Přejít na obsah


Fotka

nehorázně zrnitá 100vka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
111 odpovědí na toto téma

#51 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 říjen 2014 - 16:42:41

Taková drobnost - také mám Praktiku (B100?, myslím) a dost přeexponovává. O 1-2EV. Je to automat - čas dopočítává podle zvolené clony, ale výše uvedeným způsobem.

Když předchozí filmy byli ok :) O tom to asi nebude?!


  • 0

#52 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 18 leden 2015 - 13:08:42

n


  • 0

#53 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 18 leden 2015 - 13:09:16

no teda takhle zrnitá stovka


  • 0

#54 bludicka

bludicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationPraha/ Nový Jičín
Reputace: 45

Publikováno 18 leden 2015 - 14:55:39

no teda takhle zrnitá stovka

 

 

film je špatně vyvolaný, zvětšovali jsme před nějakým časem a ta fotka byla takhle stejně zrnitá, takže skenem to nebylo.


  • 0

#55 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 18 leden 2015 - 17:27:05

Tak nějak pro všechny... Jak už tu bylo psáno, C-41 je standardizovaný a i přes fakt, že to mašina správně lázněmi protáhne nemusí to vyjít pokaždé stejně, protože je chemie nastavená na nějaké denní filmové dávky, proto již ani C-41 nedávám, protože se mi nechce utrácet za kvalitní film, který zničí špatná chemie (jak už to bývá aneb Murpyho zákony v praxi)...  O černobílém procesu toto plaví vícenásobně, filmy jsou totiž jedoduché, nemají žádné pomocné vrstvy ani žádné specializované vrstvy ani pro rychlé praní ani pro rychlé vyvolání, tak se vše v chemickém procesu vyvolání na výslednou kvalitu podílí a proto, dnes bych nikomu nedoporučil si nechat vyvolat film v žádném fotolabu, o kterým nic nevím! tedy je nutné nejdříve zjistit potřebné, jak voláno, jaká chemie, kolik přibližně metrů na tom stočí, tím se vyvaruji, že se stane právě neštěstí, které se obvykle právě tímto stane. Za další, protože u nás v čechách na každém koutu stále jsou a snad i nadále budou tvorové temnus-mornikus, je jistější se obrátit na takového tvora, který dokáže při dostatečných informacích o filmu a způsobu expozice z celé špulky dostat doslova maximum a ke spokojenosti, tímto tedy nevyzívám nikoho, aby se ihned naučil vyvolávat, jistě to je jednoduché, jen nikoliv nezbytné, stejně tak bych si nenechal spravit kolo od švadleny, nenechal bych si zašít kalhoty od automechanika, zkrátka a jistě, pokud si dotyčný přeje pokoušet Murphyho zákony, může tak spoléhat na náhodu, pokud chce vyloučit jakoukoliv chybu, svěří výsledky odborníkovi...   Takže na závěr, chyby se stávají, většinou není nutné hledal kde, protože jsou to jasné příčiny následek-důsledek, tedy jak platí a platilo, Nebudeš-li v činnosti důsledný, nedůsledek z nečinnosti zbude ti... 


  • 0

#56 bludicka

bludicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationPraha/ Nový Jičín
Reputace: 45

Publikováno 18 leden 2015 - 21:06:45

Milá Dáma, ja by som išiel na to inak: skúste sama vypracovať svoje fotografie. Zabudnite na nemenované fotoobchody.  Skúste a uvidíte, že klasický post proces je aspoň taký zaujímavý, ako samotné fotografovanie.  

 

Prajem Vám k tomu veľa úspechov.

Chtěla bych jen zpětně říct, že jste měl pravdu, já to věděla i tehdy,ale měla jsem pocit,že to v mých podmínkách nejde. Teď už si uvědomuji, že jsem mohla více pátrat o dalších možnostech, jak neházet film bezmyšlenkovitě do labu a čekat na výsledek. Píšu to tu i proto,protože jsem nedávno četla příspěvky na téma, jak jsou mladí strašně nevděční,chtějí vše hned, neváží si lidí, kteří tady dnes a denně odpovídají na jejich opakující se jednoduché otázky... Já jen,že si to nemyslím, že mladí nic neumí -  díky tomuhle příspěvku, se mě ujal mladý kluk, který mi ukázal negativní i pozitivní proces. Ví opravdu hodně, je šikovný a na většinu si přišel sám. Takže už teda konečně chodím do labu vyvolávat jen barvu a čb si dělám sama (teda zatím pod dozorem).  Kdybych tohle vlákno nezaložila, tak bych se nikam neposunula. I proto jsou tu tyhle "stupidní otázky pro začátečníky" dobré a jsem opravdu vděčná, že je možnost je sem pokládat a myslím,že nejsem sama.

 

Takže díky všem pokročilým, co mají stále tu trpělivost, věnovat se nováčkům a ať vám to prosím zůstane :)  Nováčkům doporučuju, aby se zamysleli nad "překážkami", které si myslí, že jim stojí v cestě za tím, aby si vyvolávali sami. Ono kolikrát stačí málo a cvakat bez toho,abyste si to pak sami odedřeli zavření několik hodin v komoře, to vás opravdu obere o více než půlku kouzla analogové fotografie.


  • 7

#57 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 18 leden 2015 - 22:05:54

 

Milá Dáma, ja by som išiel na to inak: skúste sama vypracovať svoje fotografie. Zabudnite na nemenované fotoobchody.  Skúste a uvidíte, že klasický post proces je aspoň taký zaujímavý, ako samotné fotografovanie.  

 

Prajem Vám k tomu veľa úspechov.

Chtěla bych jen zpětně říct, že jste měl pravdu, já to věděla i tehdy,ale měla jsem pocit,že to v mých podmínkách nejde. Teď už si uvědomuji, že jsem mohla více pátrat o dalších možnostech, jak neházet film bezmyšlenkovitě do labu a čekat na výsledek. Píšu to tu i proto,protože jsem nedávno četla příspěvky na téma, jak jsou mladí strašně nevděční,chtějí vše hned, neváží si lidí, kteří tady dnes a denně odpovídají na jejich opakující se jednoduché otázky... Já jen,že si to nemyslím, že mladí nic neumí -  díky tomuhle příspěvku, se mě ujal mladý kluk, který mi ukázal negativní i pozitivní proces. Ví opravdu hodně, je šikovný a na většinu si přišel sám. Takže už teda konečně chodím do labu vyvolávat jen barvu a čb si dělám sama (teda zatím pod dozorem).  Kdybych tohle vlákno nezaložila, tak bych se nikam neposunula. I proto jsou tu tyhle "stupidní otázky pro začátečníky" dobré a jsem opravdu vděčná, že je možnost je sem pokládat a myslím,že nejsem sama.

 

Takže díky všem pokročilým, co mají stále tu trpělivost, věnovat se nováčkům a ať vám to prosím zůstane :)  Nováčkům doporučuju, aby se zamysleli nad "překážkami", které si myslí, že jim stojí v cestě za tím, aby si vyvolávali sami. Ono kolikrát stačí málo a cvakat bez toho,abyste si to pak sami odedřeli zavření několik hodin v komoře, to vás opravdu obere o více než půlku kouzla analogové fotografie.

 

 

No vidite... gratulujem Vam a prajem vela uspechov 


  • 0

#58 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 leden 2015 - 09:23:22

Hurá! Bludička našla cestu! :)
  • 0

#59 bludicka

bludicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationPraha/ Nový Jičín
Reputace: 45

Publikováno 19 leden 2015 - 21:35:23

 

 

Milá Dáma, ja by som išiel na to inak: skúste sama vypracovať svoje fotografie. Zabudnite na nemenované fotoobchody.  Skúste a uvidíte, že klasický post proces je aspoň taký zaujímavý, ako samotné fotografovanie.  

 

Prajem Vám k tomu veľa úspechov.

Chtěla bych jen zpětně říct, že jste měl pravdu, já to věděla i tehdy,ale měla jsem pocit,že to v mých podmínkách nejde. Teď už si uvědomuji, že jsem mohla více pátrat o dalších možnostech, jak neházet film bezmyšlenkovitě do labu a čekat na výsledek. Píšu to tu i proto,protože jsem nedávno četla příspěvky na téma, jak jsou mladí strašně nevděční,chtějí vše hned, neváží si lidí, kteří tady dnes a denně odpovídají na jejich opakující se jednoduché otázky... Já jen,že si to nemyslím, že mladí nic neumí -  díky tomuhle příspěvku, se mě ujal mladý kluk, který mi ukázal negativní i pozitivní proces. Ví opravdu hodně, je šikovný a na většinu si přišel sám. Takže už teda konečně chodím do labu vyvolávat jen barvu a čb si dělám sama (teda zatím pod dozorem).  Kdybych tohle vlákno nezaložila, tak bych se nikam neposunula. I proto jsou tu tyhle "stupidní otázky pro začátečníky" dobré a jsem opravdu vděčná, že je možnost je sem pokládat a myslím,že nejsem sama.

 

Takže díky všem pokročilým, co mají stále tu trpělivost, věnovat se nováčkům a ať vám to prosím zůstane :)  Nováčkům doporučuju, aby se zamysleli nad "překážkami", které si myslí, že jim stojí v cestě za tím, aby si vyvolávali sami. Ono kolikrát stačí málo a cvakat bez toho,abyste si to pak sami odedřeli zavření několik hodin v komoře, to vás opravdu obere o více než půlku kouzla analogové fotografie.

 

 

No vidite... gratulujem Vam a prajem vela uspechov 

 

 

Hurá! Bludička našla cestu! :)

Díky pánové za podporu. Jako správná ženská jsem v technických záležitostech poněkud ztracená. Zásluhy tedy zatím připadají tomu,jenž mi ukázal cestu :)


  • 0

#60 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 20 leden 2015 - 00:01:23

Kdyby tu nebyla bludička byla by tady nudička ale že jí tu máme pár rad o tom jak se to dělat má jí dáme :)


  • 0

#61 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 13 duben 2015 - 20:29:19

Ahojte!!! Nebudu zakládat nové téma tak to prdnu semhle. Vyvolal jsem dva kino filmy FOMA 100, ve Fomácké RO9 přesně 9 minut, přklápěním, 20 stupňů voda. Fotky z víkendu děcka, hrál jsem si s nízkou clonou a tak, pěkné fotky. No bohužel celý je to zazrněný a to fakt dost. Oba dva filmy. Svitek Foma 100, v pohodě, ten jsem ještě nezazrnil, to kino mě zrní pořád. Už mám strach ho hodit i do vývojnice. Proplachuju pod umyvadlem tekoucí vodou , ta nemá 20 stupňů. Je to ta chyba ? A druhá otázka, je nějakej více blbuvzdornej film při vyvolání méně háklivej na zrno, třeba od Ilfod? V DVF mi řekli, že Foma je hodně háklivá na zrno. A kurňa takový pěkný obrázky mě vyšly, chjo :-)


  • 0

#62 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 13 duben 2015 - 21:03:12

Cákryš,co to je? Skvrna na Slunci? Taky dnes, taky kino Foma 100, taky R09, ale opačný problém: Ani zrníčko! Celý film průhledný, kromě těch 10 cm na začátku tedy. Co jeden, dva filmy! Čisťounké jak okno po jarním úklidu. Foceno dnes Praktikou, závěrka fungovala. Fotily to děti v kroužku, o to horší - budou zklamaný, těšily se na první zvětšování. Fotily venku, čas 1/60 a clonu nastavovaly podle expozimetru, úplně mimo to být nemohlo.  Může být chyba v tom, že jsem použil Rodinal 1+25, ve kterém jsem asi 90minut předtím vyvolal svitek (techniky vzato úspěšně?) Může rozdělaná R09 takhle rychle totálně chcípnout? Bylo toho na ty tři filmy asi půl litru..


  • 0

#63 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 13 duben 2015 - 21:08:57

Teď si uvědomuju, že když byl černý ten začátek obou filmů, tak vývojka pracovala. Nějaké jiné vysvětlení, proč na obou filmech není jinak ani stínek, mě ovšem nenapadá.


  • 0

#64 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 duben 2015 - 21:11:59

Záleží jak moc ta kohoutková voda měla jinou teplotu. pokud o nějaký ten stupínek tak by to neplechu  udělat nemělo. Dělám to tak že mám džbánek do kterého natočím vodu o požadované teplotě, naleju z něj do tanku na předpírku, potom místo přerušení a po ustalovači mi zbude dost vody na dva nálevy (první je vpodstatě jen oplach od ustlaovače), pak připravím novou dávku napuštěním vody z kohoutku a vyladím to na požadovanou teplotu (20°C). Obvykle se trefím odhadem ale teploměr tam nechávám koupat tak jako tak. Trubička se tím lihem snad neošoupe.

 

osvětlenej začátek filmu je černej? A čísla? Mohl být film špatně založený a tak se exponovalo do toho zaváděcího jazyka?

hodina a půl mipřijde jako trochu dlouhá doba, zvlášť u částečně vyčerpaný vývojky, ale nemyslím si že by mohla chcípnout úplně.


  • 0

#65 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 13 duben 2015 - 21:16:03

Díky, tímhle směrem se bude ubírat další pátrání. Posuv filmu. To bude asi ono. Tou praktynou se dlouho nefotilo.


  • 0

#66 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 13 duben 2015 - 21:23:07

No mě nějaká Foma vyjde bez zrna a nějaká se zrnem, teď je to jak iso 1600. A takový hezký fotky by to byly. Ty černý tečky v pleťovce vypadaj hrozně, nafotím ještě jeden film a vodu na praní dám vytenperovat a uvidí se. Pokud bude zase zrno jak prase vzdávám kino a dělám jen 6x6 :-) to mi nezazrnilo nikdy :-) Ještě mě napadá jiná vývojka ,ale LQN jsem zazrnil taky, tak asi ta už zde psaná retikulace želatiny .


  • 0

#67 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 14 duben 2015 - 05:28:45

horenak, to vypadá na špatně založený film, z vlastní zkušenosti s praktikou, se mi to taky stalo. Bylo mi potom divný, že na počítadle 36,37,38...? Pak jsem pro jistotu, při zakládání filmu a ještě otevřeném foťáku, ještě jednou natáhnul, abych viděl, že je to tutovka. Dneska kontroluju vždycky převíjecí kličku, jestli se otáčí.


  • 0

#68 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 14 duben 2015 - 09:36:38

Kontrolovat otáčení kličky na převíjení je u Prakticy téměř nutností. Díky špatně založenému filmu mám nafocený celý výlet po okolí Karlových Varů na jediném políčku (film byl zakládán ve tmě).


  • 0

#69 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 14 duben 2015 - 09:49:37

Já volal minulý týden Fomu 100 kino i svitek v R09 a vše OK. Standard 20°C , R09 v 50+1, 9 minut, klasické překlápění.

Vývojka s R09 se voláním vyčerpává, doporučené minimum je 5ml R09 na jeden film/svitek, je tedy jednorázová, nedoporučuje se ji tedy pro solidní výsledky používat vícekrát. Ale samozřejmě jde to, ale pak se nedivte, co Vám z toho vyleze.

Ale pokud začátek byl černý, pak musela fungovat. Osobně bych to tipl taky, že se film neposouval a fotilo se na jedno okýnko na začátku. Závěrka funguje, když to zkusíte okem bez filmu? Ještě ta by mohla být kouslá.


  • 0

#70 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 14 duben 2015 - 17:57:39

Ta R09 byla čerstvá a dvacetistupňová, vyčerpán jsem byl já tím zrnem. Dneska jsem s ní volal svitek a žádný zrno, na kino to chce asi víc s láskou k Fomě :-)


  • 0

#71 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 14 duben 2015 - 18:07:11

horenak, to vypadá na špatně založený film, z vlastní zkušenosti s praktikou, se mi to taky stalo. Bylo mi potom divný, že na počítadle 36,37,38...? Pak jsem pro jistotu, při zakládání filmu a ještě otevřeném foťáku, ještě jednou natáhnul, abych viděl, že je to tutovka. Dneska kontroluju vždycky převíjecí kličku, jestli se otáčí.

Byl to ono. Na kličku jsme včera nekoukali, jestli se otáčí. S otevřenými dvířky to přitom normálně jelo, zkoušel jsem to dnes s testovacím filmem. Ale jak jsem je zavřel, tak zase ani o píď. Po několika pokusech v tom něco cvaklo a najednou to chodí.

 

Díky.


  • 0

#72 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 14 duben 2015 - 19:22:08

Jestli on v tom foťáku z DDR nebude ten imperialistický Japonec Samo Sato :-).


  • 0

#73 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 duben 2015 - 05:53:13

Alles gute,pred casem se mi dostal do rukou R-09 a tak si tam ctu ten navod,jak nato a nikde neni napsane redeni,jen pisemna zminka o tom,ze pri tomto baleni je pridan letak,jo velky prd a ne letak,tak jsem to pral od pasu a namichal 1;9 a popohanel jsem to v tanku s filmem Kodak T-max za beznych podminek 6 minut a pri kazde minute 10 second vrteni .Vysledek,vcelku pouzitelny,ostry a zatazeny negativ se zrnem podobnym antracitove zile na dole Ostrava,jen ten havir tam chybel,ale jinak bez jinych poskozeni,az potom jsem se dohrabal na netu k tomu redeni a tam pisou 1;50.Tak jsem si rikal,ze clovek zkousi porad neco noveho a osobne jsem se zaprisahl,ze nebudu nikdy kupovat takovoudle sragoru,kde je pro vyrobce problem napsat par cisel,jako 1;50 a misto toho tam napise dve radky zbytecnych pismen a pouceni o pribalovem letaku,pro me slendrian bolsevikovi vlastni,teoreticky je toto baleni neprodejne ,protoze neobsahuje navod na obalu a v mem pripade ani na letaku.Takze zustavam u osvedceneho Kodaku a Ilfordu a jinych kvalitnich a stabilnich znackach se stalou kvalitou a jasnym pomerem redeni na obalu,tak trochu I se svoji ucasti jsem si poskodil 12 negativu 4x5" inch a jeste k tomu docela neopakovatelnych,takze dnes vim,ze R-09 je ausus dobry na odmasteni hajzliku,popripade ucpaneho drezu,ale na film urcite uz nikdy nee.


  • 0

#74 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 15 duben 2015 - 06:08:21

Alles gute,pred casem se mi dostal do rukou R-09 a tak si tam ctu ten navod,jak nato a nikde neni napsane redeni,jen pisemna zminka o tom,ze pri tomto baleni je pridan letak,jo velky prd a ne letak,tak jsem to pral od pasu a namichal 1;9 a popohanel jsem to v tanku s filmem Kodak T-max za beznych podminek 6 minut a pri kazde minute 10 second vrteni .Vysledek,vcelku pouzitelny,ostry a zatazeny negativ se zrnem podobnym antracitove zile na dole Ostrava,jen ten havir tam chybel,ale jinak bez jinych poskozeni,az potom jsem se dohrabal na netu k tomu redeni a tam pisou 1;50.Tak jsem si rikal,ze clovek zkousi porad neco noveho a osobne jsem se zaprisahl,ze nebudu nikdy kupovat takovoudle sragoru,kde je pro vyrobce problem napsat par cisel,jako 1;50 a misto toho tam napise dve radky zbytecnych pismen a pouceni o pribalovem letaku,pro me slendrian bolsevikovi vlastni,teoreticky je toto baleni neprodejne ,protoze neobsahuje navod na obalu a v mem pripade ani na letaku.Takze zustavam u osvedceneho Kodaku a Ilfordu a jinych kvalitnich a stabilnich znackach se stalou kvalitou a jasnym pomerem redeni na obalu,tak trochu I se svoji ucasti jsem si poskodil 12 negativu 4x5" inch a jeste k tomu docela neopakovatelnych,takze dnes vim,ze R-09 je ausus dobry na odmasteni hajzliku,popripade ucpaneho drezu,ale na film urcite uz nikdy nee.

"Tak trochu svoji ucasti...Neopakovatelnych 12 negativu..od pasu namichal 1:9" ... To mě po ránu pobavilo, málokdo se dneska pochlubí svojí hloupostí takovým způsobem.


  • 9

#75 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 duben 2015 - 07:40:52

Co použít web výrobce:

http://www.foma.cz/cs/lazne-film

http://www.foma.cz/v...ahranicni-firmy

Já k tomu dostal ještě takový papír s návodem a dokonce jsem ho i našel:

http://www.argentix....Fomadon_R09.pdf


  • 2

#76 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 15 duben 2015 - 10:45:51

ted mi psal sbejbl ze s hurvinkem nacvici novou scenku

.

(i kdyz si myslim ze se hurvinek trhne a strihne si dvojroli)


  • 3

#77 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 15 duben 2015 - 13:13:16

Alles gute,pred casem se mi dostal do rukou R-09 a tak si tam ctu ten navod,jak nato a nikde neni napsane redeni,jen pisemna zminka o tom,ze pri tomto baleni je pridan letak,jo velky prd a ne letak,tak jsem to pral od pasu a namichal 1;9 a popohanel jsem to v tanku s filmem Kodak T-max za beznych podminek 6 minut a pri kazde minute 10 second vrteni .Vysledek,vcelku pouzitelny,ostry a zatazeny negativ se zrnem podobnym antracitove zile na dole Ostrava,jen ten havir tam chybel,ale jinak bez jinych poskozeni,az potom jsem se dohrabal na netu k tomu redeni a tam pisou 1;50.Tak jsem si rikal,ze clovek zkousi porad neco noveho a osobne jsem se zaprisahl,ze nebudu nikdy kupovat takovoudle sragoru,kde je pro vyrobce problem napsat par cisel,jako 1;50 a misto toho tam napise dve radky zbytecnych pismen a pouceni o pribalovem letaku,pro me slendrian bolsevikovi vlastni,teoreticky je toto baleni neprodejne ,protoze neobsahuje navod na obalu a v mem pripade ani na letaku.Takze zustavam u osvedceneho Kodaku a Ilfordu a jinych kvalitnich a stabilnich znackach se stalou kvalitou a jasnym pomerem redeni na obalu,tak trochu I se svoji ucasti jsem si poskodil 12 negativu 4x5" inch a jeste k tomu docela neopakovatelnych,takze dnes vim,ze R-09 je ausus dobry na odmasteni hajzliku,popripade ucpaneho drezu,ale na film urcite uz nikdy nee.

Já ti nevím Karle, ale nedávno keď som kupoval R09 tak som dostal aj ten leták aj keď som ho vlastne ani nepotreboval. R09 možno nieje úplne to isté ako volakedajší Rodinal, ale riediť ho 1:9 a 6 minúť volať je celkom dobrý ftip. ;-)


  • 0

#78 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 duben 2015 - 15:03:57

On takovy je nekdy zivot, ono chlapci neni umeni se chlubit jen tim,jaky jsme borci,ale I tim,co dovedeme pokazit.Jinak jsem to psal pro demonstraci toho,kolik takova emulze a film vydrzi,coz me samoteho prekvapilo. Nakonec me tesi jedna vec,ze jste se poranu  pobavili a uzili legraci...co me rmouti, kdyz legrace na muj ucet, proc tech  -5 , to jste mi fakt delat nemeli.... :oops:


  • 4

#79 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 15 duben 2015 - 15:07:20

On takovy je nekdy zivot, ono chlapci neni umeni se chlubit jen tim,jaky jsme borci,ale I tim,co dovedeme pokazit.Jinak jsem to psal pro demonstraci toho,kolik takova emulze a film vydrzi,coz me samoteho prekvapilo. Nakonec me tesi jedna vec,ze jste se poranu  pobavili a uzili legraci...co me rmouti, kdyz legrace na muj ucet, proc tech  -5 , to jste mi fakt delat nemeli.... :oops:

On je trochu rozdíl mezi přiznáním chyby(a poučením se) a svalením viny(a házením špíny) na výrobce vývojky za použití slov jako srágora, aušus apod.


  • 3

#80 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 duben 2015 - 15:25:33

Nepopiram,ze kus pravdy asi mas,tohle je zase tvuj nazor a tve zkusenosti,za ktery te neminusuju  az do aleluja..., nicmene jsem se v zivote nesetkal s tim,ze na chemickem vyrobku  bych se  NE-docetl o redeni pripravku. Dve obycejny cisla a mezi tim dvojtecka, chci toho moc? Tohle totiz vypovida o vyrobku vse a  tohle je muj nazor ,takze hezky  a uspesny den vsem, ktery nikdy nic nepokazili,nerozbili a jsou tak dokonaly,ze se Antickym bohum podobaji.....anebo I tem,co pokazi a nemaji nato, aby to na sebe praskli. :-P


  • 0

#81 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 duben 2015 - 16:01:55

Sorry chlapi, len tak trochu rypnem do diskusie. Na výrobcov vývojok nemôžem nadávať, teda nemôžem. Poslednú som totiž kúpil niekedy okolo roku 1985. Ale aj tak sa priznám, že som toho doje...l hodne a nehanbím sa k tomu priznať. Kto nie nech do mňa hodí Flexou :-P (alebo niečim podobným). Ale sorry hurvinku, aj keď som zaritý antirodinalista, (použil som túto vývojku asi dva krát v živote v začiatkoch, hokus-pokus), ale táto vývojka je tak známa, že jej riedenie a použitie ti vymenujem, keď ma zobudíš o polnoci po vypití piatich poldeci a piatich pív. Nie je škoda papiera a ešte v dnešnej digi dobe?


  • 2

#82 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 duben 2015 - 16:03:16

V případě R09 to totiž nejsou jenom dvě čísla, dá se ředit od nějakých snad 1:10 po 1:200, každý film vyžaduje jinou délku vyvolávání pro každou koncentraci, pak pro různé citlivosti, případně ještě různé teploty a způsoby překlápění (protože při vyšším ředění se ani překlápět nemusí, pokud je to záměrem autora a ví co dělá nebo si to aspoň myslí).

To by se na tak malou flaštičku nevešlo. Mimochodem mám pocit že Agfa (původce receptu) fungovala v B.R.D.

 

 

docela dlouhý seznam...

 

http://www.digitaltr...inal&mdc=Search


  • 1

#83 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 15 duben 2015 - 16:03:45

Nepopiram,ze kus pravdy asi mas,tohle je zase tvuj nazor a tve zkusenosti,za ktery te neminusuju  az do aleluja..., nicmene jsem se v zivote nesetkal s tim,ze na chemickem vyrobku  bych se  NE-docetl o redeni pripravku. Dve obycejny cisla a mezi tim dvojtecka, chci toho moc? Tohle totiz vypovida o vyrobku vse a  tohle je muj nazor ,takze hezky  a uspesny den vsem, ktery nikdy nic nepokazili,nerozbili a jsou tak dokonaly,ze se Antickym bohum podobaji.....anebo I tem,co pokazi a nemaji nato, aby to na sebe praskli. :-P

Vytrháváš z kontextu a vkládáš něco, co si nikdo nemyslí ani neřekl.


  • 0

#84 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 15 duben 2015 - 16:57:43

R09 používám výhradně. Jen a pouze tuto vývojku. S filmy od Kodaku, Ilfordu, Fomy, Fuji..Každý film vyžaduje jiný postup vyvolávání, potažmo každá scéna obyvlášť(o push, pull procesech nemluvě) Zvolils naprosto diletantský přístup a postup Hurvínku. Jeden mínus máš i ode mě. Ne proto, žes na sebe něco práskl(co já už zničil filmového materiálu), ale za to prohlášení v posledení větě.


  • 0

#85 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 15 duben 2015 - 19:29:26

Já si vzpomínám, že jsem koupil vývojku a také jsem postrádal bližší informace k ředění a časům. Až kolega mě upozornil, že etiketu musím z láhve sloupnout a informace jsou na zadní straně. Už si ale nejsem jist zda to byla Foma R09 nebo nějaká jiná. 

Ta etiketa byla výrobně tak uzpůsobená, že šla poměrně snadno rozbalit a podívat se na tu zadní stranu. Asi úspora materiálu :-)


  • 0

#86 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 duben 2015 - 19:34:13

trochu pochybuju že se foma propracovala k tak rafinovanému způsobu přiložení příbalového letáku. Dělá to ale určitě Tetenal a Ilford.


  • 0

#87 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 15 duben 2015 - 20:16:57

Objednával jsem R09 přímo ve Fomě a dali mě léták, kde je cca asi 15 druhů filmů.Je to tam celkem jasně napsaný, časy, druh filmu. Teď jsem zvětšoval film ze Směny 8 a ten zrnitej není a to jsem se s ním nepáral, na to tekla studená voda přímo z kohoutku tak asi nějaký vesmírný vlnění nebo co :-)


  • 0

#88 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 16 duben 2015 - 15:44:44

trochu pochybuju že se foma propracovala k tak rafinovanému způsobu přiložení příbalového letáku. Dělá to ale určitě Tetenal a Ilford.

 

Pak to byl Ilford. Možná jej ještě najdu. Podívám se ve fotokomoře  :-P


  • 0

#89 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2015 - 21:40:29

Foma leták přikládá na papíře zvlášť. Nevidím v tom problém. (samozřejmě chápu, že když ho někdo potratí, nebo nakoupí ze zdroje, kde se na přibalení vykašlou a bude nutně vyvolat film uprostřed lesů, bez elektriky a netu, tak má problém. Tam tedy radši výjku jiné značky)


  • 1

#90 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 16 duben 2015 - 21:54:11

Chlapi co blbnete? Kdo z nás neudělal někdy takovou hovadinu, že sám pak nechápal, jak je to možný? To že si hurvínek sám nadělal do rukou a navíc tím příspěvkem ještě na hlavu, přeci patří k meritu věci. Tak nehysterčete jak "bárbíny"! Vždyť jde o folklor!!!

Já ho naprosto chápu, včetně jeho nasranosti na výrobce. Jsem z těch médií tak zblblý, že už zapomínáme, že český výrobce předpokládá tradičního = v podstatě inteligentního spotřebitele a čekáme návody "globálního typu" = i na vlastní uprdnutí. V Bruselu na to mají jistě směrnici.


  • 1

#91 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 17 duben 2015 - 06:06:30

tu bych rád viděl.


  • 0

#92 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 17 duben 2015 - 08:25:32

tu bych rád viděl.

 

Bubama naridil snizeni emisi metanu o 25% do roku 2020. Kravam do zadnice asi zachytny zarizeni davat nebudou, tak se postupne zacinaj snizovat velikosti stad - ubytek hovezi se supluje bud dovozem (asi maj nakladaky na elektriku ci co), nebo slechtenim (=dopovanim a genetickou mutaci, spolu s GMO)... a samozrejme farmari dostavaj dotace na snizovani atd ... 

 

A v EU prisli spolu s GMI na narizeny snizovani emisi metanu taky. Jen s tim rozdilem, ze na to nejdou tak okate :-D 

 

vim, ze to je o kravach... ale ... kazdej ridic vi svoje :-D ...


  • 0

#93 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 17 duben 2015 - 08:55:21

Po precitani tohto vlakna uz konecne viem, odkial sa berie nehorazna zrnitost filmu Fomapan 100.

:shock:


  • 0

#94 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 17 duben 2015 - 11:13:39

No dle mě a mého vyvolání, to celý asi pokazím proplachováním vody jiné teploty, tož to je chyba asi určitě u mě, budu ji taky temperovat do kanystru a ne z kohoutku. Jinak Foma 100 bez signace, pro mě super film :-)


  • 0

#95 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 24 duben 2015 - 20:30:10

Tak jsem znovu volal Fomu 100 kino a zase zrno. Já už nevím, zkusím jinej film, např. od Ilford. Jsem z toho už neštastnej. A takový krásný fotky. Někdy to udělá někdy ne. Svitek mě to neudělal nikdy. Mám Fomu rád, ale kino musím zkusit jiný, nebo mě napadá zkusit 2stovku, jestli nebude o něčem jiném. A to jsem teď udělal jen tři fota a balím koupelnu zpět, protože to zrno je fakt jak na 16stovku film :-(  Miloaný Flexarety se svitkem nezazrnily nikdy :-) Asi maj jinou jinou emulzi či co.


  • 1

#96 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 24 duben 2015 - 21:07:37

Já nevím,ale když půjdeš výš po vláknu,tak snad -tricky- má dobrý výsledky s R 09,pokus se s ním spojit ,třeba pomůže,nebo veřejně poradí. Píše tu o zkušenostech s různými druhy filmů a je spokojený,takže mu to jde dobře,možná i výborně.Já přešel na jinou vývojku,protože platfilm je dost drahá věc a nemám dost odvahy laborovat a hledat ideální poměry pro tak ostrou chemii.


  • 0

#97 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 24 duben 2015 - 21:16:32

No já používám R09 od Fomy a zazrnil jsem snad 5 filmů a vždycky jsem věřil, že to vyjde. Tenhle poslední přesně 1:50 9min, 20 stupňů vše a prt, teda zrno :-) Už nevím tak mě to se.... :-) A děcka tak pozovali. Svitek to nikdy neudělá také v R09 od Fomy 1:50 9 min, proto si myslím, že má jinou emulzi, jinak by zazrnil také. Jsem z toho dost neštastnej, pořídil jsem na kino i novej zvětšovák Axomat 5 a teď zase to zrno, musím si dát pivo .-) udělal jsem tři fota a zklamán zase vše sklidil, zítra to udělám jen na 9x13 tam se to sková, jsou to fota děcek je mi to líto nenazvětšovat :-(


  • 1

#98 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 24 duben 2015 - 21:18:26

Jinak mě napadá typ asi bych se nepouštěl do ISO 200,ale naopak do Black White Ilford F ISO 50,což jistým způsobem zaručuje ostrost a kvalitu.Ale každého rozhodnutí...


  • 1

#99 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 24 duben 2015 - 21:22:44

Já nejsem zarputilec do iso 200, rád zkusím i 50, v Brně jsem ji nikde ,ale neviděl.


  • 1

#100 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 24 duben 2015 - 21:38:40

Nevím,jestli tu není zakázaná reklama,ale film se jmenuje Ilford Pan F Plus 50/36 prodává podnik,který má v názvu bečení ovečky s fotem.Má to zajímavý parametry i pro mikrofotografii,velké zvětšování a pod.to si dohledej,sám si udělej názor,jestli tohle za těch x peněz stojí.Chemii používám téhož výrobce,např Ilfosol 3 rozmíchán ve dvou litrech destilky mi vyvolal 50 filmů 4x5 inch,bez problémů a kvalitně,čímž nechci provokovat uživatele jiné chemie a tak hlásím předem,můj názor,moje zkušenost,nikomu se neomlouvám.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních