Přejít na obsah


Fotka

Který doporučit...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
122 odpovědí na toto téma

#51 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 2 leden 2014 - 20:13:08

F5 je sakra větší, protože má integrovanej grip, teda pokud se nepletu.. http://www.kenrockwe...om/nikon/f5.htm

S tim většim batohem bacha, prostor je asi stejně relativní jako čas. Koupil jsem obrovskej Tamrac Expedition 7 s bláhovou představou, že do něj časem dam ještě pevnou 400 5.6, no chybička se vloudila, měl jsem problém tam dát navíc i mrňavej EOS 300 :mrgreen: momentálně shánim levnýho šerpu :shock:

Jinak ten Pentax je +- váhově nastejno jako EOS 1v a Nikon F6 a o půl pytle mouky lehčí než F5, spíš mi ta ogripovaná krychle připadá hůř skladná.. Nevim jak objektivy, ale asi taky nebudou těžší než Lkový zoomy.. Hrozně se mi zamlouvá myšlenka, že si vyrazim jen tak nalehko, se střední brašnou a středním formátem, dvě tři pevný skla a na hrbu stativ :cool:
  • 1

#52 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 leden 2014 - 00:03:22

Mno, když jsem poprvé vedle sebe pověsil filmy z kinofilmu a "pouhé" Mamiye 645, tak mně hodně spadla brada...
Jo a jestli začnete fotit na větší formáty, tak vás takový pitominy jako čtyřtovkový tele stejně přejdou .)
  • 0

#53 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 leden 2014 - 10:01:26

jen tak nalehko, se střední brašnou a středním formátem, dvě tři pevný skla a na hrbu stativ :cool:

Přinejmenším pro Pentax 645 existují zoomy, které si kvalitou nezadají s pevnými skly, takže ani tři objektivy nemusíš potřebovat.
  • 0

#54 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 3 leden 2014 - 10:41:30

Pavel: pitomina jako tele 400 už mě naštěstí přešla, ani nevim co bych s ní fotil...

dubraro: vím že existojou, ale s pevnejma sklama se líp soustředim na kompozici a tak celkově... většinou když jdu někam fotit, tak dam zoom, ten mě štve tak tam dam padinu a nic jinýho už nevytáhnu :-P
  • 0

#55 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 3 leden 2014 - 22:18:02

Není někdo okolo Prahy (spíš na východ) kdo má ten či onen nikon k vokuku na živo? MOC PROSíM :mrgreen:
  • 0

#56 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 4 leden 2014 - 00:41:31

Není někdo okolo Prahy (spíš na východ) kdo má ten či onen nikon k vokuku na živo? MOC PROSíM :mrgreen:

Tak si zajeď do Prahy k Pazderovi, nebo ke Škodovi a máš jich tam na vokouknutí hafo. A ještě s orientační cenou pro případné další hledání. Já mám osobně Nikona F6 a to asi není Tvůj level. I když vyjma ceny je to asi v KB to nejlepší, nejlehčí, ... atd. Cena asi 30 tKč. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#57 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 4 leden 2014 - 07:34:09

tam jsem byl, neměli ani jeden nic
  • 0

#58 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 4 leden 2014 - 08:42:24

Není někdo okolo Prahy (spíš na východ) kdo má ten či onen nikon k vokuku na živo? MOC PROSíM :mrgreen:

F90X, v Praze, k okouknutí, klidně i k delšímu půjčení, možná na prodej. K tomu Nikkor 28-85.
  • 0

#59 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 4 leden 2014 - 22:08:39

Jeee a kde v praze? pořád nevím zda toto nebo nějakou zu menší kovovou mašinku ideálně aby mi ty skla šli i k d70, můžeš mi prosím do sz poslat tel na sebe? Zavolám zítra a domluvíme se, díky moc.
  • 0

#60 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 11:03:52

Velice děkuji Dřevorubcovi za nabídku a snad mi někdy vyjde se sejít na kávu a pokec. A jelikož jsem již měl v ruce F90x tak mě zase tolik nesedl, navíc ho měl majitel asi někde komplet otevřený a byl v něm doslova bordel, nikoliv pár zrnek prachu :-) a nic vesměs o něm nevěděl, a já taky ne tak jsme moc nepokecali :-) A vážení zkušení, co byste doporučili za kovovou mašinku s dostatkem objektivů za normální peníz pro nemajetné, tudíž tělo tak okolo 1000,- Canon AE-1, Nikon FM, nebo minolta X700 nebo něco z pentaxů, nabídne někdo něco? Děkuji velice
  • 0

#61 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 leden 2014 - 11:24:25

.........tak bych asi uvítal Nikona nejlépe F5, F100, F90X ............. fotil bych převážně krajinné zákoutí a xichty v zahraničí (jsou nějaký optimističtější), a potřebuju dostupné objektivy což pro nikon asi je poměrně veliký výběr.

No, ME2De, koukám, že máš oproti původnímu dotazu o dost širší a zejména rozrůzněný záběr. Když jsme v diskusích přešli přes Nikony F6 a středoformáty zpět k N90x, tak máš nyní jiné zadání. Osobně jsem Nikonista a jelikož Ti jde dost o peníze (kvalitní zrcadlovka za tisíc ???, no-nevím), tak bych Ti doporučoval malinko přitlačit a jít do nějakého staršího "mechanického" Nikona (pkud máš na svém D70 objektiv, který podporuje přímé clonění), kterýchžto těl je například na e-bay fakt dost a ceny jsou někde kolem 100 - 150 EUR. Pokud objektiv ze svého D70 ale na starším těle nejde použít (což si myslím), tak si nech poradit od kolegů, co znají Pentaxe, či Minolty (taková SRT 101, Pentax K ap.) a určitě Ti typ dají. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#62 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 6 leden 2014 - 11:42:29

mechanický nikony jsou poměrně drahý a jak píše Luigi, tak nejdou požít objektivy, co nemají clonový kroužek. objektivy AF, jako například 50/1.8 AF, nebo 35/2 AF jdou, sám je na FM2 mám, ale ostření je u těhle autofokusovejch volný, ne jako na manuálních objektivech. ačkoliv 35/2 jsem koupil upravenou tak, že má ostření stejnej chod, jako manuální objektiv, takže upravit to asi jde...
jinak novější bez clonovýho kroužku snad některý nasadit jdou, ale nedoporučuju, podle mě některý zasahujou zadním členem do zrcátka a navíc by fungovaly jen s otevřenou clonou.
  • 1

#63 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 6 leden 2014 - 11:45:43

jinak novější bez clonovýho kroužku snad některý nasadit jdou, ale nedoporučuju, podle mě některý zasahujou zadním členem do zrcátka a navíc by fungovaly jen s otevřenou clonou.

Naopak, jen se zcela zavřenou clonou!
  • 1

#64 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 12:10:25

No dyt rikam skryte ze potrebuju radu po cem jit a proc 1000 je obrazne +- nemohu dat desetitisice . Precetl jsem tady toho mraky neoolik let zpet ale palici mam zmatenou a chci to zkusit a ne po pul roce hledat dalsi vylepseny stroj chci se rovnou prat s necim co mi bude stacit. Prosim o velkou trpelivost proste jsem myslel ze cvakat umi kazdy tele a ejhle nejni to pr.el Co z bazarovych koho se nebat a koho naopak obejit treba z prodejcu na paladixu?
  • 0

#65 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 6 leden 2014 - 13:19:29

No dyt rikam skryte ze potrebuju radu po cem jit a proc 1000 je obrazne +- nemohu dat desetitisice . Precetl jsem tady toho mraky neoolik let zpet ale palici mam zmatenou a chci to zkusit a ne po pul roce hledat dalsi vylepseny stroj chci se rovnou prat s necim co mi bude stacit. Prosim o velkou trpelivost proste jsem myslel ze cvakat umi kazdy tele a ejhle nejni to pr.el Co z bazarovych koho se nebat a koho naopak obejit treba z prodejcu na paladixu?

No, evidentně nevíš vůbec, co skutečně chceš/potřebuješ. Navíc Canon AE-1 ani Minolta X-700 rozhodně nejsou kovové stroje, jak uvádíš výše. Každý tu poradí něco jiného. Pokud máš omezený rozpočet, kup si Pentax ME super s jedním sklem nebo Olympus OM-1. Když to nebude sedět, časem to můžeš poslat dál.
  • 0

#66 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 leden 2014 - 13:33:01

Notorie, takový skvost jako OM-1 si nezaslouží, aby si ho někdo kupoval jen na zkoušku, aniž by věděl, jak krásný fotooaparát má v ruce...
  • 0

#67 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 13:58:37

No prave vim prd proto jsem tady u lidi co maji zkusenosti a znaji toho moooc. Chlapi nechci si hrat na neco co nejsem a nechci proste kupovat a posilat dal apod. Budu ho mit dlouho a rad klidne neco nasetrim ale presne potrebuju nakopnout. Omlouvam se ale ten canon i x700 vypada na netu jako kovovy poznavam je jen z fotek z netu.Ale opravdu chci zelezo.
  • 0

#68 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 6 leden 2014 - 14:18:02

jestli chceš držák na mnoho let, železo kvalitní, věčně moderní, všechny nároky fotografa splňující a nedrahé, tak vol Pentax K1000. Ač jsem apriori Rokkorholik a Zuikoholik, tak mě tento aparát velmi příjemně překvapil. Proto mám dva kousky (jeden můžu pustit - pokud zájem máš, tak interní zprávou nebo e-mail (pod čarou příspěvku)
  • 0

#69 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 6 leden 2014 - 14:20:16

p.s.: mimochodem - foťák je jen držák na film, rozhodující je to, co je za hledáčkem kamery, na druhé straně, než je objektiv, a optika.
  • 0

#70 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 14:35:07

Presne to jsem chtel, na pentaxy slysim jen chvalu juknu na ne a ozvu se.
  • 0

#71 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 leden 2014 - 15:29:45

je jenom velmi, velmi malé množství nevhodných přístrojů (třeba Pentax MV). Jinak je vcelku jedno co si vybereš, pokud to má TTL měření, manuální režim (resp. předvolbu clony a korekce exp.), manuální nastavení citlivosti a moderní baterie. Zbytek už je čistě na požadavcích jednotlivce, někdo potřebuje 1/4000s, kontrolu hloubky ostrosti, TTL blesku, režimy P a Tv, výměnný hledáčky, datovou zadní stěnu; jinej autor to nepotřebuje. Jestli je přístroj kovovej nebo není podle mě není měřítkem kvality nebo výdrže.

Jak jirin_ol navruhuje K1000 - má to všechno nezbytné a nic navíc, ale třeba na mě je zbytečně velkej a těžkej a stejnou práci odvede i o dost menší a lehčí ME-super. Těch strojů je strašně moc a vpodstatě v 95% se nedá šlápnout vyloženě vedle.

A stejně si myslím že časem budeš měnit tělo nebo i systém. Tý genezi se vpodstatě nikdo nevyhne.
  • 1

#72 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 16:22:05

Me super uz mi byl navrhnut dle neetu ma i vetsi vybavenost treba 1/2000 s a asi hlavne moznost korekce expozice treba to jen moc resim a je to hlavne vo rukach, ze?
  • 0

#73 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 leden 2014 - 18:34:06

přesně. Každý si vybere něco trochu jiného a žádná volba není špatná.

K1000 korekce nepotřebuje, protože má jen manuální režim. Smysl mají jen v automatických režimech a naopak v kombinaci s manuálním mohou být zdrojem chyb v expozici.
  • 0

#74 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 6 leden 2014 - 19:28:40

Na Paladixu laestrygonos@yahoo.com a tady Fabius:
Nikon FG 20 za 1490
Nikkor E 35/2,5 za 1890
Nikkor E 28/2,8 za 1890
za obdobnou cenu ti sežene i 50/1,8, atd....
a těším se na tvé fotky v galerii :)
  • 0

#75 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 leden 2014 - 19:34:55

Někdo mě volal? :)
  • 0

#76 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 6 leden 2014 - 19:38:29

no jistě ... a ty neporadíš a neporadíš :)
  • 0

#77 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 leden 2014 - 19:46:19

Nojo, já hlavně nepochopil tak úplně přesně zadání. Napřed se tu kdesicosi o Pentaxech a pak zas o nějaké Praze nebo co. Ani jedno se mě netýká :)
  • 0

#78 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 leden 2014 - 19:47:01

... pokud jde o Nikony, jsem vždy připraven! :D
  • 0

#79 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 6 leden 2014 - 19:51:07

Ono zadání/tápání je tak volné, že jsi je měl již dávno kreativně uchopit :) Víš, jak to bylo se mnou :)...
  • 0

#80 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 leden 2014 - 19:53:44

No právě - mě by z toho vyšlo nejméně pětistránkové pojednání :)
  • 1

#81 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 6 leden 2014 - 20:03:08

Taky bych uměl více polemizovat, nabízet alternativy... kdo by se s tím psal, kdo by to četl? Je nutno lépe specifikovat zadání - čím vágnější, tím více možných slepých uliček a přebíhání od systému k systému:). Je možné, že dotyčný úplně přesně neví, co chce - možná až praxe mu to upřesní.... Ale nejhorší foťák je žádný foťák.
  • 0

#82 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 6 leden 2014 - 20:11:03

ono furt vychází nejlíp: vyrazit někam, kde je toho povícero, osahat, dát k oku, když přeskočí jiskra, otevřít kešeňu a odnést si s sebou...
nakonec... s čudlíky je to podobné jako s ženami... dokud ji neuvidíš, neuslyšíš, neobejmeš, nepolíbíš, jsou to jen kecy o ničem...
  • 1

#83 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 6 leden 2014 - 20:15:34

No... přiznal bych svou jistou závislost na Nikonech ... ale zatím jsem se propracoval nejvýš ke slintání nad nimi, k líbání ještě ne. :)
A tak si říkám - je to opravdový vztah, nebo si jen něco nalhávám a předstírám ? :)
  • 0

#84 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 22:27:40

Do mě ...s nikonama..... sosám každý slovo tady, ale zatím větší polovina je maďarská vesnice , taky mohu vyměnit za krásnou flexu s příslušenstvím, ale fakt pěknou :-), Fábiusi, nějakej elaborát pro blba nepolíbenýho foto múzou beru všema 10 :-D
  • 0

#85 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 leden 2014 - 22:53:52

Já bych nezačal od Nikkorů, ale od cíle, ke kterému má daný systém sloužit. Že to má být kinofllm, beru jako první bod zadání (a pomíjím tak fakt, že smysluplné použití filmu dnes spíše začne na 6x4,5, jakkoliv lze najít výjimky).

Tedy první otázka je "K čemu přesně to má sloužit"? Jaká fotografická témata to budou a na jaké materiály - ČB negativ nebo diapozitiv (barevné negativy dnes dle mého náhledu smysl postrádají).

Další otázka bude, jestli to má být AF nebo MF.

Konkrétní značku nepovažuji za to nejdůležitější - to až podle požadovaného rozsahu a typu výbavy, samozřejmě také dle finančních možností. Proč? Namátkově: Nikon sice nabízí asi nejširší a nejdostupnější rozsah, ale je také jeden z nejdražších.
  • 0

#86 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 leden 2014 - 23:06:12

Povetsinou cb negativ, venku priroda , mechanika blbovzdorna, moznost dostupneho servisu a normalni dostupna baterie. Docela jsem se tu docetl, ze jsou dobre minolty srt a rokkory a za slusne ceny.
  • 0

#87 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 leden 2014 - 00:55:07

Já se obávám, že máš stále příliš nejasné představy o tom, co vlastně chceš a na to konto nelze nějak jednoznačně radit. K jednotlivým požadavkům:

- ČB negativ - to snižuje nároky na přesnost expozimetru, resp. možnosti měření (bodové/středové/matricové - což mívají především vyšší AF typy) protože lze snáze vystačit s jednoduchým středovým (které obvykle mají MF aparáty)
- blbuvzdorná mechanika - patrně tím myslíš jednoduché ovládání. To sice podle mě splňuje každý kinofilmový fotoaparát, ale názory se mohou lišit :) Každopádně manuální těla jsou obecně vzato jednodušší než AF.
- možnost dostupného servisu - tak to nejspíš rovnou zapomeň. Dnes už nejsou obvykle dostupné ani náhradní díly na poslední modely AF fotoaparátů, natož MF těla stará 30-40 let. Porucha se řeší spíš koupí nového. Něco sice opravovat "na koleně" jde a čistě mechanické typy mohou být snadněji opravitelné než s elektronikou, ale tohle bych do úvah moc nebral. Sice lze projít diskuse ohledně poruchovosti, ale hodnověrné informace těžko najdeš. U kvalitních značek jako např. Pentax/Minolta/Nikon bych to neřešil. Stačí se vyhnout neznačkovým a RVHP výrobkům
- dostupná baterie - u Nikonu nevím o typu, kde by byl problém, jiné značky v tomto směru neznám.

---

Ohledně tématu jsme se o mnoho dále nedostali, protože pojem "příroda" lze vykládat různě a od toho se odvíjí i požadavky na objektivy. Příkladmo to může být:

Krajina - ohniska 15-200mm, hodí se i objektivy typu shift
Makro - makroobjektivy :)
Divoká příroda (Wild Life) - pod tím se obvykle myslí volně žijící zvěř. Toto nechávám stranou, protože toto téma fotit na film považuji za projev čirého bláznovství

... proč to tak rozpitvávám? No protože mezi jednotlivými značkami je rozdíl v cenách a právě v dostupnosti objektivů.

Stručně:
Nikon - asi nejrozsáhlejší nabídka objektivů a také u nás asi nejdostupnější (projdi třeba Paladix), ale také dnes už trochu nepřehledná situace ohledně kompatibility. Na MF těla nelze použít typy uvedené na trh od r. 1999 ("G" - nemají clonový kroužek). Objektivy jsou obvykle dražší než srovnatelné MD Rokkory, protože Nikkory lze i dnes používat na DSLR
Pentax - nepochybně dobrá volba. Menší nabídka objektivů než Nikon. Tradiční hrdost pentaxistů na MC vrstvy bych nepřeceňoval. Ceny neznám
Minolta MD - manuální systém Minolty. Příznivé ceny (systém je beznadějně mrtvý), ale nijak fascinující rozsah typů, navíc některé mohou být obtížně dostupné - zejména specifické typy jako Makro nebo shift
Canon FD - manuální systém Canonu. Opět beznadějně mrtvý.
Olympus OM - nechám bez komentáře aby mě OMkáři neroztrhali :)

+ ev. Contax a Leica. U obou je menší nabídka objektivů. Oba systémy požívají pověst výjimečné kvality optiky, což je fakt je z části, protože pro systém jednookých zrcadlovek jsou sice i výjimečné typy (jejich ceny dnes ale zhusta dosahují astronomické výše a tím pádem jako by nebyly), ale část nabídky zcela zapadala do standardu doby. Že je na něčem napsané Contax nebo Leica ještě nemusí nutně znamenat, že je to i dnes hypersuper
  • 0

#88 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 leden 2014 - 00:57:57

... navíc jsme se dosud nedozvěděli to nejpodstatnější - kolik jsi ochoten do to vložit peněz :)
  • 0

#89 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 leden 2014 - 00:59:08

Takže abych to shrnul: kup si prakticky cokoliv a až dojdeš k poznání, co vlastně potřebuješ/chceš, tak klidně přejdi jinam. Dnešní ceny použité filmové techniky to umožňují. Pokud si dáš pozor, tak to co dnes koupíš, za rok za stejnou cenu prodáš :)
  • 0

#90 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 7 leden 2014 - 07:42:48

Hluboce se klaním, peníze už někde padly, ale pochopitelně +- samosebou vidím na netu, že když se přihodí nějaká i třeba stovka jsem malinko jinde a vidím, že někteří prodávají tělo za peníze co jiný celý set i s brašnou a nějakým příslušenstvím... takže hledat a hledat. Chtěl bych pevná skla, zoomy mám na digi. Canon nechci, nemám nějak prostě rád tu značku bez racionálního vysvětlení. Makro mě baví, ale nevím zda je to to pravě pro čb fotografii, ale stará architektura mě baví velice (zatím v hlavě). Proč je systém M42 mrtvý? Cena prostě někde kolem litru + objektiv ale jak píšu je to o nabídce, třeba dám víc za pěkný kousek, děkuji velice za cenné info.
  • 0

#91 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 7 leden 2014 - 07:56:53

Mrtvý je, protože se už nevyrábí. Počet skel a aparátů je omezen nějakým konečným číslem. Oproti tomu Nikon používá stále stejný bajonet. Zkrátka dneska koupíš systém M42 20 - 30 - 40 let starej. (Sám ho mám a používám)
  • 0

#92 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 7 leden 2014 - 08:07:22

... a hodláš-li mít více objektivů a častěji je měnit, je citelně znát rozdíl mezi obsluhou bajonetu nebo závitu...
  • 0

#93 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 leden 2014 - 09:06:59

Dovolil bych si malé doplnění z pohledu letitého pentaxisty a opraváře.

blbuvzdorná mechanika - patrně tím myslíš jednoduché ovládání. To sice podle mě splňuje každý kinofilmový fotoaparát, ale názory se mohou lišit :)/>


Najdou se výjimky - volba času nebo režimu titěrnými tlačítky (ME super, Super A, P50), celkově velmi nepřehledné a neintuitivní ovládání (MZ-S).

Sice lze projít diskuse ohledně poruchovosti, ale hodnověrné informace těžko najdeš. U kvalitních značek jako např. Pentax/Minolta/Nikon bych to neřešil.


I u kvalitních značek se najdou (po 20 a více letech provozu) notoricky poruchové typy. ME super, ME-F, Z-1, Olympus OM-2, Konica FS-1. V naprosté většině se kazí elektronika.


Pentax - nepochybně dobrá volba. Menší nabídka objektivů než Nikon. Tradiční hrdost pentaxistů na MC vrstvy bych nepřeceňoval. Ceny neznám


Tradičně bývaly Pentaxy levnější než Nikony, v poslední době mám pocit že se to vyrovnalo. Zřejmě za to může Fabiem zmíněná nepřehledná situace s kompatibilitou u Nikonu a opačná u Pentaxu. Tam pasuje od roku 1975 všechno na všechno (s několika málo výjimkami). Třeba objektivy ze 70. let na nejnovější digitální bezzrcadlovky. Navíc Pentax není jenom Pentax. Specifikace bajonetu není licencovaná, takže kompatibilní těla i objektivy vyráběl kdekdo - od velmi slušných (Ricoh, Sigma) po čínu nejhrubšího zrna (Mitakon, Luxon...).
  • 0

#94 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 7 leden 2014 - 09:09:50

M42 se pochopitelně pořád vyrábí, jen ale jako okrajová záležitost. Na druhou stranu, pro někoho, kdo nechce canon je M42 problém, pak leda pentax.
  • 0

#95 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 7 leden 2014 - 09:31:39

Že je na něčem napsané Contax nebo Leica ještě nemusí nutně znamenat, že je to i dnes hypersuper

Budeš roztrhán! :twisted:
  • 0

#96 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 leden 2014 - 09:54:38

Notorius: následuješ sandál? :D :D :D
  • 0

#97 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 7 leden 2014 - 10:19:06

Notorius: následuješ sandál? :D :D :D

Vypadám snad jako tykvita? :-D :-D :-D
  • 0

#98 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 7 leden 2014 - 10:36:15

M42 se pochopitelně pořád vyrábí, jen ale jako okrajová záležitost. Na druhou stranu, pro někoho, kdo nechce canon je M42 problém, pak leda pentax.

Nezlob se, nechápu když nechci canon nemůžu mít M42? Ta minolta se mi začíná líbit
  • 0

#99 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 7 leden 2014 - 10:45:26

ja ti dam radu za milion. Uz si konecne nieco kup a nespekuluj
  • 3

#100 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 leden 2014 - 10:50:43

Notorius: ... a kopnul tě někdo do holeně? :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních