Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jak opravit cokoliv sloužícího k pořízení fotografie - rady a nápady od šikulů či přímo profíků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
132 odpovědí na toto téma

#1 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 prosinec 2013 - 17:59:03

Zdravím.

Každý se občas dostaneme do situace, kdy potřebujeme dát dohromady něco porouchaného, polámaného, o čem si myslíme, že ta oprava ještě stojí za to. A nebo nemusí být tak složitá, jen zrovna s naší zkušeností jsme trochu mimo. A možná by nějaká nápověda mohla věc vyřešit.


Tak třeba tuhle je moje závadička : voškubaná dírečka pro našroubování drátěnky - viz foto

Nemáte někdo z Vás s podobnou vadou zkušenost a jak by se mohlo podařit jí odstranit ?

Napadá mě využít toho šroubku co drží plech se stupnicí clony, udělat ještě jednu dírku se závitem někde vedle a poškozenou část přeplechovat. Ale jak silný plech použít ?
Nebo jak byste to řešili vy ?
Navíc - jedná se o sklopku u které si netroufám říct, zda bych uměl závěrku demontovat a pak vrátit zpátky. Takže oprava by se odehrávala asi přímo na kameře ...

Tedy pokud by se toho neujal někdo z výše jmenovaných, tedy někdo šikovný nebo přímo profík ...

Třeba toto vlákno využijete i někdo jiný.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 prosinec 2013 - 18:24:06

Vzal bych tlačítko spouště se závitem pro drátěnku z nějakého vyřazeného foťáku, upižlal z něj vhodný kousek a ten nalepil přes díru epoxidem na kov.
  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 prosinec 2013 - 19:38:54

Zdá se to být dobrý nápad.
Jak ale zajistit, aby se nedostal epoxid i k tomu plechu co kouká v díře, aby se nepřilepil také. To bych si moc nepomohl. Snad by ale stačilo ten plech potřít nějakou vazelínou.
Na výběr tu mám dezolátní Fokaflex nebo Yashicu MG-1, třeba z toho něco vyzobám.
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 prosinec 2013 - 19:56:35

Pečlivostí a opatrností. Ten epoxy co mám na mysli je po namíchání docela hustý a sám nezateče tam kam ho nedáš. Taky to můžeš udělat na dvakrát. Poprvé jen minimálním množstvím lepidla přichytit díly k sobě. Po zatuhnutí (cca 1 hodina) namíchat další dávku a naplácat to okolo válečku se závitem tak aby vznikl jakýsi koutový spoj. Ten epoxy potom drží jak čert.
  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 prosinec 2013 - 20:51:00

Našel jsem něco jako "Tekutý kov" nebo "Titanum Epoxy system"
Měl bys něco konkrétního na mysli ? Já mám doma akorát klasickej na dřevo, tak to musím stejně koupit.
  • 0

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 prosinec 2013 - 04:38:14

epoxydové lepidlo je převážně dvousložkové, namíchá se většinou 1:1 a lepí se, dělá se s ním dobře, spoj je většinou černý. my máme tuším že tuhle mršku http://www.vmd-droge...CFdLItAodyXEAKQ
  • 0

#7 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 27 prosinec 2013 - 05:31:47

tekuty kov je epoxid s kovovym praskem ... na takovyhle drobnosti se mi osobne s nim pracuje asi nejlip ... za normalnich pokojovejch teplot je to dost husta kase, ale osobne s nim nejradsi pracuju tak kolem 5-10c, pac je to uz hodne tuhy, pracuje pritom normalne, takze moc nehrozi, ze by zatekl tam kam nema... (pouzivam ho na dilne snad ke vsemu moznymu, i zamecek na vacku dokazal spravit a zatim to jeste nekleklo)
  • 0

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 prosinec 2013 - 21:40:36

To co píše Nimrod to je ono, dělá se to v několika verzích podle doby tuhnutí. Drží jak swiňa, jako lepidlo i jako tmel.
  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 27 prosinec 2013 - 23:48:50

Děkuju, první fázi lepení už mám za sebou, opravdu to je na dobré cestě :)
  • 0

#10 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 prosinec 2013 - 09:11:17

Pokud nejde o "renovaci" pak je reseni pomoci epoxidu overene a plne funkcni.
Nejcistsi reseni je ovsem vzit cele pouzdro zaverky a nahradit ho jinym, pripadne prohodit celou zaverku. Najit tyhle dial-compury za symbolickou cenu casto se rovnajici cene zakoupeneho epoxidu (pokud to neni trosku exoticka velikost) neni az zas takovy problem.
  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 28 prosinec 2013 - 11:31:23

Také dobré řešení.
Ale v mém případě bych těch rad pak potřeboval o něco víc.
Do téhle závěrky bych se ale vrtat nechtěl, ještě jsem žádnou z nich neměl rozebranou. Navíc to nechci ani demontovat, páč mi z toho takto lezou snímky docela zdařilé a já bych to svou šikovností leda pokazil.
No a protože už mi visí první plan exponovaný pneuspouští, je to známka, že lepení se zdařilo :-P :-P
Děkuji všem zúčastněným a přenechávám vlákno pro jinou lapálii.
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 28 prosinec 2013 - 12:15:48

Mám ten samý problém. Nová tuhá hadicovka nepadá dolu vedle objektivu, ale je tuhá a težká. Proto působí jako páka a není divu, že občas vytrhne závit. Ty starý hadrovky to nedělají.
Jen by jsem podotknul, že před lepením je třeba řádně obrousit lepící plochu. Používáním se na závěrku dostane masnota a prach, který nevidíme. Po slepení se spoj tváří, že drží a pak si klidně sám odpadne. Odmašťuji léta Hofmanskými kapkami z Lékárny. Které používám i na čištění optiky.
  • 0

#13 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 prosinec 2013 - 16:29:52

když je problém vyřešen, zkusím poprosit o radu já. mám velkoformátovou synchro compur, ale předpokládám, že funkce bude napříš minimálně compurkama stejná. co ovládá bulb? je to strojek na časy, nebo je to jiná část? přijde mi zbytečné, aby to dělal on (a popravdě čím míň toho rozeberu, tím raději budu). momentálně mi procvakne přibližně jako 1/30 nebo takový nějaký podobný čas
  • 0

#14 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 prosinec 2013 - 20:51:44

Zalezi jakou synchro-compur mas. Starsi maji osetreny T,B separatne bez natahovani strojku (ani natahnout nejde) u novejsich uz se strojek natahovat musi.
  • 0

#15 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 prosinec 2013 - 09:26:06

tak to nemám ponětí, proto jsem nafotil

Přiložený soubor (y)


  • 0

#16 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 29 prosinec 2013 - 13:18:52

Tohle je vybornej napad na vlakno!

Zkousim vycistit stary Componony ktery jsem dostal ke zvetsovaku a jako bonus maji plisen. Jelikoz na nich uz neni co zkazit a honbu za ostrosti mam nejakou chvili za sebou, zkousim opravdu kde co. Zatim to bylo:
  • voda
  • ethanol 60%
  • IPA
  • peroxid vodiku 3% (nekdo se jim zaklinal na APUGu)
Doufam, ze mne neupalite (viz vyse)...jelikoz nezabralo, pokracoval jsem...
  • Fungi spray proti plisnim (pouzivam na silikonove spary ve sprchovem koute)
  • SAVO cistic WC
  • tekuty pisek z nemeckeho DM (pouzivam na drez a kohoutky)
Zaverecna trojkombinace pri usilovnem smrdlani vatovou tycinkou trochu pomohla ale ne zcela. Domnivam se, ze tyhle stary skla nemaji antireflexni vrstvy a tudiz to co pri pruhledu do svetla vidim jsou zbytky plisne a ne vyzrana vrstva.

Kdybyste nekdo vedel cim na to, jsem jedno oko. A kdybyste nekdo spolehlive vedel jestli po uvedene chemicke kure je houba zpacifikovana a nebude se mi sirit na dalsi skla, byl bych rozhodne klidnejsi.
  • 0

#17 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 prosinec 2013 - 13:23:17

zkusil bych ještě ether
  • 0

#18 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 29 prosinec 2013 - 13:36:26

zkusil bych ještě ether

To uz mi nekdo radil ale zatim jsem nezjistil jak se k nemu dostat. Skrz lekarnu cesta nevedla... Mas ho vyzkousenej?
  • 0

#19 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 prosinec 2013 - 13:43:31

mám doma diethylether, klidně odliji na vyzkoušení, ale musíš si pro něj přijet. navíc by to chtělo fakt dobře těsnící lahvičku, ideálně s takovým tím špuntem, hrozně to čpí
  • 0

#20 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 červen 2015 - 08:52:25


  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 8 červenec 2015 - 20:45:44

Ahojte,
jedna rýchla: Čím zakvápnuť malý šroubík proti náhodnému pretáčaniu? Aby sa to prípadne dalo odstrániť.

V manuále pre Pentax 6x7 píšu Pliobond, ale to tu nezoženiem.

Lak? Modelárska farba? Herkules?

Dík za tip!
  • 0

#22 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 8 červenec 2015 - 21:06:54

Ďuro, já používal Loctite 243 na sklo, aby se šroubky otřesy nepovolily. 


  • 0

#23 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 8 červenec 2015 - 21:16:03

Ďakujem za tip, skvelé!
  • 0

#24 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 8 červenec 2015 - 21:38:08

Ahojte,
jedna rýchla: Čím zakvápnuť malý šroubík proti náhodnému pretáčaniu? Aby sa to prípadne dalo odstrániť.

V manuále pre Pentax 6x7 píšu Pliobond, ale to tu nezoženiem.

Lak? Modelárska farba? Herkules?

Dík za tip!

lak na nehty...


  • 3

#25 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 9 červenec 2015 - 16:07:22

Zdravim, koupil jsem darek k narozeninam - Nikon FG. Je v hezkem stavu, avsak molitan tlumici vyklapeni zrcatka chybi. Vzhledem k nizke cene/rade fotaku chystam se to opravit sam, kouskem neoprenu apod (jeste se rozkoukam po harampadi s supliku, co by mohlo fungovat). Muj dotaz zni, muzete mi nekdo rici, jakou tloustu ma mit ten molitan (abych nesnizil uhel potrebneho vyklopeni)? Popripade i rady, cim to lepit, zda oboustrannou paskou, nebo nejakym chemoprenem. Cetl jsem, ze cast, na ktere molitan u FG drzi, jde vyndat, takze lepidla bych se v tom pripade nebal. Diky moc.


  • 0

#26 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 9 červenec 2015 - 17:18:37

Z vlastní zkušenosti se mi v podobných případech osvědčily sady na přetěsnění dostupné z různých zdrojů na internetu. Prapůvodně jsem také hledal zdroje pro správně tlusté molitanové listy ale pak vyvstávaly potíže s odstřiháváním materiálu a jeho lepení, jelikož samolepicí řešení je ideální ale takovýto materiál samotný se shání obtížně. Nakonec když si to člověk spočítá tak cena je docela v pohodě, má to zaráz obnovené na všech místech (jelikož materiál stejně většinou zteří všude) a může být dalších x let v pohodě. Aplikace i s odstraněním starých zbytků je záležitostí na maximálně dvě hodiny opatrné práce. Přetěsnil jsem už asi patero fotoaparátů, z různých zdrojů ale vždy s velkou spokojeností z výsledku. Posléze milerád pomůžu pár fígly s aplikací i když návody se válejí na internetu a je to opravdu hračka.

 

Na Nikon FG třeba zde: 

 

https://uscamera.com/ls-nikonemfg.htm

http://myfriggincame...&products_id=24


  • 0

#27 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 červenec 2015 - 07:25:05

Já přetěsňoval asi tři foťáky a použil jsem tenkou samolepící hutnou pěnovku (žeprej neopren). Šlo to relativně dobře. Na Olympusu OM-20 jsem měnil i doraz zrcátka, ale změnu jsem nezaznamenal. Mohu zaslat v obálce kousek, stačí pak nastříhat na potřebné rozměry.

http://www.kyphoto.c...rror_Damper.pdf

http://www.kyphoto.c...Nikon_FM_FE.pdf

http://www.kyphoto.c.../Nikon_EM_2.pdf


  • 0

#28 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 29 červen 2019 - 11:25:56

Kolegovia,
Nemáte tip kde v Bratislave zohnať závitovú vložku nerezovú M6, viz obrázok?
Potrebujem dve - eshopy dodávajú len celé krabice alebo pýtajú 15 eur za poštovné a pod.

Baumarkety a železiarstvá tiež nič.
Skúsim ešte nejaké predajne so spojovacím materiálom samozrejme, len mám podozrenie že bežné to nebude (?).

Přiložený soubor (y)


  • 0

#29 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 6 červenec 2019 - 17:04:08

Kolegovia,
Nemáte tip kde v Bratislave zohnať závitovú vložku nerezovú M6, viz obrázok?
Potrebujem dve - eshopy dodávajú len celé krabice alebo pýtajú 15 eur za poštovné a pod.

Baumarkety a železiarstvá tiež nič.
Skúsim ešte nejaké predajne so spojovacím materiálom samozrejme, len mám podozrenie že bežné to nebude (?).

To by mohlo být tohle ...  ? https://www.tme.eu/c...ossard/1088424/


  • 0

#30 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 6 červenec 2019 - 17:25:35

Duri, a pri zvaracaku? Napis mi to do sms, pondelok alebo utorok tadial budem mat cestu, zabalim papiere a doveziem konecne.
  • 0

#31 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 7 červenec 2019 - 18:01:15

Kolegovia,
Nemáte tip kde v Bratislave zohnať závitovú vložku nerezovú M6, viz obrázok?
Potrebujem dve - eshopy dodávajú len celé krabice alebo pýtajú 15 eur za poštovné a pod.
Baumarkety a železiarstvá tiež nič.
Skúsim ešte nejaké predajne so spojovacím materiálom samozrejme, len mám podozrenie že bežné to nebude (?).


Já ti je seženu jestli pojedeš na sraz přivezu ti je.
  • 0

#32 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 8 červenec 2019 - 09:27:26

Calon vďaka, napíšem SZ.
  • 0

#33 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 21 únor 2020 - 10:53:51

Nebudu zakládat nové téma btak to hodím sem.
Nejsem si jist ale zda se mi že můj Nikkor 24-70 f2.8 nefotí ostře.
Možná máte někdo zkušenost s tímto sklem/ neduhem.
Když hodím na tělo jiný objektiv fotky zdají se být ostřejší. Může být něco "rozhozené" na skle co by způsobovalo špatnou práci af? Ještě chci vyzkoušet zaostřit manuálně na nějaké kontrastní pozadí. Nicméně zatím bych byl vděčen za postřehy, návrhy, zkušenosti.
Diky.
  • 0

#34 JardaL

JardaL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationPraha / UL
Reputace: 9

Publikováno 21 únor 2020 - 18:38:14

Pokud je objektiv a i AF fotoaparátu jako takový v pořádku, je potřeba provést seřízení zaostření pro daný objektiv a daný fotoaparát (v dotazu neuvádíš ani značku a model) tzv. front / back fokus. Je celkem běžné, že každý objektiv nemusí vždy přesně ostřit a je toto potřeba nastavit. Pokud na to nemáš vybavení a znalosti, tak servis.
  • 0

#35 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 21 únor 2020 - 19:20:52

Tak pan googl mi pomohl. Bude to nejspíše jak jsi napsal. Už vymýšlím jak nejlépe dle jednoho návodu vyrobit supravu na doladění af. U Nikonu kde s tím mám problém by to mělo jít vyřešit.
  • 0

#36 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 13 březen 2020 - 09:19:59

Kolegovia,

ako povoliť batériový kryt (šroubovací, Pentax Spotmatic), keď ostatných asi 30 rokov v ňom boli zavreté jedny články?

Silou to určite nejde. Ani nadávky nezabrali. Aparát je po otcovi, zafotil si v Prahe v 68, je trochu obitý ale funkčný, až na to blbé viečko.

 

Skúsiť WD-40?  Kolu? Savo? Ocot? Navŕtať dve dierky a skúsiť spanner wrench? Dík!

 

(Inkriminovaný spodný diel mám odmontovaný dúfal som že prístup z druhej strany bude - ale nie je. Čiže ho viem následne vyčistiť)


  • 0

#37 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 13 březen 2020 - 12:45:13

Na ty alkalické zbytky z baterky dobře funguje kyselina octová. Ale ty to v ní budeš muset chvilku nechat, zkusil bych zředěnou tak 10-15%.


  • 0

#38 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 13 březen 2020 - 14:32:18

Díky, aj jirkovi aj tebe, Nakadah. V octe to bolo 24h - nepomohlo, tak asi niečo silnejšie.

Skúsim, ten aparát za to stojí.


  • 0

#39 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 16 březen 2020 - 21:28:21

Mno, WDčko pustilo za 15min.

Následne vyčistiť od svinstva, vymeniť tesnenia, malý experiment s 1.5V článkom a všetko funguje ako má. Ešte kúpim koženky a vymením tie historické.

Nie zlé na aparát, ktorý minimálne 20 rokov necvakol.

Akurát teda objektív je od '68 v dezoláte - ten sa nezachránil, vraj sa s ním tresklo o Gazík so súdruhmi.

 

Keby niekomu zavadzalo niečo na M42 za dobrý groš, napíšte. Škrabance a odierky vítané, nech si sadne s telom.


  • 1

#40 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 16 březen 2020 - 21:30:18

Mno, WDčko pustilo za 15min.

Následne vyčistiť od svinstva, vymeniť tesnenia, malý experiment s 1.5V článkom a všetko funguje ako má. Ešte kúpim koženky a vymením tie historické.

Nie zlé na aparát, ktorý minimálne 20 rokov necvakol.

Akurát teda objektív je od '68 v dezoláte - ten sa nezachránil, vraj sa s ním tresklo o Gazík so súdruhmi.

 

Keby niekomu zavadzalo niečo na M42 za dobrý groš, napíšte. Škrabance a odierky vítané, nech si sadne s telom.

poziciam ti helios ? 


  • 0

#41 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 16 březen 2020 - 21:39:02

Helios 44-2 58/2? Dostal sem to se Zenitem-E, k ničemu to nemám. Na Praktice mám Pancolar 50 MC a na Minoltě AFko 50/1.7. Daruji když si zařídíš nějak přepravu, ale nevím jak se to teď dá provést.


  • 0

#42 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 březen 2020 - 09:29:06

Tenhle Helios je zrovna fajnové sklíčko, alespoň můj exemplář podává vynikající výkony.

 

Oprava: Mám 44M-4 58/2 a nikoliv 44-2 58/2.


  • 0

#43 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 17 březen 2020 - 09:44:41

Nakadah, duuri - dík moc, až bude opäť bezpečné "ísť na poštu", poriešime, prosím rezervuj mi ten Helios (zadarmo samozrejme nechcem).


  • 0

#44 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 březen 2020 - 09:47:30

Ok je tvuj, ja nemusim mit vsechno. Uz tak sem si toho natahal az moc.
  • 0

#45 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 13 duben 2020 - 10:39:36

Zkoušel někdo z vás pomoci záznamníku zvuku s grafickým ukazatelem měřit čas závěrky?

Mám na mobilu jednu apku která umí i grafický záznam stopy tak mě napadlo že bych zkusil změřit čas rychlosti závěrky. Samozřejmě s předsklopením zrcadla.

Možná to někdo z vás zkoušel jinak...s jinou apkou...jednodušeji?


  • 0

#46 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 duben 2020 - 11:43:04

Jo, zkoušel. Žárovka - foťák - fototranzistor - osciloskop. Nebo ten fototranzistor (s napájením atd)  připojit do audiovstupu počítače a měřit v nahrávací aplikaci. Jestli se nepletu, tak to s audacity v noťasu někdo provozoval na srazu v Nedvědici.


  • 0

#47 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 13 duben 2020 - 20:05:50

Já jsem to zkoušel u závěrky pro Magnolu. Ta má nejkratší časy 1/100 a já jsem to nedělal pomocí zvuku, ale točil jsem na digitální foťák "vysokorychlostní" video 100 snímků za vteřinu. Jen jsem měl při vyhodnocování problém, že neumím zobrazit takto jemnou časovou osu, tak jsem to řešil počítáním snímků. Ale nebylo to ideální, hlavně při delších časech. Kdybych měl program, který mi ukáže časové značky videa s dostatečnou přesností, bylo by to pohodlné řešení.
  • 0

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 duben 2020 - 20:31:45

Nikdy som to nerobil. Radsej nie. To sa potom clovek zlakne a mozno ten aparat, ci objektiv prestane mat rad.
Ale videl som to v casopise Ceskoslovenska fotografie. Meranie rozsvietenej zavierky pomocou ziarovky na gramofone.


  • 0

#49 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 14 duben 2020 - 07:44:11

Existuje aj toto - vyzerá to celkom profi a presné, trochu možno odradí cena cca 30 eur za to čidlo, aplikácia je zadarmo... Ale ak by sa zložili viacerí temnokomorníci, nebolo by to až také hrozné.

https://www.filmomat.eu/photoplug


  • 0

#50 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 14 duben 2020 - 07:48:50

Zkoušel někdo z vás pomoci záznamníku zvuku s grafickým ukazatelem měřit čas závěrky?

Mám na mobilu jednu apku která umí i grafický záznam stopy tak mě napadlo že bych zkusil změřit čas rychlosti závěrky. Samozřejmě s předsklopením zrcadla.

Možná to někdo z vás zkoušel jinak...s jinou apkou...jednodušeji?

Je na to přímo speciální aplikace pro Android, četla jsem o tom nedávno na nějakém zahraničním fóru, ale nezkoušela jsem ji (zatím). https://play.google...._speed&hl=en_US


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních