Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jak opravit cokoliv sloužícího k pořízení fotografie - rady a nápady od šikulů či přímo profíků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
132 odpovědí na toto téma

#101 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 4 listopad 2020 - 21:44:53

Calon: nie, sú to tie správne zrkadielka - naparený oxid hliníku (asi ?) na prednej strane. Tzv front side mirror.
  • 0

#102 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 listopad 2020 - 21:51:16

Jo já vím že je to jen obyčejné zrcátko a ne to napařené. Je v tom rozdíl?
  • 0

#103 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 5 listopad 2020 - 00:41:16

Ještě mě trochu trápí to, že teď je ta odrazná plocha dál od objektivu o 1,5 mm. Ale zatím to řešit nebudu. Uvidim jestli mě to bude prudit.


Pokud s ním nehodláš fotit, tak tě to trápit nemusí.

Chápeš trochu princip ostření u zrcadlovek? :( nakresli si to, popř. použij pythagorovu větu nebo jen geometrickou představivost a pochopíš, jak sis to rozhodil. Přitom tolik práce sis s tím dal a tolik jsi ušetřil.
  • 0

#104 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 listopad 2020 - 00:48:29

Je to rozdíl. Optická soustava je konstruovaná na: objektiv-odrazná plocha-matnice. A máš: objektiv-sklo-odrazná plocha utopená o tloušťku skla-sklo-matnice. Nebude sedět ostření a obraz bude mít duchy  z částečných odrazů na rozhraní sklo/vzduch. 

Ten nápar je stříbro, nebo hliník (hliník má lepší odraznost v infra, tak se používá v astronomii) a tenká ochranná vrstva SiO2. Asi by zrcadlo uměl znovu pokovit nějaký astro servis (astronomové používají zrcadla s rovinností 1/8 lambda a lepší) ale nové zrcadlo z ebaye bude levnější. Pokud se budeš snažit odstranit zadní ochrannou vrstvu na kosmetickém zrcátku a otočit ho, začne brzy slepnout. 


  • 0

#105 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 listopad 2020 - 00:51:48

Hypnogen: Byls rychlejší :-)


  • 0

#106 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 5 listopad 2020 - 04:33:57

Aha no nic. Objednáme u amíků. Výměna je vážně snadná. Takže to není problém napravit. Díky za rady. Jste nejlepší!
  • 0

#107 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 5 listopad 2020 - 08:09:32

Vedle hledáčkového objektivu (po stranách) jsou dva nenápadné šroubky. Ty když povolíte (nevyšroubovat úplně!), tak můžete objektivem otáčet a zjustovat tak nekonečno. Že tam není povrchově pokovené zrcátko poznáte až když budete fotit jasně ozářené objekty nebo svétlo, objeví se tam duch. Jinak to prakticky ničemu nevadí a tou nepatrně posunutou optickou osou bych se netrápil už vůbec.


  • 0

#108 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 listopad 2020 - 09:09:00

A řezání tenkého skla kolečkem je nebetyčnej vopruz se spoustou odpadu. Diamant je o něčem úplně jiném, přesná práce, netřeba tlačit, atd. A diamantové řezáky kupodivu nejsou ani drahé, já si pořídil tohle:   https://www.dimapa.c...hor-description


  • 0

#109 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 2 srpen 2021 - 20:51:15

Než budu volat Kociánovi zkusím se optat zde.
Vyskytl se mi takový problém. Založil jsem film do kazety Mamiya RZ67 a šel fotit sličnou děvu. K mému nemilému překvapení na mne aparát neustále svítí červenou diodou. Planžeta samozřejmě vytažena, páčka natažená, ale ta potvora ne a ne zhasnout. Pročetl a prozkoumal jsem vše co mne napadlo...jediné co mi ještě zbylo je možnost špatně založeného filmu. Ten co tam byl se mi nějak v temnici podařilo vytáhnout a namotat zpět na špulku nicméně nový se mi tam zatím zakládat nechce. Napadá někoho čím by to ještě mohlo být?
  • 0

#110 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 26 říjen 2021 - 09:01:57

Nevěděl by náhodou někdo jak opravit posuv filmu u Rolleiflexu old standart? Dělá mi velký mezery mezi políčky a vejde se mi na film jenom deset a půl snímku.
  • 0

#111 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 26 říjen 2021 - 18:28:49

Nějak jsem si vygooglil že se to jmenuje syndrom tukové cívky. Takže by to mohla vyřešit nějaká drobná podložka pod cívkou.
  • 0

#112 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 76

Publikováno 27 říjen 2021 - 06:56:48

... syndrom tukové cívky...

 

Odhaduji že správný předklad bude syndrom tlusté cívky.

Obecně se dá délka převinutého filmu měřit:

a, podle počtu otáček rolny (úhlu) která doléhá k posunovanému filmu - flexaret 7

b, podle počtu otáček (úhlu) kolečka (většinou ozubeného) doléhajícímu zvenku na cívku na kterou se navíjí exponovaný film - tuším že to mají novější rolleie

c, podle počtu otáček (úhlu) hřídele navíjecí cívky

 

Varianty a,b měří vždy stejnou délku/úhel/otáčky. U varianty c, se ale musí měnit počet otáček/úhel v závislosti na průměru který narůstá. Když je průměr (cívky) na začátku větší, než se kterým konstruktéři počítali, tak to navíjí/odvíjí větší délku.
 

Nepodařilo se mi najít "fat spool syndrom" takže nevím jak přesně se má podložka použít, ale jsem skeptický co se týká výsledku.

 

Nemá Rolleiflex old standart ze spodu okýnko, které slouží pro správné nastavení prvního snímku? Nevím jaký tam je posun/pozice atd. vůči číslování na krycím papíru, ale osobně bych zkusil test s krycím papírem. Pakliže tam okénko je.

Převíjení podle okénka mi bylo doporučeno u Flexaretu III p. Vágenknechtem jako jediný 100% spolehlivý způsob.

 

Jestli okénko není, nebo nesedí pozice, tak bude nutné sehnat staré hubené cívky a používat je jako navíjecí. Nebo si je vyrobit. Důležitý je ten počáteční průměr. A pak samozřejmě jak dobře fungují vnitřní převody.


  • 0

#113 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 27 říjen 2021 - 10:46:41

Jo to bude určitě lepší překlad. Prostě je ta cívka povolená. A to někdy docela dost. Už se mi stalo že jsem měl i snímek okrajem přez sebe. Tak to vypadá, že problém bude v té povolené cívce. Jak se zase dotáhla, tak převinula pro změnu málo. Zkoušel jsem to s papírem už několikrát a stalo se mi ,že jsem měl povolenou cívku až od poloviny. První půlka byla v cajku. Na prázdno se zdá to převíjí normálně. Nějak zkusím přibrzdit tu spodní cívku. To myslím půjde dobře.
  • 0

#114 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 10 říjen 2022 - 13:41:51

Můžete mi prosím poradit, kde by se dala koupit guma zoomu na nikkor 70-200 f2,8 VR II?

Ideálně nějaký ověřený prodejce ;) 


  • 0

#115 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 20 listopad 2022 - 15:25:28

Pánové a dámy,

mám na vás dotaz. Dostal jsem k dlohoudobému použití krásný objektiv M42, mamiya sekor 135/2.8. Nasadím na tělo a nejde zaostřit na nekonečno. Na zadní straně objektivu jsou díry pro 4 šroubky, jeden chybí, okolo ostatních je vidět, že do toho někdo lezl.

Dle mne je špatně registrová vzdálenost, jde do to nějak napravit?

Děkuji za rady.

Míra


  • 0

#116 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 listopad 2022 - 18:20:14

Vážený pane kolego, Míro. Nasadit objektiv se závitem M42 na tělo je jedna věc. Nezodpovězenou otázkou je, na jaké tělo jste objektiv f=2.8/135mm Mamiya Z vlastně nasadil. Hodnota FFD -Focal Flange Distance se liší podle jednotlivých výrobců přístrojů. V případě objektivů Mamiya Z činí 45,50mm. Není na škodu se trochu hlouběji ponořit do elementárních informací výrobce Vašeho fotoaparátu. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#117 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 20 listopad 2022 - 18:23:45

Vážený kolego Eriku

děkuji za Vaše slova, pokusím se jimi řídit.

Míra

 

Edit: Takže registrová vzdálenost pro všechny M42 objektivy je stejná. Můj problém je ten, že jeden M42 + redukce mi na aparátu funguje bezchybně, tento bohužel ne. Ptal jsem se tedy hloupě, 100/2.8 je vadná, někdo se v ní  hrabal. Díky za nakopnutí.


  • 0

#118 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 20 listopad 2022 - 19:14:37

V tom problém nebude. Ffd 45,5 mm je standard m42 (Pentax někdy uvádí 45,46 mm). Systém Mamiya Z (Mamiya E) má bajonet, ne závit m42. Mamiya vyráběla 2,8/135 i v m42 verzi.
  • 0

#119 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 20 listopad 2022 - 19:36:25

Ten v M42 verzi mám a s redukcí nesedí, zaostřím na cca 10-15 m.

 

V tom problém nebude. Ffd 45,5 mm je standard m42 (Pentax někdy uvádí 45,46 mm). Systém Mamiya Z (Mamiya E) má bajonet, ne závit m42. Mamiya vyráběla 2,8/135 i v m42 verzi.


  • 0

#120 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 20 listopad 2022 - 19:56:24

S redukcí?
  • 0

#121 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 20 listopad 2022 - 20:11:49

Mám dva M42 objektivy, 35/2.4 a 100/2.8. Mám to na těle FD, s  redukcí. 35 je bezchybná, stovku nezaostřím na nekonečno.


  • 0

#122 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 20 listopad 2022 - 21:12:10

A nějaké tělo se závitem m42 nemáš? Že bys to vyzkoušel na něm, aby se vyloučil problém s redukcí.
No ale takhle na dálku asi nikdo moc neporadí. Možná to někdo otevřel a pak špatně sestavil helikoid - to by určitě opravit šlo, ale asi by to musel dělat někdo, kdo tomu rozumí:)
  • 0

#123 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 listopad 2022 - 21:13:40

Vážený pane kolego, Míro. Hodnota FFD-Flange Focal Distance pro Canon FD bajonet činí 42.00 mm. FFD - Flange Focal Distance pro Pentax M42 45.46mm. U objektivu f=2.4/35mm se rozdíl na první pohled nemusí jevit kriticky. U delšího ohniska f=2.8/100mm je ostření prokazatelně mimo nekonečno znát.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#124 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 20 listopad 2022 - 21:21:22

To je ovšem jedna ze dvou funkcí redukce - překlenout případnou rozdílnou registrovou vzdálenost.
  • 0

#125 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 listopad 2022 - 21:42:31

Vážení kolegové, připojuji skromnou citaci, týkající se redukce Canon FD pro objektiv M42:

 

"This setup will not work.  The register distance of the Canon FD system is shorter than that of the m42 mount.   You will not be able to focus to infinity."

 

S přáním klidné noci: "Starý Jezevec" Erik   :neutral:


  • 0

#126 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 20 listopad 2022 - 22:39:19

To psal někdo, kdo to má trochu popletené. Objektiv m42 potřebujeme dostat 45,5 mm od roviny filmu, k tomu použijeme redukci, která nám těch 3,5 mm nažene. Kdyby to bylo obráceně a měli bychom objektiv s kratší ffd než má tělo, bylo by to horší, museli bychom objektiv dostat dovnitř fotoaparátu. Řeší se to redukcí s optickým členem, což ale už znamená degradaci výkonu objektivu. Proto se k adaptování nehodí Nikony, mají moc velkou registrovou vzdálenost.
  • 0

#127 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 21 listopad 2022 - 06:46:02

Kankrla říká, že používá skla M42 na tělo FD (že by Canon FD?), což je trochu zvláštní ale redukce zřejmě opravdu existuje a jsou zde cca 3mm k dobru.

 

Pro nejlevnější vyšetření, vyzkoumání záhady hlavolamu bude nejvhodnější pořídit za mrzký peníz starou prakticu,... nebo i Zenit, ten je levný, ovšem takový trochu "NePractický".

 

Nejdražší řešení je potom začít rozebírat a zkoumat dotyčný objektiv.


  • 0

#128 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 21 listopad 2022 - 11:17:22

Erik: 45,5 > 42. I pres pouziti prekladace tomu tvrzeni nerozumim.
Ostatni: Ano, sezenu telo M42 a zkusim, budu vedet.
Dekuji vsem, az nabydu jistoty, budu referovat.
Mira
  • 0

#129 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 21 listopad 2022 - 14:38:07

Já bych to Míro viděl jednoduše. Ten co Ti objektiv poskytl dlouhodobě Ti zároveň takto dal připomínátko, že to nemáš půjčené do nekonečna ...   :)


  • 0

#130 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 21 listopad 2022 - 18:56:56

Luboši - jo to je naprosto výstižné! :) Sám jsem zvědavý v čem je ten pes zakopaný.


  • 0

#131 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 19 prosinec 2022 - 14:21:44

Ahojte,
nemáte tip na vysokú zamatku, na tesnenie?
Cca 5-6mm vlas.

Potešili by ste mňa aj každého majiteľa Horizonu, do ktorého fučí :)
  • 0

#132 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 19 prosinec 2022 - 21:06:04

Tu je na to vlákno:

 

http://www.temnakomo...tka#entry439216

 

I když tam třeba nebude odpověď, bylo by hezké, kdyby všechno k tématu bylo na jednom místě..

 

Kdyžtak se zkus na netu kouknout na "těsnící kartáček samolepící" a "plyš Brigita". Sháním něco podobného, ale zatím jsem nezkoušel..


  • 0

#133 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 19 prosinec 2022 - 21:09:17

Dík!
To som si pamätal ale nedohľadal.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních