červen 2015 - 22:55:47

Kdyz se roztok vyvojky D76 uzavre do sklenenych lahvi s kovovou zatkou, treba od mostu, a da do temna, tak musi vydrzet roky. Vic jak rok mam odzkouseny spolehlive. Vyvojku degeneruje kyslik, a ten se tam nedostane, jelikoz vicko se pricucne podtlakem po te co se cast kysliku spotrebuje na oxidaci konzervantu, a nebo svetlem. Pokud mate spatnou vodu tak pouzijte destilku,ja v Praze si vystacim s vodovodni.
  • 0

#106 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 9 červen 2015 - 23:18:42

Nedávno jsem na německém e-shopu kupoval galon D-76 (3,8 l) za asi 8 Euro, to mi nepřijde tak hrozný... A teď koukám, že se dá sehnat i za 6,30, litrové balení za 3,60...
  • 0

#107 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 červen 2015 - 07:33:19

To keko - ve vlákně "ID-11..." hovořím skutečně o ID-11, dělal jsem s ní pře 10let (problémy nebyly a nejsou) a mám ji prostě rád. Taky vím jak s ní na kdejakej film a co od ní můžu čekat.

5l jsem chtěl dělit až po namíchání stocku - ne prášek. ;-)

To chemikk - nebojte, tuhle praxi mám ověřenou už od počátku devadesátek, míchal jsem vždy do převařený a přefiltrovaný vody a dobře zátkovaného hnědého skla ve sklepě. Momentálně mám ještě půl litru namíchaný ID-11, kterou jsem udělal cca v roce 2003 (?) a vyvolal jsem s ní Deltu 400 (prošlou dest let) úplně v pohodě. Ale plánovaně si nechci dělat takovou zásobu, kdyby se cokoli zvrtlo - spotřebuju cca 1l za rok.

To David - jsem konzervativní a nákupy v zahraničí jsou mi cizí, ovšem zkusím s tím něco provést.

Díky všem. :-)


  • 0

#108 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 červen 2015 - 10:28:11

Namíchej si! Je to ta nejjednodušší a nejlevnější cesta.


  • 0

#109 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 červen 2015 - 10:38:15

Ano, to bych věděl, ovšem ta jednoduchost? Čerstvé chemikálie, množství (nakoupit si kila když, metolu spotřebuji v následujících letech cca 20g), přesnou váhu už taky nemám...


  • 0

#110 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 10 červen 2015 - 15:04:59

Vaha stoji 200Kc. Za to mas baleni D-76. Pri tvoji spotrebe preci nemuzes mit problem s jakoukoliv cenou, protoze te to nezabije...


  • 0

#111 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 10 červen 2015 - 15:13:22

Ano, to bych věděl, ovšem ta jednoduchost? Čerstvé chemikálie, množství (nakoupit si kila když, metolu spotřebuji v následujících letech cca 20g), přesnou váhu už taky nemám...

když přijedeš, odsypu ti 20 gramů metolu :-) klidně i kus siřičitanu, trochu hydrochinonu a část boraxu... :-)


  • 0

#112 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 10 červen 2015 - 15:18:28

Vaha stoji 200Kc. Za to mas baleni D-76. Pri tvoji spotrebe preci nemuzes mit problem s jakoukoliv cenou, protoze te to nezabije...

Máš pravdu, 180 za rok je jako prd. Ale princip mě žere, když vím, jaké jsou skutečné náklady...

 

To Nimrod, napíšu soukromou zprávu.


  • 0

#113 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 10 červen 2015 - 17:23:57

psals něco? furt mi nic nepřišlo. kdyžtak mi to hoď na mail, to je jistější :-) n.i.m.r.o.d@centrum.cz


  • 0

#114 Bokeh

Bokeh
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 duben 2017 - 13:27:09

 

tak zrovna já se chystám taky míchat ID11 a to prostě proto, že je to pro mě cca 20 Kč za litr versus 200 kč za litr... a navážit chemii a rozpustit jí je stejná práce, jako rozpustit dva pytloše z kupovaný... Nehledě na to, že prostě s vývojkou za dvě kila se mi nechce dělat psí kusy a experimentovat... než vyzkoušíš různý ředění a časy, tak na těch pokusech proděláš gatě...


Predpokladam, ze si sa miesanim este prilis nezaoberal.
Rozpustit dva pytliky bez problemov je nevedome vyuzivanie majstrovstva miesacov konfekcnej chemie. Dva pytliky obsahuju okrem popisovaneho zlozenia este hydrofobizacne prisady a prisady pre lepsie rozpustanie ...
Naproti tomu rozmiesat postupne 5 chemikalii nemusi byt az taka sranda. A uz vobec nemusi byt sranda ich kvalita. Napr siricitan vyhovuje malokedy. Chce to skratka vela casu a skusenosti s dodavatelmi, skladovanim a hlavne s rozpustanim. A hlavne rozpoznat rozdiel medzi teraboritanom a metaboritanom :)
Cenovy rozdiel medzi konfekcne namiesanou ID 11 a vlastnorucne namiesanou nemoze byt jediny dovod pre DIY vyvojku. Ani sportovi piloti si nestavaju lietadla z dovodu setrenia.
Ale ak napises, ze to robis pre radost, potom by som ti rozumel. Dobry dovod ma samozrejme aj samusko - skusit nieco ine, ako najdes na polici v obchode.

 

právě to samotné míchání udělá člověku svůj podpis ať se jedná o jakoukoliv vývojku když jsem sem si kupoval ty z krámu atd všechny foto byly na stejné brdo. ale jak si člověk začne míchat je pak překvapený jaké tonality vycházejí i s obyčejných filmů. špetka něčeho méně či více a jaké to dělá divy :-) člověk má pak svou ID 12, 16 , 156 :-) se svým podtextem . a pak člověk řekne joo to jsou foto od Franty ten to dělá takové světelnější nebo ubírá toto atd a tím se stává svým mistrem a nikdo mu nemůže kritizovat jeho fota protože jsou originální ne podle nějakých norem jak má foto vypadat. při namíchání vývojky nejde o život :-) zato pilot má obrovskou zodpovědnost ..... ale i ten pilot si musí vše zkontrolovat  a když si koupím vývojku z krámu je dobré ji stejnak otestovat na filmu jak reaguje .... každý má jinou závěrku, objektivy, film , atd ....  tak proč se nepustit do něčeho jednoduššího než si namíchat svou vývojku ..... kde se to časem opravdu vrátí a ne jen na penězích...


  • 0

#115 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 květen 2019 - 23:38:48

moja skusenost s kupou chemie : pred 5-7 rokmi pisem do obchodu ...neda sa nemam opravnenie :( dnes pisem a ze neni problem :D

to iste s flasou argonu na zvaranie, kedysi nie a nie zohnat ani vymenit bez zivnostenskeho opravnenia, dnes neni problem argon,  kyslik, .....ked tak rozmyslam ked budem mat argonovu flasu tak s nou vzdy vyfunem vzduch z nadob v ktorych mam chemiu a malo by to OK

idem si prave namiesat ID 11 tak budem objednavat : https://www.centralc...op/foto-chemia/


  • 0

#116 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 květen 2019 - 23:55:26

moja skusenost s kupou chemie : pred 5-7 rokmi pisem do obchodu ...neda sa nemam opravnenie :( dnes pisem a ze neni problem :D

to iste s flasou argonu na zvaranie, kedysi nie a nie zohnat ani vymenit bez zivnostenskeho opravnenia, dnes neni problem argon,  kyslik, .....ked tak rozmyslam ked budem mat argonovu flasu tak s nou vzdy vyfunem vzduch z nadob v ktorych mam chemiu a malo by to OK

idem si prave namiesat ID 11 tak budem objednavat : https://www.centralc...op/foto-chemia/

Argon je bezosporu na ochranu vyvojky pred vzdusnou oxidaciou vyborna vec. Ale kedze nie som zvarac, zaobisiel som sa bez neho 40 rokov ...
Kazdy ma vsak ine pohnutky, ak kupujes exoticke a drahe vyvolavace, pouzivanie argonu bude namieste.


  • 0

#117 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 květen 2019 - 05:42:52

Hustota vzduchu při 20°C je 1,204kg/m3. Hustota Argonu 1,759kg/m3. Zafoukávat flašku něčím co je "lehčí" než vzduch nemá valného smyslu.

 

EDIT: je to naopak a napsal jsem nesmysl.


  • 0

#118 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 30 květen 2019 - 06:49:25

Jára Cimrman by zatleskal. Další průzkumník co řekne... Ne pánové, tudy cesta nevede. Ale každého věc. Myslím, že to při ceně ID-11 bude pracné a nákladné.Mám rád čistou a elegantní práci. Po určitém čase do odpadu a nasadit novou. To zase tak kapsu netrhá a rodina nepřichází na buben. Že to něco v dnešní době stojí s tím se musí počítat. Ale každý jak mu to vyhovuje. Tak proč ne argon...
  • 1

#119 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 30 květen 2019 - 08:03:27

Hustota vzduchu při 20°C je 1,204kg/m3. Hustota Argonu 1,759kg/m3. Zafoukávat flašku něčím co je "lehčí" než vzduch nemá valného smyslu.

Asi špatnej den, co? :-)


  • 0

#120 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 květen 2019 - 08:33:34

Hmm no to jsem teda napsal myšlenkový nesmysl. Omluva.


  • 0

#121 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 květen 2019 - 08:52:30

mna zas nenapadlo ze ak je to lahsie ako vzduchze to odlety :D tak zostanem pri plyne do zapalovaca, odkedy ho davam do flasiek s chemiu vyvojka nehnedne a vydrzi dlho


  • 1

#122 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 30 květen 2019 - 08:59:50

mna zas nenapadlo ze ak je to lahsie ako vzduchze to odlety :D tak zostanem pri plyne do zapalovaca, odkedy ho davam do flasiek s chemiu vyvojka nehnedne a vydrzi dlho

 

No ono to prave lahsie vzduchu nie je :-) Ale ja davam do flase s koncentratom vyvojky tiez plyn do/zo zapalovaca a je to OK. 


  • 1

#123 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 30 květen 2019 - 09:11:06

Do lahví s vývojkami nedávám nic jiného, než vývojku až po hrdlo,   a  taky se nekazí.    A  taky  občas  fotím  a  vyvolávám, že... a u vývojek typu D76/ID11 a jejich sourozenců  když už je nutno dolévat,  tak  regenerátor.   Mně stačí  zasmrdět si v komoře  sám,  tak co bych si tam upouštěl propan, argon či jiné cizí puchy? 


  • 2

#124 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 květen 2019 - 09:45:10

Mozno neriesit vyvojku negativnu tak, ako ani ja.
Ale robieva sa to v autoatoch na E-6. Pouziva sa na to dusik, ktorym sa obe vyvojky prebublavaju a na konci dna na (i ked malom v pomere k objemu) ostava plavajuci dusik a do rana vyvojky chrani.
Uplne najviac ma tato problematika zaujimala, ked som robieval fotografie farebne. Vtedy sme (s Kaprom) uvazovali, ze si zozenieme plyn a do misiek 50x70 budeme pustat na noc ochranny plyn.
Potom sa ale zistilo, ze drobne rozdiely vo farebnom podani su medzi dvoma dnami su tak male, ze sa to neoplati riesit. A pomocou hadicky sa daju roztoky do zasobnej nadoby stiahnut sikovne, navyse k celej zivotnosti prispieva filtracia,
Zaujimava problemetika, ale nie je to neuralgicky bod fotografie.
Ovela viac ma vzdy zaujimala cistota a vek/stav chemikalii. Centralchem mi robi radost a npr siricitan sodny je O.K.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních