Přejít na obsah


Fotka

Canon A-1: občasné neskoré sklopenie zrkadla

canon zavierka zrcadlo

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 sved

sved

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červen 2014 - 22:32:24

Dobrý deň,

 

     chcel by som sa Vás opýtať na jeden môj problém s Canonom A-1, na ktorý už nejaký-ten mesiac fotím a štve ma viac a viac. Foťák som kúpil u p.Pazdery v Prahe a prejavovalo sa to už v prvom týždni od kúpy a až tak mi to nevadilo, nakoľko som nefotil rýchle zábery. Problém je ten, že po tom, ako stlačím tlačidlo spúšte sa závierka spustí,no zrkadlo sa občas, ale dosť často sklopí neskoro, kľudne aj o 4 sekundy bez ohľadu na čas, niekedy to urobí pri 1/250, niekedy pri 1/60. Dosť ma to štve, lebo neviem, kedy môžem fotiť skôr a kedy neskôr. Čo je však zaujímavé a nemám pocit, že by objektív a film mal na to vplyv, no vždy po vybraní filmu to zopár krát bez filmu, či objektívu skúsim a vtedy sa tento problém nevyskytuje, zvláštne, že nikdy.

 

Prikladám súbor, kde ma to dožralo. Šalina prichádzala z prava, čiže si ju predstavte kdesi v strede záberu, no cvaklo mi to o také 3-4 sekundy neskôr, kde sa už dostala viac doľava.

 

Vedeli by ste mi, prosím, poradiť, pomôcť, čo s tým, popr. kde by to vedeli tak študentsky výhodne opraviť? :-)

 

Veľmi pekne ďakujem.

 

R.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  r038s.jpg   92,81K   5 Počet stažení

  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 červen 2014 - 10:32:48

Neznám konkrétně Canon A-1, ale mám dva obecné tipy.

- Pěnová hmota dorazu zrcadla je zteřelá a lepkavá, zrcadlo v horní poloze se na ni lepí.

- Mechanismus pohybu zrcadla drhne, potřebuje vyčistit a namazat. 


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 5 červen 2014 - 10:43:00

- do třetice:  mechanismus  clonové automatiky -  buď  v aparátu,  nebo  v objektivu -   drhne (zrcadlo se  zdvihá poté,  co aparát zacloní,   teprve  pak se aktivuje závěrka) .  Podle toho, co píšeš,   tj. bez objektivu to  funguje bezvadně,   bych se přikláněl k  drhnoucímu mechanismu clony v objektivu. 


  • 0

#4 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 5 červen 2014 - 10:43:39

S tím rozpatlaným a lepivým tlumením zrcadla jsem to také chtěl napsat (je to běžná závada), ale pak jsem si uvědomil, že píše o zpoždění expozice. Takže tohle to být nemůže.


  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 červen 2014 - 10:45:46

- do čtvrtice - zrcadlo je posunuté a v závislosti na zaostřené vzdálenosti zachytává o zadní člen objektivu. Typická závada Ricoh KR/XR.


  • 0

#6 sved

sved

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 červen 2014 - 22:18:36

Ďakujem veľmi pekne za tieto cenné rady...ešte by som chcel dodať, že to robí so všetkými objektívmi, či už s Canonom 2,8/28, či Pentaconom 1,8/50 s redukciou na m42....musím sa teda ohliadnuť po opravárovi, sám do toho nepôjdem....koho by ste mi odporučili na takýto problém? Už som tu čítal o viacerých opravároch, o pánovi Blažkovi z Jičína, či o pánovi z Fotoškody, alebo pán Krátký z 3k foto....pánovi Pazderovi sa vyhnem asi oblúkom, ktorý mi na to povedal, že je všetko v naprostém pořádku ;-) 


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 6 červen 2014 - 06:31:14

Doporučil  bych  Dubrara  alespoň pro kontrolu  a  bližší  upřesnění problému. Pokud  jsi  v Praze,   domluv se  s ním,   je léto  a  čas  piva :-)


  • 0

#8 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 1 říjen 2015 - 14:31:34

Pekný deň všetkým,

 

in time testujem svoj nový prírastok A1,věto ide bez problému, až na pískajúce / svištiace zvuky pri expozícií,predpokladám to bude v mechanizme zrkadla resp.závierky,stretolsa tu niekto s tým? Je to taký akoby šelest keď pracuje zrkadlo/závierka,ale nie vždy sa to objavuje.

 

Ako čítam vyššie,zrejme ide o nutnú revíziu mechanizmu závierky/zrkadla vyčistením/namazaním.

 

Vďakujem pekne.


  • 0

#9 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 1 říjen 2015 - 15:27:53

Pekný deň všetkým,

 

in time testujem svoj nový prírastok A1,věto ide bez problému, až na pískajúce / svištiace zvuky pri expozícií,predpokladám to bude v mechanizme zrkadla resp.závierky,stretolsa tu niekto s tým? Je to taký akoby šelest keď pracuje zrkadlo/závierka,ale nie vždy sa to objavuje.

 

Ako čítam vyššie,zrejme ide o nutnú revíziu mechanizmu závierky/zrkadla vyčistením/namazaním.

 

Vďakujem pekne.

Notoricky známá závada u A-1. Řešení je buď to svěřit zkušenéímu technikovi, který udělá rozborku a příslušný díl namaže nebo svépomocí dle návodů na youtube. Ale to je celkem prasárna. Rozhodnutí je na tobě. Osobně bych to dal na řádný servis, stroj pak bude sloužit spolehlivě. Na internetu hledej: canon a 1 shutter squeak


  • 0

#10 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 1 říjen 2015 - 15:35:39

Ano ano, uz som na to medzičasom prisiel. Vďaka


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:canon, zavierka, zrcadlo

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních